Aanklacht tegen bisschop wegens eerroof Poujades rijst weer ster snel Menselijkheid Amerikaanse in Russische en film en Overal tentoonstellingen een voetbalwedstrijd in Etten henMkens De een en veertigste en Twelve angry De partij en liefde mmm», Hij wil de Gaulle als de sterke manvoordragen Vindster van broche bedankt VIERDE BLAD ZATERDAG 30 NOVEMBER 1951 'P-s-jl. Snelle hulp voor patiëntje in Bogor (Ind.) OsservatoreHij staat in zijn recht DEPORTATIES NAAR SIBERIE W.A.-verzekering in België HOLLANDSCHE SOCIËTEIT Dagboek van Katherine Mansfield verkocht Duivenkroniek van Den Bruinen" Limburgs gouden drank in de vierka Een Russische film is in onze bioscopen tegenwoordig een zeldzaamheid, een zeldzaamheid, welke men inmiddels weinig betreurde, nademaal bekend was, dat in Rusland niet alleen alle kunst dienstbaar is gemaakt aan de politiek der ene par tij maar tevens dat experimenten er verboden zijn en de kunstenaar in zijn vormgeving geen enkel risico mag nemen ten aanzien van het begripsvermogen van de grote massa. Hoe anders was het in de twintiger jaren, toen de commu nistische revolutie-gedachte de filmers waarlijk inspireerde, en een nieuwe, ook artistiek gesproken revolutionaire film taal deed geboren worden! Dat waren de fameuse dagen, dat een Eisenstein („Potemkin", „Tien dagen die de wereld de den beven"), een Poudowkin („De moeder"), Dowsjenko („De aarde"), Wertoff, Ermler, Turin en vele andere met hun verbijsterende beeldtaal en ongehoorde montage-kunst de mensheid van de ene verbazing in de andere joegen en tot bepaling van een standpunt dwongen. vader, die hem veelvuldig heeft mishandeld, te hebb engedood. De juryleden zijn aanvankelijk al len van oordeel, dat de schuld zon der meer bewezen is, één enkele echter van hen is minder zeker en spreekt twijfels uit. Men beschouwt hem als een spelbreker en hij wordt dan ook allerminst vriendelijk be jegend. Naarmate de discussie ech ter voortschrijden neemt de twijfel toe en komt soms na zeer hef tige woordenwisselingen en inner lijke strijd de een na de ander op zijn aanvankelijk oordeel terug. Op het lSatst volgen er zeer dra matische, psychologisch bijzonder interessante onthullingen. Het stuk van Reginald Rose, waar naar deze film is gemaakt, moet al een heel knap geconstrueerd ge geven zijn: het heeft de nodige psy chologische diepgang en is boven dien dramatisch prima gebouwd. Maar onze bewondering gaat nog meer uit naar de draaiboekschrij ver, die dit „litteraire" geval in actie en beelden had om te zetten en hierin voortreffelijk is geslaagd. Ook de nieuwe regisseur Sidney Lumet, blijkt een heel begaafd en efficiënt filmer te zijn, gezien de uitmuntende wijze waarop hij bij zo beperkte mogelijkheden de beeldwisseling en de bewegende camera wist te hanteren en uit de spelers deze beheerste, levensech te karakters wist te vormen. Zo is ,,De twaalf gezworenen" tot een artistiek en ethisch zeer be vredigend werk geworden, dat bo vendien uitermate spannend is. Helaas kan men over Amerikaanse films slechts zelden iets goeds zeg gen. Déze film toont ons Holly wood op zijn best TEN HOLDER Woensdag jl. bereikte de stichting ,,hulp aan landgenoten in Indonesië" te Den Haag 'n dringend verzoek van dokter Van der ploeg te Bogor (Indon.) om te pogen een geneesmid del, dat in Indonesië niet verkrijg baar was, snel te bemachtigen en op te zenden. De