Spoedig Sowjet-raket naar de maan Herfststorm op onze kust Commentaren op de tweede kunstmaan Universitaire kansen voor onderwijzers Razende vonken molenwieken spuwden over angstig Poortvliet Adenauer naar Londen Vlot werk van taxichauffeur m ?c»w Ook satelliet rond de maan Leesmachine voor blinden Windstoot van 41 meter per seconde Sowjet boycot commissie ontwapening Noordafrikanen overvielen cafés DAGBLAD VOOR ZEELAND Hond heeft goede reddingskansen Heden uitzending slot Delta-debat Onbestendig weer In Den Helder Compensatietoeslag verzetspensioenen MENU VAN DE DAG Molen Graanhalm afgebrand; schade circa 150.000 gulden Grote deelname aan KVP-congres NEEM BLIKGROENTEN Poging tot moord van indrukwekken- lt. Dicht aan de oe- >e reusachtige man ten, de slurven in- eld, in een verwoed vikkeld 37e JAARGANG NO. 22598 Uitgave N. V, Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: j. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, nir. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bi) vooruitbet 7.» p. kwartaal, p. post 8.20, p. week (uitsl. bij niet postbesteü.) 0.54. Incasso wordt berekend. Losse ntimm. 15 ct Postrek. 278841 Voor Cod, Kcmtngbt *n Vaderland DINSDAG 5 NOVEMBER 1957 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per mm. (Ingezonden Mede» delingen 0.35 per mm). Bij contract aan» zienlijke reductie; volledig tarief en Alge» mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staafwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) Iwan Alexanderson, directeur van de Engelse uitzen dingen van radio-Moskou, heeft uit Moskou getelefoneerd, dat de Sovjet-Unie van plan is „spoedig" een raket naar de maan te sturen. In een gesprek met radio.Montreal zei hij, dat het hoofddoel zou zijn te bewijzen, dat de mens in staat is door de ruimte te reizen. Ook is het ogenblik niet ver meer, waarop een kunstmatige satelliet zal worden afgeschoten, die om de maan zelf zal gaan draaien en gegevens zal verstrekken over de nog onbekende zijde van de maan (die steeds van de aarde afgewend blijft), aldus de Russische geleerde Tichof. een belletje, dat op vastgestelde tijden overgaat. De eerste proeven met mensen zul len in raketten worden genomen, die, nadat zij hun baan om de aarde be reikt hebben, nog brandstof over hebben omi de terugreis te maken. Het officiële Russische persbureau Tass meldde maandagmiddag om 16.30 uur. dat de hond ,,in goede ge zondheid" verkeerde. Russische geleerden hebben ver klaard, dat de hond Damka Rus sisch voor .dametje, jongedame" en voor „dam" uit hel damspel op een geschikte hoogte uit dc satelliet lal worden geschoten en een goede kans maakt levend de aarde te be reiken. Da hond een samojeed stamt af van de witte poolwolf. De vacht van deze honden is wit of roomkleu rig. Damka behoort aan een van de ge leerden, onder wier leiding de sa telliet is gebouwd. Dr. Paziekin en prof. Petrofsky, resp. directeur en lector van het Moskouse planetari um, hebben aan Reuter meegedeeld, dat de satelliet om de aarde zal blij ven cirkelen, nadat de bus met de hond uit het toestel zal zijn gescho ten. Diverse reacties van de hond worden via een televisiebuis naar de aarde uitgezonden. Aan de hand van deze gegevens zal worden bepaald. Wanneer de hond naar de aarde zal worden teruggestuurd. Voeding door slangetje De hond wordt door een slangetje gevoed. Er is voor verscheidene dagen voedsel voorradig. Het blaffen van de hond kan op aarde niet worden gehoord, daar er- geen microfoon in de bus is. Hij begint te eten op het geluid van Protest Na diverse andere buitenlandse verenigingen heeft nu ook de Neder landse vereniging tot bescherming van dieren bij het ministerie van luchtvaart te Moskou geprotes teerd tegen het meevoeren van die ren in kunstmanen. De voorzitter van de wereldfedera tie voor de bescherming van dieren, mr. dr. W. Hugenholtz te Leiden, heeft als zijn mening te kennen ge geven, dat er maatregelen schijnen te worden genomen om het dier vei lig op aarde terug te brengen. Daar om overweegt de wereldfederatie voor het ogenblik niet het zenden van een protest. De heer Hugenholtz noemde het gebruiken van de hond in de satelliet trouwens ook niet zo wreed als het dagelijks gebruik van dieren voor vivisectie. Een methodistische predikant te Doncaster, in het Engelse graafschap Yorkshire, ds. