ARMOEDIG IS HET LEVEN —7 Tornado teisterde Texas OP SARDINIË De Engelse heg: omlijsting van kleurig schilderij BOEKENPLANK Zn. Ontdekking van een vergeten eiland (I) - De Sint heeft kinderboeken T reinontsporing in Frankrijk DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 13 NOVEMBER 1957 Uitkering gemeenten ruim 757 miljoen Köchels Verzeichnis vernieuwd ZAMHMEL 1-°iram Het inwendig gebed de apostel van Personeelstekort bij Rijkspolitie *3. 7,? (Van een bijzondere m edewerker) Mijn reis naar Sardinië is eigenlijk de vervulling van een afspraak van verleden jaar. Op een kille regenach tige avond in oktober stond ik op een eenzaam perron van de Gare de Lyon in Pa rijs te wachten op de nacht trein, die me naar Turijn zou brengen. Enige meters van me af stonden 'n paar mannen; diep weggedoken in hun jassen, een sigaret te roken naast hun bagage. Het bleken Italiaanse landarbei ders te zijn, die in de zomer maanden in de omgeving van Patijs werk hadden ge vonden bij de boeren en nu weer naar hun eiland, Sar dinië, teruggingen. Ik moest bij hen in de coupé komen zitten. Het was een won derlijk stel. Een jongen van 15 jaar die 6 maanden lang in een stenenfabriek had gewerkt, en vier mannen van ongeveer 30 jaar. Vuil en ongewassen, huive rend van de kou, waren ze blij dat ze weer naar hun eiland te rug konden gaan. We raakten in gesprek en in- plaats van te gaan slapen hebben we de hele nacht gepraat over de sociale toestanden in Italië, over het communisme en over de houding van de Kerk. Aan mij zagen ze dat ik pries ter was en daarom duurde het even voor ze verklaarden dat ik nu maar niets moest menen: zij Stemden altijd op Togliatti. Och, grote bekeringen zal ik wel niet gemaakt hebben die nacht, maar we hebben samen vriendschappelijk gepraat en toen we de volgende morgen doodop van ons nachtelijk debat in Tu rijn aankwamen, heb ik de man nen met handslag moeten belo ven dat ik hen het volgend jaar zou komen bezoeken. Nu ben ik zo ver, dat ik zo juist Sardinië heb bezocht. Het is voor mij een openbaring gewor den, dit wonderlijke eiland met zijn zo sympathieke bevolking. Ik wil er u graag een flits van laten zien, enige bladen uit mijn dagboek scheuren en u die zo la ten lezen als ik ze daar heb op geschreven. Landschap ruw en woest Een moderne boot heeft ons vanuit Civitavecchia, de haven van Rome in 8 uur naar Olbia gebracht, een ijleine vissers plaats in het noord-oosten. In de kerk van Olbia ga ik mis lezen. Hier krijg ik mijn eerste indruk van Sardinië. Twee watervlugge misdienaar- tjes komen de sacristie instor men en zullen me dienen. Het zijn prachtige kereltjes, zwart, slecht gewassen met minuscule broekjes en donkere ogen. Het is een gewone dag in de week, maar de kerk is goed ge vuld en het valt me op hoe de voot de mensen bidden. Veel vrouwen zijn er in de kerk, veel gaan er ook te communie: zwar te gestalten, geheel gehuld in een donkere omslagdoek die over hun rug naar beneden valt en in een zware donkere jurk, die ongeveer tot op hun voeten komt. Vanuit Olbia brengt een oude stoomtrein ons tot Chilivani en vandaar naar Sassari. Het is voor ons de eerste kennismaking met het Sardijnse landschap. De natuur is ontzaglijk woest. Overal slingert de trein zich tus sen de ruwe bergketens door. Grote onbebouwde gebieden, be heerst door zware stenen, steeds weer stenen. Dit is de voornaamste karak tertrek van het Sardijnse land schap en zo zal het gedurende de hele tocht blijven: groots, zwaar, maar dor en onvrucht baar. Massale bergen, grote blokken graniet. Hier en daar pogingen om het