Spoken en heksen op Z.-Beveland DUIVEL IN HET DORP DE 7V ,Bovcot-actie Nederland zonder veel weerklank in Indonesië V-R AD IO-TV-RA DIO-TV- SPOETNIKBANEN DE CELUIDSMUUR ERRES RADIO Drie preadviezen op het KYP-partij congres 1957 Bedevaarten naar Lourdes Zeeuwse folklore DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 11 NOVEMBER 1957 Ons nieuwe feuilleton j j „Niet spontaan zegt Australische minister Televisie De toekomstige welvaart in Nederland, Europa en de wereld en de middelen ertoe Bomaanslagen in Havana Olieprodukten in prijs omlaag Anti-atoombom-actie zond telegram aan V.N. door C. Bauer ING IE VEN genda van istgestelde de burge- <omst van i vanmor- ïda is nog nl. om de ster Maria die van 75 nte afkom- sken. Deze "/orden toe van B. en •ie van O. n de oplei- jING jnaat werd voor de fdeling van ig was niet enda stond stellen van a'ande ver- an Provin ce kandida- /ezigen ge- \driaansen, ?hem, Wim Dikötter, J. W. Mar- mibeke, E. A.V. ber a.s. zal an ds KAV i in het St. leze avond streden, die lach in te cht worden ig mogelijk bieden van Het belooft nd te wor- ok dit jaar gemeente ecember. er rekening t- de goed- aal zal aan- lere belang- onze zeeha- en tij die per motor al hij, zoals auto vervol hij in de en zal ont- IS werd een te komen >meenschap- de gemeen- onder lei- M.J. Ver- iijningen te ikomst aan- ichtingen te gaven zich :ze personen /ormcj. Men voldoende tot definitie- pvriesinsfal- 1 EEN ^1 de raad >re vergade- punten van lieverzoeken, svoorziening, van de ge- iwtaak met LNAAT r onderhouds- ilgemene be- een der ge- onontplofte kop bleek er doch het ge- itsteking nog en op de blootgeko- )U opleveren, lijk verblijf k>k dit laat te logstuig door zal worden ICITIA uigvereniging t r.-k. Jeugd- jestaan, met een gezellige eskoor in de of had gezon- jeugdgebouw en korte ver- rslag van de it de jonge „•n telt. Bij de Jen Mevr. D. Corveleijn en i met grote In een goede van de avond ek, zang, de al in Sorrento. Het brand- ivburg: Helden bra: Het rijst- irming van de Dijk 7.30 uur: lm Het matro- pia 8 uur: Du uurSissi. uur: Het vuur uur: Op naar uur: Carnaval vv 8 uur: Ar- ipia 8 uur: uur: Carnaval huis 7,30 uur: •ki. Vlaamse Opera Aan de BaarJandse Grintweg leg neleer het „Juffrouw Jennebos" (al dus het Zeeuwse Sagenboek), waar schijnlijk het overblijfsel van een uitgestrekt woud. Het lag lager dan de omringende landerijen. Dicht aan de weg vond men een putje, waar de witte vrouw verblijf hield. Juffrouw Jenne werd ze genoemd, maar niemand weet meer te vertel len hoe ze aan die naam gekomen is. Wel heeft menigeen, die 's avonds laat daar voorbij ging, een ontmoe ting met haar gehad. Dan verscheen zij in een wit kleed gehuld en ver gezelde een tijd lang de eenzame wandelaar om. als bij toverslag, in de nabijheid van het putje te ver dwijnen, Algemeen werd weleer ge loofd, dat daar een schat verborgen was, begraven in boze tijden en be waakt door de geest van juffrouw Jenne. die haar eens aan de aarde toevertrouwde. Een paar mensen hebben het aan gedurfd deze schat te lichten, De witte vrouw wees hen de plek 'waar ze moesten graven en het is hen dan ook gelukt. Nadien heeft men juf frouw Jenne niet meer gezien. Daar zal niemand rouwig om zijn. „De Palmboom Onder 's-GravenpoIder, alweer vol gens het Zeeuws Sagenboek van de beide Sinninghes, ligt de hoeve ,,De Palmboom", vooral bekend omdat ds. v. Dijke, een der eerste afgescheiden predikanten, er eigenaar van was en er kerk in hield. Een van de be woonsters was J. v. W., die de tover kunst naar het heette, machtig was en dat ook liet blijken. Adriana Braam, die er als meid diende, was 'ns bezig aan 't rek, wi.araan de tin nen en houten lepels hingen, schoon te maken. Daar het rek uit drie boorden bestond, moest je het vaak gedaan hebben om te weten, waar elke lepel moest hangen, maar Ar- jaantje was er op thuis. Toch ging het een keer mis; toen kwam plotse ling de vrouw de keuken