Grens bij Putte dicht voor onze roomboter c DE Muziek-examens in Terneuzen Verscherpte controle van Belgische zijde De zaak Nieuwland Smokkelauto te Sluis in de sloot Instelling van de Federatie Kustvaartuig geborgen In komende winter stijging van seizoenwerkloosheid Wijziging bondstarieven op de Schelde en kanaal van Terneuzen ge Bus he Walcheren Zuid-Beveland ZEEUWSCH- VLAANDEREN Oude Schiedammer! Zo'n scherpe hoest ABDIJSIROOP Van trap gevallen en overleden MIDDELBURG TERNEUZEN Vanaf hedenavond tot 5 december tot 9 uur geopend. BORGHSTIJN HULST St.-Nicolaas is er OOSTBURG Hoogwaterstanden RYNBENDE AGENDA Vandaag Morgen TV-P Oiïi minder elkaar naar DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 25 NOVEMBER 1957 Voor de eerste maal werden ln Hotel Des Pays-Bas" te Terneuren de Federatieve muziekexamens voor leden van harmonie- en fanfaregezel schappen afgenomen. Reeds verscheidene jaren worden deze examens, die van grote invloed zijn op de muzikale prestaties der ge zelschappen, in overig Nederland af genomen. Het werd ingesteld door de Konink lijke Nederlandse Federatie van har monie- en fanfaregezelschappen en kwam tot stand op initiatief van de Bond van Muziekverenigingen in Z. Vlaanderen. Het behoeft geen verwon dering. dat de Terneuzense muziek school hierin een belangrijke rol speelde, al waren het niet allemaal leerlingen dier school die zaterdag aan dit examen deelnamen. Er waren 15 kandidaten voor het A-diploma, waarvan 11 het volledige diploma behaalden, één alleen het praktische gedelte en drie uitsluitend het theoretische deel. Het examen werd afgenomen door twee bekende jury-leden in de Ne derlandse muziekwereld, nl. de heren Gerard H. Boedijn te Hoorn en Ma- rinus Ogier te 's-Hertogenbosch van de Koninklijke Federatie. De direc teur van de ..Harmonie Terneuzen" en van de Terneuzense muziekschool, de heer J. Meyers, zei, dat het in zijn bedoeling ligt in de toekomst alleen diegenen tot zijn gezelschap toe te laten, die in het bezit zijn van het A-diploma. Er zijn vijf graden te be halen (van A t.m. E) en het volgend jaar zullen er kandidaten zijn voor het B-diploma en van zelf ook weer nieuwe voor het A-diploma. (Advertentie) maakt U doodmoe en ondermijnt Uw gestel. U bent er het vlugst van af met l/AKKER SIBOOP Met het behalen van deze diploma's heeft men een meer afgerond geheel. Degenen, die het hebben behaald, we ten nu a.h.w. officieel wat zij muzi kaal waard zijn en het geeft ook meer voldoening. De heer Meyers vertelde daarbij ook, dat hij voor zijn muziek school-leerlingen, welk instrument zij ook bespelen, graag een examen inge steld zag voor algemene muziekkennis Onderhandelingen hierover met be kwame muziekpedagogen zijn reeds gaande. Het was de voorzitter van de Bond voor muziekverenigingen in Zeeuwsch- Vlaanderen, de heer P. A. Ocké, die de uitslag aan de examinandi bekend maakte. De examinatoren waren van oordeel dat zowel de theoretische als de praktische kennis zeer behoorlijk was. Voor het volledige A-diploma slaag den: C. Wisse 65 pnt., E. Meyers 62, G. Herrebout 61, P. Eeckman 61 M. Matthijssen 60, J. Hamelink 59, Jacky van Driel 56, A. Dooms 56. P. de Roo 54, W. Verdoorn 52, L. v. d. Kooy 52 Voor het praktische gedeelte: Ton- ny de Zeeuw 50 pnt. Voor het theoretische gedeelte: C. Lauret 49 pnt., W. Tieleman 47, J. Guiraud 45. Zaterdagmiddag heeft zich te Sluis een tragisch ongeval voorgedaan. De 64-jarige mevrouw E. de Badts-van Vooren had het ongeluk in haar wo ning van de trap te vallen. Dokter de Meyer en geestelijke hulp waren zeer spoedig aanwezig. Maar de dok ter kon slechts de dood constateren. Even te voren had mevrouw met haai man nog het middagmaal gebruikt. In de loop van zaterdag is het ber gingsbedrijf van den Akker erin ge slaagd 't Duitse kustvaartuig „Plan", dat op 21 oktober tijdens een van zijn eerste reizen in de Westerschelde ter hoogte van Hoedekenskerke in ruim 40 m diep vaarwater zonk, te ber gen. Tijdens de afgelopen week hebben de bokken Arend, Adelaar en Con dor het schip