Met oog PAPIER VOOR UW PEN Vijfenzeventig jaar Artis aquarium De noodzaak van het moment is ontwikkeling onzer sporthistorie De afmetingen der bankbiljetten r-v. 0LPHEN-N OSRAM Spijbelen.... DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 30 NOVEMBER 1957 Tussentijdse verkiesing in Leicester Opperste Sowjet Önze radio en TV-rubriek VRUCHTENLIMONADE OBELISK zakdoeken Wollen Dekens ,In deze ongewisse wereld is alles slechts betrekkelijk Het leek ons goed met deze aloude wijsheic' voor de gele genheid natuurlijk keurig opge poetst dit nieuwe rubriekje voc onze lezerskring ten doop te houden. Immers, in „Met Oog en Oor e gast" krijgt u een spiegel voorgezet, waarin u vaak uw eigen mening terug zult vinden. Maar het kan ook anders zijn, nietwaar? Beide mogelijkheden hebben hun prettige kanten. Zijn we het altijd ééns met elkaar? Nou, dan is het prettig dat we het zo goed kunnen vinden samen! Had u een andere opvatting over een bepaald programma?? Aha, dan hebt u nu een papieren tegenstander, waarmee u eens lekker kunt bekvechten! In ge dachten althans. Maar in ieder geval verfrissend! Waarna we vanuit alle betrek kelijkheid van start gaan! (Advertentie) (Advertentie) minui J vraag altijd beter licht voor woning en industrie Bij een tussentijdse verkiezing in Leicester heeft de conservatieve partij haar zetel behouden, maar haar stemmenmeerderheid is met ruim 5.000 gedaald. De conservatieve kandidaat kreeg 18.023 stemmen en die van labour 11.541. De Opperste Sowjet komt op ne gentien december bijeen voor haar negende zitting, zo blijkt uit een de creet dat te Moskou is gepubliceerd. Overigens was het jammer dat de K.R.O. voor de groots opge zette uitvoering van „Lc Martyre de St. Sébastien" op muziek van Claude Debussy juist de dinsdag avond had uitgekozen. Een programma van een dus danig hoog gehalte, bereikt uit haar aard slechts een vrij be perkt deel van de luisterende scharen. Laat samenvallen met de filmavond van de N.T.S. die toevallig nét een Nederlands gesproken para depaard op het beeldscherm bracht dan is de risico wel erg groot, dat dc luisterdichtheid de uitzending nauwelijks meer recht vaardigt. Waarbij we nog stilzwijgend voorbijgaan aan „Hoteldoradio", dat tegelijkertijd werd uitgezon den over Hilversum II, en dat met een lange lijst van welbeken de namen in de programmabla den prijkte. dan de verschijning van een ty pische V.A.R.A.-produktie in de schaarse zenduurtjes van de V. B.R.O. gerechtvaardigd zou moe ten zijn. Kom, kom, vrienden, dit is ons wel iets te doorzichtig. En dat steekt ons toch, vooral nu juist in deze dagen een grote Engelse krant een opzienbarend a.tikel wijdde aan de voordelen In bijgaande grafiek hebben wij aangegeven hoe in verschillende landen de televisie is doorgedron gen. In Engeland en Amerika is het zonder meer gemeengoed gewor den. Van de Europese, hier genoem de landen, blijkt dat in België de televisie de grootste omvang heeft aangenomen met 1 televisietoestel op elke 78 inwoners. Nederland komt iets achter Frankrijk, terwijl Italië nog meer achterblijft. Het lage aantal televisietoestellen in men het den nne Zwitserland is verklaarbaar uit het et de filmavond bergachtige karakter van dit land, van het Nederlandse Verenigin- dat, zo men weet, funest is voor gen-onroepstelsel. Bij de TV de ontvangst van televisiegolven. houdt dit stelsel nu eenmaal in, dat de vier grote omroepen elk één keer per maand het zater dagavond-programma verzorgen en bij toerbeurt hun avond 'n keertje afstaan aan de V.P.R.O. Maar dan verwachten wij ook, dat die V.P.R.O. de consequen ties van dit stelsel op zich neemt en haar zendtijd niet gaat afstaan aan welke andere vereniging dan ook. Waarvan akte. Met een babbeltje in Parijse sfeer en nog een halfuurtje Fran se zang is de avond dan weer vol. Voor de late kerkgangers en de vroege vinken is er zondagmor gen dan weer