Zwarte Kunst op Zuid-Beveland DE VERZEKERINGS UNIE Zo speelde men elders Verendans op Formosa Elke Nederlander ZëB Tien jaar missieschool voor jonge vrouwen Churchill speelde teveel de grote strateeg H. Vader pleit voor Europese federatie Res. klassers in Brab. en Zeeland Kruidenkracht! Auto in sloot drie doden 4 DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 5 NOVEMBER 1957 ZEEUWSE FOLKLORE Vormingscentrum Ubbergen 1 fi SOA blijft verliezen in hanclbalcompetitie I 4 krijgt op 65-jarige leeftijd de uitkering krach tens de Algemene Ouderdoms Wet (A.O.W.). Tóch blijft voor een ieder EEN AANVULLING noodzakelijk Boek van Sir John Kennedy: 406 12771 17U 18695 4628 4818 7154 7172 313 12906 617 16932 262 21971 302 318 .1 572 600 5 716 7?0 5 902 932 len wi- og ir. Het is opmerkelijk, dat in het Zeeuwse sagenboek van Sinninghe zo veel zwarte kunst-geschiedenissen staan uit Zuid-Beveland. De schrijver zal wel niet veel moeite hebben ge had ze op te duiken, want ook nu nog weten bejaarde Zuidbevelanders ten plattelande tal van sterke stuk jes te vertellen over zogenaamde hek sen en mannen, die meer kunnen dan recht-toe. Dit bijgeloof, dat zoveel leed aan onschuldigen berokkende, moet er voorheen wel heel diep in gezeten hebben, dat alle sporen er nog niet van uitgewist zijn. Sinninghe diste o.m. 'n kleurig ver haal op van ,,de schoutinne van Kwa- dendamme". die een handlangster van de duivel zou zijn geweest en aan het Langeweegje woonde. De persoonsaanduiding moet ver keerd verstaan zijn door de schrijver, want te Kwadendamme is nooit een schout, dus ook geen schoutinne ge weest. De heer A. de Boo heeft reeds eer der in ons blad d$ze zaak recht ge zet en duidelijk gemaakt, dat het hier ging om een vrouw, die in het huisje van Arjaan Thijsse aan het Lange weegje te Kwadendamme heeft ge woond, welk huisje in 1954 afgebro ken is. Ook de beruchte Bevelandse bandiet, Jan Catoen, zou daar tijde lijk gewoond hebben. De gekste geschiedenissen vertelde men van het vrouwtje, dat vermoe delijk geheel ten onrechte in kwade reuk stond. Zij zou bijvoorbeeld de aardigheid hebben gehad om men sen, die uit de stad kwamen, het spoor bijster te doen worden. Deze onzin werd absoluut geloofd. Van dit gerucht is ongetwijfeld danig gepro fiteerd door manslui, die later naar huis kwamen dan de vrouw lief was. Sinninghe vertelt ook nog van Adriaan Tramper, een oude heer te Yerseke, te hebben vernomen, dat hij in zijn jeugd ook over ,.de heks" van Kwadendamme allerlei dingen had gehoord. Ze had bijzonder de pik op voertuigen; die kon ze niet onge moeid laten voorbijgaan. Ze liet ze vaak op twee wielen voortrijden of helemaal kantelen. Eens wou ze de pastoor van Kwa dendamme te grazen nemen, volgens deze Tramper, maar die was haar te glad af. Inplaats dat de wielen van de sjees vlogen, zag je het gebeuren, dat de heks het wiel greep en hij gend en zwetend mee moest draven tot aan de pastorie. De pastoor had alleen maar gemompeld: „Hou vast, zeg ik je!" De oude heer Tramper moet wel een levendige fantasie hebben ge had!" Ook over een der eerste pastoors die 's Heerenhoek had in 1814 werd hij daar benoemd n.l. pastoor de Swager, hoort men van hoogbejaar den. dat hij wonderbare krachten be zat. Het zou op zekere avond gebeu- zat. Het zou op zekere