Nabetrachtingen Deltawet-debat Britse Televisie meerderjarig Samenwerking in Smirna Kan oog van vermoorde fungeren als fototoestel? Militair wordt strafrecht herzien W. Churchill vervolgt zijn Geschiedenis van Engeland Socialistische pers blijft de oesterkwekers vermanen Proef de nieuwe Moccona Chefarine „4" Blijf meester MOCCONA 5 derde blad WOENSDAG 13 NOVEMBER 1987 „De Tijd" vraagt: waarom toch geen contra-rapport de extra-krachtige poederkoffie van üouwe Egberts pittig en vol aroma Venlose politie onderzocht een tijdschriftartikel De ontsnappingen uit strafgestichten aouu man. Duitse journalist bleek fantast beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! Veertienjarige stal acht fietsen Verkiezingen in Argentinië WAT MunhaRPT maakt 15GOED direct klaar in de kop Briljant en beperkt Kan toorbediende pleegde fraude Reizigersverkeer met Duitsland wordt verruimd 3 (Advertentie) Behalve het partij-orgaan van de P.v.d.A. „Het Vrije Volk" heeft ook het socialistische dagblad „Het Parool" in de sensa tionele wending van het standpunt der Zeeuwse oesterkwekers tijdens het Tweede Kamer-debat over de Deltawet aanleiding ge vonden om van leer te trekken tegen Yerseke, oftewel de Com missie van Dertien tot behartiging van de belangen der oester- en mosselcultuur. Zoals bekend, trok de Commissie van Dertien uit de rede van minis ter Mansholt bij het Delta-debat de conclusie, dat de proefnemingen voor de oestercultuur in het Veeregat toch wel niets zouden uithalen. Die rede had hun eigen skepsis daaromtrent versterkt en zo kwamen zij tot het standpunt, dat het beter zou zijn die kostbare proeven (tien miljoen fl.) maar niet te laten uitvoeren en lie ver alleen op integrale schadevergoe ding aan te dringen; zulks vooral, om. dat de enige zekere mogelijkheid voor het behoud der schelpdierencultuur, het open laten van de Oosterschelde of het perforeren van de Oosterschel- dedam, geen enkele kans is geboden. „Het Parool" wil echter deze front wijziging, die in de Kamer tot uit drukking kwam in een (later terug getrokken) motie Den Hartog-van der Zaal, evenals „Het Vrije Volk" niets anders zien dan het resultaat van commerciële berekening van een klei ne groep belanghebbenden. Om dit aannemelijk te maken schrijft het blad o.a.: „Deze kleine groep, com mercieel volleerd, bezit een sterke monopoliepositieHet is de grote kwekers volkomen duidelijk, dat zij hun bevoorrechte positie zullen ver liezen, wanneer het oesterbedrijf naar de Grevelingen zou worden ver plaatst...." In een commentaar op een medede ling uit Zeeland over het geval be twijfelt „Het Parool" bovendien de datum, waarop de Commissie van Dertien overstag zou zijn gegaan tijdens of vóór het Kamerdebat? en besluit dan zijn opmerkingen aldus: „Spoedig zal Zeeland nu moeten la ten blijken, dat de Commissie van Dertien de typische spreekbuis is van een minderheid, de betrekkelijk kleine groep grote kwekers-exporteurs, die vanuit hun machtspositie er bijna al tijd in geslaagd zijn het gehele oes terbedrijf naar hun hand te zetten. Maar tegenover deze machtige min derheid staat de grote meerderheid van middelgrote en kleine bedrijven in de oesterteelt, voor wie verplaat sing naar de Grevelingen indien dit mogelijk zal blijken perspectieven opent, die zich voor hun tegenwoor dige bedrijven langs de Oosterschelde nimmer zullen voordoen". De betekenis van deze vermaning of afstraffing lijkt duidelijk genoeg. Er bestaan interne verhoudingen in de schelpdierencultuur, die de socia listen niet aanstaan en waarop wel licht ook aanmerkingen zijn te ma ken. Hier, waar het om het voortbe staan van het bedrijf als zodanig gaat, doen ze echter niet terzake. Niettemin moeten ze dienen om met een soort verdeel en heerspolitiek de weerstand in Zeeuwse kringen tegen de