SERGE RUITSTOFFEN 95 Eiland-allerlei Rioleringspijn Koewacht niet aan Centrale Dienst te wijten Coaster „Plan" in zijn geheel gelicht 1 Fabrieksoartij PRACHTIGE WOLLEN Bruinisser vissers tegen Commissie van Dertien Opgepast voor de Ambonees 2 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 20 NOVEMBER 1937 2 Gemeente gast in eigen huis? Huzarenstukje in Westerschelde Weekend-aartbiedirtg In vele moderne kleurencombinaties Extra stevige kwaliteit Geschikt voor Slechts enkele dagen zeer laag in prijs! NU VROOM DREESMANN Vertrouwen in diverse proeven Grensgeschillen voor internationaal gerechtshof Aanvaring in haven van Hansweert C. Andriessen Zn. ZEEUWSCH- VLAANDEREN TERNEIJZEN K.A.J, en Y.K.A.J. in het prochiehuis TUSSEN DIJKEN EN DAMMEN AXEL OOSTBURG Vlamingen zoals wij zijn Zuid-Beveland GOES Meer geld nodig voor gemeente „Het groot abuis" AGENDA Vandaag Morgen In de raad van Koewacht heeft gistermorgen de directeur van de Cen trale Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht in oost Zeeuwsch-Vlaanderen de heer C. Roelands, een toelichting gegeven op de kwestie van de rio lering rond de nieuwe kleuterschool. Enige tijd geleden besloot de raad zoals bekend is, de nota voor kosten van toezicht enz. van de Centrale Dienst (ten bedrage van ca. 4000 gul den) niet te betalen, omdat men grote bezwaren had tegen de water overlast welke de kleuterschool ondervindt. De riolering ligt ter plaats nl. te hoog. De heer Roelandse, die op voorstel van enkele raadsleden ,,ter verant woording" was geroepen, begon zijn uiteenzetting met te zeggen dat het hier niet zozeer om de zaak zelf ging, doch dat het een principële kwestie was en dat men het hem niet kwalijk moest nemen als hij een paar harde woorden moest richten tot B. en W. Naar hij verklaarde betrof de aan leg van de riolering ter plaatse een opdracht van het toenmalig college van B. en W. aan de districtsopzich ter. Dergelijke functionarissen had den destijds heel wat meer vrijhe den dan thans onder de Centrale dienst. De opzichter heeft het karwei zelf opgeknapt, op last van het ge meentebestuur, en de centrale dienst is er dus geenszins voor verantwoor delijk dat de riolering niet deugt. De voorzitter voelde er niets voor om verantwoordelijkheid op zich te nemen en na veel gepraat was men het er eindelijk over eens dat de hele kwestie een gevolg was van vroegere toestanden. „Vroeger ging het nu eenmaal zo", aldus de heer Alb. de Waele, die er niets voor voelde om zondebokken te gaan zoeken. Tenslotte feliciteerde de voorzitter de heer Roelands met diens geluk kige verdediging (de gemeente zal nu de nota natuurlijk voldoen) waar na de kwestie de wereld uit was. Dankbaar Hulst Voor een uitbreiding van de School- artsendienst in Zeeuwsch-Vlaanderen voelt de raad niets. De dienst wil er nog een derde arts bij, wegens de vele werkzaamheden. Hoewel de raad zichzelf niet competent achtte om uit te maken of het nu noodzakelijk is dat er nog een arts bij komt of niet. verklaarde men zich toch akkoord met het voorstel van B. en W. om het verzoek om goedkeuring' aan de uitbreiding te hechten af te wijzen. De Gewestelijke Raad Zeeland van het Landbouwschap vroeg de gemeen te goedkeuring te hechten aan het idee van samenwerking bij de sa menstelling van uitbreidingsplannen, waarbij dus landbouwgrond moet worden onttrokken. Als goede koop lieden wilden de raadsleden daar niet op ingaan, alvorens zij weten of dat misschien geld gaat kosten. Dat zal het Landbouwschap eerst eens (Advertentie) moeten vertellen, dan kan er verder gepraat worden. De gemeente Hulst toonde zich in een brief aan de Koewachtse raad dankbaar voor het geschonken klok je. Men had zelf al een inscriptie op gesteld: „Ik zing mee in het klok kenspel; Koewacht, dank U wel". Deze poëzie wisten de vroede vaderen van Koewacht te waarderen. f 5.— voor de Kring Een levendig debat ontstond er rond St.