de duivel in het dorp WYBER7 Puzzel-rage van de heeft volle aandacht regering Zwart o WYNAND FOCKINK 'O f Jachtbouwers gedupeerd door Amerikaanse agent ufeeb fit/ ANTI-P APISME WIST U? SPREIDING Stevenson adviseur van Dulles? f TWEEDE BLAD WOENSDAG 13 NOVEMBER 1957 Wegwerker door auto meegesleurd en gedood BESMETTING Vernieuw liet liart van uw ballpoint! x Elke ballpoint kan* goed zijn, ook de uwe... Maximum 50 km doeltreffend Uitdrukkelijke beslissing noodzaak p Wit Half en Half' steelt Uw hart - streelt Uw tong f8.33 per luxe fle$ TV-R ADIO-TV-RADIO-TV- Televisie BESTRALINGSLAMPEN TN de rede, door mr. van Doorn op het partijcongres uitgesproken, kwam ook een passage voor betref fende de beide protestantse par tijen. Hij ging uit van een opmer king van dr. Berghuis, voorzitter van de A.R.-partij, die het ideaal van één protestants-christelijke partij stelde en als motivering o.a. aangaf, dat de A.R. en de CHU als protestantse partijen hun plaats en hun karakter wensen te handhaven tegenover de groeiende invloed van het rooms-katholicisme. Deze motivering had mr. van Doorn verbaasd en verdroten, om dat daaruit zou blijken, dat AR en CHU het niet aandurven de anti papistische aanhang van zich te vervreemden. Dr. Berghuis heeft hierop nu in een rede te Amsterdam geant woord, dat protestantse partijvor ming op zichzelf geen anti-papisme is en dat er diepe geloofsbezwaren tegen het katholicisme bestaan. Dr Berghuis herinnerde er verder aan, dat het verzet tegen de benoeming van een katholieke burgemeester in Den Haag niet is gekomen van AR of CHU. Hij kan helemaal niet in zien, dat hij in enig opzicht heeft toegegeven aan anti-papisme. We nemen van deze verklaring met voldoening akte. Niemand zal de diepe geloofsverschillen ontken nen en dat daaruit ook consequen ties voortspruiten voor het prak tisch politiek denken, is een niet te loochenen feit. Doch er is daar naast zo veel, waarin we verwant zijn juist ook in het politiek den ken, dat men er toch wel even van opkijkt te horen spreken over „een handhaven tegenover de groeiende invloed van het kahtolicisme". Dan wordt dat katholicisme toch als een gevaar gesignaleerd, waartegen men zich te weer wil stellen. Het blijkt echter allemaal niet te zwaar bedoeld te zijn. Nu men zich over en weer uitgesproken heeft, kon de goede verstandhouding, menen we, gemakkelijk hersteld worden. Y^/IST U, dat er in de vijfjarige periode van 1930 tot en met 1934 in Nederland ruim 7600 stu denten zijn afgestudeerd en dat dit er in de vijf jaren van 1950 tot en met 1954 ruim 15000 waren? Wist U, dat er in Nijmegen in het studiejaar 1953-'54 1358 studenten waren ingeschreven en thans, slechts vier jaren later, ruim 2000? Wist U, dat de Economische Ho geschool in Tilburg, die thans ruim 650 studenten heeft ingeschreven, een nieuwe behuizing dringend no dig heeft? Wist U, dat er voor de verzorging der studentenbelangen, niet al leen in Nijmegen en Tilburg, maar ook aan neutrale universiteiten en hogescholen grote bedragen nodig zijn? Wist U, dat er ondanks alle sub sidies toch nog jaarlijks minstens 3 miljoen nodig is, om de gestadige groei op te vangen en de nodige uitbreidingen tot stand te brengen? Wist Uwe zullen het er een volgende keer nog wel eens ver der over hebben. Voor vandaag noemen we weer twee gironummers, dat van mgr. Jos Baeten: 653900, dat van mgr. Mutsaerts 656900. Dan weet