BEZITSVORMING PERKT DE STAATSMACHT IN Zender van de Woef nik" zwijgt MOGELIIKHEDEN VOOR EEN CONSTRUCTIEF BELEID W eivaartconclusies van KVP-congres Irian-campagne werd minder wild hervat Jupiter startklaar Prof. Romme op KVP-congres te Utrecht Frankrijk versobert nog meer Nu f. 150.- in toto-pot Tribune begaf liet - dertien gewonden Vóór 1960 moet de zaak haar beslag krijgen Ambtenaren worden niet vergeten Mr. van Doorn over KVP en P. v. d. Ruim 32000 gulden in de eerste week DAGBLAD VOOR ZEELAND Bij ijsballet: NIEUW GUINEA Weinig of geen zon Loonover/eg Onzekerheid over lot Citroentje van Tien gewonden bij botsingen Ontslagen bij ijzergieterij Diensttijd kan niet korter Toestand burgerlijk pensioenfonds is uiterst zorgelijk Uitslagen top-voetbal BLACK SPRAK MET NASSER 97e JAARGANG No. 22603 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Keigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr A. J. J. M. Mes, mr H. M. L. de Rechter, P. V. M Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. ƒ7.- p. kwartaal, p. post 8.20, p. week (ultsl. bij niet postbestell.) 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct Postrek 278841 Voor God, Konfitflfti f* Vaderland MAANDAG 11 NOVEMBER 1957 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderei^^ Poort 7. tela toon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) Zaterdagavond bij het uitgaan van de voorstelling van het ijsballet van Maxi en Ernst Baier in de Jaar beurshallen te Utrecht is een houten tribune ingestort. Dertien personen werden hierbij gewond. Ze konden, na behandeling in het ziekenhuis, weer naar huis. De voorstelling was ook bijgewoond door prinses Margriet, die juist twee minuten voor het ongeval was ver trokken. De instorting is waarschijnlijk ver oorzaakt door het verschuiven van een stutbalk. De politie zag geen aanleiding, volgende voorstellingen te doen afgelasten. Allerhartelijkst was de ont moeting tussen professor Rom me en de Hongaarse mgr. Kozy Rorvath, president van de „Christelijke Unie van Centraal Europadie met een groot aan tal andere buitenlanders het KVP-congres in Utrecht bij woonde. (Advertentie) (Van onze speciale verslaggever) Daverend applaus begroette precies op het middaguur van zondag de voorzitter van de K.V.P.-fractie in de Tweede Kamer, prof. mr. C. P. M. Romme, toen hij in de Tivoli-zaal te Utrecht het podium betrad om voor het K.V.P.-congres zijn uiteenzetting te geven over de politieke toestand. Zoals bij Romme altijd het geval is, wist hij zijn gehoor te vangen door de meeslependheid van gloedvol betoog. Herhaaldelijk werd hij dan ook door een daverend instemmend applaus onderbroken en aan het einde van zijn betoog bracht de geheel gevulde Tivoli-zaal hem spontaan een-klaterende ovatie, waarbij zijn gehoor als één man overeind rees. Aansluitend bij dc conclusie van de vierde sectic, dat de democratie wordt bevorderd door spreiding van publieke verantwoordelijkheden, poneerde Romme, dat door die spreiding ook de welvaart kan worden bevorderd. Er behoort ook toe, een verscheidenheid van publiekrechte lijke gemeenschappen, die betrokken moeten worden in het dragen van verantwoordelijkheden, waarvoor nodig is een spreiding van daaraan beantwoordende bevoegdheden. voegdheden over lagere gemeenschap pen, de provincies en de gemeenten. Dit zijn geen filialen van de hogere overheid. Juist ter wille van dit beginsel heeft spr. met enkelen van zijn fractiegeno ten tegen het Deltaplan gestemd, niet omdat hij zich wenste te verzetten tegen dit plan als zódanig, maar om dat in strijd met de Grondwet de cen trale overheid bevoegdheden tot zich trok, die toekomen aan lagere orga nen. Al zijn er omstandigheden, die dwin gen tot centralisatie, we moeten ons hoeden ons in een centralistische sleur te laten trekken. Dit geldt o.a. de bevoegdheden ten aanzien