©agW&J jpc Meer dan ooit lokt de Sensatie om de oesters Mechanisch spitten" ook voor de landbouw Niemeijer Nieuwe vinding van ir. A. Horowitz NU DE EERSTE SCHREDEN ZIJN GEZET Naaste buren Kanalen Raadsel ZENUWRUST half zware De kloof De verrassende motie tegen proeven in het Veeregat Altijd rake flitsfoto's met PHILIPS Photoflux" tf Amerikaanse verre raketten troffen doel Handig rollen Heerlijk roken! Si&M Groepsegoïsme Geen strafvervolging ongeval majoor K. Oproep Opperste Sow jet Bijzonder examen auto-instructeurs 5 9 DERDE BLAD DONDERDAG 7 NOVEMBER 1957 welke grens zal men kunnen gaan? -» De vlucht van Damka, y~v 1500 kilometer boven het fill I aardoppervlak, heeft niet alleen de fantasie geprik. keld van wetenschapsmen. 3 ^w-f- sen' voor w'e ruimtevaart f I I I I I-^f-I beroepshalve interessant is, I"-' J-tvA AV-Z V-/ maar ook en vooral van de A verbouwereerde leek, die 'n zo spoedige verwezenlijking van Jules Verne's dromen nauwelijks voor mogelijk had meüjk zullen blijken. Welke perspec- tieven zullen, zich dan openen, tot gehouden. Damka staart vanuit zijn hermetisch gesloten bus de eeuwige nacht in. Verder onder zich ziet hij het aardoppervlak, groot en lichtend, in merkbare ronding meebuigend met de baan van het kleine ruimteschip. De aarde, zoals ook mense- Bij het beantwoorden van deze 7, vraag en een definitief antwoord lijke ruimtevaarders haar zullen zien, wanneer hun raket zich zal het niet zijn moet men zich, voortspoedt langs een satellietbaan, of op het punt staat het °m te beginnen, realiseren, dat de zwaartekrachtveld te doorbreken, op weg naar een andere pla- e[genntonneS"XidInPlenehrei'1nd0e?e neet. orde van grootte liggen, dan die tus sen de aarde en de hemellichamen Fantasie en werkelijkheid. De grens wat gunstiger moeten zijn dan op de buiten het solaire systeem. Om een is, voor wat de mogelijkheden der stoffige, atmosfeerloze bol, die als een voorbeeld te geven: de reis naar Mars ruimtevaart betreft, al aanzienlijk lichtende wachter rond de aarde zou met een uursnelheid van 40.000 vervaagd. Wat enkele jaren geleden draait? km in 79 dagen kunnen worden ge- nog voor onmogelijk werd gehouden, De belangstelling voor het heelal is maakt. Een reis naar de dichtstbij- is inmiddels werkelijkheid geworden ineens aanzienlijk toegenomen. Men- zijnde ster (Crocyon) zou in dezelfde en terecht verliest de verbaasde twin- sen, die tot voor kort nauwelijks wis- omstandigheden 370.000 jaar vergen, tigste-eeuwer zich in bespiegelingen ten wat astronomie was, staren ge- Wanneer men zich dus niet wil ver- omtrent de niet zo verre toekomst, fascineerd omhoog wanneer een van liezen in een nogal onvruchtbare fan- Wanneer zal de eerste mens de maan de Spoetniks over moet komen. Een tasie, moet men voorlopig maar af- betreden? Wanneer zal hij zich ge- kunstmaan? Ruimtevaart? Ze willen zien van speculaties omtrent reizen vestigd hebben op de onherbergzame er nu wel wat meer van weten. buiten ons zonnestelsel. De stout- satelliet? En als dit is gebeurd, zal Velen vragen zich af, hoever de moedigste ruimtedromers hebben er hij dan verder gaan en zich op weg mens in het heelal zal kunnen door- begeven naar andere planeten? Of zal dringen, als de technische problemen het zelfs zo zijn, dat hij na een ge- van de ruimtevaart zijn opgelost. Die slaagde maanvlucht onmiddellijk koers problemen zijn nog altijd onnoeme- zal zetten naar Mars, omdat de le- lijk groot, maar het laat zich inder- vensvoorwaarden op die planeet heel daad aanzien, dat zij niet onoverko- er op Mars dierlijk leven is, het is zelfs niet onmogelijk dat er mensen wonen op deze planeet, al zouden ze zich aan hee.1 andere levensomstan digheden hebben moeten aanpassen. Men weet het niet. En juist omdat men het niet weet, maar sommige tekenen hoopgevend zijn, is er geen planeet, die de astronomen méér heeft bezig gehouden. 