Onrust in de Zeeuwse schelpdierenwereld vissers Boze Vlissingse leverden bloedig gevecht Philippiense verkenners zijn slecht gehuisvest Nieuwe folder over Hulst Jaarvergadering W alcherse propaganda-centrale VVV Bruinisse verbrak band met Commissie van Dertien De ommezwaai DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 13 NOVEMBER 1957 Retraitehuis Seppe Etten voorlopig\ witte raaf ien Gemaakt door.Bruggelingen Deskundige bij de raad van beroep Oesterverzending in oktober Massa Nederlanders naar Le Soir-cross Walcheren MIDDELBURG VLISSINGEN Een krans voor Bellamy ZEEUWSC HVLAANDEREN Zuid-Beveland GOES Korte raadsvergadering C. Andriessen Zn. POLITIERECHTER MIDDELBURG Onenigheid over vismanden? leidde tot messetrekkerij TERNEIJZEN Bezoek Sint-Nicolaas Burgerlijke stand K.A.B..toneelavond AGENDA Vandaag Morgen In een aanvankelijk zeer bewogen vergadering der Commis sie van Dertien met de vertegenwoordigers der Zeeuwse visserij verenigingen te Yerseke, zegde de vereniging uit Bruinisse het vertrouwen in de commissie op en verklaarde haar eigen wegen te zullen gaan bewandelen. dactie was gegeven betreflende deze schadevergoeding en een antwoord op de vraag wat er met de oesterkwekers gaat gebeuren als straks (en dat is dan over 20 jaar) de Oosterschelde in een situatie komt te verkeren, dat oesters kweken niet meer mogelijk zal zijn. De vergadering meende, dat aller eerst de taak der oesterkwekers ge richt moet zijn ob die schaderegeling en mén hoopte, dat de Kamer en re gering begrip zullen blijven tonen voor de onzekere toekomst waarvoor de oesterkwekers zijn komen te staan. Van een enkele vereniging zijn er stemmen opgegaan de Commissie, van Dertien uit te breiden met meerdere vertegenwoordigers uit de verenigin gen zodat er een sterkere binding met deze commissie tot stand komt. Wat de mosselsector betreft was me# unaniem van mening dat deze overeenkomstig het standpunt der Commissie van Dertien dat de proe ven voor het maken van kunstmatige verwaterplaatsen door moeten gaan. In deze sector is geen sprake voor wat Yerseke betreft en enig gemis aan vertrouwen in de Commissie van Dertien en men was de mening toe gedaan dat men juist nu meer dan ooit één gemeenschappelijk front moet vormen. Dit conflict spruit voort uit het feit, dat de oesterwereld zich niet ronduit voorstandster verklaarde van de te nemen proeven in het Veerse Gat t.a.v. de oesterteeltmogelijkhc- den. De Bruinisser mosselmensen zijn nu beducht dat de regering daardoor ook niet zal doorgaan met de proe ven betreffende een kunstmatige ver- waterplaats voor de mosselen. Men heeft alles in het werk gesteld om de Bruinissenaren ervan te overtui gen, dat die vrees ongerechtvaardigd is, maar men is daar niet in geslaagd. Welke wegen men nu te Bruinisse gaat inslaan is niet bekend. De ontstemming van een deel der andere aanwezigen berustte hierop, dat de Commissie van Dertien buiten de verenigingen om. tot haar z.g. om mezwaai is gekomen. De voorzitter, burgemeester Wil- lemsen, verklaarde later aan de pers, dat van enig verkeerde opzet geen sprake is geweest. Men achtte alle verenigngen in de commissie verte genwoordigd en bovendien ontbrak voor uitvoerig overleg de tijd. Voor zover hier enig verzuim in het spel mocht zijn, heeft hij daar genoeg zelf verwijt en pijn van gehad en ook zijn verontschuldigingen daarvoor aange boden. Geen vertrouwen in proeven Heel groot is overigens die omme zwaai niet geweest, daar men altijd sceptisch tegenover de proeven heeft gestaan. Hoewel op de bijeenkomst niet over alle gerezen kwesties een zelfde mening heerste, is toch wel heel duidelijk naar voren gekomen, dat geen der aanwezigen vertrouwen heeft in de proeven in het Veerse Gat en als deze nog mochten slagen, in het resultaat van de praktische toepassing er van in de Grevelingen. Dit is wel zeer opmerkelijk na al de deining, dat men in Yerseke op dit punt seen verschil van mening heeft met de Commissie van Dertien. Wel meende men dat. alhoewel men geen vertrouwen in enig praktisch resultaat der proeven heeft, het geen bezwaar ondervindt, dat deze toch voortgang vinden, doch de volledige verantwoordelijkheid hiervoor uit sluitend voor die instanties te laten, die het initiatief daartoe hebben ge nomen nl. de Rijkswaterstaat. Deze proeven moeten los staan van de schadevergoeding. Waar de beslis sing over het Deltaplan thans is ge vallen daar is primair geworden de schadevergoeding en de vergadering betreurde het, dat reeds bij de raam wet aan art. 8 geen meer positeve re- 'November '57: dinsdag 26-29 B.o.Z. Petr. Can. u.l.o. (vertr. 