o/oir de BOURJOIS p Wit DE DUIVEL IN HET DORP Zaadhandel bloeit in Darmstadt Zwart o MENING EN COMMENTAAR Atoomschepen binnen tien jaar concurrerend pafifoïaS p extern HAVENSTRIJD INDUSTRIE- SPREIDING SLOE-PLAN Melkbezorging in flats een probleem <33<Q>EIIHD rauwiEi* TWEEDE BLAD DINSDAG 19 NOVEMBER 1957 3 Offensief tegen abortus-bang DenneappelpJukkers worden goed betaald TV-PADIOTV-RADIOTV- of voor een goed geschenk Televisie W Ikkers- Teken" (horen. 1 prak- West- kgeslo- Irgani- |e Ko- aus- hijnen- |en. ng, er Iinzen- fcht. is Ichtige ■en en Ikatho- Vntoon- ïecem- |e toe vangst Com- and, 't tg en |ing in ais de [lelijke |am in ge- het 60- llandse |en op veel Irkant" 1de ko- |n. De staan ma fte me- paters nma. ;n n Om- Platte- ng van Sonke- Dorps- D otterdam heeft een groot uit breidingsplan voor zijn haven op stapel gezet met een nieuw com plex op het eiland Rozenburg, ge naamd „Europoort", dat 1500 hectare zal beslaan. Maar nu zegt men in Amsterdam dit ook te willen doen en maakt men er zich sterk wel 2500 hectare voor havenuitbreiding te kunnen gaan benutten. Laat de gegadigden maar komen. Niet alles behoeft zich in Rotterdam te concentreren. Jawel, zegt burgemeester Van Walsum van Rotterdam, maar wij hebben al gegadigden voor onze 1500 hectare. De twee zeehavens zijn dus met elkaar aan het twisten geraakt over de verdeling van de expansiekoek en trachten elkaar in grootse uit breidingsplannen te overtroeven. Er wordt daarbij geen moment ge twijfeld, naar het schijnt, dat niet in ieder geval aan de Randstad Hol land de verdere ontwikkeling toe komt. Zou het niettemin niet wenselijk zijn, dat eens meer aan de expansie wordt gedacht, die ook op haven gebied in het zuiden bij Geertrui- denberg aan het Hollandsch Diep en vooral rond het diepe vaarwater van de Westerschelde veel gemakkelij ker mogelijk is? I")e Commissaris der Koningin in Overijssel, Ridder de van der Schueren, heeft een pleidooi ge houden voor grotere spreiding van de industrie als alternatief van de voorgenomen bouw van Satelliet steden in Holland. De stedenplannen in het westen zullen z.i. een kostbare geschiedenis worden. Zou het niet veel econo mischer zijn concentratiepunten voor de industrie in de andere landsdelen te scheppen? De Overijsselse Commissaris heeft zich met deze reden aan de zijde geschaard van zijn ambtgenoot in Noordbrabant, prof. de Quay, die ook al herhaaldelijk het pleit heeft gevoerd voor decentralisatie van de in Holland misbare industrie naar Noordbrabant en de andere niet- Hollandse provincies. Zo alleen kan men het ineengroeien van Holland tot één monsterstad voorkomen en tegelijk de ontwikkeling van de an dere gewesten dienen. Om dit te bereiken moeten, zoals Ridder de van der Schueren terecht heeft opgemerkt, aan deze andere gewesten ook gelijke rechten en ge lijke kansen ten opzichte van Hol land worden gegeven. Dit pleegt men in Den Haag nog al gemakke lijk te vergeten. Uet „Algemeen Handelsblad" schrijft in een nabeschouwing over de aanvaarding van de Delta wet terecht, dat er in de toekomst in verband met het Deltaplan nog vele punten van onzekerheid zullen moeten worden weggenomen. Het Amsterdams orgaan noemt hierbij o.a. de kwestie van het in dustrieterrein bij het Sloe, dat ove rigens niet direct bij het Deltaplan betrokken is, maar in de Tweede Kamer tijdens de behandeling van de Deltawet toch onder de aandacht van minister Algera werd gebracht. He inham van het Sloe is aan trekkelijk voor uitbreiding van de industrie van Viissingen. De Ko ninklijke Maatschappij „De Schel de" heeft ook al een uitgewerkt Sloe-plan bij de Rijkswaterstaat in gediend. Zo maakt Zeeland zich op de hier aanwezige gunstige ligging aan diepwater te benutten voor zijn