jpasWaï» p extern Vinken vangen in dienst van de wetenschap Panhonlib-vlag de traditionele bedreigt rederijen PHILIPS Na grootse voetbal-zondag wacht weer „gewone" competitie Duur anti-a-griepmiddel Zo of anders s Afgeroomde melk - teveel koelhuisboter Koninklijke Nederlandsche Reedersvereniging bezorgd WYNAND FOCKINK DERDE BLAD WOENSDAG 20 NOVEMBER 1957 BROCHURE„VLUCHTEN OF VECHTEN met Photoflux" MET GESTOLEN MOTOR OP STAP LOONSTATEN VERVALST Zuid-Korea dreigt met wapengeweld Zelfbestuur voor Frans Togoland PASSAGE de jonge jenever van (Van een medewerker) Het is vroeg in de morgen als de vinken vanger in het schemerdonker van een koude mistige ochtend in het veld aankomt. Het is overal nog eenzaam en stil als hij Lange nevelsluiers hangen door het licht glooiende landschap; overal staan de beukenhagen langs de sloot- kantjes. Tussen dit landschap door stroomt een beekje. Het heldere wa ter stroomt klaterend door de grillig slingerende bedding. Boven het water hangen ijle nevelslierten die door en kele flauwe zonnestraaltjes beschenen een indruk maken vol rust en schoon heid. En in de verte net boven het lover uit, priemen de torenspitsen van de Bredase kerken in het luchtruim. De vinkenbaan ligt in een hoek van een weiland, geflankeerd door wat berkenopslag. Aan de voorzijde staat een klein houten hokje met enkele kijkgaten waardoor de vinkenvanger het terrein kan overzien. Ijlings wordt alles in gereedheid gebracht, de netten worden uitgelegd en ge spannen, de lokvogels worden langs de baan opgesteld en van proviand voorzien; ook worden z.g. broekvin- ken op de baan gezet. Dit zijn vinken die een leren gareeltje aan hebben dat onder hun veren zit. Door middel van een klein touwtje zijn ze aan de grond vastgezet en kunnen zich dus geheel vrij bewegen. Ook wordt er een vogel op een soort wip gezet, zodat hij, wanneer de vanger aan een touwtje trekt, moet fladderen tegen wil en dank om zijn soortgenoten te lokken. Dan het hokje in en het spul kan beginnen. De lokvogels maken een leven van jewelste. De putter met zijn gele vleugels en scharlakenrode vlek om zijn snavel laat zijn „swit-wit-wit" horen, terwijl de vink met zijn op vallend witte vleugelband niet voor hem onderdoet met z'n „twink twink, wiet". Al gauw komen dan de eerste trekkers die op weg zijn naar het zui den. Zodra ze hun soortgenoten horen roepen en er enkele op de grond zien zitten, kunnen ze doodeenvoudig niet meer verder en strijken in de berke boompjes neer. Het zijn meestal groep, jes van vijf tot zes stuks. Na enige tijd argwanend naar beneden te heb ben gekeken, strijken ze tussen de lokvogels in. Dan neemt de vinken vanger het touw op en zegt: „zullen we dan maar?" Een flinke ruk en zwiep..., daar rijzen de netten uit de greppels op om zoevend over de ver bouwereerde vogels heen te slaan. Angstig fladderend zitten ze onder het net. Vlug worden ze er onder uit gehaald en in een kooitje gestopt. De netten worden weer op hun plaats gebracht en de volgende zijn weer welkom. Binnen in het hokje worden de vogels geringd. Want daar gaat het om. Het is niet de bedoeling om de vogels op te sluiten in een kooi, of om op te peuzelen als in Italië. Dit vangen en ringen geschiedt voor wetenschappelijke doeleinden zoals vogeltrek en dergelijke. De vinkach- tigen trekken van half september af tot begin december. Het vangen be gint iets later en eindigt iets vroe ger. Van de vogels die op de baan gevangen worden, vormen vinken de hoofdschotel. Zij trekken tot in zuid- Frankrijk, Italië en Spanje, doch de meeste terugmeldingen komen uit België. Dan worden er