U voor lopig genoeg. jyjERKWAARDIG is de samenloop van omstandigheden, dat tege lijkertijd door prof. Romme tijdens het KVP-congres te Utrecht en in het orgaan van de katholieke werk gevers een pleidooi is gehouden voor een spreiding van verantwoorde lijkheden en bevoegdheden. De voorzitter van de KVP-fractie m de Tweede Kamer wees op het gevaar van het centralistische stre ven. De landelijke overheid tracht daardoor allerlei bevoegdheden aan zich te houden of te trekken, welke beter kunnen worden vervuld door provincies, gemeenten, waterschap pen en publiekrechtelijke bedrijfs organen. Het orgaan van de katholieke werkgevers betoogde, dat de af spraken op allerlei terrein tussen de overheid en het bedrijfsleven moeten plaats maken voor overleg in de publiekrechtelijke lichamen. Niet minder merkwaardig is, dat de liberale VVD onder leiding van prof. Oud er niet aan meewerkt om de staatsalmacht in te dammen. De liberalen doen er niet aan mee, om de vrijere loonvorming te bevorde ren. Zij voelen er evenmin voor de bevoegdheden in de publiekrechte lijke organen van de PBO aan de overheid te onttrekken en ze aan die competente organen over te dragen. Evenmin trekken zij er aan om door een wijd verspreide bezits vorming de staatsmacht en de te grote economische macht van enke lingen aan banden te leggen. De theoretische liefde van de li beralen voor minder staatsbemoei ing en minder staatsmacht blijkt in de praktijk onder dit opzicht van weinig waarde te zijn. Op de provinciale weg Haaksber gen - Hengelo, in het dorpje Beckum, heeft maandagmiddag de 35-jarige wegwerker G. Schroer uit Haaksber gen bij een ernstig ongeval het leven verloren. Uit de richting Haaksber gen reden drie personenauto's met woonwagenbewoners, die in Haaks bergen een café hadden bezocht, met grote snelheid in de richting Henge lo. In het dorpje Beckum reed een der auto's tegen de achterkant van een voor hem rijdende landbouwwa- gen. De auto schoot de weg over, gleed door een greppel, waarin de wegwerker S. van de Provinciale Waterstaat aan het werk was, sleur de deze man mee, dook vervolgens in een beek en kwam aan de over zijde scheef tegen de wal tot stil stand. De wegwerker was op slag dood. Uit de verongelukte auto kroop de woonwagenbewoner P. uit Borne, die gewond plaats nam in een andere auto, die in de richtingen Hengelo verdween. Daar werd de wagen door de inmiddels gealarmeerde politie aangehouden. P. werd in het zieken huis te Hengelo opgenomen. De bestuurder van de verongelukte auto bleek ernstig gewond te zijn. Volgens getuigen waren alle inzitten den van de drie auto's dronken. Een exportcombinatie van zes Ne derlandse jachtwerven, die reeds ge durende enkele jaren schepen bou wen in opdracht van particulieren in de Verenigde Staten, is in moeilijk heden gekomen doordat een Ameri kaan, die als tussenpersoon optrad bjj het afsluiten van de bouwopdrachten, onregelmatigheden moet hebben ge pleegd bjj de afwikkeling van ter mijnbetalingen. In ons land bestond al geruime tijd argwaan ten opzichte van deze agent, De voorzitter en de secretaris van de exportcombinatie zijn daarop naar Amerika gereisd om de zaak te on derzoeken. Gebleken is aldus deze secreta ris dat de Amerikaan de termijn- (Advertentie) OVERAL DREIGT f Gebruik regelmatig Alieen in dozen met Wybert-beelamerk Volgens welingelichte politieke krin gen in Washington zou de