Tendentieuze voorlichting over kwestie - Grootenhuis I KI Na besloten vergadering van kring oost Z.-Vlaanderen ZentrA. Gunstige uitkomsten van Waterleiding Z.-Beveland Nieuwlandse moordzaak in hoger beroep TUSSEN SCHELDE EN GRENS Bioscoopgebouw Vanaf zondag 24 november Café-Restaurant „DE ZWAAN" Medische diensten Walcheren Zuid-Beveland ZEEUWSCH- VLAANDEREN Camereheeft nieuwe regisseur Gouden bruiloft AGENDA Vandaag Morgen Maandag DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 23 NOVEMBER 1957 (Van onze redacteur). In Axel heeft Kring VII (oost Zeeuwsch-Vlaanderen) van de Provin ciale Gezondheidsdienst voor Dieren een algemene vergadering gehou den, waar uiteraard ook de kwestie Grootenhuis ter sprake is ge- kenen. Ook nu kwam de afkerigheid voor publikatie onder de bestuur- deren van de dienst weer bijzonder duidelijk aan het licht. Onze corres pondent werd nl. de toegang tot de vergadering ontzegd, omdat de bijeen komst „besloten" zou zijn. Wel heeft de secretaris van de Kring, de heer J. Tollenaar, later op verzoek van een onzer medewer kers een resumé gegeven van wat er in de vergadering besproken was. In dit door de secretaris samengesteld overzicht wordt betoogd dat er over de zaak-Grootenhuis een zeer breed voerige en zeer nauwkeurige toelich ting werd gegeven, waarna de heer H. J. Colsen uit Sluiskil zou hebben gevraagd „of het dan mogelijk is dr. Grootenhuis eervol ontslag te verle nen, hetwelk door de voorzitter werd verdedigd". Op het verzoek van de Kring west Z.-thaanderen zo gaat het verslag van de secretaris verder, „werd geen commentaar gegeven; niemand liet zich horen", waaruit dan volgens het verslag blijkt, „dat Kring VII als geheel aan de zijde van l.et hoofdbe stuur staat en mitsdien het stand punt van het hoofdbestuur op de al gemene vergadering te Goes zal steu nen". Onjuist Wij hebben verscheidene leden van de dienst kring oost Z.-Vlaanderen, nadere inlichtingen gevraagd. Aan gezien deze informaties nauwkeurig met elkaar kloppen (er zijn trouwens nog andere aanwijzingen voor de juistheid ervan!) moeten we ernstig bezwaar maken tegen de wijze waar op de secretaris van de Kring meent de krant te moeten inlichten. Wan neer we zijn verslag als „tendentieus" karakteriseren, dan zijn we beslist erg eufemistisch. Wij moeten eerder zeggen (en ook dan blijven we nog heel beleefd) dat zijn inlichtingen voor het grootste gedeelte bezijden de waarheid zijn. In dit licht bezien kunnen wjj de weigering van het bestuur, om onze correspondent toe te laten, niet anders uitleggen dan als een regelrechte po ging onjuiste voorlichting te ver sohaffen. De heer H. J. Colsen heeft nl. het bestuur gevraagd hoe het mogelijk is dat een functionaris, die eerst wordt uitgekreten voor al wat lelijk is, daarna een doorbetaalde vakan- (Advertentie) tie van een jaar wordt aangeboden, mèt de verzekering dat hem elders een passende functie zal worden be zorgd. ,,Er zit iets scheefs in deze zaak", zo besloot de heer Colsen. Ook de heer W. P. A. Colsen uit Hulst heeft de zaak aangesneden, waarbij hij inging op de juiste bete kennis van het begrip „gezagsonder mijning", hetgeen immers dr. Groo tenhuis werd verweten. Hij benadruk te de wenselijkheid van een onpartij- zonder optimistisch. Als enig antwoord hierop kwam van de algemeen voorzitter, de heer J. P. Lindenbergh, de mededeling dat er eigenlijk niets meer over ge zegd behoefde te worden, aangezien deze zaak toch als agendapunt wordt behandeld tijdens de vergadering van 13 december te Goes. De conclusie van de kringsecreta ris, dat de oost Zeeuwsch-Vlaamse leden dan het standpunt van het hoofdbestuur zullen steunen, is dus vanuit zijn standpunt bezien bij zonder optimistische. Nu de algemeen voorzitter te ken nen heeft gegeven dat de kwestie op 13 december zal worden behandeld, zal dus op de algemene vergadering zeker nog wel het een en ander ge zegd worden. In elk geval is 't hoofd bestuur er niet in geslaagd de zaak „sub rosa" te houden; de eis van een onpartijdig onderzoek is daarvoor te algemeen. (Advertentie) -Jf/jgU—het meesterwerk MvanZ tot a Wel zeer laat kwam het jaarverslag 1956 der Waterleidingmy. „Zuid- Beveland" te Goes uit. Dit zal zeker niet zijn gebeurd, omdat men zich voor de uitkomsten van het bedrijf behoeft te schamen. De produktie der N.V. gaat nog steeds crescendo. Dit wordt wel duidelijk geïllustreerd door het feit, dat de laatste tien jaar bijna evenveel water door het pomp station te Woensdrecht werd naar boven gebracht als in de eerste 34 jaar van het bestaan, nl. 26.824.000 m3 tegen 27.266.000 m3. Het jaar 1956 was in zoverre een mijlpaal, dat voor het eerst de pro duktie boven de vier miljoen m3 uit kwam (3.887.000 m3 in '55). Het aantal verkochte m3 was 3.596.000 met een opbrengst van 1.089.450.