Kongozorg voor scholen vraagt teveel aandacht van de priester Rust in vaderlandse biljart wereld opnieuw verstoord Koninklijk bezoek aan Leeuwarden DECENTRALISATIE IN ROOD-CHINA Biella heeft speelgoedbank Vooroverleg en „opzetten moeten verdwijnen Veel Britse olie uit de Sovjet-Unie Ir. van Lissa Nessel uit Nationale Unie "N BLAD WAAR PIT IN ZIT! 10 11 VIERDE BLAD VRIJDAG 22 NOVEMBER 1957 Onderwijzers grote kinderen Spoetni k-gegevens worden vrijgegeven HET WIL TC5CH WEL WAT ZEGGEN dat REVUE - dit jonge, pittige familieblad in korte tijd een vaste plaats heeft gekregen in de harten van honderdduizenden jonge huisgezinnen Géén wonder! Een staf van enthousiaste reporters is dag en nacht in touw om U steeds het beste van het beste te brengen - in woord en beeld - in Uw REVUE I Eredoctoraten voor Adenauer en Schuman Commissie voor het aanbestedingswesen i boordevol sis overhemden de Uit bel mo- ekening let doen |>m wat Irocedu- liorloopt Itlassige Ik stag- Ivastge- Ibestuur li w. liver de lde Zon- ran het nelkin- Idde dat li dat er 1 hierte- Kaals, (ma's pver- pjur- vas- pt u fneu- Igels. De kleine en de grote kinderen. Het verschil tussen beide leeftijden is goed te zien. De kleine kinderen: glim- derende laclibekjes. De grote kinderen: glunderende inge. houden waardigheid Het geestelijk niveau.v er schil is miniem. „„Wij kunnen onze normale missietaak niet uitoefenen, om dat wij bijna geheel in beslag worden genomen door het toe zicht op de inlandse onderwij zers aan de scholen. Het zijn niet meer dan grote kinderen." Aldus pater Bernard van den Boom (33), die na een zes-jarig verblijf in het zuid-westen van Belgisch-Congo, van een half jaar durend verlof geniet bij zijn ouders in de Loopschans straat te Breda. Ter oriëntatie even het volgende: het missiegebied waar pater v.d. Boom werkt, is door de paters van het Goddelijk Woord overgenomen van de jezuielen. Het ligt langs de Kwango, een rivier, die op verschil lende plaatsen anderhalve kilometer breed is. De grond is onvruchtbaar. De negers zijn arm en over het al gemeen sympathiek. Achtentwintig paters en zeven broeders verzorgen er de missie. De oppervlakte van het Kwango-gebied is iets groter dan die van Nederland. De hoofdpost Ban- ningville vergt de werkzaamheid van 24 paters en alle broeders. Vier pa ters duiken dus de binnenlanden in. Zo ook pater v.d. Boom, die voor een gebied moet zorgen, dat even groot is als de provincies Brabant en Limburg. Dat betekent 110 dor pen en 7000 christenen (totale bevol king 30.000). Er zijn vijftien scholen in dit ge bied met in totaal 48 inlandse onder wijzers. De meesten kunnen nauwe lijks hun naam schrijven. Tijdens 'n bijeenkomst van alle onderwijzers aan het begin van het schooljaar is pater v.d. Boom vijf dagen bezig ge weest met 't verdelen van de school- benodigdheden. Niet omdat er zovéél krijtjes en schriften waren maar een voudig door het feit, dat men ,,deze grote kinderen" duizend maal moet instrueren en weinig of niets zelf kan laten doen. De scholen worden door ongeveer 3000 kinderen bezocht. De meesten zijn intern. Zij bouwen zelf een gro te slaaphut, die er aanvankelijk re delijk uitziet, maar die naderhand Deze jongen studeerde, tegen de zin van zijn oom, aan het seminarie. Hij werd vergiftigd. bij eventueel gebrek aan droog hout in het bos langzaam maar zeker opgestookt wordt. Wat overblijft is een ruine van hout en modder, waar in de jongens, als sardientjes naast elkaar, de