r a.s. WELK EEN UITSCHIETER VAN ORANJE XI - SPANNING. Hoe snel en voortreffelijk onze landgenoten speelden (en wonnen) Voetbal ook gisteren weer echt mannenwerk av a* v V Vijf gave goals tegen „kwijt" gespeelde Rode Duivels y Vóór rust reeds driemaal gescoord! J Midvoor Kruiver: openbaring Na onbenullig begin: gesmeerd! Zuiderburen een schim....! Wilkes opende kanonnade 8 DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 18 NOVEMBER 1957 ROTTERDAM, zondag. 1 1 Nummer één tasse apart" e ontwerper» gbaar bij: VAN DER STEEN (Van onze sportredacteur). De Oranje XI hebben de leeuw allerminst in zijn hempie laten staan. Dat wijzen de cijfers uit. Maar ze zijn wèl overmoedig geworden. Pas na de rust welis- waar, toen we al met drie doelpunten voorsprong op het scoringsbord stonden te pronken 3—0en eigenlijk pas nadat die voorsprong tot 5—0 ivas opgevoerd. Maar zo was het dan toch maar. Soms had het er veel van, dat onze mannen compassie met de Rode Duivels hadden.Men deed toen alleen nog maar aan show-voetbal Abe vóóraan zodat de diep in de put geraakte Belgen weer moed begonnen te vatten. Zij kregen die nog meer, nadat Cor van der Hart, ten gevolge van een overigens faire botsing met Rik Coppens, het strijdperk moest verlaten. Invaller Kraay DOSbleef, op v. d. Hart's spilplaats, vèr beneden diens prestaties, ivaardoor de bezoekers gerede kansen kregen om door te kun nen stoten. Met nog een minuut of zeven te spelen lukte het hun tot tweemaal toe Frans de Munck te verschalken. Althans wat het eerste doelpunt betreft' want het tweede had hij beslist moeten voorkomen. Het was maar goed, dat de tijd het niet verder toeliet, anders zou het wellicht niet bij die twee goals geble ven zijn. Want pas na die allerlaatste fase van de wedstrijd, kwamen de Rode Duivels weer eens écht op dreefTevoren was niets te ontdekken geweest van een tegenstander, die steeds zo te vrezen was. Een elftal, dat als droog zand aan elkaar hing en een voortdurend falende middenlinie en achterhoede. Met de hoe kige, technisch volkomen tekortschietende spil Nelissen aan het hoofd. F/W-"***- v ~~mMEE Onze landgenoten kregen daarvan na een minuut of wat de no dige aanwijzingen en van toen af ging het allemaal gesmeerd als wat. Die eerste minuten verliepen intussen met ongelooflijk onbe nullig spel; óók aan Nederlandse zijde. Zou het opnieuw een te leurstellend duel worden Het legioen liet zich spoedig gelden en eindelijk er waren toen reeds acht minuten achter de rug konden de 65000 opvéren. Faas Wilkes, die nog weer eens ouder wets speelde, met later de bekende fout het teveel-alleen-te-wil- len-doen, zorgd met een fel schot voor de eerste attractie. Op z'n eentje brak hij door en loste een enorm schot, dat over de lat weg zweefde. Van toen af waren de Oranjehemden niet meer te hou den. Van dat moment af is óók de jonge Kruiver ongetwijfeld een ontdekkingop de voorgrond getreden. Hem was inder daad, zoals wij eerder min of meer hadden vermoed, opgedragen als teruggetrokken middenvoor te fungeren. Hij kon dat in alle opzichten met succes doen. Eerstens omdat hij na „proefneming" gemakkelijk duels met spil Nelissen in zijn voordeel wist te be slechten- In de tweede plaats kon hij het, vanwege de grotere snelheid en de hogere wendbaarheid dan de Belgische stopperspil welke hij ten toon wist te spreiden. Herhaaldelijk was deze zijn vat op Kruiver kwijt. Een aanvalsleider, die niet alleen zijn man netje stond, maar uitstekend het spel verdeelde en óók nog be hoorlijk schoot. Bovendien zat hij herhaaldelijk met z'n harde hoofd er tussen. Nee, die heeft ongetwijfeld aan meer dan de ver wachtingen voldaan. Winstpunt van betekenis voor de jeugd Nu de middenlinie en defensie on zer zuiderburen geen schim bleek van wat redelijkerwijs verwacht had mogen worden, konden Wilkes en henstra naar hartelust hun nog altijd grandioze kwaliteiten bot vieren. Zij deden dat op zulke fantastische ma- mer, dat het de tegenstanders op de j Vocn en h'cei voor de ogen werd. Dat het Fons van Wissen uitzonderlijk op dreef gedurende drie kwart van de wedstrijd was, die Oranje de leiding bezorgde kón nezorgen pleit voor de kracht, die uit onze middenlinie straalde en.... 2? goringe stootkracht welke van de Belgische voorhoede uitging. Daar- T„e üas ket werkelijk volledig pet. uit eerste schaap over de dam as, volgden er spoedig meer. Eer- !