WYBERT DE STEVENISTEN KEREN TERUG NAAR DE KERK Doodsbedreigingen om een nota van enkele guldens Axel knooppunt van verbeterde wegen Lugubere ontdekking op boerderij in Y.S. Wie neemt Hongaarse jongere in huis op Grote kloof tussen Nationalisten en PKI Oosterse belangstelling VERBLINDING: Zoveelste automobilisten-plaag DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 19 NOVEMBER 1957 Bejaard echtpaar voor de politierechter LAATSTE NIEUWS Frankrijk niet uit NAVO Soebandrio bezorgd Behangselfabriek afgebrand Vele moorden en kannibalisme Automatisering op Schouwen Najaarsvergadering w.-Z.-Vlaamse VVV's 1 V* Lloyd verdedigt wapenlevering aan Tunesië Eerste chef van Gestapo gedood Sektegeboren uit verzet tegen keizer Napoleon Politieke spanning in Indonesië 5sjssa.rass. a t&g «v-jsws s'Sfe Tijdens een bijzondere zitting van de Middelburgse politierechter, die maandagmiddag werd gehouden, ver scheen het bejaarde landbouwers echtpaar G. v. d. B. uit Hontenisse. De 69-jarige Staf V. d. B., Belg van origine, werd er van beschuldigd op 9 oktober j.l. de 78-jarige Hulsterse elektricien W. onder pressie een nota voor „voldaan" te hebben laten teke nen. Zijn vrouw werd verdacht van medeplichtigheid aan dit misdrijf wegens „opzettelijk behulpzaam zijri". De landbouwer, sinds 14 oktober ge detineerd in het Huis van Bewaring te Middelburg, werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van vijf weken met aftrek, waardoor Staf v. d. B. maandagochtend nog huiswaarts kon keren. Zijn vrouw zal voor haar „hulp" f 100 moeten betalen. „Je zal hier niet levend vandaan komen", sprak v. d. B. destijds te gen W., toen deze voor de zoveelste maal kwam informeren, wanneer hij de f 6,09, zijnde de kosten van een door zijn bedrijf aangelegde schakelaar, eens tegemoet kon zien. De schakelaar was al in het begin van dit jaar aangelegd, maar de rekening, die werd verzonden, raak te ten huize van de familie v. d. B. zoek. „Stuur maar een andere", had de oude Staf toen gezegd. Er kwam een andere op de tiende mei en nog wel per aangetekende brief, maar de landbouwer stuurde de brief terug, welke daad hij tegen over de politierechter motiveerde met de woorden: ,,Ik wist niet, wat er in zat". „Dacht U soms, dat het een be lastingbiljet was", vroeg de rechter. Hoe dan ook, de firma W. stuurde opnieuw een rekening en de heer W. kwam er verschillende malen over praten, ook op de negende ok tober, terwijl moeder v. d. B. met een zoon aan de koffie zat. Zodra de bejaarde heer W. over de reke- Van Franse ambtenaren is verno men, dat Frankrijk, ondanks zijn ge raaktheid over het zenden van Brit se en Amerikaanse wapens naar Tu nesië, niet voornemens is de banden met zijn N.A.V.O.-bondgenoten te ver breken. De Franse regering zal echter in de toekomst waarschijnlijk onder scheid maken in haar betrekkingen met Groot-Brittannië en die met de Verenigde Staten. De Indonesische minister van bui tenlandse zaken, mr. Soebandrio, heeft na zijn onderhoud met minister Dulles in Washington verklaard be zorgd te zijn over „mogelijke militai re verwikkelingen in de jongste Australisch-Nederlandse verklaring over Nieuw-Guinea. Minister Soeban drio voegde hieraan toe: „Ik betreur deze verklaring ten zeerste. Ik ben er niet zeker van, dat zij geen mili taire implicaties heeft. Indien dat zo is, zou dat zeer erg zijn." Soebandrio zei: „Ik heb gewezen op de noodzaak de aandacht, die door dit vraagstuk is gewekt, in de sfeer van overleg tussen Nederland en In donesië te brengen". Gevraagd naar de reactie van minister Dulles zei minister Soebandrio: „Naar mijn me ning is het in het algemeen moeilijk voor de Verenigde Staten in dit pro bleem partij te kiezen daar alle drie de landen, die erbij zijn betrokken, Indonesië, Nederland en Australië van groot belang zijn voor de Ver