Oók al aan de sigaar? On: zee Geen belangrijke kapitaals werken op begroting van Vlissingen K.V.C.O. te Oostburg vierde eerste lustrum Vele duizenden zoek IVOROL maakt Sneeuwwitjes tonden „Nieuw Namen" gaf goede uitvoering van zwaar stuk GEOPEND Autorit met slechte band kostte f 75,- Groeiende ontstemming bij gezondheidsdienst dieren St. Nicolaas komt zondag Om U meer in de gelegenheid te stellen uw St. Nicolaasinkopen te doen, zijn onze zaken zaterdag 23 november en vrijdag 29 november tot en met woensdag 4 december a.s. VROOM DREESMANN Walcheren De malversaties bij de Zecova Nieuwe veerboot kon nog niet te water Boete voor verhuur van nachtlogies zonder vergunning Districtsrecollectie K.A. te Oostburg MIDDELBURG ZEEUWSCH- VLAANDEREN HULST Hoogwaterstanden Zuid-Beveland GOES Belgische rechter vrijgesproken Ontzwaveling van aardgas AGENDA Vandaag Morgen 11 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 21 NOVEMBER 1957 (Advertentie) Evenals vele andere gemeenten is ook Vlissingen er niet in geslaagd zijn begroting voor 1958 sluitend te ma ken. Bijzonder sober van opzet is de zojuist verschenen begroting en géén belangrijke kapitaalswerken konden geraamd worden, hoe noodzakelijk zij ook rijn. Want door de steeds toe nemende bevolkingsgroei en de daar mee verband houdende strukturele wijzigingen moeten noodgedwongen verbeteringen in het voorzieningspeil worden aangebracht: o.a. bouw van scholen en woningbouw, terwijl er reeds lang dringende behoefte bestaat aan een aula voor de gemeentebe graafplaats, een nieuwe garage voor de reinigingsdienst, verbetering van wegen, de aanleg van de uitvalsweg naar Souburg om dan nog maar niet te spreken van de steeds dringender wordende noodzaak van een nieuw stadhuis. Doch omdat er goede kans bestaat, dat voor 1958 de geldende financiële verhouding tusen rijk en gemeenten zal worden gecontinueerd, zullen b. en w. binnenkort de raad een voor stel overleggen om aan de minister van Binnenlandse Zaken te verzoe ken om verhoging van de algemene uitkering per inwoner uit het ge meentefonds. zulks op grond van het motief dat Vlissingen, nu eenmaal in een strukturele groeiperiode verke rende, voor het geval géén verhoging zou worden toegekend, haar taak niet naar behoren zou kunnen vervullen. Weliswaar heeft een reserve-vor ming van behoorlijke betekenis plaats gehad, doch deze mag onder de hui dige omstand'gheden uit een oogpunt van goed financieel beleid niet wor den aangetast. Een deel van de gere serveerde gelden dient voor het op vangen van tegenvallers ingeval een conjunctuur-omslag zou intreden. Een ander deel is bestemd voor de finan ciering van bepaalde objekten, ter wijl voorts niet uit het oog mag wor den verloren, dat de gemeente in ver band met de haar toekomstige struc turele ontwikkeling grotere uitgaven te wachten staan, waarop thans niet nader in concreto kan worden inge gaan. Het totaal van de inkomsten en uit gaven van de gewone dienst van de begroting 1958. met inbegrip van het hoofdstuk „verrekeningen", bedraagt f 13.062.059,02. waarin een bedrag voor onvoorziene uitgaven werd geraamd van f 43.503,86. De kapitaalsdienst voor 1958 beloopt aan inkomsten to taal f 40.411.469.23 en aan uitgaven f 41.972 639.03 zodat er een nadelig saldo ontstaat van f 1.561.169,80. B. en w. van Vlissingen delen in hun uitvoerige toelichting mede, dat men niet tot de conclusie mag komen, dat de ontwerp begroting, voor wat de „gewone dienst" betreft, reëel slui tend is. Want onder de post „algeme ne uitkeringen" uit het gemeente fonds is voorshands namelijk een be drag geraamd van f 187.640 als com pensatie van de dit jaar plaats ge had hebbende loonsverhoging, waar op wéttelijk géén aanspraak kan wor den gemaakt, zodat dit bedrag in fei te het begrotingstekort voor de „ge wone dienst" aangeeft. B. en w. ach ten dit zeer teleurstellend temeer, daar dit een gevolg is van factoren, welke slechts in beperkte mate eigen gemeentelijke beleidsoverwegingen betreffen. Teneinde een inzicht