POOLSE VERENIGINGEN DEDEN UITSTEKEND WERK Tv Drie de hogepriesters melkprijs van Vertrouwensman Piet v. lerlant: Parijs gooide Tourballetje op ZWAARDEMAKER Radio-telegrafist van de KLM werd arts OSRAM Felle brand in fabrieks complex te Giessendam mk aerl Bij de viering van een tweede lustrum Ballingschap vermocht het idealisme niet te doven Eenvoudig is het zeker niet SINTERKLAAS-SURPRISE SOEN DERDE BLAD ZATERDAG 23 NOVEMBER 1957 STRIID VOOR DE VRIIHEID Dealer voor West-Brabant H. STUMPEL N.V. Tolbrugstraat 2 - BREDA H. COUWENBERG - Leysenhoek 27-29 - Oosterhout - Tel. 01620-3648 KLAVER VIER voor St. Nicolaasavond f (van Be Geveltoerist bezorgde politie logne im >ns ic zeep :he iratcn 4 i i 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 HIER- J 4 4 4 Hulst d laver- n onder tbomen, 96 Hulst 1: ir 50 50 90 50 90 75 50 50 ;n 50 50 is, ns :l 'S 38 >27 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 IS lAL ing !>N" •ing )urg ATS De twee voornaamste Poolse onafhankelijkheidsorganisaties in ons land: de vereniging van Poolse Oudstrijders en de Poolse Kath. Vereniging in Nederland, vieren zondag in Den Haag hun tienjarig bestaan en herdenken tegelijkertijd de Poolse onafhan kelijkheidsdag van 11 november 1918. In het erecomité van deze Poolse landdag, die tevens een grote manifestatie van de Pools-Nederlandse vriendschap zal zijn, heb ben o.a. zitting de burgemeester van Breda mr. dr. C. N. M. Kort man en generaal M. Maczek. De hoogtepunten van deze mani festatie van de vrije Polen in ons land zijn een plechtige kerkdienst en een feestelijke bijeenkomst, welke 's middags in de zaal ,,Custodia" zal worden gehouden. In het artistieke gedeelte zal o.a. optreden de bekende Poolse bariton Z. Krukowski uit Brussel. Tien jaar verenigingswerk in bal lingschap. In normale omstandighe den geen bijzonder noemenswaardig tijdperk. Maar voor de vereniging van Poolse oudstrijders en de Poolse Katholieke Vereniging in Nederland, vormen deze tien jaren een lange en niet bepaald een gemakkelijke weg. Legio waren de moeilijkheden die moesten worden overwonnen. De Po len moesten zich aanpassen bij de levenswijze van ons land, waarvan zij de gewoonten niet kenden en de taal niet spraken. Diep in hun hart wor stelden zij met het schandelijke ver raad van Polen door de westelijke mogendheden in Teheran en Yalta, een tragedie waarmede de Polen zich niet konden en niet kunnen verzoe nen. En dit was trouwens ook de reden waarom zij in ballingschap zijn gebleven. Want hoevele Polen leven nog ver van hun vaderland! Met grote volharding hebben de Poolse soldaten ook in de jongste oor log gestreden! Eerst ter verdediging van hun eigen land, maar later ook ver buiten de grenzen. In Noord- Afrika, in Italië, in Frankrijk, in Noorwegen, België en ook in Ne derland. Tobroek, Monte Cassino, Anzio, Falaise, Bologna, Arnhem, Axel en Breda zijn plaatsen waar de Poolse soldaten roem hebben ver worven. Maar niet de vrijheid van hun eigen land en volk. Als zij stre den, ver in de vreemde, dan zullen zij dat hebben gedaan in de overtui ging, dat zij vooral hebben gestre den voor wat hen lief was. De Polen heben gestreden en zij hebben deel gehad aan de overwinning. In die overwinning heeft hun land en volk helaas niet gedeeld. Dit is niet alleen de' tragedie van de Polen, die zondag in Den Haag het tienjarig bestaan van hun verenigingen zullen vieren, maar van het gehele Poolse volk. Aanbod Reeds voor de oorlog woonden in ons land voornamelijk in Limburg vierduizend Polen. Zij waren geor ganiseerd in de r.