—. Het bedrijfsoverschot was 22.45 pet. van het aandelenkapitaal (18.64 pet. in '55dat beschikbaar is voor af schrijvingen en uitkering voor rente en aflossing van de lening aan de aandeelhouders (de Bevelandse ge meenten) Deze afschrijvingen belopen 298.000.— en de aflossingen f 655.790,—. De volgende werken kwamen ge reed: De aanleg van hoofdbuis c.a. en het maken van aansluitingen buiten de dorpskommen op het eiland Noord-Beveland. GEOPEND MARKT ETTEN A. PE1JNENBURG j dat hij niets kon bewijzen en G._ er (Vervolg van pagina 1) Onaangenaam deed het aan, dat verdachte, de grote vriend van het slachtoffer, ging suggereren, dat de reputatie der vrouw allesbehalve was, wat geen steun vond in de getuigen verklaringen, die niet verder gingen dan „hups, levenslustig vrouwtje". Bovendien gaf verdachte te kennen de zwager van de weduwe te verdenken van het misdrijf. Sorteerproef In de ochtendzitting kwam ook nog de sorteerproef met het laken aan de orde, welke proef voor verdachte niet gunstig was. Het pleidooi dat H. eveneens hier tegen opzette werd uitgerangeerd door mr. Adriaanse met: „Laat dit maar aan je advocaat over". Toen de bokking van H. weer op de proppen kwam, wuifde deze het geval weg, als zijnde van weinig be lang meer voor hem. Maar de presi dent vond het wel gewenst, dat de zaak uit de doeken werd gedaan, waarbij de onjuistheden van verdach. tes aanvankelijke beweringen duide lijk bleek. De geheimzinnige passagier De middagzitting, die aanving met een intermezzo met gesloten deuren waaronder getuige W. Jansen, die trouwplannen met de weduwe had ge maakt, werd gehoord dreigde aan vankelijk even saai te worden als de ochtendzitting, maar het werd toch nog interessant toen de kwestie van de geheime passagier ter sprake kwam. Verdachte had hem diep in de nacht van de moord tegelijk met de Veerenaar Besuyen naar Vlissingen vervoerd. Er is wel gedacht, dat het hier om het lijk van het slachtoffer ging, waarvan verdachte zich zou h-jben willen ontdoen. De president legde verdachte tien verschillende verklaringen voor, welke hij in dezen had afgelegd. Lang had hij volgehou den, dat zijn vrouw passagier was. Op de zitting in Middelburg liet ver dachte destijds de naam van Ta- teghem uit het Goese land vallen, welke echter door hem schielijk toen weer werd ingeslikt. Thans vroeg de president hem nogmaals de naam en dan de ware naam, van die geheimzinnige pas sagier, Na veel ontwijkende ant woorden kwam nu de naam van een zekere Geelhoed uit Lewedorp voor de dag. En waar is die man, vroeg de president. „Waarschijnlijk in de bak, want hij zit in de zware business". 5SPT \s - niet de man naar is om dan te be kennen. Toen verdachte onder het oog werd gebracht, dat er niets te be kennen viel, ging hij suggereren dat G. wel iets met de moord uitstaande kon hebben. Op die gedachte zou hij gekomen zijn na een „fluisterge sprek" met een zekere K., in het huis van bewaring. Dat hij contact met K. heeft ge had, nam het Hof wel aan, want de president draaide opeens ver dachte een briefje onder de neus, dat deze aan K. gericht had en waarin stond dat het H. wel 2.000 waard was, indien K. op de proppen zou komen. Laatstgenoemde was op dit gene reuze aanbod echter niet ingegaan en had niets ten ongunste van G. ver klaard. De president vond het vreemd dat H. 2.000 wilde spenderen om K. de naam van G. te laten noemen, ter- w 1 hij zelf hem voor niets naar vo ren had kunnen brengen. Met een vloed van woorden trachtte H. zich uit de precaire situatie te redden, zonder daarmede veel indruk te ma ken op het Hof. Een hele rij getui gen schoof ook 's middags aan. De meesten werden langdurig onder vraagd. zonder dat het veel oplever de. Belangrijk was nog de verkla ring van mevr. Minhere, een buur vrouw