naar steeds minder diep vaarwater gesleept en het recht ge zet. Zaterdagmiddag is het neergezet op de schorren van de Boomepolder. Bij laag water valt het schip met zijn lading wol geheel droog. Men is thans bezig met het provisorisch dichten van het ruim zes meter grote gat. dat de .Plan" bij de aanvaring met de Duitse tanker ..Winitou" heeft opgelopen. In het begin van deze week wordt het schip naar Antwer pen gesleept voor het lossen dei- lading en voor definitief herstel. ln Putte lacht men er om. Deze week zijn er namelijk van Belgische zijde verscherpte maatregelen uitgevaardigd speciaal op roomboter. Er mag nu (officieel) geen half pondje meer over de grens. En dat wil wat zeggen voor deze grensplaats. Putte be leefde enige jaren geleden een gouden roombotertijd. De partijen, die in de winkels werden aangevoerd en omgezet, beliepen tientallen tonnen per week.' De prijs in België is veel hoger en een paar kilo's aan de ene kant ge haald en snel doorggeven naar de andere, leverden genoeg op. om iets te riskeren. De kommiezen keken wel eens minder nauw, als er eens in de tas van de huismoeder, die op ..Hollands" haar inkopen was gaan doen, voor eigen gebruik, een paar pakjes roomboter zaten, maar wanneer dit te bar werd. volgde inbeslagname en een proces-verbaal. De komende winter wordt in Zee land een belangrijke stijging in de seizoenwerkloosheid tegemoet gezien. En niet alleen in deze provincie, want blijkens de memorie van ant woord van de minister van Sociale Zaken aan de Tweede Kamer, ver wacht ook de regering in 1958 een stijging van de arbeidsreserve. Voor wat betreft Zeeland is de toe stand evenwel nog niet verontrustend, zo vernamen wij op het districtsbu reau voor de arbeidsvoorziening in Middelburg, temeer daar het werk loosheidscijfer belangrijk beneden het getal van voor de ramp op 1 fe bruari 1953 ligt. Het is een normaal verschijnsel, dat gedurende de wintermaanden met name in december en januari de werkloosheid toeneemt, het geen ten nauwste samenhangt met de werkzaamheden in de landbouw. In het najaar, wénneer de aardappelen gerooid worden, neemt het aantal werklozen meestal zelfs nog af. maar zodra de aardappelen van het land zijn en de bietentijd met zijn zwaar dere arbeid zich aankondigt, wordt een stijging in de arbeidsreserve merkbaar. Ditzelfde geldt min of meer voor de sector bouwnijverheid, daar voor de feestdagen over het algemeen geen werken meer worden aanbe steed. Vandaar, dat de werkloosheid in de maanden december en januari het grootst is. Dat nu dit jaar ook in Zeeland een niet onaanzienlijke stijging van het werkloosheidscijfer wordt verwacht, mag niet alleen aan een beperking van de overheidsbe stedingen worden toegeschreven. Een voorname factor is bijvoorbeeld het aflopen van de herverkavelingswerk zaamheden op Walcheren, welke in de eerste helft van het volgend jaar hun beslag moeten krijgen. De laat ste objecten worden hier binnenkort aanbesteed. De landbouwbedrijven in dit deel van de provincie hebben thans gemiddeld een grotere bedrijfs- oppervlakte, hetgeen een toename van het aantal machines met zich meebrengt. Een geringere perso neelsbezetting is hiervan het gevolg. In de ovei-ige herverkavelingsge- bieden in de provincie zoals Zuid- Beveland. Schouwen-Duiveland en Tholen, behoren de grote werken zo langzamerhand tot het verleden, wat ook een afvloeiing van personeel met zich meebrengt, omdat het werk hier nu in een rustiger tempo wordt voort gezet. Bovendien is de activiteit in de wintermaanden afgenomen doordat men er de laatste jaren toe over is gegaan het machinale werk, dat vroeger veelal in het winterhalfjaar ter hand werd genomen, in de zomer uit te voeren. Dit alles wil geenszins zeggen, dat de bestedingsbeperking ook met een duit in het werkloosheidszakje zal doen. Want het feit, dat het in de komende tijd in water- en wegen bouwsector bijvoorbeeld opmerkelijk rustig zal zijn, is hier een gevolg van en het is voorts niet onbekend, dat de sterk verminderde activiteit op het gemeentelijk