;n SS-Hauptmann Lentz had gebrek aan een verrader BOEKENPLANK DE DUIVEL IN HET DORP Nieuwe uniformen voor leden B.B. Busch (de verkeerde) gaf hem nul op het rekest ttslce. IBier- en worstmaand Dames Voetbalprogram 1 dec. BRIEVEN van DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 25 NOVEMBER 1957 Radoma wit - rood - dry Televisie er zijn geen betere Annemieke Bas Banning Benedikt Ivo Eemlandt-pockets De koninklijke jacht De wrekende godin handen ei. N.H. deling so- idse Rode .Welfare- uden van rs). in hotel n om 2.30 ize lezing ouwelijke ng met 't e deze in- laa'nder en >ok in het telling. ■V,'g ontvangst zal mr. fd. inzen- lonstelling ig geven virikeliers- samen- t St.-Nico- onze ge- hoolk inde- trakteren, half drie iste, waar de IJzen- nuziekver- de St.- Veste zal >ruikelijke te spreekt ieilig Man ■t hen. tKT ,,Voor *n toe" zal zevende worden, cos wordt veemarkt er fokvee, schapen Raai traden in café rste maal rijkers met ry Jones"? dig wisten liek voor het spel op dan men is. Moge wat ge- nieuweling als toneel- Een fiinka moet zich bewegen, wel gaan. het was ring. Voor- het publiek medewer- zellig bal „Mein Lieber Herr, es ist nicht wahr. D'r Busch kam zu mir und..." Ja, en toen kregen wij een ellen- lana verhaal te horen van ae voor malige Hauptmann der S.S., thans Studienrat A. Lentz, over de meer dan ergerlijke en brutale behan deling, welke hem was overkomen naar aanleiding van een brief, wel ke hij, Lentz, naar de heer Busch geschreven zou hebben. Natuurlijk hij erkende zonder veel omhaal van woorden de befaamde brief eigenhandig geschreven en verzon den te hebben, echter.... met heel andere bedoelingen. Die ergerlijke en brutale behande ling zou de heer Lentz dan gekregen hebben van de Nederlandse pers, welke hem ervan beschuldigde via deze brief een fluistercampagne te willen organiseren, waardoor nog weer eens de zucht van de angst door de Zelfkant zou gaan, zodat de toch al veel gepijnigde Zelfkanters er wel voor zouden oppassen hun standpunt ten aanzien van een inlij ving bij Nederland zodanig rond te bazuinen, dat de Duitse onderhande laars, nu eens in Bonn, dan weer in Den Haag, door de knieën zouden gaan. De brief Wat stond er in de brief van de heer Lentz aan de heer Busch? O. m. dit: „Men (in Duitsland) is er niet he- maal lekker mee, dat er geweten loze lieden in de Zelfkant zijn, die via een handtekeningenactie een volksstemming willen forceren om daardoor de onderhandelingen in het voordeel van de Hollanders te be ïnvloeden. Dat deze verraders, in dien zjj Duitsers zijn, later door de Hollanders in de steek gelaten zullen worden, beseffen zü niet". Verder heet het in dit schrijven: „In vrijwel alle gemeenten van de Zelfkant zijn de verraders bekend. Alleen Schalbruch ontbreekt in de rij. Wilt U (de heer Busch) mij nu in oude kameraadschap de namen van deze mensen laten weten? Daarmede bewijst U TJzelf en de Heimat een dienst. Met kameraadschappelijke groetenund In Heimattreue In dezelfde enveloppe stak een re- tour-enveloppe met postzegel, zodat (Advertentie) de ontvanger slechts de namen be hoefde in te vullen om het lijstje van de „verraders" compleet te maken. Hoe kan de Nederlandse pers daar nu boos over worden? Toch is het niet alleen de Neder landse pers, die over de meer dan kwalijke handelingen van deze heer Lentz het een en ander opgemerkt heeft. Ook een aantal Duitse bladen heeft zich achter het geval-Lentz gezet en men is het er schier una niem over eens, dat deze briefschrij ver zijn boekje ver te buiten is ge gaan en dat hij de zaak meer kwaad dan goed heeft gedaan. Lentz en Busch Wij hebben de Studienrat opgezocht in het gymnasium van Heinsberg, waar hij enkele uren per week les geeft. Nadat hij ons een half uur lang had trachten wijs te maken, hoe slecht men hem begrepen had, (hij wilde alleen maar zijn goede vriend Busch, die met hem in het leger had gediend 'n dienst bewijzen) togen wij naar „vriend" Busch in Schalbruch. Deze heer Busch is, zolang hij in Schalbruch woont, aangewezen ge weest op het Nederlandse