moet rekenen Regering met snelle repatriëring Kraan vernielde mast Hofstra komt met zijn belastingvoorstellen Doe lij het maar, zei Pouliot NAV O-regeringschefs praten over aanleg zullen ook raketbases Vandaag eerst VN.-debat over Nieuw-Guinea Üi PARTIJEN NADER TOT ELKAAR Winkeliers bezorgd Hij gaf er de brui aan FRANSE AMBTENAREN GINGEN IN STAKING Richtlijnen voor de huren van vooroorlogse huizen Zes doden bij drieste overval in Parijs Kamer over Nederlanders in Indonesië: Kamer vraagt om heropening van overleg K.L.M.-vliegers rekenen op een vergelijk Moskou wijst het westerse voorstel af DAGBLAD VOOR ZEELAND GEEN TROEPEN ZEGT CASEY Lagere ambtenaren Bonn - Den Haag Sigaretten tien cent duurder Nederland moet 222 miljoen méér opbrengen Rustig weer Belgische Kamer ratificeert de Euroverdragen Gaillard kreeg vertrouwenmaar....„ Ontwapening Von Brentano naar VS. Door hulpvaardigheid gedood 97e JAARGANG No. 22611 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. TeL: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet 7.- p. kwartaal, p. post 820, p. week (uitsL bü niet postbestelL) 024. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct Postrek. 278841 Voor God, Kon&yfin en Vadertand WOENSDAG 20 NOVEMBER 19o7 Advertentieprijs voor de gehele oplage 10* per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.8# per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, to, no. 35) In de Tweede Kamer heeft gisteren de K.V.P.-afgevaardigde mr. de Graaf de regering gevraagd, alle voorbereidingen te treffen om, indien nodig, de Nederlanders in Indonesië op korte termijn te kunnen repatriëren. Hij noemde dit noodzakelijk, omdat de politiek van Djakarta de Nederlanders het leven onmogelijk maakt. De Irian-campagne, waarbij landgenoten in hun leven en bezittingen worden bedreigd, vervulde hem met verontrusting en verontwaardiging. Hij sprak van openlijke negatie van het recht en schending van de menselijke verhoudingen. Ook andere Ka merleden lieten zich in deze geest uit. De politieke commissie van de Verenigde Naties is gisterenavond nog niet toegekomen aan het debat over Nieuw-Guinea. In de Algemene Verga dering namelijk was men nog niet klaar met het gesprek over de ontwape ning. Men mag nu verwachten, dat Nieuw-Guinea vandaag aan de beurt komt. Indonesië heeft een resolutie in petto, waarin de Algemene Vergadering wordt gevraagd, Nederland en Indonesië uit te nodigen, een oplossing voor het probleem te vinden en op de volgende zitting van de Assemblee verslag uit te brengen. Een verzoek, dat in zijn gematigdheid nogal contrasteert met de bjjna oorlogszuchtige verklaringen van Soekarno en enkele van zijn mi nisters. (Van onze parlementaire verslaggever) De Tweede Kamer heeft gistermid dag zonder hoofdelijke stemming de motie-Weijters (K.V.P.) aangenomen. In deze motie wordt gevraagd om heropening van het overleg over de salarissen voor de lagere en middel bare ambtenaren, op basis van de voorstellen die daarover door de or ganisatie zijn ingediend. De motie-Blom (PvdA) waarin de regering werd gevraagd zelf met voorstellen te komen werd verwor pen. Het argument van de Kamer hiervoor was, dat dit waarschijnlijk nog langer zal duren dan wanneer men gaat spreken op basis van de reeds geformuleerde wensen. Alleen de P.v.d.A., C.P.N, en S.G.P. waren vór de motie-Blom. De interpelaltie - Gortzak over de lonen van de spoorwegambtenaren is geweigerd. De Tweede Kamer was van oordeel dat het beter was om deze kwestie uit te stellen tot de behandeling van de