Rouwdag voor Yerseke Verhuurder in met gemeente conflict Zoutelande Sp °i DE Mogelijkheden voor n constructief beleid Burg emeester Willemse legt verklaring af Toezicht op woningbouw blijft nog geboden Boze woorden in raad van Vlissingen B.B. oefening Begroting te VGravenpolder werd sober opgezet DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 11 NOVEMBER 1957 er zijn geen betere Minister Witte stelt vast: Adem weer vrij! abdijsiroopb Benoemingen in bisdom Breda Gezondheidswet in werking Hoogwaterstanden Walcheren VLISSINGEN Boter in biervaten Zuid-Beveland GOES Burgerlijke stand Eerste steenlegging kantoor ziekenfonds ZEEUWSl tl- VLAANDEREN Waarschuwingsboete van f. 10- Audiëntie TERNEUZEN Hengelaarsvereniging O.N.I. vergaderde HULST Brouwerij - jubilaris onderscheiden AGENDA Vandaag Morgen door t Alvorens tot afwerking van de agenda over te gaan, richt te burgemeester Willemse zich tot de raad van Yerseke met de volgende toespraak. „Dins dag 5 nov. 1957 is er een be slissing gevallen die ernstige gevolgen zal hebben voor Yer seke. Nu de Delta-wet is aangenomen is dit voor onze gemeente een rouw dag. een zwarte bladzijde in de ge schiedenis. Reeds in 1954 hing dit zwaard van Damocles ons boven het hoofd. We waren er dus op voorbe reid, maar de pijn voelt men pas als de klap aankomt. .We zullen allen extra moeite hebben gehad om ge- nóeg zelfvertrouwen op te brengen op de Opgeslagen weg voort te gaan. In mijn kamer hangt een bordje met het opschrift „Keep Smiling". I Maar ik moet eerlijk bekennen, j dat het voor mij f zeer moeilijk was een glimlach op te brengen, toen iemand mij op het bordje wees. Wanneer de Oos- ter-Schelde zal ij worden afgeslo- j ten is dit het absolute einde van oester- en mosselcultuur. Ik ga nu de vraag niet stellen wat er gebeuren moet. De tijd zal leren en de tijd zou wel eens bondgenoot kun nen zijn. Maar als de afsluiting door gaat zal later in de geschiedboeken geschreven staan dat Yerseke een bloeiend centrum van oester- en mos selcultuur was. Ik hoop nog steeds dat redding mogelijk zal zijn. maar moest het anders zijn dan zullen we ons behoren te onderwerpen aan het geen beschikt is", aldus burgemees ter Willemse. De ommezwaai De heer Pekaar vroeg verlof hierop te mogen antwoorden. Hij dankte voor het vele werk dat was verzet voor het behoud van de cultuur. De drei ging van onze ondergang is nu veel nader gekomen. Het heeft spreker voldoening geschonken dat steeds bij alle instanties zoveel belangstelling voor de moeilijkheden van Yerseke is getoond. Ik ben echter, aldus de heer Pe kaar, diep geschokt door de „omme zwaai", zoals die in zowat alle dag bladen is vermeld. Het komt me voor dat de gemeenteraad toch wel iets meer zou behoren te vernemen. Er is in de pers steeds sprake van het bedrijfsleven en de kwekers, maar de „ommezwaai" ziet hij slechts als de mening van een zekere groep. De Commissie van Dertien heeft voorge geven, dat zij de mening vertolkte van het gehele bedrijfsleven. Spreker is het hier niet mee eens. Bovendien, het ogenblik van handelen is zeer on gelukkig gekozen. In de persverslagen, aldus de heer Pekaar, heb ik geregeld gelezen van: „burgemeester Willemse van Yerseke. voorzitter van de Commissie van 13", alsof er sprake is dat de gehele ge meenschap van Yerseke het eens is met hetgeen de Commissie van 13 in Den Haag heeft uitgespeeld. Het is geen gebrek aan waardering voor het vele werk dat U als voorzitter van de Commissie van 13 hebt ver zet, maar ik meen dat de gemeente raad het op prijs zou stellen om door U, als burgemeester van Yerseke, nader ingelicht te worden." Nadere verklaring Burgemeester Willemse gaf toe dat de raad het recht had en bovendien er veel belang bij had om op de hoogte gesteld te worden. De raadzaal leek hem echter niet de geschikte plaats om in details te treden. Altijd", zo sprak burgemeester Willemse, „heb ik in het openbaar gestreden voor een open Schelde of een geperforeerde dam. Van de Rijkswaterstaat is het Grevelingen- plan uitgegaan. Van begin af hadden wij (Commissie van 13) er niet veel vertrouwen in. Maar bij kans van verdrinken klampt men zich aan een strohalm vast. Grote waardering heb ik voor Minister Mansholt en de Ka merleden voor hun belangstelling om ons