vlak hier een gevolg van is. Er zal echter naar gestreefd wor den om de arbeidsreserve zoveel mo gelijk onder te brengen op cultuur- en civieltechnische werken. Verder zal men trachten tewerkstelling bij industriële bedrijven in de provincie, doch vooral elders, te bevorderen en behalve het weren van „vreemde" arbeidskrachten heeft men dan nog her- en omscholing in rijkswerkplaat- sen als pijlen op zijn boog. (Vervolg van pag. 1) De verdedigers van H. hielden sober gehouden pleidooien. Mr. P. Adriaan- se dankte eerst het Hof voor de tege moetkomende houding tegenover H., die de rechters niet ophield te besto ken met interrupties en vragen. Hij gaf toe dat H. door zijn gedraai en eindeloos geklets veel bedorven had en beter zijn mond had kunnen houden. De verdediger zei dat dit nu eenmaal de fout is van H.. die graag opsnijdt, maar hoe slecht de kerel ook is en hoeveel hij ook op zijn kerfstok heeft: dat hij de vrouw vermoordde nam pleiter niet aan. omdat H. in wezen te laf daarvoor is. De verdediger zei, dat niemand H. die nacht bij het huis der weduwe heeft gezien en dat ver voer van het lijk z.i. onmogelijk is. Croiset in het geding Mr. Kurtz verwierp ook nu de mo gelijkheid niet van zelfmoord en zei geen onverdeeld vertrouwen te hebben in hetgeen dokter Brons, die ..frère compagnon" met H. is geweest, zei over het verzwijgen van bijzonder heden. Enkele getuigen bracht plei ter in het geding en kwam toen met de „onthullingen" van de helderzien de Croiset, wiens seance hij op een band bij zich had en aan het Hof liet overhandigen. Tenslotte vroeg hij her opening van het onderzoek. Hij ver zocht ook rekening te houden met de aanwijzingen van Croiset. die zeer duidelijk de persoon van de dader om schreef. Ging het Hof daartoe niet over dan vroeg hij vrijspraak. Mr. Zaayer wees resoluut „occultis me in de rechtspraak" af. Wel was hij overtuigd dat de z.g. paragnosten soms verrassende dingen doen, maar men moet dit soort verschijnselen buiten de sfeer van een strafproces houden, vond hij. Fundamenteel is zoiets in strijd met de taak van de rechter en het past niet in het kader der rechtspraktijk. De procureur wees op de consequen ties van een en ander, want wat men H. geeft, mag aan een ander niet ge weigerd worden. Geen afschuiving van justitiële verantwoording naar myste rieuze gebieden, meende hij. Nadat de verdedigers nog gerepli ceerd hadden zei verdachte, niet in staat te zijn geweest een moord te doen en zeker niet op Sien Kodde. „Ik ben onschuldig en zal afwachten waar God me brengt," zei hij. De mysterieuze lifter In de ochtendzitting zijn nog een dozijn getuigen gehoord, o.m. de be faamde Geelhoed uit Lewedorp, die door H. na elf maanden aange wezen was als de geheimzinnige pas sagier. G. zei die nacht noch te Vlis- singen noch te Nieuwland te zijn ge weest en van een rit in de nacht met H. niets af te weten. „Pertinente leu gens" noemde hij diens beweringen, wat door H. in gelijke zin werd be antwoord. Een lederen jas. die G. zou hebben gedragen volgens H., bleek de man veel te klein. De zaak van het geld. met bankmanipulaties en al, werd ook uit de doeken gedaan. Nieuw was de mededeling dat de politie kennis had gekregen van het storten van f 3000 door H. op de Rot terdamse Bank in januari 1957 via een anoniem briefje. Men zag weer getuige Besuyen, die ongewild kroongetuige werd. omdat hij het eerst heeft gesproken over de „zwijgende passagier" in de auto. Hij had gedacht „dat het een vent was", zei hij nu. Er was nog een kastelein, die zich vroegere verklaringen ten ongunste van H. niet meer kon her inneren. maar wel bevestigde dat H. wel eens een goocheltrucje had ge daan met een briefje van duizend, wat zijn welstand bewijzen moest. Getuige Kuzec. geen vriend van H„ was gewilliger en zei dat hij met H. even voor de moord had gesproken en deze toen zinspeelde op dingen, waar van Nieuwland daveren zou. „In geen zeven jaar heb ik een woord tegen hem gezegd", viel H. uit. Een vrij heftige scène speelde zich af toen H., die onbeperkt