Goede handel op Hulster jubileum-j aarmarkt Helderziende bestrijdt de schuld van L. H. Gillette Rocket Raad van Middelburg hielp de belastingschroef aandraaien Elf kandidaten geslaagd voor aannemerscursus Konijnenshow te Oostburg 2 2 Volgend jaar meer steun van gemeente De Nieuwlandse moordzaak Zuid-Bevelandse vicarie-goederen Lezing over Suriname te Terneuzen In gracht gelopen en verdronken Feestelijke diplomauitreiking te Middelburg ZEEUWSCH- VLAANDEREN TERNEUZEN P. v. d. A. kwam bijeen in teken van komende verkiesingen S HULST GOES AGENDA Vandaag Morgen DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 19 NOVEMBER 1957 Voor de tiende achtereen volgende maal werd in Hulst de jaarlijkse grote veemarkt van paarden, rundvee en var kens gehouden, welke zich dit keer bijzonder kenmerkte door de grote handel. Er was grote belangstelling, speciaal van de zijde der boeren. Niet alleen Zeeuwsch-Vlaamse boeren wa ren naar Hulst gekomen om de schitterende collecties gras- salveren te bewonderen, maar zij kwamen ook uit overig Zee land en België, terwijl zelfs sen aantal Friezen de verre reis naar dze uithoek van het land hadden gemaakt. Daar komt nog by, dat deze Frie zen met nog een 35 grasklaveren op de markt aanwezig waren, hetgeen wel een sprekend bewijs is. dat de Hulsterse Jaarmarkt in de afgelopen jaren een goede naam heeft ge kregen. Wat de aanvoer betreft, mogen de organisatoren zeker tevreden zyn. Er waren 244 stuks rundvee, 110 var kens en 12 paarden aangevoerd, het geen een schitterend gezicht was op het fraaie marktplein. Wethouder J. D. J. Martens, die namens het gemeentebestuur deze jubileum-jaarmarkt opende, liet dui delijk blijken, dat het gemeentebe stuur er niet van op de hoogte was, dat met deze jaarlijkse veemarkten zulke grote geldsbedragen gemoeid waren en hij kon de organisatoren dan ook verzekeren, dat de financiële steun van gemeentewege volgend jaar beslist beter zou zijn. In de namid dag sprak burgemeester A. L. S. Lockefeer eveneens nog een kort woord, waarbij hij o.a. het initiatief prees van het jaarmarkt-comité. De gedetailleerde uitslagen waren als volgt: VETVEE: Ossen met 4 of meer tanden: 1 B. Plasschaert, Graauw, 2 Gebr. van Duijse. Roskam; 3 en 4 B. Plas schaert vnd; 5 fa. H. B. Picavet Zn. .Hulst. Ossen met 2 tanden: 1 fa. H. B. Pi cavet Zn. Hulst. Ossen zonder tanden: 1 fa. H. B. Picavet, vnd.; 2 G, van Ruijmbeek, Sint Jansteen: 3 idem; eervolle ver melding: fa. H. B. Picavet vnd. Vette runderen met 46 tanden: 1 fa. H. B. Picavet vnd.; 2 Gebr. van Duijse vnd. 3 fa. H. B. Picavet, Hulst Vette runderen met volle tanden: 1 C. van Duijse, Clinge; 2 G. v, Ruijm beek. vnd.; 3 C. Schuerma'n. Sint Jansteen. Dikbillen zonder tanden: 1, 2 en 3 B-prijs: C. de Maat, Hulst, 3 A fa. H. B. Picavet, vnd. Dikbillen met tanden: 1 L. van Dorselaer, Sint. Jansteen. De prijs voor het vetste kalf was voor E. en H. Picavet, Hulst West- dorpe. FOKVEE: Melk- en kalfkoeien met volle bre de tanden: 1 L. van Dorselaer vnd.; 2 G. van Ruijmbeke, vnd., 3 J. Pieters, Sint. Jansteen. Melk- en kalfkoeien met 2t.m. 6 tanden: 1 B. Plasschaert Zn., Graauw. Kalfvaarzen met 2 tanden: 1, 2 en 3 C. de Maat, vnd.; idem roodbonte: 1 E. en H. Picavet vnd. Kalfvaarzen met 4 tanden: 1 A en 1 C B. Plasschaert Zn. vnd. 1 C 2 A en 2 C: C. Boënne, Graauw, 2 B E. en H. Picavet vnd. Runderen met 2 tanden: 1 H. Pie ters, Sint Jansteen, 2 fa. H. B. Pica vet vnd., 3 A. C. v. d. Veeken, Stop peldijk, 3 B E. en H. Picavet vnd. 1-jarige runderen, kleine maat": 1 A, 1 B en 1 C. 2 A, B. en C. alle voor B. Plasschaert Zn. vnd. 1-jarige runderen, grote maat: 1 A, B en C: B. Plasschaert Zn vnd. 2 A. B en C.: C. Boënne vnd. Graskalveren, grote maat: 1 A: E. en H. Picavet, vnd. 1 B: C. Boënne vnd.; 1 C: Gè van Ruymbeke vnd. 2 A C. Boënne; 2 B: H. Pieters vnd 1 C E. en H. Picavet, vnd.. 3 A B. Plas schaert Zn., 3 B en C: E. en H. Pi cavet, vnd. Graskalveren middelmaat: 1 A en B: B. Plasschaert Zn., vnd., 1 C., 2 A, B. en C., en 3 A. B. en C.,: E/en H. Picavet, vnd. Graskalveren, kleine maat: 1 A en C: B. Plasschaert vnd. 1 B: E. en H. Picavet vnd.; Vaarzen zonder tanden: 1, 2 en 3: fa. H. B. Picavet vnd. Runderen met 2 tanden. 