Vandaag begint debat Nieuw-Guinea Gevaarlijke last Heb JIJ ook al meegedaan „Civitas Dei" als trots manifes van de hele katholieke wereld Vandaag nieuwe stakingsgolf over Frankrijk Betoging in Djakarta Op wereldtentoonstelling te Brussel Ontwapeningscommissie V.N. wordt uitgebreid in. .lie en Eerst vandaag Ned. - Duitse besprekingen Het Etruskisch ontcijferd Bosbranden in Australië DAGBLAD VOOR ZEELAND NEUROTONIC Overwegend droog MENU VAN DAG NEEM BLIKGROENTEN Twee gevallen van lepra in ons land De mens en zijn geluk vergelijk Naar met Russisch standpunt Naar bankroet van het onderwijs Huurcompensatie voor sommige gepensioneerden Roeien met de riemen die er zijn I Gedepu- ferziening prziening ter se- Ide Raad leden bij ft-2281 tens 97e JAARGANG No. 22610 Uitgave N. V. Uitgevers MjJ. Neeriandla. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. TeL: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: i. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. 1. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet 7.- p. kwartaal, p. post t 820, p. week (uital. bij niet postbestelL) 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct Postrek 278841 '/«Of Gad. Kxmintfin VederUtU DINSDAG 19 NOVEMBisi. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35. per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.81» per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel^2601 li |g - --y - - - i m -v - OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) De politieke commissie der Verenigde Naties heeft gisteren besloten vandaag te beginnen met het bespre ken van de Indonesische aanspraak op Nederlands Nieuw-Guinea. Minister Subandrio, die het standpunt van Indone sië moet uitspreken, werd in Washington opgehouden door het onderhoud, dat hij gisteren met Dulles had. Terwijl Indonesië in Washing ton de steun van de V.S. tracht te te verkrijgen die, naar men aanneemt, zich neutraal zullen betonen en zich in de V-N. wel weer van stemming zullen onthouden, hopende, dat het conflict in der minne ge schikt zal worden werd in Djakarta een manifestatie ge houden voor „de bevrijding van West-Irian". „Een grootscheepse manifestatie", zeggen Indonesische persberichten. Maar is een menigte van tienduizen den, opgewonden en opgehitste jonge lieden in een miljoenenstad als Dja karta inderdaad wel „grootscheeps" te noemen Die vraag dringt zich te meer op, omdat de propaganda voor deze betoging aan niets te wen sen had overgelaten", aldus stellen waarnemers. Hatta verhinderd Soekarno zou er het woord voe ren. En HattaSoekarno heeft inderdaad gesproken, waarbij me nigeen zich afvraagt, wat nu zijn eigenlijke bedoeling is. Hatta bleek op het laatste moment ver hinderd te zijnHij stuurde wel een boodschap. En dat maakte uiteraard niet zo'n beste beurt op de neutrale waarnemers, die de door Soekarno zo sterk gepropa geerde eenheid van Indonesië niet voetstoots willen aannemen. De minister van voorlichting, Su- dibjo, had de situatie met betrek- DUIZENDEN TSJECHEN hebben gisteren in Praag de staatsbegrafe nis van de vorige week overleden president Zapotocky bijgewoond. Zijn stoffelijk overschot is gecremeerd en de as zal worden bijgezet in het mau soleum van Praag. DE U-JARIGE Duitse jongen Rolf Seraka, die als verstekeling met de Grote Beer een reis naar Australië heeft gemaakt, zal wegens zijn jeug dige leeftijd naar West-Duitsland wor. den teruggezonden. DE DADERS van de grote diamant diefstal in Amsterdam op 4 novem ber, waarbij voor 13.000.. aan dia manten werd gestolen, zijn drie jon gelieden, die door de hoofdstedelijke recherche zijn gearresteerd. Ook het grootste deel van de buit is achter haald. BOEKHOUDER te Apeldoorn heeft in vier jaar tijds een bedrag van ongeveer ƒ30.000.. verduisterd, wy is gearresteerd. IN ZUID-AFRIKA zijn 15.000 Afri kaanse en Aziatische arbeiders in de kledingindustrie in staking gegaan, omdat bepaalde werkzaamheden voor blanken voorbehouden moesten blij - Ven' jn Transvaal waren gisteren 200 van de 300 kledingbedrijven gesloten als gevolg van deze actie. UITGEPUT, maar