-Nicolaas, ter ere van wie de Winkeliersvereniging een fraaie op tocht wil organiseren. Dat heeft vo rig jaar zo'n 266 gulden gekost en de winkeliers vroegen nu de gemeente de kosten van de optocht van dit jaar voor zijn rekening te nemen. Wethou der Vermandei, als voorzitter van de winkeliersvereniging, pleitte voor het verzoek, er op wijzend dat de ge meente het dan kan doen voorkomen dat zij het is die de intocht van de goede Sint op touw heeft gezet, de werkzaamheden ervan overlatend aan de winkeliers. „En jullie met de voor delen gaan strijken", klonk een stem uit de raad. „Wij hebben toch het chagrijn van het werk", antwoordde de heer Vermandei, nu helemaal als winkeliersvoorman, in plaats van als wethouder, „we zijn zondag al de hele dag op pad geweest achter een wit pèèfd!" De voorzitter ging zich diplomatiek afvragen of de winkeliers de intocht toch zouden laten doorgaan als de gemeente het geld niet neertelde, en, zo dat niet het geval mocht zijn, wie de Sint dan zou laten komen. Daarna werd de kwestie van de officiële ontvangst van alle kanten bekeken. In dit verband verbaasde wethouder Vermandei met de welwillende op merking dat „de winkeliersvereniging wel van plan was het gemeentebe stuur hier op het gemeentehuis te ontvangen", hetgeen wethouder Pol spoel de vraag ontlokte of hij nu in een gemeenteraadszaal of in een win keliersraadszaal zat. Na dit verhelderend gesprek over de achtergrond van de financiering van Sinterklaasfestijnen vond ieder een het goed dat de gemeente zou be talen. Niet zo goed kwam de Oudheidkun dige Kring „De vier ambachten" er af; haar verzoek om subsidie kwam zonder voorstel van B. en W. in de raad en toen de heer Waele voorstel de 25 gulden per jaar bij te dragen, kreeg hij slechts twee medeleden ach ter zich. hetgeen te weinig was. Daarop stelde de heer Matthijs voor om 5 gulden te geven, „om het ver zoek niet af te wijzen". Die twee rijksdaalders kreeg de Kring. Wie erin en wie eruit Naar aanleiding van een uitnodi ging aan de burgemeester voor een cursus in veeverloskunde kwam een uitvoerig debat los over het gebruik van de landbouw- en vlassersschool door andere cursussen. Die veeverlos- cursus was er zo maar ingekropen, zonder toestemming van het gemeen tebestuur en de gemeente, aldus de voorzitter, heeft nog altijd de eigen dom over de school. Er zit ook het een en ander scheef met de midden stands- en tuinbouwcursus. Deze laatste wil het hoofd van de school, zo legde de voorzitter uit, eruit heb ben. Die moest dan maar in de vlas sersschool, omdat de tuinbouwcursis- ten erge rommelmakers zouden zijn. „Dus dan moeten wij die maar ne men?" repliceerde de heer de Waele en zijn medevlassers verontwaardigd. Op 21 oktober zonk in de Bieseling- se Ham op de Westerschelde het 300 brt. metende Duitse kustvaartuig „Plan", na in aanvaring te zijn ge weest met het Duitse motortankschip „Winnetou". De „Plan", die een la ding wol in had, lag sindsdien op een diepte van 40 m. bij laag water. Voor de eerste maal in de geschie denis van Van den Tak's bergings bedrijf te Rotterdam is men er gis- plooi- en strakke rokken, overgooiers, japonnen, kinderjurkjes, manfelvoering, enz. 130 cm breed Normale waarde per meter 8.50 slechts 5. BREDA - BERGEN OP ZOOM termorgen in geslaagd in samen werking met de Union de Remorquage et de Sauvetage S.A. uit Antwerpen een schip in zijn geheel van een dergelijke diepte te lichten. De „Plan" werd gistermorgen een 300-tal meters naar de laagwaterlijn verplaatst, waarna het belangrijkste gedeelte van deze uitzonderlijke ber ging gunstig is verlopen. Het thans nog op zijn zijde liggende vaartuig zal nu nogmaals „hogerop" en daar na recht worden gezet en vervoerbaar worden gemaakt, dit laatste al dan niet na lossing van de lading. De voorbereidende werkzaamheden voor deze uitzonderlijke berging werden uitgevoerd met de bergings vaartuigen „Salvor X" uit België en „Bruinvisch" van Van den Tak, met de duikers J. Pols en D. Schipper, respectievelijk uit Maassluis en Sche- j veningen. Voor het lichten zorgden i de drijvende