avond gebeurd zijn. dat enkele kwajongens zich 's nachts stoutweg aan pastoorsdruiven te goed hadden gedaan. Ofschoon de pastoor die nacht rus tig had geslapen, stuurde hij 's mor gens de koster naar de daders met de boodschap even naar de pastorie te komen. Ze voldeden hieraan, maar hielden hardnekkig vol van geen dief stal te weten. Toen verzocht de pas toor aan de jongens even in de spie gel te kijken en toen zagen ze zichzelf op de ladder staan, bezig met drui ven af te snijden. Ze schrokken en vielen door de mand. Op dezelfde manier zou deken Tho mas, een eeuw geleden, vernielers van 'grafkruisen ontmaskerd hebben. Het klinkt wel wat vreemd, maar anders zou de aardigheid er ook gauw van af zijn. Drie tegen een Om de haverklap hoorde men vroe ger van spoken en vreemde verschij ningen, die eenzame voetgangers op De H. Vader heeft een beroep ge daan op de landen van Europa, een werkelijke federatie tot stand te bren gen. Zij worden in deze richting ge stuwd, zei hij door economische gees telijke en morele drijfveren. De Paus heeft dit gezegd in een toespraak tot het „parlement" van de Europese steenkool- en staalge meenschap, dat vier dagen in Rome zal vergaderen. De achtenzeventig leden van de assemblée zijn maandagochtend door de H. Vader in audiëntie ont vangen. landelijke wegen gezien hadden. De donkerte, die angst opwekt, zal daar niet vreemd aan zijn geweest en de bijgelovigheid niet minder. Vaak ook zullen het grappenmakers zijn geweest, die er plezier in hadden om iemand de doodsschrik op het lijf te jagen. Troffen zij een onbevreesde, dan volgde een overhaaste vlucht. In Kwadendamme loopt nog een verhaal over de dokter uit Nisse, die in de oude tijd voorbij een eenzame hoeve op een geheimzinnig wezen stiet dat hem hinderlijk volgde en lastig viel. Met 'n stem als een klok wees de dokter toen naar zijn hond en zei in goed Zeeuws: „Die steet 'n vent' (Advertentie) daarna wees hij op zijn stok en zei: ,,Die steet ook 'n vent" en tenslotte op zichzelf, zeggend: „En den dezen steet ook 'n vent". Zeer gezwind deinsde het vreemde personage af. Rare kunsten In de omgeving van Kwadendamme woonde een vrijgezel landman, met wie het niet pluis was. Eens gingen een paar vrouwen paardebonen snij den bij de „Sloesendam" en passeer den de bewuste en die zei: „Je zult nog een heel stuitje móeten snijen voor je klaar bent". En waarachtig: hoe ze zich ook repten, er zat geen opschieten in. Toen zei er een van hen: „Dat heeft die verrKees gedaan". Toen brak de betovering en waren ze gauw klaar. In het grijs verleden woonde te 's- Heerenhoek een vrouwtje dat Tan netje Zoetepap genoemd werd. Ze stapte in je voetstappen; keek dan om en riep: „Jantje, Jantje, ik zal je over de zolder sleuren". En dan kon je er op aan, dat je 's nachts geen oog dicht kon doen, aldus tenminste de goedgelovige zielen. Dergelijke sprookjes zijn met tien tallen te vermeerderen. Gelukkig vin den ze steeds minder geloof en het is alleen bij wijze van curiositeit, dat wij er enkele onder het stof vandaan haalden. W?