ingestormd en vroeg boos of ze al de boter moest hebben, welke de buren in de karn hadden. Ze rukte de boterlepel, die altijd aan het derde boord hing, van het eerste boord af, veegde erover met haar hand en hing ze op de oude plek. Het bleek aldra, dat de ge volgen van die vergissing niet meer tc voorkomen waren, want de eigen karn stond boordevol boter en de buren konden maar geen boter krij gen. Nog sterker verhaal Op een middag, een tijdje na het eten, kwam Adriana uit de kepken met afgewassen vaatwerk, dat ze in C-n spinde in de huiskamer wilde bergen, toen ze haar mevrouw op 'n stoel bij de tafe. zag zitten. Menend dat ze sliep, wilde ze haar toedek ken met een schort, want ze leek het koud te hebben, zo lijkbleek was ze. De baas evenwel, die ook in de ka mer was, spi-ong op en trok de schort uit de meid haar handen. Want de vrouw sliep niet; haar ziel had haar lichaam verlaten en wanneer ze aan geraakt werd, zou de geest niet meer in haar lichaam terugkomen en was de vrouw plotseling dood geweest. C. v. Leeuwen kreeg het ook eens met haar aan de stok, toen hij van de Kerkhoeve met een jong kalf op weg was naar Goes.- Hij had zijn beestje stevig aan de wagen gebon den en gewillig liep het mee tot aan „De Palmboom". Daar had je de poppen aan het dansen. Opeens vielen de touwen van het beest z'n hals en het dier begon aan de kant van de w g te grazen of het er altijd geweest was. De 80-jarige C. Rijk, aldus voor melde schrijvers, die deze dingen vertelde, is niet bijgelovig en veel soortgelijke vertelsels wijst hij af, maar voor het hier meegedeelde stond hij onvoorwaardelijk in. Onrust op Notendijk De hoeve „De Notendijk" te Nisse werd voor driekwart eeuw bewoond dc~r de Wondergems Ze haddpn een tijlang een meid in dienst, die meer kon dan een gewoon mens. Hoewel ze goedig van aard was en werkte als een paard, sprong ze af en toe uit te band en plaagde ieder uit haar naaste omgeving, zonder dat de verdenking aanvankelijk op haar viel. Hoe zorgvuldig men 's avonds, als de ronde werd gedaan, de schuur deuren ook grendelde: de andere morgen stonden ze wagenwijd open. Paarden en koelen waren losgemaakt en de mestput opgedreven, waar ze dan tussen de varkens liepen, die ook ontsnapt waren. Op een andere keer moesten de jongens van de baas, die in de win termaanden wel eens uit buurten gingen, de hele nacht lopen, zonder dat ze—wisten waar ze waren, om pas tegen de morgen de weg terug te vinden. En zo had men altijd wat. In alle stilte werd daarom naar een zogenaamde heksenbanner omge zien, die er blijkbaar in de vorige ee"w nog was. Dit „deskundig heerschap" wees zonder blikken of blozen de meid aan, die volgens de overlevering, tranen met tuiten hui- Ie id, bekende en daarna weggestuurd werd. Daarna is er nooit meer iets vreemds waargenomen op de Noten- dijk-hoeve. Het Sagenboek bevat nog heel wat meer van deze schone verhalen. Thans moet men er om lachen, maar het is een feit, dat een paar genera ties terug, massa's mensen er nog geloof aan hechtten en met huivering over de rug, luisterden naar degenen, die ze vertelden aan de huiselijke haard of aan de stamtafel in de her berg. In het bergdorpje Chelin wordt de jeugd meegesleept en aangevoerd door de communistisch beïnvloede Emile Per- raudin. Men vergalt de arbeidsvreugde, keert zich tegen geloof en Kerk en zoekt zijn plezier in ongebondenheid en allerlei uitspattingen. Emile's oude vader waarschuwt voor de rampzalige gevolgen die zij in hun overmoed over zich afroepen. Hoe de ramp zich aan het bergdorpje en de meest schuldigen voltrekt, vertelt de Frans-Zwitserse schrijver Maurice Zermatten op fascinerende wijze. (Advertentie; verrijkt Uw huis en Uw Zoek, op Uw gemak thuis, het toestel van Uw keuze uit de fraaie kleurenfolder van ERRES! Uw radiohandelaar zal U graag hiermee van dienst zijn of anders is een briefkaart aan R.S. Stokvis Zonen N.V., afd. Publiciteit, Postbus 426 te Rotterdam