0£ 'KAART" VAN MARS (Advertentie) weliswaar al een oplossing voor, maar die is voorlopig no zo onwetenschap pelijk en fantastisch, dat ze geen en kele aansluiting vindt bij de huidige ruimtevaart-techniek. Als de werkelijke deskundigen over reële mogelijkheden spreken (en die zijn nog altijd fantastisch genoeg) be palen ze zich tot de interplanetaire vluchten. Tot die vluchten dus, die gericht zijn op het bereiken van een planeet, die als onze eigen aarde een baan rond de zon beschrijft en op een nog enigszins voorstelbare afstand van ons verwijderd is. Enkele van deze planeten kunnen, als ruimtevaart-object voorlopig wel worden uitgeschakeld. Mercurius bij voorbeeld, die zich het dichtst bij de zon bevindt, is zo heet, dat geen le vend wezen het er zou kunnen har den. De buitenste planeten, zoals Ura nus en Saturnus, zijn zover van de aarde verwijderd, dat ze evenmin voor een spoedige exploratie in aanmerking komen. Alleen Mars en Venus kunnen voor. lopig in de ruimtevaartpiannen wor den opgenomen. Ze hebben beide een atmosfeer (die overigens weinig ge meen heeft met die van de aardel en ze zijn onze naaste buren. Binnen de baan van de aarde draait Venus rond de zon, buiten die baan be schrijft Mars zijn eeuwige cirkel. Het feilloze fliulampje - 25 ct Van deze twee huurlieden van moe der aarde is Mars altijd hét troetel kind van de astronomen geweest, meer dan Venus. Dit is heel goed te verklaren. Laatstgenoemde planeet namelijk heeft zich nooit verwaardigd, ook maar iets omtrent zijn ware aard aan de wetenschapsmensen te ont hullen. Altijd verschijnt hij voor de kijkers als een kleine bol, omgeven door een ondoordringbaar wit wol kendek. Hij kan warm of koud zijn, hij kan leven bevatten of niet; geen astronoom die het zeggen kan. Als het intrigerende wolkendek van Ve nus even dik is als sommige geleer den veronderstellen, moet het opper vlak van de mysterieuze planeet In een onsympathiek duister liggen, on beroerd door een enkele zonnestraal. Met Mars is het anders. Niemand kan weliswaar zeggen, hoe deze pla neet er in details uitziet, maar hij toont zich althans zo onverhuld aan weetgrage waarnemers, dat men en kele belangrijke gegevens omtrent zijn structuur kon verzamelen. Zo weet men, dat de „rode pla neet" een atmosfeer moet hebben, al weet men niet hoe die is samenge steld. Het is ook bekend, dat grote delen van het Marsoppervlak met de wisseling der seizoenen van kleur ver anderen. Daaruit heeft men afgeleid, dat er waarschijnlijk plantengroei is, al zal die wellicht minder hoogstaand zijn dan die op de aarde. Wellicht- Zekerheid heeft men in geen enkele opzicht. Het is niet uitgesloten, dat De ontdekkingen door middel van telescopen worden niet altijd op de zelfde manier geïnterpreteerd. De uit leg is sterk afhankelijk van het ka rakter der waarnemers. Een ware Mars-rage heeft indertijd de Ameri kaanse astronoom Lowell ontketend, toen hij aan de hand van zeer sum miere waarnemingen, die later nog bedrieglijk gebleken zijn, de rode pla neet niet alleen menselijk leven toe dichtte, maar bovendien een bescha vingsgeschiedenis, waarbij die van het mensdom op aarde in het niet ver zonk. Lowell had, evenals Schiaparelli, kanalen op Mars waargenomen. Hij had bovendien ontdekt, dat de pla neet poolkappen heeft en dat die in het zomerseizoen voor een deel ontdooien. Welnu, zei Lowell, dan is het natuurlijk zo, dat het dooiwater door de Marsbewoners wordt geka naliseerd en gebruikt wordt voor ir rigatie-doeleinden. Volgens