dat uitstekende programma: „Weer of geen weer", waarmee Bert Garthoff nog steeds triomfen viert. Na de middag de gebruikelijke Ja, en dan die film van deze week! Op haar eigen eigen ver fijnde wijze door omroepster Tanja Koen aangekondigd als een hommage aan A. M. de Jong, wiens tragisch sterven dezer da gen weer herdacht wordt. Dat maakte bij voorbaat heel veel goed. Over de film zélf kunnen we kort zijn. Ze stamt al uit de dertiger jaren, en een paar decennia ver nieuwing in d'. filmopvatting zijn er beslist niet ongemerkt aan voorbijgegaan. We geloven dan ook, dat nóch het lichtelijk melo dramatische gegeven, nóch de toneelachtige manier van spelen thans nog genade zou vinden in de ogen van een weldenkend pro ducer. Maar goed, we hebben nu een maal zoals zovelen een kin derlijk hart, dat toch nog wel ge noegen kon beleven aan deze avond. Onverbloemde bijval kunnen we laten horen over het blijspel „Een meisje om te stelen", dat de K. R.O. j.l. woensdag voor de came ra bracht. Een en ander onder regie van Luc van Gent, die afgezien van een enkel oneffen- heidje de gang van zaken be hoorlijk in de hand had. Wat met figuren als van Bijlevelt, Rob Milton, Bert Dijkstra en de steeds meer op de voorgrond tredende Ineke Brinkman niet verwonder lijk mag heten. Maxim Hamel als David was naar ons gevoel 'n etsje té fel in zijn tekst, wat hier en daar wel een stoorde. Nou ja, je kunt niet alles hebben! Zijn rol was ook wel heel erg zwaar! Vertaler Kubbenga had alle eer gedaan aan d speelse tekst, die dikwijls fonkelde van geest' en aanvaardbare pikanterie. Geluids- en beeldregie waren wat ons bij de K.R.O.-uitzendin gen wel meer opvalt beslist niet geheel vlekkeloos. Onver wachte volumeveranderingen be- landden nog al eens lichtelijk knallend in de huiskamer, ter wijl de beeldwisselingen ook niet altijd je dat waren. Hoe dan ook: we beleefden een paar plezierige uurtjes aan dit stuk. Waarbij we aantekenen dat Penelope de titel eer aan deed. Ze was inderdaad om te'stelen Vanuit Bochum liet Eurovisie donderdagavond de kijkers in Duitsland, België en Nederland gezamenlijk genieten van een wel zeer spectaculair water-evene ment, dat speciaal voor de TV was ontworpen. Jammer, dat Ne derland zo laat in-kwam, maar gelukkig nog tijdig genoeg om de knappe prestaties van de Osna- brücker Zeemeerminnetjes te kunnen volgen. Na dit frisse schouwspel nog een half uurtje Artisjokken met ons aller Jelle. Als altijd van hoog gehalte, met verzorgde de cors en lekkere, pittige liedjes. Soms wat navrant, maar even vaak genoeglijk en gezellig. Of vinnig, zoals „Wij zijn zeventien". Ja, die Jelle kan het wel.... Voor de liefhebbers van dyna mische jazz in originele arrange menten zonder franje, brengt Hil versum II vanmiddag een half uurtje Modern Swing Combo en wel v n vijf tot half zes. Het zaterdagavond TV-pro- gramma is ditmaal in handen van de V.P.R.O. Na het journaal dus het gebruikelijke „Gesprek aan de Schrijftafel" en dan „Pension Hommeles" van Wim lbo. Tja, wat zullen we daèr nu eens van zeggen! Volgens de pro grammabladen wil men de Ibo- serie niet onaerbrekeu, waarmee snipperprogramma's over beide zenders, die we met veel genoe gen vervangen door België Vlaams. In de avond wat hoor spel-materiaal, voor wat Hilver sum II betreft gevolgd door een „soft and sweet" muziekje. Voor de kijkers een troostprijs in de vorm van wat variété over Bel gië VI. en Langenberg. Maandagavond een concert in Beneluxverband van tien tot elf over de V.A.R.A., met medewer king van Gerard Hengeveld. Op het beeldscherm „Meri diaan" en later op de avond een korte film over het werk van Scotland Yard. K. Op 2 december 1882 klopte de di recteur van Artis zichzelf op de schouder. Eindelijk had zijn die rentuin de beschikking over een eigen aquarium. Er was heel wat loerk aan voorafgegaan en men was aanvankelijk wel een beetje huiverig