WERKGELEGENHEID GEEFT DE REGERING ZORGEN Even wat warmte MODEMAAR OOK MOOI? VRIJSPRAAK IN ZAAK-KODDE Opnieuw vertrouwens kwestie in Assemblée Rotterdamse opkopers stalen voor 40.000 gulden aan nikkel vooruit Minister Suurhoff geeft Kamer toe: Politie-commissaris nam steekpenningen aan Massaal ontslag bij Werkspoor Van Vliet: Bouwbedrijf te zwaar getroffen r DAGBLAD VOOB ZEF-tAiiP Keukenpersoneel wint halve ton Weinig verandering Prij sverlaging van benzine in West-Duitsland Aanvullende werkgelegenheid Serieproduktie van raketten de V.S. in „Algeriëop twee fronten Adams geroyeerd Corruptieschandaal in Brighton Kisten werden gevuld met oud ijzer Amerikaanse kunstmaanraket staat klaar Weg vliegbiljet.... 97e JAARGANG No. 22618 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet 7.- p. kwartaal, p. post t 8.20, p. week (uitsl. bij niet postbestelL) t 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct Postrek 278841 Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 23 NOVEMBER 13:7 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GÜES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Dubbele Poort 7. telefoon 102 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) Bij Werkspoor-Utrecht zullen in de loop van de komende maanden ruim vierhonderd man moeten worden ontslagen. Vol gens de directie is dit een ge volg van de geringe exportmo gelijkheden en de zware concur rentie op de wereldmarkt. Bo vendien heeft de bestedingsbe perking een ongunstige invloed op de binnenlandse afzet. Voor al in de sector „rollend mate rieel", zo wordt gezegd, zal er personeel moeten afvloeien. De directie van de N.V. Carrosse- riefabriek Verheul te Waddinxveeri heeft aan twintig werknemers ont slag aangezegd, „wegens een ver schuiving in de levertijden van de orders". (Van onze parlementaire verslaggever) Minister Suurhoff heeft gisteren in de Tweede Kamer gezegd, dat ook bij de regering bezorgdheid bestaat over de huidige werk gelegenheid, al noemde hij het oplopen van het aantal werkzoe kenden op zichzelf nog niet alarmerend. Hij herinnerde er aan dat er op het hoogtepunt van een gespannen arbeidsmarkt ook altijd nog enkele tienduizenden werkzoekenden waren als gevolg van seizoenwerkloosheid en overgangswerkloosheid. Niettemin zag hij vooral in verschillende bedrijfstakken moeilijkheden door de verscherpte concurrentie in de kleine order-portefeuille. Bij de behandeling van de begroting van Sociale Zaken hadden veel Kamerleden en ditmaal niet alleen de KVP-fractie laten blijken, dat zij zich ernstig zorgen maakten over de werkgelegenheid in de naaste toekomst en de maatregelen die de regering heeft getroffen niet voldoende achtten. De heer Van Vliet (KVP) wees er op, dat sommige bedrijfstakken onevenredig zwaar getroffen worden door de bestedings beperking. Hij noemde o.a. het bouw- en wegenbedrijf, waar men thans te maken krijgt met de gevolgen van de kapitaalschaarste. Wanneer geen maatregelen worden genomen valt hier een omvangrijke werk loosheid te wachten. De heer Van Vliet achtte deze te minder aanvaard baar, omdat jarenlang een beroep is gedaan op jonge mensen, om zich juist in dit beroep te bekwamen, terwijl voorts de dreiging van het grote woningtekort nog niet is opgeheven. Lou H. is op vrije voeten. Het Haagse gerechtshof heeft hem vrijgesproken van moord op de jonge weduwe Sien Kodde-Rooze te Nieuw- en St.