Deviezenvoorraad ruim 100 miljoen omhoog NIVEA NIVERA Eerste nederlaag voor Marathon-dames BUISMAN Zesdaagse van Gent ging (te laat) van start Dui vendag te Hulst Nederland met Denemarken naar Tour Novotny opvolger van Zapotocky WESTERS VOORSTEL AANVAARD Regionale titels! KNBB van Arbiter Zsolt onvindbaar Voetbaltoto's nog steeds niet van justitie af KNVB Zeeland Zeeuws handbal Weinig korfbal in Zeeland 11 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 20 NOVEMBER 1957 11 Rond de landbouw huishoudschool op Tholen Brand aan boord motortankschip Overval te Absdale bleek verzonnen LAATSTE NIEUWS Raad van Driewegen nam begroting aan Deken A. Koopman» van Hulst bediend Hoogwaterstanden Wagtmans naar Berlijn Rapide II gelijk tegen Middelburg II Ledentallen van vakbeweging in Nederland Jubileumaflaat Lourdespelgrims Tito moet er eens uit Swift zakte naar vijfde plaats EXAMENS Nog vier spelers geselecteerd Duivenkampioenen naar Steenbergen MARKTEN Middelburg klom op SPORT'ut't KORT WATERSTANDEN 1BOTJW gonnen met smederij, t aangren- a van de een steeds lang te omdat dit or het uit- De deviezenpositie van ons land blijft zich in de goede richting be wegen. In de afgelopen week steeg de deviezenreserve volgens de week staat van de Nederlandsche Bank met niet minder dan 105 miljoen gul den, mede dank zij het feit, dat de post schatkistpapier, waarin guldens saldo's uit betalingsakkoorden zijn verwerkt van de creditzijde van de balans is verdwenen. Die post be droeg vorige week nog iets meer dan negentig miljoen gulden. De devie zenreserve beloopt thans 1.072 mil joen tegen vorige week 968 miljoen gulden. Goud en deviezen bedragen samen 3.721 (vorige week 3.616) mil joen gulden. Behalve de stijging van de devie zenvoorraad vormt ook een lichte da ling van de bankbiljettencirculatie een gunstige factor, waardoor de to tale circulatie weer eens beneden de 0p Tholen is nog altijd de kwestie wie de landbouwhuishoudschool zal bouwen en exploiteren acuut. Noch Z.L.M., noch C.B.T.B. geven de strijd op en ook in de gemeente raden wordt de strijd voortgezet. In een spoedeisende vergadering van de raad van Stavenisse kwam deze zaak aan de orde en de vroede vaderen besloten met algemene stemmen adhesie te betuigen aan het verzoek der Z.L.M. aan de Kroon om haar toestemming te ver lenen tot oprichting van een prot. christelijke landbouwhuishoudschool te St. Maartensdijk. De voorstemmers waren de heren Hage en Klippel (s.g.p.); C. Moer land (arb); C. Potappel (c.h.) en A. Tazelaar (vrije lijst). Afwezig wa ren C. Eerland (A.R.) en D. Moer land (arb). Schippersgezin ontkwam het vuur Aan boord van het motortankschip "Dordtseveer", op weg van Dordt naar Antwerpen, is onder Lillo brand uitgebroken. Doordat de ka chel te hard is gaan branden, heeft tegen de nacht een daarachterstaand schot vlam gevat en is de gehele kajuit uitgebrand. De vrouw van de schipper en hun dochter hebben zich via een raam in veiligheid kunnen stellen en ook de schipper wist van het slaapvertrek uit, aan dek te ko men. Ternauwernood is het drietal aan de dood ontsnapt. De brand werd geblust door een te hulp gesnelde sleepboot der fa. Letzer en door het m.s. "Berghem." Moeder en dochter werden te Lil lo van de hoognodige kleren voor zien. - - t De schipper is met het schip naar Dordrecht teruggekeerd. Üit kon, om dat de machinekamer vrijwel in tact was gebleven. Zoals wij reeds vorige week hebben bericht werd in Absdale een jonge man, afkomstig uit Westdorpe, aan getroffen, die beweerde overvallen te zijn en van zijn portemonnee te zijn beroofd. De politie stelde hiernaar 'n ernstig onderzoek in en hieruit is nu gebleken, dat deze jongeman wat te veel geld had opgemaakt na een be zoek aan Hulst. Om dit kasverschil te dekken fingeerde hij een „aanran ding^ (Advertentie) e7 U spitst Uw oren bij het horen dat U een kopje koffie kunt verwachten met BUISMAN, voor extra fijne smaak en geur. Buisman be spaart