Theologisch gesprek met Sar dij ns treinconducteur SOWJET-T.V. VIEL INEENS UIT Ontdekking van een vergeten eiland (II) VAK ZWEtpVUtOE-k Wat vrouwen kunnen aanstichten en waartoe haar echtvrienden dan komen De bruid vroeg om kaas dormeer met KAAS n Jeugdig en fris als een meisje, wijs als een vrouw, zó is „Margriet". Moskouse kijkers voelden wel voor een buitenkansje PAMTEM De treinreis van Sassari naar Oristano is een beleve nis. Ik had nog nooit zo'n primitief treintje gezien en ik begrijp nog niet hoe het mogelijk is, dat dit ding de fabelachtige snelheid van 35 km haalde. Op heel Sar dinië is eigenlijk maar één moderne lijn waar met goed materiaal gereden wordt: van Cagliari in het zuiden naar de haven Olbia. De andere verbindingen zijn meestal zoals deze: een amechtige stoomlocomotief en 2 of 3 vuile, stoffige wa gens. De conducteur komt de kaart jes controleren. De goede man ontmoet kennelijk niet iedere dag buitenlanders op zijn traject. Hij kijkt ons aan, maar vraagt niets. Dan komt hij na 5 minuten met zijn collega terug, gaat een meter van ons af zitten en begint een uitvoerig gesprek om uit te ma ken waar we vandaan zullen ko men. Ons rechtstreeks aanspreken, dat doen ze niet. Dat zou niet be schaafd zijn. Daarom knopen wjj maar een gesprek met hen aan. Ze stralen van trots en binnen 5 minuten zitten we al met de foto's van hun kinderen in de hand. Het is wat je noemt een exclu sief gesprek, want als een jon gen van een jaar of veertien de coupé binnen komt en er bij wil komen zitten, staat een van de conducteurs op en maakt hem duidelijk-dat dat zo maar niet gaat. „Je ziet toch wel, dat we in gesprek zijn; Er is plaats genoeg in de trein. Ga maar ergens an ders zitten. Deze afdeling is gere serveerd voor onze gasten." Ver legen druipt de jongeman af. Zij hebben eens gehoord dat heel-Nederland protestant is en nu willen ze weten wat daar van waar is. Ze begrijpen er niets van. Hoofdschuddend vat een van hen zijn theologische kennis over het protestantisme samen in de opmerking: „Zij aanbidden al leen maar Christus en God (de- z® volgorde is authentiek), maar niet O.-L.-Vrouw. „Ja" zeg ik, „dan is het bij ons katholieken toch anders?". ^>adre, wij hebben al de heiligen, ons geloof is toch veel rijker. Alleen Christus en God, J w®s ie vlugger klaar." Dat iemand communist is, dat is tot daar aan toe, dat is hun (Advertentie) Oude Sardijnse boer op zijn Paasbest. buurman misschien ook, maar hoe je nu protestant zou kunnen zijn, daar snappen ze niets van... Water is kostbaar Het landschap verschilt niet zo sterk van wat we gisteren ge zien hebben. Het blijft voor ons boeiend, juist deze streek, die zeer woest is. De trein voert ons door kale gebieden. Kilometers ver zie je niets anders dan rot sen, kale hellingen met wat stug gras waar de schapen, die in grote kudden ronddwalen, slechts met moeite hun voedsel kunnen vinden.» Koeieh zien we hier niet. Het land is dun bevolkt. Huizen zie je bijna niet. Alleen hier en daar rw steenachtige bodem het water niet verwerken. In Oristano vinden we onder dak in het enige hotel ter plaat se. Het is maar een klein, oud gevalletje, maar het ziet er net jes uit. De eigenaar ontvangt ons met de grootste vriendelijkheid. Er is zelfs waterleiding in huis, maar als we de kranen open draaien, gebeurt er niets. Later horen we dat de waterreservoirs sinds enige weken droog staan. De waterleiding werkt eigen lijk alleen maar 's winters, in de natte tijd dutf. Maar op onze kamer staat een bel en als we wat water nodig hebben hoeven we niets anders te doen, dan drie tikken met die bel te ge ven. Binnen