van het slachtoffer. Kort voor haar dood was het slachtoffer zeer angstig en nerveus. „Zij was veel bang", zei getuige. Wel had ze de huissleutel van H. teruggekregen, doch opgemerkt „die komt er toch wel in en is overal toe in staat". „Je weet niet alles", zei ze en barstte toen in tranen uit. Direct riep H. „Dat zei ze tegen mij ook vaak, dat kwam omdat ze zich schuldig voelde tegenover haar overleden man". Ge tuige Minhere bevestigde, dat H. ja loers was op Jansen, nadat deze met de weduwe omgang had gekregen. Hoe wist H. dit Mevr. Bot, waar H. vaak in het hotel kwam, probeerde op vorige ge tuigenissen terug te komen, maar gaf met moeite toe, dat H. de avond na de moord reeds verteld had, dat de weduwe K. met een laken om de hals was gevonden, hoewel niemand dat toen nog kon weten. De dochter van mevr. Bot gaf dit laatste koppig toe en was niet te bewegen om, wat ver dachte van haar verlangde, ongunsti ge ver! 'aringen over Jansen af te leg gen. Getuige Moens bracht nog ter kennis, dat H. hem kort voor de moord gezegd had. dat, zonder enige aanleiding, Stien Kodde op moest passen voor haar zwager, omdat die haar de hals wel eens zou kunnen af- «njjHen. Direct had getuige gedacht; steekt iets achter". Tegen Van Leerdam bleek hij in die- gcest te hebben gesproken. Na. j! getuigen waren gehoord, werd ihg verdaagd tot hedenochtend. Het verleggen en tevens vernieu wen van een deel van het distribu tienet in de zak van Zuid-Beveland als gevolg van herverkavelingswer- jcen. Het vernieuwen en tevens vergro ten van de oude transportleiding over een lengte van ca. 2100 m langs de Kreekrakdam te Rilland-Bath. Het vernieuwen van hoofdbuis in de gemeenten 's-Gravenpolder, 's- Heer Abtskerke en Nisse. Het leggen van een tweede hoofd leiding vanaf Vlake door de Moer naar de gemeente Yerseke. Het leggen van een tweede stuk hoofdbuis in de verdubbeling trans portleiding Goes-Sloedam. Buisomlegging langs de rijksweg te Kruiningen i.v.m. verandering van de weg bij de aftakking naar de veerhaven. Uitbreiding hoofdbuis in de ge meente Yerseke, Kapelle en Driewe gen ten behoeve van onrendabele per celen. Bouw olie-opslagplaats te Os- sendrecht en 18 controle-putten. Aan het concessie-gebied werd door G.S. van Noordbrabant het gebied der gemeente Huijbergen toege voegd, zodat men ook daar water mag leveren. Gedurende 1956 werden daarenbo ven nog 892 aansluitingen er bij ge maakt. Aan het net liggen 18.879 woningen, waarvan er 94 proc. of 17.886 zijn aangesloten. In het merendeel der gemeenten dobbert het percentage tussen 85 en 99 alleen Driewegen maakt met 64 pet een slecht figuur. In de drie Brabantse gemeenten Woensdrecht, Ossendrecht en Putte zijn de percentages resp. 90; 97 en 96. Voor zondag zijn de doktersdiensten als volgt geregeld: Goes: dokter Bruynzeel; Middelburg: dokter Fru- mau; Vlissingen: dokter Bouwman; Heinkenszand, Arendskerke en Wol- faartsdijk: dokter Vos, Wolfaartsdijk en op Z.-Beveland (behalve Yer seke) dokter Noome, Krabbendijke; dokter Luyckx te 's-Heerenhoek neemt waar door dokter Folmer; dok ter Kiviet te Borssele v. dokter Gel derblom en dokter Kole, Hoedekens- kerke voor dokter Wöstmann. Te OostburgAardenburg: dokter Looze te Oostburg; te Biervliet IJzendijke: dokter Rozemeyer, IJzen- dijke; te Cadzand, Sluis en Zuidzan- de: dokter Beek, Zuidzande en te Breskens, Groede en Schoondijke: dokter Jansen, Groede. Te Terneuzen wordt de dienst waar genomen door dokter v. d. Zanden en te Axel door dokter Kats. Dienst dierenartsen Op Z.-Beveland wordt dienst ge daan door de heer A. Elzerman te Goes, te Oostburg, Sluis en Groede door de heer J. Risseeuw te Groede en te Biervliet en IJzendijke door de heer J. Westendorp te IJzendijke. MIDDELBURG GEMEENTE MIDDELBURG PUBLIKATIE Burgemeester en Wethouders van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat op woensdag 27 novem ber 1957, des namiddags tussen 3 en 4 uur in het gebouw van de Gem. dienst voor de Maatschappelijke Zorg (Kamer 1), Stadhuisstraat 5, alhier, kaarten a 0,10 verkrijgbaar zijn voor on- en min-vermogenden voor een concert van de Vereniging voor Instrumentale Muziek, dat op woensdag 27 november 1957 des avonds om 8 uur in de Concert- en Gehoorzaal, alhier, zal worden ge houden. Middelburg, 20 november 1957. Burgemeester en wethouders van Middelburg. J.W. Kögeler, wnd burgemeester. J. Ph. Koene, secretaris. 