bovendien op dure koffie. Ook bij NESCAFÉ en andere soorten oplosbare koffie doet een beetje Buisman wonderen. vier miljard is beland. Dat zal wel voor korte tijd zijn, want er staat een nogal zware maandwisseling voor de deur. Het dekkingspercentage aan goud en deviezen van de direct op eisbare verplichtingen is door de gunstige ontwikkeling van vorige week gestegen van 66,98 tot 67,28 percent. De raad van Driewegen heeft de begroting-1958 behandeld en aange nomen. De cijfers laten het volgende beeld zien: inkomsten en uitgaven gewo ne dienst f 114.127. met een post on voorzien van f 544: inkomsten kapi- taaldienst f 151.091. en uitgaven f 166.949, nadelig slot f 15.857. De begroting kon ternauwernood slui tend worden gemaakt. Nieuwe kapi taalsuitgaven konden niet worden ge raamd, terwijl reserveringen achter wege moesten blijven. De raad besloot verder de wederop. bouwtaak met ingang van 1 januari a.s. beëindigd te beschouwen en een garage te bouwen bij de ambtswo ning van de burgemeester. De burgemeester werd benoemd als gevolmachtigde voor het bezoeken van de vergaderingen van de N.V. Waterleiding Zuid-Beveland". Tot leden van de woonruimteadvies commissie werden benoemd de he ren G. de Jager, M. Koens, A. Goe- ree, C. Maat en M. Koppenhol. Gistermorgen is deken A. Koop mans van Hulst, die door een plotse linge aandoening werd getroffen, naar het ziekenhuis overgebracht. In de loop van de namiddag is hij op ad vies van de behandelende arts bij wijze van voorzorgsmaatregel be diend. Gisteravond was de toestand van de deken weer enigermate verbeterd. Voor morgen, donderdag 21 novem ber, gelden voor de provincie Zeeland de volgende hoogwaterstanden: te Hansweert om 21.21 en 14.36 uur; te Terneuzen om 1.30 en 13.48 uur en te Vlissingen om 1.00 en 13.18 uur. Behalve aan emigreren denkt Wout Wagtmans ook aan fietsen. Dat ge tuigt een aantrekkelijk contract, dat de kleine St.-Willebrorder met de Sporthalle te Berlijn afsloot. Als enige Nederlander rijdt hij daar za terdag een 100 km-race achter mo toren. Verdere deelnemers zijn on dermeer de Belgen Depaepe, Impa- nis en Verschuren. Samen met Wim van Est rijdt Wagtmans eind november ook de Brusselse zesdaagse. Bridge in Terneuzen De uitslagen van de viertallenwed- strijden, te Terneuzen voor de afd. Zeeuwsch-Vlaanderen van de Neder landse Bridge-bond gespeeld, luiden als volgt: Hoofdklasse: Luctor I (Terneuzen)- Sas v. Gent I 0-2 (38-43 M.P.), Ter neuzen I-Oostburg I 0-2 (29-43 M.P.); Eerste klasse: Luctor li-Sas v. Gent II 2-0 (51-12 MP); Luctor III- Sas v. Gent III 2-0 (44-36 MP). Schieting te Zuiddorpe De uitslag van de door de hand boogmaatschappij St. Sebastiaan te Zuiddorpe gegeven schieting, waaraan 110 schutters deelnamen, was als volgt: Hoogvogel R. Migom; 1ste zij vogel R. v. Eenaeme Assenede; 2de J. Priem Ovezande; 1ste kal. R. Pot- telberghe Zuiddorpe; 2de kal. H. de Waele Koewacht. De Deense Wielerbond heeft maandag een officiële uitnodi ging ontvangen van Jacques Goddet om met vier of vijf ren ners deel te nemen aan de Tour de France-1958. Volgens de brief zou Denemarken met Ne derland een ploeg van 10 of 12 renners vormem De heer Joergen Beyerholm, secretaris van de Deense bond, deelde naar aanleiding daarvan mede, dat „zes renners van elk land de beste oplossing zou zijn' Hij voegde er aan toe, dat „het jeer normaal is, dat een Neder lander de leiding zou hebben van de ploeg". Dinsdagavond heeft op het bonds- bureau van de KNWU een bespreking plaats gevonden van de sportcom- missie met Pellenaars, meer speci aal wat betreft de Nederlandse deelneming aan de Tour in 1958. De sportcommissie heeft besloten aan Goddet, directeur van de Tour, te berichten dat de KNWU op het stand punt staat dat Nederland door een volledige ploeg moet worden verte genwoordigd. De KNWU is namelijk van mening dat zij een ploeg op de been kan» brengen die sterker is dan een team dat in combinatie met de Denen zou