ARABIEREN BARSTEN LOS TEGEN HOESSEIN Operazanger Westerling repeteerde in Breda Ut Naar ieders smaak en keuze SPOETNIK III AL MAANSATELLIET Zware straffen voor folterspecialisten Jeugdige Amsterdammers gingen op roof uit Soebandrio: De deur is nog altijd open Dreiging met moord en doodslag Wagtmans wil emigreren RINGDIJK VANDAAG DICHT Toestand in Jordanië is nog onduidelijk Schokkende misdaad in Canada in Bomexplosie Ierland - vijf doden Toestand niet alarmerend DAGBLAD VOOR ZEELAND Sportmeesters uitgeweken Syrië luidt weer de noodklok Bus stortte van rots - 25 doden Dezelfde temperaturen j Haringvliet V.S.-kunstmaan met muizen Na proces te Warschau Na ontvluchting uit opvoedingsgesticht Paus waarschuwt tegen ontvolking van platteland Werkgelegenheid Dode en gewonde bij auto-ongeluk Soekarno niet zo vriendelijk 97e JAARGANG No. 22604 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A- J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. 7.- p. kwartaal, p. post 8.20, p. week (uitsl. bij niet postbestelL) 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct Postrek. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 12 NOVEMBER 1957 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Dubbele Poort 7, telefoon 102 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) Gaat Wout Wagtmans zijn ware stiel de wielrennerij vaar- tvel zeggen De mogelijkheid srtoe is er, want de kleine St.- Willebrorder heeft plannen om te.... emigreren. Oud-Bredanaars. die dezer dagen op verlof waren in hun oude stad, ver telden hem zoveel over Canada, hun nieuwe vaderland, dat Wagtmans ern stig aan het denken is gegaan om zijn geluk daar óók te gaan beproeven. Hoe het afloopt is uiteraard de vraag, want er zijn genoeg praktische moei lijkheden, die hem van de stap zouden kunnen afhouden. Op de eerste plaats is er natuurlijk zijn „Europese" car rière els coureur, die hem tot dusver niet slecht is afgegaan. Bovendien spreekt het feit, dat Wagtmans in Canada waarschijnlijk zijn krachten niet ean het wielrennen kan geven en dat hij zich dus een ander beroep zou moeten kiezen. Dit nieuws komt te onverwachter, omdat Wagtmans pas enkele dagen geleden de training hervatte als voor bereiding op het winterseizoen. 55 55 Drie prominente Oostduitse sport lieden zijn uitgeweken naar het Wes ten. Het zijn de zwemster Helga Barth, kampioene van Oost-Duitsland op de 200 meter schoolslag, Wolfram Gottfried, meervoudig zwemkam- pioen en de amateur wielerkampioen Guenther Brummer. In 1955 werd hen alle drie de titel van „meester in de sport" verleend. (Advertentie) De landen van de Arabische Liga, die hun propaganda-acti- viteiten hebben gebundeld, zijn een ongekend hevige campagne begonnen tegen koning Hoessein van Jordanië. Zij beschuldigen hem van verraad jegens de Arabische zaak. Een Egyptisch blad ging zelfs zover, dat het de koning waarschuwde voor „het tra gische lot dat hem wacht". Hij zou wel eens gevaar kunnen lopen, vermoord te worden, evenals zijn grootvader Abdallah, in 1954... In de kampen van Palestijnse vluchtelingen zijn pamfletten ver spreid met beschuldigingen aan het adres van de koning. Een delegatie van deze vluchtelingen echter hield gisteren in Amman een demonstra tie, waarin zij Hoessein hun trouw betuigden. De toestand in het land is overigens onduidelijk. Het ziet er naar uit, dat de oppositie tegen de koning groeit. In enkele Arabische hoofdsteden verwacht men binnen kort spectaculaire gebeurtenissen. In woningen van Jordaanse kabi netsleden te Amman zouden verschei dene bommen ontploft zijn, die echter geen slachtoffers maakten. De actie tegen Hoessein blijkt een goed geco ördineerde actie te zijn, die kennelijk beoogt, de koning onmogelijk te maken tegenover zijn onderdanen en de op positie in het land de wind in de zei len te geven. Zowel de Egyptische pers organen als de radio scholden gisteren om het hardst. Hoessein werd zelfs beschuldigd van geheime onderhande lingen met de Israëliërs, die „de een heid tegenover het Israëlische gevaar beoogden te ondermijnen". Merkwaardig genoeg is men tezelf dertijd ook in Syrië de noodklok weer gaan luiden. Het kabinet in Damascus kwam gisteren twee keer bijeen om te spreken over „grootscheepse troepen bewegingen" in de richting van de Syrische grens. Er zouden bijzondere voorzorgsmaatregelen worden geno men. Eugene Black, directeur van de We- rldbank, heeft, na zijn gesprek met president Nasser van Egypte, goede hoop dat het probleem van de schade loosstelling der aandeelhouders van de Suez-kanaalmaatschappij eerlang kan worden opgelost. Hij gaat met des kundigen van de Wereldbank „enkele ontwerpen" klaar maken voor een de finitief akkoord. Bij St. Paul, op het Franse eiland Réuion, in de Indische Oceaan, zijn 25 personen om het leven gekomen doordat een autobus van een vijftig meter hoge rits stortte. DE TOESTAND van president Eisen hower is uitstekend. Dit hebben zijn artsen verklaard na een controle-on- cerzoek, dat een dag duurde. WESTKUST van Jutland is het Nederlandse vrachtschip „Bella- trix m zwaar weer aan de grond gelopen. Het schip zelf loopt gevaar, de bemanning niet. EEN JONGETJE van drie jaar is in bcnevemngen overreden door een H.T.M.-bus, die juist van een halte was vertrokkoen. Het ventje overleed enkele uren later in het ziekenhuis. BRITSE dansleraren hebben kritiek geoefend op prinses Margaret, omdat zij door haar belangstelling voor rock 'n roll de animo voor conventionele dansen zou hebben doen tanen. JN ROME is de zesde buitengewone vergadering van de „Sociëteit van Jezus' beëindigd. Ze heeft twee maan den geduurd. Over de resultaten is niets bekend gemaakt. MEVROUW J. DE CALONNE-Meister, oudste inwoonster van Den Haag en op een na de oudste inwoonster van Nederland, is gisteren 108 jaar ge worden. POLITIEKE partijen in de jonge ne gerrepubliek Ghana mogen niet meei gebaseerd zijn op ras, stam of gods- v°ï§ens een wetsontwerp aat de regering heeft ingediend. PAUL HENRI SPAAK, secretaris-ge neraal van de NAVO, zal van 19 tot en met 21 november een officieel be zoek aan ons land brengen. j Verwachting: van het K.N.M.I., geldig tot vanavond, opgemaakt maandagavond te 23.15 uur: Overwegend zwaar bewolkt en op de meeste plaatsen droog weer. Meest matige oostelijke wind. Weinig verandering in tempera- tuur. Verwachting van het Belgisch J Weerkundig Instituut: zwakke tot S sterke wind uit het noordoosten. Meest zwaarbewolkt tot betrokken. Motregen. Vandaag: Zon onder 16.54 uur, maan op 21.27 uur. Morgen: zon op 7.56 uur, maan onder 12.42 uur. Hef is alweer een hele tijd geleden, dat de ex-KNIL- kapitein P. Westerling (De Turk) aandacht voor zich op eiste. Rrondom zijn figuur is een stilte ingetreden, die alleen insiders weten te verklaren. Westerling heeft namelijk ge broken met zijn politieke ver leden en is zich gaan toeleggen op zang. De overgang is min der vreemd dan zij lijkt: Wes terling blijkt namelijk over een formidabel geluid te beschik ken, dat hij thans aan het scholen is. Hij wil operazanger worden en zijn leermeester Coen Ruivenkamp uit Den Haag, voorspelt zijn stem een grote toekomst. Westerling heeft een dramatische tenor en reeds werden o.m. de grammofoon maatschappijen op zijn stem ge attendeerd. Tot nu toe echter heeft Wes terling geweigerd op aanbiedin gen van die zijde in te gaan, evenmin wil hij de eerste tijd debuteren. Hij wenst zijn stem perfect geschoold te hebben, omdat hij weet dat het om een carrière gaat, die zijn verdere leven bepalen zal. Westerling vertoefde maandag jl. in Breda, waar hij begeleid door zijn leraar Ruivenkamp voor enkele insiders proeven van bekwaamheid aflegde. Zo doende kreeg de fotograaf de kans deze plaat te schieten. Rechts: Westerling, links: Coen Ruivenkamp. De Canadese politie heeft maandag in de kelder van een huis in een voor stad van Toronto de lijken gevonden van drie meisjes van vier, drie en twee jaar. De kinderen waren opge hangen. Een vierde meisje van zes maanden