26-0 VLISSINGEN „EN TOEN KWAM OMA" Het klopte aanvankelijk niet hele maal tijdens de opvoering, die de r.-k. toneelgroep „St. Paulus" in de Schouburg te Middelburg gaf van het blijspel ,,En toen kwam oma". Het ging allemaal vrij stroef en toen het doek voor de eerste maal was geval len, waren er nog slechts weinig boeiende momenten te beleven ge weest. Maar in welk een tegenstelling stond het spel van het eerste bedrijf tot dat van het tweede en het derde! Het liep allemaal veel soepeler en dit moet voor een belangrijk deel worden toegeschreven aan de wijze, waarop mej. Ria Jellema de „surrogaat oma" gestalte gaf. Zo werd het toch nog een geslaagde avond, waarover regisseur Elzinga alleszins tevreden kan zijn. GOES Burgerlijke stand Geboren: Johannes zv J. Kochde Jonge te Kruiningen; Maria dv A. v. d. EndeSteutel te Borssele. Adriana dv A. v. d. VeldeFoudraine. Aaltje dv J. Sinkevan der Wekken te Kort- gene; Pieter zv M. de JonghDirkx. Huwelijksaangiften: J. v. d. Graaff 38 jaar en K. de Bruin 35-jaar. W. de Kubber 24 jaar en M. Hoogerland 19 jaar. Gehuwd: G. J. Almekinders 24 jaar en J. van der Weele-27 jaar, M. Ize- boud 27 jaar en E. Karhof, 24 jaar. Gunstige cijfers openbare leeszaal In de ledenvergadering der open bare leeszaal, die weer zeer slecht bezocht was, kon mej. Hoekman, de assistente, gunstige cijfers meedelen. Dit jaar zijn er ruim 4000 boeken meer uitgeleend - nl. ruim 33.000 te gen bijna 29.000 - en de leeszaal werd door 1400 personen meer be zocht. Het ledental bleef vrijwel con stant op 1295, waarvan 320 jeugdle- zers. De penningmeester, de heer L. An- derson, gal' een toelichting op de be groting 1958, die sloot op een eind bedrag van f 15.770 met f 120 voor onvoorzien. Er is enig geld gereser veerd voor uitbreiding van de huis vesting, want vermoedelijk is een deel van het pand naast de leeszaal te huren. Ook zal de aflossing van de renteloze lening worden hervat, voorlopig met 250.- per jaar. In plaats van de afgetreden be stuursleden, mevr. Flinterman en de heren mr. Bouwman en v.d. Vreug de, werden gekozen mevr. Wenzel- Louwerse en de heren M. Taillie en ir. W. de Beyl. De voorzitter dr. Ubbink dankte de afgetreden leden, in het bijzonder mr. Bouwman en verwelkomde de nieuwe. Herkozen werd de heer W. Vroome. Subsidie is gevraagd aan rijk en provincie voor de jeugdafdeling. Om de kaspositie te versterken werd nog besloten het jaarabonne ment voor de leden van 3.50 op 4.50 te brengen. De rondvraag bracht weinig nieuws. 's-Heerenhoek OPENING WINTERPROGRAMMA K.A.B. De eerste avond van het K.A.B.- winterprogramma is uitstekend ge slaagd. De districtsbestuurder, de heer De Vos uit Rotterdam, sprak over de bestedingsbepexking. Na deze inleiding speelde het toneelgezelschap van de K.A.B. het toneelstuk „Het hart kiest". Na afloop van dit uit stekend gebrachte spel. sprak kape laan De Bruin nog enkele woorden. Het was voor hem de eerste avond, die hij met de K.A.B. van onze plaats meemaakte. CURSUS GREGORIAANSE ZANG De heer Heyblok is begonnen met het geven van een cursus Gregori aans. Kerkzangers en toekomstige zangers uit de Zak van Zuid-Beve land kunnen aan deze cursus, die 26 lessen omvat, deelnemen. Er is aan deze opleiding een diplo ma verbonden. De belangstelling is nog vrij gering. TERNEUZEN DISTRICTSDAG K.A. De districtsdag voor de Katholieke Actie werd dit jaar gehouden in het pai-ochiehuis te Terneuzen. Behalve vex-tegenwoordigingen uit geheel Zeeuwsch-Vlaanderen waren ook aanwezig aalmoezenier Teeuwes, diocesaan directeur der K.A. en de diocesane secretaresse, mevr. van der Molen, die de voorzitster, mevr. Mol verving. Deze districtsdag stond in het te ken van de naastenliefde. In de voor middag hield pastoor van Campen een zeer boeiende inleiding over dit onderwerp. Na de middag werd dit zelfde onderwerp behandeld in ge spreksgroepen, waarbij de proble men van deze tijd werden behandeld en welke de taak der K.A. in deze is. Daarna werd een korte film ver toond van een H. Mis in de St.