de Ooster-Schelde te laten be houden. Wat de biologen betreft, deze hebben van begin af eveneens grote moeilijkheden voorzien. Maar laten we eens veronderstellen dat de proef in het Veere-Gat slaagt en dat de be drijven worden overgeplaatst naar de Grevelingen. Dan is het niet zeker dat het daar lukt. En wat dan? Dan zijn de bedrijven in eerste instantie geholpen, maar het uiteindelijk re sultaat zou dan nihil zijn. Uitgaande van de gedachte dat kans op slagen van de proeven zeer gering is, wie kan dan garanderen dat het Greve- lingen-plan resultaten zal opleveren. Onzekere factor Het verplaatsen van de bedrijven zal enorme uitgaven vragen. Laten we aannemen dat het Rijk deze enor me kosten voor zijn rekening neemt, dat de bedrijven overgaan en de on dernemers oesters gaan kweken in de Grevelingen. Maar als dit mislukt, wat dan? Recht hebben ze dan niet meer, ze hebben gekregen wat ze wensten en kunnen nergens meer een beroep op doen. Deze onzekere factor moet niet onderschat worden. Boven dien hebben we (de Commissie van 13) het gevaar van de proeven in het Veere-Gat niet goed doorzien en overdacht. Het buitenland zou van de nieuwe methode kunnen profiteren en we zouden onze monopolie-positie kunnen verliezen. Ik betreur het ongelukkig tijdstip en het haastig tempo, waarin deze kwestie zich heeft afgespeeld. Ik be treur, dat een en ander tweedracht heeft doen ontstaan. Alle krachten hebben we nodig om samen verder te werken. Ik waarschuw voor te grote verwachting omtrent schadevergoe ding. Grote bedragen zijn niet te verwachten. Maar laat ons eerst eens afwachten of de wetenschap aan kan tonen dat er iets te bereiken is. Meer zal ik er niet van zeggen, aldus bur gemeester Willemse, en hij besloot met de toezegging dat het bedrijfs leven de gelegenheid zal krijgen om met de Commissie van Dertien van gedachten te wisselen. (Advertentie) (Advertentie) (tv Tel. 40100 Amiterdam Bij de behandeling van de binnen landse welvaart op het K.V.P.-con gres te Utrecht, kwam ook de wo ningbouw tersprake. De inleider, drs. H. Bosman, lector aan de Kath. Econ. Hogeschool te Tilburg, plaat ste enige kritische opmerkingen. Mi nister H. Witte, die deze vergadering bijwoonde, wenste daarop te reage ren. Hij wees er op. dat de verhou ding 30 pet. particuliere bouw en 70 pet. woningwetbouw de laatste jaren aanmerkelijk ten gunste van de par ticuliere bouw is gewijzigd. De wo ningbouw kan niet geheel aan par ticulieren worden overgelaten, om dat dan de verhoudingen op de wo- Advertentie) Zuiver Uw lucht wegen snel en grondig van vastzittend slijm en ziektekiemen met Z.H. Exc. de bisschop van Breda heeft benoemd tot geestelijk adviseur van de Nederl. Kath. Bond van Ver- voerspersoneel St. Raphael, afd. Krui- ningen-Yerseke, de ZeerEerw. Heer J. van Eekelen te Yerseke. Tot gees telijk adviseur van de r.-k. Politie bond St. Michael, afd. west-Zeeuwsch- Vlaanderen de ZeerEerw. Heer R. Verdurmen te Oostburg. Tot districts- adviseur van de Ned. Kath. Gymn. Bond Bisdom Breda, district west, de ZeerEerw. Heer F. Eppings te Tholen Tot geestelijk adviseur van de r.-k. V.V. Baronie te Breda, de Weleerw. Heer P. Schellekens te Breda. Tot geestelijk adviseur van de r.-k. V.V. Roosendaal te Roosendaal, de Wel eerw. Heer S. van Bruggen te Roosen daal. Tot geestelijk, adviseur van de r.-k. Sportvereniging Excelsior te Os- sendrecht. de Weleerw. Heer Arth. de Nijs te Ossendrecht. Tot geestelijk adviseur van de Katholieke Maat schappelijke Gezinszorg in de gemeen te Hoeven, de Weleerwaarde Heer C. Luyckx te Hoeven. Z.H. Exc. de Bisschop van Breda heeft bevestigd als Armmeester te Breda, H. Hart van Jezus, de heer Th. ter Berg. ningmarkt scheef zouden komen te liggen. Ten aanzien van de unificatie van de bouwvoorschriften zijn van het de partement algemene richtlijnen uit gegaan. Iedere bouwverordening moet echter een bepaalde souplesse toelaten. De divergenties in de bouw verordeningen zijn een gevolg van de decentralisatie op dit gebied, waardoor een grotere vrijheid van de gemeentebesturen ontstaat. Wat de administratieve rompslomp betreft, moet men zich afvragen, of de administratie aan haar doel be antwoordt. We willen'. 