voldoende, om in het bezit te komen van de uitgebreide Erres radiofolder. ERRES TV een toonbeeld van volmaaktheid. Stokvis Zonen N.V. of Uw handelaar heeft ook een fraaie televisiefolder voor U klaar liggen, met de complete collectie Erres televisietoestellen. t*h v7' Erres radio en televisie v.d. Heem producten. O S In Djakarta zijn gisteren pam fletten verspreid, waarin de be volking wordt opgewekt tot een algemene boycot tegen de Ne derlanders en de Nederlandse bedrijven. De weerklank hierop schijnt echter gering te zijn. De pamfletten zijn niet afkomstig DINSDAG 12 NOVEMBER HILVERSUM I 402 m KRO: 7,00 Nws. 7,10 Gram. 7,45 Morgengebed en lit. kal. 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Gr. 8,50 V. d. huisvr. 9,35 Waterst. 9,40 Gr. 'J.4d Lichtbaken 10,00 V. d. kleuters 10,15 Gram. 10,30 Schoolraho 10,50 Gram. 11,00 V d. vrouw 11,30 Schoolradio 11,50 Als de ziele luistert 12,00 Midciagklok-nood- kJok 12.03 Metropole ork. en solist 12,30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Instr. octet 12.00 Zonnewijzer 13,00 Nws. en kath. nws. 13,20 Gram. 13,25 Dansmuz. 14,00 Pianorecital 14,30 Wij vrouwen van het .and 14,40 Gevar. progr. 16,00 V. d. zie ken 16,30 Ziekenlof 17,00 V. d. jeugd 17,40 Beursber. 17 45 Regeringsuitz.: Rijksde len overzee. Ontwikkelingsplannen voor de Nederlandse Antillen, door ir. J. P. Josephus Jitta 18,00 Lichte muz. 18,20 Sportpraatje 18,30 RVU: Onverwachte gasten aan het firmament, door dr H Groot. Tweede lezing: Kometen 19,00 Nws. 19,10 Comm. 19,15 Lichte muz 19 35 Gram. 20,20 Katechismus 20,30 Act. 2o'45 De gewone man 20,50 Sopr. en piano 21,30 V. d. zieken 22,00 Radio Filharm. ork. en solist 22 25 Gram. 22 30 In het hart van een beweging, klankb. 22,45 Avondgebed en lit. kal. 23,00 Nws. 23,15- 24,00 Nouveautés. HILVERSUM II 298 m AVRO: 7,00 N'ws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. VPRO: 7,50 Dagopening. AVRO: 8 00 Nws 8,15 Gram. 9,00 V. cl. vrouw 9,10 De groenteman 9,15 Gram. 9,40 Morgenwijding 10 00 Gram 10 50 V. d. kleuters 11,00 RVU: Griekse kunst, door mevr dr. H. s'Jacob 11,30 Viool en piano 12,00 Zang en piano 12,30 Land- en tuinbouwmeded. 12,33 Lichte muz. 13.00 Nws. 13,15 Meded. of gram 13,20 Promenade ork. en solist 13,55 Beursber. 14,00 Gram. 14,40 Schoolradio 15,00 Pianorecital 15.30 V. d. zieken 16,30 V. d. jeugd 17,30 Jazzmuz. 18,00 Nws. 18,15 Act. 18,30 Harmonie ork., i. d. pau ze: caus. over hoge of lage stemming 18,55 Parisvous parle 19,00 V. d. kind. 19,05 Gitaarrecital 19,25 Vrouwenkoor 19,45 Toneelbeschouwing 20,00 Nws. 20,05 Gevar. progr. 22,15 Operafacetten 22,55 Ik geloof, dat..., caus. 23,00 Nws. 23,15 Beursber. v. New York 23.16 New York calling 23,21 Experimentele muz. 23,41- 24.00 Gram. BRUSSEL 324 m 12,00 Gram. 12,15 Pianorecital 12,30 Weerber. 12,34 Piano recital (verv.) 12,55 Koersen 13,00 Nws. 13,11 Gram. 14,00 Schoolradio 15,45 Gr. 16,00 Koersen 16,03 Gram. 16,30 Idem 17,00 Nws. 17,10 Zang en piano 17,45 Bnek- bespr. 18,00 V. d. jeugd 18,30 V. d. sold. 19,00 Nws. 19.40 Gram. 20,00 Radiokron. 21,00 Gram. 21,30 Ork. conc. 22.00 Nws. 22,11 Pianorecital 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL 484 m 12,00 Gevar. muz. 13,00 Nws. 13,10 Lichte muz. 14,45 Omr. ork. 15,30 Koorzang 16,05 Lichte muz. 17,00 Nws. 17,10 Gram. 17,30 Verz progr. 19.30 Nws 20,00 Symf. ork. en solist 22,00 Nws. 22,55 Idem. DINSDAG 12 NOVEMBER NTS: 20,30 Journ. en weeroverz. 20,45 Eurovisiefilm 21,20-23,05 Speelfilm. VLAAMS BELG. lg.00 De socialis- tische gedachte en actie 19,30 Nws. 20 00 Op televisite 20,40 Film 22,40 Nws en journ. 