Golden Fiction laiiMafl pejltm Oproep tot boycot van Nederlanders L DE CELUIDSMUUR Uw Kunstgebit WEER VERGETEN MOOIE STELLING RUSSISCH RAADSEL Onder ons gezegd... maar liever TWEEDE BLAD DINSDAG 5 NOVEMBER 1957 MFXKVAARDER VERDRONKEN Zo zacht zo zuiver! De campagne in Indonesië snelheidsmeters 5MILWIEM» voor een goed geschenk Schoolexperiment Langere dagen, geen huiswerk Jan de Hartog's Stella wordt The Key TV-R AD IO-T V-RAD IO-TV- Televisie J ABDIISIR00P door C Bauer P)E regering heeft er bij de opzet van de begroting 1958 op ge rekend, dat er geen nieuwe loon- ronden zullen worden doorgevoerd. We weten nu echter reeds, dat deze algemene regel niet zonder uitzon deringen zal blijven. Voor het grootste deel van de mijnarbeiders zal een verhoging van beloning gaan gelden. Voor de laagst-betaal- den onder de loontrekkenden is een verhoging van de kinderbijslag in de maak. De regering zal er ook wel niet onderuit kunnen, de laagst bezoldigde ambtenaren wat meer te geven. Strikt genomen strijdt dit alles tegen het beginsel van de bestedingsbeperking. Het is echter een algemeen aanvaard beginsel, dat men er naar moet streven ten minste een minimum-bestaansgrond te verzorgen. De prijsstijgingen nu hebben dit minimum voor de laagst betaalden aangetast. Vandaar de thans beraamde maatregelen. Wel iswaar geldt dit zeker niet in zijn totaliteit voor de mijnwerkers, doch hier gelden heel speciale omstandig heden. Buiten dit alles vallen echter weer de befaamde „vergeten groe pen". Onder hen zijn er, die nog een stuk lager liggen dan het mi nimum der loontrekkenden. Zij ech ter zijn onder het geldende systeem niet te vangen. Men schijnt zich daar maar bij neer te leggen... VAMIN heeft weer van zich laten horen. De man is tegenwoordig professor en lid van de Nationale Raad in Indonesië. Hij heeft ver klaard dat het Indonesische volk „niet verantwoordelijk is voor het leven en de bezittingen van buiten landers, zolang zij niet bereid zijn hun koloniale houding te laten varen." Een mooie stelling. Die geeft een vrijbrief aan moordenaars en die ven, om maar hun gang te gaan ten opzichte van mensen, wier ideeën hun niet bevallen. Iemand, die zo iets dols verkondigt, heeft een officiële functie en niemand denkt er aan, hem daaruit te ver wijderen. Er zijn gelukkig wel on officiële stemmen, die tot meer omzichtigheid manen. Niets duidt er echter op, dat de regering deze omzichtigheid ook aanprijst. Soe- 'karno gaat voorop in het ophitsen van de jeugd en zijn ministers drei gen met oorlog, als de Nederlanders Nieuw-Guinea niet onmiddellijk verlaten. Indonesië is hard op weg zijn naam als beschaafde rechtsstaat af te breken. gOVJET-RUSLAND weet wel „in het nieuws" te blijven. De zenuwenoorlog rondom Syrië, waar mee het verscheidene weken de aandacht voor zich opeiste, is nu afgeblazen. Men vraagt zich af, welk verband er moet bestaan tus sen die zenuwenoorlog en de her nieuwde machtsstrijd in het Krem lin, waarbij maarschalk Zjoekov het onderspit moest delven. Heeft de maarschalk zich verzet tegen het opdrijven van de oorlogsspan ning? Hebben de Stalinisten toen hun kans genomen en zijn de poten van Kroestjevs zetel nu ook door gezaagd? Moeten we ons op nieuwe zetten in de koude oorlog voorbe reiden? De tijd zal een en ander moeten leren. Wat we nu zien is het voor normale fatsoensbegrippen smadelijke schouwspel van het geestelijk „afmaken" van een groot generaal, die tot voor heel kort nog waardig werd gekeurd zijn land te vertegenwoordigen op een officiële reis door Joego-Slavië, voor wie men ook een bezoek aan president Eisenhower wilde arrangeren. Nu wordt hij te kijk gesteld als een