Naar top-conferentie over Tunesië? 45 Montgomery trekt zich terug Bij branden kwamen twee dames om Vliegtuig Guinea op Nieuw- neergestort Vliegramp eist op Wight doden De elf uit het (5-2) sprookje „Na de top-functionarissen, nu de tob-functionarissen" Soekarno anti-spijkerbroek Vechtpartij met dodelijke afloop Breda te Delegatie uit Nice op Bergse carnaval Spoorwegramp in Frankrijk: Y.S. willen ontploffingen in de ruimte Dienstplicht in Indonesië fep Nieuwe soorten kernproeven DAGBLAD VOOR ZEELAND Italië bood bemiddeling aan In Amsterdam en Kerkrade Drie doden Trieste cijfers wereldoorlog II Overwegend droog 29 doden Contra projectielen Zesduizend ARKA-leden te Rotterdam Telegrammen aan regering Rokossofski kreeg partij functie in Georgië 97e JAARGANG No. 22609 Uitgave N. V. Uitgevers MIJ. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus; Breda, Reigerstr. 16. TeL: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur; J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet 7.- p. kwartaal, p. post 8.20, p. week (uitsl. bij niet postbestelL) 0.54. incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek 278841 Voor Cod, Koningin en Vaderland MAANDAG 18 NOVEMBER 13u7 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan- zienlijke reductie; volledig tarief en Alge- mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau vnor de Zeeuwse Eilanden; GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telafoon 102 (Bjjbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, teb_2601J3QSTBURG, i i i i i -■ r I' -—T -m Op de Haagweg te Breda is zaterdag j.l. omstreeks kwart over één een vechtpartij ont staan tussen de 23-jarige L. te Breda en de 46-jarige H. K., eveneens uit deze stad. Daarbij gaf de jongeman de oude re man een dergelijke klap, dat de laatste op straat smakte, en daar bewusteloos bleef liggen. Een dokter van de G.G.D., wiens hulp werd in geroepen en die snel ter plaatse was, moest tot zijn ontsteltenis de dood van het slachtoffer vaststellen. Naar de oorzaak van een en ander wordt door de Bredase politie een naarstig onderzoek ingesteld. In ver band daarmee is de jongeman in ar rest gesteld. Christian Pin eaude Franse minister van buitenlandse zaken, is vannacht naar Washington vertrokken, waar hij besprekingen zal voeren met zijn Amerikaanse ambtge noot, Foster Dulles. Algemeen verwacht men, dat de Westelijke Grote Drie binnenkort tot een top-conferentie van de drie ministers buitenlandse zaken zullen komen. van en Edinburgh maken deel uit van de ze groep. Generaal Lauris Norstad, de opper bevelhebber der NAVO-strijdkrach- ten, heeft verklaard, dat hij ,,met het grootste leedwezen" het ontslag van de veldmaarschalk had aan vaard. Montgomery's verdiensten voor de vrije wereld zijn „onmete lijk", zo zei hij. NAVO-conferentie. die volgende maand te Parijs wordt gehouden. In Franse diplomatieke kringen is men geneigd te veronderstellen, dat Frankrijk inderdaad aan de verzoe ningsconferentie wil deelnemen. Kritiek In sommige Franse bladen duurt de kritiek op de houding van Ameri ka en Engeland nog onverminderd voort. De Amerikaans-Britse houding ten opzichte van Tunesië, aldus deze kritiek, valt slechts te verklaren uit het feit, dat deze landen invloed wil len krijgen in de Sahara, zulks in verband met de huidige en in de toekomst zeer belangrijk wordende oliewinningen. Intussen heeft de Franse premier Gaillard, zoals reeds gemeld, voor de eerste keer reeds de vertrouwens kwestie moeten stellen, die hij ver bond aan de financiële plannen van zijn regering. Hierover wordt mor gen gestemd. Naar wij vernemen zal, op uit nodiging van de carnavalsver eniging „De Narrenkoppen" een delegatie van de carnavalsver eniging uit Nice tijdens de ko mende