Boemerang, eerste geleide projectiel I' Zcittö&fe 'iipatccA Panlat) pc.Stem Ontstaan in wildernis van Australië Plastic in dienst der muziek Verovering van Ned.Oost-Indië weemoedig hoofdstuk5' Het internationaal wegvervoer van grote betekenis voor ons land Uitbreiding technische bijstand van de V.N. Prestaties Medicus van Paus wordt 75 jaar Spanning arbeidsmarkt verder afgenomen Brits boek over de oorlog tegen Japan Hulde aan Nederland Weg verkeersbelasting zij geheel voor de wegen wie Waarzegster drinkt, goed an De Waarzegster WK A-contacta von d in parochiehuis te Rucphèn imen Ijker Ie en pder. IIEK, li, de loede Ikm- pr de zegel Iceriti I ndere Ient empel rijn oor geheel iststukken, ns binnen- ngen zijn fvenstaartde uiegesfoten. waarde van en geschie- b voor ver- flastmg be- voor de V0 gaan naar kolommen, de pot uit* igen, wordt grof wordt nog lezen igel zal men ezien hij de Ijnderstellen parfum. Dat |at nagenoeg |mdat zij niet die tijd met heer op de :t weer weg oen. Omdat [•lend voeg- ingevuld. n der twee ikt. (2) imaak. Een Ie naam van Ier zeker bij Amsterdam DERDE BLAD WIJDAG 15 NOVEMBER '1957 sr I ■'-! i Jilt (Bijzondere medewerking) Jaren reeds zijn Australische en Engelse geleerden en mili- aire deskundigen bezig, in 't „dorre hart" van Australië proe en te nemen met geleide projektielen. Behalve een paar scha- enboeren en herders zijn de enige menselijke toeschouwers bij ie geheimzinnige proefnemingen de circa achthonderd inboor- ngen, die daar over een gebied van 160.000 km2 in kleine roepjés rondzwerven. Die donkere „steentijd-mensen" leggen rijwel geen belangstelling aan de dag voor het geheimzinnige >;edoe der blanke mannen. Zij begrijpen er de betekenis niet an.en nog minder begrijpen zij, dat zij zelf een wapen Je boemerang) hanteren, dat uitgevonden in lang ver- .ogen tijden in menig opzicht het prototype is van de ge ide projectielen. Toch is de boemerang een der merkwaardigste wapenen op iarde. Eén worp met de boe merang en een dozijn vo gels stort dood ter aarde. Omlaag dwarrelende euca lyptusbladeren inspireer den in het grauwe verle den de Australische inboor lingen tot de vervaardi ging van de boemerang. Op zijn beurt inspireerde dit toverwapen in onze tijd sommige scheeps- en vlieg tuigbouwers, ja, misschien zelfs de makers der vlie gende schotels! En thans komen plastic boemerangs in de handel. Wanneer de boemerang uitgevon den is, is niet te zeggen. Ook de in boorlingen kunnen daaromtrent geen opheldering geven. De benaming boemerang is afkomstig van de aan duiding ,,boe-ma-rin", die een stam nabij Botany Bay in Nieuw-Zuid- Wales aan het toverwapen geeft. De eigenlijke boemerang, die het best met keer-terug-type ware aan te duiden, kwam en komt niet over al voor in Australië. Thans is hij zelfs uiterst zeldzaam, maar een ■euw geleden nog vond men de keer- erug-boemerang in groten getale. :n midden- en noord-Australië was en is de keer-niet-terug-boemerang in gebruik. De terugkerende of eigenlijke oemerang dient voornamelijk om ogels en ander klein wild te treffen. De andere soort, ook wel oorlogs- joemerang genoemd, vindt toepas- -ing als werphout tegen kangaroes, moes en menselijke vijanden. In est-Queensland en in het noordelijk 'erritorium bestond zelfs een heel evaarlijk type, zo gemaakt, dat de oemerang, als hij het schild van de ^genstander op de kant- trof, tevens vijands hoofd va"n 's vijands romp •heidde. Bovendien kon de keer- ,et - terug - boemerang uitstekend enst doen als strijdknots in gevech- zn van man tegen man. In het setst