LAK Straaljager stortte neer op kazerne in Bussum Amerikaanse en Britse Tunesië wapens voor evisie Oranje tegen België Kruiver middenvoor GELUKKIG Vlissingse barkeeper kampioen Bepaalde toezeggingen voor lagere ambtenaren Vijf dodenveertien gewonden Ernstig Frans protest 10 DAGBLAD VOOR ZEELAND Piloot gered ik heb ~va*tcOy/t dekens! Aanhoudend koud j De slachtoffers j V* m iép Éftl Karla Verrassend in ieder opzicht! Bureau voor Nieuw-Guinea in Canberra „Verbreken van Atlantische eenheid" EOKA waarschuwt NEEM BLIKGROENTEN Kind van drie jaar veroorzaakte hevige brand Van Wissen vervangt Notermans en ook A he weer present i net leuk binerende endel ar- hikt voor op- g90 rich t- iet warme voering maf 139.' 97e JAARGANG No. 22607 Uitgava N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. TeL: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: j. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. 7.- p. kwartaal, p. post 8.20, p. week (uitsl. bi) niet postbestelL) 0.54. Incasso wordt berekend. Losse nunun. 15 ct Postrek. 278841 4':. Voor God, Koningin en Vaderland VRIJDAG 15 NOVEMBER 11 7 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.86 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) Gisterenmiddag is een straaljager neergestort op het terrein van de Kolonel van der Palmkazerne van de Koninklijke Landmacht te Bussum. Hierbij teerden vijf personen gedood en veertien getvond, van wie een zeer ernstig. De piloot wist zich met de schietstoel in veiligheid te brengen. Het was zeven minuten over een, toen de luitenant-vlieger Mohammed van het op Soester- berg gelegerde squadron van de Amerikaanse luchtmacht laag uit noordelijke richting over zijn basis Soesterberg kwam vliegen en meedeelde, dat hij zijn toe stel zou gaan verlaten; „Ik ga springen". Enige minuten later, toen zijn toe stel hoogte had gewonnen, heeft de piloot, die toen boven Hilversum vloog de schietstoel in werking ge steld. De straaljager, een F 100 C Super Sabre, vloog onbemand verder en kwam brandend neer op het binnen terrein van de Van der Palmkazerne te Bussum, waar het een diep gat in de grond boorde. Gebouw: een ton schade De rechtervleugel sloeg een hoek van een paviljoen af. terwijl stukken van het brandende vliegtuig en bran dende motoren, die door voorbijgan gers voor vuurbollen werden aange zien, een tweede paviljoen in brand staken. Er ontstond op het terrein en in de kazerne aanvankelijk een paniek, maar ogenblikkelijk daarna liep iedereen uit om te helpen en werden de commandant van de 117de Luwa die hier gelegerd is, majoor Zijlmans en de officieren, die in het nabij ge- legen kamp Crailo aan het eten wa ren gewaarschuwd. Het is een geluk, dat in de onmid dellijke nabijheid van deze kazerne de mobiele colonne is gelegen, troe pen die bij brand en rampen on middellijk ter plaatse kunnen zijn. Het vliegtuigongeluk heeft ernstige schade aan twee gebouwen aange bracht. Deze schade wordt op ten minste een ton geschat maar zal bij Moeders, vrouwen en kinderen kwamen naar de kazerne om te informeren naar het lot van hun dierbaren. Een moeder, vergezeld van haar kind, aan het hek van de Bussumse kazerne... in spanning wachtend. MACMILLAN, de Engelse premier, zal in de loop van de volgende week voor besprekingen naar Parijs gaan. BRUSSEL is officieel kandidaat ge steld als zetel voor de Europese in stellingen. Dit is door de Belgische regering bevestigd. EEN WERVELSTORM, die op de Philippijnen heeft gewoed, heeft van 33 mensen het leven geëist. De ma teriële schade wordt op 2 miljoen dollar geschat. EEN 8-JARIG KIND is uit de trein Zwolle—Ommen gevallen, doch liep slechts lichte kwetsuren op. De deur sluitingen bleken in