dokter- had dit ge neesmiddel nodig voor een negen jarig kind van de Ned. familie F. Ch. Völke te Bogor, dat ernstig ziek is. De stichting heeft direct moeite hiervoor gedaan en het gelukte haar het geneesmiddel in Zweden te be machtigen. Het middel is gisteren tiaar Djakarta afgezonden. (Advertentie) Begin november heeft een jong bruidspaar in Prato (Italië) een aan klacht wegens eerroof ingediend te gen de bisschop van Prato, mgr. Fiordelli, en de pastoor, Don Danilo Aiazzi. (Even later volgde een twee de aanklacht onder dezelfde omstan digheden) Een en ander heeft zowel in Italië als daarbuiten groot opzien gebaard. De Osservatore Romano, het officiële orgaan van het Vaticaan heeft er uitvoerig over geschreven. De aanklacht is afkomstig van een echtpaar, dat alleen een burgerlijk huwelijk had aangegaan. De bruid was tot voor haar huwelijk prakti- zerend katholiek, de bruidegom een overtuigd communist. Op zijn verlan gen stemde zij toe in een burgerlijk huwelijk. Ofschoon zij niet voor de Kerk huwde, betoogde zij, dat zij ook zonder dat goed katholiek kon zijn. Vooral deze laatste verklaring werd gezien het toenemende aan tal van uitsluitend burgerlijke huwe lijken tussen katholieken en commu nisten aanleiding voor de kerke lijke overheid om op niet mis te ver stane wijze de leer der Kerk uiteen te zetten. Mgr. Fiordelli deed zulks in een brief aan pastoor Aiazzi. Deze las de brief in de parochiekerk voor en pu bliceerde hem in het parochieblad. Voordat het meisje het burgerlijk huwelijk aanging, had de pastoor haar op de betekenis van haar stap gewezen. Het bisschoppelijk schrijven nu had het karakter van een „senten- tia declaratoria", een verklarend oor deel, en niet van „sententia condem- natoria" (veroordeling). De bisschop verklaart namelijk alleen, welke be palingen van het kerkelijk recht gel den voor het onderhavige geval. Hij noemt het betrokken bruidspaar bij naam en verklaart hen tot „open bare zondaars in de zin van het cano nieke recht". De voorlezing en publikatie van de brief brachten de vrouw ertoe de aanklacht tegen bisschop en pastoor in te dienen. Zij vertoogt bovendien, dat de handelwijze in strijd is met 't concordaat tussen Italië en de H. Stoel. De bisschop van Prato heeft al zijn Italiaanse ambtsgenoten van zijn brief in kennis gesteld. Daarbij deelt hij hun tevens mede, dat hij tot deze maatregel had besloten, omdat de burgerlijke huwelijkssluiting hand over hand toeneemt in zijn bisdom. De Osservatore Romano consta teert, dat de gehele kwestie er een is van juridische competentie. Dc Kerk heeft haar ordevoorschrif ten en wetten. Wanneer een katholiek bewust cn vrijwillig deze orde schendt dan heeft de kerkelijke overheid het volste recht zich daarover uit te spreken en duidelijk te stellen hoe de situatie is, waarin de betrokkene zich door zijn gedrag gebracht heeft. Wan neer er sprake is, van openlijke er gernis en het gevaar bestaat, dat deze ergernis bij niet-brandmerking ern stige nasleep heeft dan kan en'moet de kerkelijke overheid ingrijpen. Zij moet de schuldigen vermanen en tót de orde roepen, de overige gelovigen in lichten cn adviseren teneinde zo de geschonden kerkelijke tucht te herstel len. Een dergelijke tussenkomst der Kerk is niet anders dan een gerech telijke uitspraak van een daartoe be voegde overheid. Het is de vraag of een openbare gerechtelijke