4 beroemde geneesmiddelen warm U dan aan een heerlijk hord erwtensoep Boterstop strop voor de Nederlandse winkeliers AMSTLEVEN levensverzekering DE DUIVEL IN HET DORP ctn Grootste activiteit in Zeeuwsch-Vlaanderen 14" MENING EN COMMENTAAR Philips krijgt een nieuw laboratorium V.N.-leger permanent BOERENJEUGDDAG KRING STEENBERGEN R.KJ.B. H*' 'I 4" 12" VERHEUGEND „LUCHTBUS" VAN ZEELAND SLECHT BELOOND Chefarine „4" 12 TWEEDE BLAD WOENSDAG 20 NOVEMBER 1957 in I tablet doen wonderen l VONNIS TEGEN AMERIKAANSE SERGEANT ct voor 4 diepe borden TV-P ADIO-TV-R ADIO-TV- Geen geld genoeg voor Palestijnse vluchtelingen Televisie BLANKENHEYM modieuze tenen jersey streep is pullover 3U inge- mouw. De lie baan in Jroststreef» let voorpand lliet kittige l/'e doen 't fleuk. Grijs, marine, JI/wit en f.njgeei, I medium lorge Iform putb Ir van zuiver I, 3U kimono Ijw met brede I rd, aardig Je als gom» |;i aan de hols. lart, bleu, ko- tlrood. grêge, Jsengroen, ibtmarine. Iall, medium large slechts ze mooie Jo Iron" pop* overhemd- luse is in wit J verschillende Icferne kleur- |epèn verkrijg- ar. 't Model ^ft'n3/i mouw een kraagje open of ge- Iten gedragen worden. |iten 38-4S tollen sliaanse lm- irt pullover, illy fashioned i glan mouw mg) en V-hols. ar ine, rood, iige, bruin en eu. Small edium, large 'ieuwt oortieve rechte i k in mutil ator natté. iepe stolpplooi chter. In mo- erne kleorstel- ngen. 38-48 N DER STEEN T~\e „Nieuwe Rotterdamse Courant" wijdt een nabeschouwing aan van. de opmerking in de Tweede Kamer over de vaste oeververbin ding van de Westerschelde. Het blad stelt vast, dat men in Zeeuwsch- Vlaanderen ongerust is over het toenemend isolement van deze streek. Het is wel iets, dat minister Algera er toe bewogen werd met het provinciaal bestuur van Zee land te overleggen, of een onder zoek naar een vaste oeververbin ding mogelijk is, maar men kan daarover bepaald nog niet in een juichstemming geraken. Het is verheugend, dat de N.R.Crt aldus blijk van belangstelling geeft voor het vaak vergeten gebied ten zuiden van de Westerschelde. Het is een teken, dat men in Holland Zeeuwsch-Vlaanderen ontdekt heeft en dat men in Den Haag niet ver geefs de trom heeft geroerd ten gunste van deze streek. We mogen alleen maar hopen, dat deze belangstelling blijvend is en zich nog zal verruimen. Dat zal er dan ongetwijfeld toe bijdragen dat het moment, waarop het Zeeuwsch-Vlaamse isolement kan worden opgeheven, versneld wordt, (Terwijl de vaste oeververbinding over de Westerschelde bij het Tweede-Kamerdebat over de Del tawet naar een provinciale studie commissie werd verwezen, moest Zeeuwsch-Vlaanderen een verdere terugdringing in zijn isolement be leven, doordat de helikopterdienst van Brussel naar Rotterdam via Axel voorlopig wordt stopgezet. Ex ploitatietekorten hebben hiertoe ge leid en de Sabena, die de dienst ex ploiteert, is van plan deze pas in 1960 met meer rendabele toestellen te hervatten. De N.R.Crt. vraagt zich nu af, of de „luchtbus" toch niet behouden kan blijven, wanneer naast subsi dies, zoals van het provinciaal be stuur van Zeeland en van de Rot terdamse Kamer van Koophandel, ook rijkssteun wordt verleend. Het blad denkt daarbij aan een of andere organisatievorm, waarin voor enige jaren ook het rijk deelneemt. Deze gedachte verdient toe juiching. Nu wel zeker is, dat de vaste oeververbinding nog tiental len jaren kan uitblijven, moet men tenminste de enige bestaande vlug ge verkeersmogelijkheid tussen Zeeuwsch-Vlaanderen en overig Nederland in stand houden. Voor het rijk kan een bijdrage hiertoe, gedurende maar enkele jaren, zelfs een tijd van bestedingsbeperking