-k. Bond van Pool se verenigingen in Limburg, die uit tal van plaatselijke verenigingen be stond. Na de bevrijding waarbij de Eerste Poolse Pantserdivisie en de Poolse Parachutisten Brigade een be langrijke rol hebben gespeeld heeft de Nederlandse regering aan een aantal gedemobiliseerde Poolse mili tairen werk aangeboden in de Neder landse industrie. Dit aanbod werd door de Poolse soldaten - die het leven in balling schap hebben verkozen boven het le ven in de slavernij in hun eigen land - gaarne aanvaard. In ons land arri veerden 2300 gedemobiliseerde mili tairen van de Eerste Pantser Divi sie, de Parachutisten Brigade, van het befaamde Tweede Legerkorps van generaal Anders, de luchtmacht en marine. Bovendien kwamen er in 1948 ca. 1800 Polen yan de Poolse Be wakingscompagnieën en uit de D.P.- kampen in West-Duitsland. Het Pool se verenigingsleden ontplooide zich opnieuw. En behalve de oude ver enigingen in Limburg, hebben zich in verschillende andere plaatsen, o.a. in Breda, Amsterdam, Den Haag, Eind hoven, Utrecht, Vlissingen en Venlo nieuwe Poolse gemeenschappen ge heeft geleidelijk haar plaats gevon den onder de Nederlandse gemeen schap en heeft zich volkomen aan het nox'male leven in ons land aangepast. Een kleine groep van de Poolse oud strijders bezit reeds door naturalisa tie de Nederlandse nationaliteit. De meesten zijn echter vluchtelingen ge bleven, die vurig de vrijheid van hun land verbeiden om er dan eens terug te keren. Vooral deze Polen zijn lid van de Vereniging van Poolse Oudstrijders of van de Poolse Katholieke Vereni ging in Nederland. Werkterrein Het werkterrein van deze twee Poolse verenigingen is zo veel om- I vattend, dat hiervoor minstens een dozijn Nederlandse verenigingen, met een uitgebreide staf van speciaal ge schoolde en bezoldigde medewerkers nodig zouden zijn. De Polen won der boven wonder doen het met een betrekkelijk klein team van idea listen, die na hun dagtaak in de Ne derlandse industrie, het enthousias me weten op te brengen zich te wij den aan de Poolse zaak en aan het werk onder hun landgenoten. Het voornaamste doel zowel van de Vereniging van Poolse Oudstrij ders als van de Poolse Katholieke Vereniging is en blijft de strijd voor de vrijheid van Polen. De Poolse Katholieke Vereniging ontplooide een rijke activiteit op cul tureel gebied. Zij richtte te Breda, Oosterhout, I)en Haag en Rotterdam Poolse scholen op. Deze zaterdag- scholen hebben tot doel het onderwijs van de Poolse nationale taal, de Poolse geschiedenis en traditie en Poolse liederen levendig te houden. De Poolse school te Breda geeft ook onderwijs in Poolse volksdansen en de kinderen van deze school zuilen op het 10-jarig jubileum van onze Ver eniging in Poolse volksdrachten op treden en Poolse volksdansen verto nen. Er zijn weinig Nederlanders die de Poolse taal kennen en de jonge Pools- Nederlandse generatie zou in de toe komst, wanneer Polen vrij en onaf hankelijk wordt, een brug tussen Ne derland en Polen kunnen vormen voor het onderhouden van culturele en economische, sociale en toeristi sche betrekkingen tussen onze beide volkeren. De vereniging heeft in de loop van de laatste 7 jaar drie tentoonstellin- gc.i van Poolse cultuur, kunst en am bacht te Breda en