lv Hollandse kaas in Kent ctifral-10 p Wit n 1 ïl 1 0 31 1 DE DUIVEL IN HET DORP Kerstgaven voor het vluchtelingenkind Zwart o nu KWELLENDE VRAAG LAPMIDDEL NAAR HET HOF TWEEDE BLAD VRIJDAG 22 NOVEMBER 1957 DE twistappel, welke de Belgische veekoopman Sooy v. d. Eijnde in de rustieke Benelux-samenleving van Baarle-Nassau-Hertog heeft geworpen met zijn luidruchtige proclamaties, dat zijn Nederlands geachte huizen aan de grens op Belgisch gebied stonden, zal nu voor het Internationaal Gerechtshof in Den Haag worden gebracht. Daar toe hebben de Belgische en de Ne derlandse regering in gemeen over- leg besloten. 7 maart j.I. viel dat Minister E.E.G. naar Parijs Minister Mansholt opent laboratorium voor grondonderzoek Amerikanen maken speelfilm in Duivendrecht UW TAFELDRANK. Voor familiegebruik, in i/i literschroefflessen Waterstof deeltjes in de ruimte PHILIPS - ROXANI T V-R A DIO-TV-RADIO-TV- Hoedt U neem direct Hirosjima lijdt nog steeds van de atoomBom UW TAFELWATER Voor familiegebruik, in ï/'i literschroefflessen r a.s. lende uur m hde de febru- Irse van deel, Izal zelf Icht tre- jchoen" IHT Iers van 1 het ge- pgesteld van 1 uur tot ■houders neester. Iris. Imidden- 13eukels- winkel biet van fproken. uit over t.m. 5 I. In elk Ide win- Ije voor- fgen. I ren zijn Jties aan kinde- |d geor- yan de ndt zich bedoe- plaats raden, teer een deelne- iens de bonnen kunnen rden ge le en een Ivan deze I oor het Beukels- la.s. doet in Bier- aan de |rdt hier van de ..Willem ie plaat- |)ger Op" van het bij de hd wordt ko's" uit tie naam gen volle tijd (bij 1) steeds ien. Zo id in de iBeukels- |Puy de |De klok- terwijl lafé van toneel- Zegen" luit Oost- Imet het Deze van de plaatse- IN.V.V. jeluitvoe- lde zaal. lofdplaat /as voor |van deze met de ien her- fein. Van de aan- le Burg. een en ïu reeds /liet nog \ANHAKEND aan een uitlating van mr. van Doorn, partijvoor zitter van de KVP, hebben we nog eens de vraag gesteld, waarom ons land moet vasthouden aan 18 maan den diensttijd, terwijl in de landen om ons heen die periode overal omlaag is gebracht. Het hoofd van de Legervoorlichtingsdienst mr. G. p, Kiès is nu zo vriendelijk ons het afschrift toe te zenden van een brief, die minister Staf 10 juli jl. aan de voorzitter van de Defensie commissie zond. In die brief wordt uitvoerig betoogd, dat een vermin dering van de duur der eerste oefe ning thans zou betekenen, dat Ne derland zijn aan de bondgenoten gedane toezeggingen niet meer ge stand zou kunnen doen en boven dien in de vervulling van zijn na tionale verdedigingsverplichtingen zou moeten gaan tekortschieten. Nu willen we dit allemaal best aannemen, doch het lost voor ons een kwellend raadsel niet op. Het is dit: Andere landen gingen ook verplichtingen ten aanzien van hun bondgenoten aan en stelden daar toe de diensttijd op perioden, welke ongeveer met de onze gelijk kwa men of zelfs daar boven uit gingen. Zij hebben later die perioden flink besnoeid. Nu van tweeën een: Of ze onttrokken zich aan hun ver plichtingen en moesten dan flink op hun nummer gezet worden, of ze konden aan die verplichtingen blijven voldoen ondanks de dras tische vermindering van de duur der eerste oefening. Minister Staf verklaart, dat dit laatste niet mo gelijk is. Dan is veronderstelling één juist met deze correctie, dat deze landen nimmer op hun num mer werden gezet en nog steeds als trouwe Navo-leden worden aange merkt. Zodat voor ons de kwellende vraag blijft bestaan: Waarom moet voor Nederland gelden wat voor andere landen niet geldt? ^/AAR men ook rondkijkt, in stad of dorp, er wordt gebouwd, ge bouwd, gebouwd. Niettemin is 't no dig, twaalf-en-een-half jaar na het