grensge bied. omdat hij in Duitsland geen emplooi kon vinden. Hij werkte in zijn jonge jaren op staatsmijn Em ma en kreeg na de oorlog de kans om zijn eigen beroep, dat van tim merman, uit te oefenen. Busch is het type van de vakman, die na de grenscorrectie met hard aanpakken een eigen bedrijf uit de grond stampte. Wellicht in breder verband, maar zeker niet in engere zin, is hij van het „kameradschaft- liche und heimattreue-type". Daarmede zijn we weer beland bü de weinig benijdenswaardige positie, waarin de Zelfkanters zich momenteel bevinden. Brood en de liefde tot het vaderland behoren bij elkaar. Het is een laffe metho de zoals door de voormalige Haupt mann Lentz ontwikkeld, om een voudige mensen via ondergronds gewroet het mes op de keel te zet ten door in de huidige omstandig heden alleen maar een beroep te doen op de „Heimattreue". Deze kwestie wordt bepaald lachwek kend, als men weet, dat deze voor malige Hauptmann zich in de keu ze van zijn „vriend" kennelijk ver gist heeft. Herr Lentz meende te corresponderen met een van de sol daten die destijds onder zijn „Kom- panieführung" stonden. Dat is achteraf een vergissing geble ken. De man, die Lentz zich uit zijn soldateske periode herinnerde, woont niet in Schalbruch, doch in Isenbruch! Het resultaat van deze zoveelste Zelfkantaffaire is nu, dat de heer Lentz zich lelijk in de vingers heeft gesneden en daarom niets meer met enige publikatie van doen wil hebben. De heer Busch werkt rustig verder en hoopt dat hoe dan ook de onderhandelingen, hetzij in Bonn, het zij in Den Haag, tot concrete plannen inzake de grenscorrecties zullen ko men. Inmiddels zet Herr Lentz zijn les sen op de volkshogeschool in Tuddern voort. Dat hij nog eens brieven zal schrijven, geloven wij niet. Hij lijkt ons een leergierige Hauptmann! (Advertentie) flV T«l. 40100 Amsterdam CINZANO VERMOUTH DINSDAG 26 NOVEMBER HILVERSUM I 402 m KRO: 7,00 Nws. 7,10 Gram. 7,45 Morgengebed en lit. kal. 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Gram. 8,50 V. d. hulsvrouw 9,35 Waterst. 9,40 Gram. 9,45 Lichtbaken 10,00 V. d. kleu ters 10,15 Gram. 10,30 Schoolradio 10,50 Gram. 11.00 V. d. vrouw 11,30 School radio 11,50 Als de ziele luistert 12,00 Middagklok-noodklok 12,03 Gram. 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 Gram. 12,55 Zonnewijzer 13,00 Nws. en kath. nws. 13,20 Platennieuws 13.30 Dansmuz. 14,00 Bariton en piano 14.25 Gram. 14,30 Wij vrouwen van het land 14,40 Gevar. progr. 16,00 V. d. zieken 16,30 Ziekenlof 17,00 V. d. kind. 17,40 Beursber. 17,45 Rege- ringsuitz.: Rijksdelen Overzee. Het werk van de Caraibische commissie, door E. de Vriendt 18,00 Lichte muz. 18,20 Sport- praatje 18,30 Lichte muz. 18.50 Vragen- beantw. 19,00 Nws. 19,10 Comm. 19,15 J^UZ- 19,35 Gram' 20,20 Katechis- m 20,30 Act- 20,45 De gewone man 99 u\ wS t?mr' koor en -°rk- en sol. li' 1? Europeanen: Italië, klankb. 2,35 De radiodokter 22,45 Mftn lf 6n ht* kal- 23-°° Nws. 23,15- 24,00 Nouveautés. 11 298 m AVRO: 7,00 Nws. 7,10 Gym 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8,00 Nws. 8,15 Gram. o^V-V- d' huisvr- 9.10 De groente- CraJ in2»raJ?* 9,40 Morgenwijding 10.00 Gram 10.50 V. d. kleuters 11 00 Orgel- 12W T .Strijkkwart- 12.00 Lichte muz. „f .Land- tuinb. meded. 12,33 Pro- grarn 13°20 t 3,°,0 Nws' 1315 Mected of 14 raw- Lichte muz. 13.55 Beursber. reéu„? VI' Schoolradio 15.00 Piano recital 15,30 V. d. zieken 16,30 V.d. jeugd 17,30 Jazzmuz. 18.00 Nws. 18,15 Act. 18,30 Amateursprogr. I. d. pauze muzikale caus. 18,55 Paris vous pari* 19.00 V d. kind. 19,05 Gram. 19.50 Toneeibeschou- wing 20,00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 22,15 Operamuz. met comm. J22.55 Ik geloof, dat..., caus. 23,00 Nws. 23,15 Beursber. te New York 23.16 New York calling 23,21 Zone-schaaktoernooi 23,26-24,00 Gram. BRUSSEL 324 m 12,00 Gram. 12,15 Pianospel 12,30 Weerber. 12,34 Pianospel 13,00 Nws. 13,11 Gram. 14.00 Schoolradio 13.4.5 Gram. T6.00 Koersen 16,02 Gram. 16,25 Idem 16.30 Omr. ork. en soliste 17,00 Nws. 17,10 Symf. ork. en sol. 17,45 Boekbespr. 