in dustriële ontwikkelng, welke bij de expansie van de Delta en de Euro pese integratie een grote vlucht kan nemen. Maar niet alleen Viis singen, ook Terneuzen en de kanaal zone zijn bij dit perspectief betrok ken. Eveneens zal Bergen op Zoom, door een verbinding met de Wes terschelde, de gunstige kansen, wel ke deze open en diepe zeearm biedt, moeten kunnen benutten. Het is zaak thans steeds meer initiatieven te nemen, die deze toekomst nader bij zullen brengen. (Advertentie) Het bestuur van het Landbouwschap is voornemens de besmettelijke vee ziekte abortus-bang grondig te gaan bestrijden. Deze ziekte berokkent de betrokkenen jaarlijks een schade tus sen de 19 en de 26 miljoen gulden. Het Landbouwschap zai in zijn eerst volgende vergadering een ontwerp verordening bespreken, waarbij hef fingen worden opgelegd ter bestrij ding van de ziekte. Deze heffingen zul len alleen worden gevraagd van de houders van niet-abortusbang-vrije veebeslagen en dienen ter financiering van bestrijdingsmaatregelen. Zij zul len worden terugbetaald indien het beslag binnen een bepaalde tijd abor tus-vrij wordt. Men ziet af van het verplicht afmaken van besmet vee. „Voor zover wij dit thans kunnen beoordelen zullen in de loop der eerstkomende tien Jaar 20 tot 30 sche pen die met behulp van kernenergie worden voortbewogen de oceanen gaan bevaren. Daar Noorwegen de op twee na grootste koopvaardijvloot ter wereld heeft zou minstens een dezer schepen onder Noorse vlag moeten varen". Dit verklaarde de directeur van het Noorse instituut voor atoom energie, Gunnar Randers, tijdens een lezing over de problemen in verband met door kernenergie voortbewogen schepen. Randers wees erop, dat het ernstige gevolgen voor Noorwegen zal hebben als dit land zich niet op de toekom stige ontwikkeling op het gebied van dergelijke schepen zou voorbereiden. Teneinde het vervoer van olie op de meest economische wijze te verrich ten, zijn reders ertoe overgegaan steeds grotere tankschepen te bouwen. De (Advertentie) Het produktschap voor zuivel zal in een openbare vergadering op woens dag 20 november te Den Haag de pro blemen bespreken die zich voordoen bij het bezorgen van consumptiemelk in „hoogbouw"-flats. Uit een rapport blijkt dat de bezwa ren tegen het bezorgen van consump^ tiemêlk in de z.g. „hoogbouw" zijn: kleine omzetten, hoge kosten en grote moeilijkheden om geschikte bezorgers te vinden. De consumptiemelkcommissie van het produktschap is tot de conclusie gekomen dat onder de gegeven om standigheden de verordening die voorschrijft de melk op de gebruike lijke wijze dagelijks aan huis te be zorgen, volkomen overbodig en te vens onhanteerbaar en onnaleefbaar is. Zij adviseert tot intrekking van de verordening over te gaan. Het bestaande euvel zou kunnen worden bestreden, aldus de commis sie. door bij nieuwbouw rekening te houden met de moeilijkheden. Bij be staande flats zou men de melkvoor- ziening kunnen saneren, zodat niet vier of vijf bezorgers elkaar op één portiek ontmoeten. Ook zou men kastjes kunnen aanbrengen in de be nedenruimte van het trappenhuis, waar de bestellingen gedeponeerd kunnen worden. 6ier om. in. te. bijlen.! grootte van deze schepen wordt ech ter beperkt door de diepte der ha vens en het enige andere alternatief tot vergroting van de vervoerscapaci teit is vergroting van de snelheid der schepen. Doch binnen de grenzen van het economisch mogelijke kan de snel heid met de conventionele scheeps machines niet aanzienlijk worden vergroot. Voor schepen voortbewogen met behulp van kernenergie weegt dit probleem minder zwaar en het is daarom mogelijk dat snelheid een der factoren zal zijn, welke mede in ver band met hogere olieprijzen de met behulp van kernenergie