kunstmaan december Amerikaanse start op 1 Klaar voor de eenzame President (72 jaar) Zapotocky overleden Gaillard al in gevaar Teugels moeten strak blijven, zegt Hofstra Minister opende nieuwe DAF-fabriek Begeesterde" spreker in Geleen V.S. zetten nu alles op alles Boedapest rekent af met onwillige schrijvers Eerste DAF- personenauto op de markt DullesEnkele bijkomstige vrijheden prijsgeven DAGBLAD VOOR ZEELAND Sovjets hebben gigantische duikbootmacht Uit Indonesië a Ruim 10.000 Nederlanders naar huis Vrij koud Serenade aan overleden echtpaar trouw aan Moskou.... Momenteel geen verbeteringen voor spoorwegpersoneel Engeland wil Bahrein niet prijsgeven Situatie Po-delta nu gunstiger Zondag a.s. Extra treinen naar Rotterdam Negen jaar voor Tibor Dery Voorzitster van damesvereniging in verlegenheid Ontwapening Concessie vaij Westelijken Eind 1958 Sandor supporter-af 97e JAARGANG No. 22606 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Relgerstr. 16. Tel: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. 7.- p. kwartaal, p. post f 8.20, p. week (uitsl. bij niet postbestelL) 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 14 NOVEMD:1 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102 (Bijbureaus. TERNEUZEN, Noondstiuat 56, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) Op 1 december a.s. zal de eerste Amerikaanse kunstmaan gelanceerd worden. Dit is bekendgemaakt door de maatschappij, die belast is met de bouw van de drietrapsraket voor de satelliet. Aanvankelijk zou de eerste kunstmaan in de V.S. op 18 december omhoog gaan. Voor de vervroeging is geen reden opgegeven. De eerste satelliet van het leger zal volgens insiders te Was hington de vorm van een cilinder hebben, met een totale lengte van 1.06 meter. Opdat de kunstmaan duidelijk zichtbaar zal zijn, is ze uitgerust met een ronde reflector, die automatisch gaat functioneren als de satelliet zijn omwenteilng begint. De kunst maan zal, op 100 gram na, 10 kilo wegen. In Moskou doet men het plotseling voorkomen, alsof men nooit de bedoeling heeft gehad, het Spoetnikhondje naar de aarde terug te halen. Volgens de plannen, zo werd nu officieel gezegd, moest de hond een week in leven blijven. Dat experiment was gelukt.Eerder hadden Sovjet-geleerden beweerd, dat „Citroentje" veilig en wel naar de aarde zou worden gebracht. Intussen wordt er in de Navo-lan- den druk beraadslaagd over de sa menbundeling van krachten, die no dig is om de gevaarlijke technische voorsprong van de Russen teniet te doen. Min. Dulles zei gisteren, dat 't Amerikaanse volk misschien enkele bijkomstige vrijheden" zou moeten prijsgeven, als het op wetenschappe lijk en militair terrein de Sovjets wil verslaan. „Het kan kort duren, het kan ook lang duren, voordat de krachten van de vrijheid de overhand krijgen en het grote monopolistische bouwsel dat ons bedreigt vernieti gen", aldus Dulles. De vraag is, meende hij, of we de Russen voorbij kunnen streven en toch onze essenti- ele vrijheden kunnen behouden. Een lid van de Amerikaanse con grescommissie voor atoomenergie kwam gisteren met de mededeling*, dat de Sovjetunie binnen vijf jaar een atoomvliegtuig kan hebben. De Ame rikaanse minister van Handel, Sin clair Weeks, heeft een beroep gedaan op de particuliere bedrijven, tech nici aan de regering „uit te lenen". Na 1 januari a.s. zullen tien a vijftienduizend personen uit Indo nesië naar Nederland moeten wor den overgebracht met de rijks- steun die de regering daarvoor be schikbaar heeft gesteld. De minis ter van