9.30 v.m.) Zaterdag 30 nov.-3 dec. land- en tuin- bouwwschool Breda. December: za terdag 7-10 VKAJ. Dinsdag 10-13 Jon ge Boerinnen I. Vrijdag 13-16 kon. marine. Dinsdag 1720 moeders van priesterstudenten. Zondag 2225 dienstplichtigen (kerstmorgenvertr.) Zaterdag 28-31 dienstplichtigen Gilze e.a. (vertr. 9.30 v.m.) Januari 1958. Vrijdag 3-5 gehuwde heren (gereserv. vertr. 20.15). Dins dag 7-10 gehuwde dames (gereserv.) Vrijdag 10-13 KAB I. Dinsdag 14-17 KAV I. Zaterdag 18-21 dienstplichtigen (Zeeland vertr. 9.30 v.m.) Dinsdag 21 -24 KAV II. Zaterdag 25-28 dienst plichtigen (vertrek 9.30 v.m.) Dinsdag 23-31 jonge boeren (vooral Zeeland). Februari: dinsdag 4 verdiepingsdag boeren- en tuindersvrouwen. Dinsdag 4-7 jonge boeren II (vooral w.-Bra- bant). Vrijdag 7-10 KAJ. dinsdag 11- 14 jonge boeren III (vooral kring Breda). Vrijdag 1417 verloofde pa ren (boerenst. 'vertr. 9.30 v.m.) As woensdag 19 verdiepingsdag dapies KA (kernleden) idem 19-22 middel bare meisjesschool. Zaterdag 23-25 St. Louis Oudenbosch. Dinsdag 25-28 KA V III. Vrijdag 28 febr.-3 mrt. KAB II. Maart: dinsdag 4-7 jonge boerin nen II. Zaterdag 8-11 heren. Dinsdag 11-14 jonge boerinnen III (e.a. meis jes 17-30 j.) Woensdag 19-22 Mont- fort—college R'dam (Abituriënten). Zaterdag 22-25 dienstplichtigen (ver trek 9.30 v.m.) Dinsdag 25-28 KAB III. Zaterdag 29 mrt.-l apr. Nog in bespreking. April: woensdag 2-5 goede week re traite heren (gereserv.) Paaszaterd. 5-7 verloofde paren (einde 20.15 u.) Vrees voor de toekomst In de bespreking met de pers werd namens de Commissie van Dertien verklaard, dat hun handelwijze be ïnvloed was door vrees, dat indien de proeven in het Veerse Gat siagen, de bedrijven naar de Grevelingen zou den moeten worden overgeplaatst. Zelfs al worden lie ontzaggelijke kos- sten daaraan verbonden door het rijk vergoed, dan bestaat nog altijd het risico, dat de oesterteelt daar een mis lukking wordt en wie zal dan de las ten dragen? Een tweede gevaar is dat, wanneer de proeven slagen om oesters kunst matig in een klein bassin te kweken, ook andere landen daartoe zulle» overgaan en Zeeland zijn afnemers verliest. In dit verband wees men op de proef waartoe België, dat 90 pet. van onze oesters consumeert, in de jachthaven te Ostende wil nemen. Hoewel de verwachtingen betref fende de mogelijkheid van kunstma tige verwaterplaatsen voor mosselen beter zijn, bestaat hier toch ook de dreiging, dat de houdbaarheid van dit schelpdier er door wordt verminderd, met alle gevolgen van dien voor de export. Intussen verzekerde men de pers, dat men te Yerseke niet twijfelt aan de goede bedoelingen der regering en dat men haar hoogst dankbaar is voor hetgeen die tot nu toe deed. Eén hoop rest IJerseke Niemand mag Yerseke kwalijk ne men, dat het de toekomst niet zo rooskleurig ziet in deze als minder- geïnteresserden. Er blijft nog een hoop, zei men de pers, nl. dat de tijd voor Yerseke werkt en dat door om standigheden, nu nog in het duister, de Oosterschelde niet afgesloten zal worden. >5 De maximum snelheid binnen de bebouwde kom der gemeen ten is voor vele bestuurders van motorrijtuigen een nog vaag be grip, omdat in veel gevallen vrij wel niet is na te gaan waar die bebouwde kom begint of eindigt. De naamborden van de plaatsen of gemeenten blauw bord met witte letters dienen te worden gezien als de markering van deze maximumsnelheidgrens. Als Ne derlanders dienen we dit te we ten. Van de buitenlanders weet het praktisch niemand. De gemeente Etten-Leur heeft aan alle twijfel een eind ge maakt door onder de naamborden de officiële borden ,,50 km" te plaatsen, zodat elke twijfel wordt opgeheven. Mogen spoedig vele f gemeenten