1 A: A. v. d. Bossche, Sas van Gent; 1 B: E. en H. Picavet, vnd. 2 A Gebr. van Duij se. Roskam; 2 B: C, Boënne vnd. Springstieren 2 of meer tanden; 1 en 2 J. Pieters, Sint Jansteen. Graskalveren kleine maat: 3 A en B: E. en H. Picavet, vnd; 3 C: B. Plasschaert Zn., vnd. Stieren zonder tanden: 1, 2 en 3: H. Colsen, Sluiskil. Stieren met tanden: 1, 2 en 3 B. Plasschaert Zn., vnd. Groepen van 3 dikbillen: 1 C. de Maat, vnd; 2 L. van Dorselaer, vnd. Groep van drie vaarzen: 1 C. de Maat, vnd. Kampioen vetvee: Fa. H. B. Piva- vet Zn. Hulst; Kampioen fokvee: B, Plasschaert ét Zn., Graauw; Kam pioen dikbillen: L. van Dorselaer, Sint Jansteen; Kampioen stieren: J. Pieters, Sint Jansteen. VARKENS: Beste vet varken: Gebr. Vergau- wen, ClingeSt. Jansteen; Beste vleesvarken: A. E. Inghels, Koe wacht; Beste toom biggen: Jud. Gelderland, Stoppeldijk. PAARDEN: Slachtpaarden: 1 Gebr. van Duijse, Roskam; 2 en 4 C. de Maat, vnd., 3 C. van Duijse, Clinge. Merriepaarden van 3 jaar en ouder: 1 A en B. en 2: C. de Maat, vnd. 3 J. Asselman, Schuddebeurs. Hengstveulens: 1 P. Serrarens, Hulst; Merrieveulens: 1 J. Asselman voornoemd. Kampioen paarden: C. de Maat, Hulst. De bekende „helderziende" Gerard Croiset heeft tijdens een consult verklaard niet te gelo ven in de schuld van de taxi chauffeur L. H., die veroordeeld is tot 20 jaar wegens moord op de Nieuwlandse weduwe Kod de- Vrijdag en zaterdag a.s. dient de zaak tegen H., die in eerste instantie door de Middel burgse rechtbank is behandeld, voor het hof in Den Haag. Van mr. Adriaanse, de verdediger van H., vernamen wij, dat Croiset, die in de arm genomen is door een Vlissings echtpaar, tijdens het con sult een ander als de dader van de moord op de weduwe Kodde aan wees, althans een figuur omschreef, die niet op H. lijkt. Deze geheimzin nige derde zou de weduwe 's nachts hebben omgebracht, omdat zü hem chanteren wilde. Het klinkt allemaal nogal fantas tisch', maar het consult, waarbij ook. een' professor in de para-psychologie te Utrecht aanwezig was, is op de band vastgelegd-en hiermee wil men proberen een wending in de zaak te brengen. De verdedigers zijn er althans bij gehaald en deze meenden een en an- Donderdagmorgen zal de heer Hou- tehamer, secretaris van de provinci ale VVV, over de zender Hilversum II een causerie houden over de vica- rie- of capellerie-goederen op Zuid- Beveland, der niet terzijde te mogen leggen- Zij hebben de procureur-generaal van het Haagse hof van het geval in ken nis gesteld en wachten nu af, wat dit uit zal werken. Het bezorgt mr. Adriaanse en mr. Kurtz heel wat werk. Zij hadden hun pleidooi al klaar en moeten het nu weer aanpassen aan het door de heer Croiset naar voren gebrachte. Of de justitie veel waarde aan de nieuwe lezing zal kunnen hechten, wagen wij te betwyfelen; ze zou er een hellend vlak mee betreden. Wel heeft zij voor bepaalde gevallen ge bruik willen maken van de diensten van helderzienden, maar die waren van een ander karakter dan dit en lagen niet in zo'n vrij ver verleden als de moord te Nieuwland, die bijna een jaar geleden plaats had. Het ls een verheugend verschijnsel dat van overheidswege moeite wordt gedaan aan het Nederlandse volk kennis bij te brengen over levenswijze en ontwikkeling van vreemde volken. Met veel belangstelling hebben velen te Terneuzen naar dr. G. D. van Wen- gen, medewerker van het Rijksmu seum voor volkenkunde te Lelden geluisterd, die voor verschillende ver enigingen In het parochiehuis vertel de over land en volk van Suriname. Dr. van Wengen gaf een korte be schrijving van Suriname als een land viermaal zo groot als Nederland doch met slechts 220.000 inwoners. Hij me moreerde 't feit dat Suriname vanaf 14 december '54 als gehjkgerechtigde partner door Nederland wordt behan deld. De plantages verlopen omdat de landbouw zelfs nu nog als slavenwerk wordt beschouwd. Alle