geweest maar elke die rentuin die zichzelf een beetje respecteerde had in die tijd al een eigen home voor allerlei vissen. Artis respecteerde zichzelf evenals al die andere dierentuinen en op voorstel van dr. G.F. Westerman werd er met de bouw begonnen die in 1882 voltooid werd. De eerste jaren sneuvelden er heel wat ruiten. Dat betekende een grote schade voor Artis want dergelijke ruiten kosten in onze tijd nog ruim 2000.per stuk. Tegenwoordig komt het nog maar zelden voor dat er een ruit knapt en dan zit er meestal nog niet meer dan een barst in de ruit, waaruit het water langzaam naar buiten sie pelt. De oorzaak van het knappen zal eerder gelegen hebben in de ondeug delijke stopverf. Er mag uitsluitend een soort stopverf gebruikt worden van zeer speciale samenstelling. Er ontstond ook een groot probleem over het soort water dat men in de aquaria moest pompen. Men deed het eerst met gewoon water dat vlak voor IJmuiden ingenomen werd en naar de bassins werd vervoerd. Dit water was echter zo vuil dat men al spoedig uit moest gaan zien naar een andere oplossing. Die vond men (Advertentie). Vandaag is in Amsterdam een be langrijke bijeenkomst belegd door het hoofdbestuur van de K.N.V.B. Een vergadering, waarop men zich uit voerig wil bezinnen op de toestand van de Nederlandse jeugd en het zoeken van middelen en wegen om deze jeugd, voorzover deze lid is van de K.N.V.B., in de toekomst op een verantwoorde wijze te gaan lei den. Het betreft een kadercontact bijeenkomst, vandaar dat de vraag of kadervorming voor de bestuurders dor clubs en opleiding van jeugdlei ders noodzakelijk zijn, het kernpunt der gedachtenwisseling zal uitmaken. Naast een aantal leidinggevende per sonen uit de K.N.V.B., zullen ook te genwoordig zijn de bestuursleden en leiders van de R.-K. en P.-C.-groepe. ringen van de K.N.V.B. Behalve bondsvoorzitter Toon Schroder, die daarmede voor de eer ste maal in die functie zal optreden, zullen het woord voeren dr. C. Spoel- der, Haarlem, over: ,,De toestand van de hedendaagse jeugd" en rec to- P. J. Bcymans, geestelijk advi seur van de N.K.S. te Sittard, over: De noodzaak van het moment in de ontwikkeling van onze sportgeschie denis". Men moet zich verheugen over dit door de grootste sportorganisatie in Nederland genomen initiatief. Het was al veel langer nodig, maar het is als met zovele zaken: als de nood he+ hoogst is. Dat die nood hoog is gestegen, tot wie zal het vandaag niet zijn door gedrongen? Sinds de bestedingsbe perking een feit werd en de begro tingen van de diverse departementen aan de openbaarheid werden prijs ge geven, weet iedereen, dat er voor de lichamelijke opvoeding en de sport niet alleen geen extra toezeggingen werden gedaan, maar minister Cals zelfs met de mededeling kwam, dat subsidies moesten worden vermin derd. Te dezer plaatse is hierop reeds eerder geattendeerd. Met de steeds voortschrijdende ge varen die de jeugd meer en meer gaan bedreigen en haar niet alleen; nu het arbeidsoverschot in ons land met rasse schreden terugloopt, is het duidelijk, dat de beperkingen, welke de regering het sportieve volksdeel dreigt op te leggen, in leidende sport kringen de noodklok hebben doen lui den. Het spreekt voor die kringen, maar evenzeer voor de gewone man in onze samenleving vanzelf, dat men zic^ niet zonder meer bij dergelijke ministeriële of regeringsgedachten mag neerleggen. Men beseft daar kennelijk nog altijd onvoldoende, hoe falikant dergelijke beperkingen 'e*. liever onthouding van medewer king voor dc toekomst van het Ne- erlandse volk moeten uitvallen. In een deze donderdag in dit blad gepubliceerd artikel van de hand van onze onderwijsmedewerker, getiteld Grote malaise in de jeugdbeweging" is op niet mis te verstane wijze op de vele tekortkomingen gewezen, welke aan de opvoeding van de jon geren kleven, en speciaal heeft de deskundige schrijver laten uitkomen, hoe groot en algemeen het tekort a?