vastenavondviering een bezoek aan Bergen op Zoom brengen. De delegatie zal be staan uit de voorzitter van de vereniging en twee vrouwelijke leden. Na het „wagens kijken" zal de delegatie gast zijn van de Stich ting Vastenavond. Het ligt in de bedoeling, dat twee leden van „De Narren koppen" het komende zomercar naval te Nice bijwonen. Dit zou dan geschieden op voorstel van de Britse minister van Buiten landse Zaken, Selwyn Lloyd, die in een van de drie hoofdsteden zijn col lega's wil ontmoeten. Onderwerp van de besprekingen is uiteraard de wa penleverantie aan Tunesië. Italië heeft zijn bemiddeling aangeboden om tot een derge lijke topconferentie te komen, waar de eenheid van de NAVO hersteld zou kunnen worden. Een en ander zou dan plaats moeten vinden voor de komende grote Veldmaarschalk Montgomery, die zondag 70 jaar wordt, heeft medegedeeld, dat hij met ingang van 20 september 1958 aftreedt als plaatsvervangend opperbe velhebber der Noordatlantische strijdkrachten en zich terugtrekt uit de actieve dienst in het Brit se leger. Desbetreffende verzoeken aan de opperbevelhebber der NAVO en de Britse regering, zijn ingewilligd. Montgomery was plaatsvervangend opperbevelhebber der NAVO sedert 1951. Zijn meest spectaculaire overwin ning in de tweede wereldoorlog was die op de Duitse veldmaarschalk Rommel. Hij joeg de Duitsers over een af stand van meer dan 3000 km van Alexandrië naar Tunesië. Montgome ry, zoon van een Anglicaanse bis schop, droeg tijdens zijn veldtochten een wollen trui, corduroy broek en zwarte baret. Een veldmaarschalk van het Brit se leger gaat niet op een vaste leef tijd met pensioen, zoals het geval is bij minder hoge officieren. Hij wordt tot zijn dood volledig betaald. Er is een vast aantal elf veldmaar schalken en er kan geen nieuwe wor den benoemd voordat er een sterft. De hertogen van Windsor, Gloucester Zaterdagochtend omstreeks half vijf Nederlandse tijd is, op vijfendertig kilometer ten noordwesten van Merauke op Ned. Nieuw Guinea een „Beaver" vliegtuig van de Nederlandse Nieuw Guinea Luchtvaartmaatschappij „De Kroonduif" verongeluokt- Mould van de Britse vliegtuigin- strumentenfabriek Decca, werd ernstig gewond. Het ongeluk is gebeurd tijdens een technische vlucht die in opdracht van de Koninklijke Marine werd ge maakt. Het vliegtuig zou, voordat het op het strand verongelukte, met de rechtervleugelhelft een palmboom hebben geraakt. De gezinnen van de heren Ringma en Goulooze bevinden zich in Ned. Nieuw-Guinea. Van de vier Tnzitten&erï 'van *hët een-motorige toestel zijn er drie om het leven gekomen, n.l. luite- nant-ter-zee tweede klasse (oud ste categorie) Z. W. Mouton uit Den Haag en de twee leden der bemanning van het vliegtuig, de heren K. Ringma uit Ede en H. J. Goulooze uit Wassenaar. De vierde inzittende, de Engelsman Een viermotorige Britse vlicg- boot met 58 personen 50 pas sagiers en 8 bemanningsleden aan boord is in de nacht van vrijdag op zaterdag nabij het dorp Brook, tussen Yarmouth en Freshwater, op het eiland Wight neergestort en in brand gevlogen. Hierbij lieten 45 men sen het leven. De 13 overlevenden werden naar een ziekenhuis overgebracht. Sommi gen hadden zware brandwonden op gelopen, maar drie wisten vrijwel on gedeerd uit het toestel te ontsnappen, enige seconden voordat het in brand vloog. Vele passagiers waren voor vakantie op weg naar Madeira. De reusachtige 25 ton wegende vliegboot was vlak voor het ongeluk uit Southampton vertrokken met bestemming Lissabon. De piloot van het toestel, een type Solent, dat eigendom is van de luchtvaartmaat schappij „Aquila", meldde, dat hij motorstoring had en naar Southamp ton terugkeerde. De „Solent" kwam in een bos te recht. Het toestel baande zich een weg door bomen, stortte neer