bevolkingsgroepen behielden hun eigen sfeer en dit geeft het veel zijdige en ongemeen boeiend aspect aan het volk van Suriname. Dr. van Wengen wees er ook nog op dat eco nomisch Suriname nog een grote achterstand heeft. Het is een zeer rijk land, zo zei spreker, maar politieke zelfstandigheid zonder een zekere ma te van welvaart betekent niets. Hij herinnerde aan het grote welvaarts plan dat voor het land werd ontwor pen (125 miljoen gulden) en wees er op dat hard wordt gewerkt aan de mechanische rijstbouw (het z.g. Wa- geningen-project). Twee korte maar boeiende films vertoonde dr. van Wengen: „De be volking van Suriname" en ,,Het leven in Paramaribo". Dr. van Wengen gaf voor het optre den van de muziek-, zang- en dans groep „De Guyana's", een korte be schouwing over de Surinaamse mu ziek, de culturele uiting van een volk, hoe primitief ook, bij uitstek. Hij wees op de duidelijke negerinvloeden (tam-tam, solo- en koorzang) maar tegelijkertijd ook op Indiaanse invloe den. Bijzonder aantrekkelijk was dit rijk-gevarieerde muziekprogramma door één dame en zes heren gebracht. Bewonderenswaardig was de sponta neïteit en de overgave waarmee deze mensen zongen, dansten en musiceer den. Indrukwekkend was bepaald de solodans, die de bevryding der negers verbeeldde. (Advertentie) De 60-jarige ongehuwde G. B. uit Dreischor op Schouwen-Duiveland is, naar de politie eerst thans mededeelt, in de nacht van zaterdag op zondag in de Kerkgracht in het dropje Noord, gouwe verdronken. B. was naar een danspartij geweest die in een café te Noordgouwe werd gehouden. Toen de man het café verliet, was hij onder in vloed van sterke drank. Hoewel het slachtoffer, nadat hij in de Kerk gracht was terechtgekomen spoedig op het droge was gebracht, mislukten de pogingen om de levensgeesten op te wekken. De loco-burgemeester van Middel burg, de heer J. W. Kögeler, heeft in hotel „De Burg" in zijn functie van wethouder van onderwijs de vakdi ploma's uitgereikt aan elf deelnemers van de driejarige aannemerscursus, die uitgaat van de raad van bestuur voor het bouwbedrijf in Den Haag. De heer Kögeler prees het buitenge woon resultaat van het kortgeleden gehouden examen, want het feit, dat elf kandidaten het diploma behaal den, betekende, dat het aantal ge slaagden van de Middelburgse cursus andermaal honderd procent bedroeg. Vergeleken met overig Nederland is dit resultaat wel zeer opmerkelijk, omdat het gemiddelde geslaagdencij- fer slechts 56 procent bedraagt. Ver spreid over het gehele land bedroeg het aantal kandidaten 797, verdeeld over 30 cursussen. In totaal slaagden vier cursisten met lof, waartoe een tweetal van de Middelburgse cursus de heren D. J Poleij uit Kruiningen en J. Jobse uit Oostkapelle behoort. Eerstge noemde was bovendien de beste cur sist van ons land. De bijeenkomst werd geopend door de heer E. Visscher, voorzitter van de cursus in Middelburg, die wees op de grote noodzakelijkheid van ae aanne- nerscursus, waarvoor men tenminste 15 deelnemers dient te hebben, alvo rens de raad van bestuur toestem ming geeft om te beginnen. Wanneer iit aantal niet wordt bereikt, kan de ui-sus zichzelf namelijk niet meer be- uruipen. Spreker wenste de geslaagden ge- uk met het diploma en dat aeed ook ;e heer E. P. Bakels uit Den Haag, Ie landelijk directeur. Deze sprak oorden van dank tot directeur, do- enten en commissie van toezicht. De voorzitter van laatsgenoemöe ummissie, de heer K. J. van Loo, zei .at men bij het organiseren van de ursus op het standpunt st-md, dat •eeland aannemers moet hebben, die ued onderlegd zijn en die aan de ge lelde eisen kunnen voldoen. Nadat e heer Kögeler. die vergezeld werd oor wethouder L. J. van 't Westein- e, de diploma's had uitgereikt, ont- npte de heer C. Barentsen, de oudste --raar, zich als een Sinterklaas, daar ij alle geslaagden een persoonlijk eschenk meegaf. Mevrouw Poleü uit Kruiningen en e heer Jobse uit Oostkapelle voer en namens de ouders het woord, ter ijl de heer C. de Kroo uit Koude- rke uit naam van de