hem moest Mars een „uitgedroogde" planeet zijn, waarvan de bewoners een zodanig peil van ontwikkeling hadden bereikt, dat zij in staat waren, zich het spaar zame „condenswater" van de polen ten nutte te maken. Later is gebleken, dat de kanalen op Mars in het geheel geen kanalen waren, maar denkbeeldige strepen, die door optische afwijkingen werden veroorzaakt. Daarmee was Lowells theorie meteen getorpedeerd. De kleurwisselingen van het Mars oppervlak echter blijken zeer reëel te zijn. Nog altijd geven ze de astrono men een sterk argument voor hun stelling, dat er authans enig leven moet zijn op de rode planeet en dat hij daarom ook voor toekomstige ruimtevaarders beter bewoonbaar zal blijken dan onze eigen, atmosfeer- loze satelliet, de maan. Daarmee is niet gezegd, dat men na oplosing van de elementaire, tech nische problemen die de ruimtevaart geeft, meteen in een raket kan plaats nemen. met bestemming Mars. In het alergunstigste geval (als Mars het dichtst bij de aarde staat is de af stand nog altijd een slordige 57 mil joen kilometer. En de reis kan niet via een rechte weg worden afgelegd. Hoe zij wel kan worden gemaakt (in theorie voorlopig) en welke moeilijk heden er mee gepaard zouden gaan. hopen we in een volgend artikel enigszins duidelijk te maken. De Amerikaanse marine heeft twee lange-afstandsprojectielen, die de co denaam Talos" dragen, met succes afgeschoten. Deze lanceringen maken deel uit van een programma, dat de Ameri kaanse marine reeds twee jaar op de terreinen van White Sands uitvoert. De raketten troffen hun doelen. (Advertentie) Zwaarmoedige gedachten, tobberijen •n angstgevoel worden verdreven door MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en •temmen U weer moedig en rustig. (Advertentie) Super kwaliteit halfzware shag in moderne plastic verpakking met extra voordelen: grote ruimte om uit te rollen altijd verse shag geen stuktrekken van de tabak geen draadje verlies prettig in de zak te dragen c J 5? De burgemeester van Zoutelande, het Kamerlid Kodde, noem de de 31ste oktober, toen de minister van Verkeer en Waterstaat bleef vasthouden aan het ongewijzigd Deltaplan en andermaal een geperforeerde dam in de Oosterschelde afwees, een „zwarte dag" een zwarte dag dan in de eerste plaats voor Yerseke en de schelpdierencultuur, die, wanneer ook de Oosterschelde een zoetwatermeer wordt, „iets moeten opgeven, wat men heeft, voor iets denkbeeldigs, dat men niet heeft". zichten van de visserijbedrijven, bij algehele afsluiting van de Ooster schelde, geinformeerd. Het antwoord op een en ander, dat door de minister van Landbouw en Visserij werd gegeven, getuigde van welwillendheid der regering om al les te doen, wat redelijkerwijs mo gelijk is om naar behoud van de vis serijen te streven. Daartoe wilde hij een bedrag van 10 miljoen gulden besteden aan proev n in het Veere gat ten dienste van de oestercultuur en het verwateren van mosselen, maar dat die proeven zouden slagen kon de minister niet beloven, en hij beaamde de ernst van de "realis tische" kijk, door de heer Den Har- tog betoond. Reeds die dag deed een - nu dins dag door de gehele Kamer, behalve de P. v.d. A. leden, - aangenomen motie van de Aardenburgse burge meester J. van Dongen de ronde om de schadevergoeding voor de vis serij- en aanverwante bedrijven, die het slachtoffer zullen worden van de afgesloten Oosterschelde, ook uit te breiden tot "andere betrokkenen", dit zijn dan al degenen die beho ren tot de verzorgingsbedrijven, die niet rechtstreeks in de visserij thuis horen, doch hun bestaan vinden in het verrichten van werkzaamheden en diensten voor vissers en kwekers. De gedachte van integrale vergoe ding aan de