nacht doorbrengen. En de pater maar zorgen, dat alles weer in orde komt. Het gebeurt, dat een dartele oli fant de voedselvoorraden vertrapt. Dan krijgen de jongens een uurtje vrij om een bepaald soort rups te zoeken, die, uitgeknepen en geroos terd. niet eens onsmakelijk is. Er moeten bovendien veel vitaminen in zitten. Ongelukken Er gebeuren in dit gebied overi gens nog veel ongelukken met nijl paarden, olifanten, luipaarden e.d. Pater v.d. Boom vertelt dat de moe der van een van zijn onderwijzers in het veld door een olifant was aan gevallen en verpletterd. Haar man maakte twee maanden lang jacht op het logge beest. Hij schoot het dier tenslotte neer maar had zich zo dicht bij gewaagd, dat hij niet meer kon ontkomen, toen het dier tegen de grond stortte. Ook de man werd ge dood. Voorts wordt het leven van de ne gers beheerst door een geweldige angst voor elkaar. Als men iets on aangenaams heeft beleefd raadpleegt men dikwijls de féticheur (tovenaar) om te weten te komen aan wie men dit te danken heeft. Deze wijst dan meestal wel iemand aan en het ge beurt niet zelden, dat het doodvonnis van deze man dan getekend is. Geweld wordt bijna nooit gebruikt, wel vergif. Om een kleinigheid dik wijls vergiftigt men iemand. De snorharen van een luipaard bijvoor beeld vormen de bestanddelen van een venijnig soort vergif, dat een langzame en op het laatst pijnlijke dood garandeert. Deze snorharen wor den uiterst fijn gesneden en in eten of drank gedaan. De haartjes zetten zich vast in de darmwand en ver oorzaken een rottingsproces. Na drie weken ongeveer krijgt het slachtof fer buikpijn. De pijn wordt steeds erger tot de dood intreedt. Op deze manier werd een jongen 1? 'i*ng 's meegedeeld, gat enige takken Tan de Chinese industrie, bin nenlandse handel en financiën van eea januari a.s. af gedeeltelijk ge decentraliseerd zullen worden. De ge noemde datum is het begin van het H v'jfjarenplan. doel van de nieuwe regeling is 'Fe?s. t persbureau „Nieuw Chi jl® "e' stelsel van het industriële Deneer te verbeteren. Op grond van net eerste van drie regeringsricht- ai.jnen zullen de regeringen van pro vincies, autonome gebieden en drie ff^ee,n die onder het directe centrale gezag van Peking staan, een groot deel van de bevoegdheden der mmisteries voor sommige lichte in- ousineen overnemen. Enkele zware ïïf 0 zullen eveneens worden gedecentraliseerd. aedecentralisatieprogram moet v.rtrl?imin8en een grote bewegings- vpv3 gelegenheid tot initiatief ®™,n' Tevoren moest vrijwel alles oraen terug verwezen naar Peking. (Advertentie) De staat zal thans de vijfjarenplan nen in algemene lijnen vaststellen, maar de uitwerking van plannen op korte termijn zal aan de ondernemin gen zelf worden overgelaten. In de tweede richtlijn wordt de plaatselijke regeringen veel meer macht gegeven op het gebied van de handel, dat ook te lijden had van te grote centralisatie en bureaucrati sche onderhandelbaarheid. In de derde richtlijn aangaande fi nanciële kwesties wordt bepaald dat de provinciale regeringen direct be paalde plaatselijke belastingen zullen ontvangen. Hoewel deze drie richtlijnen in vergiftigd, die goed leren kon, zelf graag leren wilde en op het semina rie van de jezuieten reeds goede vorderingen maakte. De oudste broer van de moeder van de jongen, die volgens het familierecht van deze ne gers alles over het kind te zeggen had, wilde niets van het seminarie weten. Tijdens een van de vakanties vergiftigde hij de