-. Lrier om m te. bijten! Het Missionair Vormingscentrum van de Graal, te Ubbergen bij Nijmegen gevestigd, viert 7 november zijn tweede lustrum. In tien jaar tijd hebben ongeveer 120 meisjes hier een specifieke missievorming genoten en stelden zich daarna als lekekracht ten dienste van de missie. Het enige commentaar van de missionaris sen op hun komst luidt: „Stuur er meer." Tijdens hun jaar ..Ubbergen" ne- Advertentie) Zijn bestaansgrond vond deze mis sieschool voor jonge vrouwen, een van de drie ter wereld, in de we reldbelangstelling, zoals deze zich na de oorlog in geheel Europa mani festeerde en- welke zich paarde aan de groeiende verantwoordelijkheid van de leek in de Kerk. Na een voor geschiedenis tussen vier muren in de loop van 1946 en een eerste contact met de buitenwereld in februari 1947, bemerkten de initiatiefnemers, dat een dergelijk instituut in een bestaan de behoefte zou voorzien. In septem ber 1947 draaide de eerste cursus met 13 meisjes, een getal, dat zich na tien jaren ongeveer heeft gehand haafd met dien verstande, dat het aantal van hen, die afgewezen wor den of zich vrijwillig terugtrekken, van 5 in 1947 terugliep tot constant één of ten hoogste twee de laatste jaren. Men heeft de vorming op dit con stante lage cijfer afgesteld. In het eerste deel van hun jaarcursus ko men de meisjes slechts in weekenden en eenmaal voor een gehele missie- week bijeen, zodat beide partijen voorbereid zijn op hetgeen komen gaat. Bovendien garanderen tien ja ren een betere selectie. Overigens staat dit vormingscen trum dichter bij een universiteit dan bij een middelbare school. Weliswaar worstelen de toekomstige lekemissio- narissen op een inheemse taal en verdiepen zij zich in de psychologie der primitieve volkeren en de etno logie. Ook missiegeschiedenis, missie- theologie, huwelijksmoraal en liturgie vinden hun weg naar het lesrooster. Doch dit alles vormt niet de essentie van Ubbergen. Deze cursus wil voor alles een vc rrbereiding zijn op het gemeen schapsleven met de inheemse bevol king en op het bestaan, dat zij in missie of onderontwikkeld gebied in equipe.verband met elkaar zullen moeten, leiden. In een gesloten ge meenschapsleven bereiden zij zich voor op hun taak: als leek een vrou welijke bijdrage aan de Kerk te ge ven: de vorming van een inheemse vrouwelijke elite, welke even belang rijk is als de vorming van een in heemse clerus. Deze missionaire vorming onder scheidt hen van een onderwijzeres, die via een advertentie in een school blad een functie in het missie-onder wijs aanvaardt. men deze aspirant-lekemissionarissen afstand van hun werk en vinden zij de rust, die hen ervoor behoedt straks met het ene been in Afrika en het andere in Nederland te staan. Ook het leven van deze meisjes loopt over menselijke schijven: een gedeelte van hen is na terugkeer ge huwd, anderen gingen het klooster in en weer anderen tekenden voor de tweede of derde maal een contract, variërend tussen drie en vijf jaar. Want hierin onderscheidt zich dit cen trum van anderen in Zwitserland en België. Men kan uit levensroeping gaan, doch evenzovelen ondernemen dit werk voor een, paar jaar „om het eens te proberen". Uiteindelijk kun nen zy in het missiegebied normaal zelfstandig in hun levensonderhoud voorzien en vinden zij een werkkring in de medische, sociale of opvoedkun dige sector, waarvoor deze meisjes in Nederland een beroepsopleiding genoten moeten hebben. In financieel verband streeft men er dan ook naar de ziekenhuizen en poli klinieken volledig