enigde Staten. Ik kan deze positie be grijpen." ning begon, werd de vrouw erg kwaad. Zij voer hevig uit tegen de bezoeker en Staf, die niet in de kamer aanwezig was, spoedde zich toen naar binnen. Ook hij wond zich erg op. Hij pakte zijn schuldeiser bij diens vest en gooide hem tegen een muur, waarbij W. een hoofd wond opliep. „Haal die rekening", gebood v. d. B. zijn vrouw, die terstond aan deze opdracht voldeed. „En nu tekenen", sprak de landbouwer, „anders kom je hier niet levend vandaan". W. tekende, omdat hij „doodsbenauwd" was, zoals hij later tegenover de rechtercommissaris had verklaard. De officier van justitie, mr. J. L. Andreae, meende, dat W. de reke ning onder pressie had getekend en van mevrouw v.d. B. vond de offi cier, dat „zij haar spelletje heeft meegespeeld". ,,W. is op ergerlijke wijze onder druk gezet", aldus mr. Andreae, die twee maanden hechte nis met aftrek vorderde. Een geld boete van f 100 voor de vrouw acht te de officier eveneens op zijn plaats „Van den B. is een Vlaamse grensboer, die uit een land waar nog feodale toestanden heersen, plotseling terecht is gekomen in de omgeving van Hulst, waar de ont wikkeling tientallen jaren vooruit is", sprak de verdediger, mr. W. K. H. Dieleman, die de verdachten als mensen met een heftig bewogen aard kenschetste. W. vond pleiter een wonderlijke figuur, die talloze brieven heeft geschreven over een rekening van nauwelijks f 6. „Deze mensen zijn primitief in hun woede, wij zouden veel geraffineerder te werk gaan", meende de raadsman, die erop wees, dat Staf het allemaal niet zo erg bedoeld heeft. Hij vroeg dan ook om een clemente straf en sprak de hoop.uit, dat de politie rechter de vijf weken, die v. d. B. al in voorarrest zat, voldoende zou vinden. De politierechter volstond, zoals gezegd, inderdaad met deze straf. (Advertentie) Bescherm Uw keel «n voorkom verkoudheid mêt Men behoeft maar een blik op de kaart van Zeeuwsch-Vlaanderen te werpen om te zien dat Axel veel zorgen moet hebben om zijn toegangs wegen. De stad, een stevig gegroeid dorp dat een belangrijke functie als agrarisch streekcentrum is gaan vervullen, ligt midden in de polders, aan alle kanten door het platteland omgeven. De akkers strekken zich kilometers ver uit, achter de laatste huizen van Axel, waar men ook kijkt. Een der belangrijkste Zeeuwse industrieën moge dan op Axels grondgebied staan, Axel blijft toch een landbouwcentrum. van de meest noodzakelijke wegen- werken die men in Zeeuwsch-Vlaan deren op het programma had. En tenslotte is er ook in de stad de situatie heel wat verbeterd. De Noordstraat is nu al geruime tijd een winkelstraat waar men rustig kan lopen, zonder door tientallen auto's en bussen, tot op het trottoir toe, opgejaagd te worden. H^ enor me parkeerterrein met het ruime busstation is een bezit waarom vele gemeenten Axel zullen benijden. Het is logisch dat dit alles in het voordeel van Axel - als - winkelcen trum is. De verkeersobstakels naar een plaats die als verzorgingscen trum fungeert, betekenen een moei lijk te becijferen, maar reëel nadeel. De vele verbeteringen van de laat ste jaren en die van nu zullen dus ongetwijfeld medewerken aan de bloei van een gezonde en actieve winkelstad Nu hebben de plattelandsgemeen ten het nooit erg gemakkelijk gehad wat de wegen betreft. Axel was wel iswaar altijd een knooppunt van we gen op de routes van het oosten naar het westen en van het Land van Hulst naar Terneuzen, maar veel bij zonders zag men vroeger niet, als het over verkeerswegen ging. In velerlei sectoren heeft Axel de laatste jaren hard en energiek ge werkt. Het heeft zich omgetoverd tot een gezellig woonoord, het heeft veel nieuwe openbare gebouwen en be drijfsruimten gesticht: onder de nieuwe gebouwen van de allerlaatste jaren zijn de buitengewoon mooie openbare school, het