Amerikaan, se minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, Adlai Stevenson, de verslagen democratische kandidaat voor het presidentschap, op 25 okto ber j.l. hebben gevraagd als vertegen woordiger van de democratische op positie in de huidige regering de functie van raadgever op het gebied van de buitenlandse politiek op zich te willen nemen. De perschef van het Witte Huis, Ja mes Hagerty, verklaarde, dat hij niets af wist van een dergelijk voorstel. Desgevraagd antwoordde Stevenson zelf, dat bij „geen commentaar" had. betalingen, die de opdrachtgevers, zoals bij de jachtbouw gebruikelijk, telkens doen als de bouw van hun schepen bepaalde stadia hebben be reikt, achterhield of niet op tijd af droeg. Tegenover de Nederlandse ex portcombinatie verklaarde hij dan het geld van de opdrachtgevers nog niet te hebben ontvangen, terwijl dit in werkelijkheid wel het geval was. Met deze affaire, die thans ongeveer een jaar loopt, zouden aanzienlijke sommen gelds zijn gemoeid. (Advertentie) Hebt u een oude ballpoint? Maak hem nieuw! Door er een Schneidervulling in te doen! Schneider is de wereldberoemde precisievulling die nooit weigert, lekt of vlekt en altijd perfect schrijft tot de laatste streep. Overal los verkrijgbaar en voor bijna alle merken ballpoints, ook de uwe! Vraag voortaan een Schneider vulling Neem de proef op de somHaal vandaag nog een Schneider vulling en ontdek, dat er voor uw ballpoint geen betere bestaat! Mits u er een Schneidervulling in doet! Imp. Copyrator Blaricumf ballpointvullingen blauw-rood-groan-zwart medium en fijn schrift In de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over de begroting van het ministerie van Justitie voor 1958, deelt de minister van justitie mede, dat hij bij de behandeling van de begroting van zijn departement voor het dienstjaar 1957 heeft uiteengezet welke bezwaren hij zag tegen het denkbeeld van het instellen van een commissie, die de problematiek rond om de z.g. voetbalpools aan een onderzoek zou moeten onder werpen. vang aangenomen. Een justitieel op- treden tegen de aanleggers van prijs- vragen van het type „Put of pot", „Kijk u rijk" e.d. levert veelal juri dische moeilijkheden op, daar op grond van de geldende loterijwet al leen dan een veroordeling mogelijk is, indien het openbaar ministerie slaagt in het bewijs, dat de deelne mers geen overwegende invloed op de kansbepaling kunnen uitoefenen. Het verloop van enkele bij wijze van „testcases" ingestelde strafvervol gingen tegen directeuren van dagblad ondernemingen is, van het standpunt der vervolging bezien, tot dusverre niet bemoedigend geweest. Onder deze omstandigheden kon bezwaar' lijk tot het toepassen van dwangmid- Een van die bezwaren hield ver band met het standpunt der regering, zoals dat moest worden bepaald door het te dezen in een vroeg stadium van de kabinetsformatie aan de for mateur kenbaar gemaakte standpunt van antirevolutionaire zijde. Inmiddels heeft zich op loterijge- bied een ontwikkeling voorgedaan, welke de minister aanleiding heeft gegeven zich nader te beraden om trent de vraag wat van overheids- wege op dit gebied dient te geschie-deien (inbeslagneming) worden over- 5 gegaan. Dit laatste geldt ook voor den. De gehele materie, waartoe ook de puzzelrage" behoort, vraagt thans een hernieuwde behandeling en een uitdrukkelijke regeringsbeslissiug. (Advertentie) y JlcUa, j