bokken „Condor", „Arend" en „Adelaar" van Van den Tak. De visserij-vereniging „Algemeen Vissersbelang" te Bruinisse, die, zo men weet, vorige week het contact met de Commissie van Dertien te Yerseke verbrak, heeft aan de „Zevibel" en tevens aan de ministerraad, Kamerleden en enkele visserij-instanties, het volgende adres gezonden: "De gang van zaken binnen de zo genaamde Commissie van Dertien, heeft ons aanleiding gegeven onze afgevaardigde uit deze commissie te rug te trekken. Het zal uw bestuur bekend zijn, dat een aantal leden van evenge- noemde commissie het nodig heeft geoordeeld, om in het allerlaatste stadium van de behandeling van het ontwerp-Deltawet in de Tweede Kamer der Staten-Generaal een tweetal leden dezer Kamer te bewe gen de regering voor te stellen af te zien van het nemen van proeven in de Zandkreek welke zouden kun nen leiden tot verplaatsing, dus be houd, van de oestercultuur. De handelwijze van deze leden, die zich o.i. hebben laten leiden door weinig reële overwegingen inzake te verwachten schadevergoeding en bui tenlandse concurrentie, achten wij volkomen onjuist en tegenover de ve le autoriteiten die zich tot het ui terste hebben ingespannen om enig uitzicht tot behoud van de typisch Zeeuwse cultuur te verkrijgen en tegenover de "Commissie van der tien" welke op dat moment geen be sluit in deze richting had genomen. De belangen van da schelpdieren- cultuur achten wij helaas niet lan ger veilig in handen van deze com missie. De goodwill, ongetwijfeld ge kweekt in de eerste periode van het optreden van de commissie, voorna melijk door haar voorzitter, dient door deze onverkwikkelijke affaire niet verloren te gaan. Onder geen beding menen wij ver der mede te werken aan een besluit dat o.i. gericht is op individuele be langen en dat de belangen van de schelpdierencultuur als geheel slechts kan schaden. Met name wenst onze vereniging het vertrouwen uit te spreken dat zij blijft stellen in de pogingen, tot behoud van de schelpdierencultures, welke tot op heden zijn ondernomen en welke thans nog in het voornemen liggen. De vereniging "Zevibel" mogen wij daarom verzoeken van heden af de belangen welke onze vereniging heeft, voor te staan bij de uitvoering van het Deltaplan te willen beharti gen bij de door het Provinciaal Be stuur daartoe in te stellen commissie en daarbij te willen aandringen op dige ten uitvoer ing van volledige ten uitvoer brenging van de proeven in de Zandkreek. Toen niemand er nog wijs uit kon stelde de heer de Waele voor, dat de directeur het zelf maar zou uitzoe ken met de leider van de tuinbouw cursus, waarop de voorzitter uitdruk king gaf aan zijn twijfel over de doel matigheid van deze oplossing aan gezien het de vraag was of die twee heren wel met elkaar wilden spre ken. „Dit moet niet in de krant!" riep hij daarop naar de perstribune... De Ambonese oplichter deed de afgelopen week weer van zich spre ken. In Woerden, welke plaats hij reeds eerder bezocht, werden twee aktentassen zijn buit. Iedere winkelier moet dus nog steeds voorzichtig zijn. De Belgische minister van buiten landse zaken, Larock, en de Neder landse ambassadeur in België, jhr. E. Teixeira de Mattos. hebben dins- da in Brussel ratificatie-oorkonden uitgewisseld inzake een op 7 maart te den Haag getekend vergelijk. Volgens dit vergelijk zullen de ge schillen tussen beide landen inzake de soevereiniteit over zekere perce len aan de Belgisch-Nederlandse grens aan de uitspraak van het in ternationale gerechtshof onderworpen worden. Het Nederlandse sleepschip „Dam- co 32" bijna duizend ton groot, gela den met erts komende van Antwer pen met bestemming Duitsland en gesleept door het Nederlandse mo torschip „Damco 221", is gisteren middag omstreeks half drie bij het binnenvaren van de haven van Hans- weert aangevaren door het Duitse schip „Schoeneck". De „Damco 32" liep zware schade op aan het ach terschip, doch door het vaartuig on middellijk in de vluchthaven aan de grond te zetten, kon