bedrijfsgebouw van de E.Z.V., waarin nu het grote garagebedrijf van Cito is gevestigd het moderne zwembad. Op allerlei gebied is activiteit ont wikkeld. Gelukkig bleven daarbij de wegen niet achter. Men went gauw aan verbeterde toestanden. Maar de automobilist die nu vanuit Hulst over de verbeterde weg naar Abs- dale naar Axel rijdt en dan aan de oostzijde de gemeente binnen komt, kan zich nog wel herinneren welk een „bochtenwerk" dat kort geleden nog vergde. Het was, ronduit gezegd, een el lendige weg. Nu is het een heirbaan, waar de 50 maximale kilometers maar met pijn te handhaven zijn. Er is bovendien een ideale verlichting. Verder is de weg naar België aan zienlijk verbeterd. Men kan nu rus tig de route Zuiddorpe - Overslag ne men en dan rijdt men heel wat beter dan voor enige tijd het geval was. Dat heeft Axel trouwens een belang rijk voordeel opgeleverd: voordien waren de praktisch enige gebruikte routes naar en van België, die via Hulst en via Sas van Gent. De zaterdagmiddaghoudende Belg die nu over de nieuwe lyeg via Over slag en Zuiddorpe rijdt, komt nu als eerste winkelstad Axel tegen Aan de verbetering van de weg Sluiskil Axel is men thans druk bezig. De hardste noot heeft men tot het laatste bewaard Deze weg is een verschrikking voor iedere auto rijder met verantwoordelijkheidsge voel en voor iedere brommer en fiet ser die zijn aandacht niet elke secon de bij het verkeer houdt. De weg is smal, het wegdek slecht, de kanten lopen af, het traject voert pal langs het water, het davert van de meest beroerde bochten en omdat dit alle maal nog niet genoeg is, is de weg nog te smal ook. Op winteravonden, bjj slecht zicht door mist of sneeuw, is het rijden op deze weg levensgevaarlijk. Het is er op geregelde tijden ontzettend druk omdat dan honderden arbeiders per fiets huiswaarts keren.... alle maal over die weg waarover ook nog het autoverkeer zich moet bewegen Dan komen er nog wat tractoren met bietenwagens bij, dus in het meest ongunstige seizoen zijn alle factoren wel mede op z'n meest ongunstigst. Maar nu gaan er de ergste boch ten uit. de weg wordt breder en er komt een geheel los van de autoweg liggend rijwielpad. Dit is wel een (Van onze correspondent) Twintig van de honderd autobe stuurders zijn eigenlijk niet in staat te rijden na zonsondergang. Doen ze het toch, dan zijn ze een gevaar op de weg. De ogen van deze rijders passen zich na de verblinding door de tegenliggers niet snel ge noeg aan bij de duisternis met als gevolg, dat ze soms acht seconden en langer uitsluitend op het gevoel door rijden in een pikdonkere hel. Dit heeft al vele duizenden doden gekost. Het is de verdienste van de Franse Prevention Routière" het ontstellen de cijfer van twintig op de honderd te hebben aangetoond: in het kader van een actie ,,laat uw verlichting controleren" werd op de Esplanade des Invalides een psychotechnisch la boratorium ingericht, waar enkele duizenden autorijders hun ogen lieten onderzoeken. Vele bestuurders, die zich van geen kwaad bewust waren, bleken in dit laboratorium acht se conden nodig te hebben om na een normale verblinding weer iéts te kun nen onderscheiden. Het drama wordt duidelijk als u weet dat een auto, cue met een snelheid rijdt van hon derd kilometer per uur in vijf secon den al 150 meter doorschiet in het donker, al of niet met dikke bomen langs de weg. Ongezond. De artsen zijn het er bovendien over eens, dat autorijden bij kunst licht o n g e_z o n d is. Herhaaldelijke verblindingen, telkens opgevolgd door enkele seconden volkomen duisternis, waarin men ook de eigen verlichting niet ziet, verminderen op de duur de sterkte van de ogen en hebben bovendien een slechte invloed op het menselijk organisme. Proefnemingen op dieren toonden aan, dat er zich zelfs epilepsie-verschijnselen kunnen