Oosterhout geor ganiseerd. Elk van deze tentoonstel lingen werd door duizenden Neder landers bezocht. Zij kregen een idee van de Poolse cultuur, geschiedenis, kunst, folklore en prestaties van Poolse ambachtslieden in Nederland. Deze tentoonstellingen gaven ook een overzicht van het aandeel van de Poolse Pantserdivisie aan de bevrij ding van Nederland. Terwijl de Polen in eigen land wer den gedwongen onafhankelijkheidsdag op 22 juli (herdenking van de z.g. „bevrijding" door het Rode Leger) te vieren, houden de Polen van de vrije wereld de dag van 11 november als de dag van onafhankelijkheid van Polen na de eerste wereldoorlog. Bovendien herdenken de Poolse oudstrijders jaarlijks de bevrijding van Breda door de Eerste Poolse Pantserdivisie op 29 oktober 1944. Zij brengen een hulde aan hun gesneu velde kameraden te Breda op 1 no- v'-iber, feestdag van Allerheiligen. (Advertentie) (Advertentie) Een zeer bijzonder en per soonlijk geschenk is de OLYMPIA Portable. Deze fraaie, moderne machine is een kostelijk bezit van blijvende waarde, waarop u de correspondentie snel en onberispelijk verzorgt leverbaar vanaf f 275.- Prospektus, vrijblijvende demonstratie en adres sen van de distriktsagenten bij: \U N.V. OLYMPIA KANTOORMACHINE IMPORT Piet Heinstr. 133 - Den Haag tel. 33.64.60-63.75.81 N 113 Dealer voor Oosterhout en de Langstraat: Uitzending elke zaterdagavond 9.45 uur, over Hilversum II (298 m.). Schrijf in elk der tien vakjes een 1 of 2 of 3. Optellen. Plak dit formulier op ge frankeerde briefkaart met 50 cent extra porto op adreszijde. Inzenden aan; Klaver Vier, Hilversum. Wekelijks prijzen tot een m «iaa totale waarde v. minstens IU.UUU.- - Radio-actie in samenwerking met en ten bate van St. „Prins Bernhardfonds", St. „Het Nederl. Blindenwezen", Ned. Ver. Sociale Zorg voor Minder-Vaiiden „AVO" en St. „Ned. Org. voor Intern. Bijstand". Goed gekeurd bij besl. v.d. Min. y. Justitie d.d. 27-8-1957 no. 1026/257. (Van onze landbouwmedewerker) Drie hogepriesters van de melkprijs kent Nederland: de heren Heringa van het ministe rie van landbouw, Keus van het produktschap voor zuivel en ir. de Ridder van het landbouw schap. Deze drie hebben meer wetenschap en meer kennis ver zameld over de melkprijs dan wie ook. Zij weten er niet alles van. Dat weet hier op aarde niemand. Maar met enkele an deren, die er weliswaar wat minder van op de hoogte zijn, begrijpen zij hoe de melkprijs in elkaar zit. Misschien zijn er vormd. Velen van deze Polen zijn na was reeds geschreven, vooraleer de enige tijd weer weggetrokken naar KNWU Parijs had medegedeeld, dat andere landen. De blijvende groep Nederland er niets voor voelt een l gemengde ploeg te vormen met de ..Als je het mij vraagt: ik vermoed Denen. Maar hij is wèl geïnspireerd dat ze in Parijs een balletje hebben1 opgegooid, met hun 12-mans equipes in de Tour van volgend jaar. En door een nieuw element in de samen stelling van het veld te brengen, (in voegen van andere landen, zij het met delen van equipes, die tot nog toe niet aan de Ronde deelnamen) meteen nieuwe, grotere belangstelling er voor te wekken." Waarom ik dat denk zegt Piet van lerlant verder in een gesprek dat wij met de vertrouwensman van de KNWU en reeds jarenlang een vriend van Jacques Goddet, mochten heb ben. Wel, een zojuist van de Tour directeur ontvangen brief sterkt mij in die mening. Hij deelt me daarin o.a. mede, dat de Tour-organisatie van plan is in 1958 ploegen te laten starten van, let wel! 10 tot 12 ren ners. Van het plan om in de komen de Tour met dozijn-equipes van start te gaan, wisten we al. Uit Goddet's jongste schrijven kan ik opmaken, die die 12 - man - equipes - gedachte moeilijk is te verwezenlijken. Anders zou hij nu niet het cijfer 10 hebben genoemd". X X X En van lerlant vervolgt: deze brief De K.L.M.