cursisten een dankwoord tot directeur en docenten richtte. De geslaagden zijn: J. Dekker. Ar- nemuiden, J. Houmes. Westkapelle, J. Jobse, Oostkapelle. J. Kodde, Vee- re, C. de Kfoo. Koudekerke, J. Meijers, Serooskerke. D. J. Poley, Kruiningen, J. van Rooijen, Westka- pelle, P. de Visser. Vrouwenpolder, J. Wattel. Serooskerke, A. P. Dekker, Aagtekerke. nieuwe GILLETTE scheerapparaat, het ideale geschenk voor elke man. In practisch etui, met Dispenser en 4 Blauwe Gillette mesjes. Een cadeau waar hij het hele jaar plezier van heeft zowel thuis als op reis. Gtef hem ook zo'n mooie Het zwaartepunt van de vergade ring van de Middelburgse raad lag in de voorbehandeling van de ge meentebegroting 1958, maar deze voorbehandeling geschiedde in beslo ten zitting, zodat daar nog niets over te vermelden was. De gewone agenda was slechts be perkt en betrof voornamelijk verho ging van rechten en belastingen, welke geheel ten bate van de ge meentekas komen, waarmee geïllus- streerd wordt, dat alle zeilen bijgezet worden om de gemeentelijke schat kist enigszins te spekken. De wijziging marktgelden ging er zonder veel moeite door, maar over de wijziging der vermakelijkheidsbe lasting werd nog zwaar gedebatteerd. Dit ging niet zozeer om de lichte ver hoging, welke op f 1000 werd geschat, maar omdat de P.v.d.A. vrijheid van vermakeiykheidsbelasting wilde uit strekken tot z.g. volksvoorstellingen, terwijl B, en W. in hun voorstel die vrijstelling alleen wilden geven aan voorstellingen ten algemene nutte, dus die door iedereen en niet door bepaalde groepen kunnen worden be zocht. Er werd heerlijk over gekib beld; de een zag alleen het geldelijke en de ander alleen het principiële. Daarna gingen er stemmen op om de zaak aan te houden, wat na nieuw gekibbel werd verworpen en tenslotte kreeg de P.v.d.A. haar zin, omdat ze steun kreeg van de twee V.V.D.-ers. Met 109 stemmen werd besloten de woorden „ten al gemene nutte" te schrappen. De voorgestelde verhoging der rei nigingsrechten beoogde meer zoden aan de dyk te zetten. B. en W. ver wachten er n.l. f 17.850 van wat, ge zien het tekort op die dienst van ruim f 100.000, nog maar een druppel op de gloeiende plaat is. Natuurhjk werden ook hier meer verlichtingen bepleit en o.m. brak de heer Hubregt- se een lans voor de tonnenbezitters, omdat die juist geen tonnen bezitten. Wethouder van 't Westeinde ontried het doen van concessies omdat men er het hek mee van de dam haalt en daarop legde de oppositie het hoofd in de schoot. Van de voorgestelde verhoging der precario-rechten denken B. en W. ongeveer f 1000 te halen. - Pompen of verdrinken De heer Wattel vond dat B. en W. veel te weinig rechten heffen van weegbruggen en benzine-pompen, ge zien de omzetten. Tien gulden voor zo'n pomp vond spr. zo goed als niets. Verdubbeling, ook van de weegbrug gen, achtte spr. redehjk. De heer Breel vond de rechten voor de terras stoeltjes twintig cent per maand veel te laag, gezien de rechten, welke men van marktkraampjes heeft. Wethouder van 't Westelnde zei dat dergelijke objecten niet worden be last naar hun nuttige opbrengst, maar naar de ingenomen plaatsruim te, wat z.i. de enige goede basis ls. Een opmerking van de financiële commissie over de aansluiting op de riolering, waarvan zij de kosten te hoog vond- weerlegde de wethouder met de opmerkihg, dat deze aanslui tingen ook de gemeente veel meer kosten. De heer Wattel zei een amendement te willen indienen om de rechten voor de weegbruggen van f 25 op f 50 en voor de pompen van f 10 op f 25 te brengen. De loco-burgemeester, wethouder Kögeler, stelde zich achter zyn collega en ontried dit amende ment; men moet alleen letten op de prestatie der gemeente en niet op de baten van het object. LEZING STUDIECLUB SCHILDERS Hoewel er in de laatste jaren ver schillende nieuwe en goede schilders gereedschappen in de schilderswerk plaatsen zijn verschenen is toch nog altijd de kwast het belangrijkste stuk gereedschap van de schilder. Deze overweging was voor het be stuur van de Studieclub