specialist in dames mode schoenen De twijfel, door leden der Tweede gek°men Vormen' een grotere 0m' Kamer geuit, of de invoering van een uniforme maximumsnelheid in bebouwde kommen op zichzelf een doeltreffende maatregel tot verbete ring van de verkeersveiligheid zal blijken te zijn, wordt door de minis ter van Justitie niet gedeeld. Hoewel ook naar zijn oordeel de thans weer ingevoerde algemene snelheidsbeperking niet moet worden beschouwd als de enige afdoende maatregel ter bevordering van de verkeersveiligheid, kan zij daartoe wel een wezenlijke bijdrage leveren. Voor het waken tegen overtreding van de strafbepalingen betreffende de maximum-snelheid is het volgens de minister niet nodig, dat uitsluitend op het gebied van het verkeer ge specialiseerd personeel wordt aange wend. de „voetbaltoto" van de XNVB en de z.g. „Caritaspool." In de daarop betrekking hebbende strafzaken is namelijk tot nu toe evenmin een ver oordeling uitgesproken. Intussen be staat grond voor de verwachting, dat op korte termijn een beslissing van TpefrflSPS de Hoge Raad omtrent die beide za- estuisKS zaj ijUnnen worden verkregen. De minister acht zeker grond voor Uit het vorenstaande volgt reeds, verontrusting aanwezig De exploita- <jat de situatie op het gebied van de tie van de speelzucht heeft hier te voetbalpools, prijsvragen en loterijen lande inderdaad, door de nieuw op-1 (Advertentie) ook naar het oordeel van de minis ter de ernstige aandacht van het ka binet verdient. Hoewel op dit ogen blik, nu nog verschillende prinoipiële strafzaken bij de rechter aanhangig zijn, niet geheel is te overzien hoe ver men met de bepalingen van de bestaande loterijwet kan komen, zijn er toch wel aanwijzingen, dat de gel dende wet geen volkomen toereiken de grondslag biedt voor een aan de tegenwoordige omstandigheden aan gepast beleid. De minister ziet hier derhalve voor de regering inderdaad een taak. Nu de aangelegenheid on derwerp van bespreking uit maakt in het kabinet, kan hij daarover thans geen nadere me dedeling doen. Beleid De actuele toestand op een deel van het loterijgebied kan althans op niet-deskundigen, inderdaad een ver warde indruk maken. De minister ziet evenwel niet in dat hem te de zen een gegrond verwijt zou kunnen treffen. Dat de regering niet meer in staat zou zijn de wet te handhaven, is een conclusie, waartoe zeker nie mand zal komen, die de situatie ob jectief en met begrip voor de speci fieke moeilijkheden, beziet. In dit verband zij er op gewezen dat, voor zover het twijfelachtig is of de deel nemers aan prijsvragen, als hier in het voorlopig verslag bedoeld, een overwegende invloed op de kansbe- paling kunnen uitoefenen, die twijfel in het strafgeding ten gunste van de verdachte (n) strekt. Dit is nu juist een van de grote moeilijkheden waar op men bij het instellen van vervol gingen stuit. De minister is een voorstander van een krachtig beleid. Doch ook, en juist, een krachtig beleid dient op de wet gebaseerd te zijn. De behoefte aan zulk een beleid kan dan ook, zo als vanzelf spreekt, nimmer vrijheid geven tot aanpassing van dwangmid delen op ontbrekende of ondeugde lijke wettelijke grondslag. Vanmorgen had kleine Piet last van keelpijn. Maar... één 'ASPRO' en hij ging weer als een hele piet naar school. Verkoudheid, griep, hoofd- of keelpijn..? 