-radio-telegrafist eerste klasse R. de Wit heeft met goed ge volg zijn arts-examen aan de Ge- meentepjke Universiteit van Amster dam afgelegd. Bijna tien jaar heeft de heer de Wit, die reeds in zijn jeugd het be- r°ep van arts als zijn ideaal be schouwde, naast zijn normale werk zaamheden als telegrafist, medicij- gestudeerd, yp 1 oktober 1936 kwam hij bij de in dienst als aspirant-radio- lekgrafist. Gedurende de tweede we- r®14oorlog was hij bij het provinciaal elektriciteitsbedrijf van Noordholland jverkzaam. Na de oorlog kwam hij terug en werd in januari 1948 radio- lelegrafist eerste klasse. Toen begon niJ ook daadwerkelijk aan de studie, w-araan hij reeds jaren zijn hart had verpand. (Advertentie) Nadat hij het kandidaats-examen met goed gevolg had afgelegd wist de K.L.M. dat de heer de Wit zijn studie ,,au sérieux" nam en kreeg hij de volle medewerking bij zijn ver dere studie. Hij werd altijd zo op de routes ingedeeld dat hij gelegenheid tot studeren overhield en ook tenta mens en examens kon afleggen. De heer de Wit, die 11.000 vlieg uren heeft, gaat de K.L.M. niet ver laten. Hij zal zich gaan bezighouden met algemene medische vraagstuk ken die het vliegen betreffen. Tijdens zijn studie heeft hij zich reeds bezig gehouden met fysieke problemen van het vliegend personeel, alsmede met het samenstellen van voedselsche- ma's. De heer de Wit was de vluchtpro- duktiegroep ook reeds behulpzaam bij het samenstellen van de werk. en rusttijdregeling voor het vliegend personeel. dunkt mij, op een later gepubliceerd bericht in l'Equipe, waarin gesug gereerd wordt, aan het adres van de KNWU, dat een combinatie van Nederland en Luxemburg, wellicht 'n oplossing zou zijn. Inderdaad is hier aan door ons en ook Kees Pellenaars van het moment, dat Goddet met zijn nieuwe plannen kwam, gedacht, zei van lerlant verder. Om allerlei redenen. X X X In de eerste plaats is daar de kwes tie van gelijkwaardige krachten. Denemarken heeft naar onze mening nog altijd geen renners van Tour formaat. Als Nederland daarmede de Ronde in zou moeten, kon het even goed zélf met twaalf gaan. Maar er is méér. De Denen kunnen met de taal moeilijk overweg en wat dat in de Tour wil zeggen, is duidelijk. Be zwaarlijker was echter nog de kwes tie van de man, die als mecaniciën naast ploegleider Pellenaars zou ko men te zitten. Als ik het goed heb begrepen, zei van lerlant, zou dit de mecanicien van de Denen zijn ge weest. Het zou er op neer zijn ge komen, dat Pel de Franse, zeer be kwamen mecanicien Montillot, die al enige jaren tot grote voldoening van ploegleider en renners optrad, er gens" in de karavaan zou hebben gereden. Dit feit alleen reeds was voldoende voor de KNWU èn Pelle naars om het voorstel van Goddet en de Denen (met baan-directeur Beyer- holm aan het hoofd) van de hand te wijzen. X X X Dat het vormen van een ploeg met Luxemburg aantrekkelijker en ge makkelijker is en óók meer op prijs wordt gesteld, ligt om velerlei re denen voor de hand. Luxemburg