ongedeerd, zijn gisteren twee Duitse mijnwerkers uit een mijn bij Aldungen in noord-Hes sen gered, waarin zij tengevolge van vÜf volle dagen opge sloten hadden gezeten. Door een buis hadden reddingsploegen hen van voedsel en drinken voorzien. (Advertentie). NEEM zenuw kal merend NIET VERDOVEND.... MAAR GENEZEND! Weersverwachting van het KN J MI tot vanavond, opgemaakt f maandagavond 23.15 uur: J Overwegend droog weer met op f vele plaatsen mist of laaghangen- de bewolking. Zwakke tot mati- ge oostelijke wind. Weinig veran- dering in temperatuur. „,Verwachting van het Belgische S Weerkundig Instituut: S Flauwe tot matige wind uit oost S tot zuid. Bewolkt en nevelig weer met vrij verspreide mist des och- tends. I i Vandaag: zon onder 16.44 uur. Maan onder 15.29 uur. Morgen: zon op 8.08 uur. Maan op 6.30 uur. UHHUHHUHHUIMIMWIUtMUU king tot Nieuw-Guinea „waarlijk ex plosief" genoemd, Soekarno betoogde: „Indonesië moet zijn krachten gebruiken, als de Verenigde Naties er niet in slagen een regeling te vinden voor het ge schil over Westelijk Nieuw-Guinea." Volgens een vertaalde versie van deze rede, zei de president: „Wij moeten onze krachten verenigen en als ditmaal de Verenigde Naties in het geschil over West-Irian falen, moeten wij die verenigde krachten gebruiken om de Hollanders uit West- Irian te verdrijven". Indonesische waarnemers merkten naar aanleiding van deze passage op, dat de president niet volkomen dui delijk heeft gemaakt of hij een mili taire actie bedoelde met het woord „kracht". Volgens mensen, die de president zijn rede in de Indonesische taal hoorden uitspreken, zou hij daar mee ook kunnen hebben bedoeld „ver zamelde energie". De massa-bijeenkomst werd vooraf gegaan door een optocht, waarin spandoeken werden meegevoerd met opschriften als „Hollanders, maak dat je weg komt uit West-Irian", Boycot Nederland Op de bijeenkomst, die voorts werd bijgewoond door ministers en enige leden van het corps diplomatique, v.erd een resolutie aangenomen, waarin er bij de regering op wordt aangedrongen onmiddellijk concrete str.ppen te nemen, indien de beslis sing van de V.N. niet in het voordeel van Indonesië zou zijn. De aanbevolen stappen houden in nationalisatie van belangrijke Neder landse ondernemingen in Indonesië, bespoediging van de „Indonesianisa- ties" van Nederlandse ondernemin gen. beëindiging van de toelating van Nederlanders in de Archipel, het re patriëren van werkloze Nederlanders, die niet van nut zijn voor de weder opbouw van Indonesië, de intrekking van de toestemming voor Nederlan- Advertentie) ^^^^4jrmnut»n^^y^|^laorap fafolt ders om op te treden als advocaat, notaris e.d. In zijn boodschap stelde oud-vice- president Hatta voor, als een van de middelen die in het buitenland grote invloed zullen hebben, een dag voor de behandeling van het geschil in de V.N. een gelijktijdige algemene sta king van vijf minuten te houden. Hat ta zei: „Wij moeten geen acties voe ren, zoals het bekladden van wonin gen en het intimideren van mensen, die onze strijd benadelen." Hij merkte voorts op: „Op de eerste ministersconferentie (van Indonesië en Nederland in maart 1950) stelde wijlen minister van Maarseveen mij in het vooruit zicht, dat Indonesië zou krijgen, wat het wenste indien de kwestie enige tijd met rust werd gelaten. Het is niet mijn bedoeling een dode tot getuige te roepen, maar ik noem dit een eerlijke man." .Gisteren vertoonden zich geen Eu ropeanen op straat in de hoofdstad, waar vrijwel alle buitenlandse ge bouwen met anti-Nederlandse slag zinnen zijn beschilderd. De Nederlands-Duitse onder handelingen over bilaterale vraagstukken zijn gistermiddag nog niet hervat. De heropening van de besprekingen, die toen was vastgesteld, werd op ver zoek van de leider der Duitse delegatie, professor Erich Kauffmanuitgesteld tot he denochtend half tien. Van de zijde der Duitse delegatie werd verklaard, dat het uitstel „om technische redenen" was gevraagd. Van Nederlandse zijde werd geen en kel commentaar gegeven. Het uitstel van de besprekingen kwam voor de Nederlandse delegatie volkomen