voordoen. Bij veel rijden in de avond ver oorzaakt de grote activiteit vermoeid heid en slijtage Leeftijd en algemene gesteldheid spelen een rol van bete kenis. Indien men al vermoeid is blijkt de verblinding een nog ster kere invloed uit te oefenen. Goede raad Vitamine A is in het algemeen aan te raden voor personen, die genood zaakt zijn vaak 's avonds auto te rij- m. Er is een andere goede raad. In het algemeen oriënteert de ver blinde bestuurder zich op de koplam pen van de tegenligger-zondaar. Dit is verkeerd en.... ongezond omdat d' ogen dan de volle dosis verblinding ontvangen. Beter is oriëntatie te zoe ken op de wegberm rechts. „De beste oplossing", aldus één der Franse specialisten, „is om te stappen bij nadering van een u ver blindende tegenligger". We hebben hem aangeraden daarmee een proef te nemen op de route Breda - Maas tricht of Antwerpen Brussel.... Als eerste maatregel zou ijlen ook in Nederland gele lampen verplicht kunnen stellen. Hun verblinding is minder sterk. De fabriek van de n.v. Sanders, behangselfabrieken te Delfgauw, is gisterenochtend tot de grond toe af gebrand. Alle voorraden zijn verlo ren- gegaan. Zowel de oude fabriek als de op 26 november van het vorig jaar geopende nieuwe fabriek is in de as gelegd. Stukken verbrand pa pier dwarrelden in Delft neer, zodat veel mensen aanvankelijk dachten, dat het sneeuwde. De brand is ontstaan door kortslui ting als gevolg van het springen van een tl-buis. Dit is de derde maal, dat het be drijf van de firma Sanders door brand is verwoest. De eerste maal gebeurde het in mei 1940 in Rotterdam en de tweede maal in 1945 te Arnhem. De schade is zeer groot, maar nog niet bij be nadering te schatten. Het bedrijf is verzekerd. In de afgelegen boerderij van de vrijgezel Ed Gein te Plain- field in Winconsin (V.S.) waar men zondag het lijk heeft ge vonden van een vrouw, dat geen hoofd meer bezat, plus de resten van vier andere vrou wen, ontdekte men gisteren nog vijf hoofden. In totaal zijn er nu tien lijken gevonden in de boer derij. Men verdenkt Ed Gein van kanni balisme. De officier van justitie van het district verklaarde, dat Ed Gein volgens hem zonder enige twijfel schuldig is aan de moord op de vrou wen en dat hij over voldoende bewijs materiaal beschikt. Gein heeft, na dertig uur onder vraagd te zijn, tenslotte toegegeven dat hij tien vrouwen, wier stoffelijke resten in zijn boerderij zijn aangetrof fen, „wellicht" heeft vermoord. Hij gaf ook toe „iets te weten" om trent de lugubere verzameling men senbeenderen, die in slaapkamer en keuken van zijn boerderij zijn aange troffen. In antwoord op de vraag, of hij zijn slachtoffers vermoordde met de be doeling ze op te eten. antwoordde Gein zich dat „niet te kunnen herin neren." De vijf vrouwenhoofden, die giste renochtend in Geins boerderij werden aangetroffen, waren in zakken van plastiek geborgen.. Een dozijn speciale politiedeskun digen en een aantal politiemannen doorzoeken thans elk plekje van Geins boerderij en bijbehorende 64 hectare grond. In naburige boerderijen doet het gerucht de ronde, dat alle meubels Zoals wij al eerder berichtten zul len op woensdag 4 december de te lefoonnetten op Schouwen en Duive- land worden geautomatiseerd. Voor afgaande aan de overschakeling zal te 11.30 uur in "Concordia" te Zie- rikzee voor een aantal genodigden een uiteenzetting worden gegeven. Om 1 uur 's middags zal jhr. mr. A.F.C. de Casembroot, commissaris der Koninging in Zeeland, de offici ële handeling verrichten in de tele fooncentrale te Zierikzee, waarna de genodigden een lunch zal worden aangeboden. in de slaapkamer van Gein met mén senhuid zijn overtrokken. Van de diensten van Gein, een nie tig uitziende vrijgezel, werd door in de omgeving wonende boeren vaak gebruik gemaakt: hij paste dan op hun kinderen Er zijn