paaWaï» pejltcm Vaste oeververbinding Zeeuwsch-Vlaanderen Over hereniging van Noord- en Zuid-Korea DE DUIVEL IN HET DORP PeekgCloppenburg kou gevat Toch mogelijk: Niet als onderdeel maar als gevolg van Deltaplan Belangrijk plan de Kongo' voor Onenigheid in Maxico Paz ind TWEEDE BLAD VRIJDAG 15 NOVEMBER 1957 Benelux-dag tekort aan ruimte Ezel als hoofdprijs Ook Valkenburg wil profiteren van Brussel '58 UW TAFELWATER 4.95 37.50 Double Face c TV-PADIO-TV-R ADIO-TV- In één nacht Uw handen gaaf en zacht Indonesië Bestelt scHepen UW TAFELDRANK. Voor familiegebruik, in 1/1 literschroefflessen tl lit Hulst, reed na- De voor pijkswa- ipen. Dit •lug,' dat am met en, waar scooter /allig in r van de nog een ik, want ekeuring der mee. 10-jarig lhier zal eluitvoe- pewoners edanken. bekende i o£ bar- rordt op- Zeeuws POLLO .Apollo" voor de ,de Jan- oordig de eren wis- teld. De pr. Th. is. en P. E. van iwers, 40 de Bae- !e pr. A. Wemaere Weltè, at en A. ■eikte het ere prij- het be- lot sprak en woord G *JG van de bijeen eeuw on- vr. S. van werd ge- atlantaarn geplaatst bouw ook zijds wer- d, terwijl ;even van let aantal l aangezien zijn is het 12 boxen Ift daarvan De nieuwe ebben van dering van in west- dit seizoen en wel op aar ook de al geschie- nel gter Win- rinck - Ja- ingemanse- F. Sinac - Langelaar- f. Duinker- dv. A. Zan- S. Schou- nje, 29 j., Goeman, 28 j., en flsse, 76 j.; N. Melse, een dak in, de heer iet nieuwe waarin zo- e openbare bracht. Bei- nkalen, wat igd van dit 000.belo- 7 uur: D« 8 uur: Film- ereniging. »t meisje van Een stad gaat voorbehoud, irierster van i: De baby- ,1. Luxor: De j. >ia 8 uur: r: De vrolijke it meisje van Sen stad gaat voorbehoud, rierster van De baby- l. Luxor: D« j. irtens 3 uur: ur: De klok- Jijk 7.30 uur: lm Passenger ►ia 8 uur: en 9 uur: De Spee, 14 j.; der geboorte, r: De vrolijke touw 8 uur: m. voorbeh. 8 uur: Het voorbeh. uur: Als het ym 3,30 uur: ir: De avon- a.l. laamsc Opera irlec (toaüat). De afwijzing door minister Algera van enig initiatief van de zijde van de Rijkswaterstaat voor een verbinding over of onder de Wester-Schelde, heeft, blijkens reacties uit onze lezerskring, in Zeeuwsch-Vlaanderen kwaad bloed gezet. Dat is maar al te begrijpelijk. Het standpunt van de minister is echter te verklaren van uit zijn stelling, dat het bij de Delta wet uitsluitend ging om de Deltawerken, zoals die in het Delta plan zijn vervat. Daarvan vormt de vaste oeververbinding voor Zeeuwsch-Vlaanderen volgens de gegeven opzet géén onderdeel. Men kan het Deltaplan wel als een gunstige voorwaarde zien voor de verwezenlijking van die vaste oeververbinding, maar dan is deze daarvan alleen een mogelijk gevolg nog geen bestand deel van het Deltaplan zelf. Uitstel is evenwel nog geen afstel. Wij hebben zelf in ons blad her haaldelijk om een vaste oeverver binding over of onder de Wester- schelde gevraagd en indertijd gewe zen op de mogelijkheid van een „Reindertweg," waarbij de inpolde ring van het Land van Saeftinge mede zou worden benut voor de ver wezenlijking van een tunnel naar de Brabantse wal. Er zijn natuurlijk ook nog andere mogelijkheden te beden ken. Zeeuwsch-Vlaanderen behoeft de moed niet te laten zinken en is het gelukkig ook niet van plan, zoals blijkt uit de informatie van de Zeeuwsch-Vlaamse Kamer van Koop handel bij het provinciaal bestuur naar de in uitzicht gestelde commis sie van onderzoek betreffende de oeververbinding. De