onverwacht. Eerst toen oud-minister J. W. Beijen met de le den van zijn delegatie reeds in de Treveszaal aan de conferentietafel had plaatsgenomen, verzocht profes sor Kauffman per telefoon vanuit het Kurhaus te Scheveningen de eerste bijeenkomst der delegaties tot van daag uit te stellen. Hiernaast staat een van de (duizenden) tekeningen, die bij Dagblad De Stem werden be zorgd voor de grote Sint-Nico- laas-wedstrijd. Ze is van een achtjarig jongetje, Jantje Stell- mach uit Rijen, die goed bleek te hebben onthouden, dat je in onze wedstrijd ook grapjes mocht maken en daarom het paard van de heilige man maar een mijter opzette. Zo zijn er talloze meisjes en jon gens, die iets origineels bedachten. Ze maakten prachtige tekeningen, ge weldige gedichten en spannende op stellen. En die stuurden ze in, want de kans op een mooie prijs laat na tuurlijk niemand schieten. Elke dag weer neemt het aantal inzendingen toe. In het begin, nu al weer een dikke week geleden, kwa- iren ze een beetje aarzelend. De dag daarop was het al meer, de volgende dag waren het er honder den en nu stromen de tekeningen, de opstellen en de gedichten met dui zenden binnen. Dat is ook begrijpelijk, want het wordt kort dag. Vrijdag aanstaande om 12 uur 's nachts sluit namelijk de wedstrijd. Wat daarna binnen komt telt niet meer mee. Als je plannen hebt gemaakt om ook een kansje te wagen mag je nu niet lan ger meer uitstellen. Van uitstel komt nu eenmaal nog altijd afstel. Veel deelnemertjes hebben ook ont houden, wat de wens van Sint-Ni- colaas was: Ze zetten op hun werk stuk ook, waarom ze precies mee doen. De een schreef eerlijk, dat hij meedeed om een prijs te winnen, maar er was ook een lief meisje, dat schreef: "Ik doe mee, omdat ik Sint-Nicolaas graag een plezier wil doen". En een derde schreef: „Als ik misschien een prijs win, hoef ik Deze foto laat zien hoe de 38- jarige Schotse dierentemmer Alex Kerr de 2 jaar oude en ca. 150 kg wegende Bengaalse tijger „Begum" op zijn schouders draagt tijdens 'n repetitie van het nieuwe nummer dat hij zal vertonen in het Ber tram Mills circus, dat rond Kerst mis zijn optreden in Engeland lueer begint. De foto werd gemaakt in de winterverblijven van het cir cus te Ascot in het graafschap Berkshire. Tijdens de voorstellin gen sal Kerr deze stunt telkens herhalen, gekleed in gala-kostuum compleet met hoge hoed,. hem zelf niet te hebben. Dan geef ik hem aan ons Chrisje, want die heeft nog nooit wat gehad". Ook zulke zinnen doen Sint-Nico- laas geweldig veel plezier. Maar natuurlijk blijft hij tegelijker tijd ook erg nieuwsgierig naar wat er allemaal nog zal binnenkomen. Er zijn al hele bergen inzendingen binnen, maar als het net gaat als vorig jaar, zal er vrijdag helemaal niet meer overheen te'kijken zijn. Is er jouw inzending dan ook bij? Goed zo. Dit zijn de voorwaarden nog even in het kort: 1. Op vrijdag aanstaande 's nachts om 12 uur uiterlijk inzenden. 2. Adresseren aan „Sint-Nicolaas, Dagblad De Stem, Reigerstraat 16 Breda. 3. Op je werkstuk zetten of je een jongen of een meisje bent en hoe oud je bent. 4. Natuurlijk ook je adres erop ze- ten want veronderstel, dat je prijs hebt, dan weten wij niet eens, waar die naar toe gestuurd moet worden. 5. Aan een kant van het papier te kenen of schrijven. De opgave in de staatscourant van gisteren van het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 3 tot en met 9 no vember bevat onder meer twee ge vallen van lepra, voorgekomen in de provincie Overijssel. Naar de ge neeskundige hoofdinspectie in Den Haag ons desgevraagd mededeelde, zijn het twee „import-gevallen" dat wil zeggen dat de ziekte is gesigna leerd bij twee mensen die onlangs uit Indonesië in Nederland zij a aan gekomen. (Van onze redacteur) Druk wordt er gewerkt aan de opbouw van het katholieke paviljoen voor de wereldten toonstelling in Brussel, die over enkele maanden geopend wordt. En het is wel een pikante bij zonderheid, dat men de Sovjet- Unie tot overbuurman krijgt, te meer waar het thema van de expositie geen exact-weten- schappelijk thema is, maar uit' gaat van de vraag