ook kinderkleren in Geins boerderij' aangetroffen. De politie heeft later verklaard, dat Gein heeft toegegeven „verschei dene jaren achtereen" te hebben ge moord. .iij heeft ook bekend uit graven schedels en beenderen te hebben weg gehaald. De politie onderzoekt thans opnieuw een aantal tot dusverre onopgeloste gevallen van verdwijning van vrou wen en kinderen. (Advertentie) I mri iHirfl' rT'ttÉfegfcftfctSÜëtt y fuïu* j specialist in dames mode .schoenen Selwyn Lloyd, de Britse minister van buitenlandse zaken, heeft in het Lagerhuis de Amerikaans-Britse wa penleveranties aan Tunesië in een uitvoerige rede verdedigd. Hij achtte het besluit tot levering niet in strijd met de Atlantische solidariteit. In dit verband merkte hij o.m. op. dat de Fransen zelf bereid waren aan Tune sië wapens te leveren. Dat dit ten slotte niet gebeurde, aldus Selwyn Lloyd, kwam. omdat Tunesië geen bepaalde waarborgen gaf met be trekking tot de bron van toekomstige wapenleveranties. De vierde najaarsvergadering van de samenwerkendé V.V.V.'s in west- Zeeuwsch-Vlaanderen zal dit jaar op dinsdag 26 november te Groede wor den gehouden. De afdeling Groede is gastvrouwe. Voor deze bijeenkomst is uitgenodigd mr. H. van Hoorn, hoofd van de afdeling inzendingen Neder- land van de Wereldtentoonstelling te '12 Rudolf Diels, die indertijd de eerste leider is geweest van Hitiers Gestapo, heeft zichzelf bij een jachtpartij nabij Diez in West-Duitsland per ongeluk doodgeschoten. Zijn geweer ging af, toen hij uit zijn auto kwam en hij werd door het schot dodelijk getroffen. Diels, die 57 jaar was, werd in 1933 hoofd van de geheime politie der Na zi's. Hij werd benoemd door Her mann Goering, die toen premier van Pruisen was en die met Diels' zuster was getrouwd. Een jaar later gaf hij zijn functie op, omdat hij weigerde dossiers aan te leggen van mensen, die de Nazi's uit de weg wilden laten ruimen. Na hem bouwden Himmler Brussel, die zal spreken over de gro te manifestatie welke volgend jaar in de Belgische hoofdstad wordt gehou den en welke ook voor Zeeuwsch- Vlaanderen veel betekenis heeft. Op het programma van de najaars vergadering staat ook een ontvangst door het gemeentebestuur van Groe de. der meest gevreesde organisaties in Europa. Tegen het einde van de oorlog werd Diels, na onenigheid met Hitier en Goering, gearresteerd. Hij trad tij dens de processen in Neurenberg op als getuige a charge. De laatste jaren heeft hij op zijn boerderij bij Hanno ver teruggetrokken geleefd. Het bericht, dat de Stevenisten een schismatieke sekte in België J het verlangen te kennen hebben ge- geven om in de Kerk terug te keren, t kan wjjzen op het einde van een schisma, dat weliswaar niet van gro- f te betekenis is geweest en zich j slechts bepaald heeft tot een geringe t groep katholieken en enkele streken van België, maar dat toch nog steeds een tragische herinnering vormde aan een, op zichzelf genomen, ern stige crisis welke de katholieke Kerk heeft doorgemaakt ten tijde van Na poleon en van het door deze keizer met de paus gesloten edneordaat. in, dat Stevens zich tegen het con cordaat verzette, toen hem eenmaal gebleken was, dat er van een wet tig gesloten overeenkomst tussen paus en keizer sprake was. Hij be wees in een opzettelijk daartoe ge- schreven brief aan de paus zijn J trouw en gehoorzaamheid. Het kost- te hem ook geen bijzondere moeite het bestuur van het bisdom Namen 2 over te dragen aan de ingevolge het t concordaat benoemde nieuwe bis- schop. Deze houding belette hem overi- J gens niet op verstrekt duidelijke wij ze te blijven stelling nemen tegen de maatregelen van Napoleon, die o.a. door de benoeming van bis- het bestaan had om buiten de paus schoppen en de parochiepriesters om aan het concordaat zogenaamde De formele godsdienstvervolging, welke door de mannen