1 en van het officiële comité van ac tie ter bevrijding van West- Erian, dat onder leiding staat van minister Sudibjo. Intussen brak weer een nieuwe stroom van verklaringen los, waarin vergeldingsmaatregelen tegen de Ne derlanders als gevolg van de Neder landse politiek ten opzichte van Wes telijk Nieuw-Guinea worden geëist. Daarin wordt aangedrongen op ver breking der diplomatieke betrekkin gen met Nederland, boycot van de Nederlanders, stakingen bij Neder landse bedrijven en maatregelen te gen de Nederlandse economische be langen in Indonesië. Het in Bandung opgerichte West- Irian-comité heeft inmiddels bekend gemaakt, dat het besmeuren van ge bouwen alleen maar schade kan be rokkenen aan de bevrijdingscam pagne. De Australische minister van buitenlandse zaken. Richard Ca sey, heeft verklaard, dat de jong ste demonstraties in Djakarta in verband met Nieuw-Guinea ken nelijk door de Indonesische re gering zijn georganiseerd. De mi nister was ervan overtuigd, dat deze demonstraties geen spontane uiting van de openbare mening in Indonesië zijn. De woordvoerders van de Indonesische regering ad viseerde hij zich wat meer in be dwang te houden; Kritiek Masjumi Ook politiek botert het in Indonesië nog steeds niet zo best. De voorzitter van de Islamitische partij „Masju mi", Mohammad Natsir, heeft ver klaard het te betreuren, dat tot dus ver geen enkel besluit van de in sep tember gehouden conferentie tot na tionaal overleg is uitgevoerd. Hij be toogde, dat uit de door deze confe rentie tussen de centrale regering en de buitengewesten genomen besluiten duidelijk blijkt, dat: 1) Het herstel van normale betrek kingen tussen het centrum en de bui tengewesten alleen kan worden be reikt door staatsmanschap en over leg. 2) Een oplossing van de iegerpro- blemen alleen kan worden verkregen door herstel van de integriteit van het leger. 3) Het herstel van de samenwer king tussen president Soekarno en oud-vice-president Hatta moet wor den beschouwd als het voornaamste probleem, dat om oplossing vraagt. De bewegingen in de buitengewes ten. die aanvankelijk een lokaal ka rakter droegen, zijn thans een natio naal vraagstuk, aidus Natsir. Natsir herhaalde de eis van de Masjumi tot instelling van een senaat naast het parlement, en leverde nog maals kritiek op de vorming van het tegenwoordige extra-parlementaire kabinet door president Soekarno en de instelling van de Nationale Raad, die een schending zijn van de bepa lingen van de grondwet. De voorzitter van de Indone sische katholieke partij, de heer Kasimo, heeft medegedeeld, dat de partij de benoeming van pro fessor Supardi Surjoputranto tot lid van de Nationale Raad als vertegenwoordiger va nde katho lieke gemeenschap, noch kan rechtvaardigen, noch kan goed keuren. Als professor Supardi zijn benoe ming aanvaardt, kan hij niet als ver vertegenwoordiger van de katho- partij worden beschouwd, aldus de heer Kasimo. Terrein In Djakarta is gemeld, dat tijdens recente acties in West-Java van het leger tegen de benden van de Darul Islam 87 opstandelingen zijn gedood, terwij] er 44 gevangen werden geno men. Aan legerzijde werden vier mi litairen gedood. Zeven desabewoners zijn de laatste tijd aan de benden ten slachtoffer gevallen, terwijl 200 huizen door de opstandelingen in brand zijn gesto ken. Met het lanceren van Spoetnik 11 hebben de Russen de mensheid weer een ferme stap nader ge bracht tot de ruimtevaart. De Spoetnik II, die met een snel heid van 8 km per seconde rond de aarde vliegt (28800 km per uur), zal, zoals de Russen reeds hebben bekend gemaakt, gevolgd kunnen worden door „Spoetnik III", die een snelheid zal bereiken van 11 km per seconde (39600 km per uur). Deze snelheid is voldoende om aan de aantrekkingskracht van de aarde te ontkomen, hetgeen dus wil zeggen dat hiermede de reis naar de maan kan worden onder nomen. Teneinde een indruk te geven van wat deze snelheden nu eigenlijk betekenen hebben wij op bijgaan de kaart een denkbeeldige baan van Spoetnik II om de aarde uit gezet en daarnaast de denkbeeldige baan van Spoetnik III, aannemende dat deze ook om de aarde heen draait. Indien beide satellieten gelijktij' dig van Moskou zouden vertrek ken dan blijkt dat Spoetnik 11 in 1 uur en 42 minuten de reis om de aarde volbrengt, terwijl Spoetnik 