toch geen onoverkomelijke moeilijk heid zijn. £en vooraanstaand Nederlander heeft ons eens gezegd, dat, wan neer het ooit tot een internationale arbitrage over Zeeuwsch-Vlaande ren zou komen, de Amerikanen b.v. niets van de huidige situatie van dit gewest zouden begrijpen en het zonder bedenking aan België zou den willen toewijzen. Dezelfde persoonlijkheid ver klaarde tevens, dat hij er miljoenen voor over zou hebben om een vaste binding tussen Zeeuwsch-Vlaande ren en overig Nederland te leggen en daarmee het Nederlands karak ter van Zeeuwsch-Vlaanderen te demonstreren. De N.R.Crt. herinnert er aan, dat Zeeuwsch-Vlaanderen om po litieke redenen tijdens de tachtig jarige oorlog grensgebied en gene raliteitsland werd. Daarom werd er wel eens jaloers naar België geke ken, waarmee de streek geografisch een gesloten geheel vormt. In ieder geval werd Zeeuwsch- Vlaanderen tot nu toe maar kwalijk beloond voor de diensten, welke het Nederland als frontgebied be wezen heeft, daar het nog altijd over zijn isolement moet klagen. Ook politieke en psychologische motieven dringen er naast ver keerstechnische redenen toe dit isolement te doorbreken en zij mo gen voor de regering een spoorslag te meer zijn om Zeeuwsch-Vlaan deren althans de „luchtbus" niet te laten missen. De N.V. Philips zal in de naaste toekomst onder de gemeente Waalre ten zuiden van Eindhoven, een nieuw laboratorium laten bouwen en inrich ten. Na het gereed komen hiervan hetgeen naar verwacht wordt nog enkele jaren zal duren zullen daar bepaalde afdelingen van het natuur kundig laboratorium worden gehuis vest. De eerste activiteiten van dit on derzoekingsinstituut dateren uit 1914 toen dr. G. Holst bij het bedrijf in dienst trad. Voordien werden reeds wetenschappelijke onderzoekingen verricht, maar de jonge fysicus ging zich uitsluitend met wetenschappe lijk speurwerk bezig houden. Spoedig daarna begon ook dr. H. Oosterhuis zich op dit terrein te bewegen en bei de mannen hebben de grondslag ge legd voor het Philips natuurkundig laboratorium, dat onder hun leiding uitgroeide tot een wetenschappelijk centrum met een wereldreputatie. In 1924 kreeg het laboratorium een eigen behuizing aan de Kastanjelaan te Eindhoven, die sindsdien verscheide ne malen werd uitgebreid, het laatst in 1955. Verdere mogelijkheden voor uitbreiding daar zijn er niet. Thans werken er bijna 300 acade mici, die terzijde worden gestaan door vele assistenten, vaklieden en andere employés, tezamen meer dan 1.200 mensen. De directie van dit onderzoekings. instituut, dat zich op vrijwel alle ge bieden van de wetenschap beweegt, wordt gevormd door prof. dr. H.B G. Casimir, ir. H. Rinia en dr. E, W.J. Verwey (Advertentie) 8') PM", griep of „landerig" gevoel zorgt een enkel tablet dat U weer met plezier Uw werk kunt doen I Japan, India Pakistan en Zweden hebben maandagavond met zestien an dere landen een resolutie bij de V.N, ingediend, welk beoogt de internatio nale politiemacht der V.N. na het einde van dit jaar in stand te houden en de financiering ervan op de ge bruikelijke percentuele basis te doen geschieden. De resolutie, die deze week door de Algemene Vergadering zal worden besproken, machtigt de secretaris-ge neraal, Hammarskjoeld. tot het ein de van het jaar 13.500.000 dollar voor de politiemacht uit te geven en een maximum van 25 miljoen dollar na die datum. Voorts zouden de V.N. op nieuw de wkestie van de kosten van het politieleger moeten bestuderen. Een. Japanse rechtbank heeft de Amerikaanse sergeant William Girard die beschuldigd werd van doodslag op een Japanse vrouw, voorwaardelijk veroordeeld tot drie jaar gevangenis