van de Fran- se Revolutie was ontketend en waar- vooGzichzeif te reserveren in han- organieke artikelen toe te voegen, aan, tegelijk met België, ook onze den te krijgen, streken onderhevig waren, werd op grond van allerlei tactische overwe gingen door Napoleon, die het be wind in handen had weten te- ne men, als 'n uiterst ongeschikte be waarbij o.m. een uniforme katechis. mus voor het gehele keizerrijk werd voorgeschreven, de burgerlijke huwe lijkssluiting boven de kerkelijke in zegening ervan werd gesteld en aan Verzet Het waren de beide genoemde pun ten uit het concordaat van 1801, die de pastoors werd gelast de eed af te weging gezien, die noch voor de rust onder de geestelijken en gelovigen leggen in handen van de prefect van onder de burgers, noch voor het al- veel verzet opriepen. Een verzet ove- het departement, terwijl het aantal gemeen welzijn van de staat bevor- rigens, dat maar weinig effect kon kerkelijke feestdagen tot vier werd derlijk kon worden geacht. Hij streef- sorteren, omdat er van de kerkelijke teruggebracht, de er daarom naar om met de paus organisatie in die dagen nauwelijks een concordaat te sluiten. Een zaak nog gesproken kon worden. De bis schoppen waren door het revolutio- De Stevenisten Het kon wel niet anders, of bij De herdenking van de Hongaarse opstand, welke op waardige wijze in de Ridderzaal en tal van andere plaat sen in ons land is gehouden en de beschouwingen, welke door pers en radio aan deze gebeurtenissen werden gewijd, hebben ons opnieuw gecon fronteerd met die heldhaftige strijd, welke door een geheel volk werd ge voerd voor zijn vrijheid. Een golf van edelmoedigheid ging een jaar geleden over de Westelijke wereld en harten, huizen en beurzen gingen open om het Hongaarse volk en vooral degenen onder hen, die, met achterlating van hun gehele bezit, moesten vluchten, de helpende hand toe te steken. Een groot aantal vluchtelingen was niet zo gelukkig de Westelijke vrije wereld te kunnen bereiken en redde zijn leven over de grenzen van Joe- go Slavië, waar allen in kampen wer den ondergebracht. Onder hen zijn vele katholieke jon gens en meisjes in de leeftijd van 16 tot 20 jaar. Reeds meer dan een jaar verblijven zij in die kampen, waar zij heldhaftig weerstand boden om niet onder te gaan in het communis me, dat hen van alle zijden omringt. Thans is de tijd gekomen, dat deze kampen worden opgeheven en de jon gelui voor de keus staan naar Hon garije terug te keren, of aan hun lot te worden overgelaten. Tenzij hulp uit het Westen geboden wordt. En deze hulp is gekomen. Ook de Nederlandse regering heeft toestem ming gegeven een aantal van deze vluchtelingen in ons land toe te la ten. Zo zullen in de komende week vijf tig tot zestig jongelui, na een selec tie door een deskundige commissie, in ons land aankomen. Het Ned. r.-k. huisvestingscomité ziet zich daarbij voor de zware taak gesteld voor de katholieken onder hen. en dat zullen er naar verwachting ongeveer 40 z|Jn, goede katholieke pleeggezinnen te vinden. Volgens de nog onvolledige gege vens betreft het jongens en meisjes, die eerst enige jaren een vakopleiding zullen moeten krijgen, vooraleer zij voor zichzelf zullen kunnen zorgen. Het Ned. r.-k. huisvestingscomité i in 's-Hertogenbosch heeft zich bereid verklaard de financiële consequenties i van de verzorging en scholing van I deze jongelui op zich te nemen. Het heeft nu dringend behoefte aan goede pleeggezinnen, die tegen vergoeding deze jeugdigen in hun midden willen opnemen en mede wil len werken aan hun vorming. De vluchtelingen zullen bij hun aankomst in Nederland eerst worden ondergebracht in een woonoord, waar zij de eerste voorlichting zullen ont vangen over het leven in een Weste lijke maatschappij en waar hun gewe- zen zal worden op de rechten, maar vooral ook op de plichten, die zij hebben ten aanzien van de hen ont vangende gemeenschap. Daar zal voor de toekomstige pleeg gezinnen ook de gelegenheid. bestaan, kennis te maken zijn nieuw ge zinslid. Het Ned. r.