Terreur op Nieuw-Guinea zegt Soebandrio Zuid-Tirol wil onafhankelijk worden Zijlstra enigszins optimistisch Schip in haven van Napels ontploft Fusie van Belgische en onze luchtmacht? Akkoord Dulles-Pineau GELUKKIG MacMillan Parijs naar Debat in V.N. verdaagd Tito moet rust houden Arts reed door na aanrijding Over half jaar overschot van 500 miljoen bereikbaar Ollenhauer bij Adenauer DAGBLAD VOOR ZF.ELAND ik heb dekens! Plaatselijk wat regen Australische steun voor Nederland Twee jongens gewond Fikse eisen tegen bouwkundigen Jordaniërs hielden konvooi van Israël aan Schadeloosstelling slachtoffers Nazi's Toch voorzichtig blijven" Zeker drie doden 100 gewonden Rosenberg ook spion ruimteplannen V.S. NEEM BLIK GROEN TEN O Vrouwenmoordenaar Gein voor rechter Arbeidsconflict dreigt in Engeland Vervolg Ned. - Duitse besprekingen op 9 december 97e JA LRGANG No. 22613 Uitgave N. V. Uitgevers tViij. Neeilandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H- M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet 7.- p. kwartaal, p. post t 8.20, p. week (ultsl. bij niet postbesteil.) 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct Postrek. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland VRIJDAG 22 NOVEMBER 117 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) Bij de hervatting van het debat in de politieke commissie der V.N. over de kwestie-Nieuw-Guinea heeft de Australische afgevaardigde, Ronald Walker, elke rechtmatigheid in de Indo nesische aanspraken inzake soevereiniteit over dit gebied en elke rechtvaardiging voor een nieuw debat op dit ogenblik ontkend, daar de vorige bijeenkomst van de algemene vergadering slechts acht maanden geleden een Indonesische resolutie verwierp, waarin hervatting van de onderhandelingen werd gevraagd. Hij verwierp ook nu de ontwerpresolutie. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Dulles, heeft op een persconferentie ver klaard, een overeenkomst met de Franse minister van buitenland se zaken, Pineau, bereikt te heb ben over de verscheping van Amerikaanse wapens naar Tu nesië. Dulles weidde echter niet verder hierover uit. Volgens welingelichte kringen te Belgrado hebben de artsen, die pre sident Tito behandelen, het Zuidsla- vische staatshoofd aangeraden, in Zwitserland een rustkuur te volgen. De president was tot dusver echter niet op dit advies ingegaan, omdat een reis naar Zwitserland naar zijn mening een „slechte reclame" voor de Zuid- slavische geneeskunde zou betekenen. Naar verluidt, lijdt de 65-jarige pre sident, die men sinds één oktober niet meer in het openbaar heeft gezien, aan een aanval van spit en aan moeilijk heden met de wervelkolom. DE V.S. ZULLEN aan India binnen kort een lening van circa 150 miljoen dollar aanbieden, als hulp bij de uit voering van het Indiase vijfjaren plan. HET NEDERLANDSE ministerie van oorlog en marine heeft voor tien mil joen guldens overblouses, overbroe- ken en stof bij Belgische ondernemin gen besteld. IN BOEDAPEST wordt op het ogen blik vanwege het toenemend tekort aan water, gedurende de nachtelijke uren geen water aan de huizen toe gevoerd. AMSTERDAMS begroting voor 1958 sluit met een nadelig saldo van ruim twintig miljoen. DE PRESIDENT van Finland, Kek konen, heeft de leider van de liberale Partij, Saari, belast met de vorming van een kabinet. DE MELK uit de omgeving van Winscal in Engeland, waar ruim een maand geleden radio-actieve damp uit een atoomfabriek ontsnapte mag morgen weer in de handel worden gebracht. DRIE POOLSE vissers, die met een Poolse treiler op het Deense eiland Bornholm waren aangekomen, heb