voortbewogen tankschepen als concurrentiemiddel naar voren zal brengen. PARFUM EAU DE COLOGNE POUDRE PARFUMS - PARIS Omstreeks de eeuwwisseling leefde in Darmstadt een „Kom- merzienrat" Hickler- Hij was een rijk man en verkeerde der halve aan het hof van de Groothertog van Hessen. Wanneer hem de haver stak, dan reed hij zelfs, net als de Groothertog met een gespan van zes paarden door de straten van de stad. Hij kon het zich veroorloven een avondvoorstelling van het „Grote huis" van de schouwburg in Darmstadt voor zijn vrien den „uit te kopen" en zij vulden de gehele schouwburg, want zoveel vrienden had hij. Wat deed deze man? Hij handelde in zaden. Hij voorzag de landbouw en de bosbouw met zaaigoed. Hij stuurde in de herfst- en wintermaanden colonnes van 80 tot 100 man uit de nabijgelegen dorpen naar de wouden van Oost- Pruisen, opdat zij aldaar in de dennen en sparren de denne- appels plukten, die de waardevolle zaden bevatten. In die dagen was Darmstadt het centrum van de zaadhandel met de gehele wereld. Het had zich daartoe al zeer vroeg en geleidelijk ontwik keld. En ook vandaag, na twee we reldoorlogen, heeft Darmstadt in de internationale handel in zaden een belangrijke positie. De chef van een der oudste zaadfirma's in Darm stadt, die haar ontstaan tot in het jaar 1630 kan bewijzen, is vandaag president van de Internationale Fe deratie van de zaadhandel, waarbij 25 landen zijn aangesloten. Bosbouw begon er mee Het eerste begin van de zaadhan del lag in de bosbouw. Het begon er mee. dat tegen het einde van de zestiende eeuw karavanen uit Noord-Italië grote hoeveelheden dennezaden naar Duitsland brach ten, tot in het Zwarte Woud en het Odenwald. De kaalgeslagen of ver woeste bossen bezaaide men toen met coniferezaden. In de dorpjes rondom Darmstadt waren de men sen erg nieuwsgierig naar hetgeen die Italianen wel te verkopen had den: denne- en sparreappels. Nu, die waren er in de eigen bossen ook voldoende en zo groeide de gedach te deze zelf te gaan plukken. De mensen klommen in de bo men, plukten de denneappels, namen ze mee naar huis om ze op de kachel te drogen tot ze opensprongen en hun zaad ga ven. Een van de eerste denne- appelplukkers was een zekere Nungesser. De grootste zaadfir ma in Darmstadt draagt vandaag zijn naam. Vele houtvesterijen van de toen malige kleine vorstendommen heb ben toen van de plukkers de coni ferezaden gekocht en in hun bossen uitgezaaid. Uit de colonnes der den- neappelplukkers ontstond een nieu we bedrijfstak: de handel in zaden. Deze werd in de negentiende en twintigste eeuw een wereldhandel. En omdat deze denneappelplukkers zich weldra ook met andere zaad soorten bezighielden, vooral met wilde graszaden, ontstond langza merhand in en rondom Darmstadt een groot centrum van de handel in zaden, dat ook vandaag npg bestaat, hoewel er intussen in de wereld ve le andere centra zijn bijgekomen. Voor de Duitse zaaigoedhandel hebben de twee wereldoorlogen uiteraard nadelige gevolgen gehad. Na de eerste wereldoorlog werd De nemarken een van de voornaamste producenten en leveranciers van za den en pootgoed, na de tweede we reldoorlog wisten Amerika en Cana da een leidende positie te verwer ven. De meest belangrijke zaden, die vandaag internationaal worden verhandeld, zijn rode klaver, lucer ne, mais en graszaden. De oogsten van rode klaver en 1 ïcerne zijn uitermate afhankelijk v-.r. de weersomstandigheden. West- Duitsland- betrekt het 10de klaver zaad in hoofdzaak, ai naar gelang van de oogsten, uit Frankrijk, Oost- Europa. Nieuw-Zeeland en Dene marken, lucernezaden uit Californië en Oregon. Duitsland levert van daag de dag weer in toenemende mate veredelde graszaden. Gevaarlijk ambacht Ook de moderne bosbouw kan het