van het gevecht kwam het oor, dat de krijger zijn boemerang - aan twee kanten scherp met side handen aanvatte en als slag- vaard hanteerde, zoals bij ons in e middeleeuwen te doen gebruike- ijk was. De meeste Australische inboorlin- :en zijn heden ten dage binnen de ring der beschaving getrokken. Het Tebrujk van de keer-terug-boeme- ang is nu beperkt tot enige zeer fgelegen delen des lands. Elders amen messen en geweren de plaats an het oude toverwapen in. Toch i het heel wat moeilijker om een >emerang trefzeker te werpen dan 'herpschutter met een geweer te ijn! Een stokoude inboorling, die .'ij aan het praten kregen, be- "ireef de boemerang als een tove'r- out, dat alles kan behalve pra- en. Er schuilt veel waars in deze ken- zhetsing. Wie als toeschouwer een aoefend boemerangwerper op de acht heeft gadegeslagen, kreeg stel- i? in den beginne het gevoel, zijn ogen niet te kunnen geloven. Als zo'n keer-terug-boemerang geworpen '•vordt naar een vlucht kakatoes bij voorbeeld, draait en wentelt en ca- prioolt hij zo onberekenbaar, dpt de dieren in paniek geraken, hot dode lijk hout niet kunnen ontwijken en het slagveld verlaten met achterla ting van een dozijn dode of vleugel lamme slachtoffers. Een andere jachtmethode is deze. De inboorling wil enige eenden verschalken. Hij nadert behoedzaam de plek waar die dieren zich ophou den. Als hij door de vogels ontdekt wordt vliegen zij op. Maar dart werpt hij zijn boemerang, niet om te doden, maar om schrik aan te jagen. Eerst vliegt de boemerang omhoog en kiest dan een horizontale baan, bo ven de eenden draaiend en suizend en tollend. Van pure schrik gaan de eenden heel laag vliegen en belan den zo in de listig door de jagers ge spannen netten. Om het schrik-ef- fect te vergroten, bootsen en jagers de kreet van een gevreesde roofvo gel na, zodat de eenden eerst recht in de waan worden gebracht, door een gevaarlijke vijand te worden be laagd. Het is merkwaardig, dat enige principes der aërodynamica ten grondslag liggen aan de vervaardi ging en het gebruik van de boeme rang. De boemerang stijgt en daalt in menig opzicht zoals een modern vliegtuig dat doet. Daar tijdens de „vlucht" beide einden of armen van de boemerang draaien, ontstaat een schijf-vormig effect, zoals dit ook bij de vermaarde „vliegende schotels" het geval is. Geen wonder dus, dat in sommige boeken over aërodyna mica de boemerang uitvoerig wordt behandeld en dat de auteurs de eigenschappen van dit „toverwapen" nauwkeurig analyseerden. Indirect heeft dat wapen uit de (Australische) steentijd bijgedragen tot de ontwik keling onzer vliegtuigen en helikop ters. Inboorlingen gewapend met boeme rangs, speer en woomera (speerwa- Pen). Aanvankelijk meende men, dat de keer-terug-boemerang toevallig zou zijn ontdekt bij het gooien met een gebogen werpknots. Na zorgvuldiger studie kwam men evenwel tot het inzicht, dat de inboorlingen bij het gadeslaan van omlaag dwarrelen de, door de zon gedroogd en gekrul de eucalyptusbladeren het principe van de boemerang ontdekten. Hoe dit zij, een boemerang goed gooien is een kunst, die aanleg en oefening vergt. Bovendien moet de werper 'n uiterst scherp waarnemingsvermogen hebben en welhaast instinctief kun nen berekenen, wat het effect is op zijn werphout van verheffingen in het terrein, kuilen in de grond, groe pen heesters, alleenstaande bomen en wat al niet. Al deze dingen be ïnvloeden de „vlucht" van het to verwapen en slechts zij. die er ten volle rekening mee houden, kunnen de boemerang als „geleid projek- tiel" een tevoren