land de rotsen! te ontginnen. Ploeteren op slecht boerenland We passeren hele velden car- ciofi (artisjokken), de meest ge teelde groente in Sardinië. Het graan staat er slecht voor: in de meeste gevallen is de bodem al te rotsachtig en je ziet hoe de mensen geploeterd hebben om de bodem te dwingen tot vrucht baarheid. Op de slordige en schrale akkers liggen overal gro tere en kleinere steenhopen, bij elkaar geraapt van het land. De landerijen zijn zelf meestal omgeven door een muur van los op elkaar gestapelde stenen: een meter hoog, een halve meter breed. In Nederland zou 'n dergelijke muur onbetaalbaar zijn. Hier zijn de mensen blij dat ze tenminste een gedeelte van de stenen kwijt zijn. De muur kost hun aan werk loon niet meer dan 65 lire (40 ct.) per meter. Voor dat geld ko pen ze geen ijzeren afrastering. Vanuit de trein zien we ook de eerste kudden langharige scha pen. Koeien zie je er bijna niet. Het land is te kaal en de weiden te dor. Hier en daar staan grote borden die aankondigen, dat hier een landhervorming wordt uitge voerd. Het is vooral de vorige rege- ring-Segni (zelf een Sardijn) die voor de eerste keer energiek be gonnen is met de doorvoering van ruilverkavelingen. Zware tjractors trekken ploegen met diepe punt- messen door de bodem en woe len de stenen op, die in grote vrachtwagens worden afgevoerd. Wegen worden aangelegd en ein delijk gaat men zorgen voor be vloeiing van het land. zodat de droogte de grootste kwaal van Sardinië waar in de zomermaan den nauwelijks een druppel wa ter valt eindelijk bestreden kon worden. De resultaten zijn duidelijk: betere akkers met meer kurkbo men, olijven en zelfs hier en daar boomgaarden. Maar 't landschap wordt over heerst door de woeste rotseen, waartussen zich het taaie gras een plaats veroverd heeft: een land van herders en schapen. Als de mensen mijn brevier zien, is hun aandacht getrokken. Nauwelijks kunnen ze wachten met hun nieuwsgierige vragen tot ik met een kruis mijn gebed be sloten heb. Als ze horen dat ik 'n Nederlander ben, kijken ze me ineens veel vriendelijker aan. Zo zal het me steeds weer op nieuw vergaan: Nederland heeft op Sardinië 'n buitengewoon goe- de naam en dat komt uitsluitend door 't feit, dat de mensen dank baar zijn dat mannen uit Sardi nië op onze mijnen werk gevon den hebben. Sassari triest en donker Sassari is een van ie groot ste plaatsen van het eiland. In grootte de tweede stad van het eiland is zij typerend voor de achterlijke toestand, waarin het grootste gedeelte van Sardinië zich bevindt. Zij vormt voor het omliggende platteland het land bouwcentrum. Industrie is er niet, behalve enige dwergmijnen van lood en zink, enige kilometers buiten de stad. Het is er verschrikkelijk. Natuurlijk, er zijn ook enige mooie, moderne gebouwen. Maar een grote, moderne straat, die vergeleken zou kunnen worden met de Grote Staat in Maas tricht. de Saroleastraat in Heer len of de Steenweg in Jloermond, is er niet te vinden. Wat met Cor so (in Italië altijd de voornaam ste straat! wordt aangeduid, is niet meer dan een tamelijk smal ,en druk geval, aan beide kanten omzoomd met tweederangs win kels, die kennelijk boven hun stand en die van de inwoners le ven. De volkswijken van Napels mogen nog armer zijn dan wat we hier te zien krijgen hier is het massale, hét nergens in heel de stad anders-zijn het deprime rende. We wandelen de ene slop in. de andere uit. Smalle, vuile straat jes, die krioelen van kinderen. Kinderrijkdom Kinderrijkdom is een opvallend kenmerk van Sardinië. Er zijn veel gezinnen met 8 of 10 kin deren. De