'ASPRO' verdient een 10 voor snelle werking en is onschadelijk voor een kindermaag. (Dosering: 2 'ASPRO'* voor Uzelf, maximaal voor Uw kind} en de pijn verdwijnt f Luister naar ons programma „Herhaling op verzoek", op RADIO LUXEMBURG (208 m.) iedere zondagmorgen 10.45 uur. NETJES De Amerikaan is de netste en properste mens ter wereld. Een onderzoek van zeepfabri- J kanten heeft namelijk aan het licht gebracht, dat daar per man per jaar anderhalve kilo zeep wordt gebruikt. De Brit ten volgen op de tweede plaats met 1300 gram en de Duitsers zijn derde met ruim een halve kilo. Dan pas komen de Ne derlanders en de Belgen met krap een halve kilo. De Fran sen blijken het slechtst gewas sen volk van Europa te zijn, want die hebben minder dan 400 gram nodig. scheepje: Na de reis naar Mon treal, waaraan het stoomschip Empress of Scotland thans be zig is, zal het verkocht wor den. De Empress of Scotland meet 26.300 ton. Moeite Een week geleden ontdekte een dierenvriend een duif, die op een geweldig hoge fabrieksschoorsteen te Norwich hulpeloos naar beneden zat te kijken. De man alarmeerde de hele stad, zodat de brandweer verwoede pogingen in het werk ging stellen om het beestje te redden. Pas na grote moeite bereikten enige moedige heren de top van de schoorsteen. Toen ze de duif wilden pakken vloog hij weg. Strop De Amerikaanse kapitalisten heb ben een kwaad moment beleefd op de dag, dat hun aangifteformulieren voor de belasting thuisbezorgd wer den. Daarop staat namelijk uitdruk kelijk vermeld, dat ze voortaan ook moeten opgeven of ze plezierjachten hebben, buitenverblijven bezitten en of ze op kosten van de zaak reizen. Elk „Ja" zal voortaan dik betaald moeten worden. Tot dusver was dit alles vrij van belasting. Hypnose Een huisvrouw uit Chicago is de eerste gewëest, die een persconfe rentie gaf, terwijl ze onder hypnose verkeerde. Dat was zo op dat mo ment al vier dagen. Ze leed op een verschrikkelijke manier aan tand pijn en daarom besloot ze zichzelf maar onder hypnose te brengen. Ze zei, dat r.e zich sindsdien geweldig lekker voelt. „Het is net zo'n gevoel als wanneer je voet slaapt", aldus de vrouw. Van tandpijn heeft ze geen last meer. Koopje Voor het geval u al lang hebt uitgekeken naar een eigen (Advertentie) (■••••■•••••••a DONDERDAG, 14 NOVEMBER HILVERSUM I. 402 m. KRO: 7,00 Nws. 7,10 Gram. 7,45 Morgengeb. en lit. kal. 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Gram. 8,50 V.d. huisvr. 9,35 Waterst. 9,40 School radio NCRV: 10,00 Gram. 10,30 Mor- gend. KRO: 11,00 V.d. zieken 11,45 Gram. 12,00 Middagklok-noodklok 12,03 Lichte muz. 12,25 Wij van het land 12,35 Land- en tuinb.meded. 12,38 Gram. 12,55 Zonnewijzer 13,00 Nws. en kath. nws. 13,20 Gram. 13,25 Sopr., trompet en piano NCRV: 14,00 Metropole-ork. 14,45 V. d. vrouw 15,15 Gram. 15,40 Vocaal ens. 16,00 Bijbellez. 16,30 Cello en piano 17,00 V.d. jeugd 17,30 Gram. 17,40 Beursber. 17,45 Amus.muz. 18,10 Huismuz. 18,30 Fries progr. 18,45 Leger des Heilskwar- tier 19,00 Nws. en weerber. 19,10 Op de man af 19,15 Gram. 19,2o Sociaal per spectief 19,30 Gram. 20,00 Radiokrant 20,20 Gevar.progr. 21,45 Gram. 22,00 Pe riodiekenparade 22,10 Gram. 22,30 Or- geleonc. 23,00 Nws. 23,15 ZaalsportUitsl. 23,20 Gram. 23,55-24,00 Dagsluiting. HILVERSUM II. 298 m. AVRO: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. VPRO: 7,50 Dagopening AVRO: 8,00 Nws. 8,15 Gram. 9,00 Gym. v.d. vrouw 9,10 De groenteman 9,15 Gram. 9,40 Morgenw. 