dit goede voorbeeld 1 volgenI Coor morgen, donderdag 14 novem ber, gelden voor de provincie Zee land de volgende hoogwaterstanden: te Hansweert om 6.54 en 19.35 uur, te Terneuzen om 6.30 en 19.11 uur en te Vlissingen om 6.00 en 18.41 uur. Tijdens de dezer dagen gehouden ouderavond der verkennerij te Philip pine hield hopman Wijne een rede die het wel en wee inhield van de groep. De hopman vond het prettig te kunnen medelen, dat er vele goede en nuttige dagen geweest zijn, maar een gedeelte van de rede was in mi neur gesteld. Er werd nog eens ge wezen op de erbarmelijke huisves ting van onze verkenners. Die klacht is zeker niet overdre ven; we hebben er ons meermalen van kunnen overtuigen dat onze jon gens beslist een zeer treurige huis vesting hebben. Dat tekort aan een goede omgeving is zeker niet van de laatste maanden. Onze jongens zitten al enkele jaren in de voormalige spuikom. De oude mosselbarakken die al lang in ver val waren, boden hun een zekere uit komst; men was buiten en toch vlak bij de kom der gemeente. Men dacht nu eens geheel vrij en rustig in de ze oude spuikom het verkennersleven tot het lang verwachte ideaal te kun nen brengen. Doch de tegenslag kwam spoediger dan men verwacht te. Ook de gemeente had met moeilijk heden te kampen, wat betreft een woonwagenkamp. Noodgedwongen Er komt over enige tijd een gloednieuwe folder over de toeristische stad Hulst uit, een aanwinst waarover men heus wel verschrikkelijk verheugd mag zijn in de goede wallenstad, want het propaganda materiaal noor Hulst als toeristenstad is echt niet daverend. Alvorens de activiteit van de ingezetenen, die ervoor zorgden te gaan bejubelen, dient men zich er echter eerst van te vergewissen wie de initiatief nemers wel zijn. Die wonen nl. in Brugge. Jawel, de Jongvlamingen die deze zomer Hulst als kampplaats beproefden, hebben hun enthousiasme bij het na deren van de winter waarlijk niet op zolder opgeborgen, al dan niet voorzien van motteballetjes. Hun geestdrift voor Hulst, de oude stad van en voor middeleeuwse en latere vechtersbazen, is door en door was echt 'en kleurvast. De plannen die zij maken om Hulst tot een nieuwe kampplaats voor heel de katholieke Vlaamse jeugd in te richten (in to taal: 70.000 jongens vormen geen bevlieging. Het eerste "buitenland se" heem, Hulst, heeft nu al, onmid- delijk na de proef, een soort van aureool. Een buitenlands heem, in hun ei gen Vlaamse land; contact (en welk prettig contact) met Nederlanders, die evenwel hun Vlaams waarderen, met mensen die hen verstaan. Terwijl do plannen om tegen vol gende zomer een goed geoutilleerd onderkomen te bezitten, nog in de grondverf staan, is er alweer een nieuw plan opgezet. De organisato ren van het Vlaams-Hulsterse con tact gaan nu een pracht van een folde#over Hulst laten drukken. Men zei het hun niet kwalijk nemen dat ze de duizenden exemplaren van dit toekomstig drukwerk niet versprei den op de manier van een V.V.V. Want de K.S.A. is geen vereniging tot bevordering van het toerisme, al hoewel zij tot nog toe meer werk voor het vreemdelingenverkeer heeft verzet dan sommige comité's. Pakkend geheel De folder krijgt acht pagina's en bevat in weinig tekst maar des te meer beelden een pakkende aanbe veling voor de stad Hulst Het is uiteraard de bedoeling dat men er de jonge katholieke Vlamingen mee "bewerkt", teneinde de kersverse kampplaats onder alle aangesloten groepen dezelfde populariteit te be- Causerie over Brusselse tentoonstelling De Zeeuwse V.V.V. verwacht van de wereldtentoonstelling 1958 in Brussel vele profijten, Daarom kwam deze expositie in het middelpunt der belangstelling op de jaarvergadering der propaganda-centrale Walcheren, die gisteren te Koudekerke werd ge houden. De heer R. van Kerckhoven van de informatiedienst der wereld tentoonstelling, heeft op vlotte wijze een massa bijzonderheden verteld over het spectaculaire schouwspel, dat van april tot oktober 1958 zal du ren en waarbij men rekent op 30 a 35 miljoen bezoekers. Vijftig landen zullen hun paleizen en paviljoenen uitzetten op het 200 ha grote terrein. De zeven naties, die een oppervlakte van 