Algemene Vergadering niet achter Indonesië Vier Polen per kano naar India Ex-pleegmoeder van Anneke Beekman meldt zich bij politie Geen nieuw onderzoek in zaak-Nieuwland Met oog en oor te gast Ondanks pathos van Sastroamidjojo Resolutie Nieuw-Guinea kreeg niet de vereiste twee-derde meerderheid WINTER IN AANTOCHT Zware bombardementen op dorpen in omstreden Ifni Te weinig gegadigden voor KMA PRIJSWINNAARS BEKEND IN ST.-NICOLAAS-WEDSTRIJD Minister vordert zendtijd voor politieke partijen Zij wil bewegingsvrijheid in Nederland herkrijgen GAILLARD WINT Woensdag V.S.-kunstmaan omhoog tr n DAGBLAD DE STEM „V erscErikkelij k" Overvaller tankstation meldt zich Volgens Marokkaans blad: Voor het katholiek hoger onderwijs f. 126.000 bijeen ANTON HUNINK Winterkou Algerië Frans vliegtuig verongelukt in Marokko Watertoren valt op een brandend gesticht Neemt eens een proef! 97e JAARGANG No. 22620 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt eike werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. TeL: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J- v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet f 7.- p. kwartaal, p. post f 8.20, p. week (uitsl. bij niet postbestelL) 1 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct Postrek 278841 Voor God, Koningin en Vaderland VfOR ^EFLAWP Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 SATERDAG 30 NOVEMBER x- I Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft vrijdagavond de Afrikaans-Aziatisclie resolutie inzake Nieuw-Guinea verworpen, In deze resolutie werd aange drongen op hervatting van de besprekingen tussen Neder, land en Indonesië. De stemmenverhouding was 41 stem men voor, 29 tegen en 11 onthoudingen. Zoals bekend moest de resolutie een tweederde meerderheid hebben, wil. de zij worden aangenomen. De Indonesische afgevaardigde, Sastroamidjojo had te- voren gezegd, dat de uitslag van de stemming over de kwes tie Nieuw-Guinea „van het grootste belang zal zijn voor de Nederlands-Indonesische betrekkingen". Een beroep doende op de algeme ne vergadering om de door de poli tieke commissie aanvaarde resolutie over te nemen zei Sastroamidjojo: „Wij wensen vrede in Indonesië en wij wensen vrede in onze betrekkin gen met Nederland. Wij zijn bereid MET GROTE luister is te Beauraing gisteren de 25e verjaardag gevierd van de verschijningen van de H. Maagd. Honderden bedevaartgangers namen aan de plechtigheden deel. HET HOOGWAARDIG Episcopaat herinnert eraan, dat, volgens de laat ste bepalingen van Rome, zaterdag 7 december (vigilie van de feestdag van Maria Onbevlekt Ontvangen) geboden vasten- en onthoudingsdag is. DONDERDAG 12 december a.s. houdt de Nederlandse Katholieke Midden standsbond haar jaarvergadering in Utrecht. Het Tweede Kamerlid drs. W. Peters zal spreken over het sociaal- economische beleid. GISTEREN is de sodafabriek te Delf zijl gaan „proefdraaien", waardoor de eerste Nederlandse soda kon worden gefabriceerd. Eerst na een aanlooptijd van enige maanden zal men met de eigenlijk produktie beginnen. MINISTERS van zeventien Europese landen hebben vrijdag in Parijs een tweedaagse conferentie over het vrij- handelsgebied beëindigd. In januari zetten ze het overleg voort. KARDINAAL Piazza, die door een eenzijdige verlamming is getroffen, heeft in Vaticaanstad de H.H. Sacra menten der stervenden ontvangen. RAINER VON FIEANDT, president van de Bank van Finland, heeft vrijdag een nieuw kabinet van niet-politieke technici gevormd, waardoor een einde is gekomen aan de Finse regerings crisis. (Advertentie). land „geen ander alternatief heeft dan volledig mede te werken bij alle pogingen om een regeling te berei ken van dit politieke geschil, omdat wij een vreedzame ontwikkeling wen sen in ons deel van de wereld. Het is de wens de internationale vrede en veiligheid