te geven in de nieuwe lasten ten opzichte van de be groting 1957 geven b. en w. een nauw gezette toelichting. Hieruit blijkt al lereerst, dat nadelige, beinvloeding van het budget voor 1958 heeft plaats gehad door loonsverhogingen aan het gemeentepersoneel. Het tekort van de reinigingsdienst moest als gevolg van salarisverhogingen, prijsstijgingen e.d. aanzienlijk worden verhoogd en wel met een bedrag van f 50.000. In één van de eerste raadsvergade ringen in 1958 zullen b. en w. der halve de raad voorleggen in hoeverre verhoging van de reinigingsrechten wenselijk is. (Advertentie). Voorts merken b. en w. op, dat de bevolkingsgroei, die weliswaar hogere uitkeringen uit het gemeentefonds meebrengt, anderzijds van nadelige invloed is op het gemeentebudget. Een burgetaire verzwaring doet zich even eens voor ten aanzien van de subsi diëring van de Zeevaartschool en HTS waarvoor f 40.000 méér moet worden geraamd dan ter primitieve begroting 1957. Het gemeentelijk nijverheidson derwijs gaat eveneens aanzienlijk meer van dé begroting vergen. Het op de gewone dienst voorko mende „tekort" van f 137.640 zal naar alle waarschijnlijkheid, aldus b. en w„ uitgroeien tot een tekort van f 290.000. In zeer belangrijke mate werkt hieraan mee de exploitatie van het nieuwe bejaardentehuis. De pen- sionprijs gaat veler draagkracht te boven en hoewel de juiste cijfers nog niet bekend zijn is reeds komen vast te staan, dat de verpleging en verzor ging van de bestaande bevolking van het Oude Gasthuis (bijna 100 perso nen) de gemeente zal komen op rond f 160.000. De kath. gemengde toneelvereni ging „Nieuw Namen" heeft het sei zoen geopend met het opvoeren van de interessante thriller „Ik huurde deze kamer" van Wim Bischot. Jam mer dat de start van het nieuwe sei zoen geen geheel gevulde zaal op leverde. Hierover drukte de regis seur, de heer E. van Ruymbeke, in zijn welkomstwoord, zijn grote spijt uit. Hij wees op de vele opofferingen welke de leden van de toneelvereni ging zich getroosten om in hun pa rochie het brengen van cultuur aan het volk na te streven en het is be treurenswaardig dat vele dorpsgeno ten, in feite een bepaalde categorie, wegblijft. Het zeker niet gemakkelijke stuk werd op een zeer goed amateurpeil gespeeld. ,.Ik huurde dezer kamer" heeft voor toneelamateurs twee belangrijke gevaren: men dient de spanning van begin tot eind erin te houden, omdat het stuk anders naar de knoppen is, en bovendien moeten de speelsters en spelers erin slagen de specifieke artiestensfeer (het stuk speelt in een kunstenaars hotel in Montmartre) te bewaren. Beide klippen namen de tonelisten van Nieuw-Namen goed. Er werd vlot en vaak gaaf toneelspel gele verd. Een speciale vermelding ver dient de heer Harry Vlegels, die de waarlijk niet gemakkelijke rol van (Advertentie) ii&n 1 S avont's y uur BREDA - BERGEN OP ZOOM In het hotel „Du Commerce" te Oostburg werd ter gelegenheid van het 5-jarig bestaan van de katholie ke vereniging voor cultuur en ont spanning een buitengewone feestver- ga dering gehouden. Deze feestvergadering werd mede bijgewoond door pastoor de Graauw uit IJzendijke, Dom Even en pater Mak uit Sluis, de moderator rector de Kroon en de geeste lijk adviseur rector Verdurmen, ter wijl eveneens aanwezig waren de burgemeester van Aardenburg met zijn echtgenote, de burgemeester van Sluis en anderen. Na het welkomstwoord door de voorzitter de heer A. Cornelis werd het woord gegeven aan de heer G.J. Mornout die een inleiding hield over "Vijf jaren K.V.C.O.". In korte trekken schetste spreker het ontstaan van de K.V.C.O. en haar groei van plaatselijke vereni ging met een interparochieel karak ter. Vervolgens gaf hij een over zicht van de culturele en ontspan ningsavonden die door de K.V.C.O. sedert haar bestaan werden georga niseerd, waarbij hij onder meer tot uitdrukking bracht dat het bezoek aan ontspanningsavonden nog steeds veel hoger ligt dan aan zuiver cul turele manifestaties. Voorts beschreef hij de doelstel ling van de