ontwikkeling gaat immers voort. Niet alleen is thans de kwes tie van deze verbinding over of onder de Westerschelde door het Delta debat in de belangstelling van ge heel Nederland geplaatst, naar de j oplossing er van heeft tevens bereids sympathie en steun gevonden in Belgisch-Vla anderen. Dit is tot uitdrukking gekomen op de regionale Benelux-dag voor Zee- j land. West- en Oost-Vlaanderen op j 28 oktober te Brugge, waar naast de directeur van het Zeeuwse E.T.I., drs. M. Verburg, ook de Westvla ming dr. O. Vanneste het pleit voor een vaste oeververbinding over de Westerschelde heeft gevoerd. Het ligt in de lijn van de Beneluxsamenwer- king, dat de nabuurgewesten over de staatsgrens heen de ontwikkeling van een geografisch en economisch sa- menhorend gebied tezamen onder het oog zien en bevorderen. Zo zal het ook niet vreemd zijn, als Zeeland de ontwikkeling van Gent en Zee- brugge steunt, zoals Belgisch-Vlaan deren dat de economische ontplooi ing van het gebied rond de Wester schelde doet. We zagen van deze Benelux-samenwerking reeds eerder een voorbeeld op de regionale Bene- lux-contactdag in Den Bosch, waar de president der Antwerpse Kamer van Koophandel opkwam voor Noordbrabantse mensen en behoef ten. Men kan niet anders verwachten dan een nog intenser samengaan der grensprovincies van Benelux in het kader van de Europese integratie en bij de expansie, welke zich in het Deltagebied gaat aftekenen. De Belgische minister van Buiten landse Handel Fayat heeft zo pas nog in Scheveningen getuigd van de uit zonderlijke kansen, welke bij de Europese integratie voor Benelux in de ligging van de Vlaamse en Ne derlandse zeehavens zijn opgesloten. Deze havens zijn de aangewezen in- en uitgangspoort van de Euromarkt. Daaromheen zal zich niet alleen de handel, maar ook een nieuwe indus trie kunnen ontwikkelen. Bij deze visie van de Belgische minister sluit het pleidooi aan, dat de Economische Raad voor Vlaan deren dat zijn de vijf- By het debat in de Tweede Kamer over de Deltawet is zoals bekend van vele zijden aandrang uitgeoefend op minister Algera om nu opk een vaste oeververbinding van de Wester schelde ten gerieve van Zeeuwsch- Vlaanderen in de plannen te be trekken. De minister heeft aanvankelijk hieromtrent geen enkele toezeg ging willen doen. Hy heeft in tegendeel betoogd, dat de dien sten van de rijkswaterstaat reeds al te zeer bezet zyn om thans ook nog een onderzoek naar een tunnel of brug voor Zeeuwsch- Vlaanderen ter hand te kunnen nemen. Op de herhaalde aan drang van de Kamer gaf hij ten slotte echter te verstaan geen bezwaar te zien in een onderzoek, dat door de provinciale instanties van Zeeland wordt ondernomen. Hetgeen overigens niet inhoudt, dat hij bereid zou zijn de verbin ding van Zeeuwsch-Vlaanderen met overig Nederland in het rykswegenplan op te nemen, f Wij vinden het de moeite l waard thans nog eens op deze I aangelegenheid terug te komen. In een communiqué, dat werd uitgegeven na afloop van een buitengewone kabinetszit ting, waarbij ook koning Boude- wijn aanwezig was, is bekend gemaakt, dat de Belgische rege ring een bouwprogramma heeft goedgekeurd, dat 158 miljard Belgische frank zal kosten. Het betreft 'de bouw van een aan tal dammen en van elektrische cen trales aan de beneden-Kongo, met een totaal vermogen van ongeveer 25 miljoen kilowatt. In de herfst van 1959 zal een aanvang met de werk zaamheden worden gemaakt. Van dit project is