slachtoffers van de Oosterschelde maakte zulk een op gang bij de leden van de Kamer, dat zij niet langer door de regering kon worden afgewezen zonder het aan hangig wetsontwerp in gevaar te brengen. Mede om dit gevaar te ont gaan heeft minister Algera dan ook toegezegd, dat de Kamer nog in vol le vrijheid zich bij de behandeling van de komende "vergoedingswet" kan uitspreken over de omvang en de mate van tegemoetkoming aan de gedupeerden, voor wie het ontwerp - Deltawet, als zijnde een raamwet, slechts het beginsel van schadever goeding stelt. Nieuwe zet De in uitzicht komende schade loosstelling heeft echter dinsdag ge leid tot een, overigens min of meer aarzelende,zet ons maar niet verder te gaan met pogingen tot over plaatsing van de oester-cultuur. Eerst is vorige week door het V. V.D.-Kamerlid Den Hartog de nuchtere opmerking gemaakt: La ten we ons geen illusies maken, ia- ten we realistisch onder ogen zien, dat de afsluiting van de Oosterschel de (zonder geperforeerde dam, zo dat het zoutwaterbekken verdwijnt) de ondergang van de schelpdieren cultuur betekent, verder dat de voor genomen proeven in het Veeregat wellicht een soort gokspel blijken, en laten we daarom meteen beslui ten tot integrale schadevergoeding voor de slachtoffers. Met scherpe vragen had ook het anti-revolutionaire Kamerlid domi nee van der Zaal bezorgd naar de concrete mogelijkheden en vooruit- Naar van de zijde van de off. van justitie te Utrecht, mr. W. H. Overbeek, wordt vernomen, wordt door hem het auto-onge val van majoor K. als een nor maal ongeval beschouwd, dat niet door een aanrijding werd veroorzaakt. Mr. Overbeek ziet derhalve voorshands geen ter men aanwezig tot het instellen van een strafvervolging. Majoor K. zelf meent aangereden te zijn, doch het ongeval is gezien floor drie personen, gezeten in twee verschillende, op vrij korte afstand acuter hem rijdende auto's. De inzit- „n" j van,deze beide auto's kenden elkander niet. Alle drie verklaren, uat fle auto van majoor K. niet met "eest voertuig bosting is ge- Door het technisch onderzoek van het gerechtelijk laboratorium zijn geen sporen van een zodanige botsing ontdekt. v=S®,°gpersJeTTSovj?t' het Parlement van de Sovjet-Unie, heeft op de arbei ders, politici, vertegenwoordigers van wetenschap en cultuur, op de parle menten en de regeringen van alle lan den een beroep gedaan om de vrede te consolideren en de vriendschap en samenwerking tussen de volkeren te versterken. vindinn- n'n i, _pvestigd te Termunten en Kampen is een nieuwe van Hiv.o van ploegen in ontwikkeling. Van het eindresultaat onvolmaakthpdpi!1 iWj' men' dat het de oplossing zal betekenen van de se er1 eg r o n d b e™èrking"" landb°uwin de huid,ge *emechani- dp 'Tiiinrip'rmU 1**eworden duidelijk gedemonstreerd door het feit, dat houwer 7ief JJTT™ z«n a'eaal veil intensiever benut dan de iand- tuinder blijft spitten «ebruikel«ke landbouwmachines kan werken. De i'„e Hp°ÏInHhnnum|l ontwikke,de vinding nu beoogt het mechanisch ploegen Hp landhnnw rtp -mechanisch spitten", teneinde ook in de landbouw de grond m de beste conditie te brengen, bodem aan, met hetzelfde nadelige gevolg voor de doorlaatbaarheid. Bij het omspitten van de bodem, zoals de tuinder dat doet, blijft de grond los en doorlaatbaar: de spade wordt verticaal in de bodem gesto ken en de grond wordt in mootjes losgetrokken en neergelegd, waar door zij in de best denkbare conditie geraakt. Uiteraard is een dergelijke arbeidsintensieve wijze van grondbe werking in de landbouw niet verant woord. Hetgeen niet zeggen wil, dat de landbouwer niet met een zekere jaloezie naar de welstand van tuin- bouwgrond ziet. Hij voelt de kloof, cue er ligt