jongen, die toch het seminarie bleef bezoeken. En dit betrof opnieuw de school, die de volle werkzaamheid van de priester opeist. De school, die in deze missie in zuidwest Belgisch-Kon- go geen tijd overlaat om de zielzorg ook maar enigszins voldoende uit te oefenen. (Advertentie) voor perfecte voethygiëne overeenstemming zijn met soortgelij ke decentralisatie in andere com munistische landen, met name in de Sovjet-Unie, meent men te Peking dat zij slechts gebaseerd zijn op Chi na's binnenlandse ervaringen. Zij vormen een onderdeel van de huidige campagne tegen bureaucratie en ondoelmatigheid' Radio-Moskou heeft woensdagavond meegedeeld dat alle gegevens die door middel van de Sovjet-satellie ten zijn verkregen, aan de geleerden der andere landen zullen worden be kendgemaakt. Maar de Sovjet-ge- leerden moeten de tijd hebben de ge gevens te ontcijferen, hetgeen een moeilijk werk is, aldus de radio. (Van een medewerker) Wanneer de zesjarige Luigi een verjaarscadeautje wil geven aan zijn vriendinnetje Antonella, dan schrijft hij een cheque uit. Een cheque goed voor één pop. Precies op tijd zal zfö op de verjaardagstafel prijken. Luigi's bank draagt daar zorg voor. Het is de origineelste bank van de wereld. Het zakenobject is kinderspeelgoed. Reeds twee jaar lang komen jongens en meisjes naar het huis op Via Italia 36 in Biella (Italië), om er o.a. speel goedautootjes, poppen en driewieler- tjes in te leggen. De „loketbeambten", kinderen tussen zeven en twaalf jaar, schrijven de waarde van de inleg op een rekening in en overeenkomstig de stand van het tegoed kan elk van de 600 kleine klanten het speelgoed dat hij graag wil hebben mee naar huis nemen. Ook kan men de waarde overmaken of een krediet houden voor een nieuw stuk speelgoed. Net zoals de journalist Pralavorio, de stichter van de „speelgoedbank" in Biella, komen over de gehele we reld ook de mensen van de spaarban ken op de meest curieuze ideeën, om de spaargedachte ook bij de bezitters van de kleinste beurzen te doen in burgeren. Zij maken er echter ernst van en werken met baar geld. In de schoolkantine van het College in Springfield (USA) staat een echt bankloket. Er achter resideren 18 van de 750 leerlingen als „leden van de raad van commissarissen" en er zijn „bankbedienden", precies volgens het voorbeeld van een echte spaarbank. Vanaf de tijd dat de directeur van het College op het idee kwam, de bank in de school zelf te vestigen, wordt daar even ijverig gespaard als op de volksscholen, waar dit al sinds vijftig jaar wordt gedaan. Nadat het loket 26 dagen geopend was, weeö de balans 10.300 dollar op 335 rekeningen aan. De Sovjet-Unie is plotseling een be langrijke olieleverancier voor Groot- Brittannië geworden. De waarde van de Engelse invoer van uit de Sovjet- Unie afkomstige olieprodukten heeft in de eerste 9 maanden van dit jaar meer dan twee miljoen pond sterling belopen. Het is de eerste maal sedert de tweede wereldoorlog, dat dit cijfer zo hoog is. Het is tien keer zo groot als dat van 1956 en zesmaal zo groot als dat van het beste na-oorlogse jaar. De Suezkanaalkwestie en de vrees ten aanzien van de toekomstige leve ring van olie uit het midden-oosten hebben de belangstelling voor Sovjet- russische olieprodukten, zowel in Gr.