vijf minuten ver schijnt dan de loopjongen van de zaak met een emmer bron water. Het is wel een vreemd systeem, maar het werkt uitste kend, mits je niet al te onge duldig bent. Het kan natuurlijk gebeuren, dat de jongen je niet hoort, of met iets anders bezig is. Dan moet je wachten, of zelf met de aarden kruik op stap gaan. Processie Op 15 augustus, feest van Ma ria Tenhemelopneming maken we na de hoogmis de processie door het dorp. Dan wordt onze eerste indruk uit Sassari weer versterkt: op Sardinië bestaat een actief en voorzover wij na een verblijf van 10 dagen kunnen beoordelen een krach tig katholicisme. Tijdens de mis was de kerk vol en de pastoor vertelde ons dat er hier, in een plaats van 16.000 inwoners, bij na geen mensen zijn die niet re gelmatig iedere zondag naar de kerk gaan. De invloed van de priester is zeer groot. In vele gevallen is hij de enige priester van het dorp. Maar de Sardijnse priester, met wie wij veel contact gehad hebben, maakt wel vaak een slor dige en onverzorgde indruk. Hij is tegelijkertijd voor alles een uit gesproken sympathieke verschij ning en met de mensen gaat hij kameraadschappelijk en vriende lijk om. In de processie trekken ook de zusters van de parochie mee: veertig stuks. Hier zijn zeer veel roepingen, vooral voor kloos terzusters. „We kunnen ze nau welijks bergen, zoveel postulan ten hebben we", vertelt ons de overste. Hier bestaat ook echt nog geen behoefte aan een her vorming van de kleding van de zusters. Vaak moet je goed kij ken om te zien of je met een zuster of met een gewone vrouw uit het volk te doen hebt. Het een schuilhut, ingericht voor de herders. Het vee, zowel de schapen als de ezels, blijft in Sardinië altijd bui ten, ook 's winters, als het weer slecht en guur is. Hier en daar zoekt zich tussen de rotsen door een smalle bergstroom een plaats naar een lager gelegen dal. Het water is kostbaar hier. Maanden lang kan het er niet regenen en als dan de regen komt, kan de „Frederik", zet ze, „nu niet zo'n ouderwetse grote bruids taart, maar een stevige homp kaas. Da's beter voor je maag ook, Frederik." Dit is natuurlijk wel vreemd, het gebruik van kaas moet niet worden overdreven. Blijft het feit, dat Hollandse kaas een verrukkelijke, gezonde lekkernij is, een traktatie voor bijna iedere gelegenheid. 'Vraag het Kaasreceptenboekje (25 ctS) bij Uw winkelier of schriftelijk (25 ets postzegel bijsluiten!) aan Het Nederlands Zuivelbureau, Cort van der Lindenstraat 7. SPOt/ Rijswijk (Z.H.). 4„. - Publlk«tl« vjn hat Nad. Zu^yalbureau 51 Wafer is op Sardinië een kostbaar bezitdat het hele dorp put uit één gemeenschappelijke waterbron. zijn dezelfde gebogen zwaar in- gehulde gestalten. En dan zus ter worden betekent hier vaak: je leven lang geen al te grote zorg voor honger. In een land waar iedereen zo arm is heeft dat wat te zeggen en ook dat zal er wel aan meewerken dat zoveel meisjes naar het klooster gaan, waar ze sober, maar vol doende kunnen eten. De nuraghe van Losa 's Middags beleven we een van de hoogtepunten van onze tocht; een bezoek aan de beroemde nu raghe van Losa bij Abbasanta. Al vanuit de trein hadden we hier en daar deze vreemde, ru we torens gezien, die uit de ver te wel wat lijken op een oude windmolen zonder wieken. Het zijn ronde, zware torens, die 40 meter hoog kunnen zijn. De ou de woningen van de oorspronke lijke bevolking van het land. Zij stammen uit 1800-2000 voor Chris tus, uit het megalithische tijdperk en zijn een duidelijke demonstra tie voor de stelling, dat wel de menselijke techniek, maar niet de cultuur met grote schreden vooruitgegaan is. De construc