gelegenheid had gekregen om zijn mening naar voren te brengen, de president van vooringenomenheid beschuldigde. „Ik", riep de president met kracht, waarop H als een haas retireerde en tot de verklaring kwam „Ik ben dwars geweest, omdat ik dacht, ze bewijzen me toch niets. Ik stortte me daardoor zelf in de ellende." Dit is nu deze week veranderd. Er mog niets meer over. En indien men een pakje bij zich heeft, moet het onherroepelijk terug de grens over. Dat dit wel eens tot onaangename meningsverschillen aanleiding heeft gegeven, is begrijpelijk. Deze week kwam een dame met de auto aange reden. Ze had een kilo boter in de wagen en moest deze terugbrengen. Ze bleek de boter niet in Putter ge kocht te hebben en om het smeersel kwijt te raken, gaf ze het maar aan een jongetje, dat in de Dorpsstraat speelde. Toen mocht ze doorrijden. Een andere vrouw dacht slim te zijn en vroeg in Ned. Putte een paar sneden brood, omdat zij met een half pondje boter terug was gestuurd. Ze deed de boter tussen de twee sneden en dacht dat het toen wel zou gaan. Maar het ging niet. Neen, opeten, zei de douane en nog nooit heeft de vrouw een zo dik besmeerde snee brood ge geten! Af en toe wordt er ook op de bui- Jaarvergadering NCB Kring Oostburg Donderdag a.s. houdt de Kring Oostburg van de NCB in hotel Du Commerce te Oostburg haar algeme ne jaarvergadering. In deze bijeen komst zal de algemeen secretaris van de NCB. ir. van Haaren. een toe lichting op de begroting van 1958 geven waarna de algemeen voorzitter de heer Jos. Zeegers, een uiteen zetting geeft over het landbouwbe leid. tenwegen gecontroleerd. Zaterdag was de controle strenger. De winkeliers in Putte, er zijn er een dertig, lachen er mee. Die heb ben de goede tijd meegemaakt en zeggen, dat duurt toch maar een paar weken! En och ja, er zijn altijd van die kleine slobjes en bospaadjes waar langs de Belgen toch nog wel weg komen, hoewel de velddienst van de Belgische kommiezen ook daar rond gaat. In de gouden jaren was Putte bekend om zijn boterverkoop. In Put te werd per week wel 30 ton boter verkocht, soms zelfs 46 ton. Maar dat was enige jaren terug. Nu schat men de omzet nog op een paar ton per week. In Putte botert het werkelijk niet meer. SUBSIDIE VOOR „UIT HET VOLK, VOOR HET VOLK" Bovengenoemde vereniging ver zocht de raad om een subsidie, groot f 500.—. Gezien hetgeen zij altijd doet bij hoogtijdagen en Oranjefeesten advise ren b. en w. de raad het verzoek in te willigen. VLISSÏNGEN Nog bijna één miljoen voor de houten L.T.S. B. en w. herinneren de raad aan hun besluit over te gaan tot de bouw van een houten lagere techn. school en aan het krediet van vier ton. dat voor de eerste fase van de bouw werd ver leend. Thans is de tweede fase aan de beurt en nu vragen b. en w. een nieuw krediet groot f 925.000, daar de gehele school f 1.325.000 zal kosten. De rijksgoedkeuring gaat niet ho ger dan f 1.300.000, maar G. S. hebben geen bezwaren daar boven te gaan met f 25.000. GOES Nieuwe notaris benoemd By koninklijk besluit is tot opvol ger van notaris Jonkers alhier, die ongeveer een half jaar geleden, in verband met het bereiken van de 70- jarige leeftijd, heenging, benoemd de heer M. Frantzen, tot nu toe kandi daat-notaris te Velzen. Rilland ECHTPAAR CH. TRAAS-OUDENAARDE VIERDE GOUDEN HUWELIJKSFEEST Het echtpaar Ch. Traas-Oudenaarde vierde zijn gouden huwelijksfeest. Be halve familieleden, gaven vele an deren van hun' belangstelling blijk. Beide oudjes genieten nog een goede gezondheid en zijn nog zeer vitaal, 's Avonds bracht de harmonie „Ril- landia" hun een serenade. Zondagmorgen, te omstreeks 6.15 uur, probeerde een grote smokkel auto de grens te passeren via de Nederherenweg onder de gemeente Sluis. De weg werd hem echter ver sperd door de ambtenaren van de centrale velddienstpost te Oostburg. Het stopteken werd genegeerd, direct werd een achtervolging ingezet. Na dat de smokkelauto nog door de Bel gische ambtenaren was beschoten, wisten de Nederlandse ambtenaren met hun dienstauto voor de smokkel