veel groenlin- gen gevangen, hier wel groenvinken of vlasvinken genoemd. Verder een behoorlijk aantal geelgorzen, ook wel schrijver genoemd. Velen weten niet waar die naam vandaan komt. Hij heeft die te danken aan de eigen aardige tekening van zijn eieren. Van de kneu en de putter wordt maar een klein aantal gevangen. Ook de keep met zijn oranje borst en vleugels wordt in behoorlijke aantallen gevan gen. Op het laatst van oktober en in november komt bijna dagelijks een of andere roofvogel de vangbaan met een bezoek vereren, belust op de vette hapjes die hij daar zo voor het grij pen ziet, maar het zit hem niet glad. Het is een prachtig gezicht zo'n stoe re vogel bezig te zien, een sperwer, een boomvalk of een torenvalk. Plot seling ziet de vanger een torenvalk tegen een van de lokkooitjes hangen. Hij is laag over de grond aangekomen en is nu reeds bezig door de tralies heen de lokvink met zijn klauw te bewerken. De vinkenvanger rent het hokje uit om het vinkenleven te red den, de valk neemt de vlucht en zit in enkele tellen hoog in de lucht. De vanger spoedt zich weer naar binnen en laat de vogel op de wip fladderen. Op hetzelfde moment gooit de valk zich om en met de vleugels dicht ge slagen, stort hij zich als een pijl uit een boog naar beneden. Vlak boven zijn prooi remmen de uitslaande vleu gels zijn vaart af, de klauwen schie ten uit en hebben..., maar dan slaan zoevend de netten over hem heen en fladdert en sist hij wanhopig om los te komen. Ook hij herkrijgt pas de vrijheid nadat er een keurig ringetje om zijn poot is aangebracht. Op de ringen staat: Museum Leiden Holland, met een serieletter en een nummer. Hij die zo'n ring op een of andere manier in handen krijgt kan hem opsturen naar het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie. Hem wordt dan altijd bericht gezonden waar en wanneer de vogel geringd is. beladen als een muilezel met kooitjes met lok vogels, netten en wat al niet door de weilanden loopt op weg naar de baan. Daar aangekomen is er al wat meer leven en meer licht. Hier en daar laat een vogel zijn roep horen en reeds trekt hier en daar een vink langs. De lokvogel in de kooi krijgt bjjna een stuip als hij de torenvalk zo vlak naast zich ziet. „Met het drinken van afgeroomde melk in Nederland heeft men, be reikt, dat er achttien miljoen kilo gram koelhuisboter over is". „Dit zou men niet hebben, als geen afgeroomde melk in consumptie was gebracht, want twintig miljoen kilogram boter wordt van de consumptiemelk afge roomd", aldus de heer N. P. van der Weijden in de vergadering van de vakgroep veehouders van de Katholie ke Land- en Tuinbouwbond, die gis teren in Haarlem werd gehouden. „De minister van Landbouw ziet blijkbaar het kleine bedrijf als de zon debok in de landbouwmoeilijkheden, maar", aldus de voorzitter, de prijs daling op de wereldmarkt veroorzaakt de moeilijkheden. De regering heeft het moeilijk om de belangen van alle groepen der be volking met elkaar in overeenstem ming te brengen, maar dat kan geen reden zijn, dat juist nu de agrariërs achterwege moeten blijven, met te kennen te geven waarop zij menen in het nationaal bestel recht te hebben. Hij gaf overigens te kennen, dat in het afgelopen jaar het vertrouwen in de overheid weer enigzins is hersteld door maatregelen, die de veehouders ten goede kwamen. In scheepvaartkringen heerst een steeds sneller groeiende onrust over de schijnbaar onstuitbare aanwas der vloten onder de zogenaamde goed kope vlaggen" beter bekend onder de naam ,,Panhonlib". In verband hiermede heeft de Koninklijke Nederlandsche Reedersvereeniging een