10,00 Gram. 10,50 V.d. kleuters 11,00 Tus sen de wal en het schip, caus. 11,15 Ka- merork. 12,00 Lichte muz. 12,30 Land en tuinb.meded. 12,38 Pianospel 12,50 Uit het bedrijfsleven, caus. 13,00 Nws. 13,15 Meded. of gram. 13,20 Lichte muz. 13,55 Beursber. 14,00 Bariton en piano 14,30 V.d. vrouw 15,00 Gevar.progr. 15,50 Gram. 16,00 Van vier tot vijf 17,00 V.d. jeugd 17,45 Regeringsuitz.Nederland en de wereld. Actueel onderwerp 18,00 Nws. 18,15 Gevar.progr. v.d. soldaten 18,45 Sportprobl. 18,55 Gespr. brief uit Lan den 19,00 V.d. kind. 19,05 Gevarjprogr. 20,00 Nws. 20,05 Les pêcheurs de perles, opera 21,55 Licht progr. 22,20 Lichte muz. 22,40 Act. 22,50 Sportact. 23,00 Nws. 23,15 Beursber. te New York 23,16 Act. of gram. 23,25-24,00 Discotaria. BRUSSEL, 324 m. 12,00 Ork.conc. 12,34 Gram. (Om 12,55 Koersen) 13,00 Nws. 13,11 Orgelspel 14,00 Engelse les 14,15 Klassieke muz. 14,30 Franse les 14.45 Gram. 15,00 Schoolradio 15,45 Duitse les 16,00 Koersen 16,02 Ork.conc. 17,00 Nws. 17,10 V.d. kind. 18,15 Gram. 18,30 V.d. sold. 19,00 Nws. 19,40 Gram. 19,50 Pol. tribune 20,00 Gevar.progr. 20,30 De grote verzoeking van Sint Antonius, burleske cantate 21,30 Jazzmuz. 22,00 Nws. 22,11 Int. Radio-Universiteit 22,30 Orgelrecital 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL, 484 m. 12,00 Gram. 18,00 Nws. 14,30 Muz. portret 13,30 en 16,05 Gram. 17,00 Nws. 17,10 Gram. 17,30 pia norecital 19,30 Nws. 20,00 Gevar.progr. 22,00 Nws. 22,10 Operamuz. 22,55 Nws. DONDERDAG, 14 NOVEMBER AVRO: 20,00 Journ. en weeroverz. 30,15 Documentaire film 20,40 TJsballet 21,30- 22,00 Is dit ook uw probleem-? FRANS BELG.: 17.00-18,30 VA kind. 20,00 Act, 20,40 Film. Daarna: Wereldnws. VLAAMS BELG.: 17,00-18,00 VA jeugd 19,00 Juniorsclub 19,30 Nws. 19,50 Probl. van nu 20,15 Film 21,40 Filmintermezzo 22,00-23,15 Öne-man-show. (Advertentie) met OSRAM m ast C/ >j< i door Maurice Zermatten. 2> °vdi® schoelje! zegt hij weer en u h9ofd- Hij zit natuurlijk liever achter de meisjes aan, zit koe- v=r,W1Jfn u dri?ken en de mensen van streek te brengen. Dat is pret- ïger en makkelijker. En wij zullen net gelag voor hem te betalen heb ben, je zult het zien, je zult het zien... Hij richtte zich tot alle dorpelin gen van Cheiin. Hij nam hen tot ge tuigen van zijn verontwaardiging en zijn toorn, terwijl hij met zijn moede lichaam op de al hete helling verder maaide. Het uitgedroogde gras piep te onder het staal. Soms legde de stugge sprieten zich neer en ontsnap ten aan de snede, zodat de maaier belachelijk weinig afsneed. Dan richtte de oude Perraudin zich op veegde zich het voorhoofd met zijn blote arm, die hij daarna afveegde aan zijn grove rode broek en legde de zeis neer, met het blad in het hete gras. Het tonnetje wijn had hij om het koel te houden, in de scha duw gelegd. Terwijl Perraudin dronk, voelde hij de droppels langs de harige huid van zijn hals lopen. Toen hij zijn dorst gelest had, zet te hij zich neer bij een irrigatieka naaltje en begon te peinzen. Neen, Emile komt zeker niet. Maar wat voert hij wel uit op een da' als vandaag en op de andere werkdagen, als het hele dorp leeg is en niemand naar hem kan luis teren? Dat hij 's zondags het dorp op stelten zet, is nog tot daaraan toe. Zeker, he. zou beter zijn, als iedereen thuis bleef om uit te rus ten. Maar dat begrijpt men. Als hij 's maandags wat laat kwam, dat zou ook nog gaan. Maar 't is nu de laatste dag van de week