- leiders en leidsters is* Uiteraard is het aan geen twijfel onderhevig. dat de mensen, die deze middag in Amsterdam bijeen komen, zich daar van diep bewust zijn. En overigens zullen de genoemde sprekers - in leiders dit nog wel eens extra be nadrukken. Zal de constatering van dit reeds lang en breed bekende tekort en de weinig tegemoetkomende houding der regering ten deze slechts een herha ling zijn van uiting geven aan zeer te betreuren omstandigheden, in Am sterdam zal de K.N.V.B. en zijn vooraanstaande figuren, niet in de laatste plaats Toon Schroder, naar het ons wil voorkomen, met de no dige klare suggesties komen, om daarin een wending ten goede te brengen. Intussen lijdt het geen twijfel, dat men niet met één armslag zou kun nen komen tot ook zelfs maar een ge deeltelijke oplossing. Immers, daar voor is een massa geld nodig en als de regering die niet voteren wil (wel kan, als men het ons vraagt), waar moeten de sportorganisaties dan de centen vinden? Dezer dagen kreeg ook het Nederlands Olympisch Comi té nul op rekest. De minister van O., K. en W. achtt het weliswaar wen selijk, dat het N.O.C. jaarlijks een subsidie ontvangt, maar, aldus de memorie van toelichting nopens de rijksbegroting 1958: ..Aangezien het N.O.C. nog de beschikking heeft over een belangrijk bedrag, dat voor de Olympische Spelen 1956 niet is ge bruikt, bestaat er volgens de be windsman voor 1958 geen aanleiding voor dit doel een subsidiebedrag op de begroting uit te trekken". De mo gelijkheid voor het N.O.C. om nu eens een extraatje te krijgen en be tere voorbereidingen voor de O.S. in 1960 te kunnen treffen, is daarmede dus abrupt van de baan. Zoveelste pijnlijke teleurstelling! Zo gaat dat in Nederland. Zo gaat dat óók met de steun aan de lichame lijke opvoeding der jeugd. Zo gaat dat nu al jaren lang, steeds over het hoofd ziend, hoe funest zulk een hou ding voor de toekomst moet werken. Blijkbaar geldt hier niet het nog steeds waardevolle gezegde: wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. En nóg sterker moet die andere oeroude waarheid aanspreken: een gezonde ziel in een gezond lichaam. Wij hebben de woningbouw-lening als een schitterende vondst be schouwd, omdat letterlijk iedere Ne derlander er deel aan nemen kon. De vaderlandse sportwereld zou zich zonder rente-vergoeding en z o n- d e r enige kosten voor de rijkskas kunnen redden, als de regering er in toe wilde stemmen goedkeuring te verlenen aan een nationale pool. De revenuen welke daaruit zouden voort vloeien, zouden zonder enige twijfel binnen enkele jaren een einde maken aan de nood, die op het gebied van de jeugdbeweging in al haar geledin gen heerst. Eveneens binnen zeer af zienbare tijd zou de hopeloze situatie op het gebied van terreinen, zalen en wat dies meer zij, in betere banen geleid kunnen worden. Kortom, op letterlijk alle terreinen van de sport zou daadwerkelijke hulp geboden kunnen worden. Nogmaals, zonder dat het de schatkist ook maar één cent behoefde te kosten. Het wil ons voorkomen, dat tijdens de kaderbijeenkomst deze zaterdag avond in de hoofdstad, de bel nog eens op bijzonder klinkende manier zal worden geluid. En dat is goed zo, want tenslotte moet de overheid toch één keer overtuigd geraken van de noodzaak. (Advertentie) Bij de Kamer van Koophandel voor dellen in omloop zijn. Dit is deels nog Zo apart Zo zacht, zo kleurig als vlinders. Van „uit"-stekende kwaliteit. Voor dames en heren. Geef ze ook ten geschenke! zo zacht.,, zo kleurig! Groningen zijn klachten binnengeko men omtrent het formaat van de bankbiljetten. Deze klachten komen hierop neer, dat er geen bepaald ver band bestaat tussen het formaat van de biljetten en de waarde die zij vertegenwoordigen. Zo is b.v. een biljet van 1000 gulden belangrijk kleiner dan een biljet van 100 gulden, en is een biljet van 25 