reeds sedert 1928 sprake geweest. Het beoogt een ..Afrikaans Ruhrgebied" te scheppen, waar aluminium-, elektrochemische en andere industrieën zullen ont staan. gouverneurs van de vijf Vlaamsspre- kende provincies in België zo pas in een nota heeft gevoerd voor een gecoördineerde havenpolitiek in Bel gië, waarbij alle havens als één com plex worden gezien en iedere haven met investeringen moet worden ge steund in de functie, waarvoor zü het meest geschikt is. Hierbij is ook gedacht aan de uit breidingen en verbeteringen van de havens van Gent en Zeebrugge. De ontwikkeling van de haven van Antwerpen en de expansie van de Randstad Holland, die beide tekort aan ruimte- ondervinden en daardoor genoopt zullen zijn bedrijvigheid af te stoten of over te laten aan andere gewesten, zal de ontplooiing van het verdere Deltagebied in de hand wer ken. Met name in Zeeland, aan het diepe water van de Westerschelde, kunnen nieuwe, belangrijke haven werken en indusfrieën ontstaan. Vlis- singen, Terneuzen en ook Bergen op Zoom, eenmaal rechtstreeks verbon den met de Westerschelde, staan, zo gezien, voor een aanzienlijke uitgroei. Ten overvloede herinneren wij nog eens aan de enorme bevolkingsgroei in Noordbrabant en in het Vlaamse land, juist ten zuiden en ten oosten van de Schelde. Alles doet daarom verwachten, dat de tijd ook werkt voor de totstand koming van de vaste oeververbin ding over de Westerschelde. Zelfs wanneer de Oosterschelde mocht open blijven. Het is in ieder geval toch ook een kortere weg via de Zoomseweg en een tunnel van Bra bant naar een ingepolderd Land van Saeftinge. Ten opzichte van een weg midden door Zeeland maakt het op die afstand niet veel verschil uit. Een tunnel of brug over de Westerschelde zal er bij de ex pansie van het Deltagebied op de kortere of langere duur in ieder geval wel komen, al mag zij dan nu geen onderdeel, doch slechts een „mogelijk gevolg" zijn van het Deltaplan. Elf landen, waaronder Frankrijk, de V.S. en Groot •Brittannië, heb ben in de politieke commissie van de V.N. een resolutie ingediend, waarin er bij de autoriteiten in Noord-Korea op wordt aange drongen de doelstellingen van de V.N. te aanvaarden teneinde tot een regeling in Korea te komen. Deze regeling dient gebaseerd te zijn op de grondslagen voor de hereniging van Korea die voor de landen, die (Advertentie) straks hebt U griep helpen direct De gouverneur van de Ar gentijnse provincie Santa Fe I heeft een nieuwe burgemeester benoemd voor het stadje Maxi co Paz („uiterste rust"), waar de bevolking in opstand was gekomen tegen een verhoging van de elektriciteitstarieven. De bevolking had de gemeen telijke autoriteiten uit hun ambt ontzet en een nieuwe gemeen teraad gevormd, die de elektri citeitsmaatschappij heeft ont eigend. De gouverneur heeft nu opdracht gegeven deze onteige ning ongedaan te maken. De regering had de verhoging der tarieven onlangs goedge keurd, nadat de lonen van de arbeiders verhoogd waren. (Advertentie) namens de V.N. hebben deelgenomen aan de in 1954 te Genève gehouden politieke conferentie over Korea zijn opgesteld en die door de algemene vergadering van de V.N. zijn be krachtigd. Volgens deze grondslagen moet er langs vreedzame weg een herenigd onafhankelijk en democratisch gere geerd Korea tot stand komen. In de resolutie wordt de V.N.