>0Pvolger" van van Wissen was m,;™Yer en ternauwernood weer twee la!er 15011 keeper Leysen Fn wr e uit zlln net oprapen. „ij,Yias allemaal zo gemakkelijk vlot, dat de menigte zich cwsf 0 ij*5 grote voorsprong slechts met moeite kon realiseren. Bittere smaak h,™ de "?ee die voor onze zuider- j011 wol heel bitter moet hebben i' l Vl herhaalde zich het spel- L„ T, vaak °P dat van kat !S'i ooral Lenstra bleek er een UC Senoegen in te scheppen, technische grapjes met de tegenstan- rs uit te halen. De Rode Duivels wisten geen tegenwicht te vinden en voortdurend dol gedraaid, soms tot vlak voor hun doel Nu de ne voorhoede er totaal niets ya .j rooht bleef brengen, zag men slechts éen team voetballen. Voetbal len van de bovenste plank. En met hoM,gemak' Zi?aIs we in iaren "lot hebben aanschouwd. In zulke perio den de B vgcn géén tegenstan der. Erger, zielig om aan te zien! Het kón niet anders: daar moesten nog meer doelpunten uit korTen En ze kwamen! Het vierde van Faas Wilkes - een juweel en een mi nuut °f tien daarna het vijfde (en laatste) van de weer geweldig on dreef zWde Carlier. Het moet wel zo zijn geweest, dat Oranje het toen vol! doende vond. In ieder geval ging het zichtbaar op z'n lauweren rusten We geloven, dat de voorsprong nóg grotere afmetingen aan had kium^ nemen, als sommigen niet tot dat showspel waren overgegaan. Enfin, niet lang na dat vijfde doelpunt ge schiedde die botsing tussen van der Hart en Coppens en toen was het gro tendeels gedaan met het uitgespro ken Nederlandse overwicht. Het is te verklaren, dat invaller Kraay voor een uiterst zware taak kwam te staan, temeer omdat van der Hart het gehele Rode Duivels-middentrio volledig in de zak had gehad. Het spreekt daarnaast vanzelf, dat de achterhoede en middenlinie, beide zo hecht als wat óók Kees Kuys! zich nu niet op hun gemak voelden. Kraay deed het namelijk helemaal niet best en het lag dus voor de hand, dat de zelfverzekerdheid daar onder moest lijden. 28e min. v. Wissen 1-0 36e min- Kruiver 2-0 38e min. Wilkes 3-0 RUST 9e min. Wilkes 4-0 19e min. Carlier 5-0 39e min. v. d. Berg 5-1 42e min. Houf 5-2 EINDE Onnodig slordig Daar kwam bij, dat men nu nogal (onnodig) slordig ging spelen. Alles tengevolge van die enorme (50) voorsprong natuurlijk Nu het cen trum in onze achterhoede met graden was verzwakt, kreeg de Belgische voorhoede nieuwe moed en zij heeft niet geaarzeld die in twee goals om te zetten. Ze waren zeker niet van eerste kwaliteit de Munck had te voren moeilijker gevallen moeten op knappen maar onze zuiderburen waren er niettemin heel erg blij mee. Nu was tenminste de schande van met 50 (het had ook nog meer kun nen zijn!) te zullen verliezen, uitge wist. Niet, vanzelfsprekend, de sma delijke nederlaag waarmee ze de weg terug moesten ondernemen. Een welsprekende overwinning voor Oranje dus Een waarover geheel Nederland zich heel erg zal hebben verheugd. Maar la ten we eerlijk zijn: ze is behaald tegen een zwak spelende tegen stander. Een tegenpartij, die op geen stukken na het niveau haalde, dat men haar had toege schreven. Een tegenpartij, die in de geschiedenis der interland wedstrijden tussen beide natio nale teams (het was de 85ste, en voor wat de ontmoetingen na de oorlog betreft, staan we nu gelijk in puntental) als een zeer zwakke zal moeten worden ge boekstaafd. Dit was de eerste van de vijf Grijnzend kijkt v. Wissen het leer nadat juist van zijn voet is ver trokken. Het is doelman Leysen reeds gepasseerd. De complete Bel gische defensie holt te laat. De pass van Lenstra had haar totaal