niet zonder denneappelplukkers stel len. Vandaag de dag worden de bos sen niet meer kaalgeslagen, zoals in de zogenaamde „Gründerjahre" van 1880 tot 1910 in Duitsland het geval was, toen eenvoudig alles werd kaalgeslagen, waarna dan ge weldige hoeveelheden coniferezaden werden gezaaid. Omdat de bosbouw in die dagen nog niets van een na tuurlijke bos-samenstelling wist, ontstonden er monocultures van sparren en dennen. Vandaag zaait men niet meer in het bos en maakt geen monocultu res.. maar kweekt de jonge bomen uit de zaden in de boomkwekerijen en plant deze dan in het bos. Daar door zijn grote boomkwekerijen ont staan en daardoor is echter ook het verbruik van coniferezaden met 90 procent verminderd. De denneappelplukker krijgt voor één kilo dennezaden 200 mark, ht) kan per dag 100 mark verdienen. Zijn collega in 1900 kreeg voor de zelfde hoeveelheid slechts 3.20 mark. Het werk van de plukker is het zelfde gebleven. Als voorheen zijn het de jonge boerenzonen en ande ren uit de dorpen, die tijdens het najaar en de winter weinig te doen hebben en uit de bossen een goede verdienste halen. De mannen klim men met klimijzers in de vaak veertig meter hoge bomen. Zij springen als eekhoorns van de ene boom naar de andere. Het is een gevaarlijk werkje, ongelukken ge beuren echter zelden. Zo is zowel in het klein als in het groot de zaadhandel een lucratieve bezigheid gebleven. Tussen alle lan den ter wereld bestaat een weder zijdse uitwisseling over zaden en markten. Zaden betekenen leven en voedsel, bos. en landbouw kunnen zonder internationale zaaduitwisse ling vandaag niet bestaan. De grote zaadhandelaren rijden vandaag de dag in Darmstadt niet meer met zes paarden, zoals zestig jaar geleden. Maar zij rijden daar om niet minder goed. (Advertentie) CONSERVEREN Het Amerikaanse Leger is van plan een nieuwe installatie te doen bouwen voor het con serveren van levensmiddelen met behulp van radioactiviteit. De in de afgelopen jaren ver richte proeven in de laboratoria van de leger-intendance, waar bij door middel van gammastra- len en electronen de micro-or ganismen, die verantwoordelijk zijn voor voedselbederf ge dood of geïnactiveerd worden hebben aangetoond dat een voedselconservering op grote schaal volgens dit principe fi nancieel mogelijk is. Risico Een gezin fn Brisbane (Australië) heeft zich laten verzekeren tegen het risico, dat rijn woning door een kunstmaan wordt getroffen. Erenaam De 95-jarige Franse vrouw Ma- thilde Marty uit Montpellier is door de geboorte van een achter-achter- achterkleinkind betoudovergrootmoe- der geworden. Methode Door Amerikaanse geleerden is een methode uitgewerkt, volgens welke de vissers op zee gebruik kun. nen maken van televisie onder wa ter. Het is een gesloten T.V.-kring, waarmee niet alleen, kan worden be paald hoeveel vis in het net zit, maar ook welke vissoort. Hierdoor kan in de meeste gevallen. Hierdoor rovende binnenhalen van de netten, worden voorkomen, wanneer het al leen gaat om controle van de vangst. Neen De Britse minister van handel, sir. David Eccles, heeft verklaard dat Engeland niet tot invoering van het metrieke stelsel kan over gaan als de V.S. niet hetzelfde doen. Dit hadden deskundigen hem medegedeeld, toen hij hun met het oog op de voorgestelde Europese vrijhandelszone over deze kwestie om advies had gevraagd. Verhaal Het Zuidafrikaanse blad „Die Va derland" heeft 25.000 pond uitge loofd voor de eerste blanke Zuidafri kaan, die binnen tien jaar de maan bereikt en daarover een verhaal voor het blad schrijft. WOENSDAG 20 NOVEMBER 1957 HILVERSUM I 402 m. NCRV: 7.00 Nws en. S.O.S.-ber. 7.10 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag 8.00 Nws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 V. d. zie'ken 9.30 V. d. vrouw 9.35 Waterst. 