te bevorderen en te be schermen, die ons beweegt op de aanvaarding van de resolutie aan te dringen". Sastroamidjojo zei dat de kwestie was: „Onderhandelingen of wat doen?" ,,De toestand is verschrikke lijk" zei hij, hieraan toevoegend: ..Dit is geen holle frase". „Boven dien", aldus ging de Indonesische af gevaardigde verder, „spreek ik niet alleen over de realiteit van dit ge schil in het raam van de Neder lands-Indonesische betrekkingen, maar in het verband met de krach ten, die aanwezig zijn in de interna tionale politieke arena als geheel. Laat ons niet onderschatten, wat dit kan betekenen". Ondanks de verholen dreigementen in deze toespraak vervat, lieten 40 landen zich niet overtuigen van het gerechtvaardigde der Indonesische verlangens. Na de stemming verklaarde de In donesische minister van Buitenlandse Zaken, mr. Soebandrio nog, dat zijn De 23-jarige chauffeur R. van der M. uit Rotterdam heeft zich bij de Rotterdamse politie gemeld met de mededeling dat hij samen met een medeplichtige de overval heeft ge pleegd op het benzinestation aan de Sloterweg te Amsterdam op 4 sep tember jl. De buit zou 670.heb ben bedragen. In afwachting van zijn transport naar Amsterdam is hij in het hoofdbureau van politie in bewa ring gesteld. terug te vallen op stappen buiten de V.N. „Indonesië „zou stappen kunnen ne men, die niet erg bevorderlijk zouden zijn voor onze betrekkingen met Ne derland", zei hij. Guerilla-strijders uit de Indonesi sche onafhankelijkheidsstrijd hebben vrijdag in een resolutie, getekend met hun eigen bloed, een beroep op de regering gedaan de wapens op te nemen i.v.m. de kwestie Nieuw- Guinea. Hun woordvoerder drong er bij pre sident Soekarno op aan, invasie-strijd krachten te mobiliseren om de „ko lonialen" aan te vallen. Enige waarnemers te Djakarta zei den dat er tekenen zijn, dat Indonesië een plan overweegt om de Nederland se zakenbelangen lam te leggen. Het wordt winter. De westelijke winden, die de laat ste dagen voor een mild tempera- tuurlje zorgden, hebben plaats moe ten maken voor een oostelijke luchtstroming, veroorzaakt door 'n hogedrukgebied boven Scandinavië waar al temperaturen voorkwamen van twintig graden onder nul. De naar ons land stromende lucht wordt onderweg momenteel nog zo sterk verwarmd, dat de thermo meter zich vandaag nog vry net jes houdt. Morgen echter zal het alweer kouder zijn. Handschoenen uit de motteballen en kragen om hoog, lijkt het parool.. Spaanse troepen zouden volgens 'n Marokkaans blad een grootscheeps offensdef hebben ingezet tegen de Marokkaanse eenheden, die het ge bied van de Spaanse enclave Ifni zijn binnengedrongen. De aanvallen wer den uitgevoerd door strijdkrachten van het leger en de luchtmacht. Verscheidene dorpen, aldus het blad „Al Alam" werden gebombar deerd. Er zouden veel slachtoffers onder de bevolking zijn gevallen. De correspondent van het blad zei verder, dat in twee plaatsen bij el kaar 230 mensen waren gedood. In ,,Het aantal aanmeldingen voor toelating tot de Koninklijke Mili taire Academie is zo gering, dat het aantal cadetten dat nodig is niet kan worden bereikt. Het mi nisterie van oorlog zal er dan ook toe overgaan de hierdoor ont stane tekorten op te vangen door het aantrekken van kort- of lang- verband officieren. Het behoeft geen betoog, dat tengevolge van deze gang van zaken in de toe komst ernstige moeilijkheden kun nen ontstaan bij de bezetting der hogere rangen. Dit is gisteren verklaard door ko lonel W.A. Feitsma, voorzitter van de Vereniging van Officieren van de Koninklijke Landmacht en de Koninklijke Luchtmacht, die in Arnhem haar jaarlijkse algemene vergadering houdt. In deze krant staan de prijswinnaars van onze grote Sint- Nicolaaswedstrijd.En dat niet alleen, maar ook veel van hun bekroonde tekeningen en opstellen. Verder lieten we ook