-commissie voor de eenmaking en het herstel van Korea verzocht haar werk voort te zetten in overeenstemming met de desbetreffende resoluties van de al gemene vergadering en de secretaris generaal van de V.N. gevraagd de kwestie-Korea op de voorlopige agen da van de volgende zitting van de algemene vergadering te plaatsen. Een van de ezels, die onlangs door de veehandelaar De Koning uit Ede van Corsica naar Nederland zijn ge bracht, is thans verkocht aan de schutterij St.-Lambertus te Helden. De ezel, die de naam Lambiek Bo naparte heeft gekregen, wordt hoofd prijs in een loterij, die binnenkort wordt uitgeschreven ter versterking van de kas van de schutterij, die grote uitgaven heeft gedaan en nog moet doen ter bekostiging van het fraaie uniform, waarin de leden zijn gestoken. Het houden van een loterij met een ezel als prijs betekent tevens de her leving van een traditie, die in de streek van Helden tot omstreeks de eerste wereldoorlog in zwang was. Ezels werden toen vooral in de Peel- streek nog veelvuldig gebruikt. Ont ginning en betere landbouwmethoden brachten de streek tot grotere wel vaart, zodat de ezel in onbruik raak te. omdat de landbouwers zich nu paarden konden aanschaffen. Maar toen de ezelkarretjes nog de hel in trokken stond grauwtje in aanzien. Wanneer er behoeftigen geholpen moesten worden, organiseerde men een „ezel-loterij", die meestal wel voldoende aftrek vond om met de opbrengst de ergste nood te kunnen lenigen. Toen men te Helden vernam, dat er een transport ezels op de Veiuwe was aangekomen, rees ter stond het plan. de oude traditie nog eens te doen herleven, maar nu ten bate van de hulpbehoevende schut- tery. (Advertentie) Ook Valkenburg hoopt mee te pro fiteren van de wereldtentoonstelling, die volgend jaar in Brussel wordt ge houden. Er is daarom een reclame campagne opgezet (kosten f 20.000,-), waarmee men de Nederlandse toerist ertoe wil bewegen de vakantie in Valkenburg door te brengen en van daar uit een bezoek aan de wereld tentoonstelling te brengen. Uitgangs punt voor deze actie is geweest, dat tijdens de wereldtentoonstelling, die in 1935 in Brussel is gehouden, het bezoek aan Valkenburg slecht was. Men wil er nu op wijzen, dat een bezoek aan Brussel van Valkenburg uit weinig bezwaar oplevert en dat Brussel zelf toch niet in staat zal zijn allen die dit zouden wensen te huisvesten. De hotelhouders in Val kenburg zullen volgend jaar een tij delijke contributieverhoging van 20% aan de V.V.V. moeten betalen om de kosten van de campagne mee te dekken. SPA Voor familiegebruik, m literschroefflessen Wodel bij PaC door de wereld van geschenken fri3rrm.it?} f 1 rTVM uitsluitend de betere merken! Moonlight Prima kwaliteit in uni keper en moderne Btreepdessins, royaal model, pantalon met e qs elastische band 13.95 I Ui Xobson Nieuwe, uitge- 4 n Qfl breide collectie v.a. I O. Stretch nylon ankiets Italiaanse import, gemakkelijk was- baar, snel droog, zeer sterk, in n 75 beschaafde modieuze dessins Z* 2 paar Kamerjassen zuiver wol! Uni Of Streep Royale pasvorm, luxe afwerking met paspel en koord, in warme uni kleuren en mooie streepdessins 39.75 Double Face zware kwaliteit met aangeweven rug 59.50 Coin de feu's Een gezellige, gewaardeerde ver rassing. Zuiver wollen ruit Beschaafd dessin in warme kleuren 35.