-Joosland. De procureur-generaal had, zoals ge meld, een gevangenisstraf gevorderd van twintig jaar. gelijk aan het vonnis van de Middelburgse rechtbank. Het hof overwoog nu, dat niet bewezen is geacht, wat aan verdachte bij inleidende dagvaarding ten laste is gelegd. Lou H. was ervan beschuldigd, dat hij in de nacht van 7 op 8 januari jl. de weduwe in haar woning door worging om het leven had gebfracht. De procureur-generaal had zijn requisitoir opgebouwd op drie pun ten. Hij had aangevoerd, dat een speurhond H. als dader aanwees na het laken geroken te hebben, waarmee de weduwe was geworgd. Hij had gewezen op het gebrekkige alibi van verdachte en hij had ook betoogd, dat H. in het bezit was van een even grote som geld als bij de weduwe was ontvreemd. Onmiddellijk na de vervroegde uitspraak werd H. vrijgelaten. Tijdens het vernemen van de uitspraak gaf hij geen enkel blijk van bewogenheid. Mr. P. Adriaanse, een der raadslieden van Lou H., zei: „Ik weet dat ik een groot succes heb geboekt, maar besef er de omvang momenteel nog niet vanHij belde onmiddellijk zijn medepleiter, mr. W. Kurtz te Middelburg op, om hem van de vrijspraak op de hoogte te stellen. Een groep van tien man keuken- personeel van het Holbeinrestaurant te Rotterdam heeft gisteren de prijs van 50.000 in de staatsloterij ge wonnen op een heel lot. TUSSEN Amsterdam en Halfweg is de 69-jarige mevrouw S. van der Z. uit Hilversum bij een autobotsing om het leven gekomen. Haar echtgenoot, die de wagen bestuurde, bleef ongedeerd. GROTE GEBIEDEN in India hebben van droogte te lijden. Tachtig miljoen mensen dreigen hiervan de gevolgen te ondervinden. SOVJET-MEDICI zouden een appa raat hebben geconstrueerd waarmee men kankergezwellen kan ontdekken, die door middel van X-stralen niet waarneembaar zijn. DE INTERPARLEMENTAIRE Bene- luxraad zal andermaal te Brussel bij eenkomen, waarschijnlijk op 13 en 14 december, om verslagen betreffende de buitenlandse politiek, de culturele uitwisseling en de eenmaking van het recht te onderzoeken. IN WOLVEGA viel het driejarig meisje Greetje Winters in een vijver. Men slaagde er niet in het kind te redden. EEN RADIOHANDELAAR te Dord recht. die Philipstoestellen beneden 9e vastgestelde prijzen verkocht, is m een kort geding voor de Dordtse rechtbank in het ongelijk gesteld. j Verwachting van het K.N.M.I. J l tot hedenavond, opgemaakt woens- I i dagavond 23.15 uur: t 5 Droog weer en over het algemeen veel bewolking. Zwakke tot ma- J t uge westelijke wind. Weinig ver- 4 andering in temperatuur. t „Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Zwakke tot 5 matige westenwind. Betrokken en I nevelig. Hier en daar opklaringen. Vandaag: zon onder 16.34 uur; 4 maan onder 23.51 uur. M,°rsen: zon op 8.22 uur; maan op 13.05 uur. t 1 Drie grote oliemaatschappijen in West-Duitsland de B.V, Aral, dè Duit se Esso en de Duitse Shell, hebben woensdag haar benzineprijzen met 'n pfennig per liter verlaagd. De benzineprijzen van deze maat schappijen hebben thans weer het peil bereikt, waarop zij vóór het Suez- kanaalconflict stonden. De heer Kikkert (C.H.) wees op het nadelig psychologisch effect, dat werkloosheid in de ontwikkelingsge bieden moet maken waar regelingen door de overheid zijn ingevoerd om de werkgelegenheid veilig te stellen. Ook vele andere sprekers namen het op voor de ontwikkelingsgebieden, waar van een onevenredig sterke stijging van de werkloosheid sprake is. Men constateerde dat de werkge legenheid hier moet worden vermeer derd. Met de socialistische mr. van Lier was de heer van Vliet van oor deel, dat de regering ook aan aan vullende werkgelegenheid te weinig aandacht heeft geschonken. Op de begroting van minister Suurhoff geeft de post, die hiervoor is uitgetrok ken, een bedrag van 15 miljoen min der te zien dan vorig jaar, terwijl deze overheidstaak zeker meer geld zal eisen. De heer van Lier liet zelfs aan zijn partijgenoot minister Suur hoff weten, dat hij er over dacht een uitspraak van de Kamer uit te lok ken, wanneer hij terzake geen be vredigend antwoord zal krijgen. In gelijke geest spraken ook vertegen woordigers van de prot. christelijke partijen. Minister Suurhoff verklaarde dat de regering zich zal inspannen om bij optredende werkloosheid alle be strijdingsmiddelen zonder aarzelen ter beschikking te stellen. ,,Als het financieel even kan" zo voegde hij er aan toe. „Immers, als wij al te grote uitgaven gaan doen voor de werkvoorziening, zal het algemene doel van de