was ook opgehangen, maar gj>f nog tekenen van leven. In zorgwekkende toestand werd ze naar een ziekenhis vervoerd. De slachtoffertjes heetten Maureen, Eileen en Kathleen, de jongste Mary Jo. De politie onderwierp de ouders in aanwezigheid van een priester aan een verhoor. Later werd de moeder in staat van beschuldiging gesteld wegens moord. Haar man is de vooraanstaan de Canadese rechtsgeleerde Melville O'Donohue. De Ringdijk in het Haringvliet zal vanmiddag worden gesloten, indien wind en water geen spaak in het wiel steken. Gisterenmiddag was de opening in de dijk nog ongeveer dertig meter breed en stroomde het water er met een snelheid van twee meter per se conde door. Vanochtend omstreeks kwart voor acht dit is de kentering begon men aan de sluiting en als de plannen volgens verwachting verliepen, zou bij laag water, omstreeks één uur, het gat gedicht worden. De klei komt dan even boven het water uit. Om ongeveer half drie hoopt men de dijk op ander halve meter te hebben, waarna er mogelijkerwijs gesproken niets meer kan gebeuren, ofschoon nog wel de gehele dag gewerkt zal moeten wor den om het sluitstuk te verstevigen. Het zal nog tot ongeveer maart duren voordat de gehele dijk, die on geveer 18 miljoen kost, afgewerkt en gereed is. Maandagmorgen zijn bij een ont ploffing, die een huis aan de Ierse grens verwoest heeft, minstens vijf personen om het leven gekomen, Men vermoedt, dat een zesde slachtoffer nog onder het puin ligt. Tussen de resten zijn zes machinegeweren ge vonden. Het huis ligt op het grondgebied van de Ierse republiek, niet ver van Newry in Noord-Ierland, waar on langs leden van het buiten de wet gestelde Ierse republikeinse leger aanslagen gepleegd hebben. De poli tie meent, dat een bom in het huis per ongeluk is ontploft. Volgens de „Daily Mail" zou de directeur van het Russische instituut voor geleide projectielen, prof. Borow. donikof, gezegd hebben, dat de plan nen voor het lanceren van de derde Russische kunstmaan in een verge vorderd stadium zijn. De Russische professor zou verklaard hebben, dat het lanceren van deze kunstmaan het eerste onderdeel vormt van de poging om de maan te he reiken. „Spoetnik nummer drie is ontwor pen om eerst rond de aarde en daarna rond de maan te cirkelen", aldus prof. Borowdonikof. De Spoetnik-hond is dood, zo meld den wij reeds gisteren in een deel van onze oplage. Het blijkt, dat er vergif zat in de laatste hap voedsel. Men had hiervoor gezorgd, opdat de hond geen langdurige doodsstrijd zou hebben. „Tot het laatste ogenblik toe hoopte men dat de hond naar de aarde zou kunnen terugkeren. Het bleek echter niet mogelijk te zijn", aldus het blad Unita, het orgaan van de Italiaanse communistische partij, die dit bericht van zijn correspondent uit Moskou kreeg. Alexander Zarhin, een in de Sovjet- Unie opgeleide Israëlische geleerde, heeft gezegd, dat de Russen mogelijk magnesium hebben aangewend in de brandstof der raketten, waarmede de twee kunstmanen werden afgeschoten. Drie voormalige leiders van de Poolse geheime politie zijn tot in to taal 41 jaar gevangenisstraf veroor deeld. Het vonnis werd, na een pro ces met gesloten deuren, dat acht weken heeft geduurd, geveld door een districtsrechtbank van Warschau. Roman Romkowski, voormalig vice-minister voor de openbare vei ligheid, die belast was met de leiding van de gevreesde geheime politie, kreeg vijftien jaar. Jozef Rozanski, die de leiding had bij het onderzoek van rechtszaken, die door de tiende afdeling van het ministerie van Jus titie werden behandeld, en die met het toezicht belast was op „het den ken en de politieke zuiverheid" van de leden der Poolse communistische partij, werd tot veertien jaar veroor deeld en Anatol Fejgin, een andere hoofdambtenaar van de tiende afde ling, kreeg twaalf jaar gevangenis straf. De drie veroordeelden hadden een aantal personen van hun vrijheid doen beroven. Zij hadden onderge schikte leden der geheime politie er toe aangezet geweld en martelingen