orde te zijn. HET GERECHTSHOF te Arnhem heeft een 29-jarige huisvrouw, die op 16 maart 1953 haar zoontje van drie maanden in een put had verdronken, veroordeeld tot 4 jaar voorwaardelijk met aftrek, alsmede voorwaardelijke terbeschikkingstelling. VREES VOOR een nieuwe rege ringscrisis in Frankrijk heeft in Pa rijs de prijzen van goud weer doen stijgen: baargoud steeg van 35.090 frank tot 590.000 frank per kilo De recordprijs was 633.000 in 1952. OUD-PRESIDENT Truman heeft op 'n persconferentie in New-York ver klaard, dat hij indertijd Stalin drie maal voor een bezoek aan Amerika had uitgenodigd, doch dat de dicta tor niet was gekomen. CANADA en Japan hebben voorge steld de huidige ontwapeningscom missie van de V.N. uit te breiden met tien landen. Zo werd een der paviljoens van de Bussumse kazerne vernield. Ruim honderdduizend gulden was de schade aan de gebouwen. verder onderzoek nog wel groter blij ken te zijn. Slachtoffers Helaas waren er ook slachtof fers onder de hier gelegerde manschappen. Op het moment dat het vliegtuig neerstortte, had den een korporaal en drie solda ten het gebouw verlaten om zich ter aflossing naar de wacht te be geven. Allen werden getroffen door vliegtuigonderdelen en ge dood. In paviljoen E., dat door de rechtervleugel van het vlieg tuig getroffen werd, had zich juist een wachtmeester ter ruste gelegd. Ook deze kwam door het ongeval om het leven. In beide paviljoens bevonden zich honderd militairen. Wonder boven wonder zijn slechts veertien hunner gewond, van wie één zeer ernstig en dertien niet ernstig. Onder deze gewonden bevinden zich geen solda ten uit de zuidelijke provincies. De meeste gewonden, merendeels dienst plichtigen die voor de eerste maal zijn opgekomen, hebben lichte brand wonden en shocks Met ziekenauto's uit Bussum en Naarden en auto's van de mobiele colonne zijn zij deels naar de Ma- jella Stichting te Bussum, deels naar het Diaconessenhuis te Naarden overgebracht en voor een deel ook naar militaire hospitalen. Voor tweede keer Vlieger Mohammed, afkomstig uit Southampton, Long Island, New-York, moest enige weken geleden ook al een Super Sabre met de schietstoel verlaten. Zijn avontuur is thans voor hemzelf weer goed afgelopen. De eerste tekenen wijzen erop, dat er door onbekende oorzaak brand in de stuurhut was uitgebroken. De pi loot heeft nog getracht zijn toe stel naar het IJsselmeer te stu ren. Hij maakte een behouden landing op het dak van het rusthuis Villa Carla aan de Boslaan te Hilversum. Zijn schietstoel kwam terecht op het dak van een woning aan de Men- no van Coehoorn te Hilversum, waar de schietstoel zich door het dak boor de en aan de dakgoot bij de keuken bleef hangen. De 65-jarige bewoon ster, mevrouw Edelstein, was juist in de keuken bezig en kwam met de schrik vrij. De Bussumse brandweer, die gis teren de eerste hulp verleende, had toevallig daags ervoor op Soester berg een instructieles gekregen in het verlenen van hulp bij ongevallen met straaljagers. Op het terrein van de ramp wa ren onder meer aanwezig minister t Staf, de Amerikaanse ambassadeur Philip Young, en verschillende Ne derlandse en Amerikaanse comman danten. Philip Young heeft uit naam van Eisenhower zijn diep leedwezen uit gesproken. De Amerikaanse lucht macht zal een diepgaand onderzoek instellen. (Advertentie) Weersverwachting van het K.N. M.I. tot vanavond, opgemaakt donderdagavond 23,15 uur. Droog en aanhoudend koud J weer met veel bewolking maar J ook enkele verspreid voorkomen- tte opklaringen. Overwegend ma- 5 oostelijke wind. - Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Matige oostenwind. Over het algemeen betrokken en nevelig Des middags enkele opklaringen! S