- Brittannië als in andere Westeuropese landen, doen opleven. Daardoor kon de Engelse regering het verzet van de grote oliemaatschappijen tegen de aankoop van olieprodukten in landen achter het ijzeren gordijn overwin nen. Het verzet van de oliemaatschap pijen is gebaseerd op het feit, dat de communistische landen geen schade loosstelling hebben betaald aan de vaste aandeelhouders van de weste lijke maatschappijen, waarvan zij de bezittingen hebben onteigend. Op het ogenblik laten de kleine onafhanke lijke maatschappijen olieprodukten. voor een deel ook smeerolie, uit de Sovjet-Unie komen. Ir. R. van Lissa Nessel te 'sGraven- hage is uit de door hem in 1956 op gerichte politieke partij, de ..Natio nale Unie op Algemeen Christelijke Grondslag" getreden. De N.U. beoog de te zijn een partij, waarin katho lieken en protestanten op gelijke, voet met elkaar zouden samenwerken aan het nationaal belang en aldus een einde te maken aan de politieke ver deeldheid in ons christelijke partijen stelsel. Deze partij nam in 1956 deel aan de kamerverkiezingen doch zon der succes. De heer van Lissa Nessel is tot de conclusie gekomen ..dat de gedachte van de N.U. onvoldoende weerklank vindt bij het Nederlandse volk. dat sterk verzuild is. Het samenbrengen van katholieken en protestanten in een politieke partij blijkt niet te ver wezenlijken. De jongste ontwikkelin gen in de protestant-christelijke par tijen wijzen eerder in een tegengestel de richting." De N.U. overweegt deelneming aan de gemeenteraadsverkiezing voor Den Haag in 1958. De heer van Lissa Nes sel is van mening, dat het niet in het belang zou zijn van de toekom stige samenstelling van de Haagse ge meenteraad indien de N.U. met een eigen lijst zou uitkomen. Hij zou dus ook uit dien hoofde niet bereid zijn als lijsttrekker voor de N.U. op te treden. (Advertentie) De rust in de vaderlandse biljartwe reld. die enkele weken geleden terug keerde, blijkt slechts een vermeende te zijn geweest. Er is nu weer volop onrust en men moet vaststellen, dat het KNBB-hoofdbestuur daarin niet vrij uitgaat. Althans heeft het de schijn daarvan op zich geladen, zo als uit de ontwikkeling blijkt. De NNBB-leden, die na de uitspraak van het hoofdbestuur der ..koninklijke": „jelui kunt je weer onder onze vaan scharen, er zal geen enkele belem mering in de weg worden gelegd" van mening waren, dat het conflict uit de weg was geruimd moeten thans ervaren, dat dit allerminst het geval is. Datzelfde KNBB-hoofdbestuur schreef immers een bijzondere algemene ver gadering uit, op 22 december e.k. te Amsterdam, ter bespreking van de kwestie NNBB. Het daarmede aan de vertegenwoordigers der districten overlatend, de terugkeer al dan niet goed te keuren. Terwijl datzelfde hoofdbestuur enige weken geleden reeds daartoe besloot. Men kan deze gang van zaken slechts De Katholieke Universiteit van Leu ven heeft besloten dr. Konrad Aden auer. kanselier van de Duitse Bonds republiek, en Robert Schuman, de vroegere eerste minister van Frank rijk, het doctoraat honoris causa in de politieke en sociale wetenschap pen te verlenen. De plechtige promotie vindt plaats te Leuven op vrijdag 10 januari 1958 ter gelegenheid van een Europa dag. 55 De regeringscommissie aanbeste dingswezen zegt in een zojuist uitge bracht rapport, dat een doeltreffende bijdrage tot verbetering van de ver houdingen in het bouwbedrijf moet worden gezocht in een regeling, wel ke de terzijdestelling van de praktijk van vooroverleg en opzetafspraken mogelijk maakt. In dit verbood wordt het volronde voorgesteld: 1. De aannemers verplichten zich. geen vooroverleg met andere aspirant inschrijvers te plegen over de prijs, waarvoor bij aanbesteding wordt ingeschreven, geen uitkeringen aan derden te doen. en tot inachtneming van een aantal onmiddellijk met deze verplichtingen samenhangende regelen. 