opzet van het Deltaplan en zijn kwestieuze uitwegen voor de bedreigde visserijen te breken. De bijna aandoenlijke zorg. welke „Het Parool" voor de kleine kwekers aan de dag wil leggen, kan voor dezen in het licht van de twij felachtigheid van het welslagen der proefnemingen in het Veeregat, toch maar een schrale troost zijn. Fred Thamas in „De Tijd heeft Fred Thomas in ook een nabeschouwing opleveren, dan is dat hoogstens ten profii te van de buitenlandse concur rentie". Aldus „De Tijd", die hier kennelijk doelt op de begerige blik ken waarmede in het oesters-etende België naar benutting van de Veere- gatproeven voor kunstmatige teelt nabij Oostende wordt uitgekeken. Dit is een soort onthulling welke ons blad niet verrast. Evenmin als het voor ons een verrassing is, als laatste zin van de „Tijd"-mijmerin,g te le zen: „En men heeft zo het gevoel, dat de tijd (met een kleine t) wel eens kon werken voor een open Ooster schelde". Ja, wie weet, wat wij in het Delta gebied nog zullen beleven! Inmiddels „De Tijd" gegeven bij het Delta-debat aan de hand van peilingen in Zeeuwse krin gen. Hij heeft daar een verbitterde stem ming aangetroffen bij de visserijen. „De bedrijven zijn ter dood veroor deeld en er is zelfs geen mogelijkheid van beroep. Wanneer, zo zegt men, een misdadiger in Nederland veroor deeld wordt, kan hij beroep aanteke nen en een andere instantie zal zijn zaak opnieuw bekijkenMaar wanneer een bloeiende, levenskrach tige tak van bedrijf krijgt aangekon digd, dat Waterstaat zijn vonnis heeft geveld, is dat een uitgemaakte zaak en kan men alleen nog de hand op houden in de hoop op enige vergoe ding. Er is aangedrongen op een con tra-rapport en dat was voor een zo belangrijke beslissing stellig de moei te waard geweest. Wie de cijfers en overwegingen, op grond waarvan men de schelpdieren cultures meent te moeten prijsgeven, objectief bekijkt en kennis neemt van de tegenargumenten, ontkomt niet aan een gevoel van onbehagen, In de Me morie van Antwoord werd echter ge zegd, dat zulk een rapport tijdrovend zou zijn. De afsluiting van de Ooster schelde komt nochtans op zijn vroegst over 20 jaar aan de orde. „Ook bij het Kamerdebat is door een der sprekers op een contra-rap port aangedrongen, maar de minister heeft er zelf niet op gereageerd. De duim (van Rijkswaterstaat) wees im mers omlaag. Barbertje moet han gen". In dit verband wordt ook gewezen op de afgewezen sluis voor de Veere- gatdam. „Er is voor de vorm eens geschermd met de kosten, die in dit geval te hoog zouden zijn. Maar, zo zegt men in Zeeland, alleen met de tegenvallers in het Haringvliet en nu onlangs weer het onbegrijpelijk échec in de Pluimpot (bedoeld zal wel zijn: met he bedragen, veroorzaakt door de tegenvallers in Haringvliet en Pluimpot - red. Dagblad De Stem) zou al een aardig begin van die kos ten zijn gedekt. De Pluimpot tussen haakjes, met zoveel ophef gedicht, is nog rustig open. Geen Kamerlid even wel waagt zich aan vragen daarover. Staat achter de minister niet het Delfts Orakel zelf; welke leek zou hier zijn stem durven verheffen?" Er is een onjuiste voorstelling van zaken gewekt met uitspraken als: Vóór alles veiligheid, zo gaat „De Tijd" ver. der: „Er is geen sprake van een al ternatief: behoud van de visserij of veiligheid. De veiligheid kan volledig verwezenlijkt worden, zelfs met een afsluitdam in de Oosterschelde, ter wijl tegelijk de oester- en mosselcul tuur niet zouden behoeven te ver dwijnen. Een perforatie in de afsluit dam zou deze oplossing geven. Maar Waterstaat wenst over deze concessie zelfs niet te spreken „De autoritaire Rijkswaterstaat" Wij moeten hier tevens op wijzen, dat ook in de „Nieuwe Rotterdamse Courant" door een Zeeuwse corres pondent gewag wordt gemaakt van de exclusieve en autoritaire opvat