1. dat er wo ningen komen tegen niet te hoge prij zen: 2. dat er gebouw wordt, waai de behoefte het grootst is en 3. dat de subsidies komen, waar ze het hardst nodig zijn. Bij K.B. is bepaald, dat de gezond heidswet (Staatsblad 1956-51), hou dende nieuwe wettelijke voorschriften met betrekking tot de organisatie van de zorg voor de volksgezondheid, met uitzondering van hoofdstuk IV dier wet, in werking zal treden op 1 december 1957. Tevens zijn de open bare lichamen en diensten aangewe zen, die personen kunnen benoemen tot lid van de centrale raad voor de volksgezondheid. (Vervolg van pagina 1) Aan de hand van allerlei uitlatin gen van vooraanstaande socialisti sche leiders toonde de partijvoorzit ter aan, hoe in het internationale so cialisme nog grote tegenstellingen bestaan op allerlei belangrijke ge bieden. Ruime aandacht schonk de partij voorzitter aan de toenaderingspogin gen tussen A R. partij en C.H. Unie, al is deze gezien de Haagse mo tie 'en voor samenwerking tussen de ze twee niet geheel vrij van anti papistische smetten. Groeiende partij Aan het slo, van zijn inleiding 'eer mr. van Doorn op de groeiende kracht van de eigen K.V.P. Het ze teltal in de kamers, het ledental van de partij, het bezoek aan het vor mingsinstituut, het aantal werkgroe pen in de partij zijn alle groter dan ooit tevoren. 's Avonds was er een feestverga- dering, die werd opgeluisterd door he Ballet der Lage Landen, dat een uitvoering gaf van het ballet „De Notenkraker" op de muziek van T schaikowski. Hoofdschotel van deze bijeenkomst was de rede van Z.Exc. mr. A. E. de Schrijver, Belgisch minister van Staat en voorzitter van de Interna tionale Unie van Christen-Democra- trn N.E.J. Hij besprak de samenwer king van de christen-democraten in internationaal verband. Hij schetste de ontwikkeling van deze internatio nale samenwerking, die zich uitstrekt over West-Europa en die in het jong ste verleden ook contact kreeg met de christen-democraten van Latijns Amerika. Voordat de heer de Schrijver deze langdurig toegejuichte rede hield, spraken vertegenwoordigers van de buitenlandse chr. democratische par tijen. Vooral ontroerend was het woord van mgr. Közi Horvath, pre sident van de Christian Union of Central Europe. In bewogen woorden herinnerde hij aan de laatste oproep on' hulp van de vrije Hongaarse zen der. voordat de Russen de Hongaren onder de voet liepen. Hij dankte de Nederlandse regering, het volk, de pers, de radio voor de steun, die zij in moeilijke dagen aan het Hongaarse volk hebben verleend. Zijn toeepraak was een oproep tot eenheid in de strijd tegen het godloze communis me. Voor morgen, dinsdag 12 novem ber. gelden voor de provincie Zee land de volgende hoogwaterstanden: te Hansweert om 5.31 en 17.54 uur, te Terneuzen om 4.59 en 17.22 uur en te Vlissingen om 4.29 en 16.52 uur. (Advertentie) Het bejaardentehuis Langdurig heeft de raad der ge meente Vlissingen gisteravond gede batteerd over het vaststellen van de pensiontarieven voor het nieuwe te huis voor bejaarden en de voorlopige vaststelling van het benodigde kre diet voor de stichting van het nieuwe tehuis voor bejaarden met de daarbij behorende 48 flatwoningen. Bijzonder' scherp heeft de fractie voorzitter der K.V.P., de heer E. G. Vader, het beleid van b. en w. in deze zaak aangevallen. Hij noemde het zonder meer een bijzonder ernstig feit, dat hij het ge voel kreeg, dat b. en w. vervuld zijn van minachting voor de functie, die de raad vervult en dat b. en w. een niet te verontschuldigen beleidsfout gemaakt hebben, terwijl de leiding van de dienst van gemeentewerken zichzelf een brevet van onbekwaam heid voor zijn taak heeft uitgereikt. Hij had dan ook, en hij wilde dit niet verhelen, overwogen een voor stel in te dienen om toepassing te geven van art. 263 der gemeentewet, lietwelk de raad de mogelijkheid biedt b. en w. hoofdelijk aansprake lijk te stellen wegens uitgaven, waar toe zij niet gemachtigd zijn. In ver band met de hoogte van het bedrag wilde hij dit niet voorstellen. In het kader der ledenwerfactie heeft de B.B. zaterdagmiddag een bijzonder realistische oefening ge houden, die werd bijgewoond door door de provinciale leiding der B.B., de burgemeester en vele autoriteiten en die onder leiding stond van de H.B.B., dhr. A. Roreya. Voor deze oefening had men de beschikking