ontwricht. En zo heeft men weer eens voor de zoveelste keer het bewijs geleverd gekregen, dat er van deze ontmoetin gen vóóraf nooit iets te voorspellen valt. Maar daarom vooral óók blij ven ze zulk een magische invloed uitoefenen op de massa, aan beide zijden van de grens. Volgend jaar. in april, is de revan che gepland te Antwerpen. Tegen die tijd zal Oranje er denkelijk wel weer anders uit zien. En misschien een sterkere verjonging hebben on dergaan. Temeer aannemelijk, omdat de proef met de PSV-er zo lumineus is geslaagd. Hij heeft gespeeld, alsof het zijn zoveelste interland was. Dit belangrijke lichtpunt voor ogen hou dend. heeft deze overwinning extra betekenis. En we mogen bijzonder verheugd niet met de neus in de wind! er aan terug denken. (Advertentie) (Van onze sportredacteur) ROTTERDAM, zondag. Het mooie voorbeeld, dat het Rotterdams Elftal zaterdag gaf, door met 5-0 over het Antwerpse vertegenwoordigende team te zegevieren, heeft de Nederlandse Elf kennelijk de injectie gege ven, om tot eenzelfde resultaat tegen de Rode Duivels te komen. Dat het kón is bewezen, want in de 19e minuut van de tweede helft had de Nederlandse leeuw reeds vijf keer met succes ge klauwd. Men vond het in de vaderlandse gelederen toen kennelijk welletjes. Maar hoe gevaarlijk het blijft, om na zo'n voorsprong met een soort superioriteitsgevoel te gaan rondlopen, onderschre ven onze tegenstanders in deze traditionele ontmoeting, welke in tussen een zeer eenzijdige ontwikkeling heeft gekend. Met uitzondering van het eerste begin, toen armzalig spel op de mooie Feijenoord-mat werd gelegd <aan weerszijden) heeft het Ne derlands elftal gedomineerd op een wijze, die de jongeren onder onze lezers zeker nog nimmer zullen hebben aanschouwd. In het hieronder volgende wedstrijdverslag zal dat sterk aan de dag treden. In werke lijkheid is het overwicht onzer landgenoten dusdanig groot geweest, dat men slechts ternauwernood de realiteit daarvan onder woorden kan brengen. Dusdanig tekortschietend, zó technisch bedroevend, is naar onze mening nog nooit een Rode Duivels-team tegen Oranje aan getreden. Over die allereerste minuten zeg een zevental dus geen letter. Zij waren het aankijken niet waard. Ook aan onze kant werd toen lustig er op los geknoeid. Pas in de achtste mi nuut na het eerste fluitsignaal van de Zweedse arbiter Lundell, die al zijn beslissingen van aanwijzingen - in handgebaren vergezeld deed gaan, maar overigens uitstekend heeft geleid, was er van een werke lijk goede aanval sprake. Nadat Faas Wilkes het leer had bemachtigd, switchte hij door de Belgische defen sie en besloot met een fiks schot, dat echter geen doel trof. Aangemoedigd door het legioen nam het aantal Ne derlandse aanvallen toe. Uit één daarvan besloot midvoor Kruiver met een rollertje, waarmee keeper Ley sen niet de minste moeite had. Wil kes probeerde het onmiddellijk daar op nog eens. Nu was de bal beter gericht, doch Leysen gaf geen krimp en bleef dat doen, toen even later Kruiver, na schitterend driehoeksspel met Wilkes en Lenstra, een droom van een pass van Abe trachtte te be nutten. Belgisch antwoord De aanvalsgolven bleven voortdu ren en toen in de 10e minuut Lenstra het leder in het Belgische doel wil de lepelen, kwam het naast de paal achter het vijandelijke net terecht. Even kwam er antwoord van de te genpartij, en dat was zeker niet ge heel en al ongevaarlijk. Coppens kreeg namelijk de bal van linksbuiten Orlans (de enige in de Rode Duivels- (Van onze speciale verslaggever) ROTTERDAM, zondag Heel de lange wedstrijd door heeft „onze rij" in het Feyenoordstadion regelmatig een oogje gewaagd aan de man,, die ongeveer middenin zijn plaatsje had gevonden. Hij zat er zo verschrikkelijk origineel voor zich uit te staren, dat het al zijn bu ren nieuwsgierig maakte. Onbewo gen beleefde hij de vreugde na elk van de vijf Nederlandse treffers. En toen eindelijk de Belgen aan het scoren konden gaan, bleek hem dit evenmin iets