begroting van Verkeer en Waterstaat, mede in ver band met de ziekte van minister Algera. De Kamer heeft de begroting voor Binnenlandse Zaken, mèt de afdeling P.B.O. zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. OP EEN VIADUCT, in een voorstad van Boston, ontspoorde een perso nentrein. De locomotief maakte een val van zeven meter, waardoor de machinist en de stoker werden ge dood. Twintig passagiers van de trein kregen verwondingen. BEHALVE ZJOEKOV moeten mo menteel ook andere hoge Russische officieren het ontgelden. Zij hebben de Leninistische levensregels in het leger en bij de vloot geschonden, zo wordt gezegd. EEN JONGETJE van vijf jaar in Goirle, dat plotseling de weg over stak, werd door een Belgische perso nenwagen gegrepen en op slag ge dood. TEN BEHOEVE van migrerende ar beiders heeft gisteren de minister raad van de K.S.G. een Europese conventie voor sociale zekerheid goedgekeurd. PAUL HENRI SPAAK, secretaris generaal van de Navo, is voor een driedaags bezoek in Nederland aan gekomen. De verenigde chefs van staven boden hem 's avonds in het liurliaus een diner aan. IN EEN KANTOOR aan de Stadion- We6 te Rotterdam sneden inbrekers een zware brandkast als een sardine- Diik open ën vonden twintig gulden. £e namen er ook dertig mee uit een bureaula, om althans hun moeite enigszins beloond te zien. LASWERKÈAAMHEDEN blijken de brand te hebben veroorzaakt, die eer gisteren in de behangselfabriek San ders te Delftgauw heeft gewoed. S!) kortsluiting dus, zoals aanvan kelijk werd verondersteld. De Australische minister van Bui tenlandse Zaken, Richard Casey, heeft in het parlement, ten stelligste ontkend, dat Australische troepen in Nederlands Nieuw-Guinea zouden zijn geland. Minister Casey merkte op, dat de berichten hierover kennelijk een onderdeel vormen van een wel overwogen campagne van Djakarta, de debatten in de Verenigde Naties te beïnvloeden. De minister qualifi- ceerde deze berichten dan ook als „fantastisch". Hij zei, dat ook president Soekarno zelf verklaringen heeft afgelegd over het gebruik van geweld, die in strijd waren met de feiten. Hetzelfde werd betoogd, doch dan in andere woor den, door de Indonesische minister van voorlichting, die zeide dat de situatie explosief is en tot een oorlog zou kunnen leiden. Ik kan mij over dergelijke verha len niet erg druk maken, aldus mi nister Casey, die eraan toevoegde, dat er geen sprake is van ongere geldheden op Nederlands Nieuw- Guinea. De minister legde zijn verklaring af onder applaus van het gehele parlement. Inmiddels heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, verklaard, dat de Verenigde Staten hun positie van neutraliteit zouden handhaven. Dul les zei, dat de positie van de Ver enigde Staten dezelfde was als die welke zij de laatste jaren in het de bat in de V.N. innamen. Premier Djoeanda heeft dinsdag met nadruk geweigerd commentaar te leveren op persberichten, waarin werd beweerd, dat de Amerikaanse ambassadeur in Indonesië, John Alli son, betrokken zou zijn bij subver sieve activiteiten tot omverwerping van het regime van Soekarno. Deze berichten waren gepubliceerd in Hongkong en in India en ook door Radio-Peking" verspreid. Mohamed Hatta, ex-vice-premier van Indonesië heeft op een massa bijeenkomst in Djakarta betoogd, dat indertijd was overeengekomen, dat de bevolkingsgroepen in het voormalige Nederlands-Indië over eigen lot zou den mogen beschikken. Door nalatig heid van Nederland waren de men sen op Nieuw-Guinea hiertoe nog niet in staat. Hieruit volgt, zei