straf met een proeftijd van vier jaar. Op 30 januari van dit jaar werd de Japanse vrouw getroffen door een stalen staaf, die door Girard uit een granaatwerper was afgevuurd. De vrouw was schroot aan het verzame len op een militair schietterrein. Volgens een woordvoerder van het Amerikaanse leger in Tokio zal Girard thans na verloop van veertien dagen naar de Verenigde Staten kun nen terugkeren, tenzij de verdediging of het o.m. binnen deze tijd in hoger beroep gaat. (.Advertentie; MAGGI (Van onze speciale verslaggever) reed een auto met 1000 kilo boter te gen de lamp en op de 12e november was het opnieuw raak. Ook toen kreeg de douane een auto met 1000 kilo boter te pakken. In het Roosendaalse grensgebied is na het oprollen van verschillende De vele Belgen, die naar Neder land reizen, een kilo boter kopen en naar hun land terugkeren, worden op dit ogenblik onaangenaam verrast. Want de Belgische douaniers hebben opdracht gekregen alle boter af te slaan. De opdracht houdt verband met het feit, dat op de Nederlandse markt de koelhuisboter is losgeko- j men. Dit goedkopere produkt zou I voor vele Belgen aanleiding zijn ex- j tra reisjes naar Nederland te maken.! De boterstop betekent een strop voor de vele kleinere Nederlandse middenstanders, die hun grenswin- kels vol met boter hebben geladen en die door de maatregel slechts moeizaam hun produkt kwijt zullen raken. In het verleden werd er aan de grens niet op 'n kilootje boter ge keken. De winkels in de grensplaat sen maakten beste zaken en hadden hoge boteromzetten. Overigens is het voor wat de grotere botersmokkel betreft op merkelijk rustig aan het front met uitzondering dan van het Zeeuwsch- Vlaamse gebied. De inspectie van Axel .beleeft drukke dagen. Op de 9e oktober werd een auto met 400 kilo boter afgeslagen, op de 16e oktober komplotten een opmerkelijke rust in getreden. Men had verwacht, dat het op de markt komen van de koelhuis- boter nieuwe activiteit teweeg zou brengen, maar dit is niet het geval, Er zijn geen sporen, die op smokkela rij wijzen. Doordat een berucht smokkelaar uit Budel veertien dagen geleden werd gepakt, is het ook opmerkelijk rustig in rie" gebieden onder Eindhoven en Tilburg. Zelfs uit Baarle-Nassau, zo verklaart de inspectie, is voor het eerst na lange tijd een rustperiode ingetreden. PALEN De Franse politie heejt de 23-jarige Felix Zimmerman uit Choignes-le-Haut in Frankrijk gearresteerd, omdat hij van de wegen in de buurt van zijn woonplaats de betonnen kilo- meterpalen had ontvreemd. „Ik wilde er een huis mee bouwen", zo verklaarde Zimmerman toen de politie zijn buit, ruim twee-en-een-halve ton, kwam ophalen. Schieten De Amerikaanse democratisch» senator John Marshall Butler heeft in een radiorede verklaard, dat de Amerikaanse luchtmacht de Rus sische kunstmanen moet neerschie ten. „Wij moeten tegen de Russen zeggen: Ais jullie ze oplaten, schie ten wij ze neer", zo verklaarde de senator moedig. Hij zei er niet bij waarom de kunstmanen neergescho ten moeten worden. Glas Door de Penberthy Instrument Company wordt een glassoort ver vaardigd van 'n zodanige samenstel ling dat hierdoor gevaarlijke stralen uit ruimten en laboratoria, waarin met radioactieve stoffen wordt ge werkt, worden geweerd. Onderzoe kers die met radioactieve stoffen wer ken kunnen zonder gevaarte lopen door een dergelijke ruit de resulta ten van hun werkzaamheden gade slaan. Reclame Voor alle zekerheid heeft de Daily Mirror, een Engels dagblad, zijn traditioneel geworden slagzin vervangen. Tot dusver noemde de krant zich „Het grootste dagblad ter wereld", maar met het oog op al die kunstmanen luidt de