9,40 Pro menade ork. en solist 10.30 Morgendienst 11.00 Gram. 11.10 Rare dingen op de Leeu wenburg, hoorsp. 12.25 Gram. 12.30 Land en tuinb. meded. 12.33 Lichte muz. 12.53 Gram. en act. 13.00 Nws 13.15 Met PIT op pad 13.20 Strijkork. en sol. 13.45 Don Pasquale, opera (gr.) 15.30 Metropole- ork. 16.00 V. d. jeugd 17.20 Préludium 17.40 Beurberichten 17.45 Gram. 18.00 Koorzang 18.20 Spectrum van het Chr. organisatie, en Verenigingsleven 18.30 R.V.U.: Onverwachte gasten aan het firmament door dr. H. Groot. Derde lezing: Novae 19.00 Nws en weerber. 19.10 Op de man af 19.15 Gram. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 19.55 Het is vast en zeker, caus. 20.00 Radiokrant 20.20 Omr. ork. en solist 21.20 Kerk en Staat in de Middeleeuwen, caus. 21.40 Kamermuz. 22.05 Filmbeschouwing 22.15 Koor en in- str. ens. 23.00 Nws 23.15 Sportuitsl. 23.20 Gram. 23.55-24.00 Dagsluiting. HILVERSUM II 298 m. VARA: 7.00 Nws 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws 8.18 De ontbijtclub 9.00 V. d. vrouw VPRO: 10.00 Schoolradio VARA: 10.20 Gram. 11.00 Gevar. progr. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 V. h. platteland 12.38 Instr. trio 13.00 Nws 13.15 Tentoonstellingsagenda 13.20 Orgelspel en zang. 13.50 Medische kron. 14.00 Pianore cital 14.30 V. d. jeugd 16.30 Gram. 17.15 Vraag deskundig advies aan de juwther-korloger. 3 foor Maurice Zermatten. 6) werwbuWeging' die Emilie maakt, en hL. l r wee terug in haar vrees van t v. verstijven. Zal ze hem aan w1 atst°ten, hem overleveren mekü kwaad, hem overgeven aan ]v r„SnZ??der geweten? Is het niet geven? te be6"jpen en te ver- hem tL?1 hem redden, ja, ze zal leven vn J al m°est ze heel haar - ImUeT h6m °P°fferen- vMsDreMa Va" vhaar gewonde hart door h« Zlch m gehjke golven zen rio vertrek en botste dan te- andevLWa n- Ahe dingen werden anders door die klacht. vn7?nise betreurde al, dat zij zich _f„. .den had. Zwakheid kon haar nu „leihen. Zij dorst het hoofd niet pneffen en haar blik hechtte zich aa de planken van de grond, als een mes, dat er niet uit te trekken Emile aarzelde. Nog eens smolt rijn zelfverzekerdheid voor de smart, me hem geopenbaard werd. Een en kele vezel in zijn hart triade mee. Een ogenblik joeg de gedachte door zijn hoofd, dit arme gemartelde kind vergiffenis te vragen. Maar wat zou men ervan zeggen? Een glim lach gleed over zijn gezicht: de hoog moed bracht een grijnslach op zijn lippen. Hij kreeg er plezier in, die vrouw, die hem weerstond, te ver nederen en daardoor tevens ook die Jood, tot wie ze natuurlijk ie dere morgen en iedere avond bad. Dat hart, dat door de liefde ge kwelde hart kon hij nu plukken. Maar dat was hem niet genoeg. De vraag was maar, of het lichaam zich overgaf. Daar hij in de volle zon stond, die een zee van licht door het venster zond, sloeg hij de klep van zijn pet boven zijn ogen neer. Wat wil je? Er trilde geen emotie in zijn stem. Hij had zijn evenwicht volkomen her vonden. Een onverzoenlijke stilte wies aan en vervulde de herberg. Zelfs het hele dorp scheen zich te luisteren te leggen. Dan rolde een duivels lachen als een knikker «ver de vloer. Hij wist niets meer te zeggen. Het was niet de eerste keer. dat een vrouw, die hij nors had behandeld, voor hem stond te huilen. Het is stom genoeg. Zij lijken al lemaal op elkaar. Gevoel, tranen, kreten, betuigingen van liefde. O, als hij nu maar lieve, dwaze woord jes wou zeggen, zou zij in verruk king in zijn armen vallen. Maar neen, Louise, daar heb ik vandaag geen zin in. Je behoort mij toe, je behoort mij toe... Toch aarzelde hij haar in zijn ar men te nemen. Misschien was het toch beter, langzaam te werk te gaan. Zij weet niets en