ben de Deense regering om asiel ge vraagd. EEN AMERIKAANS astrofysisch ob servatorium heeft voorspeld, dat het raketdeel van de eerste Spoetnik bin nen drie dagen na elf december op de aarde zal neerkomen. PRINS BERNHARD heeft gisteren S. i?1 "t'®c'ee' bezoek gebracht aan j Verenigde Gooise Melkbedrijven, ueze dag een nieuwe fabriek openden. DALADIER (73) is voor ekozen tot voorzitter van de .tianse radicaal-socialistische partij. (Advertentie) ..Weersverwachting van het K.N. M.I tot vanavond, opgemaakt J donderdagavond 23.15 uur: Veel bewolking met plaatselijk enige regen of motregen. Hogere middagtemperaturen dan gisteren S Matige langs de kust krachtige wind tussen zuid en west. i „Verwachting van het Belgische i Weerkundig Instituut: Zwakke tot I matige wind uit zuidwest tot west Zwaar bewolkt tot betrokken met J overdag enige regen of motregen Vandaag: zon onder 16.40 uur maan onder 17.35 uur. Morgen: zon op 8.13 uur. Maan Op 9.52 uur. I De Australische afgevaardigde sprak als zijn overtuiging uit, dat de Nederlandse regering haar verant woordelijkheid ten opzichte van Wes- telijk-Nieuw-Guinea volgens het hand vest der V.N. geheel aanvaardt. Soebandrio: „Gevangenissen" Dr. Soebandrio maakte gebruik van zijn recht tot repliek en noemde wat de Australische gedelegeerde had aangevoerd „verbazingwekkend", doch het is typerend voor de houding van sommige der „koloniale landen" dat zij, zoals Australië, pogingen aan wenden om de argumenten van de Afrikaanse en Aziatische landen, die de Indonesische aanspraken steunen, te bagatelliseren. De heer Walker aldus Soe bandrio verder heeft het be staan van een beweging voor de bevrijding in West-Nieuw-Guinea ontkend, doeh ziet daarbij blijk baar over het hoofd, dat vele West-Irianers in gevangenissen of concentratiekampen in West- Irian zün opgesloten en dat de gevangenissen waren en nog zijn gevuld met deze vechters voor de vrijheid van West-Irian. Re- Te Blerick zijn in de avonduren twee jongetjes van de familie Ho- vens, respectievelijk vijf en twaalf jaar, door een auto aangereden, waarbij een hunner enige tiental len meters werd meegesleurd. De bestuurder van de auto bracht de wagen niet tot stilstand, maar kon reeds spoedig door de politie worden aangehouden. Het bleek de arts M.C. J. S. uit Blerick te zijn, die van een familiefeestje kwam en, naar de poli tie vermoedt, onder invloed van ster ke drank verkeerde. Hij werd terstond in arrest gesteld, bevindt zich nog in arrest en zal voor de officier van justitie te Roermond worden voor geleid. De beide jongetjes hadden verwon dingen opgelopen. Zij zijn in het zie kenhuis te Venlo opgenomen. De toe stand van een hunner liet zich ernstig aanzien, doch men hoopt, dat het le vensgevaar thans geweken is. cente rapporten bevestigen de voortzetting en zelfs verergering van de koloniale agressie. Als de heer Walker spreekt van de z.g. normale en rustige binnenlandse toestand in West-Nieuw Guinea, dan is inderdaad het arresteren van na tionalisten een normale toestand in koloniale landen. Zulk een toestand te bestempelen als „rustig" is in onze oren inderdaad een vertrouwde klank aldus dr. Soebandrio. Japanse visie De afgevaardigde van Japan, Aki- ra Miyazaki, vatte de zienswijze van zijn regering samen in enkele pun ten: 1. De V.N. dienen zich te bemoeien met de kwestie-Nieuw-Guinea. 2. De V.N. heeft niet het recht voor te schrijven, op welke manier de be trokken partijen moeten handelen. 3. Deze moeten echter wel onder handelen over een vreedzame rege ling van de kwestie. 