men zinken voorkomen. De „Schoeneck" is even voor anker gegaan, doch heeft daar na de reis naar Antwerpen voortge zet. (Advertentie). Het beste der betere horloges! All-Risk sehededekking over de gehele wereld GR. MARKT 22 BERGEN OP ZOOM Tel. 4464 Giro 90522 De beide afdelingen van K.A.J en V.K.A.J. verzorgden in het Parochie huis voor ouders en genodigden een ontspanningsprogramma met het twee-ledige doel te tonen hoe jon gens en meisjes zich onder goede leiding ontspanning kunnen vinden en de waarde van deze beide Jeugdbe wegingen ook op ander terrein n.ig eens duidelijk te onderstrepen. Deze beide doelstellingen zijn gedurende deze avond duidelijk belicht. De aan wezigen hebben een zeer genoegelij- ke avond gehad met de talrijke zang-, muziek- en voordrachtnum mers die waren ingestudeerd. Tussen de bedrijven door was er voldoende gelegenheid om even in het kort de waaide voor onze moderne jeugd van de beide instellingen aan te tonen. Dit bleek o.a. duidelijk uit een kor te uiteenzetting door één der Kajot- sters, (V) K.A.J.-wereld-wijd waar in werd gesproken over de opdracht die de jonge katholieke arbeider en arbeidster van de Paus hebben ont vangen bij hun Kruistocht naar Ro me. Uit een kort reisverslag en de mooie foto's die werden getoond, bleek dat de 17 van Terneuzen een onvergetelijke reis hebben gehad. In de pauze werd een verloting ge houden om de (nu nog) lege kas een beetje te versterken. Philippine W.G. KRUIS ACTIE Reeds verschillende jaren zijn er een paar W.G. Kruis-leden, die ten bate van het W.G. Kruis een bala vond organiseren. Ook nu hebben zij dit weer gedaan en ook nu met suc ces. ERNSTIGE VAL Mej. de D. kwam, toen zij op weg was naar huis. zo ongelukkig te val len met haar brommer, dat zij he vig bloedend naar huis gebracht moest worden. Doktershulp moest worden ingeroepen. HARTEN OP HOL De plaatselijke toneelver. "Esmo- reit" heeft voor haar winteruitvoe- ring als eerste stuk in studie geno men „Harten op hol" van Mossin- koff. Een gewaagd stuk, maar ge zien de ervaring van andere opvoe ringen zal Esmoreit dit stuk ook wel doen slagen. Dit jaar is ook de regie weer in handen van Armand Wijne. Op 14 en 15 dec. zullen de eerste opvoeringen plaats hebben. W estdorpe Goes is met de tele visie in de lucht en de toren doet het goed. Scherper dan ooit komt het beeld door en wie tevreden is met de programma's der Nederlandse televisie kan, zo hij kijker wil worden, de kostbare en kwetsbare buiten antennes missen. We hoorden al van ie mand, die op een sim pel draadje in de huiskamer, de uitzen- iing prima opving. Het ziet er nu wel naar uit, dat het aantal te levisie-kijkers in Zee land met sprongen toe neemt. Welke terug slag dit zal hebben op het bezoek van open bare voorstellingen, is nog niet te schatten, maar wij voor ons vonden het al beden kelijk, dat bij de ope ning van het tuin ter program der ZVU te Goes, de voorzitter meedeelde, dat niet minder dan honderd abonnementen minder voor de toneelvoor stellingen waren geno men. Zou dit in deze richting doorgaan dan kon de basis voor dit culturele werk wel eens te smal worden voor de bestendiging daarvan, wat wel zeer jammer zou zijn. De mening, dat alle Zeeuwen heel kalme 3n bedachtzame men sen zijn, die nooit uit hun evenwicht raken, is niet onaanvechtbaar Wie de jongste raads zitting te Vlissingen bijwoonde, was van heel wat emotie ge tuige. Een der wet houders, geattaqueerd op zijn beleid, maakte zich zelfs zo van streek, dat hij bijna van de kaart geraakte. Toch was er wel aan leiding voor kritiek, want als een begro ting met ruim drie ton wordt overschreden zonder de raad erin te kennen, moet dunkt ons een goed raads lid daartegen opko men. Zo men weet ging het om de bouw van het nieuwe be jaardentehuis, dat zo enorm duur is gewor den, dat de tarieven voor de verpleegden, bijna door niemand te betalen zijn en er on danks dat nog, naar schatting jaarlijks een tekort zal zijn van een kleine twee ton. Als bejaardenhuizen, in