ijdeltuit, die in de oorlog eigenlijk niet zo veel betekend heeft. En alle Sovjet-schapen, die hem eerst eer biedig bewonderend aanstaarden, blaten deze beschuldigingen nu braafjes na. Het is om er misselijk van te worden. Datzelfde Rusland echter met zijn demonstratie van morele armoede eist nu de aandacht op voor een verbijsterende technische prestatie, waardoor ze hun voorsprong op Amerika voldringend bewijzen. De eerste kunstmaan kon men nog zien als een gebrekkig experiment, dat gemakkelijk overtroffen zou kun nen worden, de tweede geeft echter blijk van zulke geweldige vorde ringen, dat het overwicht onmoge lijk meer te loochenen valt. Het is fantastisch wat hier bereikt is. In de geheel nieuwe wetenschap van het onderzoeken van de ruimte hebben de Russen de leiding geno men en ze zullen die niet gemak kelijk meer afstaan. Het systeem, dat tot zulke verwerpelijke aber raties kan voeren, is ook in staat wetenschappelijk-technische pres taties te volbrengen, welke ons met de grootste bewondering vervullen. Bestaat hier echter wel een te genstelling? In de geschiedenis hebben we slavenstaten gekend, steunend op onderdrukking, uitbui ting en terreur, welker monumen ten ons nu nog met bewondering vervullen. Dictaturen zijn wel in staat tot grootse verrichtingen, doch een glansrijker monument is het, als van een staat gezegd kan worden, dat vrijheid en gerechtig heid zijn fundamenten waren. De ongeveer 50-jarige melkvaar- der Bijsterveld uit Sneek is in het Bredewater ,,De Geeuw" te IJlst verdronken, toen zijn boot tengevol ge van de storm vol water liep en zonk. Hij was gehuwd en had geen kinderen. (Advertentie) DUIDELIJK Een rechter te Canterbury J vroeg in een zaak wegens t dronkenschap achter het stuur J het advies van de dokter, die 4 de bloedproef had genomen '4 bij de beschuldigde. Diens t uitspraak luidde: „Ik stelde J de aanwezigheid van bloed 4 in zijn alcoholomloop vast." J De beschuldigde werd ver- 4 oordeeld. guUhm gtnieting cent (Advertentie) De gemeenteraad van Soerabaja heeft een resolutie aangeno men, waarin erop werd aangedrongen om tijdens de tweede fase van de campagne, die zondag aanstaande zal beginnen, de Neder landers in Indonesië te boycotten, zolang westelijk Nieuw-Gui nea door Nederland wordt bezet. Op de zakenlieden werd een be roep gedaan om aan Nederlandse onderdanen niets meer te ver kopen. Verder wordt in deze resolutie het Indonesische personeel van Neder landse bedrijven opgewekt tot lang- zaam-aan-acties. De resolutie is bedoeld om aan de Indonesische delegatie bij de Ver enigde Naties ruggesteun te geven. ,,De vreedzame pogingen van het In donesische volk om West-Irian terug te krijgen hebben tot dusverre steeds gefaald als gevolg van de stijfkoppi ge houding van Nederland", aldus de resolutie. In Djakarta werd nog vernomen, dat de debatten in de Verenigde Na ties over Nieuw-Guinea ongeveer eind november zullen beginnen. Het comité van actie voor de be vrijding van Nieuw-Guinea, dat on der leiding staat van de minister van voorlichting Sudibjo heeft maan dag een verklaring uitgegeven, waar in het zegt de „opvatting van som mige mensen, die de actie van het comité willen vereenzelvigen met ac ties, die buiten het comité om worden gevoerd", te betreuren. De vorige week hebben de Neder landse hoogleraar van de universi teit van Indonesië, professor Beer- ling, en de voorzitter van de Masju- mi, Mohammad Natsir, ervoor ge waarschuwd dat de actie tot exces sen zal kunnen leiden. West-Irian tot het Indonesisch grens gebied terug te brengen. Het comité herinnerde er aan, dat het kabinet het comité van actie in gesteld heeft en het heeft