4. De V.N. moeten pogen, een her vatting der onderhandelingen te ver gemakkelijken. Nog enkele afgevaardigden van kleinere landen voerden het woord. Zonder dat het tot een stemming kwam, werd de vergadering ver daagd. De Britse premier, Harold Mac Millan, vliegt maandag naar Pa rijs voor besprekingen met zijn Franse ambtgenoot Felix Gail- lard, over de recente ontwikke lingen in Noord-Afrika en de komende NAVO-topconferentie jo is gisteren officieel in Parijs bekendgemaakt. MacMillan zal worden vergezeld door zijn minister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd. In Franse officiële kringen verklaar de men, dat MacMillans bezoek nut tig kan zijn voor het ophelderen van de troebele atmosfeer die sedert vorige week bestaat. Men achtte het echter nog te vroeg om reeds van een ..toe nadering" te spreken. Dat zal afhan gen van de besprekingen. Een woordvoerder van het Isra ëlische ministerie van buitenlandse zaken heeft medegedeeld, dat de Jordaanse autoriteiten het konvooi hebben doen aanhouden, waarmede twee maal in de maand een geregel de verbinding wordt onderhouden tussen Israël en de Israëlische encla ve in Jordanië, die door het gebied van de berg Scopus wordt gevormd. Kolonel Leary, de leider der waar nemers van de Verenigde Naties in Palestina, heeft zich onverwijld naar Amman begeven, om deze zaak met de Jordaanse autoriteiten te bespre ken. Laatstgenoemden verklaarden, dat het aangehouden konvooi een te grote hoeveelheid benzine vervoerde. In de afgelopen weken heeft Jordanië zich verzet tegen de werkzaamheden, die Israël in het gebied van de berg Scopus uitvoert. Naar in welingelichte kringen te Bonn verluidt, bereidt de Westduitse regering een nota voor betreffende schadeloosstelling voor de mensen uit de door Duitsland bezette landen, die in een concentratiekamp gevangen hebben gezeten. Men verwacht, dat de r.ota niet vóór het komende jaar ge reed zal zijn. (Van onze parlementaire medewerker) „Juist in verband met de onzekere conjunctuur en met nieu we belastingmaatregelen voor de deur, die de investeringen nog verder kunnen gaan afremmen, vraag ik mij af, hoe de minister van Economische Zaken de zware verantwoordelijkheid op zich kan nemen voor het huidige beleid", aldus mr. P. Blaisse (KVP) in het debat met minister Zijlstra over diens begroting. Daarin stelde hij het gevaar voor de werkgelegenheid in de toekomst als het kernpunt. Minister Zijlstra antwoordde hierop met enig optimisme ten aanzien van de huidige positie in het herstel in de.- "deriandse economie. De officier van justitie bij de recht bank te 's-Gravenhage, mr. Kemper, heeft gisteren, nadat het grootste deel van de dag was besteed aan het horen van getuigen, een gevangenis straf van vier jaar met aftrek van voorarrest geëist tegen elk der direc teuren van een bouwonderneming, de 44-jarige B. V. en de 49-jarige IJ. V. uit Den Haag, die zich zouden heb ben schuldig gemaakt aan oplichting en uitlokking tot oplichting van vele woningzoekenden uit het gehele land. De twee directeuren, twee broers, plaatsten vorig jaar in landelijke dag- en weekbladen advertenties waarin zij lezers, die graag een eigen huis wilden hebben, opwekten eens te komen praten. Zij konden dan voor de gegadigde een huis laten bouwen waar men maar wilde en deze be hoefde maar f 1000,- eigen geld te hebben. Ruim 100 klanten lieten zich in schrijven voor een woning en betaal-hopelijk nieuwe vooruitgang. Een den f 1000,-. Van deze ruim een ton vast loon- en prijsbeleid en handha ft niets meer over. ving van het programma van de be- De cijfers over het verloop van in- en uitvoer tonen aan, dat de tijd van voortdurende