ge kregen over het terrein der voorma lige gasfabriek, waar thans de ge bouwen en opstallen gesloopt wor den. Deze half gesloopte gebouwen buden derhalve voor de oefening een bijzonder waardevol karakter. Daar door was het ook mogelijk, dat de gasfabriek een verstikkende rook kon verspreiden door de hevige brand die erin woedde, want tussen de kale, stenen muren had men gezorgd voor een lekker fikkie, evenals trouwens overal op het terrein. Teleurstellind was het, dat zo weinig ouderen om wie het nu eenmaal ging deze oefening bijwoonden, doch de jeugd van Vlissingen was overvloedig op gekomen. Voor hen was vuurtje sto ken of op de wankele gebouwen klimmen er niet bij. Toch hebben enige knaapjes zich niet helemaal kunnen bedwingen, want toen de commissaris van politie tijdens de oefening iets uit zijn jaszak wilde halen, bleek, dat deze volgestopt was met brokken teer, die gebruikt wer den om de vuren beter te doen branden.... Binnen twee uur waren alle ge wonden opgespoord, voorlopig gehol pen en afgevoerd naar de zieken huizen. Felle branden waren geblust, de mobiele verbindingstroepen toon den de feilloosheid van hun verbin dingen. Het nieuwste snufje op het gebied van de smokkel werd te St. .Niklaas ontdekt. Dooi- de douane werd hier in biertonnen 400 kg boter ontdekt, wel ke afkomstig bleek te zijn van R. de B. van Kemzeke-Paal. De vrachtauto, waarmede de boter werd vervoerd, werd in besjag genomen en de B. in verzekerde bewaring gesteld. Van onze adverteerders HEROPENING TICO-HUIS TE MIDDELBURG In betrekkelijk korte tijd heeft de heer M. Wagenvjort. het Tico-huis in de Lange Delft te Middelburg, zó po pulair weten te maken, dat de zaak uit haar jasje groeide. Ingrijpende verbouwing werd daarom noodzake lijk en thans is de karwei voltooid en werd de sterk vergrote zaak, onder veel belangstelling, heropend. De enorme voorraad speelgoed, in rijker sortering dan ooit aanwezig komt thans veel beter uit en de grootste verbetering is, dat op een vaste toontafel een compleet spoor wegemplaeement en auto-baan kan worden uitgestald. Het Tico-huis kon Geboren: Angenita dv G. Bokkers en C. van Hese; Wilhelmina dv K. van Boven en W. Grootjans te Krab- bendijke; Franciscus zv F. v. d. Werf en S. Speerstra: Jacobus zv J. Jan sen en M. Meulbroek; Henriëtte dv C. Koks en C. Baa rends; Neeltje dv B. de Nooijer en M. Rottier; Chris- tiaan zv G. Murre en A. Minderhoud. In de Beatrixlaan alhier is zonder veel officieel vertoon de eerste steen gelegd van het kantoor van het Be- velandse ziekenfonds, dat momenteel nog onderkomen heeft in het oude gebouw aan de Singelstraat. Op ver zoek van de voorzitter, mr. L. Wolf, werd de plechtigheid verricht door dokter Griep, die in 1929 het fonds hielp oprichten. Er werden woorden van dank gericht tot de architect ir. 't Hooft en de aanneemster, firma Bréas te Goes. Meegedeeld werd dat het nieuwe kantooi- omstreeks mei 1958 opgeleverd zal- worden. Kruin ingen FLORALIAVERENIGING Ook Kruiningen heeft thans een floralia-vereniging. Het bestuur be staat uit de heren B. Leijs, voorzit ter, M. Pieterse, secretaris, mevr. H. Ooms, penningmeesteresse en de heren A. Koppejan en P. Wonder- gem, leden. De vereniging stelt zich ten doel bevordering van het kwe ken van kamerplanten, alsmede van bloemen en heesters in de tuin. Ver der wil ze voorlichting geven, lezin- net zo goed „Jeugd-paradijs" worden gen houden en tentoonstellingen on genoemd. Het hart van kinderen moet ganiseren. Aan een 25-tal leden wer- wel opengaan als zij deze zaak be-1 den reeds 3 hyacintebollen uitgereikt treden. I om deze in februari-maart te laten 1 beoordelen. In Zoutelande is het altjjd wat'. Het lijkt daar een idyllisch oord, gezocht door duizenden vreemdelingen, die zomers de stadslucht ontvlieden en er behalve de frissie zeebries en de warme zuiderzon, ook de stilte van het strand zoeken. Ook hier is de rust maar betrekkelijk. In het gemeente huis hangt de lamp scheef; een deel van het gemeentebestuur ziet met lede ogen de toeristische invasie aan en af en toe brengt men dé politie in het geweer, om steile verordeningen te handhaven. Voor de rechtbank te Middelburg diende de zaak tegen de Goese ex ploitant van zomerverblijven, de heer C. J., tegen wie, op verzoek van