opgedra gen alle acties te coördineren. Het is echter natuurlijk, zo vervolgt de verklaring, dat bij een dergelijke massa-actie wellicht „bepaalde ele menten in de actie zelf zijn geïnfil treerd met het doel deze op een zij spoor te leiden of de bedoeling ervan te verzwakken". Intussen hebben leidende Nederland se zakenkringen in Djakarta hun be zorgdheid uitgesproken over de toe komstige gevolgen van deze actie, met name wat betreft de mogelijkhe den van het handhaven van een bui tenlandse staf. Volgens hen overwe gen een aantal Nederlandse werkne mers en ook enige Australische in gezetenen hun gezinnen naar het va derland terug te zenden. Het aantal Nederlanders in Djakar ta, dat passage naar Nederland heeft geboekt als gevolg van de felle anti- Nederlandse campagne is tot dusver blijkens informaties van de voor naamste scheep- en luchtvaartmaat schappijen beperkt. In de verklaring van het comité XT TVT A ïiL-t ordt^ gezegd, dat het bestaan van iV.li.il.VJ J L \o wordt verschillende organisatiès voor de be vrijding van westelijk Nieuw-Guinea en het enthousiasme van de bevol king duidelijke bewijzen zijn van de ernst van het Indonesische volk om Vraag deskundig advies aan de juwefieT-horloger. Daar de snelheid die door de des betreffende meters wordt aangegeven doorgaans niet helemaal of helemaal niet met de werkelijkheid klopt, ligt het in de bedoeling van de KNAC om ter kennismaking met een betrek kelijk eenvoudige mogelijkheid tot ijking zoveel automobilisten als doen lijk blijkt, in Den Haag, Amsterdam, Rotterdam en Utrecht gedurende één dag, in de gelegenheid te stellen deze meters gratis te doen ijken. Een en ander is uiteraard van groot belang met betrekking tot de snelheidsbeper king tot 50 kilometer die per 1 no vember in de bebouwde kommen is ingevoerd. In nauwe samenwerking met de politie in elk der genoemde steden zal de KNAC deze gratis ijk- dagen op nog nader te bepalen data organiseren. In de Westduitse stad Kassei voert men een interessant onderwijsexperi ment uit. De leerlingen van de nieu we „Schuetzen" school hebben maar een vijf-daagse schoolweek: de za terdag is vrij en er wordt in het geheel geen huiswerk gegeven. Als compensatie duurt een gewone schooldag van 's morgens 8 tot 's middags vier uur. Volgens de on derwijsinspectie zal men pas in 1969 kunnen beoordelen of het experiment geslaagd is of niet. Omdat er reeds een Griekse film van die naam in roulatie is, heeft men de film naar Jan de Hartog's boek „Stelia" thans de titel „The Key" (De Sleutel) gegeven. Deze film is in Engeland in produktie on der regie van sir Carol Reed. Een indrukwekkende groep beroemdhe' den komt in de hoofdrollen voor sir Carol's camera: Sophia Loren, Wil' liam Holden, Trevor Howard, Karl Mohner, Oskar Homolka, Kieron Moore, Bryan Forbes, Renee Hous ton, Belita. „The Key" zal worden uitgebracht door Columbia-Interna. tional. (Advertentie) Hoe houdt V de gehele dag stevig op zijn plaats? Het is niet nodig, dat U angst heeft, dat Uw gebit losschiet bij het eten, lachen of niezen! Een weinig DENTO- FIX 's morgens op de gebitsplaat gestrooid houdt Uw gebit onwrik baar op zijn plaats en doet U alle vroegere ongemakken vergeten. Koopt nog heden een strooibus voor f 2,35 bij Uw apotheek of drogisterij. Verwarming In Engeland zullen binnenkort verschillende voetbalvelden elek trisch worden verwarmd. Dat is niet om de spelers koude voeten te be sparen, maar om het aantal afge laste wedstrijden te verminderen. Tot dusver gebeurde het te vaak, dat de terreinen bevroren. Hoe het precies gaat weten alleen de uitvin ders, maar een te begrijpen feit is, dat een dergelijke verwarming