sappiger, lekkerder dan ooit! geuriger Unox rookworst 4 complete riddertijdperk 7 COMPLETE NOVAK Russen binnen twee jaar naar de maan Detailhandelvakschool te Middelburg BON Hervatting van overleg gevraagd met verzegelde smaak Nu is proeven een ontdekking! onweerstaanbaar lekker! FIRMA VAN RIEL Koop geen IA TELEVISIETOESTEL Drees naar conferentie van NAVO Lijken in de Stille Oceaan Speciale aanbieding! Salarissen van ambtenaren Australisch voorstel Nieuw-Guinea Ook Jachtclub in Tandjong Priok gesloten Tweede golf van A-griep te verwaevten Nieuwe dijkbreuken in de Po-delta Aanvraag bij de raad ingediend AANBESTEDINGEN Faillissementen Nu in hygiënische, luchtdichte verpakking verhalen uitsluitend verkrijgbaar bij de kantoren en de bezorgers van het dagblad de stem. DETECTIVE-ROMANS Verkrijgbaar bij: GTNNEKENWEG 65 - BREDA - Telefoon 32659 fc GRATIS Neem een complete "Panoramic II' f 129©.- UNOX-KWALITEITSGAR ANTIE De Unox-f abrieken garanderen U dat deze Unox keurpak Rookworst geuriger, isppiger en lekkerder is dan ooit DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 15 NOVEMBER 195'. Binnen twee jaar zullen wij de maan bereiken, zo heeft pro fessor Kiryllo Stanioekowitsj, lid van de Sovjet-academie van wetenschappen, verklaard in een vraaggesprek met een corres pondent van het Poolse blad „Tribuna Ludu". Hij voorzg drie mogelijkheden: lan ding van een raket op de maan, een reis van een kunstmaan om de maan en terug naar de aarde en het lan ceren van een satelliet die geruime tijd een baan om de aarde en de maan zou beschrijven. Stanioekowitsj achtte de eerste mogelijkheid de meest waar schijnlijke. Volgens hem zou bin nen vijl tot tien jaar een mens de eerste interplanetaire reis kunnen maken. Hij bevestigde voorts, dat het hondje van de tweede Russische kunstmaan dood is. Het was nooit de bedoeling geweest dat Laika de reis zou over leven. Het laatste voedsel dat het dier at was vergiftigd, om lijden te vo'or- komen. De Sowjetunie zal nog een aantal Spoetniks lnceren ter voorbereiding van een vlucht naar de maan, zo ver- lelde professor Stanioekowitjs verder. De minister-president, dr. W- Drees, zal, naar wij van de Rege ringsvoorlichtingsdienst verne men, als leider van de Neder landse delegatie deelnemen aan de ministersconferentie van de NAVO-landen, die van 16 tot 18 december te Parijs wordt ge houden. Verder zal de Nederlandse delegatie o.m. bestaan uit de minister van bui tenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, de minister voor defensie, ir. C. Staf en de staatssecretaris van buitenland se zaken, drs. E. H. van der Beugel. De besturen van de drie vak centrales hebben bij minister Struycken „met grote nadruk" aangedrongen op heropening van het georganiseerd overleg over de voorstellen der ambte- narenorganisaties. Een opsporingsvliegtuig van het Amerikaanse vliegdekschip Philippine Sea heeft negen lijken in de Stille Oceaan zien drijven in het gebied waar de Stratocruiser van de PAA „Roman ce of the Skies" vorige week vrijdag met 44 inzittenden verdween. Een van de lijken scheen vast te zitten aan een vliegtuigstoel. De nieuwe Spoetniks zullen niet veel zwaarder wegen dan de nummers een en twee. Wat het zenden van een raket naar de maan beereft zei hij nog, dat het mogelijk moet zijn op de maan een waterstofbom tot ontploffing te bren gen, waardoor een deel van het maan oppervlak zou smelten en radio-actief zou worden. Dan zou men op