tussen de ideale grondbe werking in de tuinbouw, en de on- Het ploegen, en vooral het ploe gen met gebruikmaking van mecha nische trekkracht, levert voor de grond aanmerkelijke bezwaren op. Ze zijn het ernstigst waar het zware grondsoorten betreft. Iedere landbou wer kent ze: de ploegschaar, die „plakken" of „repen" van de bodem afsnijdt, smeert op de snede de grond dicht, hetgeen een ernstig nadeel voor de doorlaatbaarheid van de grond betekent. Voorts stampen de trekkers van een zwaar type omdat ploegen grot* trekkracht vereist) d* volkomene in de gemechaniseerde landbouw maar al te goed. Hij verlangt naar een oplossing, die deze kloof zal overbruggen, en zijn landbouwareaal mogelijkheden tot een betere exploitatie, tot rijkere oogsten zal brengen. Vandaar, dat inventieve geesten zich ten behoeve van de landbouw bezig houden met verbetering van de huidige grondbe werkingsmethodes, om tot overbrug ging van deze kloof te geraken. Uiteraard langs de weg van mecha nisatie. En in dit licht is de activi teit van de firma te Kampen te zien, die een vinding van ir. A. Horowitz te Amersfoort tot ontwikkeling en praktische toepassing brengt; een vinding, die beoogt het ploegen door mechanisch spitten te vervangen. Spadenpioeg Die vinding is een „roterende spa denpioeg". die langs mechanische weg gelijksoortige handelingen ver richt als een spittende tuinder. Hoofdbestanddeel is een horizontale as, waaraan een aantal „spaden" is bevestigd, en die in de breedte over het veld voortbewogen wordt. De as met de spaden wordt daarbij door de trekkermotor, via een aftakas, in draaiende beweging gebracht. De spaden worden aldus nagenoeg ver ticaal in de grond gestoken. Ze trek ken de grond mootje voor mootje los zonder deze horizontaal af te snij den en dicht te smeren. De grond van de mootjes blijft los en open. en ook de vore blijft rul en door latend. De trekker, die het werktuig de be nodigde kracht verschaft zowel voor het voortbrengen als voor het „me chanisch spitten", kan van een gerin ger capaciteit (en dus ook van een geringer gewicht) zijn dan de voor het ploegen gebruikte typen. De as met de spaden draait „naar achte ren", zodat de trekker er als 't ware door wordt „opgeduwd". Doordat er permanent spaden in de grond ste ken, blijft het werktuig zelfs in de vetste en natste grond stevig met de bodem verbonden, zodat in het geheel niet met energieverlies door slippen gerekend behoeft te worden. Dit heeft twee belangrijke aspec ten In de eerste plaats betekent het een' ontlasting van de trekker, die mede daardoor van geringe capaci teit, en dus lichter van gewicht kan zijn, waardoor het gevreesde aan stampen van de grond tot een mini mum wordt beperkt. In de tweede plaats betekent het, dat er geen brandstc f ijdel behoeft te worden ver bruikt om het slippen te overwinnen, terwijl de geringere capaciteit van de trekker vanzelfsprekend overeen komt met een beperkt brandstofge- bruik in 't algemeen. De werkwijze van de machine is dus behalve beter voor de conditie van de grond, ook zuiniger dan de tot nu toe bekende ploegsystemen. De ontwikkeling van de „roterende spadenpioeg" of „aangedreven me chanische spade" is nog niet voltooid, al is zij reeds aanzienlijk gevorderd. Prototypes zijn reeds hier en daar ter beproeving in gebruik. De fa. Mulder gaat nier eerder tot produktie over, dan wanneer de beproevingen tot een volledig verantwoord resul taat hebben geleid. Het principe even wel rechtvaardigt de verwachting, dat het nieuwe landbouwwerktuig na een geslaagde eindfase in de ontwikke ling van aanzienlijk belang zal zijn voor de landbouw, zowel in binnen- als in buitenland. Dit betrekkelijk pessimisme van van minister