per week ongeveer 1500 gulden gaat kosten. Adres In Londen hielden agenten een automobilist aan, die ver boven de maximum-snelheid reed. Hij gaf bij die gelegenheid een vals adres op. Het luidde.: „Ladbroke-grove 10 in Londen". Tot zijn verbazing begon nen de agenten hartelijk te laschen. „Kijk, kijk," zeiden ze, „dat adres komt ons bekend voor. Daar is na melijk ons bureau gevestigd." Besluit Meer dan tien maanden hebben het schoolbestuur van Leicester en alle andere autoriteiten uit de omtrek slag geleverd over een half afgebouwd huis, dat een meter te ver op de speelplaats van de school zou staan. Aangezien er geen ver gelijk werd bereikt, liet ook de aannemer het er bij zitten. De minister van Onderwijs heeft nu persoonlijk de knoop doorgehakt. „Als dat huis niet binnen de kort ste keren wordt afgebouwd, dan zal er binnenkort een schoolbe stuur de straat op worden ge stuurd met een vaart, die het zal heugen," zei hij. De bouw schiet al aardig op. Vervoer De politie van Woolwich is er ein delijk in geslaagd de man te arres teren, die regelmatig kleine dief» stallen pleegde in een textielfabriek. Enkele agenten betrapten hem, toen ■hij bezig was 12 zakdoeken en twee pullovers uit de koplamp van zijn motorfiets te halen. Vergeten Vrachtwagenbestuurder Ernest Colley kreeg te maken met de ver- keersinspectie van Ipswich, aange zien hij langer dan was toegestaan had gereden. „Het was mijn bedoe ling om onderweg te slapen," ver. dedigde onze Ernest zich, „maar ik had mijn slaaptabletten vergeten en daarom besloot ik recht raar huis te rijden." Het werd een duur be sluit, want Ernest werd veroordeeld tot een boete van honderd gulden» Gemakkelijk Tijdens een rechtszaak in Bir mingham maakte de rechter aan merkingen op het feit, dat een der getuigen met de handen diep in de zakken voor het groene hekje ver scheen. „Laat die man," aldus de advocaat. „Mensen, die voor de rechter komen zijn toch al zenuw, achtig en ze moeten het recht heb ben zo gemakkelijk mogelijk te gaan staan." De man kreeg gelijk en de verdachte hield de handen diep in de zakken. „Neen, dank u. Geen in teresse. Ik laat het mijn vrouw altijd opknappen!" WOENSDAG 6 NOVEMBER HILVERSUM I 402 m NCRV: 7,00 Nws. en SOS-ber. 7,10 Gewijde muz. 7,50 Een woord v. d. dag. 8,00 Nws. en weer- ber. 8,15 Gram. 8,30 Idem 9,00 V. d. zie ken 9,30 V. d. vrouw 9,35 Waterst. 9,40 Lichte muz. 10,10 Gram. 10,30 Morgen dienst 11,00 Gram. 11,15 Een stilzwijgen rondom Jeannette, hoorsp. 12,15 Vocaal sextet 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 Lichte muz. 12,55 Gram. en act. 13,00 Nws. 13,15 Met PIT op pad 13,20 Metro- pole ork. en klein koor 13,50 Die Ent- führung aus dem Serail, opera (d) 15,40 Vocaal ens. 16,00 V. d. jeugd 17,20 Con certinleiding 17,40 Beursber. 17,45 Gram. 17,55 Mezzo-alt en piano 18,15 Spectrum v. h. chr. organisatie- en verenigingsle ven 18,30 Koorzang 18,50 Gram. 19,00 Nws. en weerber. 19,10 Op de man af 19,15 Gram. 19,30 Buitenl. overz. 19,50 Gram. 20,00 Radiokrant 20,20 Dankstond voor gewas en arbeid 2<1,30 Concertge bouw (22,10-22,20 Filmbeschouwing) 23,00 Nws. 23,15 Sportuitsl. 23,20 Gram. 23,55- 24,00 Dagsluiting. HILVERSUM II 298 m VARA: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. 8,00 Nws. 8,18 De ontbijtclub 9,00 V. d. vrouw. VPRO: 10,00 Schoolradio. VARA: 10,20 Gram. 11,00 Gevar. progr. 12,00 Lichte muz. 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 V. h. plat teland 12,38 Gram. 13,00 Nws. 13,15 Ten toonstellingsagenda 13,20 Dansmuz. 