uitspraak echter ooit als een belediging beschouwd dordt. Naar aanleiding van de opmerking in de aanklacht, dat de bisschoppe lijke handelwijze in strijd is met het Concordaat, verklaart de Osservato re Romano tenslotte, dat de bepalin gen van het Concordaat de Kerk de vrije uitoefening van haar geestelijke macht en jurisdictie in kerkelijke aangelegenheden verzekeren. In de dertiger jaren nam de stroom goede films uit Rusland reeds sterk af en de wereldoorlog en de Duitse bezetting inspireerden nog slechts een enkele maal tot een indrukwekkend werk zoals „De Regenboog" ons heeft doen zien; maar sinds jaren is daarna de stilte ingetreden. De nieuwe Russische film „De een-en-veertigste", die thans in ons land draait, is daarom een verras- sing\. omdat daarin enerzijds het partij-standpunt tot een niet meer alles overheersend element is te ruggebracht en anderzijds een eer lijke inspiratie kennelijk een on gestoorde kans heeft gekregen. Het verhaal-zelf doet reeds zien, dat de communistische plincht aan de ene kant cn de menselijke liefde van de andere op acceptabele wijze tegenover elkaar zijn gezet, zoals liefde en plicht zo dikwijls in het leven tegenstrijdige rollen vervul len. De film speelt ten tijde van de Russische burgeroorlog en doet ons kennismaken met een afgescheiden groep van het rode leger, welke in de Karakoem-woestijn is ver zeild geraakt en met de ter be schikking zijde kamelen naar het Aralmeer tracht door te dringen teneinde weer contact te krijgen met de hoofdmacht. Bij deze groep bevindt zich een vrouwelijke sol daat, Marjoetka genaamd, die 'n formidabel scherpschutster is. Reeds 40 maal heeft haar geweer raak geschoten, maar eens in een gevecht met Tsaristische soldaten miste zij de eenenveertigste, een .ionge luitenant, die evenwel wordt gevangen genomen en aan haar hoede wordt toevertrouwd. De lui tenant blijkt een verbindingsoffi cier te zijn, die over belangrijke segevens beschikt, zodat het zaak |f hem niet te doen ontsnappen en hem bij de generale staf af te le veren. De tocht door de woestijn ls uitermate zwaar en van mensen en dieren komt de een na de an- <R'r van ontbering om. Slechts 'n Kleine groep bereikt tenslotte het Aral-meer maar bij de overtocht per boot komt men in een storm terecht, welke Marjoetka en haar bevangene op een onbewoond eiland isoleert. Tussen het eenvoudige hartstochtelijk - idealistische meis je en de aristocratische, geculti veerde en enigszins cynische Tsa- f'ist ische luitenant ontstaat hier een 'oylle, vooral wanneer de laatst genoemde ernstig ziek wordt en Marjoetka's oppas behoeft in heel andere zin dan voorheen. Na we ken van wachten komt op zekere f'ag eindelijk een boot in zicht en wanneer dit blijkt een Tsaristisch vaartuig te zijn, stort de luitenant zich te water om zich zwemmend bij zijn vrienden te voegen. In stinctief richt dan Marjoetka haar geweer en raakt de geliefde vijand nodelijk. Eerst dan beseffend wat zij gedaan heeft, stort zij zich wan- hopig op het ontzielde lichaam, u ziet: een heel normaal, mense- Henry Fonda als het twijfelende ■jurylid in ,.De ticaalgezworenen" lijk cn zelfs romantisch verhaal, dat bovendien vol verve is weerge geven en op volkse wijze levendig is gemaakt. Het geheel is een beetje ouderwets, oppervlakkig zou men kunnen zeggen (de spelers zijn meer typen dan individuele karakters) maar het