2. a) Op de inschrijvingssom wordt bij werken tot f 10.000.000 een prijs- correctie toegepast overeenkom stig het stelsel van prijscorrectie van de Nederlandse Aannemers Combinatie (NAC), met dien ver stande, dat de correctie bij wer ken groter dan twee miljoen gul den lager zal zijn dan bij de NAC- regeling. b) De aanbesteder geeft, behalve bij zeer kleine werken, de inschrijver een tegemoetkoming in de kosten van inschrijving. Bij openbare aanbesteding zal de tegemoetko ming. afhankelijk van de grootte van het werk, worden uitbetaald aan 5 tot 9 der inschrijvers, aan wie het werk niet wordt opge dragen. bij onderhandse aanbeste ding aan alle inschrijvers aan wie het werk niet wordt opgedragen. De hoogte der tegemoetkomingen zal worden bepaald in nader over leg tussen de bij de aanbeste- dingsregeling betrokken groepen (Advertentie) VU» op grond van een door de com missie gegeven richtlijn, c) De inschrijvers hebben de be voegdheid zich terug te treken, indien hun inschrijvingssom meer dan 10 procent blijft onder de middenprijs (zoals deze volgens de NAC-regeiing wordt vastgesteld). 3. E>e aanbesteding van werken van f 25.000 tot f 10.000.000 aal lopen over a an bestedingsbu reaus. 4. Voor werken, welker aanbesteding loopt over aanbestedingsbureaus, wordt in geval van onderhandse aanbesteding voorzien in de verle ning van preferentie zodanig, dat deze geen prijsverhogende werking heeft. 5. Ter uitvoering van de regeling zal in het leven worden geroepen een centraal orgaan, dat o.m. in de in stelling van de aam bestedings bu reaus en het toezicht op de na leving van de regeling voorziet. betreuren, want zowel nationaal als internationaal was dat herstel van verbroken banden niet slechts toe- gejuicht, het werd bovendien als drin gend gewenst beschouwd. Hoe stonden en staan de zaken? Toen enige weken geleden de com missie uit de vier grote KNBB-ver- enigingen, na ruggespraak met de woordvoerders van de NNBB èn drie leden van het hoofdbestuur van de KNBB, het volledig eens waren ge worden over de ter tafel gebrachte wederzijdse voorwaarden, heeft het later bijeen gekomen hoofdbe stuur van de KNBB zich daarmede akkoord verklaard. Die akkoordver klaring werd weliswaar pas bekend gegeven voor publikatie nadat de bestuurderen uren lang van ge dachten hadden gewisseld. Er waren dus veel moeilijkheden geweest. Niettemin, ze werd uitgegeven en schriftelijk vastgelegd. De NNBB- leden konden terugkeren en daarbij zou hun geen belemmeringen in de weg worden gelegd. Een afschrift van dit besluit ging naar de voorzitter van de NNBB, mr. J. Knecht te Rot terdam. Daarmede, zo was terecht de opvatting der onderhandelende partijen, kon men de affaire als in kannen en kruiken beschouwen. Wel dra bleek deze conclusie er een met véél haken en nóg meer ogen te zijn geweest. Immers, terwijl het KNBB- bestuur zwart op wit te kennen had gegeven, dat de NNBB-leden weer te rug konden keren en hun geen belem meringen in de weg mochten worden gelegd, kwam als een donderslag bij heldere hemel die vergadering uit de lucht vallen. Een vergadering, welke intussen tot de nodige onaangename consequenties dreigt te gaan leiden. Men zal zich herinneren dat de NNBB-leden om diverse o.a. organi satorische redenen er toe overgingen een vereniging op