dit genre werkelijk niet economischer zijn te bouwen, zal het dunkt ons zaak zijn, ernstig te onderzoeken of het niet anders lean; zo wordt het te gek en geraakt men in situa ties, waar »men met emoties niet uitkomt. Het vraagstuk der behuizing nijpt niet alleen voor de bejaar den, doch ook vooT de jongeren. Des te schrijnender is het, dat te Goes nog altijd achttien gloednieuwe huizen leeg staan, om dat de firma, die ze bouwde, een prijs be dingt, welke geen ko pers aanlokt. En hoe het moet gaan met de zestig middenstands- woningen, welke voor rekening der gemeen te werden gebouwd en bijna gereed zijn, doet ook zorgvol aan. De huurprijs, welke op een f 95 per maand komt, schijnt nogal afschrikwekkend te werken op de woning zoekenden, gezien de hoogte ervan. Naar wij vernamen zijn er met veel moeite vijf-en- twintig aan de man gebracht, niettegen staande de wachtlijst van kandidaten hon derden namen telt. Het zou toch wel erg zijn indien het drama van de Grootstraat een vervolg krijgt in het Valckeslot. De nieuwe zakelijk heid heeft toch nog niet elk terrein in Zeeland veroverd. Zo lazen we in een Zeeuws gewestelijk blad een echt ouder wetse, uitvoerige en gemoedelijke adver tentie van een Thool- se zakenman, die zijn huis te koop bood. Zo begon het: „We gens gezondheidsrede nen en vertrek van mijn zoon in december naar Bergen op Zoom ben ik voornemens mijn bedrijfspand met grote tuin en 2 gara ges te verkopen, ook in gedeelten, aan hen, die desnoods 1 woon huis willen bouwen, 't Huis is geheel soiled gebouwd van kleine IJselsteen en kan nog wel 1000 jaar mee en heeft 4 uitgangen, aan de Markt no. 24, in de Paulinastraat 2 en aan het Speelterrein 2. Bo vendien heeft het huis nog een grote droge kelder van 40 m2 met eiken zolderbalken van 34 cm dik. Het totale complex heeft een in houd van 2000 m3 en 7000 m2 bouwterrein en is prachtig gelegen midden in de stad en voor vele doeleinden geschikt en voorzien van gas, water en elektriciteit. Ook zeer geschikt voor land- bouwhuishoudschool of BLO met 4 of 8 lo kalen, tevens met wo ning voor de directri ce, grote tuin van 700 m2". Dan volgde nog een beschrijving van de inrichting van het huis welke zo uit een ro man van sir Walter Scott of van Charles Dickens had kunnen genomen zijn. Het was wat je noemt: „vertederend". SINT-NICOLAAS IN DE SCHOOL Gewoontegetrouw zal Sinterklaas op 5 december a.s. weer een bezoek brengen aan de kinderen in de scho len. Om de kosten te dekken wordt een enveloppenactie gehouden onder de ingezetenen van de gemeente. INENTING KINDERVERLAMMING A.s. donderdag zullen de kinderen, geboren in 1955. uit de wijk Stroo- dorpe voor de tweede maal worden ingeënt tegen kinderverlamming. De ze inenting zal worden gehouden in het r.-k. Ziekenhuis te Sluiskil. ALLONSIUS TOCH IN CROSS De Westdorpse atleet Eugène Al- lonsius, die pas ontslagen is uit het ziekenhuis te Gent, heeft toch deel genomen aan de volkscross van Le Soir. Ondanks zijn ziekte wist hij nog een eervolle tiende plaats te verove ren. PROPAGANDA-AVOND K.A.B. Morgenavond om half acht orga niseert de K.A.B. een propaganda- avond in het Gezellenhuis. Alle K.A.B.-leden en niet K.A.B.-leden zijn op deze avond welkom. Harry van Gestel zal spreken over de instellingen van de K.A.B., waar bij een en ander door film verdui delijkt zal worden. Teneinde het nuttige met het aan gename te verenigen, zal tijdens de pauze een gratis verloting plaats vin den. THALIA VERWELKOMDE GEESTELIJK ADVISEUR De muziek-, zang- en toneelvereni ging Thalia heeft haar nieuwe gees telijke adviseur, pastoor Uytdewilli- gen, verwelkomd. Onder dreunend geroffel van de drumband, nam pastoor Uytdewilli- gen achter de bestuurstafel plaats, waarna voorzitter Vael de pastoer in een kort woord welkom heette. Namens de vereniging werd de pas toor een prachtige lamp aangeboden. De dirigent Mannaert kon vervol gens een proefje geven van her mu zikale kunnen van zijn grote groep, waarbij ook het meisjeskoor