zelfstandig te ma ken om de lekemissionarissen niet van een minder draagkrachtige schatkist afhankelijk te doen zijn. Steeds is het ook nog een onvervulde wens van de Graal tot een uitzen dingsfonds te geraken, opdat kosten van heen- en terugreis niet ten be- zware van ziekenhuizen en bisschop pen komen. Alhoewel het merendeel dezer meis jes van Nederlandse origine is, speurt het missionair vormingscentrum van de Graal te Ubbergen sinds enkele jaren een internationale ontwikkeling door de komst van Belgische, Engel se, Duitse en Franse meisjes. Zo past Ubbergen volledig in de Internatio nale Graalbeweging, die op dit ogen blik met ruim 30 equipes wederom het merendeel Nederlandse in missiegebieden en onderontwikkelde landen overal ter wereld werkt in nauwe samenwerking met de Union Catholique, de Coordination Interra ciale, de Academische Lekenmissie- actie, het St. Melaniawerk en ver schillende andere organisaties. Het Europees Vormingscentrum van de Graal, tot het begrip „Ub bergen" vergroeid, bereidt zich voor op een feestviering aan het eind van de tiende cursus, eind februari/begin maart. De sUndenlüsten van de topafdelin- gen voetbal buiten ons gebied zien er, na de wedstrijden van vorige zondag, als volgt uit: TWEEDE DIVISIE B (Betaald) Oldenzaal 8 5 2 1 12 25—10 Rheden 8 6 0 2 12 19—12 Be Quick 9 4 4 1 12 28—15 Enschedese Boys 8 5 1 2 11 18—12 Heracles 8 5 0 3 10 21—10 Go Ahead 8 2 5 1 9 15—11 PEC 8 4 0 4 8 12—15 Zwartemeer 8 4 0 4 8 16—20 Tubantia 9 2 4 3 8 14—13 NEC 9 3 2 4 8 12—17 V eendam 8 3 1 4 7 12—16 Velocitas 7 2 2 3 6 12—16 Heerenveen 8 2 1 5 5 12—17 Oosterparkers 7 2 0 5 4 6—14 Zwolse Boys 0 0 7 0 630 EERSTE KLASSE A (Amateurs) DWV Quick H OSV VELOX UW DCG CW Unitas VCS RFC Zeeburgia Gouda AMATEURS le KLASSE (Amateurs) Quick N Be Quick Z Sneek WVC Hengelo WW Quick '20 Borne ZAC Achilles Robur et Vel. Zwaagwesteinde In de reserve le klasse kreeg Taxandria 2 de eerste nederlaag te slikken. Daarvoor zorgde Vlissingen 2. want het eiste in Oisterwijk de volle buit op (35). De Schelde- stadbewoners behielden de tweede plaats, doch Middelburg 2 bleef de enige ongeslagen ploeg, want het won in Eindhoven van Brabantia 2, al werd het dan een dubbeltje op zijn kant (45). Goes 2 boekte de eerste winst, want Willem II 3 moest met een 21 nederlaag naar Tilburg terug. NAC 3 kwam ook in de lift, want het bleef op eigen veld met 42 baas over Helmondia '55 3. Er begint zich dus een duidelijke kop groep af te tekenen, waarin Middel burg 2, Taxandria 2 en Vlissingen 2 de hoofdrollen spelen. WSC 2 zorgde er voor haar goede kansen te behou den door Noad 3 in Tilburg met 0—2 te kloppen. De stand is: Taxandria 2 7 11 Noad 3 Vlissingen 2 8 11 Middelb. 2 6 IC PSV 3 6 8 NAC 3 7 8 WSC 2 5 7 Will. II 3 7 Brab. 2 6 Helm '55 3 6 Zeel. 'Sp. 2 4 Goes 2 6 Ook in de reserve 2e klasse B kreeg de leider de eerste nederlaag te slikken. Hulst 2 bleek namelijk zelfs op eigen veld niet opgewassen tegen Alliance 2. dat na een 14 overwinning de beide punten mee naar Roosendaal nam. Corn Boys 2 deed het beter want het zegevierde op eigen veld met 42 over Roosen daal 2 en hierdoor delen nu Hulst 2. Alliance 2 en Corn Boys 2 met zijn drieën de eerste plaats. RC'S 2 moest de eer aan het bezoekende Axel 2 laten (23), zodat de stand als volgt luidt: Alliance 2 6 10 Axel 2 6 4 Hulst 2 6 10 Terneuzen 2 6 3 Corn. B. 2 10 Middelb. 