- heerlik warm. zuiver «tol 40i* SCHOOL J Jongens uit Risley Hall zijn t i pas geleden begonnen met de J J bouw van een school. Over een t t paar jaar kunnen ze dan les- j J sen gaan volgen in het ge- t t bouw, dat ze zelf hebben neer- gezet. De hoofdonderwijzer t zegt, dat hij 130.000 gulden nodig heeft voor de school t gloednieuw 'staat te pronken, 1 maar indien er een aannemer J aan te pas zou moeten komen, zou het precies twee keer zo J duur worden. t Gebrek „Het is net of de wagen niet in orde is", dacht de heer William Hornby uit Warrington al een poos je. Hij zette zijn auto aan de kant en ging op onderzoek uit. Zo ont dekte hij, dat de wagen een wiel had verloren en de laatste kilome ters op drie wielen en een rem- trommel had afgelegd. Politie De totale politiemacht van Laval des Rapides negen man zal worden gestraft met het inhouden van het loon voor twee werkdagen. Aanleiding hiertoe heeft de rechter gevonden in het feit, dat hij pas geleden een kroegje passeerde en daar de sterke arm bezig zag met een heel wild feest. Toen de jene ver op was gingen de mannen de straat op om daar iedere argeloze voorbijganger een proces-verbaal te geven wegens dronkenschap. Besnaar De heer Robert Evans slaagde erin uit de gevangenis van San José te ontsnappen. Hij had echter niet lang plezier van zijn vrijheid, want praktisch onmiddellijk had hij een aantal schietende cipiers achter zich aan, die hem spoedig wisten te grijpen. Hij werd voor de rechter gesleept, die zei, dat hij hem een „verschrikkelijk ru moerige jongen" vond. „Ik zou wel eens willen weten, wat u was, indien u over straat liep met al lerlei schietende kerels achter u aan", zei Evans. Middel In San Francisco hebben drie jon gelui bekend, dat ze het kantoor van een luchtvaartmaatschappij hebben opgebeld met de mededeling, dat in een der vliegtuigen een tijdbom was geplaatst. De directie hield het toestel drie uur langer dan was voorzien op de grond, maar niemand kon de bom vinden. Thans is ook het motief van hun daad bekend: Ze besteedden de drie uur om af scheid te nemen van hun meisjes, die met de betreffende vliegmachi ne moesten vertrekken. Reden In Springfield zou dr. Robertson voor een huisvrouwenvereniging een lezing komen houden over de ze geningen van een precies uitgeba lanceerd dieet. Hij 'was er een zo groot voorstander van, dat hü het zelf ook deed. Enige uren voor de lezing belde zijn vrouw echter op. Ze moest vertellen, dat haar man helaas niet kon komen. Hij had voedselvergiftiging. De huisvrouwen zijn biy, dat ze niet naar hem heb ben hoeven te luisteren. Mogen we onze bal terug, mijnheer? ZATERDAG, 16 NOVEMBER HILVERSUM L 402 m, - KRO: 7,00 Nws. 7,10 Gram. 7,15 De zingende kerk 7,45 Morgengeb. en lit. kal. 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Grarn. 8,50 V.d. huisvr. 9,55 Plechtige Hoogmis van Requiem 11,30 V.d. zieken 12,00 Middagklok-noodklok 12,03 Lichte muz. 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 Gram. 12,55 Zonnewijzer 13,00 Nws. en kath. nws. 13,20 Gram 13,30 Lichte mux. 14,00 Vxi. jeugd 14,20 Bng. les 14,40 Boekbespr. 14,50 Gram, 14,55 Harmonie-ork. 15,15 Kron. v. lette ren en. kunsten 15,40 Gemengd koor 16,00 V.d. jeugd 16,50 De schoonheid v.h. Gre goriaans 17,20 Am ate ursprogr. 17,40 Sport 17,45 Lichte muz. 18,00 Journ. overz. 18,10 Gram. 18,15 Van het Binnenhof 18,25 Strijkork. 18,45 En nu mijn geval 19,00 Nws. 19,10 Comm. 19!, 15 Omirx>rk. en solist 20,10 Lichtbaken 20,25 Act. 20,40 Gevar.progr. 22,10 Lichte mus. 22,35 Wij luiden de zondag in. Aansluitend: Arond- geb. en lit. kal. 23,00 Nws. 23,15 Nws. in Esperanto 23,22-24,00 Nouveautés. HILVERSUM H, 298 m. VARA: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. 