LUCAS WAARSCHUWT TEGEN FATALE ZUINIGHEID LIEFDE VOOR HET VAK Onderscheiding voor Jennifer Verkiezingen erger dan de wervelstorm Tweede Kamer over de bestedingen Djakarta wil handel stopzetten ARBEIDSCONTRACTANT KRIJGT TWEE JAAR Satellieten bundelen tot ruimtebases Navo-luchtmacht voor een deel in alarmtoestand PO-DELTA ERNSTIG BEDREIGD Rik Coppens aanvalsleider bij de Rode Duivels Produktie kan in gevaar worden gebracht Militaire auto tegen trein Rechts houden op rotondes Regering wil verlenging volmachten Verkoper van kobalt-bom meldde zich S. v. d. A. licht voorstel toe DAGBLAD VOOR ZEELAND Nieuw-Guinea DRUKKENDE BELASTINGEN Te lichte helmen goed gekeurd Kouder Twee inzittenden gewond Hoge Raad Sovjet-geleerde Van 1 oktober j.l. af: Geluk gehad Zestien doden op Philippijnen Boekhouder verloor tas met 17000 gulden Atgerië Sjah wil Bahrein inlijven 97e JAARGANG No. 22605 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandla. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. TeL: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, nar. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet 7.- p. kwartaal, p. post 8.20, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) t 0.54. incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct Postrek. 278841 Voor God, Kmtntftn en Vaderland WOENSDAG 13 'NOVEMBER iaat Advertentieprijs voor de gehele oplage f 03S per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per mm. (Ingezonden Mede» delingen 0.35 per mm). Bij contract aan.» zienlijke reductie; volledig tarief en Alge» mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd UMUDt.MU w WW" Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) De regering in Djakarta is inderdaad van plan de handels betrekkingen met Nederland te verbreken als Den Haag weigert Nieuw-Guinea over te dragen. Dit wordt uit zeer betrouwbare bron in de Indonesische hoofd stad vernomen. Deze onthulling volgde op de ge ruchtmakende verklaring van presi dent Soekarno, dat Indonesië Neder land zou kunnen dwingen de Indo nesische nationale aanspraken op wes telijk Nieuw-Guinea in te willigen. Het invloedrijke socialistische dag blad „Pedoman" meldde, dat het grootste hotel in Djakarta, het „Hotel aes Indes", de Nederlandse banken, ondernemingen en fabrieken tot de bedrijven zullen behoren, die zouden worden genationaliseerd, als Nieuw- Guinea niet werd overgedragen. De politie van Bandoeng heeft de Nederlander W. H. Vogelzang aange houden. Hij zou hebben gezegd, toen jongelieden bezig waren zijn auto te beschilderen met de leuze „Bevrijd West-Irian": „Ik heb nog nooit zo'n apenland gezien als Indonesië". Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bekendge maakt, dat de V.S. een onpartijdige houding zullen aannemen in de kwes tie Nieuw-Guinea. „Ik ben niet van trots vervuld over de vechleapaciteit van de regering. Zij besteedt ineer aandacht aan liet terugschroe. ven van de bestedingen dan aan het omhoogbrengen van de produktie, wat toch het eerste doel zou moeten zijn". Dit zei dr. Lucas bij de algemene financiële beschouwingen in de Tweede Kamer. De financiële specialist van de K.V,P„. fractie zag grote gevaren, die ons economisch leven be. dreigen. Hij waarschuwde tegen een teveel aan beste. dingsbperking5 omdat daaruit volgens hem gemakkelijk werkeloosheid voort zou kunnen komen. De maatregelen die met dat doel in het voorjaar zijn getroffen, zijn nog niet eens uitgewerkt, zei hij. Men moet nu zeer voorzichtig zijn met nieuwe maatregelen. Met uiterst grote reserve zag dr. Lucas de plannen tot belastingverhoging tegemoet, die in de miljoenennota zijn aange. kondigd om het begrotingstekort voor een deel te dekken. Hij wees erop dat belastingverhoging voor de gehele structuur van ons economische leven zeer gevaarlijk kan zijn en dat ook een nadelige invloed op de conjunctuur te vrezen is. Dr. Lucas zei van oordeel te zijn, dat de maatregelen willekeurig waren getroffen en dat zij niet nodig waren om de begroting op kasbasis sluitend te maken. Voorts kapittelde hij mi nister Hofstra om het gemak waar mede deze met het