en, ieder een kan het getuigen, hij heeft geen voet op het hooiland gezet. Heeft hij hem eigenlijk wél gezien, sinds de zondag? Toen heeft Emile van 's middags twaalf uur af, in Het Witte Paard accordeon gespeeld. Eerst waren de jongelui gekomen om te dansen, toen de ouden ook. Sinds twee maanden is er bij ieder feest, een koortsachtige zucht naar plezier bij de jongens en meisjes. ULTRA-VITALUX OF THERATHERM (raadpleeg Uw arts) Tot middernacht toe klinken de pret- deunen in de straatjes van Cheiin. Als je een deur of een venster o- pendoet, lijkt het of alles je uitno digt, mee te doen aan de vrolijk heid. Schaterlachen klinkt soms door de wanden heen en de ramen schud den ervan. Je kunt niet meer rus tig blijven liggen- dutten op de kle renkist of je krant lezen. Tegen het vallen van de avond dansen de paar tjes op het plein voor de herberg. Als watervallen komen de wijsjes door de open deur naar buiten. Tus sen twee walsen staan de dansers op hun tenen om de muzikant te zien, die zijn voorhoofd afveegt. Zij, d'e gekomen zijn om zich te bekla gen, verliezen de norse trek op hun gezichten. Als de speler hen maar aankijkt, zijn ze hun boosheid ver geten. Wat had hij toch in zijn ogen, die luie rekel Wat ging er dan toch van hem uit, dat ze allemaal zich tot hem getrok ken voelden? Hijze^, Jean Perraudin, die toch al vijf-en-zeventig was, had geen weerstand kunnen bieden aan de be koring hem te midden van de jon gelui te zien en te horen Hoe lang is dat nu geleden? De mensen wa ren opzij gegaan om hem door te laten. Hij zag toen Emile bij het buffet zitten, met een leren riem schuin over zijn borst. Een kant van het accordeon rustte op zijn knie en de rest kronkelde als een grote slang kromp ineen, rekte zich uit, vouwde zich weer samen. Soms leek het of er geen eind kwam een die linnen doos. Emile stak zijn rechter arm uit, legde zijn knie op het instrument en boog het hoofd. Opeens hield het op groter te worden, een krachtige druk van de vuist maakte het weer klein. Een reeks van harde klanken danste door de rook van pijpen en sigaretten, tuimelde door de straat jes, botste tegen de zwartgeblakerde wanden en klonk nog ver in het dal. 't Was een schande! Uren lang had hij op zijn tabouretje zijn zoon zit ten bewonderen. Hij was trots op E- mile, op zijn handigheid, op dat glim lachje, dat hij voor iedereen klaar had en dat zo innemend was en je tot zijn medeplichtige maakte! Hij had er plezier in gehad naar hem te kijken zoals de anderen. Het leek, dat hij hem nog nooit gezien had. Een soort van lichtglans kwam er van zijn gezicht, een licht, dat je bescheen, dat je vasthield, je lust gaf mee te dansen, jong te zijn en dwaas misschien... Hij had alle ellende vergeten, die zijn eigen zoon hem had aangedaan, hij was zelfs weer gaan hopen: men blijft toch zijn hele leven nog een kind. Hij streek met de achterkant van zijn harige hand over zijn voorhoofd. Een kind, ja na alles wat hij mij heeft aangedaan, een ezel, een stom meling. En zittende op de rand van het irrigatiegootje, boven Cheiin, in een zon, die almaar feller wordt, denkt hij na over zijn leven. Uit de diep te van het verleden komen de grie ven te voorschijn, één voor één rijzen zij uit de schaduwen, drijven een o- genblik in het licht als eilanden van brandende zwavel en maken dan plaats voor volgende bittere herin neringen. Emile was altijd een werktuig van het kwaad geweest. Hoeveel nach ten had de arme Carolien door waakt, toen enkele maanden na zijn geboorte, de kleine als bezeten ge weest was! Hij weigerde de borst en probeerde allen te krabben, die in zijn nabijheid kwamen. 