te doen. Hij zat er ogenschijnlijk alleen om te zitten, geduldig en zwijgend als een visser, die vergeefs wacht op een beet. Maar op het moment, dat het eind signaal klonk, stond hij op om drif tig „Merde" te zeggen, heel hard en sterk gemeend. Pas tóen verried hij zijn lands aard. Want „Merde" is een lelijk woord, dat de Waalse Belgen van hun Franse buren hebben geleerd en dat bijzonder goed bruikbaar is om in één slag kwijt te raken, wat je twee maal drie kwartier steeds dwarser is gaan zitten. Er zaten méér mannen in het sta dion. Voetbal is nu eenmaal een zaak van mannen. Er waren wel vrouwen ook, maar die dienden voornamelijk ter versiering. Die waren er om te tonen, wat voor een mooie bontmantel ze nu weer aan hadden of, gewoner, om met hun echtgenoot een dagje-uit te beleven, met de voetbalwedstrijd als een noodzakelijk kwaad. Vrouwen, die echt 100 procent supporter zijn, bestaan niet. Ze kun nen nooit ruzie maken met de man naast haar op de tribune, want die zou verbaasd opkijken en dan alle andere mannen in de omgeving aan stoten. Ze kunnen bij een doelpunt nooit wild enthousiast dansen en bij een ander de hoed tot halfweg het neusbeentje slaan. En wat we ten zij van het ruige voetbalverle den, waarin sportieve heldendaden op het veld nu eenmaal verweven rijn met geweldig grappige gebeurte nissen in kroegjes bij het stadion? Ze kunnen hoogstens kijken en fijntjes in de handen klappen. Nee, het was ook vandaag weer mannen werk. Ook wel hele-kleine-mannetjes- werk. Er zaten er twee op de tribu ne, gebroedertjes van een jaar of tien. voor het eerst losgelaten voor een interland-avontuur. Van alles en iedereen, die ze tegen gekomen wa ren, hadden ze iets genomen: Ze had den alle speldjes op, die snelle lie den op je kraag proberen te spelden om dan een kwartje te vragen. Ze hadden van elke soort programma's minstens één exemplaar. Telkens ais er iemand in de buurt kwam, bestel den ze iets, eerst gewoon chocolade, maar later ook zitkussentjes en een pakje sigaretten van tien, net zo lang tot de centen op waren. Waarschijnlijk zijn ze heel duf en ziekjes thuis gekomen. Het zullen wel goede supporters worden, later. En geweldig groot mannenwerk Er was een politie-agent, die breer en ongenaakbaar aan het poortje stond, waarlangs de spelers het veld op moesten. Ze hadden, er een extra grote en sterke politie-agent voor genomen, want hij moest alle „ille galen" tegenhouden. Dat deed ie ook, stroef en streng. Hij moest van iedereen legitimatiebewijzen zien en zelfs als die waterdicht bleken, ke^k hij de mensen nog wantrouwig na. De fotografen en de officials waren blij als ze er langs waren. Maar toen de spelers voor de twee de helft de poort door liepen, wist hij zich zodanig op te stellen, dat hij Carlier een klopje op de schou der kon geven. Alleen maar Car- lier. En hij glimlachte breed en te vreden, alsof er eindelijk iets was volbracht, dat al lang gedaan had moeten worden. Eventjes was hij supporter geweest. Daarna was hij weer politie-agent. En tot slot was er nog het echte mannenwerk (buiten het werk van de spelers natuurlijk, waarover ie mand anders op deze pagina weer volop heeft zitten schrijven). Het werd een triomf voor het soort man, over wie Louis Davids en Toon Her mans wel eens liedjes zongen: Klein en nederig, helemaal onbelangrijk, niet geteld. Hij kwam ver voor de wedstrijd, geheel in het blauw gestoken, het veld op. Zijn komst was zo ver bluffend, dat zelfs de politie-agent hem liet gaan. Zo kon hij het veld op wandelen, rustig en simpel. De sensatie van het allergewoonste werkte echter door, óók onder de mensen, die er ver voor de wedstrijd al waren. De eerste held was zicht baar. Hij komt even kijken of het veld wel goed is", zei iemand eer biedig. Wat voor shirt heeft ie onder zijn trainingspak?" Het zal wel een Belg zijn, want anders kende ik hem. Ik ken alle Nederlandse spelers. Nou je het zegt, het IS een Belg. De Belgen hebben blauwe trainingspakken". Maar het was geen trainingspak. Het was een ovepaü. 