van de salariëring van het personeel der lagere organen. Gaat men daarin te ve-, dan doet men af breuk aan het gewestelijk- en streek eigene. Ook het bedrijfs- en beroepsleven moet in verantwoordelijkheden en be voegdheden zijn aandeel krijgen tot voortzetting van het streven naar meer welvaart. In dit verband wees de heer Romme op de vrijere loon vorming, op de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie en op de bezitsvor ming. ONBEPERKTE GARAND OP DE VERING. HAZETFA8RIEKËN TE ZEVENBERCEM Hieruit concludeerde de inleider, dat meer zelfstandige macht voor West- Europa ook hier het welvaartsbeeld ten goede zou komen. Zien we naar het beeld van de onderontwikkelde gebieden, dan spreekt ook voor hen de noodzaak van zelfstandigheid sterk aan. Daarvoor dienen we oog te heb ben en we moeten ernaar handelen. Met vreugde had hij daarom de Australisch-Nederlandse verklaring der beide regeringen begroet, omdat het belang van de bevolking van Nieuw-Guinea daarin centraal wordt gesteld en omdat heel de ontwikke ling van dat gebied wordt gericht naar zelfstandigheid op de grondslag van zelfbeschikking. Wat geldt voor de hele wereld, geldt ook voor Europa. Het behoud van de nationale zelfstandigheid is een krachtbron voor de welvaart van het geheel. Dat wil niet zeggen, dat spr. niets voelt voor bovennationale ont wikkeling. Daarom is spr. verheugd over het Euratonverdrag en ht Eura- over het Euratomverdrag en het Eura- marktverdrag, al zullen bij dit laatste den overwonnen. Ten aanzien van het Europese inte- gratiewerk was de heer Romme bij zonder verheugd, dat uit beide Ka merfracties een steeds groeiende scha re leden zich wijdt aan dit werk. Spe ciaal roemde hij hierbij het werk van de heren mr. E. Sassen en J. Fens. Ook in Nederland zelf wordt de welvaart bevorderd door spreiding van verantwoordelijkheden en be- DIT JAAR zullen er rond Kerstmis geen lichtfeesten zijn in Brussel. Dit in verband met de komende wereld- tentoontelling. Het betekent niet, dat men Brussel zijn feestelijke verlich ting zal onthouden. IN ROTTERDAM viel de 38-jarige kraanmachinist G. K. van een hoogte van vier meter uit een kraan. Hij kwam in een diepe put met sintels terecht en was op slag dood. SLAGERS en hun gezinnen in het bis dom Mainz behoeven zich voortaan op onthoudingsdagen niet meer van vlees te onthouden. Dit heeft mgr. Stohr, bisschop van Mainz, bepaald. RUSLAND heeft met India een over eenkomst gesloten, waarbij het dit land een lening van 500 miljoen roe bel verstrekt voor de ontwikkeling van zijn zware industrie en andere doeleinden. HALF NEDERLAND neemt actief deel aan het verenigingsleven. Zes tien procent van de bevolking (of 1(4 miljoen mensen) is lid van een sport vereniging. Dit heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek uitgezocht. PRESIDENT Eisenhower is voor een jaarlijks terugkerend onderzoek naar zijn gezondheidstoestand in het zie kenhuis opgenomen. KAALHOOFDIGHEID is ongeneeslijk zegt het Britse Haarkundige Insti tuut. Het wil een grote publiciteits campagne beginnen tegen hen, die beweren een doeltreffend haargroei middel te hebben ontdekt. ZEVENENNEGENTIG jonge man nen en vrouwen, die deel uitmaakten van de Iraakse delegatie naar het Jeugdfestival te Moskou, zijn bij te rugkeer in Irak gearresteerd. HET LANDBOUWSCHAP zal op dins dag 10 december een bespreking met minister Mansholt hebben over het vaststellen van de nieuwe melkprijs garantie. De discussies in de sectievergade ringen van het K.V.P.