de aarde een analyse kunnen maken van de toestanden op het maanoppervlak. Kinderuurtje In een kinderuurtje van radio-Mos kou is gisteren verklaard, dat de Rus sische intercontinentale ballistische ra. ketten cilindervormig zijn en geen vleugels hebben. Zij bereiken snel heden van 20 tot 25.000 km per uur. De raketten bestaan uit verscheidene delen, elk met eigen straalmotoren en brandstofhouders. In tegenstelling tot niet-ballistische raketten worden zij voorts verticaal gelanceerd van een vrij klein emplacement en zij berei ken de kosmische ruimte, boven de atmosfeer. De Australische Labour-oppositie- leider dr. Evatt heeft in het Austra lische parlement als zijn mening te kennen gegeven, dat een regionaal vei ligheidsverdrag, dat Australië, Neder land en Indonesië omvat, de enige op lossing is voor de kwestie - Nieuw- Guinea. Het gehele gebied van Indonesië en Nieuw-Guinea zou krachtens dit ver drag onder bescherming staan. De levensstandaard in deze gebieden zou men trachten te verhogen. Het bestuur van de internationale „Jachtclub" in Tandjong Priok bij Djakarta de voormalige „Konink lijke Batavische jachtclub" heeft gisteren medegedeeld, dat de club in opdracht van de betrokken auto riteiten is gesloten. De leden van deze Jachtclub en van de Djjakarta- club, die enkele dagen geleden- ge sloten werd, waren voor het moren- deel Nederlanders. In officiële berichten uit Japan wordt melding gemaakt van een twee de golf van Aziatische griep. Tot nu toe zouden zich 300.000 nieuwe ziekte gevallen hebben voorgedaan. Dit meldt de medische dienst van het Amerikaanse leger, die voorts (niet officiële) berichten uit China heeft ontvangen, welke er op wijzen, dat zich ook daar een tweede golf be gint af te tekenen. In de Po-delta zijn gisteren weer enkele dijken doorgebroken, andere dijken dreigen te bezwijken. Duizen den mensen zijn bezig de gevaarlijke plekken te versterken. Het heeft er gisteren weer zwaar geregend. Het meeste gevaar loopt de 23.000 inwoners tellende stad Porto Tolle, die als gevolg van een dijk breuk door het water omspoeld wordt. In deze stad bevinden zich veel vluch telingen van het bijna geheel onder water staande eiland Camerini. De stichting chr. detailhandel-on derwijs in Zeeland heeft bij de raad van Middelburg de noodzakelijkheids verklaring aangevraagd voor de stich ting van een detailhandelsvakschool. Deze scholen zijn een nieuwe vorm richt op de behoeften van de mid denstand. Het ligt in het voornemen deze scholen een eigen wettelijke basis te geven, doch in afwachting daarvan worden ze thans gesticht overeen komstig de Nijverheidsonderwijswet. Voorlopig zullen een 20-tal van deze scholen gesticht worden, waarvan er een zes-tal Christelijke aullen zijn. Het departement werkt op dit ge bied nauw samen met de drie mid denstandsbonden; daarnaast bestaat er een gesprekcentrum van alle lei dinggevende mannen op dit gebied, die de problematiek van deze scho len aan een grondig onderzoek heb ben onderworpen, zodat de gedachten over de opbouw van deze nieuwe tak van onderwijs zich reeds vrij stellig gekrisstalliseerd hebben, waardoor over het gehele land een min of meer gelijke opleiding kan worden verwacht. Jonge mensen zullen wat in ver band met de verlengde leerplicht ge wenst is van hun 1216-jarige leeftijd dagonderwijs aan deze school kunnen genieten. De bedoeling is. hen op te leiden tot volwaardige midden standers. Daarop zal het leerplan