geheel is toch gaaf en ontroerend. Zeer veel draagt daartoe bij de fraaie verzor ging van het beeldvlak, in pictura le zin zelfs en de aanwending van een prachtig kleuren-procédé dat een tintenschaal omvat zoals wij op het witte doek niet gewend zijn te zien en dat veeleer aan impres sionistische schilderijen doet den ken. Spitser Veel moderner, spitser", intellec- tueler is de Amerikaanse film .Twelve angry men" oftewel „De twaalf gezworenen". Wanneer wij u eraan herinneren dat film een bewegingskunst is, u vertellen dat deze film zich langer dan een uur afspeelt in één ver trek. en als algemene conclusie stellen, dat deze film in zijn opzet zeer geslaagd is, dan ligt de con clusie voor de hand, dat we hier met een bijzonder virtuoos werk te doen hebben. Zoals u weet bestaat bij de Ame rikaanse justitie het jury-systeem, waarbij na gerechtelijk onderzoek en verhoren een college van leken het schuldig" of „onschuldig" uit spreekt. Deze film handelt geheel en al over de zitting van zo'n jury. Allerlei lieden maken daarvan deel uit, gewetensvolle en onverschilli ge, intelligente en bekrompene, objectieve en vooringenome. Deze mensen worden tezamen in een kamer opgesloten en moeten met een eenstemmig oordeel voor de dag komen; wanneer zij een „redelijke twijfel" koesteren mogen zij het „schuldig" niet uitspreken. Het proces betreft hier een jonge man, die ervan verdacht wordt zijn Marjoetka, de scherpschutster in de Russische film De een en veer tigste PARIJS 1881. Dc nieuwe Czaar Alexander moet worden gekenschetst als een absolu tist, orthodox in merg en been en een vijand van alle Westerse denkbeelden. In een proclamatie hééft hij reeds verklaard de autocratie tegen elke aanval te zullen verdedigen. Een strenge censuur is weer ingevoerd. Iedere afkeurende uiting wordt direct gesmoord Op gedrag en woorden van professoren en studenten wordt nauw gezet acht geslagen. Siberië is veler voor land. Zeer hard treedt ook de Czaar op tegen vreemde elementen in zijn rijk. Met name de Joden staan aan de ernstigste kwellin gen bloot Maatschappelijk wordt hun het leven onmogelijk gemaakt. Zij mogen geen land bezitten of bepaalde bedrijven uit oefenen. De Joden uit het binnenland moeten naar de steden in het Westen verhui zen o£ naar en kele landstre ken, hun door de regering aan gewezen. De vervolgingen waaraan zij bo vendien van de zijde der bevolking bloot staan, doen hen geen dag van hun leven zeker zijn. Het bestuur der Hollandsche Sociëteit van Levensverzekeringen besloot, in 1881 de vergadering van geïnteresseerden, die vol gend jaar zou worden gehouden, voor te stellen de Hollandsche Sociëteit weer voor 25 jaar te continuerenhaar gezonde po sitie gaf daartoe alle aanleiding. Op 1 januari 1957 werd in België voor buitenlanders de verplichte W.A.-verzekering ingevoerd. Aan bromfietsers werd destijds evenwel nog een jaar uitstel verleend. Daar deze termijn thans bijna ver streken is, vestigt de ANWB er de aandacht op. dat van 1 januari 1958 af ook bromfietsers bij een bezoek aan België tegen W.A. verzekerd moeten zijn. Men zal daartoe als bewijs van verzekering de z.g. „groene kaart moeten tonen. Indien men deze niet bezit, moet aan de grens een verze kering voor 10 dagen worden geslo ten, waarvoor een premie van hon derd Belgische francs moet worden betaald. Bij een langer verblijf in België dient deze