vereniging n.l. het bie den aan de katholieke jongeren van west-Zeeuwsch-Vlaanderen. van ge paste cultuur en ontspanning in ka tholieke geest. Tevens kwamen aan de orde de financiële moeilijkheden, de verhouding met de opvoeders en de samenwerking met de jeugdstands organisaties. In dit verband wees de spreker er op dat men zal moeten streven naar een samenwerking die er op gericht is iets goeds voor de jonge mensen te brengen. Hierna hield het lid van de Twee de Kamer en voorzitter der landelij ke katholieke culturele federatie de heer B. Verhoeven een lezing over "Dr. Schaepman en Thijm en hun erfdeel voor ons". In een interessant betoog gaf spre ker een schets van het leven van deze twee beroemde mannen en van de tijd waarin zij geleefd hebben. Vervolgens vergeleek hij de oorza ken van de verwijdering tussen Schaepman en Thijm met de geschil punten tussen de K.V.P. en de ka tholieke werkgemeenschap in de par tij van de arbeid, in de tegenwoor dige tijd. Hierna volgde een geanimeerde ge- dachtenwisselïng met de heer Ver hoeven over zijn lezing. Vervolgens voerden nog het woord de directeur van de R.K. H.B.S. in west-Zeeuwsch-Vlaanderen, Dr. Spie renburg; de heer Lansen, modera tor de Kroon en rector Verdurmen. Op waardige wijze werd de avond gesloten met een voordracht van één van de laatste gedichten van Dr. Schaepman, "Frans Hals," dat door de heer B. Verhoeven op unieke wij ze werd gedeclameerd. „Ikzelf" op zich genomen had. In de rol van de concierge debuteerde Elodia Broeckaert en ze kwam daar in goed uit de verf; ze leert het to neelspelen wel. Ook Rob Weemaes, als de doofstomme Allard, gaf een gave vertolking. De regisseur moest zelf nog een rol van Peter Delarduce erbij nemen; overigens kan hij tevre den zijn over zijn troep, die een zwaar stuk op behoorlijk peil speelde en die de toeschouwers een genotvolle toneelavond bezorgde. Het decor verdient alle lof; het was geheel aan de eisen van het stuk aangepast, wérk van A. de Nunter en F. van Ecken. De pastoor-adviseur besloot de op voeringen met de toneelvereniging te danken voor haar werk. Hij drukte zijn parochianen op het hart de to nelisten niet in de steek te laten. Bovendien, aldus de pastoor, steunt men er niet alleen het culturele leven mee, doch men helpt ook het mooie parochiehuis rendabel te maken. In de te Goes gehouden ledenver gadering van de Zeeuwse coöperatie ve vee aan- en verkoopvereniging G.A. (Zecova) hebben de leden zich unaniem en zonder stemming achter het bestuur gesteld, inzake de geno men besluiten in de financiële kwestie met de in- en verkoper A. Z. M. te Zierikzee (boekhouder van de Schouvv- se Zecova-afdeling). M. werd enkele weken geleden op non-actief gesteld, toen er vermoedens waren gerezen dat zyn boekhouding niet in orde zou zijn. Het voorlopige onderzoek leidde er echter toe, dat het bestuur enkele dagen later M. heeft ontslagen. In de vergadering, die een vertrou welijk karakter droeg, hebben de leden hun volle tevredenheid uitge sproken over het bestuur aangaande de genomen en de nog te nemen be sluiten in deze malversatie-kwestie. De zaak is nog in onderzoek bij de (Advertentie). Talloze Rheumatieklijders vonden baat bij 'n bloedzuiverende kuur met Kruschen Salts. En 't betekent als het ware een her wonnen leven, als ge, bevrijd van Uw Rheumatische Pijnen, weer monter en vief uit de voeten kunt, bevrijd van stijfheid en stramme pijn. Begin mor gen zonder verwijl met Kruschen Salts; U zult al gauw zelf ervaren, hoe goed ge er U bij voelt. (Advertentie) Voor het Middelburgse kantonge- reoht stnd woensdagmorgen J. de J. uit 's-Heerenhoek terecht, die op 17 augustus over'de rijksweg bij 's- Heer Arendskerke had gereden, ter wijl de'de rechtervoorband van zijn vrachtauto zover afgesleten was, dat deze het elk moment kon begeven. Van het loopvlak was niets meer over, het canvas kwam er op ver schillende plaatsen door en de bin nenband puilde uit een gat in de buitenband. De J. gaf zonder meer to.e, dat het gebruik van deze band „ontzettend gevaarlijk" was. „Als je met een auto rijdt, let je niet op de banden", voerde hij ter verontschuldiging aan, maar de officier van justitie deelde deze mening niet. Integendeel! „De ze band was nauwelijks een band", sprak mr. Andreae. die het „geval" een „stuk canvas met een gat er in" noemde. De officier vroeg f 75, boete, alsmede verbeurdverklaring van de in beslag genomen band. De kantonrechter, mr. J. Moolenburgh, vonniste conform. Het was al donker, toen de Vlis- smgse bouwkundig ambtenaar A. J. M. S. op de avond van 31 oktober door de Bloemenlaan in zijn woon plaats reed. Hij verleende hier geen voorrang aan een van rechts komen de personenauto, een wagen van de Vlissingse gemeentepolitie. De agen ten maakten tegen de automobilist proces-verbaal op, maar deze ver klaarde woensdag ter zitting, dat de politie-auto geen lichtsignalen had gegeven, toen deze het kruispunt na derde. „Hoe kan ik dan weten, dat er iets komt aanrijden", luidde S.' vraag. De kantonrechter wist dit ook niet goed en omdat de verbalisanten volgens S. gezegd hadden, dat zij geen lichtsignalen behoeven te geven, besloot mr. Moolenburgh dat zaak aan te houden tot 18 december a.s. Dan zal de bestuurder van de politie, wagen gehoord worden. Op 3 augustus reed een chauffeur van de Meliskerkse J. P. op de Seis- weg in Middelburg met een tractor voor een maaimachine, waarvan de breedte 3.44 meter bedroeg, hetgeen volgens de wet bijna een meter te veel is. Voorts ontbraken er lengte driehoeken. Dit laatste gaf P. toe, maar dat zijn maaimachine te breed 'n Kwaliteitsproduct van de Wybert-Fabrleken. 70 en 90 ct. alléén bij Apothekers en Drogisten Te Ovezande had de jaarlijkse ver gadering plaats van de kring west- Z.-Beveland der stichting prov. Ge zondheidsdienst voor dieren. Het bleek dat ook in deze kring ernstig bezwaar bestaat tegen het besluit van het alg. bestuur om on gevraagd eervol ontslag te verlenen aan de adj. directeur, die negen jaar zijn beste krachten aan deze dienst gat. De stemming wees overtuigend uit, dat de grote meerderheid der aanwezigen is voor 't benoemen van een onpartijdige commissie, die dan over het hangende geschil haar oor deel kan uitspreken. Zoals wij reeds vorige week be richtten heeft de kring w.-Zeeuwsch- Vlaanderen aan het algemeen be stuur gevraagd om het instellen van ting naast zich neer te leggen. een dergelijke commissie als punt van bespreking op de agenda der al gemene vergadering te plaatsen, wel ke vergadering 13 december te Goes plaats heeft. Verder vernamen wij nog, dat de kring N. Beveland en de kring o.- Zeeuwsch-Vlaanderen zich tegen be doeld bestuursbesluit hebben verzet en laatstgenoemde kring buitenge woon fel, niettegenstaande de alge meen voorzitter dit besluit uitvoerig verdedigd had. Uit de berichten over deze kring vergaderingen valt op te maken dat er een algemene tendens is waar te nemen, welke een onpartijdige com missie voorstaat en het zal o.i. moei lijk worden voor het algemeen be stuur om de verzoeken in die rich- was, kon er bij hem niet in. ,.Ik rijd er al dertig jaar mee langs de weg en heb nog nooit iets gehoord", aldus P volgens wie de rijksverkeersinspec tie had gezegd, dat hij voor deze ma chine geen vergunning nodig had om er mee op de weg te komen. De kan tonrechter stelde ook deze zaak uit tot 18 december voor een nader on- uerzoek. Sinds 1 mei is er een bepaling van kracht, waarin staat dat voetgangers buiten de bebouwde kom aan de lin kerzijde van de weg dienen te lopen. Mevrouw A. de W.S. uit Kortgene had dit op 20 september in de om geving van deze plaats niet gedaan. Het was omstreeks half acht 's avonds en de duisternis was bezig bezit te nemen van Noord-Beveland. Een btomfietser, die mevrouw De W. te laat opmerkte, kwam met haar in botsing. De onfortuinlijke dame werd voor deze overtreding veroordeeld, tot f S,boete, nadat er f 15,was geëist. Gistermiddag is het motorschip „Prinses Beatrix", dat voor het pro vinciaal bestuur van Zeeland wordt gebouwd op J. en K. Smit's scheeps werven n.v. te Kinderdijk, gedoopt. Doordat de waterstand op het mo ment te laag was, kon het schip niet te water worden gelaten, maar werd alleen de doopplechtigheid verricht. Deze geschiedde door mevrouw M. van Poelje-Goedbloed echtgenote van de heer M. J. van Poelje, lid van G. S. van Zeeland. Bij de plechtigheid waren onder meer aanwezig jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. commissaris v. d. Koningin en de hoofdingenieur directeur van de rijkswaterstaat di rectie Zeeland, ir. J. H. van der Burgt. De Middelburgse rechtbank heeft de Goesenaar C. J., exploitant van vakantiebedrijven veroordeeld tot f 11 boete, waarmee de rechtbank het vonnis van de kantonrechter, waar tegen J. in appèl gekomen was, be vestigde. Zoals bekend werd J. des tijds veroordeeld, omdat hij in juni van dit jaar in zijn kampeerboerderij „De Molen" te Zoutelande nachtlo gies had verschaft zonder vergunning van burgemeester en wethouders. Evenals hij dat bij de kantonrechter hau gedaan gaf J.'s verdediger, mr. W. K. H. Dieleman, tegenover de rechtbank als zijn mening te kennen, dat de logiesverordening van de ge meente Zoutelande niet op J. van toepassing is. Volgens hem was het ook niet mogelijk met de burgemees ter van Zoutelande, de heer D. Kod de, tot overeenstemming te komen. De rechtbank heeft dus nu beslist, dat J. de betreffende verordening in derdaad heeft overtreden. Op zondag 24 november zal te Oostburg voor de katholieke actie een districtsrecollectie worden gehou den. Als spreker zal optreden de be- drijfsaalmoezenier C.C. de Kroon uit Vlissingen met als onderwerp: "Ver anderende wereld." De recollectie vangt aan met een H. Mis in de kapel van het zieken huis om 9 uur. justitie en nog geregeld komen nieu we zaken aan het licht, zodat moeilijk valt te schatten hoe groot het totale bedrag van de verduistering zal zijn. Naar men ons van bestuurszijde mededeelt, gaat het hier om vele duizenden guldens. In dezelfde bijeenkomst werd een kredietverhoging van f 250.000 tot f 300.000 z.h.s. goedgekeurd. Oorzaak van deze verhoging is de toename van het aantal in- en verkopen, in het afgelopen jaar met 1460 stuks ver handeld vee hetgeen een grotere kredietwaardigheid nodig maakte. Paardehoofd op liet hoofd Woensdagmorgen is een niet alle daags ongeval gebeurd, waarvan de 18-jarige schildersknecht L. v. d. B. uit Souburg het slachtoffer werd. Een in een gevel van een woning aan de Teerpakhuizenstraat gemetseld be tonnen „paardehoofd" kwam op een gegeven moment naar beneden, juist toen v. d. B„ die werkzaamheden aan dit pand uitvoerde, er onder liep. Hij kreeg het ongeveer 50 kilogram we gende gevaarte op het hoofd en moest op last van dokter W. W. Stevens naar het Gasthuis worden vervoerd. Over de toestand van het slachtoffer kon den ons geen inlichtingen worden verstrekt. Drukte door bieten, campagne De bietencampagne heeft thans on getwijfeld zijn hoogtepunt bereikt. Woensdag was het in Middelburg dermate druk, dat de bietenwagens gedurende de morgen en een deel van de middag behalve op Loskade en Blauwedijk ook op de Poelendaele- singel en de Poelendaeleweg (tot de De Ruyterstraat) stonden. Rond half vijf in de middag bevond het eind van de file zich nog bij de zwem school. Domburg Gouden eremedaille Bij Koninklijk besluit is verleend de gouden eremedaille verbonden aan de orde van Oranje-Nassau aan me juffrouw A. P. de Vroom hoofdleid ster van de Lantsheer kleuterschool alhier. Sas van Gent ONGELUK. Toen de heer G. B. uit Assenede, die werkzaam is op de Coöperatieye Beetwortelsuikerfabriek alhier, dins dagmiddag bij het wisselen van de ploegen een ladder besteeg om naar de door hem te bedienen kraan te klimmen, slipte hij. Bij zijn val werd zijn enkel ernstig geblesseerd. Een ontboden geneesheer achtte overbren. ging naar het ziekenhuis noodzake lijk. De intocht van St. Nicolaas in onze stad is een jaarlijkse traditie gewor den. Tradities kunnen echter ook best eens gemoderniseerd worden. Dit jaar a.s. zondagmiddag komt de Sint niet op zijn gebruikelijke schimmel, maar in een open auto, waarlangs zijn zwarte Pieten zich in gelid zullen opstellen. Herauten per scooter gaan de kindervriend vooraf en de Kon. Sted. Harmonie blaast er vrolijke St. Nicolaasmuziek bij. Om kwart over twee vertrekt de Sint vanaf het station, waarna de stoet zich via de volgende route naar het stadhuis begeeft: Gentsestraat, Markt, Kleine Bagijnestraat, Schut tershof, Nieuweweg, Godsplein, Dub bele Poort, Overdamstraat, Vismarkt, Vestdijkstraat, Burgem. v. Waesber- ghestraat, Vismarkt, Steenstraat, Markt. Om 3 uur ontvangt de burgemees ter de hoge gast in de burgerzaal, waarna de gebruikelijke „audiëntie" van St. Nicolaas en zijn vele Hulsterse jeugdige vrienden begint. Natuurlijk wordt er ook weer een traktatie uit gedeeld. Boschkapelle VERNIEUWING KERKDEEF Met de vernieuwing van de Kerk- dreef is thans een aanvang gemaakt. Nadat Boschkapelle in de loop van dit jaar reeds verrast werd met een geheel vernieuwde Bossestraat, vormt het thans begonnen werk het sluitstuk van het grote plan om dit kerkdorp uit zijn isolement te ver lossen. De Bossestraat bracht een verfraaiing van het dorp zelf, de nieuwe Kerkdreef zal dit dorp ver binden met de Provincialeweg en dit houdt zeer waarschijnlijk in dat in ae nabije toekomst de busdiensten van de Z.V.T.M. Boschkapelle zullen aandoen. Een lang gekoesterde wens zal daardoor in vervulling gaan. De nieuwe weg volgt gedeeltelijk het Koekebakkerspad, slokt daarna en kele volkstuintjes op en valt ver volgens samen met het tracé van de oude Kerkdreef. In het gedeelte Koekebakkerspad, voor zover dit bin nen de bebouwde kom valt, wordt tevens riolering gelegd. Het werk wordt uitgevoerd binnen het kader van het tertiair wegenplan voor Zeeland, hetgeen inhoudt, dat de pro vincie Zeeland 65% van de kosten op zich neemt. De gemeente Vogelwaarde en de Stoppeldijkpolder participeren voor respectievelijk 25 en 10% in de kosten Zowel de vernieuwing van de Kerk dreef als het leggen van de riole ring geschiedt door hetaannemers- bedrijf M.P. Hol N.V. te Hulst. VIER WONINGEN Een viertal woningwetwoningen, gebouwd langs het Koekebakkerspad, zal binnenkort worden opgeleverd. Dit zijn dan tevens de eerste vier na-oorlogse woningwetwoningen voor ons dorp. De toekomstige bewoners krijgen al spoedig een geheel vernieuwde straat voor de deur, want de werk zaamheden aan het Koekebakkers pad zijn in volle gang. Terhole VERKEERSCURSUS Vanavond wordt in de zaal van de wed. de Cock een propagandabijeen- komst gehouden voor een verkeers- cursus, welke in ons dorp wordt ge organiseerd. Tijdens deze avond geeft luitenant W. Bloemers van de Rijks politie een uiteenzetting over de te houden cursus en ook burgemeester C. J. van Hootegem zal een toespraak houden. Het Verbond voor Veilig Verkeer stelde enkele verkeersfilms beschikbaar. Men kan zich deze avond voor de cursus opgeven. Het is wel overbodig te wijzen op het grote belang van voldoende kennis van de regels van het verkeer; er gebeuren nog altijd vele ongelukken en veelal zijn ze te wijten aan onwetendheid. Vandaar, dat men voor de verkeerscursus, die door de wachtmeester der Rijkspoli tie L. Provoost zal worden gegeven, veel belangstelling verwacht. Ze is, evenals de propagandabij een komst van vanavond, geheel gratis. Stoppeldijk DANSAVOND In café Compiet werd een dans avond belegd door het wielercomité Stoppeldijk met het doel de kasmid delen van dit comité te versterken. Voor de organisatoren had deze a- vond een vrij teleurstellend verloop, aangezien de belangstelling vrij klein was. Breskens AANVOER VISMIJN In de week van 10 t.m. 16 novem ber werden de volgende hoeveelhe den vis en garnalen aan de vismijn aangevoerd. 323 kg bot; 565 kg schar; 645 kg schol; 211 kg haai; 698 kg poon; 8443 kg makreel; 85 kg tong; 561 kg rog; 1962 kg kabeljauw; 2987 kg wij ting; 7046 kg garnalen (export); 3356 kg garnalen (pellerij); 441 kg garna len (doorgedraaid); 944302 kg haring; 19988 kg haring (doorgedraaid)3306 kg homsmakreel (doorgedraaid). Al de doorgedraaide vis en garna len werden naar de vismeelfabrieken vervoerd, waar ze verwerkt worden tot veevoeder. BIOSCOOPBEZOEK Het nieuw gebouwde bioscoopge bouw „Het Casino", dat onlangs werd geopend, mag zich in een goe de belangstelling verheugen. Gemiddeld komen er per week on geveer 750 bezoekers. Biervliet RAADSVERGADERING Op de agenda van de raad, die 22 november in openbare vergadering bijeenkomt, staan o.m. de volgende punten: wijziging kindertoelage-ver ordening; verkoop gemeeentewonin- gen Noordstraat 19 en Hoogstraat 11 verkoop van bouwgrond gelegen aan de mieuwe uitvalsweg en diverse sub sidieverzoeken. Hoofdplaat MISSIEFILMAVOND De paters van de missiën van Scheut hebben een filmavond gege ven in zaal Martens. Na een inlei dend woord door pater Bon en Pas toor Deenen, werd voor de goedge vulde zaal de film "De klokken van Nagasaki" vertoond, een prachtige film over het leven van de atoom geleerde dr. Nasai. Vooraf werd nog een filmpje vertoond over de inge bruikneming van het Boudewijn-sta- dion in Leopoldville. In de pauze werd een verloting gehouden. Aardenburg WINKELS LATER OPEN In verband met de komende feest dagen zullen de winkels op werkda gen langer voor het publiek geopend mogen zijn. Van 29 november tot en met 4 de cember, van 20 tot en met 24 de cember en op Oudejaarsdag is de sluitingstijd 9 uur 's avonds. INTOCHT ST.- NICOLAAS St.- Nicolaas zal op zaterdag 23 no vember zijn intocht maken. Om 3 uur zei hij vanaf de Kaai door de mu ziekvereniging „Koninklijke Aarden- burgse Fanfare" worden afgehaald, waarna een tocht door de hoofdstra ten volgt. Na afloop daarvan zal de Goed Heilig Man in zaal „De Roode Leeuw" aan de kinderen beneden 7 jaar een zakje snoep uitreiken. De winkeliersvereniging „Warvo" ver leent aan de organisatie haar me dewerking. Sint-Kruis UNIFORMEN VOOR DE MUZIEK De plannen voor de aanschaf van uniformen voor het muziekgezelschap ..Elk naar zijn Krachten" bevinden zich in een vergevorderd stadium. De leden zullen als alles meeloopt 't volgende voorjaar in gala-kostuum kunnen aantreden. Morgen, vrijdag 22 november gel den voor de provincie Zeeland de volgende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 3.08 en 15.22 uur, te Ter- neuzen om 2.16 en 14.32 uur en te Vlissingen om 1.46 en 14.02 uur. OUDE DAME TE WATER. Gistermorgen is een bejaarde da me die verblijft in een der bejaarden huizen alhier in de Westsingel ge raakt. Gelukkig werd het ongeval op gemerkt door een voorbijganger die er in slaagde de oude dame weer behouden aan wal te brengen. Zij is binnengebracht in de woning van de heer S. waar zij van droge kleren werd voorzien en gelegenheid kreeg weer wat op verhaal te komen. Ver moedelijk was de dame even de kluts kwijt. Gemeentebegroting niet sluitend De gemeenteraad nam gisteravond een voorstel aan tot de bouw van 30 woningwetwoningen in Zuid Oost. De woningen zullen in het openbaar worden aanbesteed. Ook het voorstel tot aankoop van gronden voor de uitbreiding van de haven ontmoette geen bedenking. Het zal echter wel tot 1959 duren alvorens met deze werken kan wor den begonnen. Ook alle andere voor stellen werden aanvaard. Bij de aan bieding der gemeentebegroting werd voorlopig niet meer gezegd dan dat deze niet sluit, Lewedorp r,.K. JONGERENTONEEL BRACHT „TOT WEDERDIENST BEREID" Voor een volle zaal bracht 't r.-k. Jongerentoneel uit 's-Heerenhoek voo 't voetlicht „Tot wederdienst bereid", een blijspel in drie bedrijven. De ba ten kwamen ten goede aan de kas vr i de plaatselijke voetbalvereniging. Het Jongerentoneel heeft ook deze avond weer zijn kunnen bewezen, Vooral 't tweede bedrijf liep ge smeerd. Een compliment verdient zeker pa ter Rottier, die 't stuk op een voor treffelijke manier heeft geregisseerd. Tijdens de pauze had een verloting plaats. Hansiveert VAL VAN VIER METER. Gistermorgen had de rijksambte naar van invoerrechten en accijnzen, de heer Koens, toen hij zich aan boord van een schip in de buitenha ven wilde begeven, het ongeluk, door dat een trap uitgleed, van een hoogte van circa vier meter op het sdhip „Elwi" te vallen. Met inwendige kneuzingen en een hersenschudding werd de heer Koens naar huis ge bracht. Kruiningen Raadsvergadering De gemeenteraad zal vrijdag a.s. in openbare vergadering bijeenko men. De agenda vermeldt o.a. de aanbieding van de gemeentebegro ting voor 1958. Mr. W. E. van Vloten, kanton rechter te Zierikzee heeft woensdag schriftelijk vonnis gewezen in de zaak tegen mr. D. J. M. C. R„ rechter bij de arrondissementsrechtbank te Ant werpen, die ervan verdacht werd zich samen met zijn zoon op 3 sep tember van dit jaar schuldig ge maakt te hebben aan een overtreding van de Nederlandse jachtwet. De heer R. is vrijgesproken van het ten laste gelegde. Tijdens de behandeling van de zaak in de openbare strafzitting van het kantongerecht was tegen R. f 100. boete of 1" dagen hechtenis geëist, met ontzegging van de bevoegdheid in Nederland te jagen gedurende een tijd van twee jaar. Tegen de 16-jarige zoon werd een boete van tweemaal f 25,geëist, te vervangen door respectievelijk tweemaal veertien dagen tuchtschool. De zoon M. J. R. zou zich met zijn vader aan dezelfde overtreding heb ben schuldig gemaakt. Ook hij werd vrijgesproken. In het vonnis werd overwogen, dat niet is bewezen, dat verdachten zou den hebben gejaagd. De zoon werd wel veroordeeld tot een boete van f 25.of 2 dagen tuchtschool, wegens het in het bezit hebben van een katapult. Gisteren heeft de directeur-generaal voor de industrialisatie en energie voorziening, dr. E. L. Kramer, de opening verricht van de ontzwave lingsinstallatie „Agelerbrug" van het staatsgasbedrijf te Agelerbrug in Twente. Met deze inbedrijfstelling is weer een belangrijke schakel in de aardgasvoorziening van noordoost- Nederland tot stand gekomen, aldus dr. Kramer. Hij merkte op, dat in ons land aardgas kan worden gevonden op tal rijke verspreid gelegen plaatsen. Van de vindplaats in het westen van het land kan thans verwacht worden, zo deelde hij voorts mede, dat dit re servoir meer gas bevat dan alle be kende reservoirs in noordoost-Neder land tezamen. De vrees, dat het aardgas na 20 jaar eenvoudig op zou zijn, leek hem ongemotiveerd. Bij alle aardgasvondsten is tot dus ver gebleken, dat alleen het gas van de Twentse bronnen en van Coevorden sterk zwavelhoudend is. Vaststaat dat dit gas in ongezuiverde toestand voor geen enkel doel geschikt is, vandaar deze ontzwavelingsinstalla tie. MIDDELBURG Electro: Al het geluk op aarde. 13 j. met enig voorbeh. Con certzaal: Lezing ZVU. VLISSINGEN Alhambra: Anastasia. a.l. Luxor: Vrouwen in het Kremlin, 18 jaar. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Cy clusvoorstelling. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Het leven van Vincent van Gogh, 14 j. GENT Kon. Nederl. Schouwburg 19.30 uur: Bushalte. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera, 8 uur: Lakmé. OOSTBURG Katholieke Kring 7.30 uur Voorlichtingsavond voor a.s. dienst plichtigen. Volkomen o waarin reeds zich in de buii somber afsch vallenverzeke ren op dat i achterdeel va teur wellicht bagageruim, men. Maar n redenen zoude! „U kunt zi< instructeur O] naast hem ha gevoel hadder cockpit te pui| ingaat, komt kwam er eed cockpit en wa meer. die om De kabel ver: rukje., we g bel over de instructeur dl buik en hielc zijn hele lev van zou doen h la z< „Nou gaan duidelijkte grijns. Wij achterover raasde een en met mam- naar buiten mee en bove: de helemaal achtig toezier over te hang voor te steller de, onszelf d den zien gier hoek omhoog „We gaan teur en hij strument, wa het getal 300 het onze snel ze hoogte te gen wij, terw aan horizonta ja. op een g neer op Moet van de KLM ren daar landj" onder De instruct tje; ergens De loeiende soepel gesnor de instructeu een flauwe li En daar z 't merkwaar achtkantige j Wij trachte I eega en he maar de larJ de

de Stem | 1957 | | pagina 2