kunnen worden gevormd. Aan Pellenaars is gevraagd weder om als ploegleider op te treden. De eerste secretaris van de Tsjecho Slowaakse communistische partij, An- tonin Novotny. is gisteren gekozen tot president van Tsjecho-Slowakije. De nationale vergadering wees hem eenstemmig aan tot opvolger van An- tonin Zapotocky, die kortelings is overleden. Novotny zal eerste secretaris van de patrij blijven. In politieke, kringen kwam de ver kiezing van Novotny als een verras sing. Men had de minister-president. Siroky, rneer kans gegeven, omdat hij Stowaak is en zijn laatste twee voor gangers, Gottwald en Zapotocky, Tsjechen waren. Er bestaat namelijk een ongeschreven regel volgens welke voor twee Tsjechen een Slowaak voor de hoogste post in het land in aan merking komt. Antonin Novotny, zoon van een metselaar, kreeg een opleiding als metaalbewerker. Hij trad in 1921 toe tot de communistische partij en be kleedde sedert 1928 leidende posten in de partij. Ontwapenngscommissie De Algemene Vergadering van de heeft het Sovjet-voorstel verwor- S*n, om een permanente ontwape ningscommissie te vormen, waarin le 82 leden van de V.N. vertegen woordigd zouden moeten zijn, en de ""raige commissie voor ontwapening '"et haar subcommissie te ontbin den. Het westelijke zes-mogendheden- voorstel om de commissie uit te weiden tot 25 leden werd aanvaard Hierdoor zal de ontwapeningscom missie van 1 januari a.s. af bestaan uit de elf leden van de Veiligheids raad en de volgende veertien landen. Argentinië, Australië, België, Birma, Brazilië, Egypte, India, Italië, Mexi co, Noorwegen, Polen, Tsjecho-Slo- wakye, Tunesië en Zuid-Slavië. (Van onze sportcorrespondent) i GENT, dinsdagavond. Een half uur later dan voorzien is gisterenavond in het „Kuipke" de Zesdaagse van Brussel van start ge gaan. Rik van Steenbergen en Seve- rfjns waren de oorzaak van deze ver traging. Ze kwamen per vliegtuig uit Zürich, maar vanwege de mist deed de machine er langer over dan was verwacht. In het „Kuipke" wachtte men vol ongeduld op de beide azen, die uit eindelijk toch arriveerden. Beide renners begonnen meteen maar met het maken van vuurwerk, getuigen de plaatsen, die zij met hun respectievelijke maten nu reeds inne men. Rik gaat na een opwindende ploegenkoers, die vanavond werd ge reden, met Debruyne aan de leiding, terwijl Severjjns met van Aerde de derde plaats bezet. Deze posities namen zij in om half elf, toen de kruitdamp van de ploe- genkoers was opgetrokken. Dit Zes- dagen-onderdeel meteen een hoog tepunt schokte de prille standen- lijst danig door de war. De Nederlanders Schulte en Derk- sen (de enige Oranje-mannen in dit Zesdagen-gezelschap) deden het niet slecht, (want zij weerstonden de furieus rijdende combinatie Ar- j nold-Terruzi zo goed, dat hun vier- de plaats in de stand geen moment j in gevaar kwam. De complete stand om half elf luidt: Stand 1. Debruyne-van Steenbergen (Belg.); 2. Op 1 ronde Arnold-Terruzi (Austr.-Italië)3. Op 4 ronden Van Aerde-Severijns (Belg.); 4. Schulte- Derksen (Ned.); 5. Burgdahl-Brun (Duitsl.-Frankr.)6. Op 5 ronden Lauwers-Vannitsen (Belg.); 7. Op 6 ronden van Looy-v. Daele (Belg.); 8. Op 9 ronden Debaere-v. d. Velde (Belg.); 10. Tressider-Verplaetse (Austr.-Belg.); 11. Op 15 ronden v. Bossel-Troch (Belg.-Duitsl.)12. Sor- geloos-Gilbert Saelens (Belg.); 13. Op 16 ronden Borra-v. d. Wiele (Belg.). Hoewel de Middelburgse hockeyers sterker waren, konden de Hulstena ren toch een puntje in eigen huis hou den dank zij het goed werk van hun doelman v. d. Enden. De damesploeg van Rapide bond de strijd aan tegen Push (Breda) en door een doelpunt na 10 minuten èn een lichte meerderheid gedurende de ge hele wedstrijd, konden de Hulsterse dames een verdiende 10 zege be-' halen. (Advertentie). Uw winkelier geelt U zolang de voorraad strekt bij een grote zuinige tube Nivea (f 1.15) of Nivera (11.20) deze bijzonder leuke kinderverrassing (NIVEA MAT-CREME) 1 1 Volgens opgave