toe te passen, om arrestanten „be kentenissen" te ontlokken. Romkowski en Rozanski hadden persoonlijk gevangenen gefolterd. Leon Wudzki, lid van de controle commissie der Poolse communisti sche partij, heeft in een toespraak, waarvan de tekst is gepubliceerd, verklaard dat Rozanski zelf gevange nen de nagels van hun vingers heeft afgetrokken. Hij liet ook gevangenen in het hartje van de winter met koud water overgieten, waarna zij in de vrieskoude buiten moesten staan. Twee Amsterdamse jongelui, de 18-jarige J. M. en de even aude J. J. G., die op 4 novem ber j.l. uit het rijksopvoedings gesticht te Amersfoort waren ontvlucht, bevinden zich weer in arrest. Ze zijn betrokken ge weest bij de mislukte roofover val in een slijterij aan de Cein tuurbaan in Amsterdam, vorige week woensdag. Tegenover de politie hebben de jongelui, die beiden ter beschikking van de regering zijn gesteld, toege geven dat zij de opzet hadden gehad de winkelier te beroven en voorts, dat zij van plan waren geweest een roof overval te plegen op een radiohandel in de Joh. Verhulststraat. In de wijnhandel hestelden de jon gelui een fles wijn en vervolgens een fles cognac. Toen de winkelier zich bukte om deze fles te pakken sloeg een der knapen hem met een andere fles cognac op het hoofd en de ander gaf de man een stomp tegen zijn schouder. De winkelier verzette zich heftig en de jongens namen ijlings de vlucht. In de avonduren belden zij bij een radiohandel in de Joh. Verhulst straat aan en gaven voor een televisie. toestel te willen kopen. De dame die het tweetal opendeed vertrouwde deze klanten op dit wat ongewone uur niet en joeg ze weg. Na hun vlucht uit het rijksopvoe dingsgesticht stalen de jongelui in Amersfoort een fiets waarop zij naar Doorn reden. Daar braken zij in in een woning, waarvan de bewoners die nacht afwezig waren. De knapen aten niet alleen in dit huis, maar bleven er ook slapen en voorzagen zich tenslotte uit de garderobe van nieuwe kleding. Vervolgens liftte het duo naar de hoofdstad. De 18-jarige J. J. G. meldde zich vrijdagavond weer in Amersfoort, om dat hij er geen heil in zag nog langer zonder geld op vrije voeten te blijven. Dank zij het snelle reageren van enkele agenten op het Rembrandtplein in Amsterdam, die J. M. herkenden kon hij worden ingerekend. Dr. John Hagen, leider van het Amerikaanse „Vanguard"-satellietpro- ject, zei maandag, dat de Ver. Staten een goed gecoördineerd program moe ten opstellen om een mens in een raket de wereldruimte in te zenden en levend naar de aarde te laten terug keren. Eerst zullen echter proeven moeten worden genomen met dieren. Een raketdeel dat een mens zou kun nen bevatten, zou zo groot als een klein vliegtuig moeten zijn, met vleu gels om een geleidelijke daling naar de aarde mogelijk te maken. Een Vanguard-proefsatelliet zou „knaagdieren" meevoeren, wier reac ties (evenals die van apen) het meest met de menselijkg reacties overeen komen. Ratten en muizen zijn volgens dr. Hagen het meest geschikt. Volgens een bericht, dat we te mid dernacht ontvingen, heeft premier Boelganin maandag op een receptie in de Zweedse ambassade gezegd, dat het hondje in de tweede Spoetnik „zondag, toen de laatste signalen ont vangen werden", nog leefde. De Russische geleerde Skobeltsin schudde echter zijn grijze hoofd, toen de journalisten hem vroegen of Laika nog in leven kan zijn. Op de vraag of er nog meer Spoet niks zouden volgen antwoordde Boel ganin: „Nu zijn de Amerikanen aan de beurt". Z.H. Paus Pius de Twaalfde heeft in een toespraak tot afgevaardigden naar de jaarvergadering van de voedsel- en landbouworganisatie van de Verenigde Naties gezegd, dat de koopkracht van de landbouwer lang zaamaan vermindert en dat in de landbouw de toestand steeds meer precair wordt, waarvan het „onge lukkige" gevolg is, dat de ontvolking van het platteland vooral in Europa toeneemt. Deze stand van zaken verontrust ons, aldus de Paus, omdat zij een be dreiging vormt voor een talrijke, moedige