13,50 Medische kron. 14,00 Gram. 14,30 V. d. jeugd 16,30 Gram. 17,25 Lichte muz. 17,50 Regeringsuitz. Rijksdelen Overzee: Jeugd- uitz. De brievenbus gaat open. Corres pondentieclub o.l.v. Regina Zwart 18,00 Nws. en comm. 18,20 Roemeens ork. 18,40 Act. 18,50 Gram. 19,00 V. d. kind. 19,10 Joods leven, klankb. VPRO: 19,30 V. d. jeugd. VARA: 20,00 Nws. 20,05 Comm. 20,15 Weense muz. 20,57 Verdwenen alibi, hoorsp. 22,20 Lichte muz. 22,45 Waar rei zen we heen?, caus. 23,00 Nws. 23,15 Zone-schaaktoernooi 23,20 Gram. 23,30 Hammondorgelspel 23,50-24,00 Soc. nws. in Esperanto. BRUSSEL 324 m 12,00 Gram. 12,30 Weerber. 12,34 Gram. 13,00 Nws. 13,11 Gram. 14,00 Schoolradio 16,00 Koersen 16,02 Gram. 16,10 Ork. conc. 17,00 Nws 17,10 Gram. 17,20 Voordr. 17,45 Gram. 17,50 Boekbespr. 18,00 Caus. 18,30 V. d sold. 19,00 Nws. 19,40 Volkszang 20,00 Hoorsp. 21,30 Gram. 22,00 Nws. 22,11 Ne derlandse muz. 22,55 Nws. 23,00 V. d. zeelieden. BRUSSEL 484 m 12,00 Gram. 13,00 Nws. 13,10 Gram. 14,10 en 14,15 Idem 15,15 Omr. koren 15,30 Gram. 16,05 Lich te muz. 17,00 Nws. 17,10 Gram. 17,30 Hoornkwartet 17,50 Gram. 18,30 Jazz- muz. 19,30 Nws. 20,00 L'Arlésienne, Bizet 21,35 Gram. 22,00 Nws. 22,55 Idem. WOENSDAG 6 NOVEMBER KRO: 17,00-17,50 V. d. kind. AVRO: 20,00 Sportpanorama 20,25-22,00 Voor donderdag twaalf uur, Mylord, blijspel, FRANS BELG. 19.00 La pensée so- cialiste 19,30 Sport 20,00 Act. 20,40 Onbe kend 21,40 Lectures pour tous 22,15 En. direct de... 22,45 Wereldnws. VLAAMS BELG. 15,30-17,15 Euro visie: Overname v. d. E'BC: Rep. voet balwedstrijd Schotland-Zwitserland te Glasgow 19,00 V. d. kind. 19,30 Nws. 20,00 Documentair progr. 20,30 Overname v. d. NTS (AVRO): Voor donderdag twaalf iiur, Mylord, blijspel 22,00 Literair progr. 22,30 Nws. en journ. (Advertentie) !k riskeer niets: juist m deze maanden kai> elk hoestjeverergeren tot griep of bronchitis.' Daarom staat in ons wisselvallig klimaat de fles Abdijsiroop altijd klaar. In ons gezin krijgt de hoest geen kans! De 23 genezende bestanddelen bssen hel slijm op en verjagen de ziektekiemen. (AKKER SIROOP' 36) Hij vóelde aan hoe Jess zou reage ren op Philip's mededeling. Voor wie Philip kende was het niet moeilijk te raden welke uitwerking dat zou heb ben. Hjj zou terugkomen, zoals J.R. hem al zo vele malen uit Londen te rug had zien komen: terneergeslagen en moedeloos. En hij zou vliegen, zo als J.R, het wenste: overmoedig en misschien wel roekeloos. Op het be slissende punt, daar waar een ander wellicht zou denken: nu kan het niet verder, daar zou Philip misschien bij zichzelf zeggen wat ik hem al zo vaak hardop had horen zeggen: „Wat kan het me ook verdommen!" Maar J R. was niet helemaal zeker van zijn zaak. Hij speelde een spel met menselijke sentimenten en de uitslag' daarvan is nooit zeker. Daar om had hij een val voor mij gezet. Hij had tegenover mij als zijn ver wachting uitgesproken dat Jess scè nes zou maken en dat Philip daar door uit zijn evenwicht zou raken, dat wil zeggen naar de verkeerde kant, de kant van de onzekerheid de angst om alles te geven. Hij had verondersteld dat Philip bij zijn te rugkomst nog niet goed genoeg zou zijn om een auto te besturen, in de hoop dat lk Philip zou verdedigen. Dat ik me door mijn verontwaardi ging zou laten meeslepen en hem J. R., vertellen dat Philip niet bang zou zijn, eerder roekeloos. En ik trapte als een stom stuk wild in dat doorzichtige valletje. Wel had ik op het laatste ogenblik zijn bedoeling ontdekt, maar toen was het al te laat. Ik had het kunnen weten, dacht ik bij me zelf, ezel die ik ben, ik had kunnen weten, onschuldig een punt aan dat potlood te slijpen, toen hij me vroeg: „Wat zou je haast zeggen Dave?" Ik had er niet de minste hoop op dat hij mijn opmerking over de rust en bezonnenheid van Philip zou