Schilders ,.Van d'Ee tot Hontenisse" aanlei ding om door de heer A. Bijl van de firma Nieboer in Groningen een uiteenzetting over verschillende ge reedschappen te doen geven. Deze in teressante inleiding had plaats in de benedenzaal van hotel Rotterdam. Uit de gevonden rotsschilderingen in Altamira en Dordogne is duidelijk gebleken, dat ook dertigduizend jaren geleden de kunstschilder niet zonder kwast kon werken al werd deze dan nog niet vervaardigd van Russisch en Chinees varkenshaar, maar van geklopte rietstengel. De heer Byl wist over de ontwikkeling van de schil derskwast zeer aardige bijzonderhe den te vertellen vanaf het primitie ve begin tot de hedendaagse perfec tie. Vooral voor de jongere leden, veelal nog leerlingen van de Techni sche School, wad het zeer leerzaam over al deze benodigdheden en hun toepassing vragen te kunnen stellen. Aan het slot dankte voorzitter de Waard de heer Boer dan ook harte lijk voor zijn boeiende inleiding. EINDE VOGELSHOW Het bestuur van "de Vogelvrien den" is over de gehouden tentoon stelling van 13 t-m 16 november in "Hotel Centraal" gehouden, zeer te vreden. Er kwamen ongeveer dui zend bezoekers. Opvallend veel jongelui hebben de ze interessante tentoonstelling be zocht. Van één school kwamen een vijf en veertigtal leerlingen in klasverband. Voor hen was er nog een prijsvraag aan dit bezoek verbonden. Het be stuur overweegt nu al plannen voor het volgend jaar om dan tot een in ternationale tentoonstelling te ko men. Sluiskil De plaatselijke afdeling van de P. v.d.A. heeft in zaal Beaart een bij eenkomst belegd, die ten doel had kan didaten aan te wijzen voor de komen de verkiezingen voor gemeenteraad en provinciale staten. Alvorens hier toe over te gaan gaf voorzitter Dour- leijn een jaarbeschouwing waarin hij zijn tevredenheid uitsprak over de betoonde activiteit en ondergang het bestuur enkele mutaties: voor de he ren van Zetten en van Es traden met algemene stemmen mevrouw Snap en de heer Jansen in de plaats. De aangewezen kandidaten voor de Provinciale Staten zijn: L.P. van Oorschot, Vlissingen; A. J. v.d. Weel. Middelburg; H.B. Bouw man, Goes; Mevr. E.J. v.d. Broecke- de Man. Aardenburg; A.H. Vermeu len, Dreischor; J.L. Lukaart Goes; L.F: Dubois, Terneüzen; T.A.J.W. Schorer, Middelburg; J.S. Visscher, Goes; A,J. Berenpas, Middelburg; A. A.Schuit, Kortgene; S.W. Herfry, Ter- neuzen; C. van Bendegem, Axel, en M. de Vos, Terneuzen. Voor de gemeenteraad werden twee kandidaten aangewezen, waarvan er een automatisch in de Commissie van Bijstand zitting zal hebben. Een film over de Zeeuwse delta-problemen, de industrialisatie en de woningbouw vormde het besluit van de bijeen komst. ,,HET BOSJE" GAF DANSAVOND Teneinde de ijsbaan ,,Het Bosje" de nodige gelden te verschaffen voor de instandhouding van het schaatsple zier had het bestuur een ontspan ningsavond georganiseerd. Het was een dansavond die door een groot aantal belangstellenden werd bezocht, en die The Jolly Boys op vlotte wüze verzorgden. WEEKEND CAO-BESPREKING Omdat men de collectieve arbeids overeenkomst van verschillende kan ten bekijken en belezen kan, waren in zaal Baart alle districtsbesturen van de algemene bedrijfsgroepencen trale uit de kanaalzone bijeengeko men In een weekend-cursus besprak hoofdbestuurder de heer B. van Loen de vele facetten van dit onderwerp. Vooral de juridische samenstelling werd op intensieve wijze bekeken en toeielicht. Wanneer de nieuwe C.A.O. zal goedgekeurd zijn, worden nog maals alle afdelingsbesturen bijeen geroepen tot behandeling van de col lectie arbeids overeenkomst. VERKEERSOPSTOPPING Tijdens het passeren van de Minis ter Lelybrug ondervond een goede rentrein stagnatie, doordat de rem- voeringen van de vijftig achter de locomotief gekoppelde wagons vast liepen. Op zich niets bijzonders ware het niet dat dit euvel plaats vond juist voor het moment dat de eind- wagons de brug zouden verlaten. Het gevolg hiervan was dat het brugver- keer tijdelijk stil gelegd moest wor den en er in korte tijd