gulden groter dan een biljet van 50 gulden. Boven dien zijn voor eenzelfde coupure ver schillende biljetten van uiteenlopend formaat in omloop. Voor kassiers en bankiers betekent dit moeilijkheden bij de sortering van de bankbiljet ten. Ook het publiek ondervindt hier van ongemak. Aldus heeft de Kamer van Koophandel in een brief aan de Nederlandsche Bank meegedeeld. In haar antwoord aan de K. van K. zegt de Nederlandsche Bank, dat de klacht over het ontbreken van een verhouding tussen de afmetingen en de waarde der verschillende cou pures haar oorzaak daarin vindt, dat er nog diverse coupures door water, dat vlak voor de kust werd ingenomen, in de bassins zui ver gemaakt met speciale zuive ringsinstallaties. Opa Steriet 'Een van de beroemdste bewoners van het kunstmatige waterrijk was wel opa Steriet. Als een klein visje was hij in 1883 geschonken door een weldoener uit Sint Petersburg. Bijna zeventig jaar heeft het visje, dat door zijn ouderdom de naam opa Steriet kreeg, in de bassins van Artis rond gezwommen. Enkele dagen voor het zeventigjarig bestaan van het aqua rium van Artis, werd de oudste be woner plotseling ziek. Met kunst en vliegwerk slaagde men erin het dier tje nog een tijdje in leven te houden maar even voor zijn zeventigste ver jaardag gaf hij de geest. Hij was een van de belangrijkste attracties van het aquarium, maar bij zijn vertrek naar de eeuwige vis- velden, was er al een even aantrek kelijke plaatsvervanger gekomen. Het was een Japanse reuzensalamander. Men zag hem echter niet zo vaak aan het glas om zich aan de belangstel lende menigte te tonen. Hij hield het wel niet zo lang vol als zijn grote voorganger maar hij was wel even beroemd. Artis zal bij het jubileum weinig in de bloemetjes gaan zitten. De direc tie opent op de feestdag een nieuwe afdeling waar kikkers en salaman ders een home zullen vinden. Een agent van politie, die in een park te Rotterdam surveilleerde, hoorde van achter struikgewas ge kreun. Hij ging kijken en vond twee kinderen die in bewusteloze toestand verkeerden. Het waren de 9-jarige jongen Ch. F. van 't H. en zijn zusje 'de 8-jarige Y. L. S. van 't H. Via het restaurant op de Heuvel en met hulp van twee juist passerende ver pleegsters, zijn de kinderen naar het ziekenhuis Bergweg overgebracht. Daar zijn zij weer bijgekomen. Ze vertelden van school gespijbeld te hebben en de hele dag in het park aan het spelen te zijn geweest. Ze zijn vermoedelijk gaan slapen en toen door de kou bevangen. /v- een gevolg van de naoorlogse om standigheden, toen het de centrale bank niet aanstonds mogelijk was die modellen in omloop te brengen die aan de eisen van doelmatigheid voldeden. De laatste jaren zijn echter ver schillende oude modellen uit de cir culatie genomen. Het streven van de Nederlandsche Bank is er op gericht in de nabije toekomst een volledige serie biljetten in omloop te hebben uitsluitend van de volgende model len en coupures: a. f 10,- met het portret van Hugo de Groot en het jaar 1953, formaat 83 bij 147 mm.; b. i 20,- met het por tret van Boerhaave en het jaar 1955, formaat 82 bij 151 mm; c. f 25,- met het portret van Huygens en het jaar 1955, formaat 87 bij 155 mm; d. f 100,- met het portret van Erasmus en het jaar 1953, formaat 97 bij 169 mm. Deze biljetten zijn thans reeds in omloop. Hierbij wordt nog ge voegd een biljet van 1000 gulden, dat thans in een vergevorderd stadium zyn waarvan verscheidene mo-van ontwikkeling verkeert. STR 4ATVERLICHTING Vorige week las ik (ik moest even mijn brilleglazen schoonmaken): Voor straatverlichting wordt te Breda een half miljoen geraamd. De eerste gedachte die bij mij opkwam was: zou daar de Strijenlaan ook van profiteren? De bewoners van de Strijenlaan zijn op het gebied van straatverlichting zeer stiefmoederlijk bedeeld. In totaal han gen er 6 lampjes hoog in de lucht. Stel u voor een straat met een