8,00 Nws. 8,18 Gram. 9,00 V.d. vrouw VPRO: 10,00 Tijd. uitgeschakeld 10,05 Morgenw. VARA: 10,20 Instr. sextet 10,50 Bui- tenl. weekoverz. 11,05 Pol. cabaret 11,35 Kamermuz. >12,00 Gram. 12,30 Land- en tuinbjneded. >12,33 Gram. 13,00 Nws. 13,15 VARA-varia 13,20 PTT-koren en orkesten 13,45 Sportpraatje 14,00 V.d. jeugd 14,35 Orgel en zang 15,00 Boekenwijsheid 15,20 PTT-koren en orkesten 15,35 Streekuitz. 16,00 Radiofilharm.ork. 16,45 Wenkend perspektief, caus, 17,00 Lichte muz. 17,30 Act. 18,00 Nws. en comm. 18,20 Lichte muz. 18,45 Regeringsuitz.Atlantisch Al lerlei. Een en ander over de 15 landen, aangesl. bij het Atlantisch Pact. 19,00 Vluchtelingen, toespr, 19,05 Artist, gtaal- (kaart VPRO: 19,30 Passepartout, caus. 19,40 Godsdienst voorheen en thans, caus. 19,55 Deze week, caus. VARA: 20,00 Nws. 20,05 Waar gaan wij heen? 20,13 Gevar.progr. 21,45 Klaver Vier 22,15 Soc. comm. 22,30 Dansmuz. 23,00 Nws. 23,15- 24,00 Gram. BRUSSEL, 824 m. 12,00 Ork.conc. 12,30 Weerber. 12,83 Gespr. aperitiel 12,45 Filmmuz. 13,00 Nws. 13,11 Radio-almanak 14,30 Journ. 15,00 Gram. 16,00 Gram. 16,15 Ork.conc. 16,45 Eng. les 17,00 Dag- klapper 17,20 Lit. zangen 17,30 Nieuwe gram. 18,00 Koorzang 18,15 Gram, 18,30 VxI. sold. 19,00 Nws. 19,40 Gram. 20,00 (Advertentie) Cabaret 21,00 Gram. 21,15 Amus.ork. 22.00 Nws. 22,11 Verz.progr. 23,00 Nws. 23,05 en 23,25-24,00 Gram. BRUSSEL, 484 m. 12,15 Lichte muz. 12,54 Gram. 13,00 Nws. 16,00 Disco-club 17,00 Nws. 17,10 Operamuz. 18,38 Gram. 19,30 Nws. 20,00 Gevar.progr. 22.00 Nws. 22,10 Jazzmuz. 22,55 Nws. 23,00 Lichte muz. 23,55 Nws. Televisie ZATERDAG, 16 NOVEMBER NTS: 13,45-14,15 Rep. aankomst. St. Ni- colaas in Amsterdam NCRV: 17,00- 17,30 V.d. kleuters KRO: 20.00 Journ. en weeroverz. 20,15 Gastenboek 20,30 Quizprogr. 21,00-22,00 Gevar.progr. FRANS BELG.: 15,30-16,50 Rep. 19.00 Avonturen v.h. verre westen 19,30 Lucht- vaartkron. 20,00 Act. 20,30 Spel. Daarna: Wereldnws. VLAAMS BELG.: 13.45-14,15 Aankomst v. Sinterklaas in Amsterdam 19,00 Relig. progr, 19,30 Nws. 19,35 De week in beeld 20,05 Rokswedstr. 20,15 Gastenboek, quiz en cabaret 22,15 Sportrep. Na afloop: Feuilleton. (Advertentie) Indonesië heeft 13 schepen besteld In Europese landen om zijn koopvaar dijvloot, die gebruikt wordt voor het verkeer tussen de Indonesische eilan den, uit te kunnen breiden, aldus is in Djakarta meegedeeld. De Indonesische minister voor scheepvaart, kolonel Mohammed Na- •lï, verklaarde, dat er bestellingen tóft geplaatst in Finland, Duitsland, Salie en Nederland. Aoor Maurice Zermatten. 4) schuin nStond vVoor hem. z«n pet Z fin ha Je Z1Jn h00£d' een 10de daS °m en „?r .en met een kniebroek aan en grijze kousen. Emile! Is dat wei zjjn zootl) die jon. fic lage sch°enen draagt, zo- in ,vrouwen en die een sigaret Fn t C°elc, van ziJn mond heeft? ÜflJ V ,ls het dat niet, wat hem het meeste treft. Er gaat iets anders van dat gezicht uit. Hij wist »h. Precies waarom, maar het cheen hem toe, dat er van binnen uit een troebel licht straalde, dat be tovert en verlamt als de blik van een slang. Een ogenblik bleef hij sprakeloos roerloos staan, als beroofd van ui. yryheid! Dan maakte hij zich 2°?g het hoofd en zonder ant woord te geven op de groet van zijn zoon, verdween hy in de stal. Daar orong het pas tot hem door, dat ge beurd was, wat hij gevraagd had. Doch op het ogenblik gaf 't hem al- luk"1 Inaar een voorgevoel van