uit gebreide brochure, getiteld Vluchten of vechten" doen uitgaan om uiting te geven aan haar ernstige bezorgdheid over de ontstane dreigende situatie. Daarin wordt kort en krachtig geconcludeerd, dat, wil Nederland zijn goe de plaats onder de zeevarende mogendheden bewaren, de winstbelasting op scheepsvrachten drastisch moet worden verminderd. Gesteld wordt namelijk, dat de on der Panhonlib-vlag varende rede rijen door het in het geheel niet be talen van winstbelastingen in een uit zonderlijk gunstige positie zijn ten opzichte van de traditionele rede rijen die worden belast tot een maxi mum vafi" vijftig procent. De laatste komen daardoor nauwelijks tot ver vanging laat Staan tot uitbreiding van hun vloten. In de genoemde brochure wordt be toogd, dat er altijd verschillen in be lastingregime geweest zijn tussen de (Advertentie) zeevarende landen en dat deze, hoe wel zij soms aanzienlijk zijn, als normale" concurrentiefactoren wor den beschouwd. Het probleem der ..goedkope vlaggen" is echter een uiterst abnormaal verschijnsel. Belasting faciliteiten Met de term „goedkope vlaggen" worden de vlaggen bedoeld van die landen, die, hoewel zy zelf geen em plooi hebben voor een eigen vloot, wetgevingen hebben geschapen, die de eigenaars van in deze landen ge registreerde schepen vrijstellen van aan koopvaardijvloten, die slechts door enkele juridische formaliteiten aan hun grondgebied zijn gelieerd, maar daarmee verder elk reële band missen. Sprekende cijfers Over de groei van de bedoelde vloten wordt in een korte statistiek o.m. het volgende gegeven: In de cember 1945 toen alleen Panama nog slechts zijn vlag „verkocht" bedroeg het tonnage van de vloten onder goedkope vlag in totaal 760.000 brt. In juni 1956 bedroeg dit cijfer reeds 10.403.580 Dit bete kent dat van de totale groei der wereldvloot in die periode circa 43 procent voor rekening van de goed- kope-vlaglanden kwam! Naast het verschil in omvang der vloten onderscheidt de huidige toe stand zich ook hierin van de vroe gere, dat de situatie aan boord van de Panhonlib-schepen op het gebied der sociale voorzieningen en veilig heidsmaatregelen aanzienlijk is ver beterd. Alleen op zeer oude schepen laat de accommodatie nog veel te wensen over. Het is echter allerminst uitgesloten, dat deze situatie aanzien lijk zal verslechteren, want naarmate de hoogconjunctuur in de scheep vaart afneemt, zal de concurrentie strijd scherper worden, ook voor de vloten onder goedkope vlag. Het feilloze flitslampje - 25 ct Door de recherche is aangehouden als verdacht van oplichting de Amsterdammer A D. De man had het is al weer enige tijd geleden in een café te Bergen op Zoom met enkele klanten een praatje gemaakt over de toen heersende A-griep en uit zijn uitlatingen kreeg men de indruk met een arts te maken te hebben. Om deze indruk te versterken vertelde D„ dat hij bij een arts in Bergen op Zoom werkzaam was. Toen de caféhouder vroeg, of D. een goed middeltje tegen de A-griep kende, zei deze, dat er wel middeltjes waren, maar dat de huisartsen ze niet voorschreven, omdat ze te kostbaar waren. De caféhouder ging er op door, waarop de Amsterdammer beloofde hem een recept te bezorgen D. zag kans een paar grieppoeders te krijgen en verkocht deze voor f 18.