smal trottoir en met bomen op het trottoir. Rond die bomen is ongeveer een vierkante meter niet betegeld. Probeer met zijn beiden nu eens in het donker naast elkaar te lopen. Je loopt of in de modder of je loopt de kans dat je voet omzwikt op de rand van het onbetegelde gedeelte en als je niet goed oplet, als de auto rijders hun wagens naast het trottoir geparkeerd hebben, bots je tegen een boom aan, daar de verlichting totaal on voldoende is voor een behoorlijk zicht. Er is geen enkele winkel die de straat mede verlicht, zoals in de Nieuwe Gin- nekenstraat en de Wilhelminastraat. Hoe dikwijls zijn daar de straatlantaarns al verwisseld Kom leden van de gemeenteraad in oud-Ginneken wonen ook kiezers van u, besteedt ook uw aandacht hier eens aan en laat die Strijenlaanbewoners eens niet langer in het donker zitten. BREDA. M. G. Z. KISTKALVEREN Wist u, dat er hier te lande nog zeer veel kist-kalveren gekweekt worden? Kist-kalveren zijn zeer jonge stakkerds van dieren, die in een zeer kleine ruimte worden opgesloten. Ze worden op bij zondere wijze gevoerd, zien hun hele leven geen daglicht en staan op latjes. Dit enkel om zo spoedig mogelijk zeer mooi en zo men zegt heel lekker vlees, voor veel geld aan de markt te kunnen brengen. Het geweten van zo'n fokker spreekt natuurlijk niet mee. Formeel schijnt hier niets tegen te doen te zijn. Het wil mij echter voorkomen dat, als de slagers, die dat peperdure vlees van die ongelukkige dieren verhandelen, en de hotels die dit serveren eens goed na dachten. er in ieder geval veel gewon- neri zou zijn. BREDA. D. 7IJ, DIE GAAN STERVEN, GROETEN V Het is nu wel algemeen bekend, dat de weduwen, wezen en invaliden in Ne derland in een krepeertoestand verke ren en dat een behoorlijke regeling voor deze groep verre prioriteit verdient bo ven de alg. kinderbijslagwet. Maar politieke opportuniteit van de laagste soort belet zulks en de slachtof fers zijn weerloos. De jongste huurver hoging werd b.v. voor de invaliden ge honoreerd met 3 pet. verhoging, wat gemiddeld 75 hele centen per maand bedraagt, waar deze invaliden dan een huurverhoging van plm, f 8 per maand mee moeten dekken. De gemiddelde invallditeitsrente be- draagt, schrik niet, inclusief alle toesla gen f20 a f 30 per maand. Toch vindt de socialistische minister Suurhoff het inkomen der invaliden nog te weelderig, getuige het feit dat hij de invaliditeits- rente per 1 januari '58 met f 1 per maand gaat verlagen, door verhoging van hun verplichte ziekenfondspremie. Hitier ruimde destijds de onproduk- tieve elementen snel en pijnloos op met een spuitje, Suurhoff doet het langzaam en niet pijnloos. En als de onproduktieve elementen in Nederland gelikwideerd zijn, kan de re gering met het uitgespaarde geld mis schien het zakgeld van de heer Ruygers verhogen voor de onontwikkelde gebie den. En waar blijft de reactie van het r.-k. Kamerlid de Kort uit Goirle, de z.g. voorvechter der KVP voor weduwen, wezen en invaliden? BREDA. H. B. REGENVERLET Weer verkapte werkelozen, Las ik laatst in onze krant. Is zoiets niet uit den boze? Het ligt wel wat voor de hand. Aan hen is weer werk gegeven, Hier en daar in de grond. Dus lopen nu de kringetjesspuwers, Niet zo doelloos meer in 't rond. Maar helaas wat een schamel loontje, Verdiende ik eens met de schop. Voor ik ieder 't zijne kon geven, Was die grijpstuiver al weer op. En zo vaak het slecht weer was, Had men ook nog regenverlet. Het is voor de slachtoffers maar te hopen Dat daar een streep wordt door gezet. BREDA, CRUL, Kloosterplein 1. ZAAK.KODDE Het zal wel zo zijn dat u, en niet de abonnees bepaalt op welke wijze u het nieuws wilt bekend maken. Het zij dan zo, maar toch neem ik de vrijheid aan u beleefd te zeggen dat ik aanstoot heb genomen aan uw vette koppen op de voorpagina van uw krant van heden „Vrijspraak in zaak-Kodde". Ik vind het nogal heel verschrikkelijk