SPOETNIK favoriet in St.-Nicolaas-wedstrijd Dit zijn de gelukkigen FEEST VAN WENSEN Sinterklaas, leer mij wat harder lopen Mijn Waarde Petrus ZWARTE PIETEN SLAAGS MET DE SNOEPROVERS Ebbert Vaders Familie 17 VIJFDE BLAD ZATERDAG 30 NOVEMBER 1957 17 KLAVER VIER iMMf I 2e Prijs groep li opstellen I Ie Prijs groep I j opstellen Ze zullen kwade man eens leren 3e Prijs groep opstellen GROEP I (6, 7 en 8 jaar) GROEP II (9, 10 en 11 jaar) GROEP III (12, 13, 14 en 15 jaar) Ie Prijs groep II Opstellen Feest (kosten 100) oorzaak van ellende Itt de Sint ISicolaaswedstrijd van onze krant hebben de kinderen duizenden en duizenden Spoetniks gelanceerd. Het onderwerp was zwaar favoriet. De deel- nemertjes slaagden erin talloze combinaties te vinden tusseti de Goedheilig Man en de kunstmaan. Er ging geen dag voorbij zonder dat er minstens tweehonderd Spoetnik-tekeningen of -verhalen teerden ingezonden. Elsje de Wilde (7 jaar) Molenveste 3 te IJzendijke, vatte haar bezwaren als volgt samen: „Ik heet Elsje en heb nog vier broertjes. Ik heb niet lang kunnen tekene want eerst moes ten de kleintjes in bed. Anders maak ten ze toch maar krassen op mijn te kening". En dan dit raadsel, opgetekend door de tienjarige Kees Schouw, Bo venstraat 44 te Hoeven: „Ik zag een doos staan. Met twee poppen erin. De ene pop was van mijn zusje. Maar de andere was nieuw. Ik zei: Moeder, kijk 'ns. Maar moeder pakte de doos af en lei hem terug. Na vijf minuten was de nieuwe pop weg". Ria de Leeuw (8 jaar) St. Jozef plein 4 te Zevenbergen heeft het aan de stok met haar broertjes, „die wel eens lelijke liedjes van Sinter klaas zingen". Lief schrijft ze er ach ter: „Maar sla ze toch maar niet over". De Sint, die per Spoetnik deze pagina aan het binnenvliegen is, (zie boven) is van Paula Smulders (11 jaar) uit de Desiré Gee- raertsstraat te Baarle-Nassau. Behalve deze ereplaats in de krant verdiende ze er ook de derde prijs mee in Groep II Tekeningen. De 10-jarige Ronny Serrarens, Joost de Moorstraat 12 te Axel, haalde er ook de politiek bij. Hij tekende een zwarte Piet, die de Spoetnik III uit de zak haalt en een breedgrijnzende Sint-Nicolaas, die zegt: „Die is voor president Eisenhower". Trouwens: Het MOET wel vlug gaan. getuige een zin in het opstel van de 12-jarige Emmy Goossen. Hul- sterweg 153 uit Terhoïe, die schreef: Het was vijf uur 's avonds. Sinter klaas en Zwarte Piet zaten in de he mel. Over een uur moesten ze in Afrika zijn. Met afzien van een hier of daar nog op deze pagina's ronddwalende Spoetnik, zullen we het hierbij moeten laten. Er zijn nog andere dingen genoeg. Neem het onderwerp Vaders. Ook hier lagen de kernachtige citaten maar voor het opscheppen. Het 9- jarige Marlies je Verschueren, Lan- genieuwstraat 8A te Kruispolder ver zuchtte: Elke avond zingen we Sin terklaasliedjes. Ik had graag, dat Pappa ook mee zong. Dan klonk het wat harder". En Elsje v.d. Bliek (9 jaar), Gaf felstraat 29 Breda, schreef: r,Eerst moet vader bij Sinterklaas komen, want die was ook wel eens stout. Die veegde zijn voeten nooit. Alleen van moeder was niets te zeggen". „Wij zetten voor Sint-Nicolaas ook wel eens een borreltje klaar", aldus Henk Dekkers, Hoofdstraat 111 in Kaatsheuvel, ,,'s Morgens gaat pap pie