tekorten op de betalingsbalans voorbij is en dat we langzaamaan bezig zijn het verloren terrein te heroveren. Hij sprak zelfs heel voorzichtig de verwachting uit, dat midden 1958 een overschot van 500 mil joen bereikt kan worden. De bewindsman sprak van een „on miskenbare verbetering" maar hij spoorde toch ook aan tot voorzichtig heid, omdat de economie nog niet in evenwicht is. Wij moeten het her- I stelproces voldoende tijd laten een nieuwe basis te vinden voor een In de haven van Napels heeft zich gisteren een zware ontplof fing voorgedaan aan boord van het 2.285 ton metende Italiaanse schip „Anna Mario Ievoli". Ze ker drie personen - een douane beambte en twee havenarbei ders - zijn om het leven geko men, een honderdtal personen is gewond. Twintig gewonden zijn in een ziekenhuis opgeno men. De Ontploffing scheurde een groot gat in de romp van de „Anna Mario Ievoli". Een uur na de explosie, ver moedelijk een ketelontploffing, zonk het schip. Mensen die voor reddings werk aan boord waren, doken in de haven om niet met het wrak onder te gaan. Duikers zijn onmiddellijk af gedaald om na te gaan of er zich nog lijken in het wrak bevinden. Er wor den nog drie bemanningsleden ver mist. De gehele havenbuurt werd dooi de ontploffing opgeschrikt. Het per soneel van kantoren en pakhuizen rende de straat op. Honderden rui ten werden door de luchtdruk ver brijzeld. Een stalen plaat van tien bij vijf meter werd honderd meter ver door de lucht geslingerd en kwam op een plein terecht. De plaat ver wondde een paar voorbijgangers en vernielde de bovenleiding van de tram. Het schip had twee maanden voor reparatie in Napels gelegen en zou vandaag naar Palermo vertrekken. De ontploffing deed zich voor tijdens het bunkeren. Ook Brits schip Aan boord van het 4.563 ton meten de Britse schip „African Prince" heeft zich, kort na vertrek uit een haven op west-Cyprus, een ontploffing voorgedaan. Een der ruimen van het schip liep vol, doch er vielen geen slachtoffers. Functionarissen in Nicosia verklaar- P deze foto ziet men iets van de den, dat de mogelijkheid van sabotage enorme ravage, die de ontploffing niet uitgesloten moet worden. veroorzaakte. Met ladders klimmen redders het schip op om eerste hulp te verlenen. stedingsbeperking noemde hij nood zakelijk om een verdere verhoging van de export mogelijk te maken. De minister was ervan overtuigd, dat de export van essentieel belang is en dat de regering daaraan alle aandacht besteedt. Van de andere kant meende hij ook, dat een nog verdere beperking van de bestedin gen verkeerd zou kunnen gaan wer ken. De minister heeft geruime tijd gesproken over het probleem van de ontwikkelingsgebieden, waarin even eens de nationale problemen van werkgelegenheid en investeringsmo gelijkheid spelen. Het kwaad der pendels Allereerst beantwoordde hij de heer Assmann (KVP), die stelde, dat men op Economische Zaken thans blijkbaar op verontrustende wijze afwijkt van het beleid, dat destijds door minister Van den Brink is opgebouwd. Dit beleid was op lange termijn ge richt en had ten doel het onderwijs op vakbekwaamheid te richten en dus de industrievestiging te bevorde ren. Twee onderdelen, die in elkaar grepen. Is men van mening dat de toestand in de ontwikkelingsgebieden nu werkelijk zoveel gunstiger is ge worden, zo vroeg de heer Assmann. Men spreekt in Den Haag over nor male werkgelegenheid „maar dan vergeet men dat pendelaars eigenlijk verkapte werklozen zijn, die tegen een te hoog loon werken. Zij zijn de eersten die bij een ongunstige wen ding in de conjunctuur het slacht offer worden door ontslag. Bovendien