-congres over de preadviezen, die men elders in dit blad vindt, hebben de volgende con clusies opgeleverd: Welvaart voor Nederland: Opvoe ring van de export en bewaking van het kostenpeil zijn noodzakelijk, even- als de opvoering van de produktivi- teit. De industrialisatiepolitiek moet op dezelfde voet worden voortgezet. Bij de woningbouw dienen overbo dige administratieve belemmeringen te worden weggenomen en er dient naar een huurpeil te worden ge streefd, dat de draagkracht der huur ders niet te boven gaat. Door bezitsvorming zal de uitbrei ding van het produktie-apparaat me de de eigendom van alle bevolkings groepen kunnen worden. De gemeenschap dient in principe voor stabiliteit van de waarde van het geld te, zorgen. Het emigratiebeleid moet worden voortgezet. Welvaart voor Europa: De Euro pese samenwerking is een belang dat met alle kracht dient te worden na gestreefd. De Europese verdragen zun al waardevolle stappen in de goede richting. Welvaart voor de wereld: Neder land dient de onderontwikkelde ge bieden te helpen, in de eerste plaats die landen, ten opzichte waarvan het morele èn wettelijke verplichtingen op zich heeft genomen. Jaarlijks zou een bedrag van 25 miljoen gulden beschikbaar moeten worden gesteld voor hulp op bilaterale basis. Als het fonds van de V.N. in werking treedt moet een aanzienlijk hoger bedrag worden uitgetrokken. Gemeente- en provincie-program: Dit dient te worden gedragen door de partij als geheel. Het programma kan slechts op een bepaald tijdstip de politieke wensen van de partij tot uit drukking brengen. Deze wensen zijn aan ontwikkelingonderhevig. Naast he« algemene gemeenteprogramma worde de totstandkoming van plaat selijke programma's bevorderd. Het gemeentebestuur bevordere ook een ruimhartige openbare behandeling van de publieke zaak. Voor behoud en ontwikkeling van de gemeentelijke zelfstandigheid is in de moderne verhoudingen samen werking van gemeenten zo nodig in moderne vormen in vele geval len onmisbaar. Weersverwachting van het K.N. M.I. tot hedenavond, opgemaakt gisteravond te 23.15 uur: Veel bewolking met hier en daar enige regen, motregen of mist. Dezelfde temperaturen als giste- ren of iets hogere. Zwakke tot matige wind tussen noord en l oost. Vandaag: zon onder 18.556 uur, maan op 20.18 uur. Morgen: zon op 7.54 uur, maan onder 12.06 u. UKIWlUli Gezien het overleg dat thans wordt gevoerd in en met de Stichting van de Arbeid tot verbetering van de inkomenspositie der laagstbezoldig den, is de regering bereid over dat zelfde onderwerp het overleg in de centrale commissie voor georgani seerd overleg in ambtenarenzaken te openen. Dit heeft minister Struijcken mede namens minister Suurhoff ge antwoord op vragen van het lid der Tweede Kamer, de heer van der Zanden, De Franse regering, onder leiding van premier Gaillard, heeft zaterdag avond nieuwe sobcrheidsplannen be kendgemaakt, welke onder meer voorzien in nieuwe belastingen ten bedrage van 104 miljard frank en be zuinigingen op de openbare uitgaven tot eenzelfde bedrag. De openbare uitgaven zullen in 1958 niet groter dan 5.300 miljard frank mogen zijn. Dit is de tweede golf van sober heidsmaatregelen welke dit jaar door Gaillard zijn genomen. De eerste maal was hij minister van Financiën het vorige kabinet. De speciale bevoegdheden, die de regering wenst, omvatten: vaststel ling van de prijzen bij decreet, tus senkomst van de regering bij de organisatie van de landbouwmarkt en wijziging van de verdeling der goe deren, zodanig, dat het aantal tus senschakels wordt verminderd. 55 Spoetnik II zendt niet meer. Volgens radio-Moskou hebben de zenders „volgens plan" op gehouden te werken. Verdere waarnemingen, zo werd ge zegd, kunnen langs optische weg en door middel van raadr geschieden. De medische en Een groot aantal Indonesiërs heeft gisteren gedemonstreerd voor het ge bouw van de Djakarta-club in de In donesische hoofdstad, vroeger een Nederlandse sociëteit. De politie had voor een sterke afzetting gezorgd, zo dat het niet tot ernstige incidenten kwam. Zoals men weet begon giste ren de tweede fase van de campagne voor de terugkeer van West-Irian". Het viel op, dat de veiligheids maatregelen in het