de burgemeester, procesverbaal was op gemaakt, omdat hij de nachtlogies- verordening van Zoutelande zou heb ben overtreden. De kantonrechter had nadat eerst een kort geding geen raad kon brengen J. veroordeeld tot f 11 boete, waartegen deze in beroep was gegaan. Voor de rechtbank vertelde J. nu, dat hij drie woonruimten verhuurde in een voormalige landbouwschuur. De vorige eigenaar had dit ook steeds gedaan, zonder dat hem een strootje in de weg was gelegd, maar zodra J. de zaak had overgenomen, was men het hem beginnen lastig te maken. Desgevraagd zei J. nog dat iedere woonruimte een eigen opgang had, aparte slaapkamers en keuken. Een reden waarom men hem de verhuur verbood, was hem nooit opgegeven: wel werden hem soms onmogelijke eisen gesteld. De officier vond, dat de mensen wat dicht op elkaar zaten in de sc' uur en had het ook over brand gevaar. Het leek hem toe, dat J. in strijd met de verordening van Zou telande had gehandeld en hij vroeg een waarschuwingsboete van f 10; te vens ried hij J. aan, zich te voor zien van goede adviseurs op het ge bied van sociaal toerisme. Mr. W, Dieleman liet van de be schuldiging weinig heel. Het verhu ren van woonruimten kan nooit on der een nachtlogies-verordening val len. Zijn verdere verklaringen waren wel zeer on-idyllisch. De burgemees ter weigerde ook de advocaat alle uitleg. Pleiter zei, dat de heer Fran ke 7 jaar mensen had mogen herber gen in de verbouwde schuur. Maar J.. waarschijnlijk beschouwd als on welkome vreemdeling, kreeg vrijwel aangeraden had de zaak van de hand te doen. Hij wist een koper en noemde een koopsom van negendui zend gulden, terwijl J. er in 1955 nog 22 duizend voor neertelde. Zonder voorbehoud vroeg mr. Dieleman vrij spraak Verdachte verklaarde nog in het redelijke alle gewenste voorzieningen te willen treffen. Ook de president ried J. aan zich van goede adviezen, bijv. van de onmiddellijk last. De vertrekken zijn A.N.W.B. te voorzien en niet op z'n destijds onder gemeentelijk toezicht eentje voort te tobben. U zult, zei hij, ingericht en veiligheidsmaatregelen genoeg overredingskracht nodig heb- zijn voldoende getroffen. Pleiter ver- I ben tegen de burgemeester, telde nog- dat de burgemeester wel I Uitspraak op 20 november. De gemeenteraad van 's-Graven- het net. Z.i. zullen de meesten échter p üder vergaderde onder voorzitter schap van burgemeester J. D. Jan sen. Deze deed mededeling van het besluit van de commissie voor de b.l.o.-school te Goes tot het geven van een opdracht aan de architect tot het maken van een definitief ont werp voor een nieuwe school. De hui dige school is te klein en voldoet niet aan de eisen. De kosten van het gebouw alleen zal de gemeente naar raming reeds ca. f 0.50 per in woner kosten, waarbij nog komt. dat voor een nieuwe r.-k. school de kos ten ook nog f 0.25 per inwoner zullen worden. Vervolgens komt aan de orde het verlenen van een bijdrage in de kos ten van aansluiting van onrendabele gebieden op het waterleidingnet en de opname van een bepaling in de bouwverordening, dat de verplichte aansluiting geldt voor alle woningen, die binen 40 m van de hoofdleiding zijn gelegen. De heer de Schipper had gaarne een enquête onder belanghebbenden gezien. Nu bestaat de mogelijkheid, dat slechts enkelen willen aansluiten en dat deze de overigen daardoor verplichten eveneens aan te sluiten. De voorzitter meent, dat een en quête zonder opgave van de kosten van aansluiting geen juist effect geeft. Ongeveer 40 woningen binnen en 40 woningen buiten de bebouwde kom zijn nog niet aangesloten op willen aansluiten en daarom dient men de „goeden" tegen de „slech ten" te behoeden. Z.h.s. werd besloten de bijdrage te verlenen en de zgn. verplichte aan sluiting op te nemen. De gemeentebegroting voor 1958, aangevende een post voor „onvoor ziene uitgaven" van f 1.231.36. werd aangeboden. De voorzitter merkt daarbij op, dat deze begroting i.v.m. de beschikbare middelen zeer sober is opgezet en dat m.h.o de bepa lingen tengevolge van de investe ringsbeperking op de kapitaaldienst geen ramingen doch enkele memorie- posten voorkomen. Besloten werd aan de provincie Zeeland een bijdrage van 25 pet. in de kosten van verbetering van de hoek Dorpsstraat-Raadhuisstraat te verlenen. Bij de