Hatta, dat Indonesië automatisch bestuursbe voegdheid krijgt over het betrokken gebied.... De regeling van de financiële kwes ties tussen Nederland en Duitsland zal binnenkort haar beslag krijgen. Het „raamwerk" voor een overeen komst is gereed. Dit zei gisteren oud-minister Beyen, nadat hij met de Duitse regeringsvertegenwoordiger prof. Kaufmann in Den Haag over leg had gepleegd. Volgens de heer Beyen moesten, voor wat de afdoe ning der financiële kwesties betreft, alleen de bedragen nog worden vast gesteld. De commissies van deskundigen, die in de namiddag vergaderden, hebben o.a. de Eems-Dollartkwestie beke ken. Dit vraagstuk zal echter niet op korte termijn tot een definitieve op lossing kunnen worden gebracht. Prof. Kaufmann sprak in het alge meen over een „verheugende vooruit gang." Vanmorgen wordt het over leg hervat. De Nederlandse Katholieke Bond van Sigarenwinkeliers heeft op een vergadering te Utrecht haar grote ongerustheid uitgesproken over het wetsont werp tot verhoging van de om zetbelasting op sigaretten met drie procent. Deze verhoging kan volgens de bond betekenen, dat de sigaretten per pakje gemiddeld met tien cent ver hoogd moeten worden, daar ook over de verhoogde omzetbelasting 62 pro cent accijns zalmoeten worden be taald. De vergadering zond aan de fractie voorzitter van de Katholieke Volks partij, prof. mr. C. P. Romme, een telegram, waarin zij haar grote be zorgdheid uitspreekt over deze ont wikkeling en de K.V.P.-fractie ver zoekt de grootst mogelijke aandacht aan dit vraagstuk te besteden. Minister Hofstra heeft, zo als indertijd aangekondigd, bij de Tweede Kamer een drietal wetsontwerpen ingediend tot verhoging van een aantal be lastingen. De voorstellen van de bewindsman hebben een tweeledig doel n.l. beperking van de bestedingen en ver groting van de middelen van de schatkist. De ontwerpen houden in: Verhoging van de omzetbelas- ting op sigaretten van 5% tot 8% voor het tijdvak 1 januari 1953 tot 1 augustus 1959. O Verhoging van de omzetbelas- ting op televisieontvangtoestel len van 10 tot 18% voor hetzelfde tijdvak. Verhoging van de omzetbelas- ting op personenauto's, motorrij wielen en banden voor deze voer tuigen van 15 tot 20%. Hier geldt eveneens het tijdvak 1 januari 1958 tot 1 augustus 1959. A Schorsing van de voor inkom- stenbelasting en de vennoot schapsbelasting geldende investe ringsaftrek voor 1958. C Voortzetting van de voor de inkomstenbelasting en de ven nootschapsbelasting geldende ver vroegde afschrijving voor investe ringen in 1958, met de mogelijkheid van enige verdergaande beperkin gen. Verhoging van het tarief van de vermogensbelasting met 30% voor de belastingjaren 1958 en 1959. De minister kondigt tevens nog een wetsontwerp aan tot verhoging van de omzetbelasting bij invoer van personenauto's. De gezamenlijke opbrengst van deze voorstellen wordt geraamd op 222 miljoen gulden. De minister zegt in zijn toelichting dat de maatre gelen tot tijdelijke verzwaring van lasten in de consumptieve sfeer zijn gezocht in die sector van uitgaven welke voor het huishoudbudget van der noodzakelijk kan worden aan gemerkt. Dinsdagmiddag heeft zich in de ha ven van Amsterdam een ernstig ongeluk voorgedaan, toen een kraan in een overslagbedrijf tegen een mast van het Costaricaanse schip „Palmita" reed, waardoor de mast afbrak en op een van de arbeiders terecht kwam. De man werd zwaar gewond weggebracht. De foto geeft een beeld van het Costaricaanse schip met de afgebroken mast. Vrijdag wordt er te Amsterdam een nieuwe algemene vergadering gehou den, uitgeschreven voor de leden van de verenigingen van K.L.M.