algemeen deug delijker waren dan bij de eerste cam pagne. De regering in Djakarta vreest toch blijkbaar, dat de actie haar uit de hand zal lopen. De minister van onderwijs, profes sor Prijono, heeft in antwoord op een brief van zeven Nederlandse hoog leraren, waarin zij verzochten te worden ingelicht omtrent hetgeen hun in de toekomst te wachten staat, de verzekering gegeven, dat hun be scherming zal worden geboden. De hoogleraren deelden echter mee, geen bijzondere bescherming te wil len hebben. In pamfletten tot de Nederlandse inwoners van Djakarta, werd op de zen een beroep gedaan om er >in hun eigen belang naar te streven, dat de Nederlandse regering West-Irian onder de soevereiniteit van de Indo nesische republiek zou terugbren gen''. De Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken, dr. Soebandrio, heeft aan de vooravond van zijn ver trek naar New York, waar hij de In donesische delegatie bij de V.N. zal leiden, verklaard: ,,Ik hoop dat mijn zienswijze onjuist is dat de gemeen schappelijke Nederlands-Australische verklaring een militair verdrag vormt tegen Indonesië". Ontwikkeling ten goede De inperking van de staatsmacht t.a.v. de bezitsvorming wil niet zeg gen een opruimen van gezegende so. ciale verzekeringen. Wijd verspreide bezitsvorming leidt tot inperking van de staatsmacht en tot beperking van de concentratie van te grote econo mische macht in de handen van en kelen. Gelukkig is op dit punt een kleine ontwikkeling ten goede ook bij de socialisten waar te nemen. We wachten af, hoe, die ontwikke ling zal gaan en we wachten af, hoe dit gemengde kabinet tot praktische re sultaten zal komen. Tijdig zal moeten blijken, dat het probleem der bezits vorming haar beslag zal moeten krij gen. We zijn ervan overtuigd, aldus Romme, dat deze zaak bij minister Struycken en bij staatssecretaris Schmeltzer in goede handen is. Maar vóór 1960 moet deze zaak haar beslag krijgen. Het gaat tenslotte om de geestelijke en zedelijke verheffing van de mens. In heel ons leven hebben we Gods wet te onderhouden en ons te richten op de eeuwigheid. Toen de stormachtige hulde aan prof. Romme was geluwd, sprak voor zitter van Doorn een hartelijk dank woord tot de inleider en tot al dege nen, die tot het welslagen van het congres hadden bijgedragen. Nadien voerden nog het woord de Pool Konrad Sieniewicz, secretaris-ge neraal van de Christian Union of Cen tral Europe en de heer Th. Lefèvre, voorzitter van de Belgische Christe lijke Volkspartij. Een personenauto, die in de buurt van Emmen een andere wagen in haalde, kwam in de berm van de weg terecht en slipte. De tweede auto werd daardoor naar rechts ge drongen en kwam tegen een boom terecht. De inhalende auto botste eveneens tegen een boom. Beide wa gens werden zwaar beschadigd en de inzittenden (drie in de ene en vijf in de andere auto) moesten met vrij ernstig letsel naar het zieken, huis worden gebracht. Op de Zuiderzeestraatweg tussen Elburg en Doornspijk werden even eens vijf mensen gewond, doordat hun auto tegen een boom reed. Ze moesten alle vijf naar het zieken huis. Wegens vermindering van werk zaamheden tengevolge van de beste dingsbeperking heeft de directie van de ijzergieterij N.V. Vulcanus te Vaassen aan 64 arbeiders ontslag aangezegd. Hierbij zijn arbeiders die reeds talrijke jaren bij dit bedrijf werkzaam waren. Verscheidene ge pensioneerden die nog in dienst wa ren, gaan per 1 januari daadwerke lijk met pensioen. (Van onze speciale verslaggever) Ongeveer zestienhonderd leden uit bijna alle afdelingen van het land woonden het congres bij, dat zater dag en zondag te Utrecht werd ge houden door de Katholieke Volks partij. Over gebrek aan belangstel ling viel werkelijk niet te klagen. Alle katholieke ministers en staatssecre- rissen, katholieke leden van de Raad van State, de meeste katholie ke Eerste en