18,00 V. d. jeugd 18,30 V. d. sold. 19,00 Nws. 19.40 Gram. 19.50 Caus. 20,00 Voordr. 20.30 Gram. 21.00 Symf. ork. 22.00 Nws. 22,11 Kamermuz. 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL 484 m 12,00 Gram. 13.00 Nws. 13.10 Lichte muz. 14,45 Omr. ork. en solist 16.05 Licht* muz. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.30 Verz. progr. 19.30 Nws. 20.00 Symf. ork. en soliste 22,00 Nws. 22,55 Idem. DINSDAG 26 NOVEMBER NTS: 20,30 Journ. en weeroverz. 20,45 Ruppelmonde, TV-film 21,15-22,50 Speel film. VLAAMS BELG. 19.00 Prot. progr 19,30 Nws. 20,00 Gevar. muz. 20,50 Film 22.00 Nws. en journ. Dan zijn er nog twee boeken voor meisjes van 11 tot 15 jaar van de uit geverij „De Fontein" te Utrecht: „Annemieke van Oven" en „Anne mieke en de club Jan-pak-an". De schrijfster van deze twee bij elkaar behorende verhalen is Anneke Bloe men. Deze lectuur kan men gevoeg lijk rangschikken onder het luchtige genre van de zuivere ontspanning. Voor de aangeduide leeftijdsgroep 'n welkome aanvulling van de boeken kast. Ook dit jaar is Bas Banning, een schepping van de schrijver A. van Aardenburg, weer present. Alle jon gens (en meisjes!) die in de vorige boeken van deze reeks de avonturen van deze vlotte en stoere knaap heb ben gevolgd, zullen ook nu weer de verzuchting slaken: „Die moet ik hebben!" Uitgeverij De Fontein heeft inderdaad met deze serie een hoofd prijs getrokken uit een loterij (van de jeugdlectuur) die helaas maar al te veel nieten rijk is. De Brabantse schrijver Walter Breedveld is een kundig verteller. Hij bewees dit reeds eerder in boe ken als Hexpoor, Sandra Hall en Hefferly en Meneer Severeijnen. Met zijn roman Benedikt Ivo brengt hij een nieuw en krachtig bewijs voor zijn talent aan. Het boek speelt zich af in Twente en vertelt de ge schiedenis van een fabrikantenge zin. De vader is liberaal-katholiek, de moeder is een vrome, vrij stroe ve en al te zeer op uiterlijk ver toon gestelde vrouw. De zoon Bene dikt Ivo staat met zijn felle katho lieke overtuiging, zijn warm-kloppend en sociaal-voelend hart en zijn tra gische liefde voor een arme wevers dochter daar midden tussen in. U hebt al begrepen, dat het deze keer Breedveld te doen is zijn lezers een kijk te geven op bepaalde verschui- Omdat eerlang de noodwachters van de B.B. nieuwe uniformen zullen krijgen ter vervanging van de blauwe overall, heeft het ministerie van Bin nenlandse Zaken reeds thans een aantal modellen laten maken, die door een instructieblokploeg uit Am sterdam op de diverse daaraan te stellen eisen in de praktijk zullen worden beproefd. Deze beproeving geschiedt onder leiding van een com missie van noodwachters, die in ja nuari a.s. haar advies aan het mi nisterie zal uitbrengen. ;Op defibegroting voor 1958 van het ministerie van Binnenlandse Zaken (nog niet behandeld door de Staten- Genëraaï) is voor t.m. 1961 tien mil joen gulden voor deze nieuwe uni formen uitgetrokken. De overall heeft als werkkleding in het algemeen wel voldaan al waren er toch ook nog diverse praktische bezwaren o.a. niet voldoende bescherming biedend tegen weersinvloeden. Met name echter was en heren) uitgevoerd in twee soorten stof zijn inmiddels getoond. Deze modellen zijn geïnspireerd op de battle dress. De dames van de com missie hebben reeds hun voorkeur uitgesproken voor een zes-baans rok met ingenaaide short. Er zijn voor de dames, die in de ploegen werken waarbij een grote bewegelijkheid ver eist is, ook een pantalon en een rok- broek ontworpen. Het is voorts de bedoeling, dat bij het uniform een overhemd met das wordt verstrekt. Verschillende soorten hoofddeksels worden nog nader op hun bruikbaar heid beoordeeld. De houdbaarheid en doelmatigheid van de kleding zal onder allerlei om standigheden en weersinvloeden wor den beproefd. Ook de wasbaarheid zal grondig worden getest. Voorts of de kleding snel zal kunnen worden aangetrokken en voor de brandweer zal worden nagegaan of het uniform niet (evenals bij de gevechtskleding van het leger) uit twee lagen zal de overall niet