-k. huisvestingscomité doet een klemmend beroep op onze katholieke gezinnen, die daartoe in de mogelijkheid zijn hun deuren te willen openstellen voor een jongen of een meisje. Het begrijpt volkomen dat dit in vele gevallen niet zal kunnen zonder vergoeding en het is dan ook bereid hiervoor financiële offers te brengén. Anderzijds zullen er in Ne derland zeker zeer vele gezinnen zijn, die gaarne aan deze opname zouden willen meedoen, maar door huisves ting of andere omstandigheden hier toe niet in de mogelijkheid verkeren. Ook zij kunnen toch hun steentje bij dragen aan het welslagen van dit plan door financieel hun offer te bren gen en voor dit doel een bijdrage te storten op giro 34348 van het Ned. r -k. huisvestingscomité, Hekellaan 6 te 's-Hertogenbosch of een postwissel te zenden aan dit adres onder ver melding: Jonge Hongaren. Zoals boven reeds vermeld werd, zullen deze jongelui zeker enige ja ren een vakopleiding moeten kunnen volgen. Het Ned. r.-k. huisvestingsco mité rekent er dan ook mede dat voor 40 vluchtelingen zeker f 240.000 nodig zullen zijn. Mede in het vertrouwen op de reeds meermalen ondervonden vrijgevigheid van katholiek Nederland heeft het deze financiële verplichting op zich durven nemen. Gezinnen welke een jongen of een meisje in huis zouden willen opne men kunnen zich opgeven bij de plaatselijke afdeling van het Ned. r.-k. huisvestingscomité, bij het plaatselijk sociaal caritatief centrum of recht streeks bij het Ned. r.-k. huisvestings comité, Hekellaan 6 te 's-Hertogen bosch. Daar worden ook gaarne alle inlichtingen verstrekt. Politieke kringen in Djakarta volgen met grote aandacht de steeds wijder wordende kloof tussen de Nationalistische partij en de communistische P.K.I. twee van de vier grote politieke partijen in Indonesië. „Evenals alle andere mesalliances, zal het huwelijk tussen de nationalis ten en de communisten, dat zich vier jaar lang heeft voortgesleept, met een stranding eindigen", aldus de on afhankelijke „Times of Indonesia" in een hoofdartikel. Een soortgelijke mening werd ver kondigd door verschillende politieke waarnemers in de Indonesische hoofdstad. Zij baseren hun opvatting op de volgende feiten: 1. De afdelingen Midden, en Oost-Ja- va van de Nationalistische partij heb. ben kort en bondig aangedrongen op beëindiging van alle samenwerking met de communisten. 2. Volgens persberichten uit Medan heeft ook de afdeling Noord-Sumatra van de P.K.I. alle banden met de communisten verbroken. 3. Het Nationalistische parlements lid Ginting heeft deze week in het parlement de communisten ervan be schuldigd de aanstichters te zijn ge weest van de jongste ongeregeldhe den in het gebied van Siantar, in Noord-Sumatra, waar gewapende le den van de desawacht van Simelun- gun een aanval deden op de stad Pe- atang Siantar. Ginting betoogde on der meer, dat de communistische partij zich loyaal voordoet, doch in werkelijkheid de republiek steken in de rug toebrengt. 4. Het Nationalistische partij-or gaan „Suluh Indonesia" schreef in een hoofdartikel, dat de communisten trachten van Noord-Sumatra een „tweede Yenan" te maken, als voor spel voor de overname van de gehele Indonesische archipel. „De commu nisten hebben reeds lang geprobeerd een gewapende strijdkracht te vor men, om aan hun politieke eisen en aspiraties kracht bij te zetten." aldus „Suluh Indonesia". Dit hoofdartikel werd gisteren door het invloedrijke nationalistische dagblad „Merdeka" overgenomen. 