bestedingsbeperking ver stoord kunnen worden". De voorraad aanvullende werken waarvan de Kamer had gezegd, dat hij niet voldoende zou zijn om aan de moeilijkheden het hoofd te kunnen bieden, was volgens de minister niet onvoldoende. Hij kon verzekeren dat er voor de komende maanden een re delijke tewerkstelling verzekerd is. Hij meende dat er in het algemeen voldoende plannen voor aanvullende werkgelegenheid in voorraad zijn, ,,al zullen er wel enkele moeilijkheden optreden". Het is «niet onmogelijk dat uitgaven voor de aanvullende werkgelegen heid in de komende periode groter zullen moeten worden dan aanvanke lijk was gedacht, aldus '«Ie minister. IVaar nood is, moet gezorgd worden...." „Bestedingsbeperking of geen be stedingsbeperking, waar nood is, daar moet gezorgd worden dat er zo snel mogelijk een eind aan komt". Dit zei de heer J. Zwanikken, die na mens de K.V.P. fractie het woord voerde. Hij dacht bq die nood vooral aan gezinnen met lage inkomsten en niet verdienende kinderen en vroeg wan neer de regering een beslissing denkt te nemen over het voorstel om aan alle werknemers, die minder dan f 16 per dag verdienen, een extra kinder bijslag te geven van 10 cent per kind en per dag. Ook wees hij er op dat nu niet moet worden gedacht dat de arbei ders, die wel achter de prijs- en loonstabilisatie staan, ook zo onge veer hun erewoord hebben gegeven, om, zolang de bestedingsbeperking duurt, te zwijgen over loonsverho ging. Nog altijd geldt, zei hij, dat de vak vereniging zich het recht voorbe houdt om een loonsverhoging aan de orde te stellen, wanneer het in dexcijfer de grens van 114 1/2 zou overschrijden. Bij de voortzetting van zijn rede zal de minister ook in moeten gaan op een zaak, die vooral de K.V.P. al vele jaren hoog zit, rü. de gebrekkige subsidiëring aan de bureaus voor be roepskeuze die door particulieren zijn opgezet. Amerika gaat de raketten voor mid delbare afstand van het type „Thor" en „Jupiter" in serie vervaardigen. De raketten kunnen ook ter beschik king van andere landen worden ge steld, zodra de nodige overeenkomsten met die landen zijn gesloten. Op twee fronten heeft de Franse regering gisteren haar Algerië-politiek verdedigd en haar plannen ontvouwd voor de pacificatie van dit gebied. In de Nationale Vergadering verbond pre. mier Gaillard de vertrouwenskwestie aan de kaderwet en in de politieke commissie van de V.N. betoogde mi nister Pineau, dat zijn regering tot onderhandelen bereid is, maar niet met terroristische organisaties, die los van het volk staan. Pineau deelde mee, dat Frankrijk akkoord gaat met verkiezingen voor regionale volksvertegenwoordigingen, nadat de wapens in Algerië zijn ge strekt. De democratische landen, zei hij, mogen dan zoveel waarnemers zenden als zij nodig oordelen. Na die verkiezingen zouden met de „werke lijke afgevaardigden" van het volk onderhandelingen kunnen beginnen over de definitieve bestuursvorm voor Algerië. Men verwacht dat premier Gaillard vrijdag in de Nationale Vergadering mededelingen zal doen over het stand punt van zijn regering inzake het Tu- nesisch-Marokkaanse bemiddelings aanbod. Hij zou er niet geheel afwij zend tegenover staan, mits de bemid deling zich verre houdt van de poli tieke kwesties en slechts het bereiken van een wapenstilstand beoogt. Franse en Tunesische troepen zou den woensdag aan de grens tussen Algerië en Tunesië slaags zijn geraakt, nadat twee Franse bataljons vierhon derd meter op Tunesisch gebied waren doorgedrongen. De regering in Tunis heeft in verband hiermee „krachtig" geprotesteerd. De z.g. hemd- of zakmode heeft in verschillende variaties haar weg gevonden over de gehele wereld. De modellen op deze foto komen namelijk uit (v.l. n.r.) Diisseldorf, Boedapest en Melbourne. Links: Marakesch is een ontwerp van Heinz Oes- tergaard, dat is uitgevoerd in glanzende sjantoengzijde ter wijl een gele stola het geheel completeert. Midden: in Boeda pest werd een