het bes te beentje voorzette. Clinge EERSTE LUSTRUM VAN „DE LORELEI" De muziekclub De Lorelei vierde haar eerste lustrum. Bij gelegenheid van deze mijlpaal werden door de VKAJ en KAJ een tweetal bonte avonden georganiseerd in het St. Aloysiuspatronaat. De belangstelling voor de beide avonden was buiten gewoon groot. De geestelijk adviseur, kapelaan O. Gieiliet, sprak de aanwezigen toe en verheugde zich als geestelijk adviseur te mogen fungeren van zulke dege lijke groepen van jongens en meisjes. Maar vooral wees hij op de prachtige samenwerking tussen KAB, VKAJ en KAJ. Dit mag wel eens als voorbeeld gesteld worden. De muziekclub De Lorelei gaf ver schillende succesnummers ten beste. De grote verrassing bestond uit het optreden na de pauze van de club in geheel nieuw uniform met prachtige belichtingen. De opvoering van de dolle klucht Henkie was buitengewoon goed. Re gisseur Jef van der Kelen heeft het nodige succes mogen oogsten. Het waren zeer genotvolle avonden, die het verwachte succes hebben over troffen. Koewacht ST. NICOLAAS OP BEZOEK Onze plaatselijke winkeliersvereni ging ontving deze week een schrij ven uit Madrid, waarin de goede Sint meedeelde, dat hij a.s. zondag een rondrit zal maken in onze ge meente. De goede Sint gezeten op een schimmel en met 5 zwarte pie ten bij zich zal worden afgehaald en voorafgegaan door de fanfare. KLEIN VEETEELT TENTOONSTELLING Onze plaatselijke vereniging "Die renvrienden" Koewacht organiseert a.s. zaterdag en zondag haar jaar lijkse pluimvee- en konijnententoon stelling in de zaal bij H.A. de Schep per. Deze tentoonstelling zal zeker die van voorgaande jaren ver overtref fen. Reeds 600 dieren w.o. konijnen, post- en sierduiven, hoenders en krie. len, sier- en watervogels en kana ries. zijn reeds ingeschreven. De of ficiële opening heeft zaterdag plaats door burgemeester Dierick. Overslag ERNSTIGE BOTSING Toen de heer O. Dherdt alhier van de fabriek naar huis reed op zijn bromfiets kwam hij in aanraking met een wielrijder, waardoor hij kwam te vallen en ernstige verwondingen opliep. De ontboden geneesheer liet het slachtoffer onmiddellijk naar het ziekenhuis overbrengen waar men een schedelbreuk en een hersen schudding constateerde. TUSSEN LAGO MAGGIORE EN GARDAMEER De belangstelling voor de filmavond van de Nederlandse Reisvereniging in het café de Eenhoorn, was dus danig groot, dat de zaal te klein was om alle bezoekers een plaatsje te geven. De prachtige kleurenfilm „Tussen Lago Maggiore en Garda- meer", waarbij een bezoek wordt ge bracht aan het bekendste toeristen gebied van noord-Italië, bleek deze grote belangstelling waard te zijn, terwijl de heer J. F. van Lunteren voor een goede inleiding zorgde. UITSTEKEND CONCERT Het jaarlijks concert van de ver eniging „De Harmonie" is uitstekend geslaagd. Voor de pauze konden de de muziekliefhebbers genieten van een zevental nummers, die de Har monie onder leiding van haar dirigent de heer F. v. d. Bussche. op uitste kende wijze ten gehore bracht. Tijdens de pauze werd een verlo ting gehouden. Interessant hierbij was dat de hoofdprijs, een breimachine, gewonnen werd door het zevenjarig dochtertje van de burgemeester van Oostburg, mej. P. Hoekzema. Na de pauze trad het bekende ensemble van Jos. Anthonisse met een gevarieerd programma op. Zowel van het spel van de heer Anthonisse als dat van de accordeonvirtuoos, de heer Prudent van Hijfte, werd met volle teugen genoten. Ook de conferencier „het manneke uit Knesselaere" had veel bijval. De avond werd besloten met een gezel lig bal, dat tot in de kleine uurtjes duurde. NIEUWE VOORZITTER K.A.B. In een vergadering, die in de ka tholieke kring werd gehouden, is de heer P. Scherbijn gekozen tot voor zitter van de plaatselijke afdeling van de K.A.B. Breshens K.A.B. GRIEZELDE MET EBBENHOUTEN OLIFANT De wijze waarop de toneelvereni ging St. Barbara uit Breda, voor de K.A.B. het stuk "De ebbenhouten o- lifant" van Ch. van Bommel en H. Bakker op de planken heeft