25.000 m2 voor hun rekening, zijn Nederland, de V.S., Engeland, Vaticaanstad, Duits land en Rusland. Spreker lichtte toe, hoe men het exposiüevraagstuk inzake de par- keerkwestie gaat oplossen. Hij ver telde voorts een en ander over de nationale dagen en over de festivi teiten waarbij elk land zich zal In spannen het mooiste en het beste te tonen. Na de pauze hield mr. H. Hoorn, hoofd der afdeling Neder landse inzendingen, een causerie over de Nederlandse afdeling, waar voor de regering van ons land zes miljoen gulden ter beschikking stel de. Het water werd als thema voor deze afdeling gekozen, maar daar naast staat een boeiend overzicht van Nederland op menig gebied. Tenslotte schetste spreker de die pere bedoeling van ons uitkomen op de Brusselse expositie. Aan de ver gadering, die onder leiding stond van de heer A. Mets uit Vlissingen, ging een ontvangst in het gemeentehuis te Koudekerke vooraf. zorgen ais zij onder de Bruggelingen heeft verworven. Maar het zou ons niet verwonderen indien een enkel exemplaar, hoe dan ook ergens in Nederland verzeild, een heel wat ste viger inslaande reclame voor Hulst zou vormen dan ooit enig drukwerk, dat die uitdrukkelijke bedoeling dan toch had, heeft weten te maken. In de folder krijgen o.a. een plaats een lichtfoto van de stad, foto's van Stadhuis, de Keldermanspoort, de ge denkplaat in de Basiliek, van het wailenspel in augustus, van de wal len enz. Verder kaarten en uiter aard de nodige documentatie over de stad als kampplaats voor de jon ge Vlamingen. Het voorontwerp belooft heêl wat. Met de medewerking van enkele oost-Zeeuwsch-Vlaanderen wordt hêt verder uitgewerkt. Wellicht zal de folder, als ze verschijnt, de Hulster- se toeristenbevorderaars inspireren tot gelijke daden! moest men de woonwagens in de ou de spuikom brengen. Daarmee begon dé grote ellende voor de verkenners, In zijn rede toonde de hopman wel begrip voor de moeilijkheden waar mee ook de gemeente te kampen heeft maar van de andere kant wees hij er ernstig op, dat de toestand die er nu is, voor de jongens beslist on houdbaar is. Voor bet gemeentebestuur ligt hier zeker een taak, die wel ernstig de aandacht verdient, hetzij door een flink verhoogde subsidie voor het jeugdwerk, of, wat zeker aan te be velen zou zijn, een ander geschikt woonwagenkamp. Met ingang van 1 januari a.s. zijn voor de tijd van één jaar benoemd tot vaste deskundige bij de raad van beroep, bedoeld in de beroepswet, te Rotterdam o.a.: C.A. van Gelder, in ternist te Axel, H.P. Veening. inter nist te Vlissingen, dr. J.J. Okke. chi rurg te Middelburg, J.P.B. Pfaelt- zer, neuroloog-psychiater te Middel burg, dr. M. Schreuder. oogarts, Vlis singen, S, P, Rietema, keel-, neus- en oorarts te Middelburg. W.K. Schilling longarts te Middelburg, dr. B.J. ter Bals, reumatoloog te Middelburg. H. H, Merkelijn, vrouwenarts te Vlis singen en dr. A. Snethlage, huidarts te Middelburg. In oktober heeft ons land weer de meeste oesters geëxporteerd naar België, nl, 2.425.917 stuks. In dezelf de maand van het vorig jaar waren het er 2.742.757. Verder bedroeg de export in deze maand naar Engeland 104.850 stuks (74.100), naar Duitsland 163.666 (131.100), en naar andere lan den 82.996 (56.916). In Nederland wer den 241.898 oesters verhandeld (vorig jaar 271.741). Aan de volkscro*s van Le Soir, zon dag 17 november a.s. te Brussel, zul len niet minder dan 360 Nederlandse atleten deelnemen. In de Cross van de Azen zullen o.m. de landenteams van Éngeland, Neder land en België aan de start komen. Voor Nederland komen uit in deze selectiegroep Frans Künen, Hein Cujé, Henk Viset en Anton Jonkers. HOGERE VERMAKELIJK HEIDSBELASTING B. en w. stellen de raad voor over te gaan tot het vaststellen van een nieuwe verordening tot heffing en in vordering van een plaatselijke belas ting op toneelvertoningen en andere vermakelijkheden. Het is b. en w. nl. gebleken, dat de tarieven t.a.v. de belasting gehe ven naar de oppervlakte van de loka liteiten en in de openlucht laag zijn. Deze belastingen dienen verhoogd te worden, terwijl b. en w. deze gele genheid tevens willen benutten om de indeling van deze verordening te wij zigen en de redactie te veranderen om de leesbaarheid te bevorderen. De meerdere opbrengst uit deze wijziging voortvloeiende, wordt ge schat op 1000.