-Sé- vérin te Parijs. Aan het slot van de dag werd door de aalmoezienier Teeuwes een H. Avondmis opgedragen. Sluiskil VERKIEZING PENSIOENRAAD Door het bestuur van de pensioen raad voor de kanaalzéne zijn de ver kiezingen voor de afgevaardigden van de drie vakbonden geregeld. De ver kiezingen worden 18 december ge houden. Westdorpe WINKELWEEK De jaarlijkse winkelweek, georga niseerd door de winkeliexsvereniging „Samen Sterk" wordt dit jaar gehou den van 22 november tot 5 decem ber. Deze keer zijn wel bijzondere prijzen beschikbaar gesteld, want ie dere dag wordt in totaal een bedrag van honderd gulden uitgeloot. Tij dens de winkelweek vindt iedere avond een trekking plaats in café M. de Hulsters. AXEL VERGADERING K.A.B. Er was veel belangstelling voor de propaganda-avond van de K.A.B. De heer Harry van Gestel, oud-voorzitter van de K.A.B. Tilburg, behandelde voor een zeer aandachtig gehoor de verscheidene instellingen van de KAB waardoor velen een duidelijker beeld van deze materie zullen hebben ge kregen. Om het nuttige met het aangename te verenigen werd tijdens de pauze een verloting gehouden. HULST Dr. Leemans spreekt voor Kunstkring Woensdagavond om acht uur spreekt in het programma van de Kunstkring "Van den Vos Reinaer- de", de bekende Vlaamse spreker dr. Victor Leemans, directeur van de "Katholieke Vlaamse Hogeschooluit breiding", een instelling welke reeds zeer veel werk heeft verricht voor de emancipatie van de Vlamingen. Het onderwerp van dr. Leemans is "Hoe zien wij de wereld en hoe ziet de wereld ons?". In onze streek, die immers ook Vlaams, is, zal voor dit onderwerp zeker veel belangstelling bestaan. De kuiperijen van een ontrouw raadsheer aan het Engelse hof, vlak na de val van Cromwell, nemen een abrupt einde als een dief zijn pad kruist. Deze wordt op het rechte pad gebracht door toedoen van een meis je wier vader ook het slachtoffer werd van 's raadsheren gulzigheid en ontmaskert de misdadige vazal. Hij mag zich als beloning daar voor "De dief des konings" noemen (B). Literaire avond Op uitnodiging van het R.K. Vrou wengilde en Boekhandel van Remor- tel is in de Graanbeurs een literaire avond gehouden, waar twee auteurs een belangwekkende causerie hiel den. Hella S. Haasse, vooral bekend door haar historische romans en de heer Wigmans die natuurboeken schrijft, hebben een aandachtig ge hoor levendig verteld over hun werk en hun belevenissen. Het was een interessante avond. Eerlijk stuk Het is een bekend verhaal, omdat het nl. al vele malen als hoorspel is uitgezonden. Het speelt zich af op een onherbergzaam eilandje bij Scapa Flow, waar een handjevol Britse ma rinemannen nieuwe wapens testen Ze zijn geheel van de wereld afge sloten; ze leven bij elkaar, met hun zorgen en problemen, en uiteraard ontstaan daai-door spanningen. „Meeuwen boven Sorrento" is een eerlijk werk, waaraan iedere valse pathos of overdreven heroïek vreemd is. Een hoogst dankbaar stuk, waarin louter mannen spelen. Het zijn Ch. Heirman, Johnny van Overmeeren, Emiel v. d. Walle, Piet Verwer, Reg gie Buysrogge, Willy Ivens, de re gisseur C. Verdonschot en Louis Óomens. Behalve ,oude toneelrotten" dus oog nog twee nieuwe gezichten. Mede daarom, maar zeker ook omdat vele rollen in handen zijn gegeven St.-Nicolaas is een trouw abonnee van onze krant. Van januari tot oktober leest hij evenwel slechts „De avonturen van Sus- ke en Wiske". Wanneer de herfst goed begint door te zetten en er 's avonds manen door kale bomen beginnen te schij nen, wordt zijn belang stelling gewekt door de advertenties van de han deldrijvende middenstand, waaronder vooral de ne ringdoenden in speelgoed en suikerwerk zijn hoge interesse verwerven. Gedurende de laatste weken vóór de vijfde de cember heeft de Sint ech ter ook aandacht voor het overige nieuws van de krant en met bijzonder grote belangstelling leest hij dan zelfs de verslagen der gemeenteraadsverga deringen. Door deze lectuur nu. heeft St.