geloven. Ik had ook niet de bedoeling het te misleiden; dat antwoord was meer bedoeld om te tonen dat ik hem door zag. Het was eigenlijk een bedekte oorlogsverklaring. Maar uit niets liet hij merken dat hij mijn woorden als zodanig opvat te. „Ik hoop dat je gelijk krijgt", zuchtte hij en met korte, zorgvuldi ge bewegingen kerfde 't mesje splin tertjes van het potlood. „Ik hoop dat je gelijk krijgt. Als er iemand in de juiste positie verkeert om hem die rust en bezonnenheid te geven, dan is het Jess wel. Maar ik betwijfel het. Ik had hem niet moeten laten gaan". Er klonk bezorgdheid in zijn stem. Komediant, dacht ik, vóór ja Phi lip in dienst nam ben je naar me toegekomen om over hem te praten Toen heb je gezegd dat er omstan digheden zijn waarin een zekere roe keloosheid onontbeerlijk is. Daarom heb je hem genomen. En nu zul je het tegendeel van hem verwachten. „Wil je mij een groot genoegen „Natuurlijk J.R.". doen, Dave?" „Wil jij eens met Philip praten, als hij terugkomt? Jij bent een van zijn beste vrienden en je kunt mis schien enige invloed op hem uitoefe-' nen. Ik zou waarachtig op het ogen blik niet weten wat je tegen hem moet zeggen dat hangt van zijn stem ming af. Maar -je begrijpt me wel: beur hem wat op, als hij down is; breng er wat leven in als hij onver schillig mocht zijn; geef hem wat rust als die paar dagen in Londen zijn zenuwen geen goed gedaan heb ben. Het is een vage opdracht, maar probeer er wat van te maken. Er staat zoveel op het spel". Hij keek me ernstig aan. „Goed", zei ik kort, „hebt u me nog nodig?" Hij schudde ontkennend het hoofd. Ik ging mijn kamer uit in totale verwarring. Had ik toch on gelijk? Verdacht ik hem dan toch ten onrechte Was alleen maar de schijnt tegen hem? Want als hij inderdaad dit subtiele, duivelse spel speelde, was hij ook geslepen genoeg om te begrijpen dat ik daarvan op de hoog te was. En waarom zou hij me dan aanmoedigen eens rustig met Philip praten, met het risico dat ik Philip van mijn vermoedens overtuigde?. Ik twijfelde opnieuw aan alles. XXIV Op de ochtend van de dag vóór die waarop de test met de „Prometheus" was vastgesteld, belde J.R. me op. „Dave, ik heb een vervelende bood schap voor je. Er is in Hillbank een vrij belangrijke vergadering over de show. Je weet dat er nog verschil lende dingen geregeld moeten worden De besprekingen zullen waarschijn lijk 2 of 3 dagen in beslag nemen. Nu zijn er drie mogelijkheden: of we stellen de test van morgen uit, of ik ga naar die vergadering en maak de test dus niet mee, of jij gaat er naar toe. Het eerste kunnen we natuurlijk niet doen, onze tegenwoordigheid bij die besprekingen is tenslotte niet van doorslaggevende betekenis. De twee de oplossing valt wel binnen het ter rein der mogelijkheden, maar je zult je kunnen voorstellen dat ik liever hier blijf. En aangezien jij de man bent, die het meeste voorbereidende, werk voor dé show hebt gedaan enfin, je begrijpt het wel. Ik vind het beroerd maar ik zie ook geen an dere oplossing. Kom je nog even langs om een paar dingen te bespre ken?" Ik vloekte toen ik de hoorn op het toestel liet vallen. Ik zou er dus mor gen niet bij zijn. Maar dat was niet het belangrijkste; ik zou ook geen kans hebben met Philip te spreken. Was dit opzet? Had J.R, me ge vraagd nog eens rustig met Philip te praten omdat hij wel wist dat ik er toch geen gelegenheid toe zou heb ben? Of was het allemaal zuiver toe val? De datum van de test was veel eerder vastgesteld dan die van de vergadering. Op het bepalen van de eerste had J.R. invloed kunnen uitoe fenen. maar toen kon hij dus nog niet weten dat er juist op dat ogenblik een vergadering zou