kleinen rollen onge veer over je heen, zwart en on aangeraakt door water en zeep, maar vlug als ratten en vol be langstelling voor vreemden. De vrouwen hangen uit ramen en deuren. Zo proberen zij de zware hitte, die overal in de krotwo ningen hangt, te ontvluchten. Ook zij zien er robuust en krachtig uit; ondanks hun armoede fiere en mooie gestalten, die trots en waardig met de waterkruik op hun hoofd door de straten lopen, neen, schrijden. De volgende morgen vertrek ik met mijn Vriend, een ingenieur uit Wageningen, naar Alghero, de havenplaats van Sassari. Hij gaat de landhervorming bekijken en komt 's middags terug met een dramatisch verhaal over de ontzaglijke moeilijkheden, die hier overwonnen moeten worden eer het land in cultuur gebracht kan worden.Dan moeten de men sen nog bewerkt worden om vlak bij hun akkers te gaan wonen. In de meeste gevallen woont de boer in Italië in een kleine stad, kilometers ver van zijn land verwijderd. Uren verspeelt hij iedere dag met heen en terug lo pen. Overal kom je tegen de avond mensen tegen, die met een ver moeid gezicht naast hun os lo pen, met de hak op hun schou ders: de boer die twee uur moet lopen eer hij thuis is. Ook de Sardijn geeft deze ge woonte niet vlug op. Mussolini heeft 20 jaar geleden vele boe ren eenvoudig gedwongen te gaan wonen in de nieuwe boerderijen, die midden op de velden gebouwd waren. Maar graag doen de men sen het niet: zij zijn bang voor de eenzaamheid en de Italiaan wil zijn uitgebreide familie graag zo dicht mogelijk bij zich in de buurt hebben. Hij schuwt de 'eenzaamheid. Alghero Alghero is welvarender dan Sas sari. Voor een gedeelte is de stad nog omgeven door oude vesting muren, eeuwen geleden door de Spanjaarden aangelegd. De stad draait zich om de zee heen, de zee die haar een karige welvaart brengt en in de lagtste jaren in de zomer toeristen naar de stran den lokt. Hier zijn ook enige prachtige gebouwen, opvallend door hun sterk Spaans aandoend karakter. Maar hoe mooi vaak de oude kerken zijn, hoe typerend de huizen, wat ons hier steeds weer opnieuw trekt is het type van de mens en de grootsheid van de ruwe natuur. Vertellend over Sar dinië spreek je niet veel over kunst, maar wel over het volk, en de natuur. Overal zien we ook de kleine Sardijnse ezeltjes. We hadden ze gisteren al in Sassari gezien,maar hier maken we nog een foto van een bijzonder mooi span. Het rus tige, kleine dier trekt een voor werelds oud karretje, waarop een stok-oud zustertje zit naast een zwart, vervaarlijk ingehuld bes je. Een krom. oud mannetje loopt er naast. In zijn ogen schit tert iets van het oude felle vuur en hij commandeert het trouwe beest, als in betere dagen een compagnie weerbarstige soldaten. Op een terrasje dat uitziet over de kleine vissershaven eten we ons middagmaal, zoals de Sardij- nen, een bord spaghetti met bit tere schapekaas en brood. (Advertentie) Steden en dorpen in drie Ameri kaanse staten zijn enige ciagen ge leden geteisterd door een tornado. Bijgaande foto werd gemaakt in het plaatsje Groves in Texas, we zien leden van een bergingsploeg in de ruïnes zoeken naar niet vernielde eigendommen van de slachtoffers. In totaal zijn er tengevolge van de tornado dertien doden te betreu ren, terwijl er minstens 260 gewon den waren. De materiële schade be droeg alleen in Groves al vijf mil joen dollar: 160 huizen werden er verwoest. In een nota van wijzigingen op de begroting 1953 voor het gemeente fonds stellen de ministers van Finan ciën en van Binnenlandse Zaken. Be zitsvorming en Publiekrechtelijke Be drijfsorganisatie