van het C.B.S. had het N.V.V. op 1 juli 1957 491.410 leden, tegen 496.040 op 1 april en 500.332 op 1 januari, de K.A.B. resp. 411.441, 410.572 en 411.991, het C.N.V. resp. 217.382, 217.145 en 215.956 en de N.V.C. resp. 12.501, 12.560 en 12.471. Op 1 juli 1956 had het N.V.V. 489.041 leden, de K.A.B. 407.010 en het C.N.V. 212.024 leden. De gezamenlijke vakbonden ge ven per 1 juli 1957 in vergelijking met 1 januari 1957 een daling van het aan tal leden te zien van ongeveer 8000. In vergelijking met 1 juli 1956 is het totale ledenaantal echter ongeveer 12000 groter. In de opgave van het C.B.S. ontbreekt de E.V.C., waarvan geen gegevens bekend zijn. Z.H. Paus Pius XII heeft een ju bileum-aflaat afgekondigd, die wordt verleend aan de pelgrims, die zich gedurende het jaar van de Verschij ningen van de H. Maagd te Lourdes naar het genadeoord begeven. Deze aflaat kan gedurende het tijdperk be ginnende op 11 februari 1958 en ein digend op dezelfde datum van het daaropvolgend jaar, 11 februari 1959, verdiend worden, doch slechts een maal en op voorwaarde, dat de pel grim op de dag zijner keuze naar be horen boete doet, ter H. Communie gaat en volgens de intenties van de Paus bidt: te weten voor de terug keer van de dwalenden tot de waar heid des geloofs, voor de bekering van de zondaars, voor de verdere vooruitgang der goeden op de weg der christelijke volmaaktheid, voor het herstel en de bevestiging van de eensgezindheid en de vrede onder de mensen en de volkeren en tenslotte voor de vrijheid der Kerk in de ge hele wereld. Tito gaat vooruit, maar volgens de artsen heeft hij verandering van klimaat nodig. Dit schijnt voor het staatshoofd de weg te openen om een uitgebreide reis door het Verre Oosten te ondernemen, die hij we gens zijn kwaal op 29 oktober had moeten uitstellen. Hoewel deze Aziatische reis nooit officieel is aangekondigd, was het al gemeen bekend, dat de president in december het land voor ongeveer twee maanden zou verlaten. Het afgelopen week-einde werden de wedstrijden om het bijartkampi- oenschap voor teams van het gewest BrabantZeeland van de KNBB voortgezet met de wedstrijden in de D- en E-klasse. DVO uit Moerdijk wist beslag te leggen op de titel in de D-klasse met 0.004 pet. gemiddelde meer dan con current „Ons Genoegen" uit Waalwijk L.M.Z. uit Tilburg toonde zich on betwist de sterkte door in de finale van de E-klasse met 62 te winnen van H.G.L. uit Tilburg. Na afloop der wedstrijden werden de prijzen uitgereikt door de heer Ad. Uytendaal, voorzitter van het gewest. De eindstanden: D.-klasse: 1 DVO Moerdijk, 2 Ons Genoegen, Waalwijk, 3 't Groene Ezeltje, Bergen op Zoom, 4 ABC. Vlissingen. 5 Entre Nous, Breda, 6 KOT, Kaatsheuvel, 7 Wapen v. Vught, Vught, 8 Abattoir, Tilburg. E.-klasse: 1 L.M.Z., Tilburg, 2 H. G.L., Kaatsheuvel, 3 A.B.C., Vlissin gen, 4 Altijd Cadre, 's-Bosch; 5 DVO 2 Moerdijk. Er zijn moeilijkheden rondom de voetbalwedstrijd West-Duitsland— Zweden, die vandaag te Hamburg wordt gespeeld, moeilijkheden ten aanzien van de scheidsrechter. De Hongaar Zsolt, die de wedstrijd zou leiden, is namelijk onvindbaar. Hij is wel uit Boedapest vertrokken, doch niet in West-Duitsland aange komen. Zekerheidshalve heeft de West- duitse voetbalbond nu de Neder landse scheidsrechter Joh. Martens uit Zeist verzocht om als „reserve" naar Hamburg te komen. Mocht Zsolt de strijd niet kunnen leiden, dan zal dus de heer Martens, die de uitnodiging pas dinsdagmiddag om drie uur ontving, als arbiter fun geren. Het eerste twaalftal van Swift had een vrije dag en zakte daardoor van de derde naar de vijfde plaats op de ranglijst van de landelijke 2de klasse van de korfbal-competitie. De strijd tussen de beide koplopers, Ready en Algemene, eindigde in een 33 gelijk spel en dus kwam er aan de kop geen wijziging. HSV kwam op eigen veld tegen Zuiderkwartier maar net met de hakken over de sloot (54). DKC zag zich nog steviger op de onderste plaats gedrukt, want