representatief als moeten bestaan, waterafstotend, doch ..uitgaanstenue" wanneer de B.B.'ers bijeenkomsten hadden, deelnamen aan wandelmarsen e.d. De proefmodellen zijn uitgevoerd in drie tinten: donkergrijs, blauwgrijs en chamois. Een tweetal modellen (voor dames tevens poreus voor de lichaamsuit ademing. Er zijn thans 170.000 nood wachters. Vier modellen van de nieuwe uniformen voor noodwachters vingen in het maatschappelijke vlak. Hij doet dit tot onze spijt hier en daar beslist ten koste van zijn an ders zo sterk vertellend en beeldend vermogen. Hiermee wil gezegd zijn, dat Breedveld z'n taak wellicht te ern stig heeft opgevat. Over het vertel lende karakter heen heeft hij ons een en ander willen leren over wat naar zijn mening sociaal-economisch de meest ideale opvatting is. Naar ons in .icht hebben zijn figuren en ook de spankracht van de roman daar onder geleden. Het is dan ook met een gevoel van onbevredigd-zijn, dat men dit boek na lezing terzijde legt. Breedveld gaf ons in Benedikt Ivo in zekere zin méér dan wij hadden verwacht, maar hij liet een belang rijk deel van zijn natuurlijk talent ge eel onverwacht achterwege. Wan neer hij er in een volgende roman in zou kunnen slagen lang-ademige theorieën eenvoudigweg te schrappen om ermee te volstaan ons in sobere volzinnen de mens uit te beelden, dan zou hij ons een katholieke ro man kunnen schenken op het aller hoogste niveau. Want zo het ooit geldt, dat de meester zich kenbaar maakt in de beperking dan zeker in dit geval. Met dit alles zij overi gens niet gezegd, dat het lezen van Benedikt Ivo een overbodige weelde zou zijn. De gesignaleerde onvolko menheden ten spijt kunnen wij het boek rustig aan volwassen lezers aanbevelen. De detective-romans van W. H. Eemlandt, die we in ons blad steeds geprezen hebben als werken, die met de beste buitenlandse kunnen wedij veren, worden door Het Wereldven ster nu ook uitgegeven als pocket- books. Dit najaar verschijnen er vier: Weer verdwijnt een atoomgeleerde, Schatgravers aan de Amstei, Ge vaarlijk ijs en Odeon-moorden. Een aantrekkelijke omslag en duidelijke druk laten des te gemakkelijker naar deze boekjes grijpen. Onder de jongere Franse auteurs zijn er niet zo héél veel, die het leven van de lichtzijde durven be schouwen. Daarom temeer is ,,De koninklijke jacht" van Pierre Moinot een verrassing én een verademing. Het handelt over de jacht in de Vo gezen, over de jager Philippe en zijn ontmoeting met de dromerige Helène. De stijl van het boek is licht en op gewekt, in overeenstemming met de kijk van de schrijver op mensen en dingen, op de schoonheid vooral van het landschap, dat hij in al zijn grootsheid en geheimzinnigheid voor ons oproept. Een boek dat zich prettig lezen laat en een heimwee achterlaat naar de ongereptheid van de dingen die het beschrijft. Het is verschenen in de Prisma-reeks. .,De wrekende godin" van Alfred Duggan (een Prisma-uitgave) is een historische roman die in de tijd van Julius Caesar speelt. Hij geeft het verhaal van twee jonge Galliërs, met de legioenen van de jongere Crassus op krijgstocht in Europa en Azië. De schrijver geeft blijk van een verba- zingwekenende historische kennis, die hij met de verantwoorde fantasie van de begaafde kunstenaar reliëf geeft, waardoor de dorre feiten, zoals die uit de geschiedenisboeken tot ons ko men, kleur en zin krijgen. Het boek is goed vertaald. Door zijn veelom vattende boeiende inhoud is het on derhoudend én uitermate ontwikke lend. OOST-ROZEBEKE Bier en worstze zijn te Wing ene nu al aan 't rekenen: hoeveel liters bier, hoeveel km worst voor de Breughelfeesten van toekomende jaar? As ge passeerde jaar heel Wingene in brand zou hebben gestaan ze zouden 't gemakkelijk ge blust kunnen hebben met 't bier dat er gedronken is, en de 7 km worst die er gegeten is, zou langer geweest zijn as de slang van de brandspuit- Voor 't toekomende jaar, tegen sep tember, wordt er op 't dubbele rant- spen bier en op 12 km worst gere kend. De gazetten noemen die fees ten groots, uniek en volks. Duuzend figuranten