5. De socialistische „Pedoman" ci teerde gisteren een nationalistische partijleider, die gezegd zou hebben dat niet alleen in Midden, en Oost- Java en Noord-Sumatra, doch ook in de overige provincies van Java en Sumatra de partij-afdelingen van de P.N.I. hebben duidelijk gemaakt geen verdere samenwerking met de com munisten te wensen. Politieke waarnemers wezen er in tussen op, dat de kloof tussen natio nalisten en communisten niet nood zakelijk herstel van de samenwerking tussen de nationalisten en de twee grote islamitische partijen Masjumi en Nahdatul Ulama behoeft te bete kenen, waarop vooral door de Masju mi de laatste maanden is aangedron gen. overigens, die zich minder vlot vol trok dan hij zich aanvankelijk had nairê bewind verjaagd. De geestelij- ne[ Kon wel auuer» or ujj voorgesteld. De paus kon uit de aard ken, die in overgrote meerderheid sommige geestelijken en een aantal der zaak van de rechten der Kerk geweigerd hadden de revolutionaire leken rees een voor hen onoverko- eed af te leggen, er geen prijsgeven, die tot het we zen van de goddelijke opdr--'-i de Kerk vervuld, behoren, Toen, na bijna eindeloze zen van de goddelijke opdracht, door zich schuil te houden en bleven ja renlang buiten staat hun zielzorg, onder handelingen, tenslotte in 1801 met de paus een concordaat door Napo- wareni-, §er|09Pt melijk verzet. Gesteund vooral door de zo duidelijk geformuleerde bezwa- - ren van Stevens, volhardden dezen anders dan ui het grootste geheim o0k nog. toen de gehele katholieke uit te oefenen. Kerk van het Franse keizerrijk zich le0%glSlndeNerddblenekealtedkri tal werdhetbestuur zo goed8 en zo u?" t als de omstandigheden 't toe- In het bisdom Namen, waarvan tenslotte in goede trouw aan de paus de bisschop ook was uitgeweken, aan de situatie onderwierp. Een daad ongetwijfeld in vele op- hoe grote concessies de paus was ai!S «c «HiMtuutgucucu zichten van grote zelfoverwinning, v.« d« Kerk h.d weten fSU"-'«„kerin.s gever,den te kebhen en te doen gelden. bisdom was benoemd. Stevens was in het belang van Kerk en Staat te een goed priester, die, nadat hij met zjjn geweest, veel succes z|jn hogere studies te Leuven had gedaan, en deze had be- Van de door de revolutionairen ge confisqueerde kerkelij'ke goederen werd niets teruggegeven, doch daar- entegen zouden de bisschoppen en de Namen tot priester werd gew|jd. H|j verzette"— hij is in hoge ouderdom Stevens is in zijn verzet tegen de omstandigheden nimmer zover ge sloten met het licentiaat, in 1774 te gaan, dat 'lij zich tegen de Kerk heeft veel geschriften op zjjn naam la voue innerlijke vrede gestorven staan en met name liet hij ook niet Sommige der geestelijken, die een na zich in geschrifte te verzetten aantal leken om zich heen wisten te tegen de aanmatigingen van Napo leon en z(jn ernstige bezwaren ken verzamelen, verenigden zich intussen tot 'n sekte, die aldra de naam van geestelijken der parochies een be scheiden tegemoetkoming in de kos ten van hun levensonderhoud ont vangen. Ook zou de indeling van de bisdom men geheel worden veranderd, zo dat in den vervolge de.kerkelijke in- liet concordaat van 1801, waarvan deling geheel zou overeenstemmen hjj en velen met hem over- a ant a f "bij zon de r he den over deze sek- met de administratieve. Het was wel tuigd waren, dat het de paus was te, waarvan de thans nog levende volkomen duidelijk, dat Napoleon er- afgedwongen en dat het in str|jd was leden zich nu blijkbaar weer met de naar streefde een nationale Kerk tot met de vrijheid en de belangen van Kerk willen verzoenen, volgen. baar te maken tegen de tendens van de sekte der Stevenisten verwierf. In een volgend artikel zullen een stand te brengen en poogde een groot de Kerk deel van het bestuur van de Kerk Dit standpunt hield intussen niet Car el Bloemen. tank-legerplaats in Dorset. We terresseerd door de zien hem hier staande op een binnen kijkt. Cent.rion-tank, terwijl hij geïn- toren naar

de Stem | 1957 | | pagina 9