begrijpt niets. De pastoor heeft haar volgepropt met catechismus en dreigementen. De hel is de straf voor de zonden; de hel is vol met ongelukkige zondaars, die door de vlammen gekweld worden. Arm onwetend schaap! Haar omge ving veroordeelt de meisjes, die zich aan jongens overgeven... Ik zal haar doen inzien... Hij gaat naast haar zitten, Zie je, Louise... Hoe moet hij beginnen. Hij laat zijn stem zachter klinken, hij doet ont roering erin trillen. Zijn gezicht ont spant zich, het vuur van zijn ogen wordt getemperd, zijn hand maakt een liefdevol gebaar. O, is het dan toch waar? De hoop vliegt wild op in het hart van het meisje. Een enkel woord is dus ge noeg geweest. Hij is nu al veran derd! Haar gedachten, blij om die licht straal, vlieden naar lichte droomvel- den van geluk. Emile spreekt en zijn stem is mee slepend. Hij beschuldigt en vernedert zich. Ik had ongelijk, Louise, ik had ■je niet alle geluk zo overrompelend moeten vragen. Je kunt mij ook niet begrijpen, nog niet, Louise. Ie !er woord dwarrelt op haar neer als lichte bloesemblaadjes onder een blauwe lucht. O, wat is het toch goed geweest, dat zij niet naar vader geluisterd heeft, toen hij haar kwam zeggen, dat ze weg moest uit Het Witte Paard, om dat het hele dorp over hagr gedrag sprak. De praatjes waren tot bij hen in huis gekomen, in haar ouderhuis, dat daar wel een uur boven Chelin, alleen lag. Toen vader binnenkwam, zag ze dadelijk aan zijn aarzelende houding, dat hij geladen was met verwijten. Hij was vóór het buffet gaan staan, nors en streng en hij had haar eerst aangekeken zonder iets te zeggen. Zij had gevraagd: Hoe is het met moeder? Goed, daarvoor ben ik niet ge komen. Ik zal u een glas wijn brengen. U bent warm en hebt dorst. Neen, ik heb niets nodig. Dan had hij ineens de hele last, die hem drukte, van zijn schouders ge wenteld. Emile, -en kerel, die aan God noch gebod gelooft, een... Neen, zij zal die belediging niet her halen, Hij wist immers niet, wat hij zei. Lastertongen verscheuren de goe de naam van iemand zo gauw. Wat hij daar ginds in den vreemde ge daan heeft, die geschiedenis, waar de duivel met zijn gespleten poten en zijn ogen van vuur in voorkomt, wie zou dat wel verzonnen hebben? En dat hij bij Margriet of bij Eu genie is binnen geweest, bewijst dat tenslotte? Zij luistert: Je bent een goeie meid, Louise. Zeker, als je eens een tijdje hier van daan geweest was, als je niet altijd hier in dit dorp was gebleven, dan zou je hebben begrepen Hij raakt verward in zijn uitleg. Maar wat hij ook precies denkt, hij heeft gelijk, zegt ze bij zichzelf. Ben ik niet een arm meisje, dat niets geleerd heeft en niets gezien en niets gehoord, een meisje, dat van niets weet. Ze maakt zich heel klein naast hem. Het geluk heeft zo weinig plaats nodig. Hij gaat niet door, maar staat op, doet enkele passen naar het venster, steekt nog een sigaret op. Dan komt hij terug: Kom eens hier. Kijk daar eens! Zijn vinger wees naar de weiden op de helling. Naast het irrigatie-kanaal daarboven moet er iets leuks te zien zijn, want Emile heeft plotseling zo'n schik, dat zijn ogen en mond stralen van de lach. Ik zie niets, zegt zij. Wat nou, zie je niets? Neen. Daar onder de elzen. Maar dat is op jullie hooiland. Zij zag twee stippen in het licht, naast het half gemaaide weitje. Een man scherpte zijn zeis; de andere bewoog zich niet en zij vroeg zich af, waarom Emile zo stond te schateren. Is dat je vader? Ja, en de oude heeft iemand ge vonden, aan wien hij zijn nood kan klagen. Zo veel te beter! Hij zal ten slotte begrijpen, dat hij voor niks op mij gewacht heeft. Iedere dag heeft hij me gezegd, dat ik met hem mee moest. En iedere dag heb ik hem te verstaan gegeven, dat ik niet geko men