beëindigen van de oorlog, het vrij willig beschikbaar stellen van wo ningruimte nog sterker aan te moe digen. Dat wil zeggen: het samen wonen van twee of meer gezinnen te bevorderen. Als men weet, dat er in Nederland nog rond 61 duizend woningen van vier ver trekken of méér zijn, die slechts door één persoon worden bewoond, dat er daarnaast nog 245 duizend van vijf of meer vertrekken zijn, waarin slechts twee mensen wonen, dan kunnen we deze aandrang goed begrijpen. Er zijn nog altijd zo veel jonge mensen, die willen trouwen, maar die al jaren naar een huis uit kijken, er zijn nog altijd zo veel schrijnende gevallen van het op proppen van vijf, zes, zeven men. sen in een paar hokken, die nau welijks de naam „vertrek" verdie nen. In- deze nood moet, hoe dan ook, voorzien worden, Als we maar goed blijven beseffen, dat ook dit samenwonen veelal maar een lap middel is. Het vergt veel van 's mensen verdraagzaamheid en in schikkelijkheid. Niet zelden wordt het te veel en dan ontstaan de spanningen, de ruzies. „De" enig afdoende oplossing blijft nog meer bouwen, bouwen, bouwen. (Advertentie). besluit al, maar dezer dagen is het nu ook geratificeerd. Men kan dus gaan procederen en de goede Bene- lux-verhouding leidt er toe, dat dit in alle minzaamheid gebeuren kan. Als het dan hier maar bij blijft en geen gewoonte wordt. Wij hebben minister van Auden- hove zo pas nog horen verklaren, dat de Belgische instanties bijna gereed zijn met een rapport over het Nederlandse Deltaplan en dat de Belgische regering op dit stuk waakzaam zal blijven. Gezien de juridische controver sen, die hierover van niet-officiële Belgische zijde al zijn opgeworpen, zit hier ook procedure-muziek in. Of men dat in Brussel ook zo ver staat en ook hieromtrent Nederland een vriendelijke uitnodiging ten Hove voorbereidt? We zullen het moeten afwachten. Van 15 tot 20 december a.s. zullen de ministers van Buitenlandse Zaken van de zes landen der Europese Eco nomische Gemeenschap te Parijs bij eenkomen. Zij zullen de voorzitters en de leden der instellingen van Euratom en Ge meenschappelijke Mai'kt aanwijzen, opvolgers benoemen voor René May er en Etzel in de Hoge Autoriteit der EKSG en een besluit nemen over de zetels van de Europese gemeenschap pen. Het grote, moderne, nieuwgebouw de laboratorium voorg rond- en ge was-onderzoek te Goes is gereed ge komen en reeds enige dagen in ge bruik. De officiële opening is bepaald op woensdagmiddag 11 december a.s. en zal geschieden door de minister van Landbouw, dr. S. Mansholt. De bijeenkomst, waarop ook de heer H. Louwes, voorzitter der stich ting aanwezig zal zijn, wordt gehou den in hotel „de Korenbeurs". Daarna is er gelegenheid om het laboratorium, dat aan de Naerebout- straat, hoek Westsingel staat, te be zichtigen. De Amerikaanse filmproducent en regisseur William, Lee Wilder heeft besloten in de Cinetone studio's te Duivendrecht een speelfilm „Spy in the sky" op te nemen. Behalve de Amerikanen Steve Bro- die, George Coulouris en Sandra Francys zullen ook Nederlandse ac teurs en actrices in deze film op treden. Reeds gecontracteerd zijn Andrea Domburg, Bob de Lange en Hans Tiemeyer. Het ligt in de bedoeling van de heer Wilder, indien de produktie van deze eerste volledige in Duivendrecht opgenomen Amerikaanse speelfilm naar wens verloopt, in de toekomst nog andere films in ons land te ma ken. (Advertentie). Op h-;t ogenblik eet bijna ted:r:.