gaan mee in d'n eortège en acht muziekmaatschappijen. In de gepasseerde maand september zijn er te Wingene 50.000 toeschou wers geweest, die er opeen gepakt stonden lijk (Hollandse) haringen in 'n Breugheliaanse ton. De kern van deze feesten is natuurlijk de Breughel- stoet, 'n zeer originele, kleurige en pittige stoet, waarin de meest typi sche Breugheliaanse taferelen levend worden uitgebeeld. Talloze spreuken, zoals „de pilaarbijter", „vrijen onder één dak" „iemand de mouw vegen", „knagen aan één been", zullen in beeld gebracht worden door ervaren toneelspelers, wier aantal tussen de twee- en vierhonderd ligt. Heel West-Vlaanderen gaat er naar zien, en ik zijn zekers, dat ook gij, Hol landers, Wingenes bier hebt gedron ken en Wingenes worst hebt gegeten. Niemand zal te komende zomer Win gene hoeven te verlaten met een van honger toegeplakte maag. Hiervoor zullen de 12 km worst.de 25000 panne koeken en de 1000 schotels rijstepap zorgen. Na de stoet zal 'n reusachti ge maaltijd kaar staan. En alles zal worden verkocht tegen matige prij zen, evenals de fakkels, die aan de man worden gebracht om aan de grandiose fakkeltocht deel te ne men, die in de avonduren zal worden gehouden om nog meer „licht" en „vuur" te brengen in het versierde Wingene. Er zal 'n „rollende sala mander" in de stoet meegaan. Wat dat voor 'n ding is, weet ik nie, 't zal 'n surprise motten worren. As ge dan nog weet, dat 't Feestkomitee voor 2000 zitplaatsen en voor 10000 parkeerplaatsen voor autovoertuigen zorgt, dan kunt ge me geloven as ik u zeg, dat de vermaarde schilder Pie- ter Breughel de Oude, aan wiens wer ken de onderwerpen der stoet-tafere len worden ontleend.z'n eigen mas- schien wel in z'n graf zal omdraai en, as er nog één stukske vlees aan z'n botten zit. Er zullen een twin-^ tigtal spreuken worden uitgebeeld" door figuranten zittend op platte wa gentjes. En nog is 't komitee nie vol daan, want hun devies luidt: Meer spreuken, meer muziekmaatschappij en, meer wagentjes en zeker ook meer worst, meer bier, meer pan nekoeken en rijstepap. Ge zult het beleven: Wingene staat, te komende nazomer, vol dansende Pallieters. Maar dan de hinkende perdjes die achter de slingerende auto's aanko men. Luistert wat er op de Brussel se steenweg bij Oordegem gepasseerd is. Daar vloog 'n kleine personenwa gen met stapelzotte snelheid over de weg in de richting Gent. De vreed zame bewoners en de even vreedza me weggebruikers zagen met angst in 't hart de snelheidszot na en ver wachtten 't ergste 'n slingering van de auto, 'n doffe slag: de wagen was over 'n verhoogde berm gegaan en verscheidene meters verder in 'n die pe gracht (sloot, zegt gij) geploft. De vreedzamen snelden toe, vrees den slechts lijken te vinden. Ze haal den twee kinderen uit de auto van 10 en 11 jaar, die ongedeerd waren en hun ouders, die slechts lichte kwetsuren vertoonden, maar gedu boven hun bier, druppels en worst bleken te zijn. 't Brusselse echtpaar werd bereidwillig naar 'n doktoor ge bracht voor verzorging, maar mada me maakte daar zodanig veul dron kelapskabaai. dat de doktoor in al le haast 'n ziekenwagen uit Wetteren deed komen om de familie naar de kliniek aldaar over te brengen. Maar ook daar was de dronkemansdrift van Madame nog lang nie bekoeld. Woedend zette zij heel 't ziekenhuis overhoop en te middernacht was 't kabaal zo groot geworden, dat de politie moest geroepen worden. Ou ders en kinderen kregen dan 'n „vei liger" onderkomen in 't gemeente huis. En papa? Die had ook zeer diep in 't glas gekeken, maar maakte min der luidruchtig spektakel, 's Ande ren daags werd hij naar Dendermon- de gebracht, ter beschikking van de procureur. Nu moet ge goed luisteren: ik zeg nie, dat alle bezoekers van de Win- genese Breughelfeesten, na afloop zo'n Rock 'n Roll vertoning zullen geven, maar ze riskeren toch dat 't zo zal gaan. en da zou dan allemaal onzen erreme Pieter Breughel de Ou de op z'n consciëntie krijgen? Wie zegt ons, of Pieter ooit wel 'nne pint of 'nnen drupijgl heeft aan geraakt? Ik ben geenen