vastgestelde baan laten maken. Meesters-op-de-boemerang mogen dan in de wereld der inboorlingen tamelijk zeldzaam zijn, nog veel zeldzamer zijn zij onder de blanken. Een der bekendste is professor Har vey Sutton, tot voor enige tijd di recteur van de school voor volksge zondheid en tropische geneeskunde in Sydney, Deze hoogleraar had het een heel eind gebracht in de boe merangwerperij, maar de verbluf fende resultaten zijn toch behaald door Frank Donellen, een eerzaam burger van Sydney, die in zijn jonge jaren als bokser, acrobaat en boe merangwerper zijn brood verdiende. Als hij optrad en zijn boemerang van het podium af over de hoofden van het strijkje heen de zaal inslingerde en daar alle mogelijke griezelige ca priolen liet maken, geraakte het pu bliek evenzeer in angst als de wilde eenden, waar de inboorlingen met hun boemerang op jagen.. In een der parken van Sydney gaf Frank demon straties met zijn boemerang. Hij vo bracht het om zijn „toverwapen' 100 m ver weg te slingeren en het vervolgens een bocht te laten maken om een boom heen bij het inslaan van de terugweg. Hij ving het wapen dan weer op met de linkerhand en keek alsof er niets gebeurd was. Een andere stunt van hem was om de boemerang 'weg te slingeren, een appel op zijn hoofd te leggen en dan zag het publiek even later, hoe de terugkerende boemerang de appel van 's mans hoofd vaagde. Eens waren inboorlingen vaak vee dieven. Thans zijn zij rustige burgers geworden zoals „Horse Tim", in zijn jonge jaren een vermaard boeme rang-werper. Op 21 november hoopt de Zwitserse medicus prof. dr. Paul Niehans zijn 75-ste verjaardag te vieren. Prof. Niehans verwierf bekendheid als ontdekker van de „cel-therapie", waarbij door het inspuiten van le vende cellen de werking van slecht functionerende organen wordt gesti muleerd en zieke organen nieuw leven wordt toegediend. In 1954 werd prof. dr. Niehans voor het eerst ten Vatieane ontboden om de H. Vader, die in die tijd ernstig ziek was, te behandelen. Het vorige jaar is prof. Niehans benoemd tot lid van de pauselijke academie als opvolger van sir Alex ander Fleming. De ontspanning op de arbeidsmarkt, welke zich in de afgelopen maanden aftekende, heeft zich in de maand oktober voortgezet. Het aflopen van de seizoenarbeid heeft in verscheide ne bedrijfstakken op de cijfers van de geregistreerde arbeidsreserve in vloed gehad. De aanvragen over treffen nog steeds het aanbod. Vergeleken met de cijfers van sep tember, inclusief de bezetting van aanvullende werken, is het aantal werkeloze mannen gestegen met rond 4700. nl. van 36.185 tot 40.863. Eind oktober waren er 18.760 wer keloze mannen, inclusief de bezetting aanvullende werken van 1.918, in to taal 20.678. Het aantal werkeloze vrouwen be droeg ultimo oktober 1957: 4723, te gen 3251 op hetzelfde tijdstip in 1956. Tegenover dit aanbod stonden, aan vragen open naar 42.900 mannen en 30.354 vrouwen, tegen 73.595 mannen en 36.678 vrouwen op het einde van oktober 1956. In Amsterdam is woensdag de Macro plastics beurs" geopend. De muziek op deze tentoonstelling waar het alles plastic is, wat de ver, die een plastic vleugel be- plastic) klok slaat, wordt ver-speelt. zorgd door de pianist P. Botschui- We zien de heer Botschuiver tij- l<iens zijn spel. De strijd om Nederlands Oost-Indië vormt een „weemoedig hoofdstuk" in de geschiedenis van de tweede wereldoorlog, een hoofdstuk, „waarover de geallieerden zich echter niet behoeven te schamen", zo wordt gezegd in een Britse geschiedenis van de oorlog tegen Japan, waarvan nu het eerste deel