auto te rijden. Een botsing was het De minister van Buitenlandse Zaken a.i. heeft ter voldoening aan het bepaalde in de grondwet aan de voorzitters van de Tweede Kamer en van de Eerste Kamer overgelegd drieop 24 oktober 1957 te Brussel tussen het Koninkrijk der Nederlanden en het Koninkrijk België gesloten over eenkomsten, te weten: het verdrag tot wijziging van de artikelen 26 en 30 van het tractaat ondertekend op 5 november 1842 te 's-Gravenliage (loods wezen op het Kanaal van Terneuzen), de overeenkomst inzake het loods wezen op het Kanaal van Terneuzen en de overeenkomst tot wijziging van het reglement ondertekend te Antwerpen op 20 mei 1843 betreffende het loodswezen en gemeenschappelijk toezicht op de Schelde, met bijlage. De overeenkomsten zullen alleen voor Nederland gelden. De minister van Marine en de minister van Bui tenlandse Zaken a.i. delen in een toelichtende nota o.a. mede, dat het verdrag en de beide overeenkomsten werden voorbereid door de perma nente commissarissen van toezicht op de Scheldevaart. Het verdrag wijzigt het tractaat van 5 november 1842 in die zin, dat ten aanzien van de haven en het Ka naal van Terneuzen de loodsplicht wordt ingevoerd, hetgeen in het be lang der scheepvaart noodzakelijk wordt geacht. De overeenkomst inzake het loods wezen op het Kanaal van Terneuzen verklaart in verband met het ver drag het Schelde-reglement ter zake van toepassing en stelt de loodsgeld tarieven vast op een percentage van het tarief Vlissingen-Antwerpen. De overeenkomst tot wijziging van het Scheldereglement behelst een wijziging in het systeem van heffing der loodsgelden, alsmede de vaststel ling van nieuwe tarieven. De voornaamste wijzigingen zijn: a. het vervallen van het onderscheid tussen zomer- en wintertarief en tus sen uit- en naar zee-tarief, b. een verhoging van de minimumdiepgang van 15 tot 25 decimeter gepaard aan een meer geleidelijke verhoging der tarieven bij een diepgang van 68 tot 120 decimeter, c. een verhoging van de loodsgeldtariei^n en van de ver goedingen, d. vaststelling der tarie ven uitsluitend in Nederlandse munt. Door deze wijzigingen wordt het tariefsysteem aanmerkelijk vereen voudigd en aangepast aan de ontwik keling, die de scheepvaart sedert de vorige eeuw heeft doorgemaakt. Onderscheiden worden thans slechts Z-tarieven (voor de uit en naar zee loodsreizen) en b-tarieven (voor de loodsreizen op de binnenwateren). De grondslag voor beide tarieven blijft de diepgang der schepen en voor het b-tarief mede de afgeleg de afstand. Tevens worden de tarieven, die bij overeenkomst van 19 september 1863 werden verlaagd en met ingang van 1 januari 1952. voor zover zij waren vastgesteld in Belgische munt, tijde lijk wérden verhoogd, thans zodanig verhoogd, dat een gunstiger verhou ding tussen ontvangsten en uitgaven van de Loodsdiensten op de Schelde wordt verwezenlijkt. In vergelijking met de tarieven in de omliggende landen zijn de verhoogde tarieven echter nog vrij laag. Voorts worden de tarieven slechts in Nederlandse munt vastgesteld. Vaststelling tevens in Belgische munt wordt vervangen door een omreke ning tegen een bepaalde koers. Hier door wordt bereikt, dat in de toe komst optredende wijzigingen in de koeisverhoudingen tussen beide valu ta's niet lange wijziging van het Scheldereglement noodzakelijk zullen maken. gevolg, waarbij de dienstauto in de sloot terecht kwam, De inzittende ambtenaar kwam met een paar schrammen en de schrik vrij. De smokkelauto was echter gedwongen te stoppen, de chauffeur wist in 't nach telijk duister te ontkomen. De buit was een personenauto en 990 kg koelhuis- boter. Van onze adverteerders NIEUWE RADIO- EN TELEVISIEZAAK TE HULST In de Bierkaaistraat te Hulst is weer een nieuwe zaak op radio- en televisiegebied verrezen, nl. die van de heer F. S. Blommaart. Voor de officiële opening, die zaterdagmiddag door burgemeester A. L. S. Lockefeer werd verricht, was zeer veel belang stelling, en terecht, want de nieuwe zaak is in verscheidene opzichten een fraaie aanwinst