slag-- zin voortaan: „De grootste krant van het heelal". Ontslagen In Seoel zij ndrie ambtena ren ontslagen wegens „niet geheel volgens de normen ge leverde arbeid". Zij hadden 10 ton spoorrails gestolen. Mededeling In Dallas zagen inbrekers aver het hoofd dat de safe die zij wilden leeg plunderen, de simpele aankondiging „Niet gesloten" droeg. Zij sjouwden drie uur voor ze het slot geforceerd hadden, dat anders normaal in een fractie van een seconde was over wonnen door simpel de kruk om laag te duwen en moesten voorts vaststellen, dat de kluis totaal leeg was. Zeg, kun je niets anders spe len dan bruidsmarsen? (Advertentie) Het bestuur van de r.-k. Jonge Boerenstand van de kring Steenber gen gaat op donderdag 30 januari a.s. in het Verenigingsgebouw te Halste ren een boerenjeugddag organiseren. Tijdens deze boerenjeugddag, die een mooie traditie van de west-Brabantse jonge boer en jonge boerin aan het worden is, zal een leerzaam pro gramma geboden worden, dat echter ook de nodige ontspanning waarborgt. Tijdens de middag zal een bekend spreker een inleiding houden voor de leden van de kring, die de afde lingen Steenbergen, De Heen, Kruis land, Dinteloord, Halsteren en Stam persgat omvat. De r.-k. Jonge Boe renstand van Halsteren zelf zal als gastheer tijdens de avonduren funge ren Met een bont en afwisselend pro gramma zal dan aan de Boerenjeugd dag een vrolijk slot gegeven worden. Dit alles werd besloten tijdens een bijeenkomst, die in de r.-k. Lagere Landbouwschool te Steenbergen ge houden werd. Niet zonder reden had -het kringbestuur deze plaats uitgeko zen. Sinds het begin van de maand is deze school begonnen met het nieu we leerprogramma en vanzelfspre kend wilden de leden eens kennis ma ken met de proef school". Het hoofd van de school, de heer P. A. M. van Dongen, vertelde hen een en ander van het nieuwe programma, waarbij vooral de hand- en vakvaardigheid de nodige aandacht kregen. Met be langstelling werden de nieuwe lokalen bekeken, waar de jonge boer van nü metselen, timmeren, schilderen en al les wat de landbouwmachines, trac toren enz. betreft, leert. DONDERDAG 21 NOVEMBER 1957 HILVERSUM I 402 m. KRO: 7.00 Nws 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nws en weerber. 8.15 Gram 8.50 V. d. vrouw 9.35 Waterst, 9.40 Schoolradio NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst KRO: 11.00 V. d. zieken 11.45 Gram. 12.00 Middagklok-noodklok 12.03 Sopr. en piano 12.25 Wij van het land 12.35 Land- en tuinb. meded. 12.38 Ballroomork. 12.55 Zonnewijzer 13.00 Nws en kath. nws. 13.20 Bariton en piano 13.40 Lichte muz. NCRV: 14.00 Promenade- ork. en sol. 14.45 V. d. vrouw 15.15 Ork. conc. 15.45 Gram. 16.00 Bijbellezing 16.30 Pianocecital 17.00 V. d. jeugd 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Vocaal ens. 18.20 Actueel accordeon allerlei 18.45 Leger der Heilskwartier 1900 Nws en weeber. 19.10 Op de man af 19.15 Gram. 19.20 Sociaal perspectief, caus. 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant 20.20 Gevar. progr. 21.45 Gram. 22.00 Tijdschriftenkron. 22.10 Gram. 22.30 Orgelconc. 23.00 Nws 23.15 Sportuitsl. 23.20 Gram. 23.55-24.00 Dag sluiting. HILVERSUM II 298 m. AVRO: 7.00 Nws 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening AVRO 8.00 Nws 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw 9.10 De groente man 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters 11.00 V. d. huisvr. 11.15 Promenadeork. en koor 11.50 De Vicarie- of Capelleriegoederen op Zuid-Beveland, caus. 12.00 Orgelspel 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Piano spel 12.50 Uit het bedrijfsleven, caus. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.30 V. d. vrouw 15.00 Gram. 15.45 Voor- dr. 16.00 Alt-viool en piano 16.30 Gram. 17.00 V. d. jeugd 17.45 Regeringsuitz.: Nederland en de wereld. Uitwisselings programma over Malakka, in samenwer king met radio Nederland Wereldomroep 18.00 Nws 18.15 Meded. en/of gram. 18.20 Kamermuz. 18.45 Sportproblemen 18.55 Gesproken brief uit Londen 19.00 V. d. kleuters 19.05 Gevar. progr. 20.00 Nws 20.05 Omr. ork en sol. 21.20 14 april 1912- 23.40 uur, hoorsp. 22.40 Act. 22.50 Sportact, 23.00 Nws. 23.15 Beursber. v. New York 23.16 Act. of gram, 23.25-24.00 Discotaria. BRUSSEL 324 m. 12.00 Amus. ork. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. (Om 12.55 Koersen) 13.00 Nws 13.11 Orgelspel 14.00 Engelse les 14.15 Kamermuz. 14.30 Fran se les 14.45 Gram 15.00 Schoolradio 15.30 Gram, 15.45 Duitse les 16.00 Koersen 16.02 Ork. conc. 16.50 Gram. 17.00 Nws 17.10 door Maurice Zermatten. 7) Met hoevelen zullen ze hem vanavond volgen? Zij, die dat doen, verdienen een beloning. Later, als we het hele dal hervormd hebben, zal ik mij her inneren. wie de mannen van het eerste uur waren.. Hij jaagt een rookwolk in de hete lucht. Op de hoogte van de herberg geko men, kijkt hij door de openstaande vensters naar binnen, maar hij ziet geen levende ziel. Morgen denkt hij, morgen zullen wij daar weer onze mis lezen, met een toepasselijke preek. Daar zal ik Tochet mee op knappen. Die heeft vaak invallen, waar je om brullen moet. Ik zelf zal de mis doen, net als bij de vorige feesten. Wat doet Louise? Natuurlijk heb ik haar een beetje in de war gebracht Dat was noodzakelijk. Het zaad van de waarheid zal wel in haar geest ontkiemen. En over enkele dagen kunnen we dan het gesprek hervat ten, H}j verlaat het dorp en komt langs de alleen staande schuur. De weg loopt daar recht voorbij. Het nagras verdort op het veld, het hangt slap onder de felle hitte. De hellingen zijn rossig bruin geworden en lijken wel gereed om in brand te vliegen. Va der heeft wel gelijk, als hij op de droogte moppert, die het hele dal uit droogt. Net goed! Net goed! Laat het zo maar doorgaan! Hij kijkt nog even naar de twee mannen, die weer aan het hooien zijn gegaan. Wat een koppigheid, in die helse hitte! Ze schieten ook niet erg op. Rot land! De zon brandt in ongebroken fel heid op de weg. Hij veegt zijn gezicht af met de mouw van z'n hemd. Niets kan hem tegenhouden. Hij moet gaan. Naast hem, bij hem voelt hij ie mand meegaan, iemand wiens tegen woordigheid Ivan, ginder, beloofde, als hij hem sprak van zijn werk in de komende tijden. Hij had juist voor speld. Sinds hij met zijn groot of fensief begon, had hij zich nooit ver laten gevoeld. Emile denkt terug aan het gesprek, dat hij gisteren met Ma- i ret had in Het Witte Paard over het Henry Labouisse, directeur van de U.N.R.W.A., het bureau van de V.N. voor hulpverlening aan Palestijnse vluchtelingen, heeft verklaard dat de organisatie nog twaalf miljoen dol lar te kort komt om haar werkzaam heden te verrichten. Het zou deze moeten beperken als de nodige gelden niet verkregen worden. Gram 17.15 V. d. kind. 18.15 Gram. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws 19.40 Gram. 19.50 Vrije politieke tribune 20.00 Filmmuz. 20JO Gram. 20.40 Verz. progr. 21.30 Gram. 22.00 Nws 22.11 Int. Rario-Universiteit 22.55-23.00 Nws. BRUSSEL 484 m. 12.00 Gram. 13.00 Nws 13.15 V. d. jeugd 14.15 Gram. 15.30 Idem 16.05 Dansmuz. 17.00 Nws. 17.10 Gram 17.30 Pianorecital 19.30 Nws 20.00 Gevar. progr, 22.00 Nws 22.10 Gevar. muz. 22.55 Nws. DONDERDAG 21 NOVEMBER 1957 VARA: 20.00 Journ. en weerber. 