aan de Tweede Ka mer voor de algemene uitkering aan gemeenten te bepalen op f 757.583.400 en de reserve over de lopende dienst vast te stellen op f 89.000.000. Uit de toelichting blijkt, dat de mid delen voor de belastinguitkering wor den geraamd op f 325.609.000. De muziekuitgeverij Breikopf Hartel in Wiesba'den heeft plannen voor een nieuwe uitgave van het ..Köchel-Verzeichnis", dat de compo sities van Mozart omvat en naar zijn samensteller, de Oostenrijkse muziek historicus Ludwig. ridder von Köchel (18001877) is genoemd. Deze vier de oplage zal begin 1960 gereed zijn. De uitgeverij heeft de voorbereiding van deze nieuwe uitgave opgedragen a.an professor Ernst Teichert in Salz burg, die daarbij door het centrale instituut voor Mozartonderzoek in Salzburg wordt ondersteund. Gratis dierfiguurtjes bij ZAANHAGEL! Vraag inlichtingen bij Uw winkelier voor het verkrijgen van 10 plastic dierfiguurtjes in ivoor- en transparante kleuren. Uw kinderen zijn er de hele dag zoet mee. 68 cent de lekkerste chocoladekorrels van échte chocola Waar, hoe of wanneer u in Engeland reist, hoe u het land schap ook ziet, uit het raampje van een vliegtuig, van een trein of van een auto, U zult altijd hetzelfde patroon ontwa ren, namelijk velden, tuinen en parken omzoomd door groene heggen. Het gehele jaar door is deze „lappen deken" een van de meest opvallende en kleu rige kenmerken van het En gelse platteland. In het voorjaar ligt' er een waas van jong groen over het land. ter wijl tegen het einde van de zomer de groene weiden afgewisseld wor den met het goud van de tarwe en de gerstvelden en de zilveren glans van de havervelden. Zelfs in de winter behoudt het land in grote trekken hetzelfde pa troon een groen grasveld hier. ginds grijsachtig omgeploegd land op de krijtheuvels, roodbruin in de dalen, soms zelfs okergeel van kleur en in het westen van Enge land donkerrood. Maar waar u ook kijkt, overal staat een heg tussen de velden en wegen. In vroeger tijd was het bouwland in Engeland gescheiden door aar den wallen, maar de heg is nu reeds eeuwen lang het karakteris tieke kenmerk van het Engelse ^landschap. De hebben zijn veel meer dan alleen maar een scheiding van de velden. Zij bieden het vee op de velden en de mensen op de wegen' bescherming tegen regen en wind en vele vogelsoorten, zoals de me rel, lijster, hettwinterkoninkje, de geelgors en nog vele andere bouwen hier hun nest. Variatie Denk niet dat de heggen over het gehele land het zelfde zijn. Inte gendeel. Er worden allerlei strui ken en bomen voor gebruikt en in ieder deel van Engeland heeft de heg zijn eigen karakter, In het westen van Engeland, met name in het graafschap Devon vindt u honderden kilometers beu- kehagen. die evenals de beuke- bomen in het najaar zo'n prachtige roodbruine tint hebben. In het midden van Engeland vindt men de hagedoorn- en de sleedoornheg, sterk en stekelig. In het voorjaar is de hagedoorn over dekt met witte bloesem, waardoor het lijkt alsof het landschap in een bruidstoilet is gehuld. De sleedoorn, of sleepruim, draagt in de herfst kleine zure paarse vruchten, waarvan men een soort jenever maakt. Tussen deze heggen groeien wilde rozen, die in juni in bloei staan en in de winter paarse rozebottels dragen. Ook leveren de heggen vele soor ten vruchten, zoals in september de zoete bramen, wilde pruimen en de vlierbessen, waarvai^ een sterke rode wijn wordt gemaakt. Later in riet jaar komen de hazelnoten. In maart ziet men tussen de heg gen het paarse of witte viooltje, en iets later de sleutelbloem, arons kelken, anemonen en het