onge- Maar leefde de hoop niet meer diep in zijn hart? Nu Emile terug kwam. was dat dan niet een teken van beterschap? Hij zou nagedacht hebben en begrip gekregen hebben van zijn plichten. Wat geeft dat, of hij aangetakeld is als een stedeling, wat maakt het uit, dat, die lange rode haren, die lokken, onder zijn pet op zijn slapen hangen? Misschien zou het oude hart een beetje liefde vinden en kon hij eindelijk rusten en de dood kalm afwachten, in het bewustzijn, dat hij iemand achter liet om hem op te volgen. Een ogenblik later was hij in de kamer gekomen. Emile zat aan tafel voor een wit te mik, een stuk kaas, een fles van de beste Fendant en, hij schranste en dronk. Een ogenblik spraken zij niet. Dan, omdat er toch klaarheid moest komen en Emile geen notitie ervan nam. dat zijn vader bij hem stond, zei hij: Je komt dus terug. Ja, ik had geen werk meer. O, daarom. Natuurlijk, ik ben niet gekomen om je aardappels te poten, dat snap je! „Dat snap jef" Straks was er licht in hem. Maar nu kreeg hij een slag en het werd volkomen donker. De oude man was de kamer weer uitgegaan, waggelend op zijn benen. „Dat snap je!" Hij hoorde alleen maar dat woord, in zijn hoofd en in zijn hart. ..Dat snap je, dat snap je!"... Toen Emile zijn buik vol gegeten had, was hij niet gebleven om zijn vader gezelschap te houden. Hij was dadelijk zijn vreemde levenswijs be gonnen. zijn dagen en nachten elders doorbrengend en thuiskomend ai- leen om te eten. En dan was hij stug en nors. Je bent maar een oude praatjes maker, zei hij, by iedere aanleiding met zijn hatelijke spotstem. Een oude praatjesmaker! En toen hij wilde protesteren en kwaad wor den, pakte Emile hem bij zijn schou ders en duwde hem de kamer uit. Zo was de toestand nu al twee maanden. Als hij hier in de stilte van de brandende dag, waarin alleen het ge luid van tal van insekten trilde, aan die vele vernederingen dacht, vervul de hem diepe smart. Maar nu moest hij zich haasten met maaien, want de droogte zou geen grassprietje meer overlaten. Waar zal hij echter de kracht vin den om zijn werk eenzaam voort te zetten, terwül hij daarginds zyn da gen verboemelt en hem nog uit lacht om zijn werk, waarvan hij wel de vruchten trekt. Goede morgen, Jean! De oude Perraudin keert zich naar de weg, waarvan de stem komt. Hij herkent Joseph Bessard, die met de zeis over de schouder, naar het land komt. Perraudin heeft vanmorgen geen zin om te praten, zijn hart klopt hem in zijn keel. Maar Bessard zet zijn zeis neer, stapt over de afschei ding en komt dichterbij. Ze zullen zo ongeveer even oud zijn. zijn. Maar door zijn baard en door zijn ongelukken ziet Perraudin er veel ou der uit. De dood van Carolien had in zijn gezicht de rimpels van verdriet nog dieper gegrift. Alleen? Natuuriyk. Als gewoonlijk! En je zoon Emile? Perraudin heft zijn hand op en schudt het hoofd. Wat zal hij zeggen? Hij laat moe zijn hand vallen, en houdt dan zijn hoofd stil. De twee grijsaard kijken zwijgend elkaar aan. Juist daarom, gaat Bessard voort, ben ik gekomen om je een handje te helpen. Je begrijpt, ik heb de tijd. Ik ben klaar met hooien. Maar... Wat moet hij zeggen? Bedanken? Wat zou het? 