3 3 2 Vlissingen 3 5 6 Honten. 2 5 2 R'daal 2 5 6 RCS 2 6 1 Het Goese Tonido prijkt nog steeds ongeslagen en zonder verliespunten aan de kop van de le klasse heren in de zuidelijke handbalcompetitie. Dit maal moest Taxandria er in Oister wijk met 49 aan geloven. EMM ze gevierde met 5—3 over het bezoeken de Volt en bezet nu de tweede plaats. Marathon eiste de volle buit op van SOA (512), dat dus zonder een en kel puntje lantaarndrager bleef. De stand is nu als volgt: Tonido 5 10 EBHV 4 3 EMM 4 6 Longa 3 2 Volt 5 6 Taxandria 4 2 Marathon 4 5 SOA 5 0 In de 2e klasse heren behield For- tuna uit Bergen op Zoom de leiding, want het bezorgde Be Fair op eigen veld een stevige 38 nederlaag. Olympus kreeg de eerste nederlaag te incasseren, want Sios bleef met 75 baas in eigen huis. Daardoor kon Het verzekerd kapitaal dat u bij de uitkering ontvangt^'vormt het sprekende bewijs dat door u bij het sluiten van de levensverzekering een goede richting werd gekozen. U hebt gespaard en tevens een risico gedekt. Concordia-verzekerden ontvangen bij de uitkering niet slechts het verzekerd kapitaal doch tevens een aandeel in de winst: Concordia volgt een vaste koers, gericht op Maximale Zekerheid tegen Minimale Premie terwijl bovendien de bedrijfsoverschot'ten direct of indirect volledig ten goede van de verzekerden worden gebracht. Een koers derhalve, welke de verzekerden de meeste voordelen biedt! Wilt u meer weten over een u financieel passen/te levensverzekering? Schrijf dan aan r CONCORDIA, Oudenoord 10, Utrecht en u ontvangt - geheel vrijblijvend alle gewenste nadere inlichtingen. Marathon 2 de tweede plaats verove ren, want de Vlissingers stuurden Volt 2 met een 74 nederlaag naar Til burg terug. De stand is: Fortuna 58; Marathon 2 46; Sios 56; Olympus 45; Be Fair 44; Tonido 2 4—1; Volt 2 5—0. In de le klasse dames prijkt Zee land Sport ongeslagen en zonder verliespunten op de ereplaats, want EBHV bleek zelfs op eigen veld te zwak voor de Vlissingsen (15). Were Di won met 63 van het be zoekende Tonido en door deze uitslag wisselden beide ploegen van plaats op de ranglijst. Walcheren kwam tegen olt net iets te kort (23) en bleef dus zonder een enkel puntje hekke- sluiter. De stand is: Zeel. Sp. 2 4 8 EBHV 5 4 Marathon 3 6 Longa 2 3 Were Di 4 6 SOA 3 0 Tonido 4 5 Hontenisse 3 0 Volt 3 4 Walcheren 5 0 (Advertentie) Sedert eeuwen heeft de mens met een soort oerinstinct begrepen dat de natuur de bron is van leven en van genezing. Bij de moderne leefwijze hebben wij meer dan ooit de hulp van de natuur nodig. In de Kruidenthee van HERBESAN zijn 14 kruiden met elk een eigen werking die het lichaam zuiveren en de organen activeren. Klachten en kwaaltjes, zoals moeheid, hoofdpijn, puistjes, ver popping. vale teint, enz. verdwijnen met HERBESAN Kruidenthee. Verkrijgbaar bij apotheker of drogist f 1.80 per groot pak (voldoende voor maanden). Drie personen zijn om het leven gekomen bij een auto-ongeval in de buurtschap Achterland, onder de ge meente Groot-Ammers (Gr.). Door een oneffenheid in de weg sloeg een personenauto, bestuurd door de 60- jarige J. van der Mark uit Langerak, over de kop en kwam in een diepe sloot terecht. De bestuurder, zijn 12- jarig dochtertje