rondvraag gaf de heer op 't Hof in overweging het aantal nieuw te bouwen woningen uit te breiden van 6 tot 12 en vroeg deze naar ver betering van de regeling tot verle ning van een brandstoffentoeslag aan minvermogenden. Z.H. Exc. de Bisschop van Breda zal geen audiëntie verlenen op 13 en 14 november. Bij de opening van de najaarsver gadering, die werd gehouden op de bovenzaal van café „La Belle Vue", herdacht de voorzitter, de heer C. J. v. d. Broek, het overlijden van het oudste lid, de 91-jarige Krijn Hame link. De voorzitter gaf een korte sa menvatting over het afgelopen sei zoen. Hij moest daarbij tot zijn spijt constateren dat er wel eens betere visjaren zijn geweest voor „Ont spanning Na Inspanning". De West- vest was bepaald slecht, de O. Rijkswaterleiding en „Het Gat van Pinten" daarentegen iets beter. Voor al de karpersvissers hebben het bui tengewoon slecht getroffen, aldus de voorzitter. Hij herinnerde aan het mooie succes dat door de leden van „O.N.I." was behaald op de 2e Pink sterdag tijds het concours te St. An- naland. Vijf prijzen voor het korpsvissen (een zuil en vier bekers) en verschei dene persoonlijke prijzen werden die dag meegenomen. De voorzitter betreurde het dat te Zeebrugge en Middelburg de inleg- gelden zo hoog waren gesteld. Dit was de oorzaak waarom Terneuzen hieraan niet had kunnen meedoen. Een tweetal bekers werden uitge reikt aan de clubkampioenen van dit seizoen. Voor de leden ging de beker naar W. Penne uit Sluiskil (122 pnt.) De tweede prijs was voor A. de Fey- ter (109 pnt.). derde was R. Harms (78pnt) en vierde W. Harpe (77 pnt). Bij het bestuur was het de voorzit ter, die het kampioenschap veroverde Met 138 punten kwam hij in het be zit van de wisselbeker. Tweede was M. Riemens (135 pnt.); derde D. van Hecke (113 pnt.) en vierde C. van Maele (80 punten). Het bestuurslid, de heer Kaan, die als laatste eindig de, stelde zijn prijs beschikbaar aan het lid, dat aan de drie wedstrijden had deelgenomen en niets had ge. vangen. Op de laatste voorjaarsvergadering had men nogal wat klachten over verscheidene buitenlandse sportvis sers. Er werd toen besloten geen nieuwe (buitenlandse) leden meer aan te nemen en een twaalftal con troleurs aan te stellen. Uit de bin nengekomen rapporten dier contro leurs bleek dat er zich zo goed als geen onregelmatigheden hadden voor gedaan en dat de buitenlandse vrien den zich zeer sportief hadden ge dragen, Over het algemeen was men van mening dat het weren van leden in een vereniging een ongezonde toe stand is. De meeste leden drongen er op aan dat hieraan zo spoedig moge lijk- een eind zou worden gemaakt.' Het resultaat van de stemming was dan ook, dat de leden er unaniem voor waren dat weer nieuwe buiten landse leden kunnen worden toege laten. In het voorjaar zal wederom 500 kg voorn, 100 kg brasem en 100 kg baars worden uitgezet. De heer Doorns bepleitte zeer sterk het houden van een nationale of in ternationale hengelwedstrijd te Ter neuzen. De voorzitter zegde gaarne toe dat deze kwestie in een bestuurs vergadering zal worden bekeken. Ook werd er een voorstel ingediend om voor de leden een hengelwed strijd te organiseren op de Schelde. Ook deze kwestie zal door het dage lijks bestuur worden behandeld. Als slot deelde de voorzitter mede dat degenen die een hengelvergunning wensen voor het kanaal van Zuid- Beveland, dit voor 31 december die nen aan te vragen. Sluiskil VERKEERSONGEVAL Op de Kanaalweg-Noord kwam me vrouw R. bij het afstappen van haar bromfiets zo ernstig te vallen, dat zij een ernstige beenwond opliep. Na voor de eerste medische hulp in café de Krijger te zijn binnengebracht, werd zij voor verdere behandeling naar het St. Elisabethziekenhuis ver voerd. Westdorpe STICHTING „CONCORDIA" De Stichting Concordia, welke zich ten doel stelt het bouwen en exploi teren van een nieuw verenigings gebouw is thans samengesteld. Van iedere vereniging, met meer dan twintig leden, is een afgevaardigde aangewezen om in de stichting zit ting te nemen. Binnenkort wordt een vergadering belegd, om een stich tingsbestuur te kiezen uit deze afge vaardigden. FEESTCOMITé VIERT FEEST Het feestcomité heeft in haar maandelijkse vergadering besloten om op zaterdag 14 december a.s. haar teerdag te houden. De