-. Gistermiddag half een heeft de burgemeester in tegenwoordighid van de wethoudei's een bloemstuk aangebracht bij de Bellamy-ge- denksteen in de gevel van pand 30 in het Bellamy-park. BINDINGSAVOND B.B. Vrijdaga a.s. zal „Bescherming be volking" in 't Schuttershof een zoge naamde bindingsavond houden, met een overwegend vrolijk programma. Men heeft zich de medewerking kunnen verzekeren van een serie goede amateurs op amusementster rein. Nisse De raad van Nisse werkte zich in zijn jongste vergadering vlug door de agenda heen. De wederopbouw zal per 1 jan. a.s. als beëindigd worden beschouwd. De regeling tot verstrek king van brandstoffentoeslag aan de minvermogenden gedurende de win termaanden werd gewijzigd. Het voorstel tot verhoging van de subsi dies voor maatschappelijk werk aan de Protestants Christelijke Stichting voor Maatschappelijk werk in West- Zuid-Beveland en de stichting Rooms- Katholiek Maatschappelijk werk Zuid- Beveland-West tot respectievelijk 0.25 per protestants en 0.20 per rooms-katholieke inwoner werd aan genomen. Het voorstel verhoging van het subsidie aan de kerkeraadsbiblio- theek tot 50 per jaar, zo lang de bi bliotheek minder dan 1009 boeken hgeft. werd aangenomen. Tot lid vdn het burgerlijk armbestuur werd ge kozen J. C. v. Liere. Voorstel tot goedkeuring der begroting 1958 van het Burgerlijk armbestuur werd goed gekeurd. Deze begroting 1958 sluit in inkomsten en uitgaven met een be drag van 6827.74 en een post onvoor zien van 1927.24. De gemeentebe groting 1958 werd aangeboden. Rondvraag: de heer C. Bos vroeg naar de onhoudbare toestand door het water op de Achterweg; daarin zal worden voorzien door het plaatsen van een rooster. (Advertentie) Het beste der betere horloges! All-Risk schededekking over de gehele werek Gr. Markt 22, Bergen op Zoom TVW^on 'SA4 ft irn Pflejf»? De politierechter te Middelburg heeft dinsdag de Vlissingse visser J. S. veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van één week met een proeftijd van twee jaar en vijftig gulden boete. Het was het laatste deel van een drama, waarvan het eerste bedrijf speelde op de middag van de elfde mei, op het Beursplein in Vlissingen, toen schipper tijdeng 'n vechtpartij met collega-schipper L. de N. gebruik maakte van een mes, waarbij laatst genoemde een steek in de rug en verwondingen aan het gezicht opliep. De zaak kwam voor het eerst in behandeling in augustus jl. Toen vertelde S., de kapitein van de „Vlissingen 28", dat er reeds enige tijd onenigheid bestond over een paar vismanden. Op de bewuste dag, verklaarde S. toen, was hij op Bou levard de Ruyter door De N. uitge daagd en hoewel S. daar niets voor voelde, begaven beide mannen zich naar het Beursplein, „Plotseling kreeg ik enkele klappen", zei S. „en ik dacht, dat ik iets „hards" voel de", Toen trok hij zijn mes. Eén der getuigen verklaarde des tijds, dat de N. al bloedde, voordat een derde man, de N. jr, zich in de strijd mengde. Een andere getuige evenwel wist met stelligheid te ver tellen, dat de N. reeds onmiddel lijk werd bijgestaan door zijn zoon. Het was dus niet duidelijk, of S. zijn mes al gebruikte, voordat de jonge de N. zich in het gevecht mengde, of dat S. reeds bij de aanvang van het duel van twee mannen tegen stand ondervond. De Vlissinger C. K. werd nu dinsdag min of meer de kroongetui ge in deze zaak, toen de behande ling werd voortgezet, terwijl de edelachtbare heren achter de groene tafel bijna schuil gingen achter de met bloed besmeurde onder- en bo venkleding van het slachtoffer en ook het mes als grimmig bewijs van S.' daad ter tafel lag. „S. stak al voordat de N. jr. zich in de strijd mengde"*sprak K. en hij maakte op verzoek van de politie rechter, mr. J. A. E, Rink, met het mes de bewegingen, die hij de ver dachte had zien maken. Het woord was toen aan de offi cier van justitie, mr. Ph. M. Schen- kenberg van Mierop, die van mening was, dat beide vissers voor de vechtpartij aansprakelijk