Zwervers nam de volle buit mee naar huis. Achilles had op eigen veld niet al te veel moeite met Olympiaan (62). In de zuidelijke eerste klasse van de handbalcompetitie kregen de da mes van Marathon de eerste neder laag te incasseren. De Vlissingsen moesten, op eigen veld nog wel, het hoofd buigen voor Longa uit Tilburg, dat door een 24-overwinning in de lift kwam. Weliswaar behield Marathon de leiding, maar het wordt nu ernstig bedreigd door het ongeslagen en zonder verlies zijnde Zeeland Sport en door Were Di, dat, ook al in Vlis singen, de volle buit opeiste van Wal cheren (25). Tonido zag zich op eigen veld geklopt door EBHV met 13 en raakte daardoor de aanslui ting met de kopgroep geheel kwijt. De strijd om de onderste plaats tus sen Hontenisse en SOA eindigde in een magere 10 overwinning voor Hontenisse, zodat de stand nu als volgt luidt: Marathon 610; Zee land port 48; Were Di 58, EBHV 73, Longa 4—7, Tonido 6—5, Volt 44 Hontenisse 52, Walcheren 72, SOA 6—0. Bij de heren deed Marathon het tegen Longa beter, want het bleef met een duidelijke 135 overwinning baas in eigen huis. Tonido verspeelde het eerste puntje, want het moest onverwachts tegen het bezoekende EBHV met een 66 gelijk spel genoe gen nemen. Niettemin bleven de Goesenaren nog stevig aan de kop. EMM stuurde Taxandira met een 16—5 nederlaag Oisterwijk terug en De advocaat-generaal bij de Hoge Raad mr. Loeff, acht de KNVB-voet- balpool hazardspel en dus in strijd met de wet. De organisator, de heer L. Brunt is op grond van hazardspel vervolgd, doch werd door de rechtbank te 's- Gravenhage vrijgesproken. De recht bank achtte wel een loterij, maar geen hazardspel aanwezig. De Officier van Justitie, die strafbaarheid ge vraagd had. tekende aanvankelijk hoger beroep aan. Hij trok dit echter in, waarop de advocaat-generaal bij de Hoge Raad cassatie aantekende in het belang der wet. Gisteren concludeerde mr. Loeff tot vernietiging van het vonnis en beslissing van de verder in aanmer king komende rechtspunten door de Hoge Raad. Al ware het begrip „loterijen" min der beperkt op te vatten, zoals de rechtbank doet dan nog zou de on derhavige pool, naar het mr. Loeff voorkwam, niet als een loterij in de zin der wet kunnen worden aange merkt. In dat geval zou met name vereist zijn, dat de grootte van de prijzen vooraf bekend moet zijn. Dit is in de KNVB-toto niet het geval. Daar hangt het af van de inzet. Waar de rechtbank in deze opvat ting niet de grondslag der telaste- legging heeft beraadslaagd en be slist zou het vonnis reeds op deze grond moeten worden vernietigd, aldus meende mr. Loeff. Geen totalisator Het raden van de uitslagen van voetbalwedstrijden in poolverband komt volgens mr. Loeff ook overeen met vele andere spelletjes, waarbij het ten suotte gaat om iets te raden. Tenslotte besprak de advocaat-ge neraal nog welke de rol van de tota- lisator-wet ter oplossing van de on derhavige rechtsvragen kan spelen. Deze wet heeft ten doel het orga niseren van een totalisator bij hard draverijen en paardenrennen buiten het strafrecht te stellen. Zulks im pliceert volgens haar dat alle andere „opengestelde gelegenheden" als ha zardspel moeten worden beschouwd. Tevens houdt zulks in, dat zij niet als loterijen kunnen worden aangemerkt. Het beroep od de Totalisatorwet levert dus een dubbel argument op, aldus eindigde mr. Loeff. De Hoge Raad zal op 17 december uitspraak doen. Ook caritas Mr. Loeff nam meteen ook maar conclusie in de zaak van H. H., voor de kantonrechter te Heerle gedag vaard wegens het organiseren van een voetbalpool, uitgaande van de Nationale caritasvereniging". Zowel de kantonrechter te Heerlen als de rechtbank te Maastricht sprak de verdachte vrij van de ten laste ge legde overtreding der loterijwet. De Officier van Justitie heeft hier na cassatie aangetekend. De advo caat-generaal zeide, dat men hier, al stond de voetbalpool alleen open voor leden (28.000) dit niet wegneemt, dat