Steeds fris weer. J Vandaag: zon onder 16.49 uur. Morgen: zon op 8.01 uur. Maan op 1,13 uur. Bij het ongeval zijn om- gekomen de volgende onge- j huwde dienstplichtigen; Wachtmeester G. J. Eenk- j hoorn uit Kampen, 20 jaar; j soldaat eerstejslasse P. C. Voshol uit Rotterdam, 21 jaar; soldaat J. A. Daalhui- zen uit Ociijk, 20 jaar; sol- daat J. de Bruin uit Rotter- dam, 20 jaar; soldaat J. van Doesburg uit Waardenburg, 19 jaar. Zeer ernstig gewond is de 21- S jarige dienstplichtige wachtmees- ter J. D. F. van Helde uit En- J schede. Hij is ongehuwd. Dit J slachtoffer is opgenomen in het S centraal militair hospitaal „Oog in Al" te Utrecht. (Advertentie) lSfv.r Jrn - - |L - M "-V* r -f-" *$t\2 JtLj* f - li - ~f: y -A lx - ïfSpï i 4 U.'j T ÈÊÉm MODEL Se! -k -;gr-ij.pt de wensen van déze tijd en streeft er steeds naar, die wensen tot werkelijkheid te maken. Met ons nieuwe model „Karla" zijn wij daarin alleszins geslaagd. Zie de ranke lijn, het eenvoudige en juist daardoor zo beschaafde décor van dit door en door vlekvrije Sola Massief - één en al uw wens. Het is een bezit en een dagelijkse vreugde voor heel uw leven. Sola - voor ieders smaak, ieders beurs. Er zijn nog 16 andere modellen waaruit U kiezen kunt. SOLA-fcAftRIEK M. J. GERRITSEN N.V. - Z A.F.P. bericht uit Canberra, dat een van de resultaten van het bezoek van minister Helders aan Canberra is, dat Nederland voornemens is een „Nieuw-Gui- nea-bureau" in Canberra te ves tigen om tot een zo nauw moge lijke samenwerking met Austra lië inzake de ontwikkeling van Nieuw-Guinea te komen. Nederland zal thans een deskundige inzake aangelegenheden betreffende Nieuw-Guinea in Canberra aanwijzen. De deskundige zal steeds beschikbaar zijn voor direct overleg op hoog ni veau met de Australische regering over vraagstukken die zich van tijd tot tijd voordoen. In Den Haag vernemen wij, dat nog geen beslissing is gevallen over deze vestiging van een „Nieuw-Guinea-bu- reau". Deze en andere kwesties zullen nog nader worden onderzocht en wor den besproken na de terugkeer van minister Helders in Den Haag. De erenigde Staten en Groot.Brittannië hebben Frankrijk laten weten, dat zij onmiddellijk symbolische zendingen wapens naar de republiek Tunesië een voormalig Frans protectoraat - zullen sturen, niettegenstaande waarschu wingen en diplomatieke stappen van Franse zijde om zulks te voorkomen. De Fransen, die geweigerd hebben aan Tunesië wapens te leveren, omdat - deze wellicht in handen van de opstan- 1 deli?gen in het aangrenzende Algerije ..••»...uiu.iu....i,„,IH. zouden kunnen vallen, hebben het be sluit van de V.S. en Engeland geken schetst als een verbreken van de At lantische solidariteit. De socialistische senator Moute» noemde liet zelfs een „onvriendelijke daad", die waarschijn lijk „ernstige gevolgen" zal hebben. Naar verluidt, heeft Tunesië de Amerikanen en de Britten de verze kering gegeven, dat de wapens niet in handen van onbevoegden zullen val len. Te Washington en te Londen vrees- de men, dat Tunesië zich tot Mos kou zou wenden, als het geen wapens van het Westen kon betrekken. De Britse zending, die naar ver luidde gisterenavond nog per vlieg tuig zou worden gestuurd, zou uit 350 machinepistolen on zeventig brenguns (lichte machinegeweren) met munitie bestaan. Volgens Amerikaanse krin gen zullen de V.S. 500 geweren en 50.000 patronen sturen. Amerika he- treurt het, dat Frankrijk niet zelf de wapens wilde leveren. Gaillard zal vandaag in de nationale vergadering een verklaring afleggen. De Franse minister van buitenland se zaken Pineau zal deze kwestie met Dulles opnemen. Voorts verklaarde hij dat hij de Amerikaanse regering tijdens zijn verblijf in de Verenigde