Mansholt heeft in de kringen van de oesterkwekers dei ning veroorzaakt. "Als het slagen van de proeven in het Veeregat twijfelachtig is", - al dus werd geredeneerd, „dan zijn de 10 miljoen gulden, welke er aan wor den besteed, mogelijk weggegooid geld. Aanvaarden wij een nutteloze gift, dan verzwakken wij onze aan spraak op het openhouden van de Oosterschelde als zoutwaterbekken, onderhevig aan eb en vloed. Dit o- penhouden is, naar onze overtuiging de enig zekere mogelijkheid om de schelpdierencultuur te redden en wij moeten nu geen grond gaan geven aan het verwijt later, dat met de proeven in het Veeregat toch gedaan zal zijn wat mogelijk werd geacht, zodat men in de uiteindelijke onder gang van de oester- en mosselbedrij' ven maar dient te berusten. Dan lie. ver het duidelijke alternatief: óf een open blijvende Oosterschelde, óf in tegrale schadevergoeding voor de ge. slachtofferde bedrijven en voor hen wier bestaan van die bedrijven af hankelijk is." Aldus de gedachtengang in Yerse. ke, die aanleiding werd tot de reeds vermelde sensatiewekkende motie van dinsdag jl. Zij was ondertekend door de Kamerleden Den Hartog,- van der Zaal. Mr. Oud en drie ande. re leden van de V.V.D.-fractie on dertekenden haar ook. Geen leden van de C.H.- en K.V.P.-fracties heb. ben tot de ondertekenaars behoord. De twee voornaamste sprekers uit die fracties, voor zover het de oes ters en mosselen betreft, de Kamer leden van Dongen en van der Peyl, hadden zich, ten gerieve van Yerse ke vooral, vastgelegd op de stelling: eerst alles doen, wat mogelijk is, om de proeven voor oester- en mossel cultuur in het Veeregat te doen sla gen en bij mislukking van de proe ven integrale schadevergoeding voor de gedupeerde bedrijven en voor hen die daarbij zijn betrokken. De motie Den Hartog van der Zaal is dinsdagavond ingetrokken, nadat minister Hofstra, die ditmaal de mi nister van Waterstaat ter zijde stond, de overbodigheid van de motie had bepleit. Afgezien van de om standigheid, zo redeneerde hij, dat de voorgestelde procedure betreffen de het nog niet besluiten tot proef nemingen in het Veeregat weinig ge bruikelijk is, en geen aanwijsbaar nut oplevert, dient men te bedenken, dat het nog geruime tijd duurt, vooraleer de zaak actueel wordt en dat het veel eenvoudiger is ieder jaar bij het behandelen van de begroting na te gaan, wat ten aanzien van te nemen proeven wenselijk mag heten. Tevoren had minister Algera zich, reeds toegankelijk betoond voor de suggestie van ds. van der Zaal om de bedreigde visserijbedrijven be hoorlijk op hun economische en fi nanciële waarde te laten taxeren en de veroorzaakte schade te doen ver goeden door een afkoopsom ineens. Behoudens onvoorziene omstandig heden zuilen derhalve de proeven in het Veeregat, onder leiding van de uitermate deskundige bioloog dr. Kor- ringa, ter hand worden genomen, zo dra de afsluiting van het Veeregat is verwezenlijkt. In zekere zin kan voortgang met die proeven nog gestimuleerd wor den door een averechtse uitwerking van de deining in Yerseke en de daaruit geboren poging om langs een omweg toch nog het open houden van de Oosterschelde tegenover de inte grale vergoeding voor gedupeerden aan de orde te stellen. Verbazing Bij menig Kamerlid heeft het in dienen te elfder ure van de motie- Den Hartog-van der Zaal verbazing en, erger, ontstemming gewekt. Juist de Kamerleden, die met vuur zijn op- Het late avonduur en het be wogen verloop, welke dinsdag ge paard zijn gegaan met de goed keuring van het ontwerp-Deltawet door de Tweede Kamer, hebben ons genoodzaakt in ons verslag van woensdag te volstaan met de vermelding van de voornaamste verwikkelingen, welke de histo rische