veel verkeer stond te wachten. Op het Oost-gedeel te kon men zelfs naar en van Terneu zen de rijksweg niet passeren door de over de straat staande trein. Op Kanaal-zuid werd de buslyn- dienst Sluiskil-Breda het meest ge stagneerd. Na ongeveer een half uur konden trein en wegverkeer onge hinderd hun reis vervolgen. Het amendement-Wattel werd daarop met 144 verworpen en daarna nam de raad het voorstel van B. en W. aan. Het voorstel tot verhoging der leges-verordening werd ten dele be streden door de heer Kaland. Hy stelde n.l. voor gezien de toch reeds hoge stichtingskosten de le ges bouwvergunningen niet te ver hogen en diende een amendement van die strekking in. B. en W. be streden dit en kregen steun van de heer v. Loo; er werd op gewezen dat gemeentewerken erg veel werk heeft aan voorbereiding en toezicht en dat de adviezen van de technici ove rigens niet zeer gewaardeerd", riep de heer Kaland - wel meer waard zijn dan f 50, ook voor de bouwers. Met 144 stemmen sneuvelde dit amen dement en toen dook de raad. met de hoofden der gemeentelyke diens ten, in de begroting 1958. Literaire avond van r..k. Vrouwengilde Op donderdag 21 november zal het r.-k. Vrouwengilde in samenwerking met Boekhandel van Remortel een li teraire avond organiseren in Hotel ..De Graanbeurs", alhier. De schrijfster Hella S. Haasse, voor al bekend om haar historische ro mans. zal een lezing houden, die ze ker zal boeien, daar deze schrijfster ook de vertelkunst goed verstaat. Na de pauze zal de heer Wigman. schrijver van vele boeken over de natuur, zijn causerieverluchten met lichtbeelden. VEEL BELANGSTELLING VOOR GESLAAGDE BREISHOW Een groot aantal dames is getui ge geweest van een belangwekkende show, die de firma A. Wilking had georganiseerd.Het was nl. een breishow, waar de organiserende fir ma en 'n fabrikante demonstreerden wat er met het oude vertrouwde ar tikel wel te bereiken valt. De heer B. Wilking. die de show inleidde en die na afloop ook de mannequins bloemen aanbood wees op de vele voordelen van de wol. Drie mannequins en drie meisjes, alsmede een jongeman van vier ja ren, toonden een groot aantal model len. welke werden aangekondigd en verklaard door mej. Cuypers, die tal rijke modellen zelf heeft ontwropen. Zowel met de hand als met de ma chine is heel wat moois te maken. Een van de verrassingen van de show was een gebreide mantel, die natuur lijk veel aandacht en bewondering kreeg. Kloosterzande ST NICOLAAS IN AANTOCHT Nu St. Nicolaas weer in ons land is gekomen maakt ook ons dorp zich weer op om de goedheilig man har telijk te ontvangen. Het is een traditie geworden, dat St. Nicolaas ieder jaar een bezoek brengt aan onze gemeente. Voor de jeugd, de zieken en de ouden van dagen is het toch wel een gewichtig moment als ze Sint. vriendelijk wuivend, op z'n schimmel en omringd door vele Zwarte Pieten voorbij zien rijden. Dit alles wordt georganiseerd door het St. Nicolaas-comité alhier en de collectanten van dit comité zullen ook dit jaar weer by ieder aanklop pen om dit feest nog beter dan an dere jaren te doen slagen. Yerseke OUDEN VAN DAGEN VERGADERDEN In de bovenzaal van hotel Oester- beurs hield de bond van ouden van dagen zijn jaarvergadering. Het punt conversatiezaal voor ouden van da gen werd uitvoerig besproken. Reeds lang is men hiermee bezig. Ook bij B. en W. en gemeenteraad is dit punt meerdere malen ter sprake geweest. Algemeen is men overtuigd, dat een dergelijke gelegenheid in een behoef te zou voorzien. Wat de gemeente be treft spelen de financiën een rol. De heer Koning besprak uitvoerig de belangen der bejaarden. De "Konynen- en Pluimveefokkers- vereniging Oostburg en Omstreken" zal binnenkort van zich doen horen. Deze vereniging, waarby prak tisch alle raskwekers in West- Zeeuwsch-Vlaanderen zijn aangeslo ten. is volop bezig met de organi satie van de grote provinciale Ko- nijnententoonstelling, die onder aus piciën van de Nederlandse Konynen- fokkersbond zal worden gehouden. Voor deze grote tentoonstelling, er worden niet minder