-vliegers, waarop de situatie, ontstaan na de besprekingen tussen minister Suur- hoff en de delegaties van de vlieger organisaties, nader onder het oog zal worden gezien. Van de zijde der organisaties liet men doorschemeren, dat in ieder ge val na de conferentie op het depar tement van Sociale Zaken de situatie minder „explosief" mag worden ge noemd en dat men goede hoop heeft cp het ontstaan van een toestand „waarin plaats is voor constructieve mogelijkheden om het salarisconflict op te lossen". De Belgische Kamer van Afgevaar digden heeft dinsdag met overweldi gende meerderheid de verdragen in zake de Europese Economische Ge meenschap en de Euratom goedge keurd. De stemverhouding was 174 vóór, vier tegen en twee onthoudin gen. Een der C.V.P.'ers, Waegemans, ont hield zich van stemming, omdat inde nieuwe gemeenschappen „de Vlamin gen wel weer het kind van de reke ning zullen worden". De tweede ont houder, Philippart, meende, dat de verdragen in strijd zijn met de grond wet. Een paartje uit Tegelen dat gisterenmorgen op het aunt stond in het huwelijk te treden, is vlak voor de plechtigheid onver wacht uit elkaar gegaan. Toen zij voor de kerk stonden, deelde de bruid aan de brui degom mee dat haar moeder de plechtigheid in de kerk zou bijwonen. De jongeman die kennelijk niet op al te beste voet stond met zijn a.s. schoonmoeder, vond dit zo erg dat hij onder deze voorwaarde niet verder wilde deelnemen aan de plechtigheden. Hij maakte rechtsomkeert en ging naar huis. Met 256 tegen 182 stemmen heeft de Franse regering-Gaillard gisteren de vertrouwensstemming gewonnen over haar soberheidsprogramma. Dat hiermee de moeilijkheden echter niet voorbfj waren mocht blijken uit het geen er buiten het parlementsgebouw gebeurde. De ambtenaren namelijk waren in staking gegaan en als ge volg daarvan moest o.a. negentig procent van de scholen gesloten wor den.... Ook verder had deze 24-uurs- staking nog gevolgen voor het leven van alledag. Het burgerluchtvaart- De minister van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid heeft aan de gemeentebesturen enige nadere richtlijnen gegeven voor berekening der huurprijzen van na-oorlogse woningwetwonin gen. De minister vertrouwt erop, dat door deze nadere richtlijnen de nodige uniformiteit in de vaststel ling van die huurprijzen wordt ver kregen, en dat de verhogingen wor den beperkt tot hetgeen strikt noodzakelijk is om evenwichtige huurverhoudingen tot de oudere woningen tot stand te brengen. Het betreft hier woningen, tot stand Dat kan een jockey overkomen, als hij op een hindernis toe- stormt: voor de heg blijft het paard staan en de jockey vliegt dan al of niet met een fraaie boog over de heg. Dit plaatje van rijder Guest met Pouliot werd gemaakt tijdens een ren met hindernissen te Plumpton (Engeland). Verwachting van het KNMI, tot Woensdagavond, opgemaakt dins- dagavond 23.15 uur. Overwegend droog weer met veel bewolking, maar ook enkele verspreide opklaringen. Hier en 5 daar mist. Matige tot zwakke wind tussen zuid en oost. Dezelf- de temperaturen als gisteren of iets lagere. Vandaag: zon onder 16.42 uur maan onder 16.05 uur. Morgen: zon op 8.09 uur, maan j op 7.45 uur. ga* Cab°t Lodge te verstaan, dat "hij mets voor zo n commissie voelde. Rusland gaat niet akkoord met het westerse voorstel, de ontwapenings commissie van de V.N. tot 25 leden uit te breiden. Dit heeft de waarne mend Sqvjet-minister van Buiten landse Zaken