eerst naar beneden kijken en als wij dan beneden komen is het borreltje leeg". Paul van Meel (9 jaar) van de Halsterseweg 231 te Bergen op Zoom, oordeelde kort maar krachtig: „Va der was gelukkig al naar boven ge gaan. Die kan toch niet zo goed zin gen". Van je familie moet je het trou wens toch maar hebben. Lees maar, wat de 8-jarige Ronald Corijn uit de Slachthuisstraat 2 te IJzendijke meemaakt: ,,Ik heb een broer Henk en die plaag zoveel. Want als je hem nog maar tegenkomt, dan scheld hij je al uit. En mijn broer Arnold, dat kan er nog mee door, want hij is zo'n beetje heztelfde als Henk". En. heel anders, d i t van de 7-ja- rige Ria de Rooy, Dassemus B 19 te Chaam: ,,Sint en Piet, heeft u wel eens een frater gezien? Dat is ons ome Toon". Joke Verheezen, Koningin Sophia- straat 1 te Bergen op Zoom, schreef ..Mijn andere broertjes en zusjes en ik zijn al weken aan het repareren op Sint-Nicolaasliedjes." (Advertentie). t t 4 H i&JHL Niks met Spoetniks te maken, aldus de 12-jarige Rietje de Crom, Antwerpsestraatweg 495 te Bergen op Zoom. Daarom werd het Piet-nik. Uitzending elke zaterdagavond 9.45 uur, over Hilversum II (298 m.). Schrijf in elk der tien vakjes een 1 of 2 of 3. Optellen. Plak dit formulier op ge frankeerde briefkaart met 50 cent extra porto op adreszijde. Inzenden aan: Klaver Vier, Hilversum. Eén oplossing per kaart. Wek«ll|kt priizen tot «en ,n nnn totale waarde v. minstens IU.UUU.- AV Radio-actie in samenwerking met en ten bate van St. „Prins Bernhardfonds", St. „Het Nederl. Blindenwezen", Ned. Ver. Sociale Zorg voor Minder-Validen „AVO" en St. „Ned. Org. voor Intern. Bijstand". Goed gekeurd bij besl. v.d. Min. v. Justitie d.d, 27-8-1957 no. 1026/257. St. Nicolaas zei tot Petrus mijn waarde met Uw verlof ga ik naar de aarde Ofschoon de mensheid is verdeeld en d'oorlogswonden niet zijn geheeld Mag dit toch niet hinderen dat k ga tot de kinderen. MARIE LOUISE DE BRUIJN Ik droomde eens van Sinterklaas, 't Was al donker en er was mooj maantje in de lugt. Ineens ging er een deurtj-e open in de maan en Sin terklaas stapte naar buiten. Zwarte Piet kwam er achter met een ezel tje. Ze gleden alle drie langs een maanestraal naar beneden. Zwarte Peit sleepte mee aan de staart van de ezel. Want anders ging 'het te vlug. Toe ze beneden kwamen zagen ze mij. Ik was heel blij en ik ging Sinterkaas vlug een hand geven. Dag peter zij Sinterklaas heb je de traktor nog van verleden jaar. Ja Sinterklaas maar de veer is al kapot. Wat wil je nu hebben. Sinterklaas ik wil wel graag eeh toverlantaarn maar het liefste wilde ik toch, dat ik wat harder kon lopen. Dan lachen de jongens mij niet meer uit. Ze zeg gen dat ik telui ben en dat ik nog niet kan schrijven, want ik moet altijd op blaadjes schrijven. Ik krijg nog geen schrift van de meester en dat vind ik erg. Ik was blij dat ik alles aan Sinter klaas gezegt had. Hij keek niet boos en hij zei ik zal jou wel helpen hoor dan zal je ook wel goed leren schrij ven en als ik volgend jaar terug Sinterklaas en de zwarten Pieten waren op weg naar de kinderen. Ze kwamen bij een huis. Daar stond een man die zei ,,Ga naar binnen vriend daar staat een verrassing". Sint en de knechten gingen naar binnen. Maar dc Sint vroeg „waar