kosten hiervoor -worden door de leden zelf betaald. In de vergadering werd tevens ge sproken om ook dit jaar weer het Sinterklaasfeest te organiseren. De heer Frans van Kerkhoven (wo nend op 't Jagertje) vierde zondag zijn 40-jarig dienstjubileum bij de Bierbrouwerij „De Halve Maan". Ter gelegenheid van dit indrukwekkend jubileum heeft ten huize van de di recteur van de brouwerij, de heer E. Wauters. een receptie plaats gehad, waar uiteraard alle collega's van de jubilaris aanwezig waren. Het hoog tepunt van de receptie was evenwel de mededeling van burgemeester A. L. S. Lockefeer, dat de heer van Kerk hoven door H.M. de Koningin was onderscheiden met de bronzen me daille behorende bij de Orde van Oranje Nassau. De burgemeester speldde de jubilaris de onderscheiding op de borst. KOOK- EN BAKDEMONSTRAT1E In hotel „De Graanbeurs" werd door de P.Z.E.M. een kook- en bak- demonstratie gegeven op de meest moderne fornuizen, terwijl daarnaast enige films werden vertoond over doelmatige lichtspreiding en elektri sche apparaten. Er bestond voor deze demonstratie een overweldigende belangstelling en de aanwezige dames hebben inder daad de wonderen kunnen zien, welke de demonstratrices als het ware uit de fornuizen toverden. De avond werd geopend door de heer R. A. M. Vis, bedrijfsingenieur van de maatschappij. De heer J. de Lange zorgde voor de toelichting bij de elek trische apparaten. In de pauze kre gen de aanwezigen koffie aangeboden en werd een loterij gehouden. St.-Jansteen RAADSVERGADERING OPNIEUW UITGESCHREVEN Met Verwijzing naar de agenda van de op donderdag j.l. vastgestelde raadsvergadering heelt de burge meester een nieuwe bijeenkomst van de raad uitgeschreven tegen vanmor gen 9 uur. Aan deze agenda is nog één voorstel toegevoegd; nl. om de opleiding tot kleuterleidster Maria Goretti te Hulst een subsidie van 75 gulden per uit onze gemeente afkom stige Lerlinge te verstrekken. Deze bijdrage zal echter niet worden toe gekend, aldus het voorstel van B. en W., wanheer het Ministerie van O. K. en W. een subsidie aan de oplei ding toekent. Clinge KANDIDAATSTELLING Ir. het St. Aloysiuspatronaat werd een bijeenkomst gehouden voor de leden van de plaatselijke afdeling van de K.V.P. De belangstelling was niet uitermate groot. Op de agenda stond slechts een punt, nl. het stellen van kandida-ten voor de aanstaande ver kiezingen van de leden van Provin ciale Staten. Als voorlopige kandida ten werden door de aanwezigen ge steld de heren drs. Th. Adriaansen, A. Anclriessen, C. v. Belleghem, Wim Colsen, Willy Cdlsen, G. Dikötter, J. v. Dongen, W. Lockefeer, W. Mar tens, A. Mes, E. v. Ruymbeke, E. Vader, P. Vercauteren. FEESTAVOND K.A.V. Op woensdag 13 november a.s. zal de 'plaatselijke afdeling van de KAV een feestavond organiseren in het St. Aloysiuspatronaat. Op deze avond zullen twee humoristen optreden, die zullen trachten om er de lach in te brengen. Verder zal getracht worden om deze avond zo gezellig mogelijk te maken, door het aanbieden van diverse versnaperingen. Het belooft een zeer interessante avond te wor den. Graauw HOOG BEZOEK De goede Sint hoopt ook dit jaar weer een bezoek aan onze gemeente te brengen en wel op 1 december. Waarschijnlijk zal men er rekening mee moeten houden, dat- de goed heiligman deze keer op Paal zal aan komen. Hij schijnt bijzondere belang stelling te hebben voor onze zeeha ven en zal daarom, wind en tij die nende, de reis tot Paal per motor- sihuit maken. Vandaar zal hij, zoals gebruikelijk, de reis per auto vervol gen naar het dorp, waar hij in de patronaatszaal de kinderen zal ont vangen en trakteren. Waterlandkerkje DIEPVRIESKLUIS In het Dorpshuis, alhier, werd een bijeenkomst gehouden om te komen tot oprichting van een gemeenschap- p :l'jke diept -ieskluis in de gemeen te. De vergadering stond onder lei ding van de burgemeester M.J. Ver- brugge. Mevr. van Cruijningen te Oostburg was op de bijeenkomst aan wezig om de nodige inlichtingen te geven. Staande de vergadering gaven zich 12 deelnemers op. Uit deze personen werd een commissie gevormd. Men hoopt zeer spoedig tot voldoende deelname te komen om tot definitie ve stichting van de diepvriesinstal latie te kunnen overgaan. Hoofdplaat RAAD KOMT BIJEEN Vandaag om 7 uur zal de raad