-r in de stad Bromley in het Engelse graafschap Kent Nederlandse kaas zij het dan als monsters, gratis verstrekt ter gelegenheid van de iveek van de Nederlandse zuivel. Deze foto laat zien hoe twee in kwasi-Nederlands kostuum geklede datnes in een zuivelzaak te Brom ley de klanten gratis stukfes kaas presenteren. De verkoop van Ne derlandse zuivelprodukten is sinds het begin van de actie in deze stad waarbij ook een rijdende kaas- en bo -..otand is ingeschakeld, met i00 procent gestegen. Een Amerikaanse rakettenbouwer, Stine, heeft naar aanleiding van een verklaring van prof, Albert voor de Sovjet-akademie van Wetenschappen over het aantreffen van deeltjes in de wereldruimte gezegd, dat het reeds lange tijd bekend was, dat de ruimte buiten de dampkring van de aarde bestaat uit miljarden gasdee.ltjes. Stine deelde verslaggevers mee, dat de Amerikanen dit reeds bij proeven in de herfst van 1955 hebben vast gesteld. Bij deze proeven bleek, dat daarboven veel meer waterstof is dan de geleerden tevoren hadden aange nomen, aldus Stine. Je proeft 't iedere dag King's Cross blijft 'n klasse beter! Onder het motto: „Een reep voor het vluchtelingenkind" heeft het Ned. r.-k. Huisves tingscomité een actie op touw gezet om wat vreugde te bren gen in de harten van de vluch telingen, speciaal die in de Oos tenrijkse kampen. Beseffen wij wel, wat dat zeggen wil: vluchteling te zfjn in een kamp? Degenen die hebben meegeholpen verleden jaar, om de Hongaren een onderdak te verschaffen, weten er wel iets van. Maar toch eigenlijk maar zo weinig. Want dit was enkel een noodtoestand. De Hongaren zijn zo snel mogelijk uit de kampen ge haald en in normale huizen onderge bracht. Maar in Duitsland en Oostenrijk en (Advertentie'). Niet alleen A en D maar alle vitaminen die U nodig hebt. Een flacon van 100 dragees Nu óók voordelige gezins verpakking van 150 dragees f3.75 Philips-Roxane Nederland N.V. - Amsterdam andere landen zijn nog zoveel kam pen, waarin mensen al tien, twaalf jaar leven, zonder uitzicht ooit een normaal leven te zullen kunnen be ginnen. Het zijn de gezinnen die nie mand hebben wil, die nergens terecht kunnen, b.v. omdat de man niet in staat is normaal te werken. Ook wel omdat er zieken of gebrekkigen bij zijn. die voor emigratie niet in aan merking komen. En er zijn weduwen die met kinderen alleen zijn achter gebleven en die niet in hun onderhoud kunnen voorzien. Deze mensen kun nen nergens heen. Voor hen bestaat alleen het kamp. Het zijn met recht de „vernederden en verdrukten" van deze aarde. Want is het niet vrese lijk te weten dat men teveel gevon den wordt; dat er geen plaats voor ons *p de aarde is? En deze mensen huizen vaak met tienen of meer in twee of drie klei ne kamertjes. Misschien wordt voor hen de kans nog ooit uit hun barak of bunker te komen kleiner, wanneer weer een nieuwe ramp losbreekt, die al de aandacht van de goedwillenden vraagt. Zo was het immers bij de Hongaarse opstand. Voor de Honga ren werd plaats gemaakt, maar voor deze mensen, die al zoveel langer wachten, is de uitkomst verder ver schoven. De ouderen kunnen het misschien nog begrijpen. Maar er zijn ook kin deren. Zelfs heel veel, want de vluch. telingen gezinnen zijn kinderrijk. Kin deren, die heel jong in het kamp gekomen zijn, die er geboren zijn veelal en die nooit een normaal ge zinsleven gekend hebben. Het zijn kin. deren met dezelfde behoefte om te spelen, met dezelfde verlangens als onze gelukkige jeugd. Voor deze kin deren komt het Ned. r.-k. Huisves. tings-comité iets vragen van het Ne. derlandse volk. Het wil aan al deze kinderen met Kerstmis een pakket sturen, met gaven die die kinderen gelukkig kunnen maken. Het stelt zich voor daarin te doen: repen cho colade, goede, warme kinderkleding en speelgoed. Uw gaven worden gaarne voor 10 december ingewacht bij het Ned. r.