wilde vin gerhoedskruid. Onderhoud Hoewel heggen een natuurlijke afscheiding zijn en deel uitmaken van het wilde plantenleven, blijven zij niet bestaan zonder er naar om te kijken. Want zonder geregeld on derhoud verwilderen zij en dan ont staan er gaten waardoor vee en schapen uit de omheining kunnen ontsnappen. Om de drie of vier jaar dus. moet de heg worden gesnoeid, hetgeen «alleen door experts kan worden gedaan. Dan ziet men in de wintermaanden behalve wanneei het hard vriest mannen aan hel werk. Het resultaat van hun arbeid is een stevige -heg, drie of vier voet hoog, met een dak van groene bla deren. Binnen drie jaar zal hij 12 voet hoog zijn, waarna dan de tijc) komt, waarop hij weer zal moeten worden gesnoeid. Het is fascflierend om een hegsnoeier aan het werk te zien. Tegenwoordig worden er zelfs in verscheidene streken van het land wedstrijden in het snoeien van heg gen gehouden. In sommige streken zijn de heg gen in de loop der tijden vervan gen door andere scheidingslijnen. De streek rondom Sedgemoor. in het graafschap Somerset, bijvoor beeld, en de ,,Fen Country" in het oosten van Engeland, zijn laaglig- gende moerasgebieden; hier moet het land gedraineerd worden en de velden worden dan ook gescheiden door de voor twee doeleinden be stemde sloten. In plaats van de heggen groeien hier lange rijen wilgen langs de slootkanten. Deze geven de streek een eigen karak ter. Op de heuvels in de Cotswolds en in het noorden van Engeland kun nen heggen, noch bomen groeien; de velden zijn hier gescheiden door stenen muren. De steen, waar de muren van zijn gebouwd, wordt ter plaatse gevonden. Het opbouwen is een hele kunst, want de stenen wor den zonder cement op elkaar ge legd; toch is de muur zó sterk dat hij vele jaren storm en regen kan verduren. Tussen de stenen groeien meerdere wilde planten zoals strandkruid, varens en rotsplanten. De heg vormt zo zeer een deel van Engeland, dat hij ook in de tuinen een speciale plaats in neemt. In bijna elke tuin zult u heggen aantreffeneen liguster-, hulst-, haagbeuk- of doornstruik heg in sommige ouderwetse tuinen vindt men heggen van la vendel, die de lucht op een zon nige namiddag in juni parfume ren. Maar de beste zijn de zgn. ..evergeen" heggen de buks ■ui de taxis welke men in de runen van oude landhuizen vindt Vele eeuwen hebben de snoeiers >d deze heggen hun fantasie botge- 'ierd en de struiken hebben dan oms ook zonderlinge vormen Meestal echter worden ze in de ■--orm van een dier gesnoeid. De unst van het snoeien van heggen "ordt in Engeland topiary" ge- loemd. U. zult in Engeland nergens ver choeven te reizen om een heg te zien; hetzij de „deftige" heg in een tuin. of de „wilde" op het veld. Alle vertegenwoordigen zij een deel van het landelijke leven in Enge land. Uitgevers noch de Goede Sint schij nen zich door het monster van de be stedingsbeperking schrik te laten aanjagen. Evenals vorig jaar con stateerden wij ook nu tot onze grote vreugde, dat de boekenmarkt een nieuwe toevoer van goede kinder lectuur heeft gekregen. Zo vonden we voor jongelui (en niet minder voor opvoeders) in „Bob Vredeveld wordt man" van Mr. Jan Kruysman een uitstekend verhaal over een geheel in onze moderne tijd levende frisse Ne derlandse jongen. Zelden ontmoetten we in een werkelijk zo boeiende ro man zo'n scherpe analyse van de jongensziel. Warm aanbevolen (Uit gave De Fontein Utrecht). Aangekondigd als „een fijn boek voor de jeugd, die van kunstmanen en ruimtevaart droomt" bezorgde Lannoo te Den Haag de door Albert Kuyle vertaalde ongelofelijke ge schiedenis van