-Nicolaas ons doen weten, is hij zeei bedroefd geworden. Hij heeft de Zeeuwsch-Vla- mingen altijd aangezien voor lieden die een bij zonder gerieflijk ingericht plekje in zijn hart ver dienen, omdat ze zo dik wijls een kinderlijk geloof weten op te brengen voor zaken die eigenlijk niet bestaan, doch de Sint is thans bezig zijn mening aan te passen aan een blijkbaar veel nuchteider wox-dende instelling van zijn Zeeuwsch-Vlaamse beminden. Daar wordt in de raads zalen der gemeenten maar gepraat over geld voor traktaties en over de i-oute die de Sint, die bij wijze van afwisseling ook wel de Goedheilig Man wordt genoemd, iets waaraan hij een nauw verborgen hekel heeft, door de gemeente zal vol gen. Men verliest, zo schrijft de Sint ons, daar bij geheel uit het oog dat het de Sint zelf is die de cadeautjes betaalt en dat ook het af te leggen traject door hem tevoren in Madrid wordt uitgestip peld. „Er is bijvoorbeeld nog nimmer een raadslid geweest dat op de dachte kwam een st' stx&je dakvorst in het parcours op te nemen", aldus St.- Nicolaas, „wat willen die mensen dan meepraten!" Tenslotte is zulke lectuur (de raadsverslagen) in de krant hoogst verderfelijk voor de begenadigden die nog onbelemmerd in hem geloven, meent de hoog bejaarde bisschop. De maat was helemaal vol toen hij het raadsver- slag van de gemeente Koewacht onder ogen kreeg. Het heeft toen werkelijk weinig ge scheeld of de Sint had zijn gehele Nederlandse tournee voor dit jaar af gelast. Daar in Koewacht werd n.l. op ergerlijke wijze geprofaneerd, meent hij. Ten eerste al om die 266 gulden, maar goed, daar wilde hij nog overheen zien. Maar dat men het wilde doen voor komen als zou de winke liersvereniging hem een „wit pèèrd" moeten be zorgen. dat ging te ver, en het is dat hij bisschop en bovendien heilig is. an ders zou hij zeker een niet in Koenen en van Dale vermeld woord ge bezigd hebben. Dat dier is mijn per soonlijk eigendom, dat komt mee uit Spanje, dat is bovendien geen „wit pèèrd", doch een schim mel, foeterde de Sint. Daar moeten ze dus in Koewacht geenszins „ach ter zitten". Als men ge durende een ganse zon dag ergens achter geze ten heeft dit wilde hij best aannemen dan zal het in elk geval géén wit pèèrd geweest zijn. Over dit detail zal hij trou wens op 5 december met de betrokken heren nog wel een woordje wisselen. Tenslotte is de Sint het meest verbolgen geraakt over de opmerking van de burgemeester waarin de ze zich afvroeg „wie St.- Nicolaas zou laten komen als de winkeliers het niet deden". Dit is eenvoudig gruwzaam heidendom. „Ik kom zélf en uit mij zelf!" besloot de Sint. „En ik zal daar in Koe-j wacht eens langs gaan.."| van „specialisten" op hun gebied, mag men erg benieuw zijn naar de pres tatie die de Camere weet te leveren. Ander stuk en programma De Camere van Rhetorica „De Transfiguratie" te Hulst zal niet, zo als aanvankelijk de bedoeling was. „De dood van een handelsreiziger" spelen, doch het bekende stuk „Meeu wen boven Sorrento" van Hugh Has tings. Het staat onder regie van de heer C. Verdonschot die door de Camere als nieuwe regisseur is aan getrokken. Met dit stuk neemt de Ca mere ook deel aan het Jubileumcon cours van St. Jan te St. Jansteen. St, Nicolaas komt vroeger St. Nicolaas heeft zijn intocht in Hulst wat vervroegd; in plaats van om twee uur vertrekt hij morgen middag om 1 uur van het station. De ontvangst op het stadhuis vindt plaats om kwart voor twee. Daai-na is dan dus de ontvangst van de kinderen. Boschkapelle FIETSER AANGEREDEN Op het moment dat de heer G. per rijwiel ter hoogte van Stoppeldijk- veer wilde oversteken, werd hij ge grepen door een personenauto met aanhangwagen. De bestuux-der van de auto, van D. uit Hontenisse, tracht te de fietser te ontwijken, maar al lukte dit met de auto, toch kwam de heer G. nog tegen het aanhangwa- gentje tei-echt. De fiets van de heer G. moest het danig ontgelden; hij zelf bracht het er af met lichte ver wondingen. Als gevolg van de uit wijkmanoeuvre kwam de auto, die reed in de richting Terhole, in te gengestelde richting op de weg te staan. Koewacht CONTACTAVOND Hedenavond heeft in Don Bosco al hier een contact-avond plaats die be legd wordt door de plaatselijke K.A. J. Hier zal aalmoezenier Janssens uit Terneuzen een nabeschouwing ge ven over de Rome Bedevaart. Vogelwaarde BEVOLKINGSONDERZOEK OP T.B.C. Aan het bevolkingsonderzoek op tu- .berculose, dat in de afgelopen we ken in deze gemeente werd gehou den, werd deelgenomen door 2129 in woners. Van het voor dit onderzoek in aanmerking komende gedeelte van de bevolking verscheen ongeveer 64% voor het toestel. Het kerkdorp Bosch kapelle behaalde veruit het beste re sultaat met 735 foto's ofwel 75% Stoppeldijk haalde met 814 deelne mers juist 66%. Hengstdijk en