op een heuvel en vloog in brand. Het Westduitse bui,.;au voor inlich tingen aan naaste bloedverwanten van oorlogsslachtoffers heeft be kendgemaakt, dat er in de tweede wereldoorlog ongeveer 6.600.000 mili tairen en burgers gedood of zoekge raakt zijn. Een aantal van hen wordt nog steeds vermist. Volgens dit bureau zijn er in de tweede wereldoorlog circa 55 miljoen mensen om het leven gekomen. BONDSKANSELIER ADENAUER brengt op 23 november een bezoek aan Amsterdam, waar hij zal spre ken op een bijeenkomst van de Fondation de la Culture Européenne die een driedaags congres houdt on der voorzitterschap van prins Bern hard. KONINGIN Juliana en Prins Bern- hard hebban zaterdag in hotel Eem- land te Soest een voorstelling bijge woond van Johan Kaart: „Potasch en Perlemoer in textiel." TE ZAANDAM is op 77-jarige leeftijd overleden de vroegere impresario Daniel van der Vijver. ZEVENTIEN personen zijn zaterdag 9m het leven gekomen bij een brand m de negerwijk van Niagara Falls in öe Amerikaanse staat New York. n„;fen fewo"'Jen zijn naar het zieken huis gebracht. §ET V EMIGRANTENSCHIP Grote Deer, had, bij aankomst in Australië, een elfjarige Duitse verstekeling aan boord. De Australische minister voor immigratie moet beslissen, of de jongen in het land wordt toegelaten 01 naar huis teruggestuurd wordt. DE SOWJET-UNIE telt meer dan twee miljoen studenten aan 767 in stellingen voor hoger onderwijs in het land. Er zijn in totaal 3.800.000 specialisten in Rusland. Weersverwachting van het KNMI 1 vanavond, opgemaakt zondag- avond te 23.15 uur. t Overwegend droog weer met plaatselijk mist, maar ook ver- spreid voorkomende opklaringen. Zwakke tot matige wind voorna meiijk tussen oost en zuid. Ongeveer dezelfde middag- J temperaturen als gisteren. S Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Zwakke wind uit veranderlijke richtingen. Meestal zwaar be- S wolkt met plaatselijke kans op lichte neerslag. Verspreide mist. In de loop van de dag nog en- kele opklaringen. Vandaag: zon onder 16.45 uur J Maan onder 15.00 uur. J Morgen: zon op 8.06 uur. Maan op 5.11 uur. Bij een botsing tussen een die- seltrein en een goederentrein nabij Chantonnay ten zuidoos ten van Nantes in Frankrijk zijn zaterdag 29 personen omgeko men en 30 gewond. De twee treinen zijn op enkel spoor recht op elkaar ingereden. De dieseltrein, die uit één wagen be stond, werd gedeeltelijk verpletterd door de locomotief van de goederen trein. Volgens de Franse minister van vervoer, Bonnefours, had de diesel- trein op het station op de aankomst van de goederentrein moeten wach ten. Maar de beambte, een stations sous-chef, had zich dit te laat gerea liseerd. Toen zijn vertreksein al was opgevolgd, had hij een fiets gegre pen om de trein langs het railspaadje te volgen. Hij had met een rode doek gezwaaid en geschreeuwd te stoppen, maar het was al te laat geweest. De man is wegens doodslag gearres teerd. Het commando voor speciale wa pens van de Amerikaanse lucht macht heeft te Kirtland in New Mexico meegedeeld, dat zestien ge leerden van de Amerikaanse lucht macht werken aan een nieuw ver dedigingswapen, namelijk kernont ploffingen in de ruimte ter ver nietiging van intercontinentale ra ketten. Als de hieraan verbonden moei lijkheden zullen zijn opgelost, heb ben deze geleerden de sleutel voor Amerika's verdediging gevonden, aldus deze mededeling. Deze Oranje-ploeg behaalde de ge droomde (5-2) zegedie de Belgen volkomen ontluisterde. Met de vaart en het talent van een wonderploeg joegen de Nederlanders hun oude rivalen naar de grens van de wan hoop. De gevreesde Rode Duivels waren bij rust al geslagen door de drie treffers, die het onstuimige, alles vermogende aanvalsspel had opgeleverd. In de tweede helft kon Oranje zich