111 hiervoor slechts 74 minuten no dig heeft. In de middagbyeenkomst van zaterdag voor het Partijcongres» 1957 der Katholieke Volkspartij werden in gebouw ,,Tivoli" te Utrecht vier sectie vergaderingen gehouden. In de eerste bracht drs. H. W. J. Bosman, lector van de Katholieke Economische Hogeschool te Tilburg preadvies uit over .Toekomstige welvaart in Nederland", in de tweede adviseerde mr. P. van Boven, voorzitter van de A.K.W.V. in het diocees Breda over Toekomstige welvaart in Europa" en in de derde bracht mej. mr. H. de Vink, lid van de Tweede Kamer, preadvies uit over „Toekomstige welvaart in dev we reld". Tenslotte werd in de vierde sectievergadering de inleiding van drs. J. Aarden, directeur-secretaris van het Centrum voor Staatkundige Vor ming, die 's morgens gehouden werd en getiteld was ,,Ons gemeente, en provincieprogram", in discussie gebracht. Drs. Bosman stelde o.m., dat het Nederlandse nationale inkomen aan de vraagzijde vooral wordt beïnvloed door de exportmogelijkheden, waar op de totstandkoming van de Euro- markt van grote invloed zal zijn, ter wijl de aanbodzijde vooral op de pro- duktiviteitsontwikkeling zal steunen. De grote noodzakelijke investeringen achtte hij in de toekomst slechts mogelijk door besparingen van het bedrijfsleven en van particulieren. Met betrekking tot de inkomstenver deling vond spreker, dat er in de vi sies van K.V.P. en P.v.d.A. wezen lijke verschillen te constateren zijn. Van groot belang achtte hij voorts het tegengaan van de geldontwaar ding en de rol, die de overheid in de genoemde punten gaat spelen. Hij eindigde met de vraag: ..Hoe komen we uit de huidige moeilijkheden tot een evenwichtig groeiende wel vaart?" De Bredase spreker mr. P. van Boven zei o.m. het volgende: Europa aan deze zijde van het ijzeren gordijn telt ca. 300 miljoen inwoners. Deze landen hebben een leidende rol gespeeld in de wereld. Hun beschaving, die teruggrijpt naar de Grieks-Romeinse tijd en die door drenkt is van christelijke waarden, heeft eeuwenlang blijk gegeven van grote rijkdom en veerkracht. Thans lijkt het alsof Europa zich zelf heeft overleefd. Andere landen komen op en fasci neren zozeer, dat het de oudere Euro pese landen toeschijnt, dat zij hun tijd hebben gehad. Amerika, Rusland en China zijn machten, die elke Europeaan niet al leen diep imponeren, maar hem te vens het gevoel geven van niet mee te kunnen. Er bestaat helaas een re latie tussen kwantiteit en de kansen om leiding te geven. Daarom zullen deze Europese sta ten zoeken naar een weg die leidt tot samenwerking. Hierdoor kan worden bereikt, dat Europa tot nu toe zijn dit slechts Blijkens officiële mededelingen in de ..Sint Jansklokken", het officiële blad van het Bossche bisdom, heeft het Nederlands Episcopaat enige richtlijnen uitgegeven voor het hou den van bedevaarten, zulks speciaal m t het oog op het eeuwfeest van de Verschijningen te Lourdes. Vooreerst herinneren de bisèöhop- pen aan het decreet van de H. Con gregatie van het Concilie, volgens welk reizen naar een heiligdom al leen dan als bedevaart worden er kend, wanneer zij voorzien zijn van een bisschoppelijke goedkeuring. Het Episcopaat heeft enige jaren terug als algemene regel bepaald, dat bui ten de Vereniging tot Samenstelling van Nederlandse bedevaarten, de Stichting Limburgse bedevaart naar Lourdes en de Bedevaart van de K.A. B. geen afzonderlijke groepen van congregaties of parochies of andere gezelschappen als afzonderlijke bede vaart zullen worden goedgekeurd. Vooral in het Jubeljaar 1958, aldus de bisschoppen, zal het niet mogelijk zijn een juiste ordening te bewerken, v anneer aan deze regel niet stipt de hand wordt gehouden. In de Cubaanse hoofdstad Havana zijn tussen de dertig en vijftig bom aanslagen gepleegd. Een aantal per sonen is door een der bomontploffin gen gewond. De bommen werden voor scholen, bioscopen en winkels tot ontploffing gebracht en zij werden vermoedelijk