tingen van de Rijkswaterstaat", meer speciaal in verband met de negatieve beslissing omtrent de sluis in de Vee- regatdam. Het is niet noodzakelijk, dat wij aan deze stemmen voor onze lezers notg commentaar toevoegen. Herhaaldelijk hebben wij aan de hier weergegeven Zeeuwse standpunten gelegenheid tot uiting gegeven. De N. R. Crt. herinnert nog aan de verklaring voor radio en televisie van de directeur-generaal van de Water staat, ir G. Maris, na afloop van het Deltadebat, dat de behandeling van de Deltawet in de Kamer hem weer geleerd had, dat Nederland behalve een waterstaat ook een rechtsstaat is, Bij de Zeeuwse visserijen schijnt men dan toch wel een andere mening toe gedaan en of men haar voldoende recht liet wedervaren, blijft nog steeds de vraag. Ten profijte van het buitenland Tot slot komen wij nog even terug op de verdediging van „Yerseke" in de „Zeeuwse mijmering" van Fred Thomas. „Mocht het onderzoek naar de kansen van kunstmatige oester teelt (in het Veeregat) enig resultaat De minister van justitie geeft in de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over de begroting van zijn ministerie over 1958 uitvoe rig antwoord op vele vragen betref fende de ontsnapping van gedetineer den in strafgestichten. Hij geeft o.m. enkele gegevens over io-ioa?ntal ontsnappingen in de jaren 1983 tot en met 1957. Voor de oorlog was het grootste aantal ontvluch- nn?en. 23> wat een percentage van u,95 uitmaakte van het totaal aantal mfr 2 gedetineerden. Na de oorlog waren deze cijfers: '751 ontvluchtingen; 0,08 per centage. 1948: 63; 0,10. 1949: 102; S 1950: 78; 0.20. 1951: 79; 0.21 on i. i. J 0 14- 1953: 28; °-°9- 1954: 29j 0-11. 1955: 31; 013. 1956: 34; 0.14. ut nov.: 44; nog niet bekend, net aantal bouwkundige tekortko- mingen, waardoor ontsnapping mo gelijk wordt, blijkt omvangrijk te ujn, doch in een groot gedeelte er- n zou kunnen worden voorzien zon- J' ingrijpende verbouwingen. De minister heeft zich reeds gewend tot rijn ambtgenoot voor volkshuisves ting en bouwnijverheid teneinde over cte ie treffen voorzieningen en de daaraan verbonden kosten tot inter- ■E-aiJementaal overleg te komen. Medio september 1957 bedroeg het aantal vacatures bij het bewakings- ?!nn°n 149 man °P esn hoep» van Is het mogelijk, dat de ogen van een vermoorde onder bepaalde omstandigheden functioneren als een fototoestel en dat nader hand door een chemische bewerking van het netvlies een fotogra fische afdruk van de moordenaar te voorschijn kan worden ge bracht? In een aantal bladen hebben geruime tijd geleden over deze vraag artikelen gecirculeerd, waarin werd beweerd, dat dit het geval zou zijn. Daarbij werd een voorval aangehaald uit Joego slavië, waarbij de moordenaar tot een bekentenis zou zijn ge bracht. De Venlose politie wilde hiervan wel iets meer weten en heeft dit verhaal op zijn betrouwbaarheid getoetst. Het resultaat was vernietigend. Het hele verhaal blijkt uit de duim te zijn ge zogen door een Duits geillustreerd tijdschrift. Een Nederlands populair-weten- schappelijk tijdschrift bracht geruime tijd geleden een artikel over een vrouw, die in de Zuidslavische stad Mostar 's nachts in haar bed was ver moord. De politiearts van Moster had besloten gebruik te maken van een wetenschappelijke ontdekking, volgens welke een oog, dat gedurende een be paalde tijd in het donker had vertoefd en dan enkele minuten werd blootge steld aan het licht, een afbeelding op neemt van hetgeen in die korte tijd was waargenomen. Men had volgens het blad geconstateerd, dat de ogen van de vermoorde vrouw, toen men haar vond, gesloten waren. Waar schijnlijk had zij de moordenaar het laatst gezien. Prof. Horsten geloofde het niet Het blad vertelt dan. Jtoe het net vlies van een van haar ogen werd ver wijderd, langs chemische weg