de nooit geziene weelde veroorloven om te gaan „showen". Voor al dit geweldigs zich afspeel de, poseerden de Nederlanders zich voor onze fotograaf: Van links naar rechts (staande) v. Wissen, Wiers- ma, Kuys, Klaassens, de Munck en v.d. Hart (die later werd vervan gen door Kraay); (knielend) v.d. Kuil, Wilkes, debutant Kruiver, Lenstraen Carlier. Het Indonesische kabinet heeft zijn goedkeuring gehecht aan een ont- werp-wet tot invoering van de mili taire dienstplicht. In het hierover uit gegeven communiqué werden geen bijzonderheden bekendgemaakt. Reeds eerder was gemeld, dat het wetsontwerp voorziet in de uitvoe ring van militaire dienstplicht tegen „Na de topfunctionarissen, nu de tobfunctionarissen" luidde het opschrift op een spandoek, dat zaterdag werd rondgedragen langs de rijen der lagere en middelbare ambtenaren, die ten getale van 6.000 uit alle hoeken van ons land met treinen en autobussen naar de Rotterdamse Ahoyhal waren gekomen om er de openbare ver gadering van de Algemeene R.K. Ambtenarenvereeniging (AR KA) bij te wonen, waar het zou gaan over de stand van zaken met betrekking tot het salarisbeleid van de regering. Na afloop van deze vergadering, waarop de directeur van het bureau van de ARKA, dr. W. J. Dijssel- bloem en de gemeentesecretaris van Heerlen, mr. dr. J. W. Sens, het woord hadden gevoerd, zijn enkele bestuursleden aan H.M. de Koningin een petitionnement gaan aanbieden, dat reeds voor de vergadering 13.722 handtekeningen telde en waaraan tij dens de bijeenkomst nog handteke ningen konden worden toegevoegd. Dr. Dijsselbloem merkte in zijn rede op, dat de eisen van de ARKA reeds drie jaar oud z(jn, zonder dat er enige verbetering in de positie van de ambtenaren is gebracht. De middelbare groep mag niet het kind van de rekening worden. Wat de ARKA vraagt is recht, niet een gunst, want recht veronderstelt ook plicht. Mogelijkheden Mr. dr. Sens memoreerde in zijn inleiding, dat reeds ruim honderd mensen van het overheidspersoneel gebruik gemaakt hadden van de voorschotregeling, omdat zij kleding, bedden of babyuitzet moesten aan schaffen. Volgens hem waren er ech ter in de begroting 1958 mogelijkhe den, ondanks het feit, dat op een tekort van 650 miljoen gerekend wordt. Goud- en deviezenreserves gaan vooruit en de woningbouwle ning werd viermaal overtekend. Hij zag een overschot, zoals in andere jaren, o.m. ook, omdat er als sterkte van het overheidspersoneel een getal van 118.000 ambtenaren is genoemd, terwijl dit 114.000 moet zijn. Gerekend tegen een salaris van 5000, maakt dit een voordeel van 20 miljoen uit. Besloten werd telegrammen te stu ren naar de minister-president en ministers van binnenlandse zaken en financiën, waarin er op aangedron gen wordt ten spoedigste de salaris sen van de middelbare en lagere ambtenaren te verhogen. Het beleid van het hoofdbestuur werd goedge keurd. v .3 - Z" J .•.-w Wlr-" ->■' "'v '-9' V p Twee brandjes met bijzonder tragische afloop hebben het af gelopen weekend twee mensen levens geëist. In Amsterdam kwam een 20-jarig meisje om, in Kerkrade een 37-jarige mejuf frouw. Bijvullen oliekachel Het twintigjarig meisje kwam door verstikking om het leven bij een brand, die de twee bovenste verdie pingen en de zolder van een oud per ceel in de Barentszstraat in Amster dam-centrum in korte tijd verwoest te. Ook een hond is in de vlammen omgekomen. De brand ontstond even na één uur op de tweede verdieping, waar de be woner, een 44-jarige kelner, een brandend petroleumkacheltje bijvulde met het laatste restje uit een olie kan. Een buurjongen zou olie halen voor de man, die ziek te bed lag. Zijn echtgenote wordt verpleegd in de kraaminrichting van een zieken huis. De gevolgen van het bijvullen wa ren ontstellend: een