voor de Bierkaai straat (welke steeds meer een ple- zieri'ge, moderne winkelstraat wordt) en voor de gehele Hulsterse midden stand. De winkel is naar vooruitstrevende ideeën ingericht en herbergt een goed samengestelde collectie toestellen. Het meest opmerkelijke van deze verzameling is wel de enorme tegen stelling in de televisie-apparaten. De lieer Blommaart laat er nl. zowel een toestel zien met een beeldscherm van slechts twaalf vierkante centimeter, als een dat op ingenieuze wijze het opgevangen beeld terugwerpt op een wandscherm van maar liefst ander halve meter oppervlakte! Dit toestel is een nieuwe bijzonder heid; het is een Duits apparaat en het ondervangt afdoende alle bezwa ren die nog maar half-bekeerde tele visie-enthousiasten tegen het „kastje Kijken" hebben Een toestel als dit is werkelijk de ,,bioscoop-thuis". Ove rigens zullen wellicht weirügen zich deze luxe permitteren, want de in stallatie kost zo'n kleine vierduizend 'gulden. Voor grote zalen, café's enz., is het echter ideaal. Wie toch een geperfectioneerd toestel in huis wil hebben als dit. kan dan nog een spe ciaal scherm krijgen dat „vermomd" is als schilderij. Uiteraard was er voor deze nou veauté grote belangstelling. Doch ook de rest van de nieuwe zaak getuigt van de ondernemingsgeest van de nieuwe Hulsterse middenstander. EXCURSIE NAAR ROTTERDAM De firma Gebroeders Meyer uit Oostburg, had voor hotel- café en restauranthouders, een excursie naar de Heinekens' brouwerij in Rotterdam georganiseerd. Het gezelschap volgde het gehele produktieproces van gerstekorrel tot bier en nadat gezamenlijk de maal tijd genuttigd was, werden enkele be drijfsfilms getoond. Een aardige atten tie van de brouwerij was ten slotte, het aanbieden van enkele souvenirs, waarna het gezelschap voldaan de te rugreis aanvaardde. PLOTSELING OVERLEDEN Zaterdagnamiddag om ongeveer 4 uur kreeg de Terneuzense gemeente politie van het Julianaziekenhuis be richt, dat voorbijgangers bij de alge mene begraafplaats een dode hadden gevonden. Het bleek de ruim 70-ja- rige heer P. de Zeeuw te zijn, die, zoals de directeur-geneesheer van het ziekenhuis, dokter H. A. Boland, constateerde, aan een hartverlam ming was overleden. Hij wilde wel even babbelen Op weg van Axel naar Terneuzen zag de Terneuzense automobilist de heer G. de H. têr hoogte van Drie wegen een kennis langs de weg staan. De heer de H. wilde plotseling met zijn auto stoppen om met deze vriend een praatje te maken. Hij vergat daarbij het andere verkeer en daar door kon een achter hem komende automobilist, de heer L. M. even eens uit Terneuzen, niet tijdig meer stoppen. Het resultaat was twee flink in elkaar gedrukte auto's. Van het babbeltje is toen niets meer geko men. Sluiskil Werkvergadering van St. Willebrordus De plaatselijke afdeling van de r.-k. bond van werknemers in in dustriële bedrijven in de kanaalzone kwam in het vereniginggebouw voor een werkvergadering bijeen. Onder voorzitterschap van de heer C. Com- piet werd deze belegd en de hoofd schotel van het programma werd wel gevormd door de goedkeuring van de reeds gestelde kandidaten voor het „pensioenfonds kanaalzone". De kwestie bezitsvorming werd aange sneden, welk onderwerp zeer actueel genoemd kan worden, echter nog niet door de industrie werd geaccepteerd. Ook de kwestie havenpersoneel van de cokes-fabriek blijkt nog op het ver langlijstje te staan en met de directie zal hieromtrent nog nader worden onderhandeld. Het was de districtsbe stuurder, de heer E. van Hilst, die een uiteenzetting gaf over het opge richte pensioenfonds en de samen stelling gaf van het voorlopig be stuur. De aanvaarding van de door het kringbestuur gestelde kandidaten werd op deze bijeenkomst een feit. Het waren voor de C.N.A. de heren C. Compiet en als plaatsvervanger E. Blommaert en voor de stijfselfabriek G. van Geestum en als plaatsvervan ger A. Beaurain. Ook de nieuw herre zen C.A.O. werd nog aan de orde ge steld. Ook ten aanzien aan de C.A.O. is het wachten slechts op goedkeuring van de rijksbemiddelaar welke nog niet werd verleend. Het was de heer C. Compiet, die, na een zeer leven dige rondvraag, op gebruikelijke wij ze de druk bezochte vergadering be sloot. KAV ATTENTIE. Tijdens een vergadering van de r.