ontwik keld en gefixeerd en rhen toen een foto verkreeg, die haar man vertoon de. Deze zou spoedig daarop een vol ledige bekentenis hebben afgelegd. Het hele verhaal leek nogal fantas tisch, maar de bronvermelding, als mede de erbij geplaatste foto's en ver dere bijzonderheden, maakten het toch geloofwaardig. Het oude geval is enkele maan den geleden weer eens opgerakeld, in verband met enkele moordgeval len die onopgehelderd bleven. Som mige bladen hebben toen de vraag gesteld, of men de netvliezen der slachtoffers niet op soortgelijke wjjze zou kunnen ontwikkelen en fixeren. Prof. dr. G. P. M. Horsten, verbon den aan de oogheelkundige kliniek van het Wilhelminagasthuis te Am sterdam, verklaarde naar aanleiding hiervan, dat de medische literatuur geen enkele aanwijzing bevat, dat in deze richting resultaten zijn bei'eikt. Prof. Horsten sloot de mogelijkheid, om een moordenaar te vinden door middel van het omschreven procédé, met grote beslistheid uit. Het verhaal omtrent het in 1954 in Mostar voor gevallene moest volgens deze deskun dige een fabeltje zijn. De gemeentepolitie van Venlo vond hierin aanleiding zich rechtstreeks met de Joegoslavische politie-autoriteiten in verbinding te stellen. Dezer dagen nu ontving de employé de*- Venlose politie, die dit geval onderzocht, een brief van de Nederlandse ambassadeur in Belgrado, mr. G. E. baron van 71- tersum. Deze gaf hierin e*n uitvoerig resumé van hetgeen de vrouwe lijke hoogleraar in de gerechtelijke geneeskunde aan de universiteit van Belgrado hem had medegedeeld. Deze, mevrouw Juliana Bogicevic, schreef het volgende: „In 1950 heeft het te Belgrado ver schijnende weekblad NIN een bericht gepubliceerd, ontleend aan 'n Duits geillustreerd tijdschrift, volgens het welk men in Zuid-Slavië erin was ge slaagd het netvlies van een vermoerde vrouw te fotograferen. Aan de hand van de ontwikkelde foto, die de beel tenis vertoonde van een man, zou men ertoe gekomen zijn de moordenaar te vinden. In de wetenschappelijke en vakliteratuur van Zuid-Slavië wordt een dergelijk geval echter niet vermeld en enige vooraan staande criminologen, tot wie ik mij wendde, verklaarden ook geen kennis te dragen van het onder havige geval. De namen van po- litie-agenten en van het slachtof fer, die vermeld waren in het Duitse tijdschrift, bleken na veri ficatie in Mostar niet voor te ko men." Mevrouw Bogicevic concludeert hieruit, dat de gehele geschiedenis op verzinsels berust. En daarmee acht de Venlose politie het oordeel van prof. Horsten volkomen bevestigd. (Advertentie) Bt) pijn, griep of „landerig" gevoel zorgt een enkel tablet dat U weer met plezier üw werk kunt doen t Op zaterdag 2 no vember jl. heeft de BBC het feit herdacht, dat één en twintig jaar geleden de eerste re gelmatige televisie-uit zendingen de lucht in werden gezonden. Elke weekdag was er in het begin 's middags en 's aVonds een uitzen ding van een uur. Deze uitzendingen werden door zeer weinig men sen aanschouwd, aan gezien er slechts 300 personen waren, die een televisietoestel in bun bezit hadden.Maar het begin was er, en Broot-Brittannië was nu, op het gebied van de televisieuitzendin gen, een stap voor op de rest van de wereld. In 1939 stonden de uitzendingen reeds op een zeer hoog peil en bet aantal bezitters van televisietoestellen was in die drie jaar reeds gestegen tot meer dan 20.000. Plotseling werden toen echter, op de och tend van de 1ste sep tember 1939 tussen 11 en 12 uur, de uitzendin gen, in verband met de oorlogsdreiging, ge staakt. Men vreesde namelijk, dat de zender in het Alexandra Pala te. bij een eventuele luchtaanval op Londen, een te eenvoudig her kenningspunt zou zijn voor vijandelijke vlieg tuigen. Hervatting Om drie uur in de middag van de 7de juni 1946 werden de uit zendingen weer