Breughel, en ik heb u dikkels over de Vlaamse foor geschreven. Awel, ik gaai daar nooit naar toe. Ge kunt toch weiiets schoon schilderen of beschrijven, al hebt ge er de duuvel aan gezien. Ge hebt schilders, die Lieve Heeren en hele Kruiswegen schilderen en nochtans aan God noch gebod doen. Maar de knoop zit ergens anders vast: Nie de verering van de nage dachtenis van Breughel is de bedoe ling maar de verering van 't toeris tenverkeer as maar veul frankskes van veul vreemdelingen't dorp binnen rollen, dan mag Pieter Breughel des noods „Faeade-klasjer" in plaats van beroemd kunstschilder genoemd worden. Voor hun part mag-ie dan gerust Jan Klaassen hieten. Waarmee ik maar zeggen wil, dat bier en worst de naam van 'n kunstenaar nie gro ter of nie kleiner kunnen maken. Suske van Testelt, (Advertentie) uamca.c ruw of schraal HAMEA-GELEItüEHia Eredivisie: MW ADO; Spel. En schede - Blauw - Wit; PSV - Sparta; Ajax - DOS; VW - NAC; Feijenoord- Amsterdam; Rapid JC Fortuna '54; Elinkwijk - GVAV. Ie divisie A: De Graafschap-RBC; Volendam VSV; Excelsior - HVC; SW - EDO; DFC - DWS: Helmond - Alkmaar; Vitesse - RODA Sport; Willem II AGOW. Ie divisie B: Leeuwarden - Wage- ningen; Haarlem - Helmondia '55; Xerxes - Limburgia; Fortuna VI. - Hermes-DVS; KFC - De Volewij- ckers; Stormvogels Eindhoven; RC H Rigtersbleek; Sittardia - Schev. Ho 11. Sp. 2e divisie A: UVS - Emma; Wilhel- mina - 't Gooi; Baronie - ZFC; DHC - Longa; Hilversum - EBOH; ONA- De Valk. 2e divisie B: Velocitas - PEC; Zwolse Boys Heracles; NEC - En- schedese Boys; Tubantia - Heeren veen; Oosterparkers Oldenzaal; Go Ahead - Rheden; Veendam - Zwarte- meer. Reserve 2e divisie B: DOSKO 2 - EDO 2; EBOH 2 - Fortuna VI. 2; NAC 2 SW 2; Emma 2 Xerxes 2; RBC 2 - ONA 2; Haarlem 2 UVS 2. Reserve 2e divisie C: De Valk 2 - NOAD 2; Eindhoven 2 - Helmond 2; L.jNGA 2 - NEC 2; Limburgia 2 - Willem II 2; RODA Sport 2 - MW 2; Helmondia '55 2 Wilhelmina 2. AMATEURS le klas A: DCG Gouda; VCS - Zeeburgia; RFC Quick; Velox - Unitas; UW - OSV; DWV - CW. le klas B: Sneek - WW; Achilles- Borne; WVC Zwaagwesteinde; Be Quick Z - Hengelo; Quick '20 Quick N.Robur et Velocitas - ZAC. le klas C: De Spechten - Kimbria; Alliance - Spel. Emma; Heer - Bra- bantia; Vlissingen - Boxtel; Roer mond MOC '17; Maurits - Valkens- waard. 2e klas A: Boxmeer - Veloc; Woen- selse Boys - JVC; TOP x Gemert; ODC DESK; Uno Animo - Oss '20; Taxandria - Schijndel. 2e klas B: TSC Rood Wit; Roo sendaal - WVO; ESC - Corn Boys; RAC - Hulst; Sarto - Goes. 3e klas B: St. Michielsgestel - Ne- velo; UDI '19 - GW; Vlijmense Boys Baardwijk; VOAB - GSBW; WSC - SCB; Concordia SVD - Heus- den. 3e klas C: Hieronymus - VES; RK DVC SCO; VirtuS - RKC; Dongen - GudokRWB SET; Hero Veerse Boys. 3e klas D: Grenswachters - ODIO; Zeelandia - Terneuzen; Biervliet - Zierikzee; Hontenisse - Zeeland Sport; Axel - RCS: RKFC - METO. 4e klas E: RKTW - ZIGO; Ons Vios Nieuwkuik; TAC Oirschot Vooruit; Wit Zwart - Velocitas; Hil- varia - SVG. 4e klas F: TVC '39 - Breda; Boei- meer - Zundert; Groen Wit - Gilze; RKWU RSV; Devo Madese Boys. 4e klas G: Steenbergen - NSV; Clu- zona - Kaaische Boys; Spel. Gastel - Burgh; De Schutters - Noordhoek; Renesse Halsteren. 4e klas H: Sluiskil - Oostburg; Ier- seke Luctor; Clinge - 's Heer Arendskerke; STEEN Breskens; Aardenburg - Hansweertse Boys. Res. le klas: Middelburg 2-Taxan- dria 2; NAC 3 - NOAD 3; Goes 2 - WSC 2; Zeeland Sport 2 Vlissingen 2; Brabantia 2 - Helmondia '55 3; PSV 3 - Willem II 3. Res. 2e klas A: Woensel 2 RK DVC 2; ODC 2 DESK 2; TSC 2 - PSV 4; Internos 2 - De Valk 3; Schijnde] 2 - BVV 3; Eindhoven 3 - Veloc 2. Res. 2e klas B: Hulst 2 Axel 2; ■ySissingen 3 - Alliance 2; Corn Boys 2 - Middelburg 3; RCS 2 Roosen daal 2. Res. 3e klas B: GW 2 - Schijndel 3; RKC 2 - TOP 2; Longa 3 - Zwa luw VFC 2: OSS '20 2 Concordia SVD 2; OJC 2 - St. Mich. Gestel 2. Res. 3e klas C: NAC 4 - BSC 2; Willem II 4 RAC 2; MOC '17 2 - Hero 2; SET 2 - Sarto 2. door Maurice Zermatten. U) elkLminder dan niets vliee ie dan Méw de keei' Maar Pierre Métroz leidde het gesprek