tie is bewonderenswaardig en je staat er verbaasd over hoe de oude bouwheren de vaak me tershoge stenen op hun plaats hebben gebracht. Door een smal le, steil naar boven lopende gang zijn we naar binnen gegaan, drie verdiepingen hoog. Een gewel dig bouwwerk, dat nu na 3000 jaar nog onbewogen staat en het landschap tot in de verfe omge ving markeert. Aan de voet van onze nuraghe vonden we in de lagere bijgebouwen de zwa- Een groot aantal televisiebezitters uit Moskou heeft enkele we ken geleden op een zondagavond kunnen genieten van een voor Russische begrippen wel zeer uitzonderlijk programma. Het tele visiestation van de Sow jet-hoofdstad verzorgde voor het eerst 'n „weggeefwedstrijd", een op Amerikaanse leest geschoeid pro gramma, waarbij mannen en vrouwen uit het publiek met ge schenken en prijzen overladen werden. Het .experiment, kapita listische televisiegebruiken in het Moskouse televisieprogramma in te lassen, was echter tegen de zin van de Russische televisie functionarissen. re maalstenen en een dag later in het museum in Cagliari be wonderden we hun gebruiks voorwerpen: de olielamp in de vorm van 'n vogel, hun vreem de keukengerei en hun bizarre afschrikwekkende afgodsbeelden. Naast woonhuis voor de hoofd man van een stam, was de nu raghe ook 't algemeen verdedi gingsfort, waarbinnen zich in tijd van nood de hele gemeenschap terugtrok. Vlak bij 't fort begroeven zij hun doden. Eerst werd het lijk ver brand en dan begraven door in een zware kei, door de natuur in de nabijheid gelegd, een hol te uit te kappen, daar de as in te deponeren en het gat weer af te sluiten met een passende steen. Men zou gemakkelijk over de graven van deze oudste be woners heenlopen, als men niet gewezen werd op hun laatste ver blijven. Panto ffeleparade 's Avonds als de schemering valt lopen we nog even door de hoofdstraat van Oristano, waar op een buitengewoon aardige ma nier heel de aankomende jeugd van 't stadje flaneert. Meisjes bij meisjes, jongens bij jongens. Er is slechts een enkele uitzon dering, maar dan is het kenne lijk een broer, die met een iet wat verveeld gezicht zijn zuster gezelschap houdt. Het is een amusant en charmant gezicht: heel de straat is vol, en de be weging is dubbel. Twee stoeten komen elkaar tegen. Links kijkt naar rechts en rechts kijkt naar links. Het is de mode. en hu welijksshow van de plaats. Aan het einde van de straat geko men, draait iedereen om en loopt de andere kant uit, om op dezelfde hoogte weer dezelf de gezichten en jurken tegen te komen. Dan vallen een paar druppels regen en heel het fleu rige gezelschap, van wie natuur lijk niemand een jas draagt over pak of jurk vlucht in paniek weg. In drie minuten is de ei volle straat leeg. Vanuit Oristano gaan we met een bus naar het zuiden van Sar dinië, naar Cagliari de enige mooie moderne stad van het ei land, die na de zware bombar dementen van de oorlog weer hersteld is. Hier is ook meer welvaart, door de haven, waar druk gewerkt wordt en door de handel. Maar liever dan over Cagliari, een stad met kunstwerken en een mooie kathedraal, geef ik u een relaas over onze tocht door het meest primitieve gedeelte van het eiland het onaangeraakte bin nenland rond Nuoro, waar eerst enige jaren geleden de moderne „beschaving" met haar produk- ,ten is Binnengedrongen. Arme dorpjes verschoten in uitgestrek te bossen en kale gebieden, die aan een rotsachtige steppe doen 'dénken, waar het contact met de buitenwereld wordt onderhouden door een oude radio, het trotse bezit van de caféhouder ter plaat se ën waar slechts twee keer per dag een bus komt. (Advertentie) 8! Niet voor