men bij een zo uitgebreide kring kwalijk kan spreken van een „beslo ten karakter". Hij concludeerde tot vernietiging van het vonnis, dat hij geen vrijspraak achtte, en tot verwij zing der zaak naar het gerechtshof te 's-Hertogenbosch. De Hoge Raad zal op 17 december uitspraak doen. Vier Zeeuwse spelers (de Hulstspe lers H. J. Neefs en W. v. d. Poel en de Vlissingers H. van Wezel en K. Dingemanse), die zaterdag in het Zeeuws elftal tegen een bonds-ama- teurploeg zyn uitgekomen, zijn door de Technische Commissie van, de sectie amateurvoetbal van de KNVB toegevoegd aan het zestal» dat reeds eerder werd uitgenodigd om aan de gedecentraliseerde training in Roo sendaal deel te nemen. Program 24 november le Klasse A: Domburg IIJzendijke I, Vogelwaarde IKoewacht I, Krui- ningen I—Lewed. Boys I. Noorman nen ISchoondijke I, Robur IWal cheren I. le Klasse B: ZIerikzee IIBrou wershaven I Dreischor IRenesse II. 2de Klasse A; Aardenburg IINoor mannen II, Biervliet II—RCS III, 's-Heer Arendskerke IIRetranche- ment I, Zuidzande I-Zeeland Sport IV 2de Klasse B: Cortgene I—Rapen burg I, Kruiningen II—Hansw. Boys II, Kwadendamme IPatrijzen I, Sluiskil IIPhilippine I. 2de Klasse C: Brouwershaven II— Zonnemaire I, SVOWK I-Zierikzee III. 3de Klasse A: Zeeland Sport V Middelburg IV, Patrijzen II—Retran- chement II, Robur II—Walcheren II, IJzendijke IISchoondijke II. 3de Klasse B: Koewacht II—Goes IV, Hulst III—Ria W II, Patrijzen III—Robur III. bleef de leiders dus goed volgen. De stand is hier: Tonido 713, EMM 610 Volt 68, Marathon 67, EB HV 6—4, Longa 5—2, SOA 6—2, Ta- xandria 62. In de tweede klasse heren kwam Sios samen met Fortuna aan de kop, dank zij een 94 overwinning op het bezoekende Volt 2 en door de stevige 95 overwinning, welke Olympus op Fortuna wist te behalen. Tonido 2 schoot uit zijn slof, want Be Fair moest met een 101 nederlaag naar huis. De stand is: Fortuna 79, Sios 79. Marathon 2 58, Olympus 57, Tonido 2 53, Be Fair 42, Volt 2 5—0. In de eerste klasse van de Zeeuwse handbalcompetitie gaan de heren van Hellas uit Goes regelrecht op het kampioenschap af. Ditmaal werd het bezoekende Marathon 3 met 151 verpletterd. Sios 2 bleef met 10—6 baas over Tonido 3 en kon daardoor de tweede plaats veroveren. Ook Wal cheren kwam in de lift dank zij een stevige 124 zege op Fortuna 2. De stand is nu als volgt: Hellas 612; Sios 2 66; EMM 2 45; Walcheren 55; Volharding 34; Fortuna 2 64; Marathon 3 32; Tonido 3 50. In de eerste klasse dames had het leidehde Hellas een vrije dag. EMM bezorgde Zeeland Sport 2 in Vlissin gen een stevige 07 nederlaag en veroverde daardoor de tweede plaats. Luctor zag de beide punten met Ma rathon 2 naar Vlissingen gaan en bleef dus zonder één enkel puntje lantarendrager. De stand is: Hellas 48; EMM 46; Zeeland Sport 2 54; Sios 33; Marathon 2 4—3; Luctor 40. In de 2de klasse dames bonden de beide ongeslagen ploegen, Meeuwen en Olympus, de strijd aan. Het werd een 22 gelijkspel, zodat de situatie aan de kop ongewijzigd bleef. Hon tenisse 2 bleek net niet opgewassen tegen het bezoekende ODI (12). De stand: Olympus 4—7: Meeuwen 3—5; Volharding 2—2; ODI 3—2; Honte nisse 2 42; HVO 20. Voor west-Brabant en Zeeland gaat men nu in Steenbergen op 11 en 12 december een kampioenententoonstel ling van duiven organiseren en wel in het Jongenscentrum. Eerst was het bestuur van plan deze tentoonstelling in het eigen clublokaal te houden, maar de belangstelling bleek zo groot, dat men naar een grotere zaal heeft moeten uitzien. Meer dan 300 duiven zullen tentoon gesteld worden, zodat de echte dui venmelkers veel te bewonderen zul len krijgen. Zo komt onder meer de auto-winnaar van St. Vincent 1957, eigendom van de heer P. Prop uit Hoogerheide. Van de opbrengst van deze eerste kampioenendag zal een fonds gesticht worden om de organisatie van de volgende mogelijk te maken, want men wil er in Steenbergen een tra ditie van maken. In 1958 wil men er een internationale