Osse- nisse tenslotte bleven aan de lage kant met respectievelijk 264 en 316 deelnemers. Het percentage bleef hier beneden de zestig. Bij deze cij fers dient wel in aanmerking geno men te worden, dat reeds vele in woners van deze gemeente elders aan dit onderzoek hebben deelgeno men,- zoals bijv. de scholieren te Hulst. Bovendien worden reeds vele werknemers regelmatig op het be drijf onderzocht. Hiermee rekening houdend kan het percentage van de bevolking, dat dit jaar is onder zocht op t.b.c. gevoeglijk op 75 ge raamd worden, hetgeen vergeleken bij vorige bevolkingsonderzoeken een goed resultaat mag worden genoemd. Overigens blijft het te betreuren dat een nog te grote groep blijft na laten van de gelegenheid om zich zelf en de maatschappij te beveili gen tegen deze volksziekte gebruik te maken. POLIO-INENTING De in 1955 geboren kinderen uit on ze gemeente hebben in de loop van deze week hun tweede injectie tegen de kinderverlamming gekregen. In het voorjaar van 1958 krijgen deze kinderen hun derde prik. Overigens zullen het volgend voorjaar nog ver schillende andere lichtingen voor in enting tegen polio in aanmerking ko men. OOSTBURG Raadsvergadering Woensdag a.s. om half acht zal de raad in openbare zitting bijeen komen in de bovenverdieping van de openbare lagere school. Het voornaamste punt van de a- genda is het aanbieden van de be groting van inkomsten en uitgaven voor het dienstjaar 1958. Breskens Geuierkte haringen gevangen Aan de vismijn werden vijf ge merkte haringen aangebracht. De mijnmeester zond deze vissen naar het Rijks Instituut voor Visse- rijonderzoek. Het merken geschiedt om de trek van de haring te onderzoeken. Vergadering Bond van ambtenaren In Café Centraal werd een verga dering gehouden door de Algem. Bond van Ambetenaren, die goed werd bezocht. Spreker was de heer Ten Brink van de Bestuurdersbond, die het doel uiteenzette voor een te houden con tactavond om de wensen en grieven der leden naar voren te brengen. Hoofdplaat Het echtpaar LangeraertMaes vierde donderdag zijn gouden huwe lijksfeest. Voorafgegaan door een bruidspaar in de dop en een stoet bruidjes ging het gouden paar met kinderen en kleinkinderen naar de kerk waar een H. Mis uit dankbaar heid werd opgedragen. Op deze feestelijke dag hingen in de Schoolstraat alle vlaggen uit en voor de woning van het gouden paar was door de buurtbewoners een mooie ere poort opgericht. Namens de buurt werden enkele prachtige geschenken aangeboden, terwijl uiteraard velen hun geluk wensen kwamen aanbieden De muziekvereniging „Oefening Baart Kunst" bracht de feestelingen des avonds een serenade. Het echtpaar LangeraertMaes, beter bekend onder de namen Guust en Nellie, woonde na hun huwelijk eerst drie jaar in Hontenisse, de ge boorteplaats van Nellie. Guust is een rasechte Hoofdplatenaar en spoedig vestigden zij zich dan ook in Hoofd plaat, waar in 1914 een kruideniers winkel annex café werd begonnen. Tevens was Guust vele jaren als klompenmaker werkzaam, in welke hoedanigheid hij in „die goeie ouwe tijd" een groot gedeelte van Hoofd plaat van klompen voorzag a raison van 13 cent per paar. Verder is Guust ongeveer 40 jaar grafdelver geweest van de r.-k begraafplaats. Thans rust hij, na dit zeer werkzame leven, op zijn lauweren, maar Nellie houdt haar kruidenierswinkeltje nog steeds bij. Uit het huwelijk van Guust en Nellie, die nu resp. 76 en 74 jaar oud zijn, werden 7 kinderen geboren, waarvan er nog 5 in leven zijn. Zij hebben 23 kleinkinderen en 2 achter kleinkinderen. Sluis Dertigjarig jubileum Vrijdag vierde Archiel Rabout wo nende in de buurtschap Heille (gem Sluis) het feit dat hij 30 jaar op het landbouwbedrijf van A. N. Quaak werkzaam is geweest. Dat Archiel daar al spoedig hok vast werd kan men zich wel inden ken. Op hetzelfde bedrijf was name lijk ook Evelina Dierix in betrek king. een meisje dat hij gaax-ne zag, en dat later ook zijn vrouw is ge worden. Er werd aan deze dag dan ook een feestelijk tintje gegeven. Een hartelijk woord werd er gesproken over het verleden. Wederzijds werd de wens uitgesproken hun arbeid nog vele jaren in gezondheid aan het be drijf te mogen schenken. Archiel ont ving als aandenken een mooi arm bandhorloge. KLEURENFILMS VOOR DE OUDEN VAN DAGEN. Op de bejaardenbijeenkomst