verzekering, na het verstrijken van de geldigheidsduur, dan uiteraard te worden verlengd. Anderhalve Eeuw Levensverzekering VAN LEVENSVERZEKERINGEN N.V. HERENGRACHT 475 - AMSTERDAM-C. - TELEFOON 49100 Op een verkoping te Londen zijn het dagboek, een aantal manuscrip' ten en aantekeningen van de ir Nieuw-Zeeland geboren schrijfster Katherine Mansfield in andere han den overgegaan. Het dagboek omyat de periode van 1895, toen Katherine Mansfield vijf jaar oud was, tot 1922. De schrijfster stierf in 1923 te Fon- tainebleau. Onder de manuscripten bevinden zich enkele nog niet gepu bliceerde korte verhalen. De verzameling kwam voor 2.600 pond (ongeveer 27.000 gulden). In het bezit van de Alexander Turnbull- bibliotheek te Wellington. Zij maakte deel uit van de nalatenschap van John Middleton Murry, de echtgenoot van de schrijfster. (Advertentie) Deze week opnieuw vól afwisseling: - De elegante vrouw én het sportieve type dragen de chemisier japon Hoe is de stand, Mieke... na vijf jaar in Nederland Het gelukkigste kind ter wereld Libelle Nassauplein 7 Haarlem. 5? (Van onze Parijse correspondent) Men heeft aanvankelijk ge dacht, dat Poujade een poli tieke ééndagsvlieg zou zijn en zich zelf onschadelijk zou ma ken. Maar twee jaar na zijn parlementaire entrée blijkt het poujadisme de innerlijke crisis te boven te zijn. Tijdens het dezer dagen te Straatsburg gehouden pouja- distische congres bleek ook op welke wijze Poujade tot zijn „corporatieve staat" denkt te kunnen komen: hij wil steeds meer „gespecialiseerde bewegin gen" oprichten. Zo zijn dezer dagen weer gesticht een Poujadistische beweging voor de huisvrouwen, voor het onderwijzend personeel voor de gepensioneerden en voor de studenten. Binnenkort komt er ook nog een Poujadistische partij voor de ouden van dagen. Poujade wil op de duur komen tot één bewe ging voor iedere economische groep. De „vakbekwame" vertegenwoordi gers van deze bewegingen zullen dan straks de Staten-Generaal vormen. De Poujadisten willen namenlijk af rekenen met de verpolitiekte nat. vergadering. Niet de politici moeten het land regeren maar de vakbe kwame vertegenwoordigers van iede re economische groep. Het ligt voor de hand, dat Poujade via deze decentralisatie vele kiezers kan bekoren, temeer omdat hij be slist geen afkeer heeft van demago gie. Zonder zich ongerust te maken hoe men aan het geld moet komen kan hij de gepensioneerden een ver- Ge kunt zien dat we in het seizoen van de tentoonstellingen komen, er ligt tenminste een stapel post van een koeidikte. Er zal nog heel wat water in de Po moeten vloeien, eer we daar doorheen zijn. zulks te meer daar er alle dagen bij komt. In café „Volle Pot" bij J. van Gij- sol te Westdorpe, resideert de wak kere duivcnmaatschappij „De Vol harding"; aldaar is een clubtcntoon- stelling gehouden waarbij de heer D. Teirlinck (nog familie van konfrater erman als ge daar dikwijls van ge hoord hebt) als keurmeester optrad. Hier de uitslag: 1 G. de Cooker, 2 W. Varhagen, 3 T. Goethals, 4 E. Baecke 5 C. Markusse en 6 R. Desmet enz. En dan heb ik hier de resultaten van de 6c Liefdadigheidskringtentoon- stelling in café Sportwereld te Kaats heuvel, waar ruim achthonderd vo gels waren geëxposeerd. Jonge duivinnen: 1 Th. Netten, 2 Jan Dekkers, 3 P. Dirksen; Jonge doffers (waar zoveel vuur in zat dat de rook er af vloog) 1 J. Bergmans, 2 A. Trommelen, 3 M. Lens veld; Dui vinnen '56: 1 H. Hezelmans, 2 A. van de Ven, 3 W. van Geijn; Doffers '56: 1 P. Stokkermans, 2 Jac. Vloemans. 