zijn. „Maar," zo vervolgde de officier, „van het gebruik maken van een wapen door de N. is niets gebleken. S. heeft wel gestoken." Mr. Schen- kenberg stipte nog aan, dat een vechtpartij tussen vissers wel meer voorkomt, maar dat het geschil dik wijls vrij sploedig weer bijgelegd wordt. ,,S. is echter te ver gegaan", aldus de officier, die één week hech tenis vorderde. De verdediger, mr. P. C. Adriaanse wees er met klem op, dat de N. de oorzaak van alle narigheid is geweest. „Hij heeft een gevecht uitgelokt," sprak de raadsman, die nog eens precies schetste, wat aan het duel vooraf ging. „Toen S. zag. dat hij tegen twee tegen standers had op te boksen, greep hij zuiver uit angst naar het mes," zei mr. Adriaanse, die dan ook een beroep deed op noodweerexces en de politierechter vroeg S. tot een geldboete te veroordelen. „De N. zit S. nog steeds te treiteren," be sloot pleiter. Mr. Rink verwierp het beroep op noodweerexces, evenals de officier in zijn repliek had gedaan. „S. had door weg te lopen een vechtpartij kunnen voorkomen," oordeelde de politierechter, die echter uit het proces-verbaal ook wel de indruk gekregen had, dat de N. begonnen was. Mr. Rink kwam hierna tot zijn vonnis. Hazardspel De Middelburgse caféhouder P. M. verscheen eveneens voor het hek je. Hij werd ervan beschuldigd ge durende de maanden juli en augus tus in zijn zaak gelegenheid te heb ben geboden tot hazardspel (zwik ken). Het spel werd er steevast iedere week door een viertal lieden beoefend. M. stelde kaarten en fiches beschikbaar. De officier van justitie had de in druk, dat er in veie cafés gezwikt wordt. „Maar hier ging het om grote bedragen en het is wel eens op een flinke vechtpartij uitgelo pen." De officier vroeg f 50.boete en M. werd conform veroordeeld. Deze maal op zaterdag 16 novem ber zal St.- Nicolaas van over de Schelde komen om op uitnodiging van de Middenstandsvereniging „Klimop" een bezoek aan onze plaats te brengen. Om drie uur komt de goede Sint met de boot aan. Op de ponton zal de eerste begroeting plaats vinden. Wanneer hij omstuwd door enkele tientallen zwarte knechten via Dijk- straat, Nieuwstraat en Burg Geil- straat op de Markt zal zijn aange komen, zal hij officieel worden ont vangen door de voorzitter van „Klimop", de heer W. Bliek en ho pelijk ook door het gemeentebestuur. Daarna zal de hoge gast zijn tocht voortzetten naar het Julianazieken- huis en het rusthuis „Scheldeoord", om zijn zieke en bejaarde vrienden op te zoeken. Tot slot zal nog een gedeelte van nieuw en oud Terneu zen worden bezocht. Sint Nicolaas stapt dan weer uit in Smits Bazar waar hij tot zijn naamdag resideert. Het bestuur van „Klimop" heeft grootse plannen voor dit bezoek ont worpen. Zo zal dit zich van de vo rige onderscheiden doordat de ont vangst van veel grotere allure zal zijn. DRIE MAAL GESLIPT Een motor, daarna een auto en tenslotte een bromfiets slipten in min. der dan een kwartier op dezelfde plaats in de bocht over de Axelse brug naar de Herengracht. Daar de drie bestuurders kalm re den moest dit dus aan de gladheid van de weg worden toegeschreven. De politie waarschuwde dan ook on middellijk Rijkswaterstaat, die de nodige maatregelen nam. Geboren: Yolanda, dv. H. Doppe- gieter - van Moeffaert; Hendrik. z<- J. Molegraaf - van Drongelen; drik, zv. P. Zegers - de Zeeuw ria, dv. P. Scheele - van Drong, Rosita, dv. P. de Waal - Boone; Mo nique, dv. O. Casteels - de Koek; Frans, zv. E. Halegraeff - Hulscher; Cornelia, dv. P. Aangeenbrug - Vis ser. Huw.