om eerst vermoord te worden en dan nog na vele maanden later publiekelijk in de pers genoemd te worden met „zaak- Kodde", precies alsof ge zelf iets mis dreven hebt. Waarom, als men dan de naam van de verdachte niet wil noemen, niet gespro ken zoals andere bladen gedaan hebben van „Vrijspraak in Nieuwlandse zaak" Overigens met alle respect voor uw blad, dat ik niet graag zou missen, maar ik kon het niet over mij verkrijgen te zwijgen over mijn gevoelens na het lezen van de koppen om de eenvoudige reden dat er geen zaak-Kodde is maar wel een zaak-Hoebeke. Helaas. BREDA. A. C. VERMEULEN. (Er is indertijd gesproken van een zaak-Lindbergh en kortelings van een zaak-Weinberger. Inzender vergeet te onderscheiden tussen de „rechts- zaak-Hoebeke" en de „moordzaak- Kodde". Het is maar welke betekenis men de term wil geven, wanneer men eenvoudig van „zaak" spreekt. Red.) CARNAVAL IN BREDA (II) Op de in uw blad van 23 dezer ge stelde vraag, of onze stad nog wel ge schikt is voor carnaval, zou ik bevesti gend willen antwoorden De prins met zijn gevolg moet het goede voorbeeld geven èn met vasten avond steeds gemaskerd zijn. Dat geldt eveneens voor zijn gevolg, en bij de op tocht voor alle deelnemers, de muzikan ten inbegrepen. En daarnaast moet het in ieder geval aan de 40 pet. echte Bre- danaars, zowel oud als jong toegestaan zijn, zich met die dagen verkleed en gemaskerd in het openbaar te vertonen. BREDA. J- (Advertentie) voor Matrassen - Stalen slaapkamers. GINNEKENSTR. gj BREDA OBSTAKELS Elke dag kan men in de Nederlandse dag- en weekbladen allerlei lezen over de verkeersproblemen, verkeersveilig heid en onveiligheid. Alle lof voor al deze pogingen om de veiligheid voor de weggebruikers te verbeteren. Doch ondanks alle ideeën en maatrege len zijn er toch nog vele verkeersobsta kels (ook in grote steden) die met, mijns inziens, weinig moeite konden worden opgeruimd en die de verkeersveiligheid zeer zouden bevorderen. Op 27 november des middags om ca. 4 uur gebeurde er een ongeluk op het kruispunt Teteringsedij k-Loopschansstr.- Ceresstraat ter hoogte van de garage van de heer H. Pruis. Een meisje van 11 jaar kwam in aanraking met een luxe wagen en moest in bewusteloze toestand naar het ziekenhuis worden vervoerd. Bij dit ongeluk aanwezig heb ik de verkeerssituatie daar ter plaatse opge nomen en kwam tot de ontdekking dat de hekken bij garage Pruis een levens gevaarlijk verkeersobstakel vormen. De ze hekken bevinden zich op ca. 15 me ter van een verplichte oversteekplaats voor voetgangers. Doch deze voetgangers moeten zich eerst, om deze hekken te kunnen passeren op de rijweg begeven en als daar ter plaatse een auto benzine moet tanken moet deze voetganger, met of zonder kinderwagen, zelfs tot mid den op de rijweg. Als ze dan weer terug op het trottoir zijn kunnen zij zich via de verplichte oversteekplaats naar de andere kant van de weg begeven. Ik weet niet of dit ongeluk aan deze situatie te wijten is, maar wel weet ik dat op dat moment bij de benzinepomp een auto stond en dat in een dergelijk geval het zicht (o.a. ook op het trottoir) zeer belemmerd wordt. Zelf ben ik automobilist, en met mij zullen vele automobilisten het eens zijn, dat het vrij slechte zich op de trottoirs bij kruispunten vaak zeker zo belangrijk is als het zicht op het kruispunt zelf. Ik vraag mij ook af of de automobilist die bij bovenvermeld ongeluk betrokken was niet meer kansen had gehad om dit ongeluk te voorkomen, als daar ter plaatse een beter zicht was geweest. Tot slot spreek ik de hoop uit, en vele voetgangers en andere weggebrui kers zullen deze hoop eveneens koeste ren, dat de betreffende officiële instan ties op korte termijn iets aan deze situatie veranderen. En ik veronderstel dat vooral vele moeders met kinderwa gens dan zeker reden hebben tot juichen. NIEUW-GINNEKEN. OPMERKER.

de Stem | 1957 | | pagina 11