van Hoofdplaat in openbare vergade ring bijeenkomen. Enkele punten van de agenda zijn: 4 subsidieverzoeken, aanschaffing brandblusvoorziening, voorstel tot beëindiging van de ge meentelijke wederopbouwtaak met ingang van 1 januari 1958. Aardenhurg WEER EEN GRANAAT GEVONDEN Bij opruimings- en onderhouds werkzaamheden op de algemene be graafplaats werd door een der ge meente-arbeiders een onontplofte granaat gevonden. De kop bleek er gedeeltelijk af te .zijn. doch het ge vaar bestond, dat de ontsteking nog ir.tact was. Aangezien op de plaats van vinding de blootgeko- men granaat gevaar zou opleveren, werd hij naar een tijdelijk verblijf overgebracht, waarna ook dit laat te voorschijn gekomen oorlogstuig door de Hulpverleningsdienst zal worden opgeruimd. JAARFEEST AMICITIA De r.-k. Dameszangvereniging „Arnicitia" vierde in het r.-k. Jeugd- gebouw zijn eenjarig bestaan, met een jaarvergadering en een gezellige avond. Nadat het dameskoor in de parochiekerk eerst het lof had gezon gen. volgde er in het jeugdgebouw een koffiemaaltijd en een korte ver gadering. Uit het jaarverslag van de secretaresse bleek, dat de _J9.n®e vereniging reeds 26 leden telt. Bij de bestuursverkiezing werden Mevr. D. Verbeke-Smits, Me.i. A. Corveleijn en Mej B van Deursen met grote meerderheid herkozen. In een goede stemming werd de rest van de avond doorgebracht met muziek, zang, de clamatie en voordracht. GOES Grand: Schandaal in Sorrento. MIDDELBURG Electro: Het brand merk der zonde. Schouwburg: Helden zonder moed. VLISSINGEN Alhambra: Het rijst- meisje. Luxor: De bestorming van de Alamo. DE KLINGE Kinema v. Dijk 7.30 uur: Liefdesrazernij, als bijfilm Het matro- zenmeisje. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Du bist Musik. IJZENDIJKE Hofzicht 8 uur: Sissi, de jonge keizerin. AXEL Het Centrum 8 uur: Het vuur van de haat. OOSTBURG Ledel 8 uur: Op naar Hollywood. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Carnaval in Wenen. HULST Bióscoopgebouw 8 uur: Ar- sene Lupin. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Liefdesroes. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Carnaval in Wenen. WESTDORPE Parochiehuis 7.30 uur: De klokken van Nagasaki. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 8 uur: Carmen. Aan de weleer het dus het Ze schijnlijk uitgestrekt de omringe de weg vo: de witte vr Juffrouw maar niem len hoe ze Wel heeft laat daar 1 ting met ha zij in een gezelde eei wandelaar de nabijheii dwijnen. Al loofd, dat was, begrar waakt door Jenne,- die toevertrouw! Een paar gedurfd dez witte vrouw ze moesten ook gelukt, frouw Jenne zal niemand Onder 's-C gens het Ze beide Sinnin Palmboom", v, Dijke, een predikanten, er kerk in woonsters we kunst naar 1 en dat ook Braam, die i 'ns bezig aar nen en houtc te maken, boorden best gedaan hebb elke lepel m jaantje was het een keer ling de vrouv en vroeg boo: hebben, welk hadden. Ze i altijd aan he het eerste b met haar h; oude plek. He volgen van d to voorkomei karn stond buren konder gen. Nog Op een mi< eten, kwam met afgewas! c_n spinde i bergen, toen stoel bij de t dat ze sliep, ken met een i koud te hebb< De baas evei mer was, spri uit de meid vrouw sliep r lichaam veria geraakt werd in haar licha de vrouw plo C. v. Leeu\ DINSD HILVERSUM Nws. 7,10 Gr. ht. kal. 8,00 r 8,50 V. d. hui 9,45 Lichtbakei Gram. 10,30 Sc V d. vrouw de ziele luiste- klok 12.03 Mei Land- en tuint 12,55 Zonnew^ nws. 13,20 Gri Pianorecital 14 land 14,40 Gev ken-16.30 Ziek< Beursber. 17,4 len overzee. de Nederlands Josephus Jitta Sportpraatje 1 gasten aan he Groot. Tweed Nws. 19,10 Con- Gram. 20,20 Ki De gewone ir 21,30 V. d. zit ork. en solist hart van een Avondgebed er 24,00 Nouveau HILVERSUM Nws. 7,10 Gyr Dagopening. A 9,00 V. d. vrou Gram. 9,40 M 10.50 V. d. kl kunst, door n Viool en piant Land- en tuii muz. 13.00 Nu 13,20 Promena 41) J R. stond week niet va zal nog lache de grond in .ie wel op t nen slaan ..Mach e Will legde der alsof 1 nat hij op stond, ik krampa-ht van Philip stuurknupp Het wa ■,Trek Op dat glimlach dwenen. F en kleine op zijp den .Tiet b 'iten. Met baar bracht voorhoofd. I. gers trilden i één le zi hij P d - voe ehtig w iel - ogenbl vreselijk <p u 0g< was u zv voor eer Hij Ik

de Stem | 1957 | | pagina 2