en verdienstelijke bevol kingsgroep, wier eigenschappen meer dan ooit nodig zijn voor het in even wicht houden van een zich snel ont wikkelende maatschappij. Op de „Dacova", de dameseonfêètfèé vakbeurs, welke maandagochtend in de Apollohal te Amsterdam werd geopend, zijn de beide hier afge beelde modellen te bewonderen, Links zien we mannequin Loesje met een jurk volgens de zaMijil vervaardigd uit 100 pet. wollen we- venit van Jacquard Raye. Reahtst mannequin Corrie met een zeer originele combinatie. Het motief waarmee de blouse is bedrukt ii ontleend aan de beroemde film van Mike Todd „De reis om de wei Jd in tachtig dagen", het motief in de rok is geïnspireerd op de bekende schlager van Jos Cleber „De Postkoets". Minister Suurhoff meent, dat het op dit moment zeker nog niet de tijd is om de alarmklok te laten luiden mei het oog op gebrek aan werk. Mag dan al vergeleken met 81 oktober 1956 het aantal werkloze manne lijke arbeiders verdubbeld xijn, de vraag is nog zeer groot. Een Jaar geleden maakte het aantal werklo zen (hierbij de tewerkgestelden oj» aanvullende werken inbegrepen) eeit cijfer van 20.700 uit, thans zijn hef er 40.800. Het aantal aanvragen OTH mannelijke werkkrachten is nog al tijd 43.000. Daarnaast is de aanvraag voor vrouwelijke arbeidskrachten nog enorm groot: 1 oktober j.l. 30.300, een aantal dat zesmaal zo groot iS als het aanbod. Op de weg Tilburg-'s Bosch onde» Rosmalen is maandag een autoon geluk gebeurd, waarbij de heer H. van Zoggel uit Berlicum om het lo ven is gekomen. Het slachtoffer zai in een vrachtauto van het aanne mersbedrijf Heymans uit Rosmalen, die tegen een boom vloog door een uitwijkmanoeuvre voor een rij stil staande auto's. Naar het schijnt heeft de bestuurder van de vrachtauto da achterlichten van de laatste van da wachtende auto's niet bijtijds gezien. De bestuurder, de heer Vrunt uit Ber. licum, werd aan het hoofd gewond. Een derde inzittende kwam met de schrik vrij. De tactiek die de regering In Djakarta volgt tegenover Neder land en de Nederlanders, beweegt zich tussen minzame aandrang tot het afstaan van westelijk Nieuw- Guinea en onverholen dreigemen ten. Soekarno bijvoorbeeld zei, dat men de handelsbetrekkingen met Den Haag zou verbreken, als Ne derland weigerde Nieuw-Guinea aan de republiek over te dragen. Dr. Soebandrio, de minister van Buitenlandse Zaken, die gisteren naar New York vertrok voor het debat in de V.N., pleitte voor „een spoedige oplossing van het vraag stuk, die beide partijen zou bevre digen". Volgens Soebandrio was de deur nog steeds open. om verschillende belangrijke kwesties tussen Neder land en Indonesië op vriendschap pelijke en vreedzame wijze op te lossen. Zo'n regeling, meende hij, zou voordeliger zijn dan „andere maatregelen" die de republiek eventueel zou moeten nemen. De regering in Djakarta wenst de Irian-campagne blijkbaar niet meer te laten ontaarden in een de monstratie van vernielzucht. Heet hoofden die slagzinnen hadden ge klad op de muren van Nederland se gebouwen in Bandoeng, moesten die opschriften eigenhandig verwij deren. Overigens getuigde niet alles van zo'n gematigde stemming. Maan dagochtend namelijk werd de Dja karta-club, een vroegere Neder landse sociëteit, die de laatste ja ren door Europeanen en andera buitenlanders werd gebruikt, door gewapende militairen bezet. De club zou een centrum van subver sieve activiteit zijn geweest. Vandaag zal minister Helder* ln Canberra besprekingen voeren met Australische regeringautoriteiten over het handhaven van westelijk Nieuw-Guinea als Nederlands ge bied. Sommige Indonesiërs beginnen ook al begerige blikken te werpen op Brits-Borneo. Volgens de Indo nesische minister voor oud-strij dersaangelegenheden is dit gebied een basis voor ondermijnende or ganisaties.... Onmiddellijk na bespreking van het Koreaanse vraagstuk, dat van daag in behandeling komt, zal de politieke commissie van de V.N. het debat over Nieuw-Guinea be ginnen.

de Stem | 1957 | | pagina 1