gezet, heeft de toeschouwer menig lachsal vo ontlokt. Er zat vaart en spanning in het stu,;, waarin C. van Elewoud als de gemaskerde bandiet, A. van Dongen als de kamerbewoner, M. Rou als de hospita, R. Laarhoven als de ama teur-detective, mejuffrouw R. Kuys- ten als de dochter van de ter dood veroordeelde en J Kort als de but ler verdienstelijk spel leverden. In de pauze werd een verloting gehou den, waarvoor de prijzen door winke liers uit Breskens waren geschonken. UITVOERING MUZIEKVERENIGING Vrijdag- en zaterdagavond hoopt de muziekvereniging „Uit het volk, voor het volk" haar jaarlijkse uitvoering te geven. Voor de pauze is er muziek en na de pauze het toneelstuk: "Eigen haard is wel een beetje herrie waard"., op te voeren door de to neelvereniging Thalia uit Breskens. STAGNATIE DOOR DE DICHTE MIST Door de dichte mist werd het ver keer der veerboot Breskens-Vlissin- ,gen ernstig gestremd. De post en ook de krant kwamen hierdoor heel wat later dan anders in de bus. IJzendijke Voor de Katholieke Culturele Kring hield de Vlaamse letterkundige André Demedts, directeur van radio Kort rijk en voorvechter van de Vlaamse cultuur, een lezing over „Vlamingen zoals wij zijn". Met een zeldzame scherpte ontleedde de spreker de aard en het karakter van de Vlaamse mens. Het was opmerkelijk dat de mees ten onder de toehoorders scherp hun eigen beeld daarin herkenden. Overi gens niet te verwonderen, gezien de afstamming. Het was opmerkelijk op hoeveel gezichten de herkenning van het voorgehouden beeld een in stemmende glimlach toverde. De spreker was er blijkbaar zelf door verrast. Gekruid met een fijne hu mor en op een eenvoudige doch in nemende manier voorgedragen, werd deze leerzame voordracht met aan dacht beluisterd. De heer Demedts sprak recht uit het hart en declameerde aan het slot op treffende wijze enkele gedichten ter staving van zijn betoog. De voorzitter dr. Rozemeijer, bracht in welgekozen woorden dank. En de wegblijvers hadden voor de zoveelste keer weer eens lekker ongelijk. LEDENVERGADERING „ONS BELANG" De winkeliersvereniging „Ons Be lang" hield haar algemene ledenver gadering. Voorzitter A. de Rijcke deelde mee, dat de winkelweek, wel ke enige weken geleden gehouden werd, een buitengewoon succes ge worden is. Uit het financieel overzicht van de penningmeester bleek dat de vereniging er goed voorstaat. Voor zitter A. de Rijcke werd herkozen. Een verzoek was binnengekomen van de vogelvereniging IJzendijke om medewerking voor de internationale vogeltentoonstelling, welke door de Vogelvrienden in januari georgani seerd zal worden. Besloten werd de gevraagde mede werking te verlenen. Een punt van bespreking was ook het op handen zijnde Sint Nicolaasfeest. Besloten werd de kosten, verbonden aan dit feest, geheel voor eigen rekening te nemen, wegens de slechte financiële toestand van de plaatselijke Vereni ging voor Vreemdelingen Verkeer. Sluis CONCERT VAN FLANDRIA „Flandria" uit IJzendijke heeft hier onder leiding van directeur Jasper Anthonisse een aantrekkelijk concert uitgevoerd, dat prima verzorgd werd. Aan de avond werd meegewerkt door de Vlaamse radiohumorist Modest. Jammer genoeg was de zaal slechts matig bezet. Wat er geboden werd had zeker meer belangstelling ver diend. TONEELAVOND VOOR JARIG SEMINARIE De toneelavond, die ter gelegen heid van het tienjarig bestaan van het seminarie werd gegeven, is een succes geworden. Voor een volledig bezette zaal sprak de prior, pater F. Erven, een dankwoord tot de aan wezigen, die zo spontaan blijk had den gegeven van medeleven met het seminarie. Pastoor Rombouts wenste de paters geluk en wees op het ze genrijke werk dat zij in de voorbije jaren hebben verricht. Ook burge meester van Hootegom feliciteerde, waarbij hij opmerkte dat de paro chianen, die de onmiddellijke belang hebbenden bij het werk van de pa ters zijn. eigenlijk zichzelf wel ge luk konden wensen. Hij opperde de mogelijkheid tot stichting van een bouwfonds ter uitbreiding van het se