meegedeeld. Moskou kon volgens hem geen genoegen ne men met een commissie, waarin slechts negen landen van het com munistische blok zitting zouden heb ben. Een Albanees voorstel om er een commissie van 32 van te maken (aanvulling met 7 communistische en neutrale landen) is door de Amerika nen onaanvaardbaar genoemd. In de Algemene Vergadering van de V.N. John Foster Dulles, de Ame rikaanse minister van Buiten landse Zaken, verwacht, dat op de komende NAVO-topconfe- rentie in Parijs zal worden ge sproken over opslag van atoom wapens en aanleg van bases voor het lanceren van geleide projec tielen in Europa. De Ver- Staten zullen echter geen 'enkel Euro Intussen vraagt nog altijd de kwes tie der wapenleveranties aan Tunesië om een oplossing. De Franse minister van Buiten landse Zaken, Christian Pineau, is gisteren in Washington aangekomen om met Dulles de zaak door te pra ten. Hij zei, dat hij een of andere formule verwachtte te vinden, waar door zou worden voorkomen, dat de Brits-Amerikaanse wapens in handen van Algerijnse opstandelingen vallen. Ook verklaarde hij, dat Frankrijk is voor Egyp- van deze wapens begonnen kan wor den. Dulles heeft nog meegedeeld, dat zijn Westduitse ambtgenoot, dr. von Brentano in het komende weekeinde het meest beducht pees NAVO-land dwingen in te een bezoek aan Washington zal bren- tische wapenleveranties aan Tunesië. stemmen met de opslag van 55-w. be.fAri?kmJL v5n enkolc vraijg- Inderdaad werd gisteren bekend, F s stukken welke op de m december dat binnen enkele dagen een Egyp- 3Ï fjS "S jCn N.A.V.O.- tisch schip met wapens voor Tunesië „topconferentie aan de orde zullen zou aankomen, komen. Het bezoek van von Brentano is voortgesproten uit een Westduits initiatief. Bondskanselier dr. Adenauer en minister von Brentano zouden volgen de week Londen bezoeken. Zij acht ten het „nuttig" dat tevoren in fensie, McElroy, verklaarde dinsdag Washington van gedachten zou wor- dat de Ver. Staten „eerder dan ver- den gewisseld. wacht was" projectielen voor mid- Dulles zei het „zeer wenselijk" te delbare afstanden aan hun Europese vinden, dat de komende Navo-„top- bondgenoten zouden kunnen leveren, conferentie" zou worden voorafge- ken'Frankrijks stem op hët gebied Om veiligheidsredenen wilde hij niet gaan door meninguitwisselingen tus- der internationale politiek „krachtig, zeggen wanneer met de verscheping sen de Navo-leden. en zo nodig scherp", t* doen boren. atoomwapens of de bouw van lanceerterreinen op hun gebied De onderhandelingen hierover zou den vermoedelijk in de eerste plaats door generaal Norstad, de Navo- opperbevelhebber in Europa, gevoerd worden. De Amerikaanse minister van de- De Franse premier, Felix Gaillard, heeft dinsdag in de Franse Nationale Vergadering gezegd dat het westen het in Noord-Afrika niet zo ver moet laten komen als in het Midden-Oos ten, waar de Sovjet-Unie een politiek luchtledig tracht op te vullen, dat ontstond door meningsverschillen tussen de westerse landen. Hij vroeg, het hem mogelijk te ma. gekomen met rijkssteun op voet van de beschikkingen „verminderde bij dragen woningwetbouw 1950 en 1950 I". De vraag of, en zo ja met hoeveel, de huurprijzen van deze woningen worden verhoogd, zal moeten worden beantwoord door vergelijking met de gemiddelde huurprijs van vergelijk bare woningen, behorende tot de ca tegorie, waarvan de huren op grond van de gewijzigde huurwet per 1 augustus 1957 met 25 procent zijn verhoogd. Bij die vergelijking zal re kening moeten worden gehouden met de woonwaarde van de te