20.15 Spiegel der kunsten 20.45 Aalsmeer - bloemenhof van Nederland 21.15-22.00 Cabaret. NTS. 22.00-23.45 Eurovisie: Int. Con cours Hippique te Genève. FRANS-BELG. 17.00-18.30 V. d. jeugd. 20.00 Nws. 20.30 Télé-Match 21.40 Speel film Daarna Wereldnws. VLAAMS-BELG. 17.00-18.00 V. d. jeugd 19.00 Idem 19.30 Nws 20.00 Brussel bouwt een wereld 20.30 De Ernst van Ernst, film 22.00 Eurovicie: Internat, concours-hip- pique te Ge nève 22.50 Nws. en journ. (Advertentie) ouwe (met ede.baard) heeft de sleutel van de gezelligheid water, dat zich almaardoor opstapelt achter de Mauvousin en er een meer vormt, dat voortdurend stijgt. Maar wat geeft dat? 't Zijn ezels, als ze geloven, dat er een dreiging boven het dal hangt, 't Zou overigens mooi zijn, als ze 'm allemaal smeerden. Als je je dan maar op de hoogte in veiligheid stelde, dan zou het water de kerk, de uizen en de schuren met de hele santekraam wegvagen. En 't zal misschien nog makkelijker zijn op de ruïnes te bouwen dan op die be drieglijke schijnorde, waar ze mee te vreden zijn. Zo zet hij zijn alleenspraak voort, terwijl hij zijn weg vervolgt, achter de heuvel, die hem nu van het dorp scheidt. De weg stijgt langzaam en leidt van de rivier weggaande, naar de berg. Hij voelt zich plotseling in de vrije lucht en hij werpt een blik in de diepe kloof van de Dran- se. Maar hij let er verder niet op, want zijn gedachten nemen hem in beslag. Sinds enkele weken doorkruist hij het dal. Soms houdt hij zich halver wege op de open plek in het bos bij Margriet op, die daar alleen in haar berghut woont. Maar Eugenie, die jonger is, trekt hem nog meer aan. Daar gaat hij nu heen. Haar zoet heid zal hem over het echec van de ze morgen troosten. Terwijl hij onwillekeurig vlugger gaat, denkt hij aan haar rose wan gen, haar blanke armen en haar ron de hals. Als hij aankomt, zal hij haar op de drempel van de put op wacht vinden. Geen woord van verwijt zal over haar lippen komen, maar volle dige overgave wacht hem. Hij spuwt in het stof en blijft staan om uit te blazen. Stroomopwaarts zie je hier het hele dal liggen in het daverende licht, dat geen detail in de schaduw laat. Aan zijn voeten liggen rotsblokken opeengestapeld ais de ruines van een vergane stad. In de diepte ver onder die steenmas sa stroomt de Dranse, onzichtbaar: de stenen verbergen haar soepel slangenlijf en de afstand dooft haar gemurmel. Maar als de blik zich naar de dor pen wendt, ontmoet hij zaehtglooien- de weiden boven de huizen, geschei den door de rivier en de weg on derscheiden door de kleur van het gras; sommige stukken zijn roodge- brand door de droogte, andere, be ter van water voorzien, beloven een welig nagras. Achter de volgende heuvel rijst de toren van Chelin met zijn spits uit tufsteen op. Daaromheen slapen de huizen met de zilveren leien en de schaduw van de toren draait als een grote wijzer over het dorp, dat in zondagse stilte ligt, terwijl de zon de tweede helft van haar boog begint te beschrijven. Ginds, achter Chelin, begint het dal weer verder te dalen. Andere dor pen tekenen zich flauw af in de lich tende branding der zo"n, tot ginds waar de ongenaakbare bergwand de vallei afsluit tot aan de rivier. Als hij zo het gebied zag, dat hij geheel wilde veroveren, zwol zijn borst van trots. Hij weidde zijn blik ken over het hele gebied. Zoals een boer die plannen heeft met zijn grond. Dat behoort mij toe, zei hij bij zich zelf. Ik zal er spoedig de baas zijn, dat zul je zien. En ik zal jullie niet vragen in stilte te lijden om de he mel te verdienen. Je zult je kunnen amuseren en drinken en dansen. Hij ging tegen het gras aan de wegrand liggen met de handen onder het hoofd. Jullie