volop ruimte aan het werk van jongens en meisjes, die hun zwoegen niet met een prijs beloond zagen, maar die toch in ieder geval hun plaatsje op de tweede Sinterklaas-pagina ruimschoots verdienden. De scholen (die met tientallen deelnamen) zullen nog even geduld moeten hebben. De uitslag komt samen met nóg eens een portie Sint-tekeningen en opstellen begin volgende week. een van deze plaatsen zouden Spaan se vliegtuigen tweehonderd bommen hebben laten vallen. Ze zouden n.a. een groep armen hebben getroffen, die voor een bureau op steunuitkering stonden te wachten. Generaal Franco heeft vrijdag de Spaanse strijdkrachten geluk gewenst met hun optreden tegenover de „ver raderlijke aanval, waarvan Spaans west-Airika het doelwh is geweest'. De Marokkaanse waarnemende minister van Buiten) indse Zaken, Bendsjelloen, heeft te Rabat meege deeld. dat de Spaansë regering had beloofd haar protector rat in het zui-i den omstreeks de verjaardag van de1 troonsbestijging van loning Mohamj med de vijfde, in het begin van deze maand, aan de Marokkaanse regering terug te geven. „Wij wachten noï altijd op deze ter> ;gave", aldus Bendsjelloen. Het protectoraat ligt ongeveer 200 kilometer ten zuiden van de Spaan se enclave Ifni. Vier leden van een sportclub in Krakow (Polen) zijn op het ogenblik voorbereidingen aan het treffen voor een kanoreis naar India. Zij hebben twee opvouwbare kano's gebouwd en zullen de reis via de Donau, de Zwarte Zee, de Gouden Poort, de Zee van Marmora, de Ege- ische en de Middellandse Zee maken. Dan gaan zij de Eufraat stroomafwaarts, om vervolgens door de Perzische Golf, de Ara- bische Zee en de Indische Oceaan India te bereiken. De actie voor de „Stichting Cen traal Fonds voor het Katholiek Ho ger Onderwijs", die op 3 november is ingeleid met een herderlijke brief heeft tot nu toe opgebracht 126.029,24 gulden. Daarin zijn biet begrepen de giften, welke de laatste week door het aartsbisdom Utrecht ontvangen zijn. De minister van Onderwijs, Kun- tot 19.35 uur; dinsdag 7 januari KVP sten en Wetenschappen heeft besloten Hilversum II tussen 18 en 20 uur, donderdag 9 januari CHU, Hilversum Wéér worsten-weer! Vlug ao'n verse, geurige Gelderse rookworst van Anton Hunink halen. Wat zien die er lekker uit! U betaalt de gewone prijs on kookt hem zelf. AJIe geur en smaak zijn voor u. Het loodje aan de worst garandeert „waar Hoe verser - hoe lekkerder HOFLEVERANCIER - DEVENTER Verwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt vrijdag- avond 23.15 uur: Droog, koud en vrij zonnig weer met een matige wind tussen oost en zuidoost en middagtemperaturen slechts en- kele graden boven het vriespunt. Verwachting van het Belgisch weerkundig instituut: Lichte tot matige wind uit noord tot oost. Bewolkt, afgewisseld met opkla- J ringen. Gevoelige daling van tem- peraturen. Vandaag: zon onder 16.33 uur, maan op 13.25 uur. Morgen: zon op 8.25 uur, zon onder 16.33 uur, J maan op 13.45 nur, maan onder t ...00 uur. Maandag: zon op 8.27 uur, maan onder 3.04 uur. met ingang van 1 januari radio-zend tijd te vorderen voor de politieke partijen, vertegenwoordigd in de Sta- ten-generaal, voor zover zjj hierom hebben verzocht. Deze zendtijd zal voor de betrok ken vijf partijen samen 1300 minuten per jaar bedragen. De uitzendingen van de partijen zullen worden gege ven tussen zes en acht uur 's avonds. De AVRO, de KRO, de NCRV en de VARA zullen elk 260 minuten per jaar moeten afstaan, de VPRO 100 minuten, terwijl aan de RVD toe komende zendtijd met 160 minuten per jaar zal worden verminderd. Aangezien het niet mogelijk is ge bleken, aldus deze brief, bij de uit werking van de regeling met alle be trokkenen tot overeenstemming te ge raken, heeft de minister besloten overeenkomstig het advies van de Ra- dioraad, in afwachting van het tot standkomen van de