-aangiften: J. de Kok. 25 j„ en T. de Smit, 21 j.; J. Pichal, 26 j„ en A. Geelhoedt, 22 j.; A. de Bruijcker, 25 j., In N Geelhoedt, 20 j; J. Jansen, 28 j'., en T. van Driel, 24 j. Huwelijken: K. de Blaeij, 30 j„ en J. Kole, 27 j.; P. de Vlieger, 24 j., en M. Hofman, 20 j.; A Blaauw, 21 j., en H. Obrie, 19 j; M Doorns, 41 j„ en A. Beeldens, 31 j. Overlijden: R. Notté, 34 j.; L. Bo- gaert, 3 d. W estdorpe WINKELS LANGER OPEN In verband met de aanstaande win kelweek, welke zal worden gehouden van 22 tot 28 november a.s., zal aan de winkeliers ontheffing worden verleend van het sluitingsuur, be paald in de verordening op de win kelsluitingswet. Hierdoor zuilen de winkels langer mogen open zijn tot 5 december, aan|ezien in de veror dening op de winkelsluitingswet is be paald, dat ontheffing wordt verleend voor het tijdvak van 28 november tot en met 5 december. GEMEENTEBEGROTING Woensdag komt de raad in openba re zitting bijeen. Op de agenda komt slechts één punt voor, namelijk aan bieding van de gemeentebegroting 1958. De vergadering zal deze keer in de voormiddag worden gehouden. DE KLOKKEN VAN NAGASAKI Vanavond wordt in het café bij de heer P. de Smet de film „De klok ken van Nagasaki" vertoond. In ver schillende plaatsen uit de omtrek heeft deze filmvertoning volle zalen getrokken, een bewijs dat het de moeite waard is. Bovendien steunen de bezoekers hiermede een goed doel. ZANGHULDE Evenals voorgaande jaren zal het r.k. Dameskoor Crescendo ook nu weer ter gelegenheid van St.-Nico- laas een zanghulde brengen aan de zieken in het Ziekenhuis te Sluiskil. Deze serenade wordt gegeven op za terdag 30 november. Het is nu reeds voor de vierde maal dat het dames koor voor de zieken zal zingen. GEVALLEN MET BROMFIETS. Toen,onze dorpsgenoot de heer G.E. van zijn werk naar huis terugkeer de reed hij met zijn bromfiets over een haas, die over de weg liep, kwam te vallen en liep' een zware hersen schudding op. Desondanks is het slachtoffer nog zelf naar huis kun nen rijden, waarna geneeskundige hulp werd ingeroepen. St.-Jansteen FILMVOORSTELLING Ten bate van de missiën van Scheut zullen heden in het r.-k. jon genspatronaat een 2-tal filmvoorstel lingen gegeven worden van de au thentieke Japanse geluidsfilm „De klokken van Nagasaki". Graauw KANDIDAATSTELLING Voor de afdeling Graauw van de K.V.P. werden voor de aanstaande Statenverkiezing de navolgende he ren kandidaat gesteld: Mr. Mes, Heinkenszand, Dikötter Terneuzen; Vercauteren, Clinge; v. Dongen, Aardenburg; Van Ruijmbe- ke, Clinge; Van Bellegem, Eede; v. de Voorde. Sluiskil; Vader, Vlissin gen; Verdonck, Lewedorp; van Gees- bergen, Zlerikzee; W. Lockefeer, drs. Hulst; Drs. van de Walle, Hulst; W. Colsen, Hulst; Mf Wijffels, IJzendij- ke; Adriaanssen Drs., Hulst. Klooslerzande „BUIGEN OF BARSTEN" Het Reizend Zeeuws Volkstoneel heeft zondag- en maandagavond een bezoek gebracht aan onze plaats. In zaal van Leuven werd opgevoerd het blijspel van L. de Groof ..Buigen of Barsten". Dit stuk, dat onder regie stond van drs. Lockefeer, werd voor treffelijk opgevoerd. Ook de beide debutantjes. waarvan er één uit on ze eigen gemeente komt, speelden prima. Beide avonden was de zaal geheel uitverkocht. Breskens OPDRACHT VOOR JACHTWERF De heer Nelson uit Brussel heeft opdracht gegeven aan de jachtwerf van Gebr. Maas, een jacht te bou wen met ongeveer dezelfde afmetin gen als het enkele weken geleden vergane jacht „La belle poule", ei gendom van de beer Nelson. Aan de 19-jarige Frans Maas werd opdracht gegeven een jacht te ontwerpen dat aan zeer zware eisen moet voldoen. Het wordt een jacht met stalen span ten en zgn. dubbele beplanking. Te vens krijgt het een loden kiel van 4000 kg. en de binnenbetimmering al leen mahoniehout. Tevens kwam nog een bestelling van de jachtontwerper Robert Clark uit Engeland, voor de bouw van een jacht met stalen span- te - en een gietijzeren kiel, eveneens met mahonie betimmering. Precies eenzelfde jacht staat reeds op sta pel voor de bekende zeezeiler Dl'. Joppe uit Oostvoorne. UITVOERING „DE FLAMINGO'S" De muziek- en toneelclub „De fla mingo's" uit Breskens gaf in het Ca sino haar eerste uitvoering. De zaai was gqed bezet en het programma bestondyuit muziek, zang en schets jes. Na afloop was er bal. Zaterdag a.s. organiseert de plaat selijke K.A.B.