uit voorbijrijdende auto's geworpen. Voorts werden talrijke bommen on der of naast geparkeerde auto's tot ontploffing gebracht. Naar de in Nederland werkzame oliemaatschappijen hebben medege deeld zullen de dagorijzen van gas- olie, autogasolie, huisbrandolie I en II en dunne stookolie met ingang van vandaag met f 1.per 100 liter wor den verlaagd. V de zes landen, die bij dit verdrag be trokken zijn één markt wordt, groot genoeg om kans te geven aan de moderne produktiemiddelen, groot genoeg tevens om kans te krijgen een modern verdedigingsapparaat op te bouwen. Beide zijn nodig om voor de Europese volken een plaats te behou den, die overeenkomt zowel met hun traditie als hun Intellectueel en mo reel niveau. Tenslotte zal opk slechts zulk een verenigd Europa ons werelddeel de mogelijkheid bieden om zijn roe ping elders in de wereld blijvend te vervullen. Alleen door het sa menvoegen van onze gezamenlijke krachten zullen wij voldoende kun nen overhouden voor anderen, die minder zijn bedeeld. Daarom menen wij te mogen stellen, dat met grote hardnekkig heid en met voorbijzien van inci dentele nationalistische moeilijkhe den en complicaties moet worden gestreefd naar een vergaande sa menwerking van de Europese lan den. Dit is in het belang van die lan den zelf en van de wereld daarbui ten. In haar toespraak zei mej. mr. de Vink o.m.: De welvaart-situatie van de wereld wordt op het moment gekenmerkt door een grote discrepantie tussen de meer en minder ontwikkelde lan den. Deze wordt steeds groter, daar de minder ontwikkelde landen in het algemeen niet voldoende mogelijkhe den bezitten om hun welvaart met eigen middelen op te voeren. Zij noemde de oorzaken daarvan. "loe de welvaartsituatie van de we reld er in de toekomst zal uitzien, zal afhangen van het antwoord, dat de meer ontwikkelde landen zullen geven op de uitdaging, die twee der de deel van de mensheid hen stelt in de steeds meer van elkaar afhanke lijk wordende wereld. Krachtens het Handvest van de Verenigde Naties, hst E.E.G.-verdrag en het Unie statuut heeft Nederland verplichtin gen op zich genomen ten aanzien van de ontplooiing van de koloniale ge bieden van Nederland en de E.E.G.- landen. Nederland heeft met de andere meer ontwikkelde landen een plicht tegenover de onafhankelijke landen om hulp te verlenen. Deze laatste verplichting zal naast technische bij stand en kapitaalverlening door in ternationale organen of door buiten landse particuliere of publieke fond sen, zijn vorm moeten vinden in een multilaterale hulpverlening voor de opbouw van de economische en so ciale infrastructuur van de zelfstan dig minder ontwikkelde gebieden. Zolang dit fonds nog niet tot stand is gekomen, zal Nederland reeds met de daad moeten tonen, dat het be reid is de welvaartsituatie van deze landen mede op te voeren. Drs. Aarden legde in zijn inleiding de nadruk op een noodzakelijke sprei ding van verantwoordelijkheden in het bestuursbeleid van gemeente en provincie. Hij noemde de gemeente lijke zelfstandigheid een groot goed, maar waarschuwde voor een poli tiek van isolement, voortspruitend uit een tekort aan begrip voor wat de landelijke saamhorigheid vraagt. Voor wat de gemeenteverkiezingen betreft meende hij, dat de keuze der juiste mensen hier belangrijker is dan „het program" van de partij, dat nu eenmaal geen oplossing kan bevatten voor alle denkbare gemeen telijke problemen. Het centraal bureau van de Anti- Atoombom-Actie te Haarlem ver zond, in overleg met het Japans co mité: „Japanese council against atomic and hydrogen bombs" te To kio. mede namens het comité: „Stop zetting Atoombomproeven" te Drie bergen en namens de initiatiefnemer van het artsen-petitionnement aan de Nederlandse regering, een telegram aan de algemene vergadering van de Verenigde Naties. Daarin werd met klem aangedrongen alle maatregelen te bevorderen, die kunnen leiden tot een volledige stopzetting van de proefexplosies. Tn het artsenpetitionnement, dat door 650 artsen werd ondertekend en waartoe het initiatief genomen werd door de Amsterdamse arts K. May, drukken de artsen hun verontrusting uit over de mogelijke gevolgen voor het huidige en toekomstige geslacht. 