was. om zijn knecht te zijn. Maar het is moeilijk, hem iets aan het verstand te brengen! Louise keek hem onderzoekend aan en opnieuw besloop de twijfel haar. Het leven kon makkelijk zijn en licht. Luister... Hij sprak lang en uitvoerig met een gemak, waarover Louise zich een o- genblik verbaasde. Maar toen zij de hartstocht zag, die zijn gezicht verteerde en het be weeglijk spel der ogen, begon ze te beven. Een enkele keer dorst ze hem te onderbreken. Maar hij luisterde niet. Zijn stem werd bitter, zijn woorden werden zo fel, dat zij terugdeinsde. Wat zag ze daar plotseling? Bleek van schrik sloeg ze haar schort o- ver haar gezicht, keerde zich om en vluchtte weg. Een seconde staarde hij naar de Gram. 17-25 Lichte muz. 17.50 Regerings- uitz.: Rijksdelen overzee: Jeugduitz.: Mensen in Suriname's zuiden, door C. Butner. 18.00 Nws en comm. 18.20 Piano duo 18.40 act 18.50 Gram. 10.00 V. d. kind. 19,10 Midden in de wereld, midden in de kerk, toespr. 19.25 VARA-Varia VPRO: 19.30 V. d. jeugd VARA: 20.00 Nws 20.05 Comm. 20.15 n Finto Stanislao, ope ra 21.50 Valt Sint Nicolaaa onder de krijgstucht?, caus. 21.55 Voordat ik het vergeet, hoorsp. 22.55 Zoneschaaktoernooi 23.00 Nws 23.15 Strijkork. en sol. 23.50-24.00 Soc. nws. in Esperanto. BRUSSEL 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. (Om 12.55 Koersen) 13.00 Nws 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio 16.00 Koersen 16.02 Koorzang 16.20 Gram. 16.30 Ork. conc. 17.00 Nws 17.10 Kamer muz. 17.50 Boekbespr. 18.00 Lekenmoraal en filosofie 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws 19.40 Gram. 20.00 Hoorsp. 21.15 Gram. 21.30 Ork. conc. 22.00 Nws 22.11 Kamer muz. 22.55-23.00 Nws. BRUSSEL 484 m. 12.00 Gram. 13.00 Nws 13,10 Gram. 14.10 Idem 14.15 Ka mermuz. 15.15 Koorzang 15.30 Gram. 16.05 Lichte muz. 17.00 Nws 17.10 Gram. 17.30 Zang en piano 18.30 Jazzmuz. 19.30 Nws. 20.00 Hoorsp, met muz. 22.00 Nws £2.1# Vrij tijd 22.55 Nws. WOENSDAG 20 NOVEMBER 1957 NTS: 14.2.7-16.10 Eurovisie: Interland voetbalwedstr. Duiteland-Zweden te Ham burg. VARA: 17.00-17.50 V. d. ldnd. NCRV: 20.00 Donadieu, TV-spel 21.50- 22.00 Dagsluiting. FRANS-BELG.: 19.00 Reflets du Libéra lisme 19.30 Sport d. jeugd 20.00 Nws. Progr. onbekend 22.05 Literair progr. 22.40 Wereldnws. VLAAMS-BELG. 14,25-16.10 Eurovisie: Voetbalwedstr. Duitsland-Zweden 19.00 Lekenmoraal en filosofie 19.30 Nws. 20.00 Van uitvinders en patenten 20.20 Rep. 21.15 Minna von Barnhelm of Soldaten- geluk, blijspel. deur, die achter haar gesloten was. Toen vloekte hij en ging weg. Tussen twee daken in, zag hij zijn vader nog eens daarboven op dé wei de. Hij was nog altijd bezig, zijn zeis te scherpen. En de slagen klon ken door de stilte als klachten. HOOFDSTUK III Zeker, ik zou eigenlijk niet zo vroeg hoeven te vertrekken, dacht Emile. Het had juist twaalf uur ge slagen op de kerk en de zon goot haar volle licht over het dal. Het stof van de weg brandde aan de voe ten als de hete as van een kolen vuur. Maar dadelijk komt vader thuis om te eten. De enkele woorden, die hij zegt, groeien tot twist. Zijn domme ver wijten wisselen af met tranen, bela chelijk, maar om er nijdig van te worden. En als je hem dan toch niet de waarheid kan doen inzien is het maar beter, weg te gaan. Met beide handen trekt hij zijn broek op, die lelijk boven zijn schoe nen zit, wipt al weggaande een „pa- risienne" uit het gele pakje en steekt de sigaret aan. Het dorp sluimert verlaten. Alleen staat er voor een schuur een muilezel, die met zijn staart de vliegen wegslaat, die hem plagen. De gedachten van Emile verla ten de weg al, beweeglijk als dat kleine witte wolkje, dat zich daar in de blauwe lucht waagt en voortijlt. (wordt vervolgd)

de Stem | 1957 | | pagina 3