zijn. Of was hij altijd van plan geweest me voor een paar dagen uit de buurt te houden en had hij nu alleen maar geluk dat deze vergadering samenviel met het ogenblik van de test? Ik ging naar Hillbank met het vaste voornemen hemel en aarde te bewegen om zo gauw mogelijk terug te kunnen zijn. Nog dezelfde avond om zeven uur stond ik weer voor het bureau van J.R.waren de go den hém welgezind - mij hadden ze ook niet in de steek gelaten. Ik had op één dag al mijn zaken kunnen af handelen. Toen ik binnenkwam moet de triomf van mijn gezicht te lezen zijn geweest, maar geen sterveling zou getwijfeld hebben aan de oprecht heid waarmee J.R. zijn vreugde uit sprak over mijn snelle terugkeer. Ik vertelde hem wat er op de vergade ring besproken was en welke be sluiten er genomen waren. Hij knik te tevredeen en zei toen: „Philip is vanmiddag teruggekomen. Ik geloof niet dat hij overloopt van vreugde. Probeer hem maar wat op te beu ren". Ik haalde mijn schouders op wat hij waarschijnlijk versleet voor een: ik kan het in ieder geval pro beren maar wat in werkelijkheid betekende: van jou krijg ik ook geen hoogte. Ik ging naar Philip's kamer. Hij lag languit op een bank een sigaret te roken en draaide nauwelijks zijn hoofd om toen ik binnenkwam. „Hoei zei ik bij wijze van begroe ting. „Hallo", wuifde hij apatiscli met zijn hand. „Hoe was het in Londen?" „Och, wat zal ik je zeggen, gezel lig wel". Als hij me niets meer had verteld, dan had ik nog genoeg ge weten. „Alles goed met Jess?" „Jawel, dank je. je moet de groe ten hebben." Hij trok aan zijn siga ret en staarde omhoog naar het pla fond. „Ben je nog bij Susan geweest?" „Ja, ook de groeten. Ze woont daar wel leuk. Ziet er nu tenminste een stuk beter uit. Een schat van 'n kind, ik bedoel die kleine Tony". Een tijdje was het stil. „Heb je nog met Jess over mor gen gesproken?" Onwillekeurig volg de ik de tactiek van J.R. en ging druk een vlekje van mijn mouw zit ten wrijven. „Ja, even". Hij liet achteloos de as van zijn sigaret naast zich op het tapijt vallen. „En..?" „Ja, precies: én..!-'' deed hij on verschillig als of de hele kwestie hem maar weinig interesseerde. „Wat zei ze dan?" vroeg ik onge duldig. „Doe je mond eens wat ver der open. Het ene ogenblik schreeuw je de hele N.V. Ridgefield bij elkaar en het andere ogenblik ben je te be roerd om te praten". „Wind je maar niet zo op. Ik kan moeilijk een verhaal vertellen waar niets te vertellen valt. Ik heb haar gezegd wat er morgen gebeuren gaat dat wil zeggen ik heb het gepro beerd. Als ik me op zo'n medede ling moet voorbereiden en dat heb ik al weken gedaan, dat weet je dan klinkt het allemaal zo stom en schaapachtig. Aan de ene kant wil ik haar laten weten dat het voor mij toch wel .en vrij ernstige kwes tie is, en aan de andere kant wil ik het niet zo onheilspellend laten klin ken. Ik wilde niet gewichtig doen, zo als zij het altijd noemt maar ik wilde ook niet te luchtig doen. Het resultaat was bedroevend". Hij druk te zijn sigaret uit en stak onmiddel lijk een andere op. „Maar wat zei ze dan?" „Wat ze zei?" herhaalde hij sarcas tisch, „ze zei: o, zijn jullie nog steeds met die geluidskunstjes be zig? Grappig lijkt me dat om zo hard te vliegen dat je sneller gaat dan het geluid van je eigen motor; dan vlieg je natuurlijk in een doodse stil te. Lijkt me grappig. Zullen we van avond naar de bioscoop gaan?" Hij imiteerde haar stem, maar die had ik mij zonder die imitatie ook wel kunnen voorstellen. „En nu?" vroeg ik hulpeloos. Ik wist niet wat ik anders moest zeg gen. Alle van te voren opgestelde be togen waren me ineens ontschoten. (wordt vervolgd)

de Stem | 1957 | | pagina 5