zou tóch weer deel uit moeten maken van een andere equipe, omdat het evenmin als Nederland in staat is een complete capabele ploeg op de been te brengen. Bovendien zouden de Luxemburgse coureurs, die voor deelneming in aanmerking komen, het komend jaar zónder Nicolas Frantz moeten stellen. Frantz gaf immers te kennen, voortaan van het ploegleiderschap ener gemengd Lu xemburgse - x-ploeg af te zien. Vandaar, dat enige uitstekende cou reurs uit dat kleine groothertogdom o.a. Charly Gaul contact met Pellenaars opnamen en daarbij de wens te kennen gaven, graag in een door hem te leiden equipe te worden opgenomen. (Intussen heeft men ge lezen, dat de Pel met een gemengde Ned.-Luxemburgse ploeg aan de Ron de van Spanje deel gaat nemen en wellicht daarna óók aan de Giro d'Italia). X X X Door aan die Ronden, voorafgaande aan de Tour de France met een der gelijke gemengd Ned.-Luxemburgse ploeg deel te nemen, zou het moge lijk worden goed voorbereid en op elkaar ingespeeld in de Ronde van Frankrijk uit te komen. Het spreekt vanzelf, aldus knoopt Piet van ler lant, die waarschijnlijk al spoedig te zamen met Pellenaars in Parijs een gesprek met Goddet en Garnault zal hebben, aan een en ander vast, dat de rijwielfabrieken in deze een veel betekenende rol spelen. Nu in Neder land de belangstelling, althans de daadwerkelijke, voor aan de Tour deelnemende Nederlanders sterk is verminderd, zal uitgezien moeten worden naar firma's in het buiten land, die wèl voor steun, in de vorm van extra sportieve reclame gepor teerd zijn. Vergis ik mij niet, aldus nog steeds van lerlant, dan is in dit verband door Pellenaars reeds het een en ander bereikt. In ieder ge val is financiële steun van zulke zijde onontbeerlijk en zo menen wij ook daarom zal het gemakkelijker zijn tezamen met de Luxemburgers iets goeds te bereiken. Ook vóór de Tour de France in juni volgend jaar zich in beweging zet. X X X Vooraleer Pellenaars en ik een ge sprek zullen hebben gehad met de Tour-directie, is er, zo besloot Piet van lerlant weinig of niets meer over de hangende kwestie te zeggen. Maar ik ben zeker niet pessmistisch ge stemd. Pellenaars zal het naar mijn overtuiging ook nu wel weer klaar spelen en mijns inziens is hij tot op dit moment nog altijd de enige, die in Nederland daartoe in staat is. Zo bekeken zal het er dus wel op uit draaien, dat we een gemengde Nederlands-Luxemburgse equipe de Ronde van Frankrijk 1958 in zien gaan. Jammer genoeg, dat Nederland, eni ge jaren geleden (in 1953) als com plete equipe aan de top, vandaag geen volledige ploeg meer op de been kan brengen. Maar wat vandaag niet kan ,is wellicht later weer te ver wezenlijken. En zeker, als de vader landse renners zich anders in gaan stellen en willen zien, dat alleen maar door ernstige voorbereiding en met dat ene grote doel voor ogen: in klassieke races naam te maken, coureurs van naam en faam tevoor schijn komen. djn) zo nog geen tien personen m ons land. Ook wij weten het niet en wij be grijpen het niet. Wel hebben wij een ervaring van ongeveer vijfentwintig jaar. Wij hebben de eerste landbouw crisismaatregelen nog meegemaakt, maar wij zijn eigenlijk nog niet veel meer dan adepten, dan leerlingen, die van tijd tot tijd uit de verte een eerbiedige blik op de hogepriesters mogen slaan, maar die weggezonden worden, als zij met hun besprekingen beginnen. Zo moeilijk is de melkprijs in