-k. Huivestingscomité, Hekellaan 6 te 's-Hertogenbosch. En wie liever geld geeft, kan dit storten op giro 34348, onder het motto „Een reep voor het vluchtelingenkind". U begrijpt hoe welkom financiële steun zal zijn. j PROBEREN De politie van "West Bromwich is op zoek naar een brutale dief, die onlangs een kapsalon binnendrong en zich daar ge- rieflijk schoor met scheerzeep S en een mesje. Daarna ver- dween hij met een elektrisch scheerapparaat. Drinken Het feit, dat de gevangenis van Buckingham geen bar heeft voor de gevangenen, heeft zich gewroken. De heer Greenough kreeg namelijk zo'n allemachtige zin in een borrel tje, dat hij uit zijn cel brak en in het huis van de directeur binnen drong om daar een hele fles rum op te drinken. Daarna viel hij in een diepe slaap. De cipiers hoefden 's morgens niets anders te doen dan hem terug naar zijn cel te dragen. Aap Een politieman, die op nachtroute was in het centrum van Bourne mouth dacht eerst een hele tijd, dat hij gek geworden was en vervolgens ging hij tot actie over. In een meu belzaak zag hij namelijk een aap. die niet anders deed dan hard van het ene bed op het andere springen. Het dier vond dit spelletje zo leuk, dat hij eerst een man of vier in de handen beet alvorens hij zich liet pakken. Vondsten De heer Cormac uit Londen, een functionaris van het voedsel- inspectiebureau heeft meegedeeld, wat er allemaal in eetwaren ge vonden wordt. Het vorig jaar wa ren dat onder meer een ballpoint in een brood, een scheermesje in een verjaardagstaart en een pun tenslijper in een fles melk. Smaad Henri Jolyet, een medewerker van een Frans weekblad, wil de Franse schrijfster Frangoise Sagan laten vervolgen wegens smaad. Sagan heeft namelijk een van de figuren uit haar jongste roman „Dans un mois, dans un an" de naam André Jolyet een niet veel voorkomende naam gegeven en deze figuur niet erg gunstig gekarakteriseerd. Bo vendien is Henri Jolyet even oud als André Jolyet. De zich beledigd voe lende Henri Jolyet eist een miljoen frank schadevergoeding. Standbeeld De gemeenteraad van de Italiaanse plaats Borgo San Lorenzo heeft be sloten op een van de voornaamste pleinen van de stad een monument op te richten voor de hond „Fido", die al veertien jaar lang elke dag tweemaal naar de bushalte in de plaats ging in de hoop zijn baas weer te zien die bij een luchtbom bardement in 1943 om het leven was gekomen. En verder, Kolonel, kunt u uw kanaal wel houden en ook de strook om Gaza en kunt u.... ZATERDAG 23 NOVEMBER HILVERSUM I 402 m KRO: 7,00 Nws. 7,10 Gram. 7,15 Gewijde muz. 7,45 Morgengebed en liturg, 'kal. 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Gram. 8,50 V. d. vrouw 10,00 V. d. kleuters 10,15 Gram. 10,30 Ben je zestig? 11,00 V. d. zieken 11,45 Gram. 12,00 Middagklok-noodklok 12,03 Metro- pole ork. en solist 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 Gram. 12,45 Opening con gres Europese cultuur te Amsterdam 13,00 Nws. en kath. nws. 13,20 Gram. 13,30 Dansmuz. 14,00 V. d. jeugd 14,20 Engelse les 14,40 Boekbespr. 14,50 Gram. 14,55 Amateursprogr. 15,15 Kron. v. letteren en kunsten 15,50 Amateursprogr. 16,00 V. d. jeugd 16,50 De schoonheid v. h. Grego riaans 17,20 Ballroomork. 17,40 Lichte muz. 18,00 Journalistiek weekoverz. 18,10 Gram. 18,15 Pari. overz. 18,25 Lichte muz. 18,45 Regeringsuitz.: Atlantisch Allerlei: Een en ander over de 15 landen, aange sloten bij het Atlantisch Pact 19,00 Nws. 19,10 Commentaar op het nieuws 19,15 Radio Filharm. ork. en solist 20,10 Licht baken, caus. 20,25 Act. 20,40 Gevar. progr. 22,10 Amus. muz. 22,35 Wij luiden de zondag in. Aansluitend: Avondgebed en liturg, kal. 23,00 Nws. 23,15 Nws. in Esperanto 23,22-24,00 Gram. HILVERSUM II 298 m VARA: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. 