tentoonstelling or ganiseren. VERPLEEGSTER In het Zuiderziekenhuis te Rotter dam is geslaagd voor het diploma verpleging A. mejuffrouw H. West hoeven uit Walsoorden. ENGELS VOOR DE POLITIE Te Rotterdam slaagde voor het Staatsdiploma Engels voor de politie de heer C. Abrahamse, postcomman- dant der Rijkspolitie te Philippine. TECHN. HOGESCHOOL DELFT Aan de technische hogeschool te Delft slaagde voor het kandidaats examen voor elektrotechnisch ingeni eur de heer J. Rijk uit Nieuwdorp. TT 1 In de Brujjn's Restaurant te Hulst werd zondag een kampioenendag ge houden van duiven, die in het afge lopen speelseizoen bijzondere presta- taties hebben verricht. Er waren ruim 200 duiven bijeen gebracht en de jury heeft dan ook geen gemakkelijke taak gehad om de kampioen en de verdere ere-prijs- winnaars aan te wijzen. De organisatoren, de C.C. Hulst, hebben tijdens deze dag eer van hun werk gehad, want het bijeengebrach te materiaal was van bijzonder goe de kwaliteit, terwijl zij over belang stelling zeer zeker niet te klagen hadden. De uitslag van deze dag was: 1. A. Plaquet, Stekene (B); 2 en 3: P. de Winne, Kloosterzande; 4. Gebr. Elegeert, Koewacht. Door de duivenverenigingen werd in samenwerking met de Midden standsvereniging 'n loterij gehouden, waarvan de opbrengst én die van de verkoop van de jonge duiven ten goede kwam van de T.B.C.-bestrij- ding. Van het programma van de Zeeuw se korfbalcompetitie is niet veel te recht gekomen. De meeste wedstrij den, onder welke ook die tussen Togo en Swift 2 om het kampioenschap van Zeeland, moesten worden afgelast. Toch viel er nog een beslissing. Van de wedstrijd Vios-Olympia, des tijds met 75 door Vios gewonnen, werd in verband met een door Olym- pia ingediend protest, de tweede helft overgespeeld. Veel heeft hët niet ge holpen, want nu werd het een 76 nederlaag voor Olympia, dat dus de finitief op de onderste plaats van de eerste klasse kwam en nu degrada tiewedstrijden moet spelen. Voor de promotie naar de eerste klasse werd de eerste wedstrijd ge speeld. TOP begon slecht, want het kreeg op eigen veld van Elto een 1—3 nederlaag te slikken. In 2 A speelden Vitesse en Een dracht nog. Vitesse bleef met 9—1 baas in eigen huis. (Hockey-competitie) In de zuidelijke promotieklasse A van de hockeycompetitie klom Mid delburg weer naar de vierde plaats. De Zeeuwse hoofdstedelingen eisten namelijk bij hekkesluiter HTTC 2 de beide punten op (13). Breda behield de leiding, want Oranje Zwart moest met een 31 nederlaag naar huis. MOP 2 bleef met 3—0 baas over het bezoekende Eindhoven en bleef dus op de tweede plaats, gevolgd door Forward, dat overigens bij 's-Herto- genbosch maar net met de hakken over de sloot kwam (01). VOOR de Walcherse volleybal-compe titie werden ook weer enkele wed strijden gespeeld. De uitslagen: Marathon 2—HTS 2 30; MVC 2— Michiel de Ruyter 2 31; HTS 2 EWC 3 0—3; MVC 2—VCIT 2 3—0; EWC 4—Michiel de Ruyter 3 30; EMMZuidwesters 03. ZATERDAG organiseert de Dordtse atletiekcommissie een 20 km wed strijd. Hieraan zullen uit Zeeland deelnemen de EMM'ers Hans Bos telaar en Adri de Bel. IET PROTEST van Goes, ingediend na afloop van de op 6 oktober ge speelde wedstrijd Huist-Goes, werd afgewezen. De uitslag blijft dus 3-3. GOES, 19 nov. Export- en indus trieveiling: cox orange pippin h80-85 120, h75-80 123, h70-75 108-127, h65-70 107—121, h60-65 97—110, h55-60 83— 96, h2 6167, aanvoer 10 ton; gold, de licious h80-85 106—112, h75-S0 100— 115, h70-75 100—116, h65-70 86—102, h60-65 6991, h2 6169, aanvoer 50 ton; laxt. superbe h75-80 81, h70-75 88, h65-70 82, h60-65 67, h2 58; lomb. calville h80-90 78, h70-80 81, h60-70 7073, h2 57; zoete ermgaard h65-75 7579, h55-65 6568, h2 55; jonathan h80-85 82, h75-80 87, h70-75 87—88, h65-70 77—78, h60-65 70—71, h2 57, aanvoer 46 ton; goudreinette h95-100 89, h85-95 92, h75-85 93, h65-75 81—82, h2 64, k 7071, fabr. 64, aanvoer 40 ton; d. du comice h80-85 157163, h75- 80 157—162, h70-75 