af. TT..21!" jullie er al? riij veegde zich de mond af met "i®0,™ van zijn hemd. Hij had aar,!. i gehaast en gauw wat aaidappeis gegeten en een kop hete koffie gedronken, die nog aan zijn sno haren hing, die hij nu met duim en wijsvinger gladstreek. eaTpin', W? z«n ,er al een poosje, gat Fellay ten antwoord. Hij bekeek hem van onder tot boven en vond mI? nog groter dan anders. Pierre Metroz was de langste man van Che- stl'n» ?cheraering leek zijn ge stalte eindeloos lang. Zijn handen, waar hij geen raad Wlst- slingerden voor het ge- vo„r 7anu an'Marie' z'j" la"ge bo- ofïJ iL sc'10.mmelde heen en weer als een boom in de wind en zo maakte wL' .lnd™k van een idioot. Daar Was hij ook niet ver vanaf. Zijn he- vromu6^ u. had hi:i verSeefs een S3™!™ en daar werd hij al tijd mee geplaagd. We hebben gehoord, dat je in het najaar gaat trouwen, zei de post bode. Is dat waar? Métroz lachte luidkeels, dan draai de hij weer aan zijn snor. Hij wist niets te antwoorden en daarom vroeg hij: Zijn jullie niet in Fionnin? Die vraag klonk Fellay zo vreemd in de horen, dat hij in een schater lach uitbarstte. Perraudin schudde het hoofd. Pierre Métroz verwonderde zich er over, dat zijn woorden zo ontvangen werden. Want die vraag leek hem de natuurlijkste van de wereld. En jij, ben jij niet in Parijs? vroeg Fellay op zijn beurt. Hij nam zijn pijp in de hand om meer op zijn gemak te kunnen lachen. Ik heb er een dertig of veertig ontmoet voegde Métroz er naief aan toe. En plotseling hielden de anderen op, gekheid te maken. Dertig of veertig? Hij was maar al te blij, dat hij hun een nieuwtje kon vertellen en hij kon zich dan ook niet meer in houden. Hij vertelde dus dat hij op de weg naar Fionnin Candide Bru- chez de timmerman ontmoet had en Mare Carron, Bessard, Filiiez en an deren. In het halfdonker had hij ze niet allemaal kunnen onderscheiden. Zouden ze' daarboven vergade ren? De oude Perraudin schudde het hoofd. Dat zijn zij! Wie, zij? Je zult zien, je zult zien. Hij stond op. Hij begreep plotseling dat er die nacht iets ergs ging gebeuren. Je hoefde maar naar de lucht te kijken: die had niet dezelf de kleur als andere avonden. De zon was bloedrood ondergegaan. Onrus tig vlogen de vleermuizen scheerlings langs de aarde en langs de vensters. Wat moest hij doen Hij stond roerloos en zweeg. Wat kon zo'n arme oude stakker als hij doen? De pastoor waarschuwen en de burgemeester en alle mensen? Ja, die taak wilde hij op zich nemen. Fellay vroeg aan Métroz: Wat hebben ze je gezegd? Ze zeiden: ga met ons meer, naar Fionnin. En ik zou wel mee gegaan zijn, maar Tochet schold me uit voor ezel. En toen ben ik maar niet meegegaan. Het was donker, zodat je het la chen van de postbode niet kon zien. Fellay lachte en toch voelde hij in de zwoele zomernacht waarin de ster ren begonnen te tinkelen, ongerust heid in zich. Pierre Métroz raspte zich de keel rekte zijn hals en stootte enkele klan ken uit, die geen zin hadden. Intussen begon er leven in het dorp te komen. De laatste groepjes boeren kwamen zwijgend huiswaarts. Men hoorde, hoe zij hun moede voe ten door het stof sleepten. Belletjes van muilezels en geiten kwamen na derbij en zwegen dan. Het plein vulde zich nu langzamer- hand met mannen. Een voor een kwa men ze uit alle hoeken van het dorp. Er vormden zich groepjes van pratende mannen. Voor ze over het vraagstuk begonnen, dat in het open- baar besproken moest worden, moes-1 ten ze altijd weer eerst klagen over de droogte en de schade, die zij mee bracht. Plotseling bracht een nieuwtje be weging in de massa. Het vloog van de ene groep naar de andere. Zij, die zaten, stonden op. En allemaal verdrongen ze zich om Modeste Mi- chaud, die voor de twintigste keer vertelde: Ja, de rechter kwam met paard wagen van Fionnin en Emile kwam de berg op. Emile moet ruzie ge maakt hebben, maar dat duurde niet lang. Emmanuel heeft het bij zijn nek gepakt en hij zou hem wel in de Dranse gegooid hebben, maar de an der verdedigde zich niet eens. Daar zou hij anders goed aan gedaan hebben, zei er een. Toen