dan 500inzen dingen van raskonijnen verwacht, is men er in geslaagd, een prachtige tentoonstellingsruimte te vinden en wel in de grote zaal van de katho lieke kring te Oostburg. De tentoon stelling zal daar op 25 en 26 decem ber a.s. worden gehouden. Het bestuur mocht reeds de toe zegging voor ereprijzen in ontvangst nemen van Prins Bernhard. de Com missaris der Koningin in Zeeland, 't gemeentebestuur van Oostburg en van vele anderen. Deze provinciale tentoonstelling in Oostburg kan gezien worden als de voorloper van de grote landelyke tentoonstelling, die te Amsterdam in het R.A.I. gebouw zal worden ge houden ter gelegenheid van het 60- jarig bestaan van de Nederlandse Konijnenfokkersbond. Het spreekt vanzelf dat men op de tentoonstelling te Oostburg veel bezoekers verwacht. Niet in het minst van de "overkant" van Zeeland, waar veel bekende ko nijnenfokkers vandaan komen. De Zeeuwsch-Vlaamse fokkers staan echter klaar om zich met hun ma teriaal met de „overkanters" te me ten. Met grote belangstelling wordt dan ook het resultaat van dit provincia le contact in r West-ZeeuwschVl-aan- deren tegemoet gezien. Tarieven gasthuis weer omhoog De minister van Economische Za ken heeft goedgevonden, dat de kos ten, voortvloeiende uit de per 1 augustus 1957 aan het personeel van ziekenhuizen en sanatoria toegeken de looncompensatie in verband met de huurverhoging, alsmede de kosten welke verband houden met de verho ging van de prijzen van olie, kolen melk en melkprodukten, posttarie- ven enz., met ingang van 1 augustus 1957 in de verpleegtarieven worden verdisconteerd. Het bestuur van het Gasthuis alhier adviseert van de be staande mogelijkheid gebruik te ma ken. In verband daarmede stellen b. en w. de raad voor de verpleegprij- zen per patiënt per dag o.m. als volgt vast te stellen: gewone verple ging klas I f 22.10, klas Il f 16.95, klas III f 11.15, kinderen beneden 10 jaar f 10.20? - De verhogingen Variëren van f 0.25 tot f 1.80 per patiënt per dag. GEMEENTE GOES ST.-NICOLAAS - VETVEEMARKT Regeling parkeren, verkeer en verplaatsing varkens - veemarkt. Burgemeester en wethouders van Goes maken bekend dat in verband met de op dinsdag 3 december a.s. te houden St.-Nicolaasvetveemarkt: a. geen rij- of voertuigen mogen parkeren op en rond de Beesten markt' en op de Viasmarkt op maan dag 2 en dinsdag 3 december 1957; b. op die dinsdag ELK verkeer met rij- of voertuigen is verboden behalve voor de aan- en afvoer van het voor de markten bestemde vee) van 8 tot 17 uur over de Viasmarkt, door de Ryfelstraat, de Stalstraat, langs de zuid-, west- en noordzijde van de Beestenmarkt, door de Brou wersgang en het gedeelte van de Nieuwstraat, gelegen tussen de Bees tenmarkt en de Corn. Eversdykstraat. Het verkeer langs de oostzyde van de Beestenmarkt mag alleen geschie den via de Waterstraat in de richting van de Ossenhoofdstraat of Opril van de Beestenmarkt; en c. de gewone vee- en varkens- markt op 3 december 1957 zal wor den gehouden op de Viasmarkt. Goes, 19 november 1957. Burgemeester en wethouders van Goes, W. C. ten Kate, burgemeester. M. J. Taillie, secretaris. 946-0 Taiikoop van grond in het groot Wederom komen B, en W. bij de raad met voorstellen tot aankoop van grond in de gemeente Kloetin- ge, hoofdzakelijk voor de toekomsti ge havenuitbreiding. Ditmaal zijn de verkopers de heren P.J. v. Voorst sr. en jr. resp. te Zeist en Haarlem. De eerste wil ruim 6 ha. verkopen voor 37674 inclusief alle vergoe dingen en de tweede ruim 14 ha, met boerderij voor 125.000.B. en W. stellen de raad voor Hiertoe te besluiten. ONRENDABELE WATER LEIDING AANSLUITINGEN Zo men weet is door de Water leidingsmij "Zuid Beveland" aan de gemeentebesturen op Z. Beveland verzocht subsidie te willen verlenen voor de aansluiting van de z.g. on rendabele gebieden. Dank zij het feit dat het onbebouw de gebied van Goes, waar afgelegen woningen voorkomen, gering is, be treft dit voor onze gemeente slechts zeven stuks. Het onrendabele bedrag voor Goes is vastgesteld op f 7.70, waarin