is verschenen. kunnen, plaats vinden als de Weste lijke mogendheden verenigd waren geweept. De schrijvers noemen als oorzaak van de „vele tragische stommitei ten"-, die vanaf 1922 werden begaan het, gebrek aan eenheid van de re geringen van Groot-Briltannië, Frankrijk, Nederland en de V.S. Het Britse gemenebest verloor in totaal circa 166.500 man in de cam pagne in het Verre Oosten. De Ja panners, die circa 15.000 man verlo ren aan doden en gewonden, maak ten toen ongeveer 130.000 krijgsge vangenen, aldus het boek, waarin voorts wordt gesteld dat het lot van Singapore, de hoeksteen van de Britse strategie in het Verre Oosten, vóór de oorlog begon, al vaststond. De Japanners hadden berekend dat zij Singapore in 100 dagen zouden kunnen veroveren. Zij deden er onge veer 30 dagen minder - over. Het werk is geschreven door een commissie, bestaande uit drie offi cieren van het leger, een vice-lucht- maarschalk en een kapitein-ter-zee. De schryvers zijn tot de conclusie gekomen, dat de geallieerden „tegen een zware overmacht hebben gestre den totdat er nauwelijks een schip of! een vliegtuig over was". Hierbij' wordt hulde gebracht aan de dapper-; heid en het doorzettingsvermogen! van de Nederlanders onder leiding van de .ontembare" admiraal Helfrich, schout-bij-naeht Doorman, „die het lot steeds tegen zich scheen te hebben" en generaal Ter Poorten. Het besluit van Groot-Brittannië om twee van zijn grootste oorlogs schepen de „Prince of Wales" en de „Repulse" in 1941 naar het Verre Oosten te zenden, was een uitdaging aan de Japanners. „En deze uitdaging werd aangeno men'', aldus het boek, waarin er op gewezen wordt, dat de Japanners een volkomen overwinning behaalden in dit stadium van de oorlog, doordat zij beide schepen tot zinken wisten te brengen en zelf bij het gevecht slechts drie vliegtuigen verloren. On geveer 844 Britse zeelieden lieten daarbij het leven. Eenheid macht In het boek wordt voorts gesteld, dat de Japanse opmars in het Verre Oosten in de dertiger jaren nooit had. Het Nederlandse internationale wegvervoer heeft in tien jaar tijd 7.5 miljoen ton goederen vervoerd. De vrachtopbrengst van dit vervoer was ruim 177 miljoen gulden. Het internationale weg vervoer geeft werkverruiming voor het Nederlandse volk en kweekt „goodwill" voor Nederland in het buitenland. Cj O Tot deze conclusie kwam de heer K. C. A. Collette, directeur van de Nederlandse internationale wegver- voerorganisatie, in een causerie, die hij in Maastricht heeft gehouden voor de plaatselijke afdeling van de St.- Adelbertsvereniging. Zijn causerie was gewijd aan het Europese wegen net, dat in de economie een steeds belangrijker rol gaat spelen. Zware eisen De heer Collette stelde, dat het moderne verkeer steeds zwaardere eisen aan het wegennet gaat stellen. In de Verenigde Staten, waar twee procent van het nationale inkomen besteed wordt aan de bouw en het onderhoud van wegen, heeft men dit zeer wel begrepen, aldus de heer Col lette. In tegenstelling tot Europa, waar over het algemeen gemiddeld slechts een procent van het nationale inkomen aan wegen wordt besteed (Advertentie) en waar over het algemeen minder dan de helft van de door het weg verkeer opgebrachte belastingen aan wegenbouw wordt besteed, komt in de Verenigde Staten de opbrengst der wegverkeersbelasting geheel ten goede aan de wegenbouw. Europese verkeersdeskundigen zijn tot de con clusie gekomen, dat de marge voor investeringen voor wegenbouw in Europa veel sneller is dan in de Ver enigde Staten. De heer Collette herinnerde aan de