wer den de oudjes weer eens echt ver wend. De heer en mevrouw Hoofdman uit Curacao, tijdelijk met verlof in Sluis, presenteerden de oudjes enkele films. O.a. wintersport op het kanaal in Sluis en enkele wintergezichten in en om Terneuzen, omdat de heer Hoofdman uit Sluis en mevrouw uit Terneuzen afkomstig is. Ook een paar kleurenfilms uit zijn onmiddellijke omgeving op Curacao waren voor treffelijk mooi. Ook vertoonde hij een kleurenfilm (voor dit doel afgestaan door notaris A. Herdink), welke enige indrukken van de rijtoer van de bejaarden, welke deze zomer on dernomen werd, weergaf. Traktaties bleven daarbij niet achterwege. Het was er bijzonder goed deze middag, temeer daar er een jarige trouwe be zoekster ook nog een traktatie aan bood. Voldaan en welgezind gingen allen een uur later huiswaarts. GOES Grand 7 en 9 uur: Het rijet- meisje, 18 j. MIDDELBURG Electro 7 en 9.15 uur: en schiep de vrouw, 18 j. Schouw burg 8 uur: Schuld en boete. 18 j. VLISSINGEN A'hambra. 7 en 9 uur: Het congres danst, a.l. Luxor 7 en 9 uur: Nora's offer, 14 j, GRAAUW 6 uur: Vergadering De Reis duif, DE KLINGE Kinema v. Dijk 7.30 utlf: Tarzan de godin van de vervloekte jungle. AXEL Centrum 6.30 en 9 uur: De familie Trapp, a.l. IJZENDIJKE Hofzicht 8 uur: Santa Lucia. OOSTBURG Ledel 3 uur: Kindervoor stelling "Walt Disney feestprogramma: 8 uur: Comanche Todd, de blanke in diaan. SAS VAN GENT Olympla 8 uur: De familie Trapp, a.l. HULST Bioscoopgebouw: De dief des konings, a.l. TERNEUZEN Luxor 2 uur: Kinder voorstelling Walt Disney festival; 7.30 u Oorlog en vrede. Concertgebouw 8 uur: A en C en dr. Jekyll en mr. Hyde. GRAAUW In het lokaal 6 uur: Verga dering De Reisduif. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera, 8 uur: Victoria en haar huzaar. GOES Grand 3 uur: Als een kat in het nauw. 18 j.; 7 en 9 uur: Het rijst- meisje, 18 j. MIDDELBURG Electro 3.30, 7 en 9 15 uur: en schiep de vrouw. Schouw burg 8 uur: Schuld en boete, 18 j. VLISSINGEN Alhambra 3, 7 en 9 uur: Het congres danst, a.l. Luxor 3, 7 en 9 uur: Nora's offer, 14 j. ZUIDDORPE A. Apers 3 uur: Schie ting. PHILIPPINE Parochiehuis 7 uur: De klokken van Nagasaki, om 3 uur kin derfilm. BIERVLIET Hotel De Vriendschap 2.30 uur: Wildschieting. KOEWACHT A. de Hollander 8 uur: Schieting. HULST Bioscoopgebouw 2.30 en 5,15 uur: De dief des konings, a.l.; 8 uur: Salzburger Geschichte, a.l. Oscar Neefs 3 uur: Schieting. F. Baart 10-2 uur: Hoktentoonstelling. G. Nijs 6.30 uur! Prijskaarting. Jos v. Helsland 10-2 uut: Duiven ten toonstelling. TERHOLE R. C. v. Geertruye 6 uur: Prijskaarting. Wed. de Cock 3 uur: Wildschieting. ST. JANSTEEN Zaal F. Bauwens 3 uur: Wildschieting. Café De Zwaluw: Hoktentoonstelling. J. der Weduwe 6.30 uur: Prijskaarting. GRAAUW-SCHELFHOUTSHOEK J. Elias 6 uur: Prijskaarting. DE KLINGE Kinema v. Dijk 2.30 uur: Tarzan de godin van de vervloekte jungle, als bijfilm: De vreemdeling is gewapend. Zaal P. Metz 6 uur: Groot bal. AXEL Het Centrum 3.45 uur: De fa milie Trapp; 8 uur: Schuldig bloed. IJZENDIJKE Hofzicht 5 en 8 uur: Santa Lucia. OOSTBURG Ledel 2. 4.30 en 8 uur: Comanche Todd, de blanke indiaan. TERNEUZEN Luxor 2.30 en 7.30 uur: Oorlog en vrede. Concertgebouw 4 en 8 uur: A en C en dr. Jekyll en mr. Hyde. LAMSWTAARDE Patronaat 5 uur:: Bal. SAS VAN GENT Olympia 2.30 uur: De man uit Laramie; 5 en 8 uur: De familie Trapp. HEIKANT C. L. de Bruyn 6.30 uur: Prijspiering. P. C. Gijsel 5.30 uur: Prijs kaarting. GENT Kon. Nederl. Schouwburg 2.30 en 7.30 uur: De tocht naar het duister. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera, 2.30 uur: Carmen en om 8 uur: Hoff manns vertellingen. GOES Grand 8 uur: Het rijstmeisje, 18 jaar. MIDDELBURG Electro 8 uur: ....en schiep de vrouw, 18 j. Schouwburg 8 uur: Schuld en boete, 18 j. VLISSINGEN Alhambra 7 en 9 uur: Het congres danst, a.l. Luxor 8 uur: Nora's offer, 14 j. DE KLINGE Kinema v. Dijk 7.30 uur: Tarzan de godin van de vervloekte jungle. AXEL Het Centrum 8 uur: De fami lie Trapp. OOSTBURG Ledel 8 uur: Comance Todd, de blanke indiaan. TERNEUZEN Luxor 7.30 uur: Oorlog en vrede, 14 j. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: De familie Trapp, a.l. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Salz burger Geschichte, a.l.

de Stem | 1957 | | pagina 2