— aan de goedgelovige caféhouder. Later verkocht hij nog een medicijn tegen de A-griep, te weten enkele waardeloze tabletjes, die hem f 24.opleverden. In hetzelfde café had D. kennis gemaakt met een Rotterdammer en toen hij later in de havenstad was, zocht hfj zijn man op. Hij onder zocht de Rotterdammer, maar rekende voor dit consult niets, omdat hij er achter was gekomen, dat men aan zijn medische capaciteiten twijfelde. D., die er een zwervend leventje op nahield en altijd weinig geld op zak had, zag op deze wijze kans aan de kost te komen. Hij heeft tegenover de Bergse politie een volledige bekentenis afgelegd en is ingesloten. belastingen op met deze schepen ver kregen winsten. Dit met het doel om buitenlandse scheepvaartbelangen door buitengewone faciliteiten aan te trekken. Voorts gaan zij met voorschriften op het gebied van sociale voorzienin gen voor de bemanning van deze schepen, hun veiligheid en derge lijke, veel minder ver dan in de tra ditionele maritieme landen het ge val is. Voor zover dergelijke voor schriften dan wei bestaan, wordt veelal de controle op naleving ervan achterwege gelaten. Dc snelle groei van vloten onder goedkope vlag is het resultaat van een vlaggevlucht uit andere landen, die steeds grotere vormen aanneemt en die voor het overgrote deel werd veroorzaakt door een toenemende be lastingdruk in die landen. Vooral Griekse en Amerikaanse reders zijn aan de verleiding bezweken. Deze algemene neiging tot ont snapping aan de druk in het buiten land constaterend, hebben verschil' lende landen, onder welke Panama, Liberia, Honduras en Costa Rica, hun grenzen wijd opengegooid voor allen die er een toevlucht wensen te zoe ken. Zij verlenen met garantie voor belastingvrijdom hun vlaggen De kern De kern van het gevaar der goed- kope-vlagpolitiek, aldus de brochure ligt hierin, dat de Panhonlib-reders in tegenstelling tot die der traditio nele maritieme landen, aanzienlijk grotere mogelijkheden tot het opbou wen van bouw- en crisisreserves ten dienste staan en derhalve voor laatst genoemde reders een groot gevaar vormen door hetzij-: 1. grotere vecht- kracht by lage vrachten, 2. grotere uitbreidingsprogramma's van hun vloten, hetgeen by handhaving van het evenwicht tussen vraag en aan bod van scheepsruimte ten koste gaat van de expansiemogelijkheden van het overige deel der wereld- vloot, 3. grotere aantrekkingskracht op financieringsmiddelen van derden, of 4. een combinatie van bovenstaan de punten. De politie te Ede heeft twee jnoge- mannen uit Utrecht, de 17-jarige van D. en de 20-jarige P. gearresteerd, verdacht van diefstal van een motor. Een derde man, die in hun gezel schap was, is nog voortvluchtig. Dit weekeinde wilde een politie agent drie jongemannen, die op één motor gezeten waren staande houden, doch voor het zover kwam, lieten de jongelui de motor in de steek en na men zij de benen. Twee van hen kon den echter gegrepen worden. Later bleek, dat de motor in Utrecht gesto len was. De Arrondissementsrechtbank te Arnhem heeft de 38-jarige personeels chef uit Tiel veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek. De man stond terecht terzake van ver valsing van ioonstaten in dienst van een Tielse metaalwarenfabriek. Hij zop zich in de loop van drie en een half jaar tienduizenden guldens (vol gens verdachte f 30.000.-, volgens de directie het dubbele bedrag) hebben toegeëigend door minder uit te betalen dan op de loonlijsten was geboekt. Zuid-Korea heeft dinsdag gedreigd „de krachtigste militaire maatregelen die mogelijk zijn, te nemen" als Noord- Korea niet onmiddellijk de 47 Zuid- koreaanse vissers terugzendt die de Noordkoreanen op 9 november aan de oostkust van Korea hebben gear resteerd. Volgens Noord-Korea maakten de ze vissers deel uit van een „agres sieve" Amerikaans-Zuidkoreaanse vloot, die door Noordkoreaanse sche pen is onderschept. Zij zouden gear resteerd zijn toen zij een Noordko reaanse haven binnenvoeren. Het