158—166, h65-70 144—154, h2 125; st. remy h75-85 76— 77, h65-75 77, h2 70; gieser wildeman h60-65 80-81. h55-60 72—77, h2 61—67; kleiperen: h60-65 75, h55-60 66, h2 52; legipont h65-75 125, h55-65 123, h2 86. Verpakt fruit: d. du comice h85-90 156 —162, h80-85 161—166, h75-80 165—170. Gewone veiling: cox orange pippin, k 80-95, fabr. 61-71, jonathan k 61-72, fabr. 56-65, gold, delicious k 70-89, fabr. 58-67, zoete ermgaard k 69, fabr. 51-60. lomb. calville k 64-70; st. remy k 66-72, fabr. 68; d. du comice k 131 - 137, fabr. 125-128; comt. de paris k 104-106; gieser wildeman k 71-74, fabr. 56-61. GOES, 19 nov. Granen en peul vruchten: rode tarwe, basis 17 pet. vocht 26-27,75; witte tarwe, idem 27- 27,75; gerst, idem 25-29.50: haver, ba sis 15 pet. vocht 19-23,50; kleine groe ne erwten 28-35; schokkers 48-58; bruine bonen 40-62; karwijzaad 60-65; slaglijnzaad 38-42; blauwmaanzaad 100. 130. Aardappelen. De prijs van klei- aardappelen bedroeg heden: bintje, 35 mm opw., binnenl. sortering 8-9,50; alpha, idem 8-9; furore, idem 13-14, meerlander, idem 11,50-12. Deze prij zen gelden per 100 kg, geleverd aan de sorteerinrichting, sorteerkosten voor rekening van koper. Voederaardappe len noteerden f 2,25 per 100 kg, ge zond gewas. Stro. De prijzen waren, voor: tarwe- stro, draadgeperst af bedrijf per ton 45-50; gerstestro, idem 55-60; erwten stro, idem 70-75. Uien. De prijs van uien bedroeg 11- 12 cent per kg, onafgestaart en droog produkt, geleverd aan de sorteerin richting. Vlas. Goede kw. gerepeld vlas 22-27 ct. per kg, afw. kw. 15-22 et. Goede kw. ongerepeld vlas 18-23 ct. per kg, afw. kw. 12-18 ct. Eieren. Eieren noteerden f 2,50 p. kg. ROTTERDAM. 19 nov. Aanvoer in totaal 2452. Weektotaal 4321. Vette koeien en ossen 300. Gebruiksvee 800. Vette kalveren 120. Graskalveren 211. nucht. kalveren 467. Varkens 136. Big gen 37. Paarden 40. Veulens 3. Scha pen of lammeren 313. Bokken of gei ten 25. Prijs in centen per kg: Vette koeien le kw. 290-315, 2e kw. 260-280, 3e kw. 250-260; vette kalveren 280-310, 260-280. 230-250; slachtpaarden 220, 210, 195. Prijs in guldens per stuk: graskalveren 425. 300, 250; nucht. kal veren 70, 60, 50; biggen 42, 32, 28; scha pen 110, 100, 90; lammeren 105, 90, 80; kalfkoeien 1175, 975, 800; melkkoeien 1175, 975, 800; vare koeien 850, 700, 600; vaarzen 860, 750, 550; pinken 560, 460, 350. Vette koeien aanvoer iets korter, handel flauw, prijzen als gis teren. Vette kalveren iets meer, vlot, constant. Graskalveren even kleiner, stug, vooral niet hoger in prijs. Nucht. kalveren even minder, redelijk, goed prijshoudend. Biggen korter, kalm, prijshoudend. Slachtpaarden klein, matig, iets stijver. Schapen kleiner, goed, prijshoudend. Lammeren klei ner, goed, prijshoudend. Kalfkoeien matig, stil, als vorige week. Melk koeien matig, stil, als vorige week. Vare koeien kleiner, kalm, onveran derd. Vaarzen korter, traag, als vori ge week. Pinken korter, traag, als vo rige week. Konstanz 288 (onv.), Rheinfelden 181 (—4), Breisach 88 (+4), Straats burg 160 4), Maxau 346 1), Mannheim 177 (+4), Mainz 193 (+2), Bingen 121 (onv.), Kaub 130 (+3), Trier 145 2), Koblenz 142 3), Keulen 94 (—8), Ruhrort 298 5), Lobith 905 11), Nijmegen 692 11) Arnhem 729 7), Eefde IJssel 271 2), Deventer 182 2), Monsin 5550 (+10), Visé 5020 (+14), Borgharen 3977 (+32), Belfeld 1128 (—12), Gra ve beneden de sluis 486 5). De gepeilde minste waterdiepten, welke heden worden vermeld op de waarschuwingsborden, zijn in centi meters: Pannerden-IJsselkop 245, IJs- selkop-Heveadorp 200, Heveadorp- Amsterdam Rijnkanaal 180. Amster- dan Rijnkanaal-Lekkanaal 205. IJssel- kop-Doesburg 180, Doesburg-Zutphen 215, Zutphen-Eefde 240, Eefde-Spoor- brug Deventer 240, Spoorbrug Deven- ter-Katerveer 250. Toegelaten grootste diepgang van Millingen tot St. Andries 285 cm. De scheepvaart op de Waal boven Nijmegen is in de komende nacht gestremd van 20 tot 6 uur.

de Stem | 1957 | | pagina 3