7,23 Idem 8,00 Nws. 8,18 Gram. 9,00 V. d. vrouw. VPRO: 10,00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus. 10,05 Morgenwijding. VARA: 10,20 Dansmuz. 10,50 Buitenl. weekoverz. 11,05 De familie Doorsnee 11,35 Altviool en piano 12,00 Orgelspel 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 Gram. 13,00 Nws. 13,15 VARA-varia 13,20 Politi©kapel 13,45 Sportpraatje 14,00 V. d. jeugd 14,10 Vers van de pers 14,55 Boekenwijsheid 15.15 Koorzang 15,30 Bij eenkomst v. d. Fondation Européenne de la culture 16,45 Is de maat vol?, caus. 16,55 Lichte muz. 17,10 De microfoon voor u 17,30 Act. 18,00 Nws. en comm. 18,20 Bel Canto 18,55 Wie klopt daar?, caus. 19,00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19,30 Passepartout, caus. 19,40 Godsdienst voorheen en thans, caus. 19,55 Deze week, caus. VARA: 20,00 Nws. 20,05 Waar gaan wij heen..., caus. 20,13 Gevar, progr. 21,45 Klaver Vier 22,15 Soc. comm. 22,30 Dans muz. 23,00 Nws. 23,15-24,00 De laatste beetjes. BRUSSEL 324 m 12,00 Gram. 12,30 Weerber. 12,35 Gesproken aperitief 12,45 Gram. 13,00 Nws. 13,11 Radio-almanak 14,30 Radiojo-urn. 15,00 Ork. conc. 15,50 Gram. 16,00 Accordeonrecital 16,15 Gr. 16,30 Accordeonrecital 16,45 Engelse les 17,00 Nws. 17,10 Dagklapper en lit. kal, 17,20 Liturgische zangen 17,30 Gram. 18,00 Idem 18,30 V. d. sold. 19,00 Nws. 19,40 Gram. 20,00 Idem 22,00 Nws. 22,11 Amus. ork. 23,00 Nws. 23,05-24,00 Jazzmuz. BRUSSEL 484 m 12.15 Gram. 12,54 Idem 13,00 Nws. 16,00 Disco-club 17,00 Nws. 17,10 Bel Canto 18,38 Gram. 19,30 Nws. 20.00 Gevar. progr. 22,00 Nws. 22,10 Jazzmuz. 22,55 Nws. 23,00 Lichte muz. 23,55 Nws. (Advertentie) Televisie ZATERDAG 23 NOVEMBER KRO: 17,00-17,30 V. d. kind. AVRO: 20,00 Journ. en weeroverz. 20,15-22,00 Gevar. progr. FRANS BELG. 19,00 V. d. kinderen. 19,30 Hengelaarskron. 20,00 Nws. 20,30 Filmrep. 22,00 Act. 23,10 Wereldnws. VLAAMS BELG. 19,00 Internat, jeugdprogr. 19,30 Nws. 19,35 De week in beeld 20,05 Bokswedstrijd 20,15 Relais v. d. AVRO: Gevar. progr. 22,00 Euro visie: Sportrep. 23,00 Dragnet, feuilleton (Advertentie) voor raKOUDHElO HOEST KEEtPUN BR1EP De keélonlsmettende tabletten Uit een. verslag, samengesteld door radiologen van de universiteit van Hirosjima, is gebleken dat het sterftecijfer van de bewoners van Hirosjima, die zich bij de ontploffing van de eerste atoombom binnen een straal van ongeveer 1,5 km van deze ontploffing bevonden, op het ogenblik 12 jaar na de ramp nog twee maal zo hoog is als elders in Japan. De meeste slachtoffers sterven aan leukemie. SPA door Maurice Zermatten. Vlfk ,rechter. komt naderbij en staat arfdU r zyn tegenstander. De vij- onmklHonT31! beide mannen bereikt eSr J aar t0PPunt- Ze kijken £,'an en meten in felle woede M ha mBeiden zien als in riviini "1? de diePte van het mlt r1!83 de yeg- a£g™nd gaapt vnor^ "I""1 en laat Seen hoop keuze meer.m MMr iS gee" Emile yoelt' echter, dat hij de sterk- ren zal zijn. De gezwollen ade- ODeen^i,,Em5nuel en zijn kaken, die opeengeklemd zijn als de klemmen uft h,een, bankschroef, zijn ogen die nun kassen springen alles spreekt i. n een woede, die ontembaar is. Hij ®an aangevallen beest, dat al teen wijkt voor een onweerstaanba re macht. Het hoofd van de boer gloeide als °v?n. De verontwaardiging over 0 kwaad, dat Emile veroorzaakt J™, loeg Troillet nu als een gloeiend 'door de aderen; nu was het moment gekomen om een einde te stellen aan de streken van die vle gel. Dan hoeven we niet meer te vrezen voor de eer van onze meis jes, voor de toekomst van onze jon gens. Neen, ze zullen zich niet lan ger bang maken, nu er zich een zo goede gelegenheid aanbiedt. Hij