3 Schaafstra; Duivinnen '55: 1 Jan van Heeswijk, 2 J. Verhagen, 3 C. Labee; Doffers '55: 1 A. Heys 2 C de Bondt, 3 Th. Gijsmans; Oude dui vinnen: 1 A. Pijnenburg, 2 J. van Ree, 3 L. Mosselveld; Oude doffers: 1 Chr. van Gompel, 2 J. Weterings, 3 M. Ververs. Mooiste jonge duif A. Pijnenburg, mooiste jonge doffer Jos. Bergmans. Mooiste oude duif Th. Net ten, mooiste oude doffer Chr. van Gompel. Staande boven op tafel, ik Icdoel de vergadering, hield kring voorzitter H. Pullens uit Waalwijk een rede zo gloedvol dat zij in een parlementsgebouw had mogen weer klinken. Het succes was dan ook groot. Voor de charitas weten ze in de Kring altijd hun beste beentje voor te zetten. Waarvoor onze hulde. De Verenigde Bergse Krabben heb ben een nieuw bestuur. De aftreden de heren Van Coppenolle, Sebregts cn Tebbens werden bij acclamatie herkozen; ze werden geprezen om het vele werk dat ze hadden gepresteerd. Verder werden in het bestuur gekozen de heren H. E. van Wijk en J. Sep. Omreden van hun tienjarig lidmaat schap werden met een goudet duiven- speldje, voorzien van grote diamant, onderscheiden do heren P. Mertens, A. Buyze, P. Schuurbiers, A. Theuns, C. Stoop, J. Bcrnaards en Jac. Geers. De avond verliep voorbeeldig. Nie- nand kwam met een stukske in zijn oeten thuis en dat wil nogal wat zeg- .n voor een maatschappij met een cine driehonderd leden. De melkers in vrouwen hebben dan ook geen ■ikel lillijk woord hoeven te zeggen. De uitslag van de hoktentoonstel- ng was als volgt: 1 S. Zandbergen, yens mooiste duivin, 2 F. Suiker- 'uik, 3 De Nijs en Co., 4 Chr. de Cock, 5 F. van de Watering, 6 J. .dennens, 7 J. Wilthagen, 8 J. de Jon ge, 9 Chr. Schetters, 10 C. van der Weer, 11 L. Almekinders, 12 Chr. van Oevelen, 13 L. Sebregts, 14 J. C. Sui- '.erbuik. Keurmeesters Willem Vide- Ier en A. Verduit. En dan wil ik de lezers een klein i woordje mededelen over St. Wille- brord, ik zal het niet lang maken maar kort. Hoktentoonstelling „De Reisduif" 1 H. van Oosterhout, 2 A. de Rooy (tent. van de Borst), 1 J. de Bruyn 2 J. Roks (tent. M. Luyckx) enz. Keurmeester F. Verhoeven had in Oosterhout een zware taak. Hij keur de de honderdtachtig duiven van de drie maatschappijen, gevestigd bij H. van Deltt-De Laat, en sloeg zich er - daar was iedereen het over eens met leeuwemoed doorheen: 1 J. Hof- kens, 2 W. Wijnings, 3 D. van den Avoord, 4 G. Ligtvoet, wiens duiven extra rap ter been zijn, 5 A. van Til burg, 6 C. Koreman, 7 P. Stroop. 8 L. van Gooi, 9 G. Stadhouders, 10 M. van Halderen enz. De inwendige mens werd versterkt met biefstuk-fritten. Ook „den Bruinen" was met zijn pre sentie aanwezig. En dan heb ik hier een bericht uit Etten, inzake de „Eendracht". Op het groene veld is nu bewezen dat de duiven nog altijd een stuk rapper zijn dan de pedaalridders. Voor de dui vcnmaatschappij klokten: M. van den Beemt (2 maal), Stan van Mieghem en De Pijper. Een van de schoten van Van den Beemt voornoemd heeft de keeper alleen maar langs zijn oren horen suizen. Voor de wielerveteranen gingen over de meet. S. Dekkers, Roelands en nog een andere Dekkers, voorletter staat er niet bij. De heer Feskens, leraar Rijkswerkplaats te Rucphen leidde onberispelijk. Zaterdagavond wordt er door de ..Eendracht" voor