Tweede Kamerleden, vertegenwoordigers van christelijk- democratische partyen uit België, Luxemburg, Frankrijk, Duitsland en Zwitserland, van de in ballingschap levende christelijke democratische groeperingen achter het yzeren gor- dij Verder zagen we vertegenwoor digers van een groot aantal katho lieke organisaties uit Nederland. Kortom er was een zo grote belang stelling als nooit tevoren. Partijvoorzitter mr. H. W. van Doorn was dan ook heel blij, dat hij een dergelijk uitgebreid en veel zijdig samengesteld auditorium mocht verwelkomen. Gezien de be trekkelijk geringe belangstelling voor het parlementaire leven, achtte hij een dergelijk congres een goede ge legenheid om in de kring van de eigen mensen verschillende vraag stukken aan te snijden. Ten aanzien van de internationale samenwerking in NAVO-verband, waarschuwde mr. van Doorn ertegen, dat haar betekenis niet mag worden verminderd door aanmerkelijke ver korting van de diensttijd bij de ver dragspartners. Daarom zou het goed zijn, ais minister Staf eens in ver staanbare taal aan het Nederlandse volk zou duidelijk maken, wat wei kan en wat niet, zowel in ons land, als bij de andere NAVO-mogendhe- den. Tot dusver zijn er nog maar weinig gewone stervelingen, die begrijpen, waarom het nu juist in ons land on mogelijk zou zijn, wat in Duitsland, België en Engeland wordt voorge steld als een aanpassing van aan vaarde verplichtingen aan de natio nale omstandigheden. Van tweeën één: óf de partners hielden zich niet aan de afspraak, óf er is weinig be zwaar, dat wij ook in Nederland naar middelen zoeken om de diensttijd te verkorten. In verband met de spanningen in onze nationale economie betoogde de partijvoorzitter, dat onze welvaart minder in het gedrag was gekomen, als men van vele zijden meer oog en oo had gehad voor de aandrang van K.V.P.-zijde om spaarzin van rijks wege te bevorderen. Mr. van Doorn gaf daarna een overzicht van de geestelijke achter gronden van het welvaartsstreven van de K.V.P. Hij lichtte dit toe t.a. v. de politiek van bezitsvorming, de kinderbijslag, de aandrang tot ver hoging van inkomen voor de laagst betaalden onder het overheidsperso neel en het streven naar verbetering van de arbeidsvoorwaarden in de mijnindustrie. Ten aanzien van de partijverhou dingen beklemtoonde mr. van Doorn dat het huidige kabinet wordt be schouwd als een noodkabinet. On danks de scherpe tegenstellingen bij de verkiezingen is een zekere toena dering tussen K.V.P. en P.v.d.A. waar te nemen. Tezamen zjjn zij in staat tot een constructief beleid. Toch moeten de socialisten begrijpen, dat de grote meerderheid van ons volk er voor past zich een socialistisch beleid te laten opdringen. (Vervolg pagina 2) De prijs in de STEM-toto stijgt steeds hoger! Want ook deze keer is er geen winnaar uit de bus gekomen al moet er onmiddellijk aan worden toegevoegd dat zeer velen er niet ver naast waren. Maar dat is nu eenmaal niet voldoende. Zoals u al wel zult hebben vermoed gaat onze toto zondag aanstaande niet door in verband met de inter landwedstrijd Nederland - België. Maar op zondag 24 november draait de toto weer op volle toeren en dan met een inzet van maar liefst 150! De juiste uitslagen waren: ADO - Blauwt-Wit 1; UVV Sparta 3; S.C. Enschede - DOS 3; PSV - GVAV 1; Ajax - NAC 1; Elinkwijk - BW 2; RBC - VSV 3; Willem II - Vitesse 1; Wilhelmina - Longa 1; ONA - DOSKO 2; Controle-totaal cijfer 18. Kath. Hoger Onderwijs Het bureau van de stichting Cen traal Fonds voor het Katholiek Ho ger Onderwijs in Utrecht deelt mede dat de oproep tot steun aan het Ka tholiek Hoger OnderyJijs die het Hoog waardig Episcopaat op 3 november in een herderlijke brief tot de Neder landse Katholieken heeft gericht, in de eerste week een bedrag van 32576,80 heeft opgeleverd. Daar in veel parochies het druk werk waarin de herderlijke brief was