was zo opgewonden, dat zijn mond krampachtig weigerde het scheldwoord er uit te slingeren, dat hem naar de lippen steeg. Hij zag bloed. Zijn gespannen armen droegen vuisten als mokers. Maar de onbe weeglijkheid van zijn tegenstander weerhield hem. Emile beefde over al zijn leden. De gloed, die in zijn klei ne ronde slangenogen had geschenen, was uitgedoofd. Een seconde had hij gehoopt, hulp te krijgen. Maar er ge beurde niets, dat hem uit dit gevaar hielp, en hij kromp ineen: zijn ge zicht werd geel en toen groen, als boter, die ranzig wordt. En zijn han den hingen erbarmelijk langs zijn lijf. Een panische schrik verlamde hem. Hij dorst geen beweging maken en geen woord uiten. Het minste gebaar kon de spieren van Emmanuel in beweging brengen. En daar beneden gaapte de zwarte muil van de af grond. De vrees stak hem plotseling in de benen, waaruit het bloed leek weg te vloeien. Zijn knieën knikten onder zijn lijf. Zijn aderen schenen leeg te lopen en hij was bleek, doodsbleek. De vrees blies als een ijswond in zijn hoofd, hij kon niet meer denken, niets meer doen, hij stond als leven loos op de weg. En het zweet brak uit op zijn voorhoofd. Toen hij die lafheid zag, sloeg de woede van de rechter om in verach ting. Was dat nu die gevaarlijke krachtpatser, waar ze bang voor wa ren? Je kon hem niet eens ernstig nemen: Lafaard! De belediging wekte alleen een echo in de kloven van de berg. Emi le bewoog niet en antwoordde niet. Hij voelde, dat het gevaar voorbij was met het woord en zijn echo's, die door het water overstemd wer den. Het bloed begon weer in zijn aderen te stromen. Daar! Een klap in zijn gezicht! Hij be greep eerst niet wat hem overkwam. Maar de slag bracht hem weer tot zichzelf. Emmanuel Troillet keerde hem al de rug toe, ging weer naar zijn kar, zette de remmen af en greep de leidsels, zonder ook nog maar even om te zien. Hu! De raderen knarsten, de muilezel schudde zijn bellen. En een krom ming van de weg deed ze uit het ge zicht verdwijnen Nog wel een minuut lang stond Emile roerloos stil. Leeg van gedach ten stond hij daar op die plek wilder nis, waar gelukkig niemand hem kon zien. Dan rukt hij zich los en doet enkele stappen. Hij verlaat de weg en ziet op een vijftig meter boven hem een uitstekend rotspunt. Zo'n schoelje! Met iedere stap, die hij deed, kwam een beetje meer helderheid in zijn hersens. Men heeft ons geslagen, zei hij, men heeft ons geslagen, ons allen! Hij glijdt uit en valt, met het ge zicht tegen de helling, hij houdt zich met beide handen aan het gras vast. Dan klimt hij weer omhoog, zo hard hij maar kon, om boven op de rots te komen, die hij gezien heeft. Hij sjort zich op de steen en van het voetstuk, waarop hij zich als een standbeeld tegen de lucht aftekent, doorzoekt hij de diepten, waardoor de weg zich slingert als 'n wit koord. Hij ontdekt de kar, die achter de muilezel in korte draf afdaalt. De rechter is op de kar gaan zit ten. Emile raapt een steentje op en werpt het. Hij volgt enige ogenblik ken de vlucht van de steen door de lucht. Maar Troillet beweegt niet. Men ziet een blauw rookwolkje van hem opstijgen. Dan weerklinken de dalen van de snijdende lach die 'n bo de der duisternis van rots tot rots doet galmen. HOOFDSTUK IV Uit het zakje onder de band van zijn uniformbroek trok Jean-Mane Fellay zijn horloge, dat aan en koperen ketting hing. Hij hield het een ogenblik in zijn hand en de he le palm verdween onder het metaal. Hij schudde een paar keer met zijn hoofd van links naar rechts en van rechts naar links. Dan ging hij op het uiteinde van een balk zitten met zijn ronde rug tegen de wand van de schuur. Het dorpsplein dommelde in de