zal moeite kosten, maar het moet: Na de grandioze triomf, die het 'Nederlandse elf tal zondag op België behaalde (5-2 voor het geval er iemand toch nog niet van de „brand" had gehoord) wacht weer een „gewone" competitiedag. En daarop kan het voor verschillen de clubs wel eens niet zo succes vol en blij gaan. Eredivisie In de eredivisie bijvoorbeeld wach ten de supporters van NAC en Elink- wijk met bang kloppende harten op de wedstrijd, die de twee laagst ge plaatste ploegen tegen elkaar brengt. Het zal een wanhoopsduel worden, waarin de punten méér dan goud waard zijn. De Eiinkwijkers zouden door een zege weliswaar nog niet bo ven hun Bredase lotgenoten komen, maar ze zouden toch dichter naderen en bovendien (wat veel belangrijker zou zijn) het laatste restje zelfver trouwen bij NAC naar de eeuwige jachtgronden helpen. Zover is het echter nog niet. NAC moet nu een maal winnen. Die verplichting ligt er zo duimendik bovenop dat de ploeg helemaal devalueert als het niet klaar gespeeld wordt. Bovendien heb ben de Bredanaars het voordeel van eigen terrein (eens een van de meest gevreesde strijdtonelen voor andere clubs) en dat moet zonder meer vol doende zijn. Van beneden met één sprong naar boven, waar een duel tussen de beide koplopers te gebeuren staat. ADO Vertegenwoordigers va» de regering van Frankrijk en Togoland hebben de beheerschapscommissie van de Verenigde Naties medegedeeld, een voorstel te kunnen aanvaarden, vol gens hetwelk de toekomst van Frans Togoland in handen gelaten zal wor den van een nieuwe volgend jaar in Togoland te kiezen wetgevende ver gadering. Het onderhavige voorstel is zater dag door vijf landen ingediend. Vol gens dit voorstel zou de nieuwe wet gevende vergadering van Togoland in overleg met Frankrijk voorstellen moeten doen ter bereiking van de doelen van het beheerschapsstelsel. Frankrijk bestuurt Togoland krach tens een beheerschapsovereenkomst met de Verenigde Naties, met het doel te komen tot zelfbestuur en onafhan kelijkheid van het beheersgebied. ontvangt namelijk Rapid. Ook hier zal de winst in hoge mate belangrijk zijn. Rapid heeft de laatste weken niet slecht gewerkt, maar ADO is nu eenmaal ADO en het zou een kracht toer van geweld zijn, indien de Lim burgers meer dan halve winst zou den binnenhalen. Volgens ons zit er zelfs dat niet in. Een andere serieuze gegadigde voor de uiteindelijke kam pioenstitel, SC Enschede, gaat naar Sparta, dat zich langzamerhand weer wel voldoende kwaad gemaakt zal hebben om iets bijzonders te kun nen presenteren. Men kan gevoeglijk met halve winst voor de Rotterdam mers rekening houden. DOS, dat ook bij de grootmajoren behoort, zal zondag moeten bewijzen dat het zijn plaats inderdaad waard is, want het krijgt PSV op bezoek. De Eindhovenaren zijn goed voor 'n sensatie, temeer daar ze zelf ook wel zin hebben in een super-rol in deze competitie. GVAV voelt weer de eigen ver trouwde grond onder zich en dat zou voldoende zijn om zelfs een tegen stander als Ajax te vloeren als de Groningers niet enkele steken hadden laten vallen. Indien ze ook zondag weer een fout maken zijn ze kennelijk op hun retour, maar zo ver is het nog niet en Ajax gaat zeker niet luid juichend op pad. BVV wispelturiger dan ooit krijgt bezoek van VVV, dat de laat ste tijd ook van wanten weet. Toch houden wij het op een Bossche zege want ook deze formatie voelt lang zamerhand wel nattigheid met be trekking tot een eventuele degrada tie. En als ze in Den Bosch zo iets voelen, weten zij zich gewoonlijk wel uit de gevaarlijke buurt te spelen. Met NOAD is dat precies hetzelf de, zodat