maatschap, werk. mej. dr Klompé kwam tot deze conclusie in haar memorie van antwoord aan de Tweede Kamer. Over de terugkeer van een aantal Ambonne- zen uit Nederland naar Indonesië zegt de minister dat er aanwijzin gen zpn, dat die terugkeer gunstig is verlopen. De Russische autoriteiten hebben gisteren de eerste foto vrijgegeven van het hondje Citroentjein de cabine, waarmee het in de Spoet nik 11 de wereldruimte werd inge schoten, De foto, radiografisch ont vangen, toont het hondje in de cirkelvormige van luchtverversing voorziene cabine. DE TAS met 17.000 gulden, die dins dag door een Amsterdamse boekhou der was verloren, is terecht. De chauf feur van een wasserij had hem ge vonden. IN POLEN is de veiligheidsdienst be gonnen met „de bestrijding van on dergrondse organisaties, geleid door i politiek en moreel gedegenereerde t elementen". ER KOMT een gunstiger regeling voor gezinsverzorging en gezinshulp. Dit heeft. minister Klompé meegedeeld. De rijkssubsidies zullen o.a. met 5 pro cent worden verhoogd. FRANKRIJK heeft in beginsel over eenstemming bereikt met Egypte over het sluiten van een handelsverdrag, waarmee miljarden francs gemoeid zijn. „CONFIDENTIAL" en „Whisper", twee Amerikaanse tijdschriften, die de laatste tijd in geruchtmakende proces sen waren betrokken, zullen geen ont hullende verhalen meer brengen over de particuliere levens van beroemd heden. HET BEDRIJFSSCHAP voor banket bakkers zal de overheid toestemming vragen om op de dagen die vooraf gaan aan de feestdagen tot 21 uur, inplaats van tot 19 uur, te mogen be zorgen. IN NAGASAKI is een monument ont huld voor de Nederlander dr. Pompe van Meerdervoort, die honderd jaar geleden de westerse medische weten schap in Japan introduceerde. PROF. DRS. J. A. J. KLEYBERG van het philosophicum te Huis ter Heide is benoemd tot geestelijk adviseur van de nationale federatie van het Wit- Gele Kruis. MGR. CARDIJN, algemeen proost van de Kajotters, viert op 18 november te Brussel in alle stilte zijn 75ste ver jaardag. CARLOS GARCIA, tonutoe vice-pre sident van de Philippijnen, is volgens de laatste verkiezingsuitslagen vrijwel zeker tot president gekozen. IN HET R.A.I.-GEBOUW te Amster dam is gisteren de kunststoffenbeurs „Macroplastic" geopend, waaraan meer dan 306 firma's, die plastic ver werken, deelnemen. Verwachting van het K.N.M.I. tot hedenavond, opgemaakt gister- avond 23.15 uur: Droog weer met veel bewolking, maar later enkele verspreide op- klaringen. Overwegend matige oostelijke wind. Weer iets lagere temperaturen dan gisteren J Verwachting van het Belgisch 2 weerkundig instituut: Lichte tot 2 matige oostenwind, zwaar be- 2 wolkt tot betrokken, met nevel of mist. In de namiddag enkele op- j klaringen. Vandaag: zon onder 16.51 uur- maan op 23.56 uur. 2 Morgen: zon op 7.59 uur, maan onder 13.41 uur. Het muziekkorps van de oud strijders van de oorlog 1914- 1918 uit de stad Aalst bracht op de Wapenstilstandsdag een serenade aan hun oud-strijd makker, de 83-jarige A. v. H. en zijn 82-jarige echtgenote, t Het korps speelde er lustig op J los, maar daar er niemand in t de deuropening verscheen, was J men in de veronderstelling dat t het echtpaar was gaan wande- len en liet men het bij het spe- i len van enkele nummers. 