gebeurtenis hebben op geluisterd. Bereids hebben we medege deeld in een volgend nummer te zullen terugkomen op een der mo ties van dinsdag, waarin werd voorgesteld vooralsnog niet over te gaan tot een proefneming in het Veeregat met betrekking tot de oesterteelt en daarvoor eerst een afzonderlijk krediet bij de Ka mer aan te vragen. Alleen op deze wijze is zijdelings het vraagstuk van het open blijven der Ooster schelde nog aan de orde gekomen. Om de sensatie, welke het ge val veroorzaakte, belichten wij thans achtergrond en uitwerking van de niet in stemming geko men motie. gekomen voor een poging tot behoud van de oestercultuur, dank zij, des noods, kostbare uitgaven voor het nemen van wetenschappelijke proeven in het Veeregat kunnen 't pijnlijke gevoel hebben gekregen door de oes terkwekers van Yerseke voor schut te zijn gezet. Mede toch door voortdu rende aandrang uit Yerseke om al het mogelijke te beproeven tot be houd van de oestercultuur, hebben zij bij de regering er op aangedron gen niet terug te schrikken voor kost bare proefwerken. Nu plotseling gevoelden zij zich als opgelaten door de ommezwaai van sommige kwekers, die te kennen ga ven praktisch geen enkel nut te zien, veeleer slechts mogelijk nadeel in het wetenschappelijk werk van de toch ook door hen hoog gewaardeerde bio loog Korringa. Hoe kunnen zij, hoe kan de regering nog terug Het is begrijpelijk, dat de ontdaan heid over de ommezwaai in Yerseke vermoedens doet rijzen van kleinmen- selijke berekening en hebzucht. Er bestaat nu eenmaal ook een onderlin ge belangenstrijd in Yerseke, met na me tussen grote en kleine kwekers. Hebben de grote kwekers soms toege geven aan de drang om, keihard, als zakenlieden zijn kunnen, maar liefst op korte termijn miljoenen guldens aan schadevergoeding te beuren, lie ver dan hun dure inrichtingen het ri sico van een onzekere toekomst te laten lopen En hebben zij daarbij voldoende acht geslagen op het be- staansbelang van kleine kwekers, die, ook bij integrale vergoeding, slechts tienduizenden guldens vergoed kunnen krijgen en liever nog mogelijke kan sen op voortzetting van hun bedrij ven in het Veeregat met beide han den willen aangrijpen In socialistische kringen is gegrin nikt over de noodsprong uit Yerseke en de parlementsredacteur van hun partijorgaan heeft aan het adres van de oesterkwekers de beschuldiging geuit, dat zij uit „grof groepsegoïs me" „aan het rekenen zijn geslagen". Daaraan wordt dan toegevoegd: „Alle schoonklinkende overwegingen van andere dan materiële belangen wer den daarbij ter zijde geschoven, ter wijl ook geen aandacht bleek te be staan voor de belangen van hen, die in loondienst in de oesterteelt hun brood verdienen." Deze uitval is zeker geen blijk van fijngevoeligheid ten opzichte van de in verwarring geraakte bedrijfsgemeen- schap in Yerseke. Verbazing over de ommezwaai is begrijpelijk. Doch mag men, zonder de betrokkenen te horen, zo maar de slechtste veronderstelling als een bewezen feit lanceren Begin 1958 zal in het wegen verkeersreglement een wijziging worden aangebracht, waarbij bepaald wordt dat degene onder wiens toezicht een auto wordt bestuurd, over een bijzonder rijvaardigheidsbewijs moet be schikken. De minister overweegt, dat als overgangsperiode hiertoe de tijd van een jaar moet worden aangehouden, zodat na afloop van deze termijn ieder, die rijlessen geeft, zich aan het speciale instructeursexamen heeft moeten onderwerpen. Naar aanleiding hiervan heeft de BOVAG-sectie rijscholen besloten, in samenwerking met de stichting VAM (vakopleiding automobiel, en motor- rijwielbedrijf) cursussen voor de rij— instructeurs te organiseren.

de Stem | 1957 | | pagina 5