Nederland. En niet alleen in Nederland. Nog niet zolang geleden hebben wij een gesprek gehad met Duitse landbouw- journalisten, die klaagden over de moeilijkheden van hun melkprijs. Nederland produceert per jaar ruim vijf miljard liter melk. Ruw genomen wordt daarvan een derde deel in eigen land opgedronken. Tweederde deel wordt verwerkt tot kaas, boter, condens, melkpoeder en daarvan wordt een deel in Nederland geconsumeerd. Het grootste deel ech ter wordt geëxporteerd. De zuivelin dustrie is de grootste industrie van ons land, de zuivelexport ongeveer de grootste export. Voor al deze melk is een garantie prijs vastgesteld door de regering en wel van 28.4 cent per kilogram melk van 3.7 pet. vet. Hoewel de eenvou dige burger liters melk drinkt, gaat alles wat op de melkprijs betrekking heeft, over kilogrammen. De garan tie is gebaseerd op 3.7 pet. vet; het werkelijke vestgehalte loopt wel uit een van 2.8 pet. tot 4.2 pet. met uit slagen naar boven en naar beneden in extreme gevallen. Als er vijf miljard kg melk van 3.7 pet. vet wordt geproduceerd, is de waarde van deze melk dus 1.420 mil joen gulden. De gezamenlijke melk moet deze prijs opbrengen, ofwel ge middeld moet elke kg 28.4 cent op brengen. De garantie houdt er dus geen rekening mee, hoeveel elke boer afzonderlijk voor zijn melk ontvangt. In de praktijk gaat het zo, dat de boer iedere week, of iedere veertien dagen, of iedere vier weken een be drag voor de geleverde melk ont vangt van de zuivelfabriek bij wijze van voorschot. Aan het einde van het melkprijsjaar rekent het produkt schap voor zuivel uit, hoeveel de ge zamenlijke melk in totaal heeft op gebracht. Blijft dit bedrag beneden de garantieprijs, dan past de over heid het ontbrekende bij uit het Land bouw Egalisatiefonds. Zij stort dit geld in het zuivelfonds van het pro duktschap dat dit naar rato verdeelt over de fabrieken, die op hun beurt d- boeren de hun toekomende portie verschaffen. Verreken prijs Het spreekt vanzelf, dat de melk geld opbrengst. De consumptiemelk een vast bedrag; de andere produk- ten de marktprijs. De vaste prijs voor de consumptiemelk vindt zijn basis in de verrekenprijs. De verre- kenprijs is thans 30.1 cent per kg melk van 3.7 pet. vet. En eigenlijk is dit ook weer fout, want deze 30.1 cent golden in het vorige melkprijs jaar. dat 9 november j.l. geëindigd is. Het melkprijsjaar loopt n.l. van november tot november. Dit is nu eenmaal zo; vraag niet waarom. Want dan zouden we te diep in de geschiedenis van de garantieprijs moeten teruggaan. De opbrengst van de melk kan van dag tot dag verschillen, want de bo ter, de kaas, de condens op de bui tenlandse markten vertoont allerlei schommelingen. De gemiddelde op brengst van deze melkprodukten noemt men de zuivelwaarde. Om nu de prijs van de binnenlandse con sumptiemelk aan deze schommelin gen te onttrekken is de verrekenprijs ingesteld Als de zuivelwaarde van de melk beneden 30.1 cent ligt, geeft het pro duktschap een toeslag. Ligt de zuivel waarde boven 3C.1 cent, dan moet de melkinrichting een heffing betalen. Op deze wijze blijft de basis voor de consumptiemelkprijs steeds 30.1 cent. Hoe nu deze 30.1 cent 40 cent per fles wordt, is niet uit te leggen. Er komt in ieder geval bij te pas dat 1 kg melk en 1 liter niet precies evenveel is; dat het vetgehalte wordt teruggebracht van 3.7 tot 2.5 pet., dat dit vet wordt verwerkt tot boter