vergelijken woningen, die onder meer tot uiting komt in woongerief en ligging. Aan de gemeentebesturen wordt overgelaten te bepalen op welke wijze zij de woningen het beste kunnen ver gelijken. Zij kunnen dit bijvoorbeeld doen door complexen nieuwe wonin gen te vergelijken met complexen vooroorlogse woningen. Ook kan toet sing plaats hebben aan een complex vergelijkbare woningen, waarvoor steun is verleend op voet van de be schikking woningwetbouw 1948. Ook kan de eenheid per oppervlakte normatief zijn. De huurprijzen die na vergelijking ontstaan, kunnen op 25 cent per week naar beneden worden afgerond. Vele gemeentebesturen hebben in de afgelopen maanden reeds voorstel len voor verhoging gedaan en de voorgestelde verhogingen aan de huurders in rekening gebracht. Indien daarbij gemeenten zijn, die op grond van de nadere richtlijnen menen dat met een geringere verhoging kan wor den volstaan, kunnen zij reeds voor lopig tot terugbetaling van het ver schil overgaan. verkeer kwam vrijwel geheel tot stil» stand en de postbestelling werd be moeilijkt, ofschoon een groot deql van de PTT-beambten niet aan de staking deelnam. In Parijs staakten zowel de vuilnis ophalers als het personeel van be grafenisondernemingen. Hier en daar heerste in de hoofd stad een tekort aan water, omdat de helft van het personeel van het wa terleidingbedrijf in staking was ge gaan. Een zevenduizend stakers, an der wie verpleegsters, PTT-beamb ten en personeel van de reinigings dienst betoogden voor het ministerie van Financiën, waar zij de leuze aanhieven: „Verhoogt onze lonen." De Franse autoriteiten hebhen ver klaard dat inwilliging van de eisen tot loonsverhoging der ambtenaren méér zou vergen dan de 101 miljard frank, waarmede de regering, door het heffen van nieuwe belastingen, de schatkist wil versterken. De Franse politie is een klopjacht begonnen op de groep Algerijnse na tionalisten, die dinsdagochtend vroeg bij een overval op een klein hotel in Bondy, een oostelijke voorstad van Parijs, zes Algerijnse arbeiders dood schoten en twee ernstig verwondden. Volgens de politie bestond het over- valcommando uit tien Algerijnen, die in twee zwarte auto's voor het hotel verschenen. Gewapend met machine geweren en pistolen drongen zij naar binnen en bonsden op de deur van een slaapzaal, waar acht Algerijnse arbeiders lagen te slapen. Toen de overvallers geen antwoord kregen, braken zij de deur open en openden het vuur op hun landgenoten. De overval vormde het jongste in cident in de strijd tussen de twee Al gerijnse nationalistische bewegingen, die beide „belasting" heffen van de Algerijnse arbeiders in Frankrijk, om de strijd in Algerië tegen de Fransen te bekostigen. Op het Stationsplein te Al melo heeft zich een dodelijk ongeval voorgedaan, waarbij de 5A-jarige heer H. J. Schone- wille uit Vroomshoop op tra gische wijze het slachtoffer werd van zijn hulpvaardigheid. Een uit Enschedé afkomstige auto weigerde te starten. Met een andere wagen werd deze auto aangeduwd, totdat da mo tor weer aansloeg. De bumpers geraakten hierbij echter in el kaar vast. De heer Schonewii- le bood toen aan op de bumper van de voorste auto te gaan staan, zodat deze naar beneden zou worden gedrukt. Toen de auto echter wegreed, viel de heer Schonewille achterover met het hoofd tegen het weg dek. Hij kreeg vermoedelijk een schedelbasisfractuur en werd naar het ziekenhuis overge bracht, waar bij enige uren la ter is overleden. De heer Scho newille laat vrouw en acht kin daren aehter.

de Stem | 1957 | | pagina 1