bent bang voor het plezier, zei hij bij zichzelf. Niemand zal jullie meer verbieden elkaar lief te hebben of te haten. Jullie zult vrij zijn, horen jullie, allemaal vrij... Die woorden zei hij hardop en zon der eraan te denken deed hij de stem buigingen na van de kleine Rus, die hem duizende keren datzelfde had ge zegd. Hij Ivan, was het ook, die hem op een avond meegenomen had naar de „Cel". Hij was toen pas uit Che lin aangekomen en wat wist hij ei genlijk van het leven? Al hadden de mensen uit het dorp dan ook al tijd van hem gezegd, dat hij een jon gen was, die niet deugde, was hij eigenlijk niet zo onwetend in 't kwa de geweest als 'n jong meisje? Daar had hij de waarheid van het leven ontdekt, de onverbiddelijke en voort durende oorlog, die de Prins en de Jood voeren, de Jood Jezus, die men voorstelt, naakt hangend op 'n kruis balk. Hij is het, die de mensen be let, gelukkig te zijn. Hem moet je bestrijden, om het de mensen moge lijk te maken het plezier te ontdek ken. O wat klopte je hart als na de aan roepingen van de kameraad die +oor de gelegenheid als een soort bisschop was uitgedost, je de kreten van hoop op de toekomst hoorde! Dan beving je 'n duizeling van brandende vreug de. Dat was wat anders dan de ma gere beloningen, die de pastoors be loven! Wij hoeven ons niet te verne deren en te lijden. Onze trots is het goede en het plezier onze wet. Een reeks van rauwe en donkere klanken stortte over het steenveld, terwijl Emile opstond om nog eens weer het hele dal met zijn blikken te meten. Ja, je zult mij toebehoren, je zult van mij zijn. Ik zal mijn hand leg gen om je grove boerinnennek. Eerst zal ik je worgen om je helemaal te bezitten. Ik zal je oude huizen en je stomme school en je kerk verwoes ten en ik zal alles opnieuw opbouwen Kinderen, die dan bevrijd zijn van clericale bakerpraatjes zullen in hel dere schoollokalen zitten, waar ze het zonder Onze Lieve Heer zullen red den. Want daarmee moet je beginnen zegt Ivan. En 's zondags zal ik, in plaats van een mis, de mensen thea ter geven en de schellen zullen hun van de ogen vallen, O, ik zal overal voor zorgen. Dat zullen jullie zien! Dol en bezeten door duistere krach ten, sprong hij op en duikelde over zijn kop enkele keren achtereen. Dan stond hij stil, veegde zich het zweet van het gezicht, en uitgeraasd ver volgde hij zijn weg naar boven. Aan deze kant was de vallei som ber en woest: hier en daar stonden nog enkele sparren alleen op de rot sen. Maar boven de sparren blonk de blanke lijn van trotse bergen. De eeuwige sneeuw schitterde in de mid. dagzon in smetteloze reinheid, ver blindend wit als een smeltende zilve ren staaf. Maar wat kan hem de grootheid van dit land schelen? Zijn gedachten, vergeten door het bos, verwijlden een ogenblik met plezier op het open stuk, waar de berghut van Margriet stond, die aan twee kanten op de bosweg uitziet. In die riehting zal hij vandaag niet gaan, om niet door het meisje ge zien te worden, dat hem daar zou willen houden. Hij zal het geitepad nemen, dat ter hoogte van de brug op de rijweg komt, daar waar de rivier plotseling enkele honderden meters omlaagstort. Hij ging weer op weg. Maar zijn gedachten volgden hem nu niet. Ze gingen terug omlaag naar een stad, een grote stad, die vol was van ma chines en rood. Ja, hoe zou het eigen lijk met de „Cel" staan? Sinds drie weken heeft hij er niets meer van ontvangen als het krantje „De be vrijde gedachte". Maar hoe maken het de kameraden? Ze zijn misschien allemaal opgegaan in hun werk net als hij, die zich ook met volle horst op de actie gegooid heeft. (wordt vervolgd)

de Stem | 1957 | | pagina 5