-k. bond van bejaarden en gepen sioneerden in het verenigingsgebouw werden de aanwezige door de plaatselijke KAV-afdeling met een aardige attentie verrast. Mevrouw Aerde-Wullems deelde namens de af deling de oudjes wat rook en snoep uit. (Advertentie) Speelgoed en geschenken. Hulst Zondagmiddag heeft St.-Nicolaas zijn traditionele intocht in onze stad gehouden. Het minder gunstige uur waarop hij vanaf het station binnen reed (één uur) heeft ongetwijfeld de belangstelling enigszins beïnvloed, maar toch waren er nog heel wat Hulstenaren en vooral Hulstenaar tjes die dl Sint verwelkomden, toen hij voorafgegaan door de koninklijke stedelijke harmonie (die helaas niet voltallig aanwezig was) en enkele gemotoriseerde herauten de stad in reed. In zijn open auto zijn schim mel had waarschijnlijk wintertenen zat ook zijn gevolg: het St.-Nico- laascomité. Na een toer door de stad kwam de Sint op het stadhuis, waar de bur gemeester hem verwelkomde. De voorzitter van het St.-Nicolaascomité de heer Aug. Lockefeer. sprak Sint en de vele kinderen toe, waarna burge meester A. L. S. Lockefeer een toe spraak hield. Het hoogtepunt was natuurlijk de ontvangst die Sint-Nicolaas hield en waar heel wat kinderen dankbaar ge bruik van maakten. Ze kregen niet alleen een hand van de welgebaarde Spaanse bisschop, maar ook een trak tatie uit de zak van een der zes Pie ten die hun reputatie weer alle eer aandeden. Het St.-Nicolaasfeest is voor de Hulsterse jeugd weer ingeluid. Dansavond Jongerengemeenschap Zaterdag 30 november organiseert de Jongeren Gemeenschap haar tra ditionele St.-Nicolaas-dansavond. De ze wordt gehouden in het groot pa tronaat. De muziek wordt verzorgd door de White Star Band en de or ganisatoren hebben een serie verras singen in petto die de stemming er zeker zullen inbrengen. Kloosterzande E.H.B,O,-cursus Onze plaatselijke r.-k. EHBO-ver- eniging begint a.s. dinsdag haar nieu we cursus. Deze zal worden gegeven onder leiding van dokter J. Hermans en dokter R. Buwalda uit Klooster zande. Reeds 32 deelnemers hebben zich aangemeld. Degenen die de cur sus nog wensen te volgen kunnen zich nog melden tot dinsdag uiterlijk. Lezing over „Welfarewerk" Dinsdag a.s. houdt mej. N.H. Schokkmg, hoofd van de afdeling so ciale zorg van het Nederlandse Rode Kruis een lezing over „Welfare- werk" (dat is het bezig houden van zieken door Welfare-helpsters). De lezing wordt gehouden in hotel „De Eenhoorn" en vangt aan om 2.30 uur. Het initiatief voor deze lezing gaat uit van de federatie Vrouwelijke Vrijwilligers in samenwerking met 't Ned. Rode Kruis. Gezien het grote succes die deze in leiding in oost-Zeeuwsch-Vlaanderen heeft gehad verwacht men ook in het westelijk deel veel belangstelling. Groede Vergadering V.V.V,'s Op dinsdag 26 november komen de gezamenlijke V.V.V.'s uit west-Z.- Vlaanderen te Groede bijeen. Eerst is er een officiële ontvangst op het gemeentehuis, daarna zal mr. van Hoven, hoofd van de afd. inzen dingen aan de Wereldtentoonstelling te Brussel een uiteenzetting geven over deze tentoonstelling. IJzendijke De Sint komt Op uitnodiging van de winkeliers vereniging „Ons belang" in samen werking met de V.V.V. komt St.-Nico laas met zijn knechts ook onze ge meente bezoeken, om de schoolkinde ren, evenals vorig jaar te trakteren. Zaterdag 30 november om half drie arriveert de Sint aan De Veste, waar hij verwelkomd wordt door de IJzen- dijkse jeugd, waarbij de muziekver eniging „Geduld overwint" de St.