niets is Margriet" reeds jarenlang het gróótste blad van Nederland! Het Is allemaal aan de gang gebracht door de liefste dochter van onze schoonvader, die op een zaterdagavond thuiskwam van een uitstapje in gezelschap van een hartsvriendin. En toen veel geheimzinniger deed dan te doen gebruikelijk. Beide dames gedroegen zich als een soort opgeschoten bakvissen in het samenzweerderige en noch onze vriend noch wjj konden er achter komen, wat nu wel de diepe reden was voor zoveel onpeilbare vro lijkheid. Onze tactische, dreigende, nonchalante, open nieuwsgierige, kortom, AL onze pogingen om er achter te komen, faalden jammerlijk. Wij stuitten af op een ergerlijke demonstratie van superioriteit. Een week later (zó lang is het, dat een vrouw kan zwijgen) waren wij er achter, al weer op een zaterdag. En zo kwam het, dat wjj, onze vriend en wij, ons op de volgende zondag bevonden ten huize van een bestuurslid van de Eerste Limburgse Zweefvliegclub, om ons alleruitvoerigst te laten voorlichten over alles wat de zweefvliegerij betreft. Zo is het begonnen. En wij bele ven, zo veel plezier aan de gevolgen van het initiatief van onze gades, dat er geen excuus zwaarwichtig genoeg kan zijn om U. trouwe lezeressen en lezers verstoken te laten van die glimpen uit ons hoogstderzelver aan komend zweefvliegersbestaan, welke u van dat plezier kunnen doen mee genieten. Ons logboek willen wij u presente ren, zoals het in de komende maan den geschreven gaat worden. Wij be loven u, met de hand op het hart, Een Moskous avondblad was zelfs zo ontevreden over de vertoning dat het opmerkte dat het beneden alle kritiek was. Het programma begon op de be wuste zondagavond heel gewoon. Zo als aangekondigd werd er een Quiz- uitzending verzorgd vanuit de uni versiteitsclub MGU. Deze uitzending is zeer populair bij de toeschouwers. Al zegt bovengenoemd avondblad dat niet alle in deze reeks verzorgde pro gramma's altijd even aardig en scherpzinnig zijn. Midden in het programma begon echter het voor de Russen onmoge lijke en onverwachte. De quizmaster en conferencier nodigde alle Moskou se toeschouwers uit voor een.niet te moeilijke wedstrijd. De eerste drie burgers, die, geheel in winterkleding gestoken, op het toneel van de uni versiteitsclub verschenen, zouden prachtige prijzen krijgen. Om naar de studio te kunnen komen moest men gebruik maken van een gewoon middel van vervoer. Ook die burgers, die de winterkleren uit de motten- kist moesten halen, werden naar de studio's gelokt met de belofte, dat al le deelnemers aan de wedstrijd har telijk ontvangen zouden worden. Ver moedelijk hebben de organisatoren va.r deze wedstrijden niet voorzien welke gevolgen deze uitnodiging zou hebben. Al enkele minuten nadat voot de televisie de uitnodiging gedaan was, stapten de eerste in pelzen ge hulde kijkers op het toneel van de universiteitsclub. Binnen de kortste keren was het toneel geheel bezet met mensen en een half uur later blokkeerden meer dan 500 inwoners van Moskou, die begerig naar een prijsje waren, de ingang van de uni versiteit. Op het toneel was het zo'n drukte dat de quizmaster bijna voor zijn microfoon werd weggeduwd. Zijn aanwijzingen aan de in winterkleding gehulde aanwezigen was bijna onver staanbaar en hij slaagde er niet in de mensen van het toneel af te krij gen. Het laatste wat de televisiekijkers te zien kregen was een schuivende en opdringende menigte. Daarna werd het scherm donker. Dit hoorde klaarblijkelijk niet bij het program ma. Enkele minuten later kwamen weer de letters WWW op het beeld scherm, tekens van het afgebroken programma. Het duurde meer dan