Staten een plan zal voorleggen, dat voorziet in een door de NAVO in te stellen „gemeenschap voor wetenschappelijk onderzoek". Hij vertrekt in het komende week einde naar de Verenigd* Staten. De blonde Corine Rottschafer uit Amsterdam, miss Europa 1957, heeft in Krasnapolsky te Amsterdam de wisselbeker als eerste prijs van de door de Nederlandse bartendersclub georganiseerde zevende nationale cocktailcompetitie uitgereikt aan de barkeeper van „Britannia" uit Vlis- singen, de heer Joop van Duyn, voor diens cocktail „golden witch". De vele distillateurs, die elkaar als juryleden afwisselden, wezen tenslot te na een „dead heat" de golden witch als de beste aan, nadat zij in twee dagen tijdg van circa 680 cock tails hadden geproefd. Er waren ditmaal 71 barkeepers, die aan de competitie deelnamen. De Eoka-leider Dighenis (kolonel George Grivas) heeft in pamfletten, dig gisteren in Nicosia werden ver spreid, gewaarschuwd, dat zijn ver zetsorganisatie ,,de Britse regering spoedig zal bewijzen, dat zij sterker is dan ooit". Dighenis zegt, dat de Cyprioten moeten worden gewaarschuwd voor alle valstrikken, die de nieuwe gou verneur, sir Hugh Foot, mogelijk zal aanwenden. Hij verklaart in de pamfletten on der meer, dat het Cyprische volk „alles of niets wenst, nu of nooit", waaraan hij toevoegt: „Indien de Britse regering tijd denkt te winnen, zullen wij haar hoop eens te meer verijdelen. Wij zullen blijven vech ten. totdat wij de Britten uit Cyprus hebben verdreven". (Advertentie) van de dag Trakteer op „rode rollebolletjes" DOPERWTJES (uit blikt ir> eer» ommelet gerold met tomotenketchup. in 4 minuten O klaar op tafel Vijf militairen lieten hier 't leven... i Palmkazerne in Bussum veroor- Deze foto geeft een overzicht van zaakte. De reddings- en opruimings- de ravage, die de straaljager op het j werkzaamheden zijn in volle gang. terrein van de Kolonel van der (Van een parlementaire medewerker) Minister Struycken heeft de Tweede Kamer, waarin twaalf sprekers hadden aangedrongen op verbetering van de positie van de laagst bezoldigde ambte naren, de toezegging gedaan, dat hij het georganiseerd over leg over deze kwestie wil her openen. Hij was daarbij iets meer toegevend dan onlangs in zijn antwoord op schriftelijke vragen van de heer Van der Zanden (KVP) tot uitdrukking kwam. Toch hield de minister nog de nodige slagen om de arm- Hij sprak over „een verder gaande verbetering slechts voor zover dit ver antwoord is en de bescheiden midde len toelaten". De verdediging van de begroting voor binnenlandse zaken was een aansluiting op het „ijzeren regime Hofstra". Er kan niets meer gedaan worden buiten de begroting om. Toch zag de minister nog mogelijkheden: Door het opvoeren van de efficiency en het afkappen van taken in rijks dienst zullen de middelen kunnen worden gevonden om de salariëring op te voeren. De minister heeft voorts nog enkele positieve toezeggingen ge daan. Binnen drie jaar hoopt hij de rijkswerklieden (50.000 man) de be loning te kunnen geven die gebaseerd is op de werkclassificatie. Daarmee wordt op 1 januari voor de eerste 3000 man een aanvang gemaakt. Medio 1958 komen de volgeonde 3000 aan de beurt. DaarEij komt nog een prestatiebelo ning die de lonen met circa 8% zal doen stijgen. De minister heeft daar bij toegezegd dat ook de lagere amb tenaren van deze nieuwe loonmethode zullen profiteren. Hij was echter vast besloten om zich te verzetten tegen ieder verder gaan de progressie in de kindertoelage, zo als die in sommige gemeenten naar eigen inzicht was ingevoerd. Van KVP-zijde was tegen deze houding van de minister nogal bezwaar aangevoerd. De minister betoogde echter dat wan neer hij toe zou geven aan deze