de waterleidingmij ook nog een bijdrage verleent. Voor Goes komt 't dus neer op f 41,23 per jaar en per woning. B. en w. stellen de raad voor een en ander te aanvaarden. Heinkenszand BUS RAMDE PERSONENAUTO Op de provinciale weg reed 'n bus van de lijndienst op Goes met vrij grote snelheid tegen een stilstaande personenauto van de heer v.d. E. uit Borssele. Het ongeval is vermoedelijk te wij ten aan het feit dat de autobusbe stuurder de stilstaande auto te laat opmerkte. De botsing kwam vrij hard aan, J waardoor aan beide voertuigen ma- teriële schade ontstond. De buspas sagiers en de vyf inzittenden van de personenauto kwamen mot de schrik vry. MUZIKALE HULDE De muziekvereniging Euterpe bracht een serenade aan het gouden echtpaar P. v.d, Guchte-v.d.Pas. Tevens gold deze muzikale hulde als officieel afscheid van de heer v.d. Guchte die ruim 40 jaar lid van Eu terpe geweest is. Namens de vereniging werd het echtpaar toegesproken door de heer S. Dekker. KLEURENFILM OVER BEAURAING Door de paters assumptionisten zal de traditionele jaarlijkse filmavond dit jaar worden gegeven op 22 no vember in zaal Knuit. Behalve de vertoning van de gro te kleurenfilm over het genadeoord Beauraing, draait als 2e hoofdfilm de rolprent TOXY, handelende over het actuele rassenprobleem. In de middaguren geven de paters een Interessant kinderprogramma. Kloetinge VERENIGING ONTBONDEN De buurtvereniging "Schoolstraat" heeft in een ledenvergadering beslo ten tot ontbinding der vereniging. Het ledental, dat reeds lange tijd steeds meer daalde, bedroeg tenslot te slechts 12. Het kassaldo groot 24.60 werd onder de leden ver deeld. PLUIMVEE TENTOONSTELLING De verenigingen voor pluimvee en konijnenfokkers „Zeelandia" uit Goes en „Streven naar beter" te Nieuw- dorp organiseren op zaterdag 23 no vember in ..Amicitia" te Kloetin ge een clubtentoonstelling. Voor deze tentoonstelling bestaat grote belangstelling van de zijde der fokkers. Er zijn in totaal 270 exem plaren ingeschreven van diverse ras sen nl. 225 konijnen en 45 stuks pluim •vee. Verwacht mag worden, dat ook de publieke belangstelling voor dit eve nement groot zal zijn. Een 50-tal fraaie prijzen zijn uitge loofd. Kruiningen PLATTELANDSVROUWEN De afdeling "Kruiningen en Om streken" van de Bond van Platte landsvrouwen hield onder leiding van haar presidente mevr. J.J.J. Sonke- Klos een bijeenkomst in het Dorps huis. Mevr. H. Meijer-Wabeke volgt de K. en O.-cursus te Goes. Zij zal de inhoud van deze cursus aan de le den doorgeven in huiskamerbijeen- komsten waarvoor zich inmiddels een tiental dames hebben gemeld. De Kerstmiddag zal plaats vinden op 20 december. De spreker van deze middag was de heer Figee uit Zeist (oud-officier van de technische dienst van de Ko ninklijke Marine) met als onder werp: "Wonderen van Azië". Spre ker vertelde op prettige wijze van zijn eigen belevenissen en vertoonde een groot aantal prachtige" dia's, welke foto's hy allen zelf had geno men. GOES Grand: De zoon van Sinb'ad 18 j. MIDDELBURG Electro: Zij Rurmeil mij met hangen, 14 j. VLISSINGEN Alhambra: Anastasia, a l. Luxor: Vrouwen in het Kremlin, 18 jaar. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Sta len jungle, 18 j. AXEL Het Centrum 8 en 9 uur? Het wonder der geboorte, 18 j. TERNEUZEN Luxor 8 uur: De post meester, 18 j. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Het verloren meisje, 18 j. met enig voorbeh. AARDENBURG De Roode Leeuw 7.30 uur: De klokken van Nagasaki. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera, 8 uur: Peter Grimes. GOES Grand: De zoon van Sinbad 18 j. MIDDELBURG Electro: Zij kunnen mij niet hangen, 14 j. VLISSINGEN Alhambra: Anastasia, a.l. Luxor: Vrouwen in het Kremlin, 18 jaar. Britannia: Concert Haakon Sto- tijn (ZVU). SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Sta len jungle, 18 j. TERNEUZEN Luxor 8 uur: De post meester, 18 j. OOSTBURG Ledel 8 uur: De avontu ren van Arsène Lupin. SLUIS Parochiehuis 7.30 uur: De klok ken van Nagasaki.

de Stem | 1957 | | pagina 2