belastingmiddel manoeuvreert, zonder zich ervan re kenschap te geven, of het wel recht vaardig is ten opzichte van de belas tingbetalers. Wij moeten ons eerst af- De rechtbank te Arnhem heeft gis teren de 64-jarige kantoorbediende L. B. uit Doesburg veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek, omdat hij zich had schul dig gemaakt aan het doen afleveren van legerhelmen, die niet voldeden aan de gestelde minimumeisen. Hij was als arbeidscontractant be- la-t met de produktiebewaking van helmen in een Doesburgse fabriek. B. had bekend te lichte helmen te heb- IN BOEKEL kwam de 27-jarige scoo terrijder M. van Lansveld in botsoing met een autobus. Hij werd van zijn scooter geslingerd en was vrijwel op slag dood. WEER 19000 Nederlanders hebben in oktober een televisietoestel aange schaft. Er zijn nu al meer dan 209.000 toestellen in ons land. IN PARIJS zijn twaalf vervalste schil derijen in beslag genomen, die door de Nederlander A. van N. naar een lijstenmaker in de V.S. zouden worden verzonden. AI eerder waren bij van N. vervalsingen aangetroffen. ZATERDAG 23 november zal de H. Vader van zijn verblijf in Castelgan- dolfo haar het Vaticaan terugkeren. TWEE bergingsvaartuigen hebben gisterenmiddag de Nederlandse kust vaarder „Bellatrix", die op de Deense kust was vastgelopen, vlotgesleept. ZUID-KOREA zal het Koreaanse de bat in de Verenigde Naties mogen bijwonen, Noord-Korea niet. Een In disch verzoek om de Noordkoreanen toe te laten, werd namelijk verwor pen. NOG DEZE WEEK worden de Rus- sisch-Duitse besprekingen in Moskou, over handelsbetrekkingen en repatri ëring van Duitsers uit de Sovjetunie hervat. PROF- IR. J. VAN BEUKERING hoogleraar te Wageningen, is in Me- xico-city aan een hartaanval overle den. Hij vertegenwoordigde in die stad de voadesl- en landbouworganisatie van de V.S. Weersverwachting van het K.N. M.I., geldig tot vanavond, opge maakt dinsdagavond 23.15 uur: Overwegend droog: met veel be wolking: maar ook enkele ver spreide opklaringen. Lagere tem peraturen dan gisteren. Zwakke tot matige oostelijke wind. t Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Zwaarbe- wolkt met opklaringen en lichte wind uit het oosten. Iets kouder, i Vandaag: zon onder 16.52 uur. maan op 22.40 uur. Morgen: zon op 7.58 uur, maan onder 13.13 uur. ben goedgekeurd en op staten bedra gen zodanig te hebben gewijzigd, dat het leek alsof de daarop vermelde helmen wel aan het minimum-ge wicht voldeden. Er moesten van 1953 tot 1957 400.000 helmen worden afge leverd. Eind 1956 moesten er nog 73.000 komen, toen het hoofd van de technische staf, kolonel ir. M. C. Palm, die juist de leiding van deze staf had overgenomen, minimum- en maximum-gewichten vaststelde. De officier van justitie had een ge vangenisstraf van vier jaar gevor derd, waarbij hij er mee rekening had gehouden, dat ons land zich vol gens het hoog militair gerechtshof nog steeds in staat van oorlog be vindt. vragen of de toekomstige contribua- belen niet het voordeel plukken van wat wij thans betalen, aldus dr. Lucas. Een heel ander geluid liet de socia listische spreker dr. Vondeling horen. Hij was van oordeel dat men het psychologische moment voor belasting verhoging reeds voorbij had laten gaan. De regering moet volgens hem buiten de Staten-Generaal om bij al gemene maatregel van bestuur vlot de belastingtarieven kunnen wijzigen, waarbij dan alleen een zeker maxi mum moet worden gesteld. Hij vond dat de snelheid waarmede tegenwoor dig in de conjunctuur moet worden ingegrepen dit noodzakelijk maakt. De normale weg van de wetgeving duurde hem te lang. Er werd op deze gedachte van de Partij van de Arbeid onmiddellijk gereageerd met protes ten. Dr. Lucas betoogde dat de minister van Financiën, die met een groot ge deelte van het. kabinet (de ministers Drees, Struycken, Witte, Suurhoff, Zijlstra en staatssecretaris drs. Schmelzer) aanwezig was, de situatie onlangs heel juist heeft geschetst toen hij het beeld gebruikte van een berg kam waarop wij lopen. Aan de ene kant dreigt te vergaande invloed van de bestedingsbeperking, zodat werke loosheid kan ontstaan