hervat. Deze datum werd met opzet gekozen, aange zien op 8 juni de over winningsparade zou plaats hebben, en de BBC besloten was om deze parade het onder werp te maken van de eerste directe repor tage-uitzending. In november 1949 verkreeg de BBC de Rank Film Studio's in Lime Grove, Shep herd's Bush in west- Londen. In totaal heeft zij daar 5 studio's tot haar beschikking. Bui ten deze studio's heeft de BBC ook volledig uitgeruste studio's te Bristol, Manchester, Birmingham, Cardiff en Glasgow. Een ideaal, waar men reeds lang naar streeft, is een geheel nieuw Televisiecen trum, waar alle afde lingen kunnen worden ondergebracht. Voor dit doel kreeg de BBC in maart 1949 de be schikking over een ter rein in Shepherd's Bush, „The White City" genaamd. In 1951 is men met de bouw van het Tele visiecentrum begonnen en men hoopt in 1960 de eerste televisieuit zendingen uit deze nieuwe studio te kun nen uitzenden. Eu rovisie Het eerste buiten landse programma werd in Engeland op 27 augustus 1950 ont vangen. Het was een uitzending van de fees telijkheden in Calais, ter gelegenheid van het feit, dat honderd jaar geleden de eerste tele graafkabel tussen En geland en Frankrijk werd gelegd. In 1951 trad Neder land tot de Eurovisie toe en Duitsland volgde in 1952. De kroning van koningin Elizabeth II, op 2 juni 1953, was de eerste grote televisie- uitzending, die door vele landen, buiten het Verenigd Koninkrijk, werd gerelayeerd. In 1954 traden Zwit serland, Italië en De nemarken tot de Euro visie toe. Op het gebied van het mili taire straf- en strafprocesrecht zijn thans twee projecten in voorbereiding: enerzijds een nieuw wetboek van militair strafprocesrecht ter vervanging van de uit 1814 daterende rechtsplegingen bij de zee macht en bij de landmacht, anderzijds een voorlopige her ziening van de beide rechts plegingen benevens een wijzi ging van het militaire straf recht en het tuchtrecht- Het nieuwe wetboek zal worden ontworpen door een commissie van deskundigen onder voorzitterschap van de president van het hoog mili tair gerechtshof, mr. J. W. U. Doorn bos. Met de voorbereiding van dit nieu we wetboek zal, naar te verwachten valt, enkele jaren gemoeid zijn. Het andere project de voorlopige herziening van de beide rechtsplegin gen en de wijzing van het militaire strafrecht en het tuchtrecht is praktisch gereed. De voorlopige herziening van de beide rechtsplegingen heeft onder meer ten doel in afwachting van de totstandkoming van het nieuwe wet boek, reeds thans de overgang naar de vredeskrijgsraden mogelijk te ma ken. De absolute competentie van de krijgsraden wordt in het ontwerp uitgebreid, zodat ook hoofdofficieren in eerste aanleg voor de krijgsraden terecht zullen staan. De relatieve competentie tussen de krijgsraden van de rechtspleging bij de zeemacht en die van de rechtspleging bij de landmacht blijft ongewijzigd. De re latieve competentie tussen de krijgs raden van de rechtspleging bij de landmacht onderling wordt in zover re gewijzigd, dat ook het zich bevin den binnen het rechtsgebied van een krijgsraad voor die krijgsraad com petentie schept. Mede gezien het feit, dat in de praktijk van de militaire rechtsple ging op liet punt van het vrije ver keer lussen de verdachte en zijn raadsman reeds in aanzienlijke mate aansluiting bij de gewone strafrechts pleging wordt gezocht, kan verwacht worden dat in het nieuwe wetboek van militaire strafrechtproces in dit Door de aanhouding van het veer tienjarig meisje W. uit Ede. heeft de politie aldaar klaarheid gebracht in verscheidene rijwieldiefstallen. Het meisje bekende de laatste paar maan den acht fietsen en een bromfiets te hebben ontvreemd. Vrijwel alle rij wielen konden worden teruggevonden, daar het meisje de diefstallen niet pleegde om ze te verkopen