en deze boter geld opbrengt; dat de melkfabriek een verwerkingsmarge krijgt en de slijter een slijtersmarge; en dat de regering 4 cent subsidie geeft. Als men dan nog weet, dat de zui velwaarde wordt vastgesteld volgens een ingewikkelde formule van een paar bladzijden lang, begrijpt men misschien, waarom in Nederland slechts enkele mensen alles afweten van de melkprijs. Deze heffingen en toeslagen worden verrekend via het zuivelfonds. Dit is een fonds, dat boeren hebben inge steld, d.w.z. dat het is Ingesteld bij verordening van het produktschap. Van elke kg melk welke de boer aan de fabriek levert, wordt een be paald bedrag ingehouden. Oorspron kelijk is dit fonds ingesteld om de onverkoopbare hoeveelheden boter op te ruimen. Deze werd verkocht naar Engeland en het verlies werd ver goed uit het zuiyelfonds. Dat was in de tijd dat de '«uVèlivaarde nog bo ven de garantieprijs lag. De veehou ders droegen toen gezamenlijk het verlies op een bepaald produkt. In de loop van de tijd is het zuivelfonds een instelling geworden waarlangs de toeslagen op de melkprijs de boeren bereikten. Overigens is het niet één zuivelfonds, maar er komt elk jaar een nieuw. Met ingang van 10 no vember hebben we zuivelfonds IX. Nu zijn we er nog niet. Het laat maar dit is echt bij wijze van spre ken de minister koud, hoeveel elke boer afzonderlijk voor zijn melk ontvangt. Hij let alleen op de gemid delde prijs van 28.4 cent, op de totale opbrengst. Voor de afzonderlijke boer kan er groot verschil in inkomsten bestaan Dat kan afhangen van de vruchtbaarheid van zijn grond en van de opbrengst van de zuivelprodukten, welke de fabriek maakt. Er zijn nog een aantal fabrieken, die hoofdzake lijk boter maken. Andere fabrieken hebben meer mogelijkheden om zich aan te passen aan de vraag op de buitenlandse markten. De .ene fabriek kan dus aan de boer meer uitbetalen dan de andere. Geld tekort Om het verschil In de vruchtbaar heid van de grond wat te verminde ren, ls op voorstel van het Land bouwschap de algemene garantieprijs van 28.4 cent gesplitst in een garan tie van 27 cent voor de betere gebie den en van 28.8 cent voor de slech tere gronden. Met de 1,4 cent die de goede gebieden minder krijgen, moet men de 0.4 cent toeslag aan de slech te gronden betalen. Eigenlijk is hier over niemand tevreden. De goede gronden vinden het onbillijk, dat zij gekort worden, de mindere gronden ■"inden dat een toeslag van 0.4 cent te laag is. Tot overmaat van ramp komt door de korting niet voldoende maal 1.4 cent binnen om de nodige maai 0.4 cent te betalen. Daar zal wat op gevonden moeten worden. Op de totale opbrengst van de melk schijnt in het melkprijsjaar 1956/57 4 cent per kg te weinig ont vangen te zijn. Het juiste bedrag kan men eerst berekenen in de Ioóp van het vólgend jaar. Het landbouwschap heeft nu een voorschot van 75 mil joen van de boeren gevraagd. Maar de regering heeft geen geld, zegt zij. En zo zitten de boeren te wach tel- op geld, dat zij hard nodig heb ben en waarop zij récht hebben, maar dat er niet is. - (Advertentie) vraag altijd beter licht voor woning en industrie Een deel van de fabrieken van de firma A. van 't Verlaat te Hardinx- veld-Giessendam, fabrieken van hou ten gebouwen, ls in de as gelegd door een felle uitslaande brand. De grote opslagplaats, die een oppervlakte heeft van circa 1.000 vierkante me ter, ging geheel verloren, evenals de