een half uur voordat een onzichtbare spreker aankondigde dat de uitzen ding vanuit de universiteit beëindigd moest worden wegens technische en organisatorische moeilijkheden. dat wij onze blunders eerlijk zullen opbiechten: dat wij de standjes, die wij ongetwijfeld zullen gaan oplopen, waarheidsgetrouw zullen herhalen (zo nodig ontdaan van die bijvoeg lijke of zelfstandige naamwoorden, welke wij zelfs voor onze levensge zellin zouden willen verzwijgen). Wij beloven u, dat wij de hoogte- en af standsrecords, die wij zullen breken, niet zullen overdrijven. In één woord wij zullen u de waarheid en niets dan de waarheid verhalen. Dan gaan wij dus nu maar van start. Eerst de keuring Neen, geen ingewikkelde draai- stoelproeven, die een gezond mens in weinig minuten tot een zweef molenwrak reduceren; geen verblijf in sinistere onderdruk-kamers. Een vlotte maar serieuze sportkeuring, waar elk normaal gezond mens zon der veel heisa doorheen komt. Keu ringsformulieren van het Bureau Me dische Sportkeuring Maastricht en Omstreken. Besloten door een volko men zakelijke en sensationele toezen ding van een oranje C-kaart, ver klarende dat de kandidaat „is be vonden te voldoen aan de eisen van lichamelijke geschiktheid, genoemd in artikel 4, lid 1 onder e, der R.T. Zw.", waarbij de laatste afkorting staat voor „Regeling Toezicht Zweef vliegtuigen." Wanneer wij ons thans op het zweefterrein bevinden en de Lucht- vaartpolitie schiet onverwacht uit de wolken, dan is deze oranje kaart ons afweermiddel voor kritiek op onze aanwezigheid aldaar. Toen de luchtdoop Aldus gewapend togen wij, onge duldig, op een zonnige zondag naar het vliegveld Beek. Er werd ge zweefd en, ietwat onwennig voegden wij ons bij de halve, driekwart of hele cracks, daar aanwezig. Laten wij het maar eerlijk beken nen, toen wij voor het eerst van nns leven de hand op de gladde flan ken van een zweefvliegtuig legden en eens in de cockpit neusden, welke ons juist groot genoeg toescheen om ons jongste volle neefje van negen jaar te huisvesten... voelden wij ons bepaaldelijk onzeker. Wij misten iets. Wij misten domweg een motor. Eigenlijk vonden wij het maar zo- ??m-' - zo, om in zo'n wankel schijnend stuk speelgoed de lucht te worden inge schoten, met niet eens zoiets als een gaspedaal in de buurt om te zorgen dat er wat langer meer vaart in dat geval kan blijven. Wij hadden de in druk overgeleverd te zullen worden aan de rauwe elementen en aan het bizarre toeval van de wind... en wat doe je, als die gaat liggen? De jonge held Er kwam een jonge held aangelo pen, welke zich zelfverzekerd in de cockpit nestelde... en hij bleek er nog in te passen ook, zonder zijn jas op de grasmat achter te laten! Men adviseerde ons „helemaal op zij" te gaan. Toen sprak een meisje enkele toverformules in een veldte lefoon. Er bleek een staaldraad aan het zweefvehikel te zitten welke zich langzaam spande en in een tijd van ja en nee, kwam er niet alleen be weging in het geelgeschilderde ge val, maar schoot deze als een vlieger met toenemende vaart de lucht in, ruw geschat in een hoek van 45 gra den. Toen het toestel een paar honderd (het bleken ongeveer 400) meter was gestegen, daalde de kabel aan een parachute omlaag en de zweefvlie ger draaide in een trage bocht naar links, laat ons zeggen in de richting van Geverik. Hij wendde zich rechts en links en vermaakte zich daarbo ven kennelijk bijzonder. En toen was er opeens een mijn heer, die zei, dat wij de volgende start zouden maken. (Advertentie) M I G N O tl Hef grote merk onder de kleine sigoartjes I Zeldzaam licht en geurig

de Stem | 1957 | | pagina 15