te richten onder de naam B.C. .Holland" te Eindhoven. Daarin werden zowel de topspelers als die, uitkomende in lagere klas sen, tezamen gebracht. Per 6 novem ber jl. had dit „Holland" zich bij de KNBB als vereniging aangemeld. Een week later ontplofte een nieuwe bom. De KNBB weigerde, blijkens een officieel schrijven, de aanslui ting. Een en ander op grond van het feit, dat de uiteindelijke beslissing over toelating aan de districten was en voorbehouden blijft aan de souve- reine Bondsvergadering. Over belem meringen gesproken. (Advertentie) Intussen hebben ze ernstige gevolgen voor de 'betrokken spelers. Aller eerst deze, dat dit zonderlinge terug trekken inzake aangegane overeen komsten, de NNBB-topspelers niet zullen kunnen deelnemen aan het tournooi in Lyon (Coupe Alexandre Ave) van 16 tot 19 december a.s. Enkele dagen vóór de Bondsvergade ring dus, waarop over de toelating van deze spelers zal worden beslist. En eenzelfde belemmering wordt de lagere spelers in de weg gelegd, omdat de termijn van inschrijving voor de diverse kampioenschappen eveneens vóór 22 december moeten zijn geschied. Het is volkomen te begrijpen, dat de NNBB. die reeds in liquidatie was zich allerminst met deze gang van zaken verenigen kan en dat zulks eveneens het geval is met de vier grote vereniging uit de „koninklijke" en deszelfs commissie. Wat de NNBB betreft, vanzelfspre kend heeft deze zich om een nadere verklaring tot de KNBB gewend. Zijn wij goed ingelicht, dan dreigt een nieuwe scheiding te ontstaan en wel wanneer het bestuur van de „konink lijke" geen koninklijker houding aan zal nemen. Het ligt voor de hand te veronderstellen, dat de NNBB ver langen zal, dat zijn spelers inder daad geen beiemeringen in de weg zullen worden gelegd. Wat immpli- ceert, dat deze wél aan het tournooi in Lyon zullen kunnen deelnemen en dat de B.C. „Holland" wèl zal worden toegelaten. Desnoods zou het zó kunnen worden gesteld, dat de vergadering op 22 december er haar toestemming, of fiat zo men het noe men wil, aan geeft. Dan zal reeds zeer veel hartzeer zijn weggenomen. In ieder geval zal door een dergelijke houding van de „koniknlijke" veel van wat in de ogen van sportief Ne derland volkomen verkeerd werd ge daan, kunnen worden weggenomen en zullen de nu sterk gedupeerde spe lers toch aan hun trek komen. Zoals het behoort te zijn. Hoezeer inmid dels ook internationaal deze zonder linge methode van het KNBB-bestuur in een vreemd daglicht komt te staan, valt niet moeilijk vast te stel len. Was men immers ook in het grotere verband niet alweer ver met het herstel der betrekkingen gevor derd Voor de goede gang van zaken, in alle opzichten, is het daarom te wen sen, dat de „koninklijke" alsnog haar houding wijzigt, in die zin, dat de toegezegde medewerking tot terug keer volledig verleend wordt, zodat de noodzakelijke rust inderdaad terug kan komen. Anders wordt het op nieuw een janboel. i, spspj!-' hagS# .vi4_ mqgefij kheden !j 'f'krti^goiiden prn'i Praktisch, gemakkelijk vulsysreem „Jfeikgheidschp tegen vttkea 17.90 tot 27150 H. M. Koningin Juliana heeft een informeel bezoek gebracht aan Leeuwarden. Op deze foto zien we HM. tijdens de ontvangst in het kunstcentrum „Prinsentuin" waar haar door de presidente van de vrouwelijke hulpverlening een Hin deloper presenteerblad, werd aan geboden. De foto werd gemaakt toen HM. de Koningin het presen teerblad uit handen van mevrouw Mulder-Muller aannam.

de Stem | 1957 | | pagina 7