een bijzonder lief dadig doel gerikt. Er zuilen klappen op tafel worden gegeven dat de buurt denkt dat de Rus alreeds in aantocht is. De kalender wijst de onderstaande interessante datums aan: zaterdag en zondag 30 nov. en 1 dec. tentoonstel ling in café Boemaars aan de Tete- ringsediik 103. Collectie M. Pelle- naars (overwegend rooien), een der grootste kampioenen die de wereld ooit gekend heeft. Onnodig de lief hebbers uit te nodigen 'daar naar toe te gaan. Bij het „Noorderkwartier" is het altijd prima. Zelfde dagen in zaal Modern aan de Kanonstraat (niet schieten) te Oosterhout, grote gecombineerde tentoonstelling van de maatschappijen „Airflight" en „Ro meduif". Algehele leiding Harrieke van den Hout. Wat deze persoon pres teert is zondag jl. nog even gedemon streerd te Breda aan de Haagdijk in Cher Ami waar hij een driehonderd vogels keurde, dat er geen pluimke verkeerd lag. Dit nog wel op zijn zeven en vijftigste verjaardag, waar mee onze gelukwensen want hij is van 't jaar negentienhonderd. Hieronder de cracks Biemans- Backs, Van der Vorst, G. Oomen (vlak deze persoon in 't geheel niet uit) enz. Keurmeester voor a.s. zon dag is de gevreesde Verhoeven uit Tilburg, algemeen bekend, kijkt dwars door een duif heen, daar hoe ven wij niet nader op in te gaan. Tientallen prachtige ereprijzen be schikbaar, wie zal ze mee naar moe der de vrouw nemen is de vraag die heel Oosterhout bezig houdt. Zelfde dagen grote tentoonstelling te Dongen in clublokaal „Het Wapen van Dongen." Wereldberoemde keur meesters. „Het Westerkwartier" houdt zon dag 1 december clubtentoonstelling in haar lokaal Walstraat 12. Keurmees ters de sympathieke Kozen, Koos van Dongen en Koos Verhezen. Het be treft de duiven van de grote fond kampioenen Jos Roks, Stop Le Gran- se, L. A. Verheijen, C. Jacobs en Piet Vermeulen van de Haagdijk, de ge vreesde halve fondcrack. Dus allen als één man op naar de Walstraat. Hier de uitslag van de Kampioenen competitie van Breda, iedere zondag in .,Cher Ami", waar al de uitblin kers van de Bredase Bond met een kleine achttienhonderd leden tegen mekaar in het strijdperk treden. 1 Flip van Gageldonk van de „Onder duikers", 2 Piet Vermeulen van het „Westerkwartier", 3 Dorus Vromans van de Olijftak (de „Tak" zogezegd), 4 M. Pellenaars van het „Noorder kwartier", 5 Jan Bindels van „Cher Ami". De strijd wordt met onvermin. derde hevigheid voortgezet. Zondag a.s. komen de halve fond mannen M. Joosen, Peet van der Horst, Van Straten, Kruyssen, Van Nuenen, Van Gageldonk. Van Boxtel, Duforné-Waas, Chr. Beenhakkers, Vromans, Pellenaars enz. Hoe dichter wij bij de grote dag komen, waarop „den Bruinen" op het toneel zal ver schijnen, hoe spannender het wordt. De keurmeesters van jl. zondag Har rieke van den Hout uit Oosterhout en Tjip de Late, hebben het geweldig ge. daan. Er was zoveel volk dat ge niet binnen geraakte. Op 1 december komt de oude crack Jan Sloekers uit Prin- cenhage zijn grote kennersgaven ten toon spreiden. Volgens de laatste be richten zal St.