jersey-japon in hemdmodel getoond met een hoge gesloten hals. De japon kan met en zonder ceintuur worden gedragen. Rechts: man nequin Lin Choe droeg in Lon den een tweed-mantelpakje. De show, waarop dit mantelpakje werd getoond, was georgani seerd door de Australische schapenboer Ferry Fogarty, die van mening is dat het wolland hoog nodig een mode-industrie moet ontwikkelen. De algemene medische raad in En geland heeft dr. John Bodkin Adams uit Eastbourne uit het artsenregister geschrapt. Dit betekent dat hij als dokter geen praktijk meer mag uit oefenen. De 58-jarige Adams is dit jaar vrij gesproken van de beschuldiging van moord op een patiënt. De opening van de nieuwe brug over de Nederrijn bij Rhenen ging gepaard met een fleurige, maar ietwat „kille" plechtig heid. Getuige deze twee meisjes, die in hun clubvlaggen schutse zochten tegen kou en mist. In de Zuidengelse badplaats Brigh ton is maandag jl. een proces be gonnen tegen de plaatselijke hoofd commissaris van politie, de 57-jarige Charles Ridge, en twee van diens medewerkers. De drie politiemannen worden beschuldigd van het aanne men van steekpenningen van de eige naar van' een nachtclub in Brighton. De „Astor club" in de volksmond „de bloedemmer" genaamd, is be rucht vanwege de vele vechtpartijen die de clientèle zwarthandelaren en andere, minder gewaardeerde burgers er plegen te ontketenen. Hoofdcommissaris Ridge zou oog luikend hebben toegestaan dat de club veel langer open bleef, dan vol- in het algemeen veel te lankmoedig zijn opgetreden. Er staan ook twee burgers, name lijk een buffethouder en een beroeps, wedder, terecht. De Noorse echtgenote van de eige naar van de nachtclub, de Londense zakenman Allan Roy Bennett (die reeds voor verschillende feiten met de politie in aanraking is geweest) verklaarde woensdag, toen zij als getuige werd verhoord, haar man gewaarschuwd te hebben tegen het omkopen van politiemannen. Een andere vrouwelijke getuige had meri verteld, dat zij „met een scheer mes behandeld" zou worden, indien zij haar getuigenis zou afleggen. Zij werd onder politiebescherming gens de wet was toegestaan. Hij zou naar de rechtszaal gebracht. In samenwerking met de con troledienst van het ministerie van Economische Zaken heeft de Rotterdamse recherche klaarheid gebracht in een zaak waarbij voor een waarde van 40.000.aan nikkel werd ge stolen uit een entrepot aan de IJsselhaven. Het onderzoek, dat geruime tijd heeft geduurd, leid de tenslotte tot de arrestatie van tien verdachten. De bijna twee ton gestolen nikkel, die tenslotte tegen redelijke prijzen aan een Amsterdamse firma bleek te zijn verkocht, kon niet in beslag genomen worden. Gedeeltelijk was zij reeds verwerkt. Het nikkel behoorde tot een partij van 5000 kg, die in 31 vaten via Rotterdam van een Duitse fabriek per schip naar Joego-Slavië was vervoerd. De leverancier, een Amsterdamse firma, kreeg na aan komst van de partij bericht, dat cr een manco was van 1730 kg, de in houd van tien vaten. In plaats daar van had men oud ijzer in de vaten gestopt. De autoriteiten in Joego slavië hadden een onderzoek inge steld en in de vaten een stuk van een Nederlandse brief gevonden. Dit fragment en een foto van het oude ijzer, machine-onderdelen, stuurden zij naar Nederland. Uit het onder zoek bleek, dat de diefstal te Rot- terriam gepleegd moest zijn, in een loods aan de IJsselhaven. waar de partij van 4 tot en met 25 februari in entrepot was opgeslagen geweest. Ook had de controledienst bij een uitgebreid onderzoek bij firma's, die nikkel verwerken ontdekt, dat een Amsterdamse firma begin februari twee maal een partij nikkel uit Rot terdam betrokken had, die in totaal ongeveer de grootte had van de ge stolen partij. Ook het brieffragment bleek van een Rotterdamse fabriek te zijn. De Rotterdamse firma waarvan het stuk brief was, had altijd dezelfde afnemers voor het oude ijzer, twee opkopers, de 40-jarige L. van der M. en de 43-jarige