dan?" „fn de kelder". En ze gingen. De man draaide de deur op slot. De man stond te lachen. Hij dacht ik laat ze niet voor 7 december er uit. Hij zou het Sinterklaasfeest wel in de war sturen. De volgende dag staat 't hele land op de kop. De kinderen huilden. De stoute jongens lachten. Een paar deugnietjes zeiden ..Zie je wel. Sinterklaas bestaat niet" Stout hé? Bromko werd ongeduldig. Hij ging op weg waar ze bleven. Hij zag al lemaal snoep liggen tot een huis. Hij hoorde roepen en schreeuwen. Hij kroop door de schouw. Hij keek of er niemand was. Hij zwaaide met de roe. Zag de sleutel liggen. Draaide dc deur open en daalde de trap af. Gelukkig dat er zo'n herrie gemaakt verd. Hoepla... met een zwaai lag de kwade man op de knie van Bronbo. Rikketikketik... pats., pats., boem En toen in de zak. Ze zouden hem wel eens leren. Toen trokken de pie termannen gauw rond. De stoute jon gens keken lelijk op hun neus. Een roe in hun schoen.... LUUS VAN ENDSCHOT kom kan je vast net zo hard lopen als de andere jongens. Toen was al les ineens donker en Sinterklaas en de maan waren weg. Ik vond her wel erg maar ik ben toch blij dat Sin terklaas mij zal helpen want hij kan toch alles. Dag Sinterklaas en Zwarte piet zal U ook ons Lieveken en Beinadelje en mijn papa en mama niet verge ten! Ik heb echt mijn best gedaan want ik heb wel 3 avonden geschre ven. PETER VAN DE LA VOIR Met dit Sintorklaas-schip, als door een schilder uit Montmar- tre op papier gezet, verdiende de 6-jarige Margreetje Fens, Vuchtstraat 83, Breda, de eer ste prijs in groep 1 Tekeningen. Hieronder volgt de lyst van de jongens en meisjes, die een prjjs gewonnen hebben in de grote Sint-Nicolaas-wedstrtjd van Dagblad De Stem. Gedichten werden onder „opstellen" gerekend. TEKENINGEN: le prijs: Margreetje Fens (6 jaar) Vuchtstraat 83, Breda. 2e prijs: Ria van Meel (8 jaar), Hofstedestraat 3, Made. 3e prijs: Madeleine Tanghe (8 jaar). Spoorstraat 42A. Breda 4e prijs: Willy de Vries (8 jaar) St. Jozefstraat 11. Dongen. 5e prijs: Netty de Bruyn (7 jaar) Bredaseweg B 141, Baarle-Nassau. OPSTELLEN: le prijs: Peter van de Lavoir (7 jaar). Hoofstraat 36, St.Jansteen. 2e prijs: Rianne Ripzaad (7 jaar), v. Boischotlaan 26, Oosterhout. TEKENINGEN: le prijs: Ans van Aken (10 jaar) Pastoor van Kessellaan 8, Zevenbergen. 2e prijs: Hubert Adank (9 jaar), Ginnekenweg 236A Breda. 3e prijs: Paula Smulders (11 jaar) Desiré Geeraertsstr. A32 Baarle-Nassau 4e prijs: Paul Michielsen (9 jaar), Hengstdijkse Keiweg 2, Stoppeldijk. OPSTELLEN: le prijs: Dolf Piederiet (10 jaar) v. Meterenstraat IA Breda. 2e prijs: Marie-Louise de Bruyn (10 jaar) Lageweg 35A. Ossenisse. 3e prijs: Anny van Dongen (11 jaar) Langenoordstraat 137, Zevenbergen. TEKENINGEN: le prijs: Edith Musson (15 jaar) Helsinki 21, Oostburg. 2e prijs: Cözilia Paukner (15 jaar), Havendijk 2, Oudenbosch. 3e prijs: Tonny van Raan (12 jaar) Zandbergweg 174, Breda. 4e prijs: Jos Bekker (12 jaar) Ligusterstraat 24, Bergen op Zoom OPSTELLEN: le prijs: Annie de Jong (13 jaar), Hoge Ham 25. Dongen. I 2e prijs: Mieke Clement (15 jaar), Beukenhof 2, Ulvenhout. 