of op an dere wijze te verhandelen. Wanneer ze ergens een onbeheerde fiets zag staan, die haar wel beviel, kon ze blijkbaar de verleiding niet weerstaan en nam ze de fiets mee. Het rijwiel, dat ze op dat ogenblik in haar bezit had, verstopte ze dan meestal ergens In het bos rond Ede en daar door kon de politie op haar aanwij zing vrijwel alle fietsen terugvinden. De jongedame werd aangehouden toen ze inplaats van een fiets voor de afwisseling een® een bromfiete buit- maakte. opzicht nauw bij de regeling van het wetboek van strafvordering zal wor den aangesloten. Zijn standpunt ter zake zal de minister echter eerst definitief bepalen, nadat hem terzake voorstel len van de commissie Doornbos heb ben bereikt, aldus de minister van Justitie in zijn antwoord aan de Tweede Kamer over de begroting 1958 van zijn departement. Van officiële zijde in Buenos Aires is meegedeeld, dat president Arambura van Argentinië de algeme ne verkiezingen heeft vastgesteld op 23 februari 1958. Op die dag zullen ge.kozen worden de president en de vice-president van Argentinië, de leden van de volks vertegenwoordiging en de senaat en de provinciale en gemeentelijke auto riteiten. (Advertentie) over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten Zij schenken de rust tot herstel Week-end bus Normale bus (of potje) Gezinsbus f 1.36 f 2.40 f 8.90 Douwe Egberts poederkoffie Winston Churchill gaat voort met het schrijven van de ge schiedenis van de Engels spre kende volkeren. In het pas ver schenen deel is hij gekomen aan de eeuw der revoluties, het tijd perk van 1688 tot 1815. Deze schrijver, die zelf als staatsman en strateeg zulk een groot brok geschiedenis mee heeft helpen maken, ligt het niet, diep in te gaan op godsdienstige, wijsge rige en economische achter gronden van de historische ver schijnselen. Voor hem zijn het vooral de vorsten en veldhe ren, de ministers en hun raad gevers, die zijn aandacht heb ben. Het boeiende spel van politieke en diplomatieke intriges, van parlemen taire en militaire veldslagen overziet hij alsof hij er zelf bij is geweest en met zijn gespierde en beeldende stijl laat hij ze ook de lezer mee beleven. Zo is dit zeker niet de volledige ge schiedenis. Maar bladzijde na blad zijde is er wel een bont bewegen van figuren en krachten, die vernuftig op elkaar inwerken en die door overwin ningen en nederlagen het Britse Rijk opstuwen tot steeds groter hoogte en politieke betekenis. Het verhaal begint met Koning Willem III, die juist zijn schoonvader heeft verjaagd en die nu de Repu bliek, waaruit hij voortkwam en het koninkrijk, dat hem toeviel, samen brengt in de grote strijd tegen het streven van Lodewijk XIV naar de hegemonie. Met grote liefde en uit voerigheid schildert Churchill de machtige daden van zijn voorvader, de Hertog van Malborough, wiens prestaties echter telkens weer wer den gefrusteerd door de politici. ,,Het vermogen van Frankrijk om Europa te overheersen was gebroken en eerst Napoleon kon het weer tot leven wek ken". Dan komt na de dood van de laatste der Stuarts, „de goede konin gin Anna", het Hannoverse Huis aan het bewind en het zijn nu ook de Whigs, die de toon gaan aangeven in de politiek. Tevens begint de kolonia le expansie, die in het moederland eerst een tragi-komische speculatie woede ontketent. Het Britse Rijk breidde zich echter uit naar alle windstreken, doch in de Amerikaan se koloniën liep de vrijheidsdrang uit op een voor Engeland door onvol doende begrip verloren oorlog. Chur chill verhaalt er uitvoerig van, doch zonder ira ac studio. Hij spreekt zelfs van „de onvermijdelijke breuk", ech ter ook weer zonder die onvermijde lijkheid te verklaren of uit te diepen. Ook als hij over de oorzaken van de Franse Revolutie komt te spreken, moet men geen diepgaande analyses