hevige steek vlam deed de olie vlam vatten. In een oogwenk verspreidde de branden de olie zich over de vloer. De man trachtte eerst vergeefs het vuur te doven en rende toen hevig geschrok ken in zijn pyjama de trappen af naar buiten, nadat hij de bovenburen had gewaarschuwd. Mevr. J. F. Zoeters van de der de verdieping stelde zich even eens via de trap in veiligheid. Haar man was niet thuis. Zij verkeerde in de mening, dat haar 20-jarige dochter Annie het huis al had verlaten. Dit bleek later niet het geval te zijn. Het stoffelijk overschot van het meisje werd aangetroffen in het mid den van de keuken aan de achterzij de op de derde verdieping. Zij is volgens de politie, door verstikking om het leven gekomen. Later werd ook het lijk gevonden van de hond. eigendom van de kelner. Kleren in brand In de Kokelestraat te Kerkrade is gisterenmiddag de 37-jarige mej. Ca- tharina Wolters, doordat haar kleren in brand raakten, om het leven ge komen. Zij bevond zich in haar slaapka mer op de bovenverdieping van haar woning. Haar kleren zijn vermoede lijk in brand geraakt, doordat zij ermee tegen een straalkachel heeft gestaan. Toen huisgenoten op haar De foto toont de Barentszstraat In Amsterdam, waar de twintigjarige mej. Annie Zoeters het leven liet, hulpgeroep kwamen aangerend, bleeli zij reeds te zijn overleden. Doordat de kamerdeur op slot was kom met» niet dadelijk binnenkomen, Boven-i dien stond het raam open. De katsof kreeg lichte brandschade. 4 Amerikaanse geleerden van het stralingslaboratorium de# Californische uinversiteit te San Francisco zullen, dank zij een vernieuwde cyclotron, kernproe ven van een nieuw soort kunnen nemen. Het toestel met een „nieuwe ener- gieomvang zal enkele leegten in ken nis omtrent de atoomkernen kunnen aanvullen", zo werd te San Francisco bekend gemaakt. Britse geleerden van het atoomcentrum te Harwell, gelo ven. dat zij bij hun proeven om het geweld van de waterstofbom onder controle te krijgen er in geslaagd zijn waterstofatomen samen te voegen. De resultaten van de proeven met een nieuw thermonucleair apparaat, de „zeta", waren bijzonder goed ge weest. Er waren aanwijzingen dat er fusie had plaats gehad, maar dit stond nog niet vast. Dat zou een eer ste stap betekenen op weg naar vol ledige beheersing van het samenvoe gingsproces. Maarschalk Konstantin Rokossofs ki, die op 23 oktober jl. tot comman dant van Transkaukasië werd be noemd, is gekozen tot lid van het bu reau van het centrale partijcomita van de republiek Georgië. Generaal Fedoeninski, die voor da komst van Rokossofski militair be velhebber van Transkaukasië was, is ontheven van zijn functie van lid van het bureau van het centrale par tijcomité in Georgië, als gevolg vai» zijn benoeming op een andere post. Het leger in Djakarta is gaan optreden tegen de jeugdige dra gers van Amerikaanse „spijker broeken" en andere kledij, die als aanstootgevend worden be schouwd. In het kader van een actie tegen jeugdige delinquen ten heeft het militair gezag van de hoofdstad reeds een verbod uitgevaardigd van organisaties van zogenaamde „cross boys" (Het Indonesische equivalent voor de Nederlandse „nozems") die zich de laatste tijd aan straatschenderij schuldig maak ten en welker leden in blauwe broeken en opvallende over hemden gekleed waren. Zaterdag opende de militaire politie de jacht op de overtre ders van dit verbod. Da opge schoten jongens, die nog in de verboden kledij waren uitge dost, werden op straat aange houden, moesten hun broek uit trekken en werden tenslotte in onderkleding op vrachtwagens geladen en naar het bureau van de militaire politie overge bracht. Alleen kinderen beneden do tien jaar mogen in Djakarta de nieuwe en populaire kleding dragen.

de Stem | 1957 | | pagina 1