-Nicolaas met vier zwarte knechten, voorafgegaan door de erremenie het duivenfeest van a.s. zondag aan de Haagdijk 117 met zijn presentie komen opluisteren. Hij zal hier anderhalf uur van zijn kostbare tijd afknijpen, namelijk te weten van 12 uur tot 13.30, speciaal voor de kin deren van de duivensjarels Wat zal het daar gezellig zijn Aangekondigd zaterdag 30 novem ber cn zondag 1 december schitteren de duivententoonstelling van de C.C. Nieuw Ginneken in lokaal A. de Jong te Ulvenhout. Verwacht worden plm. duizend vogels. Eregalerij van eerste prijswinnaars in het seizoen '57. De heer de Jong heeft maatregelen ge nomen voor het parkeren van de au tobussen met bezoekers, waaronder vele Belgen uit de provincie Antwer pen. Ook „Den Bruine" zal met zjjn presentie aanwezig zijn. Allemaal goeie van DEN BRUINEN hoging van hun uitkering voorslaand de studenten gratis maaltijden, en voldoende kamers; de oud-strijders een prettige, oude dag; de boeren een hoge graan- en melkprijs; de tussen handelaren een stevige winstmarge; de onderwijzers en leraren een dub bel loon; de artsen een tegendeel van het plan Gazier enz. Een dergelijke goedkope demagogie zou in vele lan den niet meer mogelijk zijn. In Frank rijk wel, omdat de doorsnee kiezer er van overtuigd is, dat de politici het land aan de rand van de afgrond hebben gebracht. Hierin schuilt het grote gevaar. Congres te Straatsburg Tijdens het eerder genoemde con gres te Straatsburg, waar Poujade 'n redevoering hield van zeven uur kon men het beleven, dat hij een beroep deed op generaal de Gaulle en Maar schalk Juin die volgens hem nu moe ten ingrijpen om Frankrijk te redden. Het tijdstip hiervoor heeft de vroe gere boekhandelaar uitstekend geko zen en ook uit dit initiatief zal hem winst ten deel vallen. De Gaulle heeft nog altijd miljoenen bewonderaars, die wonderen van hem verwachten. Herhaaldelijk heeft hij beweerd be reid te zijn als het vaderland een be roep op hem zou doen. Nu, Poujade wil tonen, dat het vaderland hem thans roept. Zijn medewerkers en volgelingen zullen in alle gehuchten, dorpen en steden handtekeningen ver zamelen van lieden, die de terugkeer van De Gaulle wensen. Poujade wordt hiermee persona grata bij de bewon deraars van generaal De Gaulle. Uit het hoofdkwartier van gene. raai de Gaulle is er nog geen enke le commentaar gekomen op deze actie. De laatste weken heeft Pou jade echter drie maal met De Gaul le geconfereerd. De kwestie van de Poujadische actie ten behoeve van de generaal is hierbij behandeld. Wegens zijn onverzettelijk stand punt ten aanzien v. Algerije de pou jadisten zullen wederom tegen de ka derwet stemmen trekt Poujade ook de Fransen tot zich toe, die nog steeds van geen kaderwet willen we ten. Hun aantal is beduidend. Alhier*, dediger der belangen van de vervbeiö ders en de automobilisten voor ww hij goedkope benzine eist vindt hij dagelijks nieuwe aanhangers. (Advertentie) halve literfles IB Een lekkere borrel of aperitief, ook voor dame^ (met of zonder suiker) hele literfles bij de vakman-slijter. Alleen HENNEKENS ELS is de echte ELS Hare Majesteit de Koningin heeft de wens te kennen gegeven aan me vrouw D. Drost-Posthuma, de vind ster van de broche, welke Hare Ma jesteit tijdens haar bezoek aan Leeuwarden verloren had, een stoffe lijk blijk van haar dankbaarheid te schenken. De aanbieding hiervan een kunstvoorwerp heeft inmiddels plaats gehad, zo meldt de regerings voorlichtingsdienst. Zoals in onze editie van gisteren gemeld, hebben drie broers van de echtgenoot van mevr. Drost-PosthU'- ma haar een uitnodiging doen toeko men, die moest doorgaan voor een uitnodiging van de koningin. Tegen hen is proces-verbaal opgemaakt.

de Stem | 1957 | | pagina 17