en aan de an dere kant blijft overbesteding een ge vaar. Hij vestigde ook de aandacht van de regering op de defensielasten, die immuum schijnen te zijn voor iedere bestedingsbeperking. Men wil In de buurt van Amersfoort is een militaire leswagen tegen een trein gereden. De auto behoorde aan de rijschool van de geneeskundige troe pen van de Koninklijke Landmacht te Amersfoort. De leerling-chauffeur, de marinier der derde klasse C. Heumen, 19 jaar oud en afkomstig uit 's-Hertogenbosch, werd bij de bot sing levensgevaarlijk gewond. De korporaal-instructeur van Eek, die naast hem zat, werd licht gewond. De A.N.W.B. is allerminst te spre ken over een uitspraak, die de Hoge Raad gisteren heeft gedaan ten aan zien van de toegestane wijze van rij den op verkeers- of circulatiepleinen. Die uitspraak houdt in dat men op deze pleinen alleen rechts zal mogen rijden en dus niet zal mogen voorsor teren. Van een vlotte afwikkeling van het verkeer over circulatiepleinen kan geen sprake meer zijn, aldus de A.N. W.B. De opzet bij de aanleg van ver keerspleinen heeft juist tot doel het verkeer te doen rijden op de wijze, zoals thans door de Hoge Raad is veroordeeld. Deze uitspraak is derhalve voor de A.N.W.B. aanleiding om opnieuw, zo als deze bond reeds in 1955 heeft gedaan, de minister van Verkeer en Waterstaat met aandrang te verzoe ken in het wegenverkeersreglement een bepaling op te nemen, die het gebruik van de pleinen naar behoren regelt. deze uitgaven wel enigszins verschui ven maar dat is geen reële bezuini ging. De financiële positie van de ge meenten werd door vele sprekers aan geroerd. Dr. Lucas zag de oorzaak van de enorm opgelopen schuld in het te laat opgeven van het rentegamma. Hij kwam met betrekking tot dit punt echter in botsing met dr. Vondeling, die de regering er een verwijt van maakte, dat zij bij de ontwikkeling van het rentepeil de wetten van het oerwoud liet gelden. Hij zag afschu welijke sociale en economische gevol gen daarvan en wilde een distributie- ssyteem invoeren om te voorkomen, dat de besparingen voor de minst ur gente investeringen worden aange wend. De heer Vondeling vond dat de re gering ook te laat de prioriteit van de woningbouw had vastgesteld. An dere investeringen hadden hiervoor ai veel eerder moeten wijken. Van ver schillende zijden werd meer zekerheid gevraagd omtrent de rente die voor de komende woningfinanciering zal gelden. De heer Van Eysden meende, dat wanneer door een te hoge rente de lonen gaan stijgen, ook de loon- kwestie sterker naar voren zal komen. Over de positie van de ontwikke lingsgebieden, waarop de regering 2 miljoen wil bezuinigen, spraken KVP en Partij van de Arbeid eensgezind waarschuwende woorden. Dr. Lucas zei dat juist hier een gevaar van wer keloosheid zou ontstaan. Dr. Vonde ling poneerde: „Men moet zelf daar geleefd hebben om te beseffen wat er nog gebeuren moet, na alles wat in de laatste jaren reeds is gedaan". Een Russische deskundige op het gebied van de ruimtevaart heeft in een vakverenigingsblad de mogelijk heid besproken, om honderden kunst matige aardsatellieten op drie- tot vijfduizend kilometer hoogte samen te voegen tot een aantal reusachtige kunstmanen, die als waarnemingspos ten of als brandsfofstations voor ruimteschepen zouden kunnen worden gebruikt. Een medewerker van het planeta rium in Moskou, prof. Porzevski, heeft verklaard, dat de hond in de tweede Spoetnik „klaarblijkelijk dood" is. Van officiële zijde echter is nog steeds niets over het dier meegedeeld. Porzevski zei ook, dat de geleerden nog niet weten, hoe ze de houders van de Spoetnik naar de aarde kunnen laten terugkeren. De Moskouse correspondent van de „Baltimore Sun" kwam gisteren met het bericht, dat de Spoetnik-hond toch geland zou zijn en wel op 48 kilometer afstand van Moskou. Dit bericht ech ter heeft geen enkele officiële beves tiging gekregen. Volgens de Sovjet-geleerde Zigelzou het de taak van de volgende kunst manen zijn, de „gasstaart" van de aar de een sluier van gasdeeltjes, die zich bijna tot de maan uitstrekt te onderzoeken. Ook zou dan aandacht worden besteed aan