't Is onnatuurlijk, zeiden de bu ren. Daar zit de duivel achter! Al zijn kinderjaren waren moeilijk geweest. Wanneer was het ook weer, dat hij bijna het dorp in brand ge stoken had? En was hij al tot de jaren van verstand gekomen, toen hij de ruit van een winkel insloeg, om snoep te stelen? En verder... Maar 't is beter, zich niet al te veel te binnen te roepen. Die klach ten van de pastoor, die grimassen in de kerk, die communies... God, waarom hebt gij ons toch dat mon ster gegeven? We zijn misschien te goed voor hem geweest. We hadden hem moeten slaan, hem moeten dres seren als een dier, dat rebels is. Nu is het te laat. Carolien is eraan gestorven. Straks is het mijn beurt... Carolien, zijn vrouw, rustte al lange jaren in de gewijde aarde, aan de voet van de toren. Het verdriet had haar gedood. Telkens als Emile weer wat had uitgehaald, zei ze: Och, Jean, wat hebben we Onze Lieve Heer toch gedaan, dat Hij ons zo straft? En toen de enige zoon was weggegaan en wegbleef zonder taal of teken, was de arme vrouw opgeteerd in klachten en zuchten. Op zekere dag had ze om de pries ter gevraagd. Die dag was hij zelf tien jaar ou der geworden. Waarom was hij zijn arme vrouw niet in de dood gevolgd? Toen ze nog leefde, hadden ze nog samen de troost, dat ze erover konden praten. Ze hadden wel niet veel meer te zeggen. Maar toch is er enige ver lichting in die enkele woorden bij iedere maaltijd: Is de post niet gekomen? Neen. Beiden lieten het hoofd zakken en de lepel uit hun handen glijden. Dan zei de een, om de andere te troos ten: Hij zal geen tijd hebben om te schrijven. Je weet, in die plaatsen... Ja... En dan werd de soep verder gege ten. Wat deed hij daarginds, al die tijd? Wist men het? Op een avond was zijn vrouw thuisgekomen, met een (jog somberder gezicht dan anders. Wat is er aan de hand? O, niets. Dan had,ze verteld, wat ze juist ge hoord had Alexander Toehet was terugge keerd. Hij had in den vreemde Emilie ontmoet, in de steden. Hij was daar lid van een vereniging... Ze kon er niet meer van aeggen, want snikken verstikten haar stem. En misschien wist ze er ook niet meer van? Zij was dus heengegaan. Maar waar om leef je nog verder als er rondom je alleen maar ruines overblijven? De eerste tijd dacht hij, er nooit aan te zullen wennen. Hij zette nog telkens twee borden op tafel, 's mor gens, 's middags en 's avonds en twee koppen. Maar dan went het wel weer, al voel je, dat alles weg is. wat je met huis en land ver bond. Er is een leegte in je hoofd en in je hart. Wat deed Emilie, terwijl men zijn moeder naar het kerkhof bracht? Die arme Louise, de kelnerin in Het Witte Paard had, net als hij, gehoopt, dat hij zou terugkomen. Maar zij hadden zich vergist. Geen woord, geen teken van leven. Had hij de kaart dan niet gelezen, die hem dit grote ongeluk aankondigde? Twee maanden na de begrafenis had Emile eindelijk geschreven. Een mooie brief, o ja! Maar geen woord van droefheid, geen enkele herinne ring. Niets. Wat heeft hij toch op de plaats van zijn hart? Hij denkt aan die wintermorgen, toen hij naar het bos ging, met de slee op de schouder. .(wordt vervolgd)

de Stem | 1957 | | pagina 5