omvat die pendel een niet gering te achten sociaal kwaad." Minister Zijlstra heeft wat dit laat ste betreft de katholieke woordvoer der verzekerd, dat hij het goeddeels met hem eens was. Ook hij wilde een omvangrijke pendel niet als een nor male werkgelegenheid zien. Premieregelingen Een nieuw invoeren van de pre mieregeling ter bevordering van in dustrievestiging achtte hij op dit moment echter nog niet noodzakelijk. Voorts had hij bezwaren tegen een voorstel van de woordvoerder der KVP om over te gaan tot een ge richte premieregeling. Hij achtte dit een uitermate moeilijke zaak. De mi nister wil het probleem van de werk loosheid in de ontwikkelingsgebieden in de komende industrialisatienota, die in maart verwacht kan worden, aan de orde stellen. Maar dan wil hij het probleem als geheel bezien met dat van de werkgelegenheid in het gehele land. Wel gaf hij de heer Smallenbroek (A.R.) de toezegging, dat hij diens suggestie om voor de ontwikkelings- David Greenglass, die een gevan genisstraf wegens atoomspionage uit zit. heeft meegedeeld, dat Julius Ro senborg de Russen gegevens betref fende het Amerikaanse program voor de lancering van aardsatellieten heeft verstrekt. Hij zei dit tegenover Ro bert Morris, die in opdracht van de Amerikaanse senaat een onderzoek instelt. Volgens Greenglass heeft Rosen berg aan het einde van de jaren veertig ..geheimen gestolen over ruimtestations en door atoomkracht voortbewogen vliegtuigen". In 1953 werden Rosenberg en zijn vrouw (Telefoto ANP) Ethel op beschuldiging van spionage terechtgesteld. gebieden in het noorden bij de minis ter van Financiën te trachten enige miljoenen uit de wederopbouwlening los te krijgen voor de financiering van industriehallen door gemeenten, bij deze bewindsman wil gaan verde digen. Het geheel stopzetten van de pre mieregeling in zuid-west-Brabant, terwijl die in het noorden nog ge deeltelijk blijft doorlopen, verde digde de minister met twee mo tieven: het gunstige verloop van de werkgelegenheid aldaar en het feit, dat sommige premies zelfs niet meer werden opgenomen. Het debat liep verder voor een be langrijk deel ook over het prijsbeleid. Men vroeg de spelregels van de prijs- stabilisatie, waarover gesproken wordt in een rapport van de raad van midden- en kleinbedrijf in de middenstand, bekend te maken. De minister was hier niet toe genegen. Hij zal eerst nog met de middenstand over de prijzen confereren. Met de industrie is hij reeds tot een akkoord gekomen op de bekende voorwaarde: prijsverlaging op de wereldmarkt moet zoveel mogelijk worden doorbe rekend in onze binnenlandse prijzen. De minister deed enige voorspellin gen op het gebied van prijsverlagin gen. Hij verwacht, dat uiterlijk in maart a.s. de olie- en benzineprijzen kunnen worden verlaagd. De beraadslagingen werden laat in de avond verdaagd tot dinsdag. In de buurt van het eeuwenoude kasteel Sigmundskron, bij de Itali aanse stad Bolzano hebben 200.000 leden van de Zuidtiroolse volks partij in vrij felle betogingen voof Zuid-Tirol onafhankelijkheid van Italië en regionaal zelfbestuur ge ëist. De linker foto laat zien hoe Italiaanse politiemannen in Bolzano twee jonge Italianen ervan weer hielden een bord uit handen van een demonstrant te rukken na de massabijeenkomst. De rechter foto laat zien hoe de menigte werd toe gesproken door de leider van de Zuidtiroolse volkspartij Silvius Ma- niago. (Advertentie) luit bhkl met dobbelsteentjes gebakken spek. in 4 minuten «I klaar op tafel -3 Generaal Lauris Norstad, de opperbevelhebber van de NAVO in Europa, en de Belgische mi nister van