1 3e prijs: Luus van Endschot (12 jaar), van Bergenplein 46, Leur. Het is een hele drukte aan de sterrenhemel in de tijd van Sint Nicolaas, aldus Keesje v. Ber- lingen, Nassaustraat 3a. BREDA Sinterklaas betekent een feest van wensen, nauw verweven met de vraag van het zoet-zijn en het stout-zijn. En voorts heeft het alles te maken met de vraag of de Goedheiligman wel kan komen. Corry v. d. Bliek (7 jaar), Sta tionstraat 22 te Etten, schreef tenminste verontrust: „Ik hoop, dat Sint Nicolaas door onze schoorsteen kan." De moeilijkheid van de 6-jarige Peter Prinsen, Gilseweg A 121 te Chaam. is nog veel groter: „Moeder is al drie maanden ziek. Nu kan ze niet nh?r U toe. Komt U nu toch bij ons?" En het 7-jarige Jopie v.d. Wijn gaard, Beatrixstraat 19 te Rijen, laat met nadruk weten: „Sinterklaasje, wij gaan verhuizen. Maakt u dus asjeblieft geen abuizen. Wij wonen dan op Hilsondihof 7. Daar hebben wij een grote schoorsteen op het dak". Nu even een citaat uit de meer stoute hoek. Het is van de 7-jarige Maris ja Djarkowika, Oranjeboomstraat 323 te Breda. Die schreef: „Haha, wij doen lekker alle deuren op slot." „Geef dit jaar maar eerst de kin deren. die vorig jaar niets hebben gehad", zegt de 9-jarige Rini den Braber, Nieuwe Dieststraat 9A te Breda. „Vorig jaar heb ik toch veel gekregen. Alles wat ik opgeschreven had". Ria Kleemans (7 jaar) Ginneken weg 182 Breda. maakte een char mant compliment aan Zwarte Piet. Ze schreef: „De snoepjes die U strooit zijp heerlijk." De 7-jarige Servatius Jacobs. Zand bergplein 43, Breda, deed dat aan het adres van Sint-Nicolaas, want „het is een goede man, een Bis schop eigenlijk". Een algemeen gevoel van schuld bleek uit het opstel van de 11- jarige Evertjan v.d. Plas, Beatrix- i Dit blijde tafereel kwam uit het tekenpotlood van de 15-jarige Cözilia Paukner, Havendijk 2, Oudenbosch. In de kleuren, waarin ze het werkstuk aflever de, was de tekening helemaal hartveroverend. Vandaar ook, dat ze er royaal de tweede prijs in groep III Tekeningen mee verdiende. Nadat Sinterklaas met zijn boot was aangekomen, ging hij met z'n knechten naar het hotel „Groeneveld". Daar werden ze met succes onthaald. Toen dat gebeurd was, gaf Sinterklaas een gratis feest, dus voor niets. Het feest was afgelopen en Sinterklaas was f 100.kwijt. Op dat- feest waren tal van snoep- rovers geweest. Die hadden de berg plaats van het snoep gehoord van een ander. Maar... in welke kist of zak? Na het feest waren ze op het plein gekomen en er was niemand. Wel een paar zwarte pieten, die de rovers juist nodig hadden. (De rovers had den de zwarte pieten nodig). Nou, toen werden de zwarte pieten ont voerd en meegenomen naar het hol in het bos tussen Hartendorp en Rui- tenstad. In het hol werden de zwarte pieten verkleed als rovers. Toen mochten ze even slapen. Maar om twaalf uur werden zo wakker gemaakt. Nu be gon het pas goed. De zwarte pieten stribbelden tegen. Ze kregen van de rovers een oplawaai dat het klonk. Maar de zwarte pieten zeiden: Nee dat doen we niet". Toen volgde een tonktonk-spel. De rovers sloegen wat ze konden, links en rechts, van ach teren en van voren. Nu moésten deze zwarte pieten wel. En daarom deden ze het maar. De roverhoofdman zei: „Wijs ons de kisten en zakken die met snoep ge laden zijn". Sinterklaas hoorde het gerucht en waarschuwde de hotelier. Die stuur de meteen wat