samenwerking die tegenwoordig bestaat bij de aanleg, het onderhoud en de verbetering van de Europese wegen. Dit is tegenwoordig niet meer een aangelegenheid van elk land af zonderlijk. Meer en meer beseft men, dat nationale inzichten moeten wij ken voor internationale belangen. De heer Collette achtte deze samenwer king noodzakelijk: „Zonder een goed geoutilleerd wegennet zou Europa straks niet vereend, maar versteend kunnen zijn", zei hij. Na een beschrijving van het systeem der z.g. E-wegen merkte de heer Collette ten slotte op, dat de Europese wegen een grote rol heb ben te vervullen in de Europese eco nomische gemeenschap, door welke gemeenschap de toekomst van Euro pa voor een groot deel mede bepaald zal worden. De economische commissie van de algemene vergadering van de V.N. heeft een tweetal resoluties aange nomen, waarin wordt voorgesteld het programma voor de technische bij stand van de V.N. uit te breiden. 'n belegen genever zo zuiver gestookt en heerlijk zacht! Zeer Oude Genever een S 8 product A" 1822 In de eerste resolutie, die met al gemene stemmen werd aangenomen, wordt er bij de economische en soci ale raad op aangedrongen, rekening te houden met de suggesties, die door de delegaties zijn gedaan met het oog op de uitbreiding van het program ma voor technische bijstand. In de tweede resolutie geeft de commissie met bezorgdheid te ken nen dat de hulpbronnen die in 1958 ter beschikking zullen wonden ge steld voor de uitvoering van het pro gramma voor technische bijstand wel eens minder krachtig kunnen zijn dan die waarover men in 1957 kon be schikken.' Dit hoewel vele landen heb ben meegedeeld dat zij hun bijdrage zullen verhogen. De commissie doet daarom een beroep op de regeringen de mogelijkheid te onderzoeken om hun financiële steun voor genoemd doel te vergroten. (Advertentie) Op 22 november wordt in het pa rochiehuis te Rucphen een gezamen lijke contactavond georganiseerd om trent het amateurtoneel. De avond is in overleg tussen het Werkverbond voor Katholiek Ama teurtoneel en de Pastoor Bastiaan- senstichting tot stand gekomen. Op deze avond zal dan ook het provin ciaal bestuur van het W.K.A, een uiteenzetting geven over zijn werk zaamheden. Een nadere toelichting zal plaats vinden door de provin ciale toneeladviseur dhr. van der Ven over het scholingswerk. dat in de gemeente Rucphen deze winter in elk kerkdorp zal plaats vinden. Daarnaast wordt er nog een ten toonstelling ingericht van toneelcul tuur. Het gevolg hiervan zal dus zijn, dat in de komende wintermaan den in eik dorp een instructiecur sus voor amateurtoneel zal worden gehouden. Nu kunt U een stralende kleur opbrengen, die blijft, de hele dag door, zonder dat Uw lippen uitdrogen. Bent U die vrouw, die niet steeds... en weer... de hele dag door, opnieuw lipstick wil opbrengen? Nu hoeft dat niet meer, U wilt het zelfs niet meer, met Revlon's nieuwste ontdekking, de "Lanolite" lipstick. Het Is een miraculeus nieuwe compositie, langer houdend, kissproof en tóch crêmlg. Het brengt op Uw lippen een gloedvolle kleur, die de gehele dag blijlt, zonder Uw lippen uit te drogen. Het is de enige, niet afgevende lipstick, die veredeld Is met Revlon's exclusieve, vochtbeschermende Lanolite*. Ongelofelijk zacht als ze is, geelt de Lanolite* lipstick aan Uw lippen dat aantrekkelijk glanzende, dat een vereiste Is voor Uw schoonheid. En zolang U deze nieuwe, crêmlge, langerblijvende lipstick op heeft, vertonen Uw lippen die verrassende gloed. The Non-Smear Type Registered Trademark

de Stem | 1957 | | pagina 5