het zodiakale licht, een witachtig schijnsel, dat bij zonsondergang in het westen te zien Enkele hoge NAVO-officieren heb ben gisteren in de vergadering van parlementariërs der verdragslanden in Parijs een geruststellend geluid laten horen met betrekking tot de afweer kracht der Noordatlantische Ver dragsorganisatie. Een derde deel van de atoombommenwerpers, zeiden ze, is sedert 1 oktober in voortdurende alarmtoestand en kan binnen een kwartier in actie zijn. Een bepaalde eenheid is reeds dag en nacht in de lucht. Met de Amerikaanss senator Jack son waren de militairen het erover eens, dat alle NAVO-landen over ge leide projectielen zouden moeten be schikken. Jackson had 's morgens een voorstel in deze geest gedaan en bovendien had hij voorgesteld, een Europees centrum te stichten voor opleiding van personeel voor dit be wapeningsonderdeel. Van een gebrek aan eenheid tussen Een 14-jarige jongen en een 13-jarig meisje, die waren weg gelopen, zijn met een licht vliegtuig dat zij op het vlieg veld van Sturgis, in de Ame rikaanse staat Michigan, had den gestolenop een strand neergestort. De jongen, die al les wat hij van vliegen wist uit boeken had geleerd, had drie gebroken tanden en het meisje een gebroken neus. Tijdens de algemene verkiezingen, die dinsdag op de Philipp\jnen zijn gehouden, zijn tien personen doodge schoten. Zes mensen kwamen om het leven tengevolge van een wer velstorm die de noordelyke eilanden teisterde. De voorlopige president Garcia, heeft alle hulporganisaties in het ge- Jennifer Graig uit Seajord in Sussex (Engeland) heeft van de Britse pad- vindstersorganisa tie de hoogste onderscheiding gekregen: de Badge of Fortitude. Vlak voor Pasen van dit jaar werd Jennifer ziek: een ernstige beender. ziekte. Zij moest een been missen. Na de operatie bleek echter, dat ook al een arm was aangestoken; zij kon hem niet boven haar hoofd tillen. Negen we ken moest Jennifer in het ziekenhuis blijven en gedu rende de gehele tijd was zij vrolijk. Momenteel zwemt zij weer, rijdt paard en wil nog gaan tapdansen. weer geroepen om de slachtoffers van de storm te helpen. Op Luzon zou tengevolge van de storm slechts twintig procent van de kiezers hebben gestemd. Bij een schietpartij tussen de po litie en een groep gewapenden, die te Imus, een stad ten zuiden van Manilla, de kiezers lastig vielen, sneuvelden tien mensen, onder wie zes politiemannen. De groep werd geleid door iemand die door de po litie werd gezocht. De man zou in opdracht van een politieke partij hebben gehandeld. De verkiezingen betroffen het aan wijzen van een opvolger van presi dent Magaysay, die in maart bij een vliegtuigongeluk om het leven is gekomen, een vice-president, acht senatoren en 102 leden van het con gres. Tengevolge van het steeds stijgen de water van de Po zijn circa 5.000 mensen uit het volkomen geïsoleerde plaatsje Porto Tolle en drie hier dichtbij gelegen dorpen geëvacueerd. Vissersboten, plezierjachten mo torboten van de douane en twee hef- schroefvliegtuigen zyn by het red dingswerk ingeschakeld. De bewo ners van de eilandjes in de monding van de rivier worden in boten naar veiliger oorden gebracht. Meer stroomopwaarts stijgt het water van de Po met meer dan circa drie centimeter per uur. Het water in de rivier is in vier dagen met meer dan drie meter gestegen. Er wordt nog meer regen verwacht. Meer dan 6.000 ha. bouwland staan onder water. Men heeft de steden Milaan, Ve netië, Modena, Mantua en Ferrara om hulp verwocht voor de verster king van dijken. de verschillende NAVO-onderdelen was volgens de woordvoerders geen sprake. In een rapport van de Neder lander Calmeijer was gesproken over toenemende „desintegratie" der land strijdkrachten. In de vergadering van gisteren is de heer J. J. Fens, lid van onze Twee de Kamer, voor de duur van een jaar tot voorzitter van de conferentie ge kozen. Een 32-jarige boekhouder van een bouwbedrijf in Amsterdam heeft op zijn tocht per bromfiets van de Post jeskade naar de Baarsjesweg een tas verloren met f 17.000.