verwachten, maar het verhaal komt weer briljant op dreef, als de grote worstelingen met Napoleon aan de orde komen. Dit is een figuur, waar op zijn pen zich markant kan slijpen. „Corsicaan, Jacobijn, generaal, wa ren mijlpalen, die hij achter zich had gelaten. Als de volgende stap zag hij nu niets minder dan een verovering van het Oosten op de wijze van Alexander de Grote". Men zal het een oer-Brit ook niet euvel duiden, dat hij aan Trafalgar meeslepende bladzijden wijdt en William Pitt de tol van prachtig proza betaalt. En dan besluit het boek met Waterloo en het Congres van Wenen. „De ge matigdheid van de regeling met Frankrijk was haar grootste succes". En hij ziet reeds vooruit in de negen tiende eeuw, als hij constateert: „De stoot van de Franse Revolutie was door het genie van Napoleon naar de vier windstreken van Europa ver spreid. Idealen van vrijheid en natio nalisme, geboren in Parijs, werden aan alle Europese volken doorgege ven. In de komende negentiende eeuw zouden zij gevoelig in botsing komen met de geordende wereld, waarnaar het Weense congres had gestreefd. Al was Frankrijk verslagen en zijn kei zer gevallen, de beginselen, waardoor het was bezield, leefden voort. Zij zouden een grote rol spelen bij de verandering van de regeringsvormen in alle Europese landen, Groot-Brit- tannië niet uitgezonderd." Hiermee besluit dit derde deel, dat de grote kwaliteiten en beperktheden van de vorige delen nog meer opval lend demonstreert. De uitstekende vertaling van John Kooy is voor de Nederlandse lezer nog aantrekkelijker gemaakt door een reeks van verhelderende aante keningen en een uitvoerig register met een encyclopedisch karakter. Het is éen fraai boek in een fraaie uit gave van Elsevier. Een 30-jarige Amsterdamse kan toorbediende heeft zich, volgens een mededeling van de Amsterdamse po litie, door het plegen van valsheid in geschrifte met ongeveer f 35.000,- verrijkt ten nadele van zijn werk gever. Gedurende ongeveer twee jaar heeft hij aldus de politie ge fraudeerd. Facturen verantwoordde hij niet op de juiste wijze en boekin gen verrichtte hij opzettelijk foutief, ontvangen bedragen liet hij via de girorekening van het bedrijf over schrijven op zijn privé-rekening. De minister van Justitie, prof. dr. I, Samkalden, geeft in de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over de begroting van zijn ministerie voor 1958 te kennen, dat hij bereid is het reizigersverkeer met Duitsland te verruimen. In april 1957 is Neder land overgegaan tot algehele afschaf fing van de visumplicht ten aanzien van onderdanen van een aantal lan den, waaronder Duitsland. Reeds sinds het voorjaar 1957 geldt, dat Duitsers voor korte bezoeken in Nederland worden toegelaten, indien zij in het bezit zijn van een door de Bondsre publiek Duitsland afgegeven geldigs „Personalausweis". Omtrent de tekst van een overeenkomst terzake wordt nog onderhandeld met de Duitse Bondsregering. De onderhandelingen omtrent de ontwerp-overeenkomst zijn nog niet ten einde gevoerd. Kort geleden is de aangelegenheid tussen Nederlandse en Duitse ambtenaren aan een hernieuwd onderzoek onder worpen. Er is aanleiding te vertrou wen, dat de onderhandelingen bin nenkort hun beslag zullen krijgen en dat de te treffen overeenkomst in elk geval vóór het volgende reisseizon in werking zal kunnen treden. Van Nederlandse zijde is bedongen, dat Nederlanders Duitsland ook zullen kunnen binnenreizen op vertoon van andere bescheiden dan van een geldig paspoort. Smirna, tweede stad in groot- door een Frans-Nederlandse com- te van Turkije, krijgt een nieuwe I binatie en kan naar men hoopt vol- haven. Het complex wordt gebouwdl gend jaar in gebruik worden geno men. De bijgaande -foto geeft een overzicht van het werk weer.

de Stem | 1957 | | pagina 9