omroepwet tot vordering van zendtijd ten behoeve van de politieke partijen over te gaan. De verdeling zal als volgt zijn: donderdag 2 januari ARP, Hilversum II tussen 18 en 20 uur; vrijdag 3 januari WD, Hilverusm II van 19.25 II tussen 18 en 20 uur; en vrijdag 10 januari PvdA, Hilversum I tussen 18 en 19.30 uur. Dit schema wordt elke veertien dagen afgewerkt. (Van onze speciale verslaggever) Vrijdagmorgen om 9 uur heeft mevr. G. Langendijk-van Moorst, voormalig pleegmoeder van Anneke Beekman, die zich door de vlucht naar het buitenland onttrokken had aan de uit voering van het vonnis van het gerechtshof te Amsterdam (drie maanden gevangenisstraf)zich bij de commissaris van politie te Maastricht gemeld. Mevr. Langendijk van Moorst is in de loop van vrijdag naar Amsterdam overgebracht. Zoals men zich zal herinneren stondop een veroordelend vonnis rekenden mevr. L. in oktober 1955 terecht voor de Amsterdamse rechtbank. Zij werd op 24 oktober 1955 veroordeeld tot een gevangenisstraf van acht maanden met bevel tot haar gevangenneming. Reeds op zaterdag 22 oktober ech ter werd het huis, waar mevr. Lan gendijk-van Moorst te Maastricht tij delijk woonde, belegerd door speciale verslaggevers van bepaalde Amster damse dagbladen, die blijkbaar van de arrestatie getuige wilden zijn en dus Hierdoor gewaarschuwd wachtte zij de uitspraak niet af en begaf zich naar bet buitenland. Inmiddels was mevr. L. in hoger beroep gegaan. Wegens haar niet verschijnen werd slechts een schriftelijk verweer ingediend. Het ge rechtshof te Amsterdam vernietigde op 22 maart 1956 het vonnis van de rechtbank te Amsterdam en veroor deelde mevr. L.v.v M. tot een gevan genisstraf van drie maanden. In augus tus werd zij in België aangehouden en op zaterdag 22 september 1956 wees de Belgische minister van Justitie te Brussel een verzoek om uitlevering af. Terstond werd mevr. Langendijk- van Moorst toen in vrijheid gesteld, maar door de Belgische vreemdelin gendienst werd haar medegedeeld, dat zij in 24 uur het Belgische grondge bied moest verlaten, daar zij niet vol daan had aan de voorschriften, name lijk een verblijfsvergunning aan te vragen bij langer verblijf dan drie maanden. Mevrouw L.-van M. heeft aan dit bevel voldaan. Sindsdien was liaar verblijfplaats onbekend. Naar wij vernemen, zou mevr. Lan gendijk-van Moorst thans besloten hebben, de haar opgelegde drie maan den gevangenisstraf uit te zitten, om dat zij haar bewegingsvrijheid in Nederland wenste te herkrijgen, in verband met de behartiging van haar belangen en omdat enige juridische aspecten van de zaak haar dat thans mogelijk maken. Zij heeft zich bij de politie te Maastricht willen melden, in verband met de haar inziens nogal be langrijke hetze, welke indertijd door een bepaald deel van de pers tegen de Maastrichtse poliite gevoerd is. als zou deze haar toen opzettelijk hebben laten ontsnappen. Premier Gailliard van Frank rijk is vrijdagavond in de Na tionale Vergadering tweemaal als overwinnaar uit de bus ge komen bij ver trouwensstemmin gen inzake het hervormingspro gramma voor Algerië. Gaillard had zijn twee wetten voor Algerië met kracht verdedigd tegenover de leden van de Franse Algemene Vergadering, die een soe peler regeringspolitiek voorstaan en o.m. het Marokkaans-Tunesische be middelingsaanbod wensten te accep teren. Er ontstond een felle discussie tus- tussen Gaillard en zijn partijgenoot Mendès-France, die betoogde, dat Frankrijk Algerië zou verliezen, als het aanbod werd afgeslagen. In de politieke commissie van de V.N. deed de Tunesische afgevaar digde een vrij hevige aanval op Frankrijk. Hij zei, dat de kaderwet gebaseerd was op „de fictie, dat Al gerië Frans moet blijven". De poli tieke commissie, merkte hij op, moet de verliezen in Hongarije eens ver gelijken met die in Algerië... In een landelijk