eisen op het punt van de kindertoelage ook de andere gemeenten zouden volgen met weer andere eisen en dat dan het gevaar zou bestaan dat de gemeente ambtenaren beter zouden worden be taald dan de rijksambtenaren. Replieken Bij de replieken bleek, dat de Ka mer verre van tevreden was over het betoog van de minister en met name over de zeer geclausuleerde toezeg ging inzake de heropening van het overleg alleen voor de laagst bezol digde ambtenaren. Er is een motie in gediend van de zijde van de KVP, de AR, de CH en de WD, waarin her opening van het overleg dringend wordt gevraagd om binnen het kader van het algemeen loonbeleid tot her ziening te komen. De heer Weyters, die de eerste ondertekenaar is van deze motie zei in zijn toelichting, dat het grootste bezwaar van de ondertekenaars was, dat de middelbare ambtenaren blij kens de uiteenzetting van de minister, buiten het overleg zouden blijven. De socialisten hebben een eigen motie in gediend, waarin zij hetzelfde vragen, maar uitdrukkelijk de topfunctionaris sen van eventuele verbetering uit wil len sluiten. In het debat is wel duidelijk tot uitdrukking gebracht, dat de Kamer geen algemene loonsverhoging Voor de ambtenaren eist. Minister Struy cken heeft tevens toegezegd, dat hij spoedig maatregelen zal nemen om tot een betere opzet van het geor ganiseerd overleg te geraken, nog voordat de adviezen van de staats commissie-Bouwman 'hieromtrent be kend zullen zijn. Ook op dit punt vermocht hij de Kamer niet te bevredigen. Men heeft te veel ervaringen met dit soort toe zeggingen die in een reeks van jaren door oud-minister Beel reeds zijn gedaan. De begroting is, met uitzondering van de afdeling bezitsvorming en p.b.o., z.h.st. aangenomen. Dinsdag wordt gestemd over de motie-Weijers (KVP), welke mede is ingediend door leden van de AR, CH en WD en waarin een beroep wordt gedaan op de regering om het overleg over de ambtenarensalarissen te eh.r- openen. Ook is nog een motie-Blom (PvdA) aanhangig, waarin de regering wordt uitgenodigd voorstellen bij het georganiseerd overleg aanhangig te maken ove rde ambtenarensalarissen met uitzondering van de zogenaamde topfuncties. Aan de Brunninksweg in Hengelo zijn twee tot een woning omgebouw de autobussen geheel uitgebrand, doordat een driejarig kind een pe troleumkacheltje omver wierp. Het kind vluchtte naar de moeder, die in de slaapkamer bezig was. Een buur vrouw maakte de bewoonster, me vrouw H„ op het vuur attent, waar na deze volkomen overstuur, naar de binnenstad van Hengelo fietste óm haar man te waarschuwen, die daar in een bedrijf nachtdienst had. Toen de brandweer uiteindelijk werd ge alarmeerd, waren beide autobussen geheel uitgebrand. De inboedel was geheel verloren gegaan. Het Nederlandse voetbalelftal, dat zondag a.s. in het Feijenoordstadion te Rotterdamo tegen België uitkomt, is gisteren na de laatste trainingsbijeenkomst op „De Vliert" in Den Bosch door bondscoach Elek Schwartz als volgt samengesteld; doel: de Munck (DOS); achter'- Wiersma (PSV) en Kuys (NAC); midden: Van Wissen MVV), Van der Hart (Fortuna '54) en Klaassens VVV); voor: Van der Kuil (Ajax), Wilkes (VVV), Kruiver (PSV), Lenstra (Enschede) en Carlier (Fortuna '54). Reserves: Pieters Graafland (Ajax), Kraay (DOS), Notermans (Fortuna '54) en Schuurman (ADO). De 19-jarige Kruiver is debutant in het Oranje-elftal. Vergeleken bij de ploeg, die op 25 september j.L tegen Oostenrijk speelde, is het Nederlands elftal op twee plaatsen gewijzigd: Van Wissen vervangt Notermans en Kruiver is in de voorhoede opgesteld inplaats van Rij vers, die zich, zoals bekend is, voorlopig niet beschikbaar stelt voor het nation ole elftal.

de Stem | 1957 | | pagina 1