minarie. Tenslotte was de beurt aan het Zeeuwse Volkstoneel uit Hulst, met het blijspel "Buigen of barsten". Het stuk tintelde van Vlaamse humor en de typeringen waren bijzonder raak. Het daverend applaus aan het slot was voor de Hulstenaren een uitno diging om vaker dit sport gezonde ontspanning in onze plaats te bren gen. B. en W. schrijven de raad: „Het ontwerp van wet met betrek king tot de financiële verhouding tussen het rijk en de gemeenten voor het jaar 1957 voorziet in de vorm, waarin het op 22 oktober door de Tweede Kamer van de Staten-Gen. is aanvaard, in de mogelijkheid tot herziening met ingang van het jaar 1958 van het basisbedrag der alge mene uitkering uit 't gemeentefonds. Tengevolge hiervan zal het konink lijk besluit van 2 juni 1955, waarbij het financiële verhoudingsbesluit 1953 is vastgesteld worden gewijzigd, in dier voege, dat verzoeken om verhoging door uw raad voor 1 janu ari moeten worden ingediend bij de ministers van financiën en binnen landse zaken, bezitsvorming en pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisaties. Alhoewel het bedrag van de uit kering per inwoner voor het jaar 1957 en volgende jaren zal worden verhoogd laat het zich aanzien, dat de gemeente-begroting voor 1958 niet sluiten zal, omdat verschillende be dragen voor het onderwijs en sociale zorg hoger moeten worden geraamd dan voor dit jaar. In verband daarmede stellen wij u voor te besluiten aan voornoemde mi nisters te verzoeken de algemene uit kering per inwoner uit het gemeente fonds voor het jaar 1958 te willen ver hogen." Tweemaal achtereen heeft de ar tiest Guido van Deth, in „Schutters hof", voor de leden van Wetenschap pelijke belangen, een kostelijke ver toning met zijn poppentheater ge geven. Met verbazingwekkende vaardigheid en gevatheid, voerde hij het Vlaamse lacheding „Het groot abuis" op, dat als ondertitel heeft: „Hoe Jacquirijn zijn meester uit de misère redde". De speelse fantasie van de schrij ver bracht de toeschouwers zowel in hemelhoven als op een hofstede, in een pastorie en zelfs in een dieren tuin met leeuwen. Het was een wir war van heiligen en stervelingen, met daar tussen door als dissonant, zij het een kleintje, het duvelse ka meraadje van Jacquirijn, dat luister de naar de naam van Sortanneke. Over de goedmoedige kolder, die ten beste werd gegeven, is hartelijk gelachen, zoals er ook bewondering was voor de karakteristieke koppen, gesneden door René Dumoulin; voor de rijke kostuums van Felicia van Deth en de fraaie décors van Thea Goedkoop. Voor de muzikale illustra tie zorgde Frank Kooman. Het waren avonden op hoog kunstzinnig verant woord peil. Kloetinge SMEDERIJ IN AANBOUW Dezer dagen is men begonnen met de bouw van een nieuwe smederij. De oude smederij en het aangren zende woonhuis, eigendom van de heer G. Slabbekoorn, voor een steeds uitbreidend bedrijf reeds lang te klein, zijn nu afgebroken, omdat dit tevens noodzakelijk was voor het uit breidingsplan. De Opril wordt n.l. als verbinding van de gemeente met de Koningin- Wilhelminastraat verbreed. GOES Grand: De zoon van Sinbad 18 j. MIDDELBURG Electro: Zij kunnen mij niet hangen, 14 j. VLISSINGEN Alhambra: Anastasia, a.l. Luxor: Vrouwen in het Kremlin, 18 jaar. Britannia: Concert Haakon Sto- tijn (ZVU). SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Sta len jungle, 18 j. TERNEUZEN Luxor 8 uur: De post meester, 18 j. OOSTBURG Ledel 8 uur: De avontu ren van Arsène Lupin. SLUIS Parochiehuis 7.30 uur: De klok ken van Nagasaki. MIDDELBURG Electro: Al het geluk op aarde, 18 j. met enig voorbeh. Con certzaal: Lezing ZVU. VLISSINGEN Alhambra: Anastasia, a.l. Luxor: Vrouwen in het Kremlin, 18 jaar. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Cy clusvoorstelling. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Het leven van Vincent van Gogh, 14 j. GENT Kon. Nederl. Schouwburg 19.30 uur: Bushalte. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera, 8 uur: Lakmé.

de Stem | 1957 | | pagina 2