's Avonds ging echter 'n schoon- J dochter een bezoek aan het echtpaar brengen. Zij kwam tot de ontdekking dat beide oudjes door kolendampvergiftiging om I het leven gekomen waren. Ook de vergadering van de Navo- parlementariërs in Parijs staat in het teken van de technische wedijver tussen oost en west. Gisteren heb ben verscheidene deelnemers aan de conferentie hun bezorgdheid geuit over het gebrek aan militaire en vooral politieke samenwerking tussen de Navo-landen. Zij waren van oor deel dat het op veel punten nogal eens aan die samenwerking ont breekt. Ook vroeg men zich af, wie op het kritieke moment zal kunnen beslissen over het gebruik van atoomwapenus. Sluipend gevaar Admiraal Jerauld Wright, atlan- tisch opperbevelhebber van de Navo- strijdkrachten deelde mee, dat de Sovjetunie over de grootste duikboot- vloot beschikt, die de wereld in vre destijd ooit heeft gekend. De Sovjetunie bouwt volgens hem een vloot, die groter is dan alle an dere vloten in de wereld, met uitzon dering van die van de V.S., tezamen. En dit uitsluitend met het doel, N. Amerika van Europa af te zonderen en de Navo ter zee te verslaan. Admiraal Wright somde vijf taken op van zijn commanda ter verzeke ring van de veiligheid in het gebied van de Atlantische Oceaan. De hoofdtaak is het gebruik van eenheden van de vloot die met kern wapens zijn uitgerust. In de tweede plaats is het nodig de verdediging te gen duikboten zo ver mogelijk naar voren te verleggen, naar de nauwe toegangen tot de Atlantische Oceaan, waardoor vijandelijke duikboten moe ten gaan. De derde taak is de verde diging van schepen en konvooien te gen duikboten en vliegtuigen. De vierde taak is de bescherming van kustgebieden tegen aanvallen door duikboten met geleide projectielen. En op de vijfde plaats, zei hij, zal de geallieerde vloot de verdediging van Noord-Amerika en Europa die nen te steunen. President Antonin Zapotocky van Tsjecho-Slowaije is woensdagaoeh- tend vroeg overleden. De president, die 72 jaar is geworden, werd negen dagen geleden in een sanatorium op genomen wegens hartstoornissen. Zapotocky behoorde tot de verdwij nende „oude garde" der Tsjechoslo- waakse communisten. De voormalige steenhouwersleerling die reeds voor de eerste wereldoorlog zijn loopbaan als vakverenigingsleider begon werd in juni 1948 premier in de plaats van Klement Gottwald. In maart 1953, na de dood van Gott wald volgde hij deze als president op. Hij was een der oprichters van de Tsjechoslowaakse communistische partij en speelde een belangrijke rol in een tijd waarin Tsjecho-Slowakije een der betrouwbaarste bondgenoten van de Sovjetunie is geworden. Zapotocky had geen reputatie van communistische theoreticus, maar hij werd „absoluut trouw" aan de partij en de Sovjetunie geacht. Jaren lang was hij een der belangrijkste sprekers der partij. Toen de Duitsers in 1939 Bohemen en Moravië bezetten, trachtte hij op last van de partij h,et land te ver- De minister van Verkeer en Wa terstaat heeft volgens de personeels- raad der N.S. het standpunt ingeno men, dat een tussentijdse herziening van het reglement dienstvoorwaar- den, waarhij loon- en arbeidsvoor waarden van het spoorwegpersoneel geregeld zijn, niet in overweging kan worden genomen. De personeeiraad heeft, naar hij ons verder mededeelt, met grote te leurstelling en met ernstige ontstem ming kennis genomen van het stand- punt van de minister, dat, naar de mening van de personeeiraad in het kader van het algemeen loonbeleid neerkomt op een exclusieve behan deling van het spoorwegpersoneel. De drie vakbonden zullen niet be rusten in deze afwijzing, aldus de personeeiraad. De Britse regering beschouwt de Perzische aanspraken op Bahrein als „ongegrond. Dit heeft een woord voerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken verklaard. Zoals gemeld wil Perzië het eiland Bahrein als veertiende provincie bij het land voegen. Volgens de Britse woordvoerder heeft Engeland nog niet te Teheran geprotesteerd, maar het zal wel zijn mening over de kwestie daar ken baar maken. De situatie in het deltagebied van de Po, waar tengevolge van door braken in de zee- en rivierdijken achtduizend hectaren onder water staan, zag er woensdag wat rooskleu riger uit. Hoewel het peil van de ri vier hier en daar nog stijgt, keert het getij in de Adriatische Zee, waar door het overstromingsgevaar spoe dig zal kunnen afvloeien, als er ten minste geen nieuwe regens komen. laten, maar hij werd met anderen aan de grens gearresteerd. Hij bracht de oorlog in verscheidene Duitse concentratiekampen door en werd in mei 1945 door het rode leger bevrijd. Zapotocky was gehuwd en had twee kinderen. Alle sportgebeurtenissen in Tsje cho-Slowakije zijn afgelast tot na de begrafenis op maandag a.s. Biosco pen en schouwburgeren moeten hun programma's aan de toestand aan- programma's aan de toestand van rouw aanpassen. In verband met de wedstrijd Ne- derland-België, zondag a.s. in Rotter dam. zullen de Spoorwegen een groot aantal extra-treinen inleggen, o.a. ook van Roosendaal en Eindhoven uit. Daardoor wordt het mogelijk, ruim 20.000 bezoekers van de wedstrijd per trein naar Rotterdam te brengerf. Doe je weer mee aan de grote Sint Nicolaas-wedstrijd van Dagblad De' Stem? Kijk elders in deze krant maar eens. Daar staat in het kort hoe je het pre cies moet aanleggen. President Coty heeft woensdag avond een spoedzitting van het Frwi^ se kabinet bijeen geroepen na eei» conservatieve opstand tegen de bej lastingmaatregelen van Gaillard; waardoor diens coalitieregering i4 gevaar dreigt te komen. De. conservatieve fractie in de Na tionale Vergadering heeft verklaard, dat de conservatieve afgevaardigden de regering wellicht in de steek zul-, len laten als zaterdag of maandag de belastingvoorstellen aan een vertrou» wensvotum onderworpen worden. - Van onze speciale verslaggever) Volgens minister Hofstra kan moei lijk reeds van een fundamentele ver betering van de financiële toestand van ons land worden gesproken. De enkele symptomen van verbetering zouden hoogstens kunnen bewijzen dat wij over het dieptepunt heen zijn. De overbesteding duurt nog onverminderd voort en dat eist de grootste waak zaamheid, mede door de ontstellende vormen die de kapitaaluitgaven van de gemeenten hebben aangenomen. Iedere inflatoire financiering, ook van de woningbouw, die als meest urgente taak voorop moet staan, wijst de regering af. De begroting bevat geen enkele stille reserve. Het tekort van 405 miljoen zal dus gedekt moeten worden zonder dat hiervoor wordt ge leend. De in het vooruitzicht gestelde belastingverhogingen zijn niet te ver mijden. Bij de replieken heeft dr. Lucas nog_ al scherp gereageerd op het socialis tisch proefballonetje, dat dr. Von deling had opgelaten, om de regering meer volmacht te geven de belasting tarieven binnen zekere grenzen te verhogen, zonder dat de Kamer daar in gekend wordt. Minister Hofstra had gezegd dat hij geneigd was dit niet direct ongrondwettig te noemen. Dr. Lucas zei keihard, dat dit de minister van Financiën dictatoriale macht zou geven. Het hooggerechtshof in Boe dapest heeft woensdag de 63- jarige Tibor Dery, de bekende Hongaarse schrijver, tot negen jaar gevangenisstraf veroordeeld „wegens het leiden van een or ganisatie tot omverwerping van het bewind". Drie andere vooraanstaande schrij vers, die met