naar 's mens sen bestemming en zijn plaats op dit ondermaanse. „De mens en zijn opgang naar het geluk...." Dat is de idee, die de or ganisatoren aan de deelnemende lan den ter overweging gegeven hebben en men zegt, dat de opgave die in dit thema vervat ligt, de Sovjets heb. ben geïnspireerd tot een optimale in spanning. Hun paviljoen zal dus to nen, hoe Moskou de mens en zijn ge luk ziet en men hoeft er niet aan te twijfelen, dat voor de propagandisti sche opzet ervan alle wetenschappe lijk en artistiek vernuft, waarover het Kremlin beschikken kan, zal wor den gemobiliseerd. En tegenover dit paleis van de materialistische triomfen het pavil joen van de katholieke Kerk, eeuwig en universeel. „Civitas Dei", de stad Gods. In expressieve voorstellingen zal het de visie geven van de Kerk op de mens, onafhankelijk en tot grootse dingen voorbestemd als koning der schepping, afhankelijk als schepsel Gods, zijn eindbestemming vindend buiten dit aardse. Deze mensopvatting onze opvat ting zal bepalend zijn voor alles wat het immense paviljoen de bezoe ker wil tonen. In alle landen zijn co mités gevormd, die in nauwe samen werking met hel commissariaat-ge neraal de katholieke „inzendingen" voor Brussel zullen verzorgen en wel zodanig, dat men (gelijkvloers) niet alleen een machtige indruk zal krij gen van wat de Kerk is en leert, maar ook (op de verdiepingen van het paviljoen) van wat zij in uiterlij ke activiteiten nastreeft voor het heil van de mensheid. Over de inrichting van het paviljoen en de manier waarop die tot stand komt, is maandag in Den Haag een en ander verteld door de commissa ris-generaal van Civitas Dei, de Bel gische oud-minister, prof. dr. Paul Heymans, door pater J. Joos en de heer Sjef van Delft, die de hoofdont- werpen heeft gemaakt voor de secties „Evangelisatie" en „Onderwijs en op. voeding", welke laatste afd. aan Ne derland is toevertrouwd onder de wel uiterst deskundige leiding van mgr. F. Op de Coul. De heer Wassing, die de leiding heeft van de afdeling „Rei zen Nederland", kon meedelen, dat er uitgebreide voorzieningen worden getroffen, om de aandacht van de bezoekers op „Civitas Dei" te vesti gen en de reis naar Brussel voor hen zo comfortabel en probleemloos mo gelijk te maken. Laten we hier volstaan met een summiere beschrijving van het katho. lieke paviljoen, dat interessant ge- n'ig is om er binnenkort eens een uitvoeriger stuk aan te wijden. Het zal de vorm hebben van e'en ommuurde stad, maar zonder stads poorten, toegankelijk voor alle men sen van de hele wereld. In die stad zullen worden opgetrokken: 1) Een kerk met H. Sacramentska pel. 2) De eigenlijke expositiezalen, be staande uit drie gebouwen, elk van drie verdiepingen. 3) Twee ruime auditoria. Buiten de muren zal bovendien een groot restaurant verrijzen. Het paviljoen, dat al bijna onder dak is, zal een waardige bijdrage vormen tot de wereldtentoonstelling en bovendien een apostolische taak vervullen, waarvan de waarde onmo gelijk in cijfers kan worden uitge drukt. Zo zal, vanuit de hoogte bekeken, de „Stad Gods" eruit zien. De Italiaanse hoogleraar Lucinio Glori heeft te Rome verklaard, dat hij erin geslaagd is de schrifttekens van de oude Etrusken te ontcijferen. De Etruskische beschaving (mid- den-Italië) bereikte haar grootste bloei tussen de zevende en derde eeuw voor Christus. In de blauwe bergen op een 100 fcm afstand van Sydney woeden op het ogenblik hevige bosbranden, die men niet meer in bedwang heeft. Zes plaatsen worden door de vlammen bedreigd. Bij het gehucht Sallys Flat in de buurt van Bathurst trachten zeshonderd mensen hun bezittingen in veiligheid te stellen voor de brand, die al op 3 km afstand is genaderd. Een Britse woordvoerder heeft te New York medegedeeld, dat de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk hebben inge stemd met een voorstel, dat voorziet in een uitbreiding der ont wapeningscommissie van de Verenigde Naties met de vertegen woordigers van veertien landen. Veiligheidsraad en Canada Deze landen zijn: Argentinië. Aus