-. De tas zat achterop de bromfiets gebonden. De boekhouder heeft de gewoonte, zo deelde de politie mee, grote geldbe dragen mee te nemen als hij het kantoor verlaat, om diefstal te voor komen. De gedupeerde firma heeft duizend gulden beloning uitgeloofd voor de vinder. Het bedrijf is tegen zulk een verlies niet verzekerd. De Franse minister van Binnenlandse Zaken, Bourges-Maunoury, heeft de Nationale Vergadering om verlenging der speciale volmachten verzocht, die de regering in juli j.l. werden ver leend voor het tegengaan van terro ristische handelingen door Algerijnse rebellen. Bourges-Maunoury verklaarde, dat Algerijnse nationalisten in 1957 in Frankrijk zelf 550 personen hebben vermoord en ruim tweeduizend ge wond. De politie heeft 186 Algerijnse na tionalistische leiders en aanvoerders van aanslaggroepen in Frankrijk ge arresteerd. Zij zullen naar Algerië worden teruggezonden. Een brandstoffenh andelaar uit Lille (Frankrijk), Claude Chre tien, heeft liefde voor zijn vak. Toen hij dezer dagen in heb huwelijk trad, maakti hij 64 gang naar het stadhuis niet in jacquet, maar in zijn werk- plunje. Het rijtuig was ook ge heel in stijl, een vrolijk met vlaggetjes versierde kolenwa gen, waarop de zakken kolen niet ontbraken. Collega's vaw Chretien vormden bij het stad huis een erewacht. Omdat hij vermoedelijk ongerurt was geworden door de publikaties ia de dagbladen, heeft zich bij de politiè te Leiden de verkoper gemeld van onlangs uit het Kamerlingh Onneë laboratorium ontvreemde kobalt» bom. Na zijn aanmelding is de man «m» middellijk geconfronteerd met de op» koper van oude metalen, die inden» daad in hem de verkoper herkende. De man is daarna voor een medisch onderzoek doorgezonden naar het academisch ziekenhuis. De Sjah van Perzië heeft zijn kabl» net opdracht gegeven, bij het parle ment een wetsontwerp in te dienen, waarin het eiland Bahrein een door Engeland beschermd oliegebied in de Perzische Golf tot provincie van Perzië wordt verklaard. Het besluit van de Sjah heeft ia Londen groot opzien gehaard. Een dergelijke stap werd niet verwacht In diplomatieke kringen in Londen gelooft men evenwel, dat de Perzi sche eis „zuiver theoretisch" is en dat hij de vriendschapplijke betrek kingen tussen Engeland en Perzië niet zal schaden. Gisteren is in het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid on der leiding van minister Suurhoff en in aanwezigheid van de staatsseere. taris van Sociale Zaken, mr. dr. A. A. van Rhijn, een bespreking gehoti» den met het bestuur van de Stichting van de Arbeid. Door de stichting werd een toelichting gegeven op haag voorstel om voor bepaalde groepen van de bevolking de kinderbijslagen tijdelijk te verhogen. Het overleg zal nog worden voortgezet. Na de training van de Belgische spelers, is het elftal dat zondag 17 november in het Feijenoordstadion te Rotterdam tegen Nederland uitkomt, definitief samengesteld. Als middenvoor werd Coppens (Beerschot AC) gekozen, ter wijl Delire, die aanvankelijk ook in aanmerking kwam voor deze plaats, nu de spilplaats van het Belgische B-team, dat op dezelfde dag tegen Luxemburg speelt, zal bezetten. VandenBerg (Union St.-Gilloise) vervangt Givard (Standard CL) op de rechtsbinnenplaats. Laatstgenoemde is wegens een blessure niet in staat om mee te spelen. Na deze wijzigingen ziet het Belgische elftal er als volgt uit: doel: Leysen (Berchem Sport); achter: Dries (Berchem Sport; en van Brandt (Lierse SK): midden: Mees (Antwerp FC), Melissen (RCS Verviers) en Mathonrt Standard CL); voor: Piters (Standard CL) VandenBerg (Union St.-GilIoise), Cop. pens (Beerschot AC), Houf (Standard CL) en Orlans (La Gantoise), Reserves: Colette (Verviers), Dirickx (Union St.-Gilloise), Van Herpe (La Gantoise) en Lippens (Anderlecht). De verwachting, dat Bondscoach Elek Schwartz, gisterenavond na d» training op „De Vliert" in dien Bosch, het Nederlands Elftal zou be- kena maken, is niet gerealiseerd. De definitieve samenstelling sal, blijkens een door Schwartz gedane mededeling pas morgen, donder* dagavond, na de laatste bijeenkomst der veertien spelers in den Bosch* geschieden, (sie verder nog op da sportpagina

de Stem | 1957 | | pagina 1