'ÏÏf'SiK v. •- -\V •■yi-ï Lenig en beheerst ontwijkt Faas Wilkes hier enkele Belgische ver dedigers om een fractie van een seconde later de vierde Nederlandse goal te scoren. aanval, die er iets goeds van terecht bracht enzwoegde) het leer aan gegeven. Een hard, droog schot volg de, maar het suisde net langs de bui tenkant van de paal in het zijnet. Or lans, blijkbaar aangemoedigd, volgde dit voorbeeld en vuurde een kogel af, die echter het spoor van zijn voorganger volgde. In deze periode we waren reeds aan de 14e minuut genaderd ga ven de Belgen behoorlijk partij, hoe wel er niets groots aan af te kijken was. Niettemin kon de Munck de handen prima warmen aan het listi ge, harde schot van rechtsbinnen v. d. Berg (die intussen geweldig tegen viel). Waarna Kruiver het weer eens aan de overzijde probeerde. Voorals nog bleef er vaart noch gevaar in zijn schoten te ontdekken. Toch begon zich toen al meer en meer een overwicht aan Nederland se zijde af te tekenen. De middenli nie der Belgen werd er niet beter op en „achter" zag men steeds meer fouten maken. De Rode Duivels- voorhoede kon slechts sporadisch van zich doen spreken en Coppens deed vaak listige, handige dingen, waarbij hij echter te weinig steun van de linkervleugel ontving. Een kwartier was achter de rug, toen het er veel van had. dat de Belgen zouden gaan scoren. Orlans, geheel naar de rech tervleugel gezwenkt, ving een pass op van Coppens; de vrijstaande van Rotterdam NEDERLAND-BELGIë 5-2 rust 3-0 Breda NEDERLAND-BELGIë (Jeugd van 18-20 jaar) 1-1 rust 1-1 Den Haag NEDERLAND-BELGIë (Studenten) 0-2 rust 0-1 Breda NEDERLAND-BELGIë (Journalisten) 1-6 rust 1-1 Rotterdam ROTTERDAM-ANTWERPEN 5-0 rust 0-0 den Berg kwam vervolgens in het bezit van de bal, vuurde een erg hard schot af, maar zag het leer op zijn beurt in het zijnet terecht komen. Oranje voert tempo op In hoog tempo werden intussen alle vrijandelijke aanvallen door Oranje beantwoord. Uit een daarvan zond van der Kuil de minste van onze elf een verraderlijk laag schot in, dat naast het Belgische doel beland de. Nog altijd geen doelpunten dus en het zou nog een poos duren voor aleer het legioen juichen kon. Jan Klaassens, die zich zou ontpoppen als een der besten van ons elftal, maakte opvallend veel free-kick; kwestie van temperament, dat hem geen moment heeft verlaten. Spil Nelissen kreeg intussen steeds meer de handen vol aan onze spik splinternieuwe aanvalsleider, die het maar best deed en veel handige din gen met de bal liet zien. Fons van Wissen was niet tevreden met zijn verdedigende taak alleen, hij stuwde onophoudelijk op voortreffelijke ma nier en verrichtte ook uitstekend werk op de vierkante meter, waarbij hij menig duel met de tegenstanders won. Nadat in de 27e minuut België goed was weggekomen: Faas Wilkes had met een enorm harde kanjer precies tegen de paal geschoten, werd dan eindelijk het eerste Nederlandse doel punt geboren. Na subliem samenspel tusfeèn Kruiver en de mee opgedrongen van Wissen, gaf deze een through pass naar Abe. Toen had ge moeten zien, op welk een onnavolgbare manier Lenstra het leer weer naar de vrijge- lopen van Wissen terug centerde. De Belgische achterhoede was totaal van de kaart en doelman Leysen bleek geslagen, toen de MW-er on gelooflijk beheerst inschoot (10), Daarmede was het begin gemaakt van wat later een soort scoren-aan- de-lopende band zou worden. (Vervolg pagina 4) Het publiek was de sensatie van doelpunten op dit moment al ge woon, want tevoren had het reeds twee Nederlandse treffers gezien. Dit werd dus de derde, waarbij de Oranje-mensen het vóór rust maar Ueten. ogie vol levens- j beroemde boei- 1 trilogie „08.15" 1 cassette 14,90 - I Iband ƒ10,-. - 5. I •en band 7,90. een voor rijpere 'oorheen totaal I cuens verzorgde I 57,80. Betaal- leer per maand. erbaar 2,I an nevenstaande goed verpakt, I - A'dam-C. lem. Giro N 226^|

de Stem | 1957 | | pagina 5