H.W. Deze zeiden echter niets van het nikkel te weten. Toen begon de recherche aan de an dere kant tc werken en men bracht de twee Rotterdamse kooplieden een bezoek, die in februari de twee par tijen nikkel aan de Amsterdamse fir ma hadden geleverd. Bij de een had men geen succes, maar bij de ander kwam men terugwerkende via ver scheidene „schakels" weer bij de opkopers van der M. en W. terecht. Zij werden weer aan een scherp ver hoor onderworpen en bekenden nu dat zij in februari een partij nikkel van de 41-jarige koopman P.S. ge kocht hadden. S. was in februari in dienst bij een expeditiebedrijf en hij moest veel in de loods zijn waar het nikkel opge slagen lag. Door zich te laten inslui ten had hij kans gezien met de auto van zijn baas de vaten uit de loods te halen en ongemerkt ook weer te rug te brengen. De eerste keer nam hij er vier mee en bij hem thuis verwisselde hij met de opkopers het nikkel voor ijzer. Ongeveer een week later deed hij hetzelfde met zes vaten. President Eisenhower gaat tot dusver uitstekend vooruit. Dit werd gezegd in een dokters verklaring van woensdag avond. De president had een goede nachtrust gehad en in de ochtenduren had hij al wat geschilderd en met zijn naaste medewerkers gepraat. Alleen het spreken gaf hem nog kleine moeilijkheden. Deze verklaring heeft de onrust, die gewekt was door het bericht, dat de president een lichte beroerte had gehad, enigszins weggenomen. Op de beurs had zich 's middags al een koersherstel ingezet, toen uit de mededelingen van Eisenho wers perschef duidelijk was gewor den, dat de president er met enke le weken rust weer bovenop zou komen. Intussen zijn daarmee de moeilijkheden, veroorzaakt door Ike's ziekte, niet van de baan. In Parijs zal men het in elk geval zon der hem moeten doen. De meeste Navo-ianden voelen er niet voor de conferentie van regeringsleiders te wijzigen in een ministers-confe rentie. Het laat zich aanzien, dat het top-gesprek doorgang zal vin den en dat vice-president Nixon van de V.S. Eisenhower zal ver vangen. De ziekte van de president komt om verschillende redenen uiterst on. gelegen. Het is nu eenmaal zo, dat het regeringshoofd in de V.S. be paalde bevoegdheden niet zonder meer kan overdragen, zodat het werk in het Witte Huis, hoe dan ook, stagneert. Een vooraanstaande Amerikaanse neuroloog, dr. Raymond Adams, heeft nog verklaard, dat er vele voorbeelden zijn van mensen, die aan hetzelfde hebben geleden als wat de president nu is overkomen en die weer volledig hun verant woordelijke taak op zich hebben kunnen nemen. Hij noemde als voorbeeld Sir Win ston Churchill, wiens spraakvermo gen, tengevolge van een lichte be roerte in 1953, ook was gestoord. Z.H. Paus Pius XII heeft een per soonlijke boodschap aan Eisenho wer gezonden, waarin hij zegt te bidden voor zijn spoedig en alge heel herstel. De president blijkt gisteren nog en kele minuten gesproken te hebben met koning Mohamed V van Ma rokko, die een officiëel bezoek aan de Verenigde Staten brengt. De eerste complete proefraket voor het lanceren van een kunstmaan op het proefterrein van Cape Canaveral in Florida staat opgesteld. De kunst maan met een diameter van 15 cm zal' pas de dag voor het lanceren worden aangebracht. De proef zal in december worden genomen. De juiste datum (aanvankelijk hield men het op I de cember) is nog niet bekend. Nikolai Latychev, de Russische scheidsrechter, en Piet Roomer, een van de Nederlandse grens rechters bij de wedstrijd Enge landFrankrijk, die in Londen werd gespeeld, hadden bij hun terugkomst in de kleedkamer een uiterst onaangename erva ring. De Rus kwam tot de ont dekking, dat ongewenste be zoekers tijdens de wedstrijd zijn zakken hadden leeggehaald en behalve tien pond sterling ook zijn vliegticket Londen- Moskou hadden meegenomen. Grensrechter Roomer deed bij de politie van het Wembley- stadion aangifte van de ver missing van 17 pond sterling.

de Stem | 1957 | | pagina 1