van de school dan ook gericht zijn. Het gaat er om, de praktijk van het za kenleven aan hen bij te brengen. Daarom zal het onderwijs in de mo derne talen bijv sterk gericht zijn op de conversatie en bij het vak aard rijkskunde wordt meer gewerkt in de economische richting. MILITAIRE WERKEN Ten Geniebureau te Bergen op Zoom werd aanbesteed het maken van een oefen- en touwenbaan en het doen van voorzieningen, herstellingen en vernieuwingen aan militaire gebouwen en werken te Roosendaal en Rucphen. De uitslag luidt: N.V. v. Sprundels aannemersbe drijf Ridderkerk f 54.000,-; M. A. v. Oorschot Roosendaal f 54.900.-; Jac. Vos, Tholen f 55.988.-; Fa. Gebr. Luijten Zevenbergen f 56.200.-; Bouw bedrijf W. G. Koppelmans Eindhoven f 58.600.-; C. J. M. v. Merode Wouw f 58.731.-; Frans Smulders Breda f 59.000.-; A. C. v. Loon en Zn. Ber gen op Zoom f 60.200.-; Fa. A- M. v. Oosterhout Mol Breda f 61,280.-; Geerdink Aannemersbedrijf Rotter dam f 61.700.-; Joh. Videier Bergen op Zoom f 61.760.-; A. J. Herwig Wil lemstad f 63.000.-; M. J. Schefielaar Bergen op Zoom f 63.800.-; J. W. Suijkerbuijk Breda f 64.800.-; P. C. Soffers Woensdreehtf f 65.200,- Bouw bedrijf A, N. v. Berkel Tilburg f 66.500 L. Rutten Nijmegen f 83.000.-; Fa. P. B. Huberts de Bilt f 85.000.-. Het faillisement van H.J. Glans beek, handelsreiziger te Zoutelande, is opgeheven wegens gebrek aan actief. Unox{§)rookworst Proef, proef bedachtzaam en smul van de"meest volmaakte rookworst die ooit over Uw lippen kwam. Wat een rijkdom aan smaak en geur! Ongelooflijk lekker! Deze verrassende verbetering is mogelijk geworden door een moderne verpakkingsmethode het keurpak.' In deze hygiënische, luchtdichte verpakking worden geur en smaak op hun hoogtepunt „verzegeld" en voor U bewaard! Bovendien is de worst reeds geweld; nog sleghts 10 minuten verwarmen en dan genietenU kunt de worst nu ook koud - zó uit de verpakking - eten. Neem er morgen een mee! in keurige geschenk verpakking ter waarde van f3.00 voor slechts f2.25 Complete beeld verhalen van de avonturen van Aram, de held uit deze strips. Gezonde ontspanningslectuur voor uzelf èn uw kinderen. in keurige geschenkverpakking ter waarde van f 3.50 voor slechts f 2.50 Ieder boekje, dat is uit gevoerd in een handig pocketbook formaat met fraai vierkleuren omslag bevat een volledig avontuur van de "beroemde detective SEXTON BLAKE zenden aan nevenstaand adres. M.H., Zend mij een gratis folder over de Novak "Panoramic II" met 4 beeldsystemen Naam: Adres- Woon pi. fabriceert ook de beroemde Nouak Auto-Radio's 4 STANDAARDEN 54 CM. REUZENSCHERM Koop geen half TV-toestel: Met een 4-systemen- Novak ontvangt U de Nederlandse zender èn Antwerpen met zijn Vlaams programma, Luik die dagelijks de boeiende programma's van Parijs relayeert en Langenberg! Dat kan alléén met een compleet TV-toestel, dus met 4 beeldsystemen, zoals Novak ze uitsluitend maakt. Een 4-systemen- Novak met fantastisch goed 54 cm scherm! Met zo'n toestel heeft U altijd een eretribuneplaats voor Europa's beste programma's! De Panoramic II" is uitgevoerd met de laatste vindingen op televisiegebied: Reuzenscherm van 54 cm met de regelknoppen aan de zijkantaan- en uitschakelaar en klankkleur- regeling door middel van drukknoppen 4 systemen - 12 kanalen Veiligheidstontactsleutel Buitengewone scherpte van beeld en zuiverheid van klank Luxemeubeluitgevoerd in met de hand gepolijst notenhout.

de Stem | 1957 | | pagina 17