41) stond daar maar. de giuinduii week met van zijn mondhoeken. Je zal nog lachen als hij met Mach één ue grond in schiet, dacht ik. Ik zou ie wei op die lachende smoel kun nen slaan. „Mach één Trillen is opgehouden" al gde zÜn hand op mijn schou- ri-Ü u'?°* hU ei' zeker van wilde zijn irLi1 Jn0p dit ogenblik niet alleen kram i ,Vüeld0 hoe hij zijn vingers van g kromde toen de stem stimrkn p weer klonk: „Duw nu de u knuppel naar voren", tiet ogenblik van stilte dat volgde, a vreselijker dan alle vorige •.hek op uit de duik Minder gas". UP dat ogenblik zag ik J.R. De glimlach was van zijn gezicht ver dwenen. Hij was doodsbleek geworden en kleine zweetdruppels glinsterden op zijn voorhoofd. Zijn ogen staar- S°n. een nietsziende blik naar P ''ten Met een langzaam, moe ge- vn„rk fachï, hi' zijn hand naar z'jn voorhoofd. Ik zag dat de sterke vin gers trilden toen hij er even zijn ogen mee bedekte. In die paar se conden stond daar niet de grote h 'gefield maar slechts een man, heel oud en vermoeid. Toen deden twee felle knallen de ruiten rinkelen. Ik schrok op maar Will gebaarde zenuwachtig: „Dat is niets bijzonders, alleen maar een be geleidend verschijnsel bij het over schrijden van de geluidssnelheid. Hij heeft liet gehaald, J.R. hij heeft het gehaald!" Ik greep de telefoon en terwijl ik Philip's stem hoorde vra gen of hij kon landen, draaide ik '-eer het nummer van de kamer waar Susan en Jess wachtten. Deze keer kreeg ik Jess. „Alles is in or de Jess", schreeuwde ik bijna en ik nam onwillekeurig de woorden van Will over: „Hij heeft het gehaald. Met een paar minuten is hij bij je". „En die knallen", hoorde ik haar gejaagd vragen. Ze moesten er he vig van geschrokken zijn, bedacht ik me. „Niets bijzonders", citeerde ik Will verder, „alleen maar een be geleidend verschijnsel bij het over schrijden van de geluidssnelheid. We komen nu naar jullie toe". Vijf minuten later stonden we bij de „Prometheus", waar Philip met een verlegen grijns op zijn gezicht uitklauterde. „Ik heb het geloof ik geraden, J.R. De Machmeter stond tenminste op één punt nul één". We begonnen allemaal door elkaar heen te praten; ik geloof niet dat er be langrijke dingen werden gezegd maar P®'1 luchtte ons in ieder geval op. 1^®. jacdten luidruchtig en sloegen Philip op de schouder. „Kom jon gensdreunde de zware stem van J.R. „we gaan er op mijn kamer „„?,rr.eI op nemen". Terwijl J.R, en will in een druk gesprek gewik- Ker ons voor gingen, nam Philip me bij de arm. „Waar is Jess?" vroeg hij zacht. „In de kamer van J.R blik sems schrok ik op hetzelfde ogen blik. Susan is daar ook. Ik weet niet of ze een ontmoeting met J.R wel zo op prijs zal stellen. En ik zie nu geen kans meer haar te waarschuwen". „Als ze in de kamer van J.R zit weet ze zelf ook wel dat ze hem ieder ogenblik tegen het lijf kan lo pen. Met die mogelijkheid zal ze best rekening hebben gehouden" stelde hij mij gerust. En in één adem ging hij door: „Hoe komt Jess hier? Waarom is ze hier?" „Ze zal het je allemaal zelf wel vertellen. Voorlopig is het voor jou genoeg om te weten, dat er op de hele wereld maar één plaats is waar ze wil zijn. En dat is hier, bij jou". Ik zag hem verbaasd kij ken. Hij opende zijn mond alsof hij iets wilde gaan zeggen maar ik voor kwam zijn vraag. „In de kamer van J.R. zit een andere Jess, Philip. Je hoeft niet meer op je tenen te gaan staan". „Ik begrijp het niet.." mompelde hij. „Dat deed ik een paar uur gele den ook niet, maar dat is juist de moeilij'-heid geweest. We hebben Jess altijd dwars tegen haar zelf in altijd onbegrijpelijk willen maken". Hij zweeg. Will en J.R. waren ons ver vooruit gekomen. Het was laf van me maar diep in m'n