vervat niet direct na de voor lezing is uitgedeeld, doch eerst in de loop van de week huis aan huis bij de parochianen werd bezorgd, wordt verwacht, dat het genoemde bedrag nog aanmerkelijk zal stijgen. De Stichting heeft de parochiële comi tés verzocht niet benutte drukwerken alsnog zo doelmatig mogelijk te ver spreiden. Het vermogenstekort ten aanzien van de burgerdeelgerechtigden van het algemeen burgerlijk pensioen fonds per 31 december 1954 wordt door een commissie, die een weten schappelijke balans opstelde, ge raamd op ruim vier miljard gulden. De commissie zegt dat het vermo genstekort sedert 1949 is opgelopen tot zodanige hoogte, dat het gehele (voor de burgerdeelgerechtigden aan. wezige) vermogen in nog mindere mate dan in 1949 toereikend is, om zelfs de verplichtingen tegenover de rechthebbenden voor wie geen pre mie meer wordt bijgedragen, te dek ken. Saneringsmaatregelen kunnen niet langer worden uitgesteld, wil m«i voorkomen, dat de huidige ge pensioneerden het pensioenfonds ge heel zullen uitputten. De traditionele sensatie-keten, ge vormd door de uitslagen van de ploe gen in de eredivisie, ziet er als volgt uit: ADOBlauw Wit 10 MWSparta 11 Spel. EnschedeDOS 00 PSV—GVAV 1—0 Ajax—NAC 3—1 Elinkwijk—BVV 0—4 VVVAmsterdam 10 Rapid JCFeijenoord 32 Voor verslagen en actiefoto's mogen wij U verwijzen naar onze sportpa gina's. biologische waarnemingen zouden voltooid zijn. Radio-Moskou repte niet over dto hond. Volgens sommige berichten zou hij enkele dagen geleden, veilijjf en wel, in de buurt van Moskou geland zijn. Dit zou inderdaad kun» nen kloppen met het officiële ra dio-communiqué. De Russische g®* leerde professor Bely zei echter za« terdagavond, dat de hond nog niet naar beneden is gekomen en dat zijn vitale functies normaal verlo pen,, .afgezien van enkele stoor nissen van weinig belang". Zaterdag hebben diverse Nederlan ders Spoetnik II waargenomen. Ze zagen de kunstmaan als een zeer heldere ster die door het zenith naar het noordoosten ging. Spoetnik I blijkt nu vrij snel aan hoogte te verliezen. Het raketdcel komt nog sneller omlaag. Dagelijks wordt de omlooptijd van beide merkbaar korter. Zowel uit eigen land als uit Noor wegen kwamen zaterdag berichten over een vreemd voorwerp dat men langs de hemel had zien gaan en dat niet een van beide kunstmanen kon zijn. Een Scheveningse visser had het door zijn zeekijker waargenomen als een „soort nikkelen bol" die zich met vrij grote snelheid door de lucht bewoog. Inmiddels heeft een uitvinder uit Vancouver (Canada), een zekere Alex Johnson, voor sensatie ge zorgd door te verklaren dat hij 'n revolutionair vliegtuig in de vorm van een vliegende schotel heeft ont worpen dat een snelheid van 14000 kilometer per minuut kan halen. De Amerikaanse regering zou be langstelling hebben voor het ont werp. „Binnen een jaar zijn we op de maan", zei Johnson. Het Britse zondagsblad „The Peo ple" heeft een beloning van een half miljoen gulden uitgeloofd voor degene, die binnen tien jaar als eerste de maan bereikt en op aarde terugkeert om zijn ervaringen mede te delen. „Het is voldoende als men rond de maan cirkelt en terugkeert.Dit is een ernstig aanbod" aldus het blad. Deze foto, welke juist is vrijgege ven toont de monstrueuze raket „Jupiter C'' op de lanceerinrichting even voor een kort geleden in Cape Canaveral genomen proef. Daarbij slaagde men erin, het neusstuk terug te vinden. Dit stuk werd tij dens een rede van president Eisen hower voor de Amerikaanse tele visie aan de kijkers getoond. Eugene Black, de president van de Wereldbank, heeft zondag besprekin gen gevoerd met president Nassep van Egypte over de schadevergoe ding aan aandeelhouders van de Suez-kanaalmaatschappij, die vorig jaar door Egypte werd genationali seerd. Volgens Black hebben de be sprekingen succes gehad.

de Stem | 1957 | | pagina 1