- Nicolaasliedjes over de Veste zat laten schallen. Na de gebruikelijke rondgang door de gemeente spreekt in het Jeugdhuis de Goedheilig Man de kinderen toe en trakteert hen. NAJAARS VEEMARKT Onder het bekende motto „Voor *n betere koe naar IJzendijke toe" zal zaterdag 30 november de zevende Najaars-veemarkt gehouden worden. Niet alleen die „betere" koe wordt op deze telkenjare drukke veemarkt aangevoerd, maar ook is er fokvee, vetvee. handelsvee, paarden, schapen en varkens. Aardenburg Toneelstuk in studie De Aardenburgse Korfbalclub, die jaarlijks met haar toneelploeg op voeringen verzorgt, heeft voor dit winterseizoen het blijspel in drie be drijven „De surprise" van S. de Bruijn en B. Heuer in studie geno men. Sluis SUCCES VOOR DE REDERIJKERS Voor een goed gevulde zaal traden vrijdag en zaterdagavond in café Lammensvliet voor de eerste maal in dit seizoen op de Rederijkers met het kluchtspel ..Wie is Henry Jones"? in drie bedrijven. Al spoedig wisten ze met hun spel het publiek voor zich te winnen, alhoewel het spel op iets minder hoog peil stond, dan men van de Rederijkers gewoon is. Moge lijk hebben zij deze klucht wat ge makkelijk opgevat. De nieuweling op de planken. Ch. Meyer, als toneel schrijver, deed het goed. Een flinke persoonlijkheid, maar hij moet zich ook nog wat vrijer zien te bewegen. Overigens zal het met hem wel gaan. Men mag echter zeggen; het was een goed geslaagde uitvoering. Voor zitter W. Blaeke dankte het publiek voor zijn belangstelling en medewer king, waarna met een gezellig bal deze avond werd besloten. Morgen, dinsdag 26 november gel den voor de provincie Zeeland de vol gende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 5.46 en 18.05 uur. te Ter neuzen om 5.08 en 17.30 uur en te Vlissingen om 4.38 en 17.00 uur. (Advertentie) per literfles f 8.05 AXEL Het Centrum 8 uur: De fami lie Trapp. DE KLINGE Kinema v. DUk 7.30 uur: Tarzan de godin van de vervloekte jungle. GOES Grand 8 uur: Het rij'stmeisje, 18 jaar. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Salz- burger Geschichte. a.i. MIDDELBURG Electro 8 uur: en schiep de vrouw. 18 j. Schouwburg 8 uur: Schuld en boete, 18 j. OOSTBURG Ledel 8 uur: Comance Todd, de blanke indiaan. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: De familie Trapp, a.i. TERNEUZEN Luxor 7.30 uur: Oorlog en vrede, 14 j. VLISSINGEN Alhambra 7 en 9 uur: Het congres danst, a.i Luxor 8 uur: Nora's offer, 14 j. AXEL Het Centrum 8 uur. De familie Trapp. HULS Bioscoopgebouw 8 uur: Salz- burger Geschichte. a.i. OOSTBURG Eenhoorn 8 uur: Contact vormingsavond res. rijkspolitie. SAS VAN GENT 0»ympia 8 uur: De familie Trapp. TERNEUZEN Luxor 7,30 uur- Oorlog en vrede. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 8 uur: Victoria en haar huzaar. „Mein Li wahr. D'r E ja, en toei lang verhal matige Ha Studienrat dan ergert deling, wel naar aanleg ke hij, Len geschreven hij erkend van woordi eigenhandi den te hel andere bed Die erger! ling zou de hebben van welke hem deze brief willen orga weer eens door de Zei] toch al vei er wel vooi standpunt te ving bij Ne! bazuinen, ds laers, nu ee Den Haag, gaan. Wat stond heer Lentz m. dit: „Men (ln maal lekke loze Heden via een h volksstemm daardoor de voordeel va invloeden. E dien zy Dui Hollanders i worden, besJ Verder he „In vrijwel Zelfkant zijn Alleen Schal Wilt U (de oude kanier deze mensen bewijst U I dienst. Met groeten.... In dezelfdJ tour-envelop] DINSDi HILVERSUM Nws. 7.10 Gr; lit. kal. 8,00 N- 8.50 V. d. hu Gram. 9.45 Li< ters 10,15 Gra: Gram. 11.00 radio 11,50 A Middagklok-n< Land- en tuin Zonnewijzer 1 13,20 Platennu Bariton en pi vrouwen van 1 16,00 V. d. zi V. d. kind. 1' ringsuitz.: Rijl van de Carai de Vriendt 18.' praatje 18.30 beantw. 19,00 Lichte muz. 1 mus 20.30 Ac 20,50 Groot O 22,10 Wij Eu 22,30 Gram. I Avondgebed ei 24,00 Nouveau- HILVERSUM Nws. 7,10 Gyr Dagopening. A 9,00 Gym. v. man 9,15 Gran Gram. 10,50 V spel 11,30 Stri 12,30 Land- er menade ork. gram. 13,20 L 14,00 Gram. 14 recital 15,30 V door Mat U) Metroz leidd .Zijn ju] Hij veegde Q® mouw v zich blijkba aardappels g koffie gedroi snorharen hi en wijsvinge Ja, we gaf Fellay hem van ui hem nog gr Métroz was lin. In de 0 stalte eindel». Zijn handc rnee wist, zicht van t or si Je venlijf schon een boom in hij de indru was hij ook le leven lan vrouw gezoc tijd mee gej

de Stem | 1957 | | pagina 2