kantine niet een daarboven gelegen kantoorruimte. In het magazijn was een groot aan tal pasklare houten gebouwen opge slagen, o.m. scholen bestemd voor de gemeente Amsterdam. Ook een gro te voorraad platen van geperste houtvezels, drie Volkswagenbusjes en twee trucks met opleggers, geladen met secties voor houten gebouwen, gingen in vlammen op. De drie be lendende hallen met het machine park bleven grotendeels gespaard, doch er werd veel waterschade aan gericht. De brandweren uit Hardinxveld- Giessendam, Sliedrecht en Giessen- burg hebben met zeven brandspuiten de strijd tegen het vuur aangebon den. Men kon voorkomen, dat de brand zich uitbreidde tot een aan grenzende timmerfabriek, hoewel daar een grote opslagplaats met een voorraad hout gedeeltelijk verloren ging. Het begin van brand op het rieten dak van een boerderij kon ge blust worden met een slang op de waterleiding. De schade loopt in de honderddui zenden guldens. (Advertentie) Toen patrouillewagen 12 van onze hoofdstedelijke politie gisteravond langs de gebruikelijke route reed, meende een van de twee inzittende agenten op een gevel naast een groot bankgebouw onraad te bespeuren. Naast de schoorsteen stak namelijk duidelijk het silhouet van een zitten de man af tegen de heldere lucht. Terstond parkeerden zij hun wagen in een zijstraat cn snelden naar het be wuste huis. Nadat zij gebeld hadden en de slaperige bewoner een korte uitleg hadden gegeven, slopen zij de trap op en kropen door een zolder raam op het dak Zij schrokken van een merkwaardig geluid dat veel weg had van het hinniken van een paard. Wat was dat nouMaar zie: de gebogen figuur bleek Sinterklaas te zijn en in de dakgoot stond zijn schimmel, „Nachtmerrie" geheten. Eerbiedig kwamen de politiemannen naderbij. „Wij meenden onraad te be speuren, Sint-Nicolaas", legden zij verontschuldigend uit. „Nee, vrien den," zei de goed-heilig-man be dachtzaam, „het is goed volk zoals u ziet." De linkerhand van de Spaan se bisschop speelde onder het spre ken met zijn patriarchale baard. In de rechterhand hield hij een mooi boek. „Kijk, vrienden," zei de Sint, „ik stond op het punt dit excellente boek hier in de schoorsteen te doen, toen ik plotseling bedacht, dat ik het zelf nog niet eens gelezen had. En ik weet graag, wat ik aan de brave kin deren geefalleen het mooiste!" De Sint knipoogde welwillend tegen hen en legde vervolgens uit, dat het album „De Bonte Droom van het Cir cus" zo spannend was, dat hij twee uur achtereen op het dak had zitten lezen. „Ik ben u erkentelijk, dat u me weer geroepen hebt tot mijn we reldse en geestelijke plichten!" En als teken van zijn dankbaarheid gaf de Sint de dienaren van Hermandad ieder zo'n album cadeau. Dankbaar verwijderden zij zich om dit heug- missaris het album uit te spellen! lijke feit te gaan rapporteren en op dit ogenblik zit zelfs de hoofdcom- Koopt ook u dit unieke Sinterklaas geschenk bij uw roomboterleveran- cier of bestel het rechtstreeks bij Kantoor „Roomboteralbum", Post bus 47, 's-Gravenhage. U krijgt dan het album per omgaande toegezon den onder rembours. De bijbehorende plaatjes ontvangt u gratis voor rijksbotermerken. U vindt zo'n merk op elk pakje roomboter. Volg het voorbeeld van de goede Sint voor slechts f 2,50 geeft u het mooiste Sinterklaascadeau! En neem niet alleen voor de zondag, maar ook voor Sinterklaas een pakje extra!

de Stem | 1957 | | pagina 5