defensie, Antoon Spi- noy, hebben gisteren in Brus sel een onderhoud gehad over de mogelijkheid van een fusie tusen de Nederlandse en de Bel gische luchtmacht. Rond het middaguur sprak generaal Nor- stad in Den Haag met de minis ter van defensie, ir. C. Staf. Bondskanselier Adenauer en de lei der der socialistische oppositie, Erich Ollenhauer, hebben gisteren te Bonn, voor het eerst in twee en een half jaar een onderhoud gehad, dat bijna twee uur heeft geduurd en dat was gewijd aan de Westduitse binnen- en buiten landse politiek. Er werd geen officiële verklaring na de bespreking uitgegeven. Ollenhauer verklaarde tegenover verslaggevers, dat de beraadslaging zeer bevredigend was verlopen en dat zij, vooral met betrekking tot het Westduitse buitenlandse politieke be leid, verhelderend had gewerkt. In de toekomst zullen meer van der gelijke overlegplegingen worden ge houden. De advocaat van de 51-jarige Ed ward Gein, die heeft toegegeven twee vrouwen vermoord te hebben, ter wijl stoffelijke resten van nog dertien andere vrouwen in zijn boerderij werden aangetroffen, heeft de rechtbank, waarvoor zijn cliënt gis teren werd gedaagd op beschuldiging van moord, verzocht de beschuldig de krankzinnig te verklaren. Hij voegde hieraan toe een psychia trisch onderzoek te zullen verlangen, indien de rechter een dergelijke ver klaring niet zou willen geven. Aan Edward Gein is het vermoor den van de 58-jarige Beriuce Wor den, wier onthoofde lijk in de keuken van de door hem bewoonde boerderij werd aangetroffen, ten laste gelegd. Hij wordt ook beschuldigd van het leegroven van de ijzerhandel van de verslagene. Een woordvoerder van het Belgi sche ministerie van defensie ver klaarde, dat men uit economische en operationele overwegingen tot een dergelijke fusie wil komen. Deze woordvoerder voegde aan zijn verklaring nog toe, dat de fusie waar men op dit ogenblik over denkt be staat uit vergaande coördinatie van de opleidingsschema's voor vliegers en technici. De Nederlandse Luchtmachtvoor lichtingsdienst zegt slechts, dat in Den Haag „van gedachten is gewisseld over samenwerking van de Nederlandse en de Belgische luchtmachten. Hierover zijn tevoren reeds van Nederlandss zijde bepaalde gedachten naar voren gebracht". Voorts hebben in Den Haag de secre taris-generaal van de NAVO, Paul Spaak, en ir. Staf nog besprekingen gevoerd, waarbij eveneens de integra tie der NAVO-strijdkrachten onder werp van gesprek uitmaakte, speciaal dan de Belgische en Nederlandse luchtmacht. De werkgevers in de Britse scheeps bouw- en machine-industrie hebbende door de vakverenigingen geëiste werk week van 40 uur voor bijna drie mil joen arbeiders in deze industrie ver worpen. Inwilliging van de eis zou volgens hen meer overuren en bijge volg hogere produktiekosten tot ge volg hebben. De meeste arbeiders wer ken nu 44 uur per week. Dit is het eerste grote conflict in de particuliere industrie, sedert de regering waarschuwde, dat loonsver hogingen zonder produktieverhogin- gen een ramp voor het land zouden zijn. Inwilliging van de eisen zou de industrie meer dan anderhalf miljard gulden per jaar gaan kosten, aldus een woordvoerder van de werkgevers. De besprekingen in Den Haag tus sen mr. J. W. Beyen en prof. Kauf- mann, wederom bijgewoond door deskundigen van beide zijden, zijn gisteren voortgezet. Mr. Beyen deelde na afloop mede, dat is overeengeko men het overleg op 9 december in Bonn voort te zetten. Inmiddels is een redactiecommissie gevormd, die de teksten en voorstellen van de in Den Haag gevoerde besprekingen nader zal uitwerken.

de Stem | 1957 | | pagina 1