tralië, België, Brazilië, Birma, Tsje- cho-Slowakije, India, Italië, Tunesië, Zuid-Slavië, Egypte, Mexico, Noor wegen en Polen. De algemene vergadering van de V.N zal waarschijnlijk vandaag nog dit voorstel aan een nader onderzoek onderwerpen. In de huidige ontwapeningscom missie zijn twaalf landen vertegen woordigd, namelijk elf leden van de Frankrijk staat voor een nieuwe stakingsgolf. Ook vandaag zal het openbare leven grotendeels worden verlamd, nu door de leraren, de ambtenaren en de werkers van de P.T.T. Felix Gaillard heeft afwijzend beschikt op hun looneisen- De stem ming is geprikkeld. Men vreest, dat nog andere groepen zich bij de staking zullen aansluiten. (Van onze correspondent) Eens was het onderwijs de trots van Frankrijk. Nu staat deze trots voor het grote bankroet. De wed den der leraren en onderwijzers zijn niet aangepast, met als gevolg, dat het onderwijzend personeel on tevreden is en... ondanks het steeds stijgende aantal leerlingen, niet tal rijker wordt. Een beginnend leraar, aldus deelde ons het stakingscomité van het Lyece Hoche te Versailles mede, begint op 24-jarige leeftijd met 48.008 fr. Een volledig aan de universiteit afgestu deerde leraar (agrégé) verdient op 28-jarige leeftijd nog geen 70.000 fr. Buiten Parijs zijn deze lonen aanzien lijk lager. Volgens de leraren (en volgens vele anderen) leidt deze slechte betaling tot chaotische toe standen: tal van posten zijn bezet door onbevoegden, die geen enkele pedagogische opleiding hebben ge volgd en niettemin voor klassen staan van veertig en vijftig jongens of meisjes. Men roeit naar het bank roet Op 12 november hebben de lera ren van de middelbare scholen en technische onderwijsinrichtingen gestaakt. Vandaag willen ze een tweede 24-uurs-staking organise ren, terwijl ze bovendien hebben aangekondigd dit systeem te zullen volhouden tot ze voldoening hebben gekregen. De Franse P.T.T.die acht dagen no dig heeft om do door één dag staken verkregen achterstand in te lopen, zal vandaag evenmin werken. De in de C.G.T. en in de C.F.T.C. georgani seerde ambtenaren blijven nu even eens thuis. De meeste openbare dien- s'en vallen vandaag geheel uit. De ambtenaren willen een salarisverho ging van minimaal 7000 fr. per maand. Nog meer onrust Ook de arbeiders worden weer on rustig. onder andere in de metaalnij verheid en het vervoerwezen. De spoorwegmannen, die nog steeds geen loonsverhoging hebben ontvangen, willen opnieuw het treinverkeer ver lammen. Vermoedelijk zal de actie ook in deze sectoren wel beperkt blij ven tot arbeidsonderbrekingen van 24 uur. In het algemeen kunnen de arbeiders geen enthousiasme meer opbrengen voor een staking van lange duur. Er is een ondercommissie, waarin vertegenwoordigers van de Verenig de Staten, de Sovjet-Unie, Groot-Brit tannië, Frankrijk en Canada zitting hebben. Deze commissie heeft maan denlang te Londen beraadslaagd. De Sovjet-Unie heeft voorgesteld een nieuwe ontwapeningscommissie te vormen, waarin alle 82 leden der Verenigde Naties zitting zouden moe- tc - hebben. Het nieuwe Westelijke standpunt kan dus als een gedeeltelij ke tegemoetkoming aan de Russen gezien worden. (Van onze parlementaire medewerker) De regering is voornemens een wetsontwerp in te dienen voor het verlenen van een compensatie voor de huurverhoging aan gepensioneer de burgerlijke militaire en spoor wegambtenaren. Minister Struycken heeft dit, mede namens zijn ambtge noot van Sociale Zaken, medegedeeld in antwoord op een vraag uit de Tweede Kamer. (Van onze parlementaire medewerker) De Rijksverkeersinspectie geeft geen toestemming voor het vervoer van voetbalsupporters met extra bus sen, als de geregelde diensten een bevredigende vervoergelegenheid bicden. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft dit standpunt ver dedigd naar aanleiding van vragen van het Tweede-Kamerlid Tans (P.v. d.A.). Men dient in het oog te houden, aldus de bewindsman, dat voor een redelijke en duurzame vervoervoor- ziening door de geregelde diensten een rendabele exploitatie noodzakelijk is. Deze diensten moeten dan ook een behoorlijke bezetting hebben.

de Stem | 1957 | | pagina 1