-afdeling een toneela vond. In de zaal Casino op het O- ranjeplein speelt de toneelgroep St Barbara uit Breda "De ebbenhouten olifant", van C. v. Bommel-Korus en Henk Bakker. DRUKTE MET BIETENCAMPAGNE In en om de haven heerst een enorme drukte in verband met de bietenaanvoer naar de haven/ Voor al op een drukke dag kan men de wagens toch niet alle tegelijk hel pen, hoewel alles vlot werkt met de bietennetten. Maandagmorgen ston den de bietenwagens dan ook in lan ge rijen tot ver buiten de kom, een file van 3 tot 4 km lang. Gelukkig houdt de rijkspolitie nu steeds toe zicht en zorgt .dat de wagens onder ling afstand hóuden zodat niet even als vorig jaar het verkeer totaal in de knoop geraakt. TONEEL De toneelvereniging "De Schelde", reeds enige tijd met interne iilijkheden te kampen had en nu pas weer een gevoelig verlies leed daar de regisseur om gezondheidsre denen ontslag moest nemen, is nu toch weer actief aan het repeteren. Zij hoopt binnenkort met "Achter de wolken schijnt toch de zon" voor het voetlicht te treden. Er zijn ver schillende nieuwe krachten als lid toegetreden. Regie voert voorlopig de heer C. de Visser. Hoofdplaat WEDEROPBOUWTAAK GEËINDIGD Aan de stichting "Heilige Maria Goretti" te Vlissingen, voor de op leiding van onderwijzend personeel, in het bijzonder voor kleuterleidsters werd door onze gemeenteraad een subsidie van 40.- verleend. Het sub sidieverzoek van de federatie voor langdurige zieken te Bilthoven werd met het oog op het geringe belang voor onze gemeente, afgewezen. Aan de Stichting "Katholiek Mid delbaar Onderwijs voor Zeeuwsch- Vlaanderen" zal m.i.v. het jaar 1958 jaarlijks 50.- subsidie per Hoofd plaatse leerling toegekend worden. Besloten werd, om de gemeentelij ke wederopbouwtaak als geëindigd te beschouwen. Het bezwaarschrift van de heer G.A. Nelissen terzake wijziging her ziening uitbreidingsplan werd voor kennisgeving aangenomen. Aan het plaatselijke St.-Nicolaascomité werd een subsidie van 100.-,en 0.50 per schoolgaand kind uit Hoofdplaat verleend. Sluis CONCERT IN PAROCHIEHUIS De philharmonicaclub uit IJzendij- ke, die we op 2 november via de ra dio konden beluisteren, zal hier zon dagavond in het parochiehuis een concert verzorgen o.l.v. dirigent Jas per Anthonisse. Ook de Vlaamse hu morist Modest verleent zijn medewer king. TWEEDE OUDERAVOND In het parochiehuis werd een twee de ouderavond gehouden. Bij de ope ning traden op leerlingen van de r.- k. meisjesschool. Ze brachten een gevarieerd pro gram, o.a. zang, declamatie, blokfluit en accordeonmuziek ten gehore. Daarna leidde burgemeester van Hootegem dr: E. Grootenboer (psy chiater) en dra. L. Hemelaar (psy choloog) in. Deze zouden spreken over het onderwerp „moeilijke kin deren" In zijn functie als plaatselijk voorzitter van het Wit-Gele kruis, liet hij uitkomen dat de vereniging meer presteert dan alleen wijkver pleging. Ook aan kinderzorg en volks gezondheid wordt grote aandacht be steedt. Dr. E. Grootenboer besprak ver volgens vele problemen die met het onderwerp moeilijke kinderen in ver band staan. Het hoe en waarom. Voor al legde ze er de nadruk op dat de ouders in de eerste plaats deze moei lijkheden moeten zien op te lossen. Vervolgens dat ze als katholiek ge huwden ook de steun van boven be horen te vragen. Betreft het proble men op onderwijsgebied dan moet men zich in verbinding stellen met de onderwijsinstanties. Zijn het ziekte aangelegenheden dan de huisarts raadplegen, en liggen de moeilijkhe den op geestelijk terrein dan kan men bij de geestelijke leiders te ra de gaan. Hierna hield dra. L. Heme laar een lezing, welke nog dieper op deze onderwerpen inging. Tot slot werden nog enige ingekomen vragen beantwoord. GOES Grand 3 uur: Het geheim van de heksengrot, 14 j. MIDDELBURG Electro 7 en 9,15 uur: Schotgun. 14 j. VLISSINGEN Alhambra 7 en 9 uur: De schuld van een moeder, 18 j. Luxor Het duivelspaard. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Liefdesroes. OOSTBURG Ledel 8 uur: Op naar Hollywood. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Carnaval in Wenen ST. JANSTEEN Patronaat 4 uur: kin derfilm, om 7,30 uur: De klokken van Nagasaki. GOES Grand: De macht van het nood lot. 14 j. MIDDELBURG Electro: Als mannen kerels zijn, 14 j. VLISSINGEN Alhambra: Leise flehen meine Lieder, a.l. Luxor: Het duivels paard, 14 j. m HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Spe ciale filmvoorstelling. GENT Kon. Nederl. Schouwburg 7,30 uur: Bushalte. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 8 uur: Don Giovanni.

de Stem | 1957 | | pagina 2