dagblad verscheen gisteren het bericht, dat de moordzaak-Nieuwland aan een nieuw onderzoek zou worden onderworpen. Dit zou zijn medegedeeld door een inspecteur der gemeentepolitie te Middelburg. Bij nadere informatie ter plaatse deelde men ons mede, dat dit bericht geheel en al op een vergis sing berust. Voor zover de betrokken inspecteur bekend, wordt dus geen nieuw onder zoek ingesteld. De aangehaalde mededeling had betrekking op een onbe langrijke, aldus de politiefunctionaris Middelburgse zaak, die mogelijk door de rijksrecherche onderzocht zou worden. Zelfs deze mededeling werd niet met zekerheid gedaan. Wel werd de hoop uitgesproken, dat bij een mogelijk onderzoek in de bedoelde Middelburgse zaak de eigen recherche zou worden ingeschakeld. Volgens een woordvoerder van de maatschappij „Glenn Martin" die belast is met de bouw en het lance ren van de raket „Vanguard" is het heel goed mogelijk dat de eerste Amerikaanse kunstmaan woensdag a. s. gelanceerd wordt. Technici heb ben meegedeeld dat deze kunstmaan niet met het blote oog te zien zal zijn. De derde trap van de raket, waarmee de kunstmaan de ruimte wordt ingezonden, zal men echter wel kunnen zien. Hij is met een glanzende laag bedekt. Grenskwestie Baarle Uitspraak gevraagd aan internationaal gerechtshof De Nederlandse regering heeft bij het internationale gerechtshof te Den Haag een speciale Nederlands-Belgi sche overeenkomst, die zeven maart 1957 te Den Haag werd getekend en 19 november d.a.v. in Brussel werd bekrachtigd, doen inschrijven. Hierin is bepaald dat Nederland en België een geschil over bepaalde stukken grond in het grensgebied van Baarle-Nassau en Baarle-Hertog aan het hof zullen voorleggen en dat dit uitspraak zal doen over de vraag aan welk land de 'soevereiniteit'over 'deze grond toekomt. Aan de rubrieken die ons blad rijk is, wordt er vandaag een toegevoegd. We hopen er ieder een mee te gerieven, die be langstelt in wat de radio en de televisie dag aan dag bieden. „Met oog en oor te gast" heet de nieuwe rubriek en zij be oogt op de eerste plaats een klankbord te zijn voor wat de lezer denkt en zegt van de be luisterde en „bekeken" pro gramma's. Daarnaast wil ze zijn aandacht vestigen op wat in de eerstvolgende dagen in het bijzonder die belangstelling zal opeisen. We twijfelen er geen moment aan, dat de nieuwe rubriek recht zal doen aan het verzoek van veel lezers, om de nodige aandacht te schenken aan tele visie en radio. Een Frans militair vliegtuig met negen inzittenden is vrijdag bij Tiznit in zuid-Marokko neergestort. Er zijn geen overlevenden. Een brandweercommandant en vier brandweerlieden zijn vrijdag om het leven gekomen, toen een watertoren instortte en terechtkwam op een brandend krankzinnigengesticht te Maidstone in Engeland. Vijftien gewonden, onder wie brand- weerlieden en patiënten van het ge sticht, zijn naar een ziekenhuis ver voerd. Men vermoedt dat nog vier of vijf personen onder de puinhopen lig gen. Spoetnik I en II razen nog steeds met fantastische snelheid door het heelal. De Verenigde Staten gaan binnenkort ook kunstmatige satellieten lanceren. De mens verovert de ruimte! Het Dagblad De Stem volgt ook dit alles op de voet en heeft er vele interessante artikelen en reportages over gepubliceerd. Er komen er meer! Velen maken zich over deze grootse technische ontwikkeling on gerust. Is dat nodig of niet? Als katholiek zult u er prijs op stellen de moderne technische ont wikkeling en haar gevolgen in een principiëel licht behandeld te zien. Bij het Dagblad De Stem bent u daarvoor aan het goede adres. Doe dan als tienduizenden. Abonneert U nu, U krijgt de krant dan TWEE WEKEN GRATIS. NAAM STRAAT GEMEENTE (in drukletters) Abonn.prijs: p. week f 0.54; p. kwartaal 7.-; pei post i 8.20 (Incasso wordt berekend).

de Stem | 1957 | | pagina 1