ze keken, wie dat zei, zagen ze de oude Perraudin. Enkelen lachten. En de oude her nam; Ja, Emmanuel heeft gelijk gehad. Wij zijn allemaal laf, hoor je, wij allemaal. Wij laten hem maar betijen. Maar ik zei jullie we zullen onze medeplichtigheid bezuren.... Ze begrepen niet goed, wat hij wilde met die beschuldiging. Het gegons der stemmen, ver mengd met lachen en uitroepen, golfde van het plein in de steegjes als een beek van geluid. Vrouwen en kinderen kwamen bang aanlopen, omdat ze dachten, dat er ruzie was. Maar de drukte werd minder. Perraudin ging voort: Jullie willen mij niet geloven, dat is erg. Ik geef jullie de verze kering, dat er ongelukken gebeuren. We hebben de droogte al. Dat is een waarschuwing. Wij willen die niet begrijpen. Het meer daarboven is er ook een. Jullie dansen te veel; jul lie denken te veel aan pret maken, maar jullie zult het zien. Nou, dan mag je dat wel eerst eens aan je zoon zeggen. Hoorde Perraudin die spottende woorden? Hij zweeg. Maar er kwam versterking voor hem. Bessard kwam naast hem staan en nam het woord. De jongens blijven niet meer thuis, dat weten jullie ook wel. Ze werken niet meer en lopen van de ene fuif naar de andere. Zondags gaan ze niet meer naar de kerk. Perraudin heeft gelijk. Wij moeten optreden. Ik ben het met je eens, zei de postbode, maar de massa hoorde evenmin naar Bessard als naar Per raudin. Er werd de draak met hen gestoken en grappen weerklonken tot de burgemeester kwam. Want op hem wachtte men. Zaterdags kwam hij uit de stad de berg op om de gemeente Chelin te besturen. Hij was mager en bleek als de mensen, die op kantoren werken, gewoonlijk zijn. Hij droeg altijd een zwarte aktentas onder zijn linkerarm, wat hem een air van gewichtigheid gaf. Sinds hij tot officiële functies ge roepen was, die, naar hij vertelde, zeer gewichtig waren, hield hij zijn gemcentenaren op een eerbiedige af stand. Met een oogopslag of een op merking wist hij zijn hogere positie te doen gelden. Vroeger hield men wel van die jonge magistraat, die er naar streefde, de belangen van allen met elkaar te verzoenen. Nu vreesde en wantrouwde men hem. Hij was nauwelijks te onderschei den in de massa, die in het donker- stond. Maar toen hij op de boom stronk geklommen was, vanwaar hij elke zondag de bevolking toesprak over gemeentebelangen, zag men hem beter. Hij stond naar voren ge bogen en er was aarzeling in zijn houding. Verstrooid beantwoordde hij met knikjes van zijn hoofd, de be groetingen van links en rechts. Dan werd het langzamerhand stU. Zij, die te ver naar achteren ston den om de discussie goed te kunnen volgen, drongen zoetjes aan naar vo ren. De pijpen liet men uitgaan. Men tuurde door het donker naar het ge laat van de magistraat, dat zich zwakjes in de schemering afteken de. Hij liet hen niet lang in afwach ting. Ik dank u, dat gij met zovelen gekomen zijt. Uw aanwezigheid be wijst, dat wij er goed aan gedaan hebben, u bijeen te roepen. Men keek om, er was wat gedrang. De rechter kwam aan. De burgemeester hernam: Gij weet, dat sinds meer dan een maand de Dranse zich in de alp opstapelt, achter de Mauvoisin-glet- sjer, die haar de weg verspert. We hebben er in het begin niet op gelet, maar het water stijgt maar steeds en nu Hij onderbrak zijn rede om zijn gemeentenaren het volle gewicht van wat hij nu ging zeggen, te doen voe len. Maar alles zweeg: er was geen gemompel, ademloos wachtte men in spanning het vervolg. Nu, ik overdrijf niet, staat ze op het punt door te breken. Het grote woord was er uit. Wat zou de reactie zijn? De burgemees ter meende te weten, dat er twee groepen waren, een, die spottend het ijdele bezorgdheid vonden en de an dere, die iedere dag een beetje meer angst kreeg. Hij keek ze aan, zonder ze in het donker te herkennen en terwijl het weer stil werd op het plein, klonken er plotseling kreten, die uit het dal kwamen aanrollen als een lawine van donkere klanken. Het leek wel of de hele berg naar voren kwam, of de schaduwen de nacht verscheurden. (wordt vervolgd)

de Stem | 1957 | | pagina 3