meiden en knechten er naar toe. De meiden waren ge wapend met ieder een ragebol en de mannen met knuppels. Ze vielen aan en in een ommezientje waren de ro vers verdwenen. Van de rovers wa ren er maar vijf of zes gevallen. En van de zwarte pieten, meiden en knechten maar 1 zwarte piet, 2 mei den en van de knechten 1. Deze poging van de rovers was mislukt. Maar., de aanhouder wint. Zo ging het met de rovers ook. Sin terklaas zat na te denken over de rovers. Wat hadden die willen doen? Hij zat maar te piekeren. Intussen waren dc rovers in aantocht. Sinter klaas had er geen flauw begrip van dat dc rovers zouden komen. Maar ja. zc kwamen er, en ze hadden suc ces. Ze vonden de kisten en zakken en namen ze mee. Maar de zwarte pieten wisten het hol tc vinden en gingen er naar toe. Weldra vonden zc het en de wach ters, die daar stonden maakten vlug alarm. Een stuk of 30 rovers kwa men aanstormen en de zwarte pie ten waren vlug overmeesterd. Nu zaten de zwarte pieten weer gevan gen. Maar nu moesten ze werken... hard werken! De zwarte pieten kon den goed de kost verdienen. En daarom deden ze dat ook. Ze waren alles al vergeten, maar na een jaar kregen de zwarte pieten heimwee. Ze wilden naar Sinterklaas terug, maar ze mochten niet. Maar het luk te. Zo zie je, dat zwarte pieten nogal wat meemaken. DOLF PIEDERIET Jt De maan kijkt tevreden pijp ro kend naar al de drukte rond Sinterklaas, diep beneden hem. Zo zag de 6-jarige Betsie v. d. Dungen, Burg. v. Poppelstr. 8 uit GILZE het. straat 9 te Breda. Hij zei: Een me neer uit de Beatrixstraat heeft 'n foto gemaakt van Zwarte Piet. Nog een mijnheer zij, kun u hem niet meenemen naar Spanje. mijnheer zij, ik ben wel eens stout. Ik ben ook wel eens stout zij de Zwarte Piet. Toen zij ik, ja ik ben ook stout". Indira Groothuizen (8 jaar) Pas toor van Roeselstraat 8 te Hooger- heide heeft zich wat bang gemaakt en daarom schreef ze haastig: „Ik doe mee omdat ik Zwarte Piet wil laten weten, dat ik mijn best heb gedaan om niet meer te vechten". Bij de 9-jarige Jos Audenaert, Bergsebaan 39 te Nispen, is het hoge woord eruit. Hij schreef: „Stnt-Nico- laas, ik wou dat ik uw zoontje was". De 11-jarige Ankie Maassen, Pla taanstraat 67, Bergen op Zoom wenst „Wat ik Vraag is een mooie pop met petticoat en hoedje op". De 8-jarige Tilly Heymans. Zeü- dijk 51 te Hulst, was een van de wei nigen die er de bestedingsbeperking bijhaalde. „Met al die beperking hoop ik. dat Sint er niet van onder vind" schreef ze. De 6-jarige hansje Dierckx, Hein. siusstraat 7 te Breda, liet zjjn moe der even op zijn tekening noteren, waarom de afgebeelde Sinterklaas zo mager was. Mamma schreef: „Hij is doodsbenauwd dat de Sint anders niet door de schoorsteen kan". Sints verzoek om te zeggen, waarom je eigenlijk mee deed bracht de meest ver schillende motieven aan het licht. Een van de mooiste was van de 7-jarige Peter Veeke, Minister Kanstraat 36 B te Breda. Hij schreef: „Hier is voor u een teke ning, want omdat u zo lief is maar liever voor een prijs maar dat mag ik niet van ons ma schrijven want dan ben ik een ebbert". A - 'A Deze zwaar beladen kunstmaan George Verschuren, Hulsterse- is de schepping van de 9-jarige weg 57 te Kloosterzande.

de Stem | 1957 | | pagina 7