Dery hadden samenge werkt in de periode vóór het uit breken van de opstand, in oktober van het vorige jaar, kregen gevange nisstraffen variërend van zes tot an derhalf jaar. De 57-jarige auteur Gyula Hay, die ook toneelstukken op zijn naam heeft staan, werd veroordeeld tot zes jaar, omdat hij zich zou hebben schuldig gemaakt aan dezelfde activiteit als Dery. De dichter Zoltan Zeik, die 51 jaar is, kreeg drie jaar, terwijl de ongeveer veertigjarige journalist Ti bor Tardos wegens agitatie tegen de bestaande orde anderhalf jaar gevan genisstraf kreeg. De vonnissen werden in een bericht van één zin door het Hongaarse pers bureau bekendgemaakt. Het was het eerste officiële bericht dat de vier schrijvers, allen voormalige leden van de communistische partij, voor het gerecht waren gebracht. Waarnemers beschouwen hen als de belangrijkste Hongaren, die tot dusver in verband met de opstand terecht hebben ge staan. Het gebeurde een dezer dagen te Geleen, dat een vereniging van achtenswaardige dames een vergadering belegd had, waar op een bekend spreker uit het noorden van ons land was uit genodigd. Het gezelschap dames was op het vastgestelde uur aan wezig. Enkele dames, die de taak op zich hadden genomen de JÜke stemming en had voor deze ge mededelingen van de presidente. Hij ging zelfs zover daar enkele aanwe zige dames persoonlijk in te betrek ken. Het achtenswaardige gezelschap toehoorsters schoof ietwat onrustig op de stoelen heen en weer. Men keek elkaar verbaasd aan. Er werden fluis tergesprekken gevoerd. Ook verscheen er hier en daar een verholen glim lachje. De voorzitster zat in een moeilijk parket en meende de spreker er op te moeten attenderen, dat het gewenst was tot het onderwerp van de cau serie te komen, waarop de spreker spreker aan het staion af te ha- Hoi was hJïl fe,7 opmerkte, dat hij nog bezig was aan Ion bwomon opgezet. Het was hem aan te zien, zijn inieidin(r. Hij fantaseerde nog len, kwamen terugzonder dat hij even moest bekomen van de even verderf maar toen werd het de spreker. overhaaste reis en daarom streek hij toch overduidelük, dat hij in zodanige TTj, - met v®el vertoon van vrolijkheid zo gemoedstoestand" verkeerde, dat er iS hi r (dUS.det?,n maaÜ tUSS0ï1 tet ^twat verbaasd op- een einde aan de voordracht diende wel gemist hebben. Er zat niets anders ziende gezelschap van achtenswaardige gemaakt te worden op dan te wachten op de volgende dames neer, die niet al te best wisten De vjce-voorzitster zag zich genood- tiein, die een uur later bmnen zou hoe ze het hadden. Hij mengde zich zaakt hem op tactische, maar niette- l°pen. De dames maakten van de meteen in de conversatie en had on- min kordate wijze, het woord te ont- wachttnd een gezellig thee-uurtje. Er middellijk volle aandacht voor de nemen. De presidente zelf was intus- was volop stof voor een prettige con- kelner. sen weggegaan, blijkbaar op zoek naar Veiïjr^!je' j De voorzitster oordeelde het ver- mannelijke hulpkrachten. Toen deze Midden in het drukke geroezemoes stand]" maar vlug met de vergadering gearriveerd waren werd de niet stapte zo maar pardoes de spreker te beginnen en na een korte inleiding brandschone spreker met een zacht bm"?n- J gaf ze het woord aan de spreker. Deze lijntje naar buiten geloodst en in een Hij verkeerde in een opvallend vro- haakte meteen in op enkele zakelijke auto gestopt.... Woensdagmiddag heeft prof. dr. J. Zijlstra, minister van Economische Zaken, de nieuwe D.A.F.