Henry Winterfeld „Er kwam een meisje gevlogen". Dat meisje bleek namelijk met een ruim teschip van de ster Asra te zijn ge komen en zij beleeft op deze aarde met enkele kinderen de meest vreem de avonturen. Tenslotte komt haar vader met een ruimteschip zijn lie veling opzoeken. Maar eer het zover is, zijn wij dan weer bijna 200 span nende bladzijden verder. Voor kinderen en grote mensen heeft Leopold Uitgevers Maatschap pij te Den Haag een lofwaardige ver taling gegeven van „De Honderd en één Dalmatiners" van Dodie Smith. Twee jonggehuwde hondjes, vijftien schattige hondenbaby's en een aller aardigste familie beleven vele ogen blikken van benauwende hoogspan ning in het verhaal, waarin niet min der dan alle vijftien baby's op onver valste gangsterwijze worden ontvoerd. En wat de schrandere hond Ponco allemaal bedenkt en hoe hij daarmee als een geboren detective het misdrijf ontwart, kan als prestatie in de kro nieken vermeld worden gelijkwaardig aan de allergrootste evenementen rond de bewogen historie van Scot land Yard. Als buitengewoon extra verdienste voor dit boek geldt zeker de grote kennis van en liefde tot het trouwe huisdier, de hond. In „Goeie morgen Lora" van Ra- wena Farre geeft ons Hollandia te Baarn in een vertaling van Peter Jaspers eveneens een boek over die- rxa. Het verhaal brengt gns naar de Schotse Hooglanden, die echter, dank zij de muzikale zeehond Lora beslist niet meer onherbergzaam zijn. En wat de schrijfster daarnaast over een huisrat, twee otters en twee eek hoorns vertelt, is al even hart-verove. rend, zonder dat wij ook maar een ogenblik aan ongezonde sentimentali teit hoeven te denken. Door dit boek, dat voor grote kinderen zowel als voor volwassenen uren van goede verpozing brengt, zal het aantal die renvrienden zonder twijfel snel toe nemen. Van de Uitgevers Maatschappij P. v. Belkum Az. te Amsterdam ontvin gen wij twee deeltjes met alleraar digste raadseltjes voor kinderen bij een gebracht door P. Louwerse. Denk nu niet, dat deze meneer Louwerse het van vandaag of gisteren heeft, integendeel: al vele generaties kin deren kennen zijn berijmde raadsels voor de jeugd en genieten er nog al tijd van. Twee boekjes om vele win teravonden mee door te brengen. Van de Spaarnestad te Haarlem kregen wij twee boeken van M. Cla- renbeek-Van Klaveren; ,De Groene Trui" en „Rita leert aanpakken". Voor kinderen, die hun belangstelling al dan niet actief richten op verken nerij zal die „Groene Trui" van Kees Manders en zijn avonturen als welp menig prettig uurtje betekenen. Voor de meisjes vanaf 12 jaar zal het an dere boek, waar in de ondeugende streken van Rita worden verteld in deze nieuwe druk ongetwijfeld nog veel belangstelling weten te trekken. Bij dezelfde uitgeverij kwam een avontuurlijk boek uit van Th. van Arnhem, getiteld: De „Heer" van Nuenen. waarin een stoere knaap de hoofdrol speelt. Vanaf tien jaar zal iedere frisse boy aan dit boek groot genoegen kunnen beleven. Mogen we dan nog de aandacht vestigen op een alleraardigst bun deltje met tien Sinterklaasliedjes (uitgeverij P. v. Belkum Az. te Arrt- sterdam) geïllustreerd met foto's van de jaarlijkse intocht van de Goede Sint met zijn Pieterbazen in onze hoofdstad. Voor de dagen, die aan de 5e december voorafgaan, is deze bun. del. dunkt ons, voor ieder gezin een welkome aanwinst. Voor het laatst hebben wij deze keer bewaard de streken en daden van de roemrijke ridder Don Qui- chotte in een fraaie uitgave naverteld door Erich Kastner en Ben Eyssel- stijn. Voor wie de reeds eerder ver schenen boeken over Tijl Uilenspiegel