za terdagavondschemering. De week was moe van zes dagen onafge broken werken en sluimerde in. Nog een paar zwaluwen sneden met snelle wendingen door de lome lucht. De weg straalde een nog warme stoflucht uit. De postbode verwonder de zich erover, dat hij de eerste was en vroeg zich zelfs af of er geen vergissing in het spel was. De blanke kerk doezelde weg en de blaren van een kerseboom werden dof in de schermering. Uit de huizen klonken bekende geluiden. Maar je hoorde geen zware mannenstemmen zich voegen bij het moederlijk ver maan dat de kinderen, moe van het spelen op een hete dag, die hen nog en de aderen brandde, telkens weer uitlokten. Boze scherpe stemmen klon ken van tijd tot tijd op tegen de mu ren. Jean-Marie moest er inwendig 'im glimlachen. De mannen waren dus, al was de ergadering tegen half negen aange- egd, nog niet teruggekeerd van de nomerweiden vandaar ze zouden ko men hun muildieren aan de halster meetrekkend. Een vergissing? Toen hij zojuist terugkwam van zijn rond gang, had Madeleine, zijn vrouw, hem nog vóór hij zijn pet aan de muur op zijn spijker hing, gezegd: Ze zijn je komen roepen. Zo wie? De gemeentesecretaris. Er is vanavond vergadering op het plein. Haast je dus maar. Vergadering? Waarvoor? 't Gaat over het meer. Alle man nen moeten er zijn. Meer hoefde ze niet te zeggen. Als het over het meer ging, was hij be reid, hard te lopen, 't Is om half negen, zei zijn vrouw. Je hebt net de tijd. Maar hij luisterde al niet meer. Daar mocht hem niets van het debat ontsnappen. Maar nu zat er nog niemand op de balken, die er overhoop langs de weg lagen. Hij betreurde een ogenblik het glas wijn, dat hij zich anders na zijn be stelling voor de dorst toebedeelde. Zo regelmatig als de klokluider, die de torentrap opklom om het Angelus te luiden, ging hij op dezelfde tijd de keldertrap af en vulde zich de hou ten kroes tot de rand. De hele dag slikte hij. voorovergebogen over de weg, het fijne stof. Dat zat hem, als hij terugkwam, in zijn mond en zijn neus, in zijn oren en in alle naden van zijn kleren, overal. Dat ogenblik van verademing in de kelder maak te hem van binnen en van buiten schoon. Maar neen. Met zo iets ernstigs zou Madeleine geen grapjes maken, met dat water, dat daar almaar stijgt achter de gletscher en dat ons allen, zoals we daar leven dag en nacht bedreigt. Want het moet toch wel eens naar beneden komen en dan wee hen, die zich op zijn weg bevinden! Ze komen natuurlijk gewoonweg te laat. De laatste dag van de week komen ze nooit klaar: dan moeten ze de weitjes nog eens aanharken en de hooischelven nog eens gelijk maken. Het was hoog tijd! Nog en kele dagen van aarzeling en we zou den wel eens wakker kunnen worden in het eeuwige leven. Hij spon zijn gedachten niet verder. Wat zou hij zich ook druk maken over wat er misschien zou kunnen gebeuren? Het ongeluk, dat hij voelt aankomen is immers al zo erg, dat zijn verbeel ding het niet kan omvatten. Als de ijsdam breekt, dan stort de Dranse zich in rampgolven op het dal. Hoe zou een mens zich die oneindige verwarring kunnen voorstellen? Hij trekt aan zijn pijp. De ver gadering van vanavond stelt hem ge rust. Een rechtmatige trots geeft hem goede zin. Hij heeft dan toch niet voor niets gewaarschuwd. Het heeft zijn tijd nodig gehad, maar nu zullen er flinke besluiten genomen worden. Er zijn er wel, die niets willen zien en niet willen horen. Die zouden het verdienen dat men alles aan zijn lot overliet... Sommige avonden, als de berg bromt en het geluid de klank der klokken overstemt, lopen ze dan niet hard naar de herberg om niet meer aan hun zorgen te denken? (wordt vervolgd}

de Stem | 1957 | | pagina 3