't Is de eerste keer sinds lang, dat men op hem let, dat men deelneemt aan zijn eenzaam heid. Maar dat kun je allemaal niet zeggen. En dan is het maar beter te zwijgen. Je bent er toch niet boos om? O neen- De twee mannen begrijpen elkaar. Ze zijn uit dezelfde tijd. Bessard gaat voort: En dan, weet je, wou ik je ook wat zeggen over Emile. Ik hoop, dat je het niet kwafljk neemt. Ze gaan zitten in de schaduw van een eis. Je weet, hij brengt ze allemaal het hoofd op hol. Men zou zeggen, dat met hem de duivel in het dorp is gekomen. Hij sleept ze letterlijk allemaal mee. Als hij ze eenmaal te pakken heeft, komen ze niet meer van hem los. En 't is verschrikke lijk, wat hij uithaalt. Mijn zoon zie ik niet meer thuis. Alle avonden zijn ze uit: je weet wel, waarheen. Ën 's zondags onder de mis? 't Is bar, dan zitten ze in 't café... Goede God! Perraudin schudt het hoofd en ant woordde niet. Wat kan hij dan doen? Ja, wat kan hij doen? Als er lui zijn, die denken, dat je Emile verwijten kunt doen, laat ze dan maar eens proberen, hem onder handen te ne men! De ander ging voort: Je zou zeggen, dat die een tove naar is. Hu brengt hun het hoofd op hol. Ze worden lomp en oneer lijk en lui. Hij brengt ze op de ver keerde weg, laat ze op zijn kosten drinken, vertelt hun verschrikkeiy- ke verhalen over de godsdient en o- ver de meisjes. O, je zult het zien, dat loopt de een of andere keer ver keerd af. Jean, zou jij niets kun nen doen? Perraudin richtte het hoofd niet op. Na een ogenblik hernam Bessard: Het schijnt, dat ze de kerk zullen leeghalen, de heiligen op het plein verbranden en de kruisen van het kerkhof afbreken. Ze zullen een bioscoop oprichten, om eens te la ten zien, dat die ouderwetse ideeën van ons... Hebben ze dat gezegd? vroeg Per raudin. Bessard kreeg medelijden. Jou wordt niets verweten, jij kunt er niet voor aansprakelijk gesteld worden, dat weten we wel. Er zijn kinderen,- die nu eenmaal zo zijn. Wat kunnen wij eraan veranderen? De jongste van mij ook, die deugt ook niet. En ik ben te oud, nu, te oud... Als 't alleen maar ondeugende streken waren, zei Jean, zou je de ogen daarvoor kunnen sluiten. Maar je hebt gelijk, 't Is de duivel, die in hem is en dat is altijd zo geweest. Zijn stem trilde, lang en somber. Bessard dorst niets meer te zeggen. Laten we gaan maaien, zei Per raudin na een poosje. Ze namen hun werktuigen, waarvan de stelen warm geworden waren en scherpten ze. Bessard begon het eerst. De ander bleef nog even staan staren naar Chelin. Men was daar vroeger toch ge lukkig. Hij kneep in de felle zon de ogen dicht en steunde met de kin op de greep. Vroeger! zei hij. Nu... Waarom dacht hij nu weer aan de Dranse en aan het meer daarboven, vijfhonderd meter boven het dorp, midden op de schaduwloze vlakte en... aan Carolien? Waarom komt de dood hem niet halen? HOOFDSTUK II De middagzon brandde zwaar op de aarde. Emile sloot de deur ach ter zich en wreef zich de ogen, die verblind waren door het stevig 'stra lende licht. Er was geluid op de we gen, een vertrouwd en prettig ge luid. Jongens en meisjes met ronde etensemmertjes kwamen elkaar te gen of gingen samen op weg in stil te. Hij keek ze na over de paden tegen de hellingen en hij zag hier en daar een wit hoofddoekje tot het in het bos verdween. Vroeger ging hij vader ook zo de verkwikkende middagsoep brengen. Er is dus niets veranderd in dit stil staande dorp? Alles is nog net zo als twintig jaar gelden. Hij was voor de deur op het bal kon blijven staan. Hij spuwde en keek hoe zyn speeksel door de lucht vloog. Dan liep hij de trap af en ging recht naar Het Witte Paard, waar de open vensters hem verwel komden. (wordt vervolgd)

de Stem | 1957 | | pagina 3