hart was ik er blij om dat ik nu niet ver plicht was de situatie te redden ais J.R. zijn dochter in zijn kamer vond. Ik opende de deur en liet Philip voorgaan. Bij het raam stond J.R. met Jess en Susan te praten, maar ze zwegen en keken op toen we bin nenkwamen. Gedurende enkele ogen blikken viel er een stilte, waarin we allen onhandig naar een houding zochten. Ik voelde me nerveus wor den. Dit was voor Jess en Philip het ritische ogenblik. In deze seconden zouden zij elkaar voor het leven kun nen verliezen. Ol vinden. Zo „eer hadden zij zich in het verleden voor elkaar afgesloten, dat een plotselin ge overgave een bijna bovenmense lijke zelfoverwinning zou kosten. On danks de harde muur van afweer die zij beiden rondom zich hadden opgetrokken, hadden zij elkaar onbe wust toch niets dan pijn gedaan. Hun hele verhouding had bestaan uir een zichzelf beschermen tegen de ander. Zouden zij zich dan nu ineens totaal onbeschermd stellen tegenover el kaar? He' was niet Philip, de man wel iswaar, maar toch ook de zwakste, de meest hulpbehoevende, het eerst tot toegeven bereid het was niet Philip die het initiatief nam. Het was Jess, o' 'anks haar vrouw-zijn de hardste, de meest onbuigzame het was Jess die met één woord de laatste stelling, haar trots, opgaf. Ze deed een paar stappen in Phi lip's richting. Haar ogen waren zacht als ik ze nooit eerder had ge zien. En ze zei alleen maar dat ene woord: „Jongen.." De spanning in de kamer brak. Ik keerde mij van hen af en liep naar het raam waar J.R. en Susan ston den. „Wat heerlijk", zei Susan, Ze hield het kind, dat kleine geluidjes maakte, „Icht tegen zich aangedrukt en haar ogen glansden. „Ja", zei ik, hoewel ik niet wist wat ze bedoel de. Misschien bedoelde ze wel alle dingen tegelijk. J.R kuchte. Hij keek naar het kleine kindergezichtje tus sen de reisdeken. Een klein handje v oelde tussen een paar lichtblonde krullen en twee grote helblauwe ogen keken onbevreesd naar hem op. „Zo", zei J.R. met een voor hem vreemde schuchterheid, „dat is dus de kleine Garthwaite Hij., eh.." Even aarzelde hij en maakte toen snel de zin af, „hij lijkt op vader, geloof ik hé?" „Ja", zei Susan, „ja, hij lijkt op zijn vader". Het was even stil. Toen stak J.R. zijn grote, harige hand uit naar het kleine blanke kindergezichtje. Met zijn vingertoppen beroerde hij vluch tig het handje dat ononderbroken met de blondglanzende krulletjes speelde. Ademloos keken Susan en ik toe Het jongetje lachte en greep naar de vinger die zacht bewoog boven zijn gezicht.. Toen trok J.R. zijn hand te rug. Zonder 'n woord te spreken liep hij de kamer uit. Susan drukte het kind nog dichter tegen zich aan als- o ze het wilde beschermen tegen een ver maar dreigend gevaar. Philip en Jess kwamen naar ons toegelopen. Zij hadden misschien nog geen tien woorden gewisseld, maar het leek niet waarschijnlijk dat er meer nodig zouden zijn. We stonden naast elkaar voor het brede raam. Links van mij Philip, zijn arm geslagen om de schouder van Jess, Rechts Susan, nog altijd met het kind in haar armen. We stonden daar en keken naar buiten, zwijgend. Onze ogen volgden de man die met zware langzame stappen in de richting van Madgeworth Court liep. Zijn armen hingen los langs het logge lichaam, het hoofd stond sterk geplant tussen de even gebogen bre de schouders. Een groot vliegtuig kwam met hét gedonder van de vier motoren laag over het hoofd van de man binnen voor de landing, maar hij keek niet op. Hij ging zijn lang zame, onweerstaanbare gang. Een ma i die het zeldzame vermogen be zat de brede wiekslag van de toe komst te kunnen beluisteren. Een man die nooit onderworpen zou zijn aan enige andere mens. maar die toch beheerst werd door machten die sterker waren dan hijzelf, helse machten of hemelse dat moeten de komende generaties beoordelen. Maar in dit alles ook een man, eenzaam als de eeuwige ruimte die hij wilde veroveren. EINDE

de Stem | 1957 | | pagina 3