Greetje en een 7-ja- rig buurmeisje, Aantje Witzier, kwa men daarbij om het leven. Hoewel vrij spoedig hulp kwam dpdagen, duurde het geruime tijd eer men de slachtoffers uit de brokstukken kon halen. Toen het eenmaal zover was, bleken zij reeds te zijn overleden. De Verzekerings Unie zal u gaarne adviseren, hoe u die aanvulling het beste kunt regelen In een duidelijk en op uw persoonlijke omstandigheden afgestemd advies. Vraag vrij blijvend (schriftelijk of telefonisch) naar deze voor u zo belangrijke mogelijkheid. HoofdkantoorCatharijnesingel 48 Utrecht Telefoon o J400 - 22645. Mocht u reeds een oerzeheringsadmseur hebben, milt n da» ook cqn naam en adres apgenen) De geboortedag van Confucius is op Formosa op grootse wijze her dacht. Het centrum van de her denking viel bij de Confucius-tem- pel in Taipei, waar ook deze opna me werd gemaakt van jongens tij dens een „verendans". De Britse generaal-majoor Sir John Kennedy, die gedurende lange tijd op het Britse ministerie van oorlog de leiding had van de militaire operaties tijdens de tweede wereldoorlog, heeft een boek geschreven waarin hy de kwaliteiten van Winston Churchill als militair strateeg onder de loep neemt. Hy beschryft hierin de twisten tussen Churchill en zyn generaals en de wre vel, die laatstgenoemden tegen Churchill koesterden, omdat deze op militair gebied maar een amateur was die trachtte de strategie voor te schreven. Sir John Kennedy heeft de vele gemoedsstemmingen van Churchill van dichtbij meegemaakt. Deze va rieerden van welwillendheid tot plotselinge uitbarstingen van drift als de generaals in gebreke waren gebleven aanvallen op de vijand te ondernemen. Sir John Kennedy be hoort tot degenen die de betekenis van Churchills leiding erkennen, maar van mening zijn dat de grote staats man de tijd en energie van zijn mili taire raadgevers verknoeide met 'n ge weldige hoeveelheid onmogelijke stra tegische ideeën. Toch erkent de Britse generaal dat de feiten soms Churchill in het gelijk hebben gesteld. Churchill's stoutmoedigheid was bij voorbeeld gerechtvaardigd toen htj er in de tweede wereldoorlog voort durend op aandrong tanks naar het Midden-Oosten te zenden, terwijl zijn generaals er toen bevreesd voor wa ren dat de Duitsers Groot-Brittannië, dat dan teveel verzwakt zou zyn, zouden binnenvallen. Sip John Kennedy schrijft voorts dat Churchills gewoonte om 's mid dags te slapen en 's avonds bijeen komsten te organiseren die dan tot de vroege morgenuren duurden, de militaire adviseurs van de staatsman uitputte. Op een keer noemde Churchill Sir John Dill, het hoofd van de imperiale staf, waar deze zelf bij was, „de dode hand van uitputting". Ook de auteur van het boek, dat tot titel draagt „The Business of War" is destijds met Churchill in botsing gekomen. Dit gebeurde op een diner toen hij de kansen op het front in het Midden-Oosten afwoog. Hij spe culeerde daarbij op de mogelijkheid dat de Britten niet in staat zouden zijn Egypte te verdedigen. „Churchill liep rood aan, werd woedend en schreeuwde: „Wavell - die toen Brits bevelhebber in het Midden-Oosten was - heeft 400.000 man tot zijn be schikking. Als zy Egypte verliezen, zal er bloed vloeien. Ik zal vuurpe lotons laten aanrukken om de gene raals neer te schieten".

de Stem | 1957 | | pagina 7