-motoren- fabriek te Eindhoven geopend. Op de foto ziet men (v.l.n.r.) mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooy, burgemees ter van Eindhoven; prof. dr. J. E. de Quaycommissaris van de ko ningin in de provincie Noord-Bra bant; de heer W. van Doorn; mi nister Zijlstra; dr. H. van Doorn en F. X. J. M. G. baron van der Stra ten Waillet, de Belgische ambassa deur in Nederland. Voor verdere bijzonderheden zie elders. Een punt van disucssie was ook do sergelijking die minister Hofstra had getrokken tussen Nederland en West- Duitsland, om te betogen dat het nor maal is wanneer een staat eigen staats vermogen vormt. Dr. Lucas bestreed dit als een drogreden. West-Duitsland heeft jarenlang geen cent aan defensie hoeven uit te geven. „Stel u eens voor dat Nederland dit twaalf jaar lang ook niet had behoeven te doen", zei hij. De positie van de onderontwikkelde gebieden blijft de aandacht van de Kamer trekken. Minister Suurhoff zei dat de werkloosheid hier niet groter is dan een jaar geleden. Minister Zijl stra kondigde aan dat in de industria lisatie-nota aan het probleem extra aandacht zal worden besteed. Minis- ter Suurhoff deelde nog mede, dat de regering veel begrip heeft voor het probleem van de laagst gesalarieerde werknemers die gezinnen hebben met niet-verdienende kinderen. Omtrent het pian, hen met een tijdelijke ver hoging van de kinderbijslag tegemoet te komen, heeft het kabinet nog geen definitief standpunt ingenomen. De heer Van der Ploeg (KVP) gat de regering te verstaan dat de laagst gesalarieerde ambtenaren met deze kinderbijslagregeling alleen niet gere<t zijn. Voor hen zal nog een aparte maatregel moeten worden getroffen. De westelijke grote drie en Canfcda hebben besloten voor te stellen, dat de ontwapeningscommissie met tien nieuwe leden wordt uitgebreid., na-* melijk Argentinië, Brazilië, Italië» Tsjecho-Slowakije, Zuid-Slavië, India, Birma, Tunesië, België en Australië» Dit voorstel moet worden gezien als een tegemoetkoming aan de Sovjet-Unie, die alle V.N.-landen lid van de ontwapeningscommissie wilde maken. Bij de opening van de nieuwe mi» torenfabriek van de D.A.F. te Eind* hoven heeft dr. H. J. van Doorn me degedeeld, dat de D.A.F. op de R. Al-tentoonstelling, die in febroarï 1958 wordt gehouden, de eerste mo* dellen zal kunnen presenteren van de nieuwe personenauto, die door de D.A.F. op de markt zal worden ge bracht. 't Is een kleine vierpersoonswagen met een door de D.A.F. gebouwde twee cilinder-viertact luchtgekoelde motor met een inhoud van 600 ec, welke voorin is geplaatst. Het is steeds moeilijk om bij een kleine wagen een behoorlijke lijn van de carosserie te bereiken, alduf dr, van Doorne, maar hij meent toch dat de D.A.F. met behulp van de stylisten er in geslaagd is tot eea fraai resultaat te komen. Met de aflevering van deze wa. gens hoopt men in het najaar van 1958 te kunnen beginnen. Het ligt dan ook in de bedoeling om, zodra de produktiecapaoiteit van bedrijfswagens volledig is benut, een nieuwe fabriek gereed te hebben voor de produktie van personen, auto's. Deze fabriek zal een capaci. teit hebben van 25.000 wagens per •jaar. Een Hongaarse rechtbank heeft, aldus het avondblad „Esti Hirlap", een merk waardige straf opgelegd aan Sandor Koerosi, een fanatie ke voetballiefhebber. Koe rosi had zich erg opgewon den over de scheidsrechter, die een wedstrijd leidde in de plaats Szentes. Na afloop stormde hij daarom op da arbiter af en sloeg hem te gen de grond. Nu mag Koe rosi van de rechter sijn ge hele verdere leven geen voetbalwedstrijden meer bijwonen.

de Stem | 1957 | | pagina 1