en de Baron van Münchhausen kent, behoeft dit boek met zij'" Kleurenpla ten en tekeningen geen verdere aan beveling. Het is zot en wijs tegelijk. Legende en werkelijkheid zijn met een bekoorlijk raffinement tot een goed geheel samengeweven door schrijvers, die voor jong en oud hun vak verstaan. In de laatste tijd neemt men het woord „apostel" en „apostolaat" zo gemakkelijk in de mond. dat de juis te betekenis dreigt teloor te gaan. Men kent apostolaatsgroepen onder meisjes op het atelier, op de fabriek, onder mannen en vrouwen in het „wijkwerk". Men kent het moderne bedrijfsapostolaat, het apostolaat on der de asfaltjeugd, in het leger. Weet men echter, wat een aposto laat is en aan welke voorwaarden men althans moet trachten te voldoen om zich apostel te mogen noemen Zou het geen aanbeveling verdienen het woord zijn juiste betekenis terug te geven en het wat spaarzamer te gebruiken Wat er voor een recht apostolaat nodig is, wordt in het werk van Colruyt en Ardui op helde re, diepe en vrome wijze uiteengezet. Zij die zich voor een of ander apos tolaat „inzetten", dienen het min stens met. het inwendig gebed ern stig te nemen. Maaris een voortdurend neoe- fend inwendig gebed mogelijk temid den van menigvuldige en drukke werkzaamheden Hoe komt men in de praktijk des levens tot een aanvaardbare sythese ve i apostolaat en gebedsleven, tot een verzoening van actie en contem platie De dagelijkse ervaring van priesters en lekenapostelen bewijst al te klaar, dat het hier niet gaat om een denkbeeldig probleem, maar dat met de oplossing van deze moeilijk heid. de mogelijkheid en het waarde oordeel van het actief-apostolisch le ven zeer innig verbonden zijn. Kanunnik G. Colruyt en L. Ardui schreven een werk, thans in derde druk voor ons liggend, dat 'n waar devolle bijdrage geeft tot de oplos sing van dit probleem. De schrijvers zijn van mening, dat men gewoonlijk op onvoldoende wijze doordringt tot de kern van het probleem en dat in de gangbare opvatting van aposto laat en contemplatie een spijtig te kort aan diepgang en helder geloofs inzicht bestaat. Het hele werk is een eenvoudig, rustig betoog, dat blijk geeft van een zeer zuiver inzicht in de hele mate rie. De theoretische uiteenzettingen worden geïllustreerd aan de prakti sche beleving van contemplatie en actie in de persoon van het H. The- resia van Lisieux. Wij bevelen dit boek ten zeerste aan, en wel aan al len die leiding hebben te geven aan apostolaatszielen en tevens aan deze ijverige zielen zelf. Het is een veilige gids. Lannoo (Tielt - Den Haag) gaf dit boek uit. J. H. De exprestrein Calais-Bazel is gis terenochtend op het station van Es- quelbeck nabij Duinkerken ontspoord door een breuk in de rails. Vijf Fran sen werden zwaar gewond en acht licht gewond. Drie rijtuigen liepen uit de rails, maar werden niet zwaar beschadigd. Na het ongeluk reed een locomotief op een der beschadigde rijtuigen in. Een machinist, die met een rode lamp langs de rails rende, behoedde de nachtexprestrein ParijsLonden voor een ongeluk. De trein stond stil, voordat hij de plaats van het onge luk bereikte. Uit de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over de begroting van het ministerie van Justitie 1958 blijkt, dat het aantal kacatures bij het korps Rijkspolitie, uitgaande van de huidige organieke sterkte, thans rond 500 man bedraagt. Sedert 1 ja nuari wordt als voorlopige sterkte 6700 man aangehouden, doch een de finitieve organieke sterkte zal nog nader op grond van de bepalingen van de politiewet worden vastgesteld.

de Stem | 1957 | | pagina 7