het bij Amsterdam wel grandioos kabaal zal maken. Een Tilburgse zege is dan ook helemaal geen gekke veronderstelling. Feyenoord zal zeker niet gerust zijn op de taak die het bij Fortuna wacht. De Limburgers hebben nog altijd „stoom" genoeg om voor een verras sing te zorgen en het kan gemakke lijk zijn dat Feyenoord daarvan het slachtoffer wordt. Blauw-Wit beleeft vermoedelijk een donkere zondag, want tegen dé glad de techniek van de Maastrichtenaren kan het niet op. Eerste divisie In de eerste divisie gaat de zuide lijke belangstelling uit naar een duel van bijzondere allure: RBC Wil lem n. Hier zullen de kwaliteiten botsen van twee nieuwelingen in deze afde ling, RBC, opgeklommen uit de twee de divisie en Willem II, getuimeld uit de hoogste regionen van het Ne derlandse voetbal. Met de standenlijst in de hand zou men concluderen tot een gemakke lijke Tilburgse overwinning, maar er zijn op die manier al meer vergis singen gemaakt en aangezien de Roo sendalers voor eigen publiek bijzon der goed voor de dag plegen té ko men. is de uitslag dus meer de vraag dan men op het eerste gezicht zou (Advertentie). Ja, dat is 'n beste jonge! - per titer kelderfles f 7.80 aannemen. Willem II heeft voorts tegen mindere goden al voldoende steken laten vallen om de RBC-ers bij voorbaat kansloos te durven noe men en daarom is een puntenverde ling het meest voor de hand liggend. Tweede divisie Brabant ziet in de tweede divisie A een provinciale derby die steeds geweldige faam heeft gehad: Baronie gaat naar Longa om daar uit te vech ten welke ploeg de betere is. De Bredanaars hebben de laatste we ken succesvol gewerkt, maar aan gezien ook Longa er weer zin in schijnt te krijgen, zal er eerst wel een spannend partijtje voetbal aan te pas moeten komen vóór de uitslag een feit is. Baronie heeft volgens ons toch de beste kansen. Désko, dat eveneens een rijtje proeven van be kwaamheid heeft afgelegd, krijgt het moeilijk bij De Valk. Overigens heb ben de Bergenaren wel sterkere staal tjes uitgehaald en als ze naar hun tegenstanders reizen met de weten schap dat een overwinning nu een maal noodzakelijk is om verderop te komen, dan kan men de gastheren licht een moeilijke zondag voorspel len. Er zit een royale kans in, dat het op winst voor de Bergenaren uit. draait. Wilhelmina speelt tegen leider ZFC. Het zou zich de dankbaarheid van alle andere ploegen uit deze af deling verwerven indien het erin slaagde te winnen, maar hoewel de Bosschenaren zeker niet kansloos zijn lijkt een puntenverdeling toch heel wat redelijker. Emma zal waar schijnlijk van het bezoekende ONA verliezen en EBOH zal zijn suppor ters ook niet blij kunnen maken nu Zeist op visite komt. EREDIVISIE J ADO - Rapid (1) Blauw-Wit - MW (2) Sparta - SC Enschede (3) DOS PSV (3) GVAV - Ajax (2) NAC Elinkwijk(1) J BW - VW (1) 2 Amsterdam - NOAD(3) Fortuna - Feyenoord Cl) EERSTE DIVISIE A RBC Willem II (3) VSV - Graafschap(2) HVC - Volendam Cl) EDO Excelsior (2) DWS - SW (3) Alkmaar - DFC (2) 2 Roda Sport - Helmond (2) 2 AGOW - Vitesse Cl) EERSTE DIVISIE B Wageningen - Sittardia (2) 2 Helmondia-Leeuwarden (2) 2 Limburgia - Haarlem ..(1) 2 Hermes DWS - Xerxes (3) 2 Volewijckers - Fort. VI. (3) 2 Eindhoven - KFC (1) Rigtersbleek - Stormv. (2) TWEEDE DIVISIE A 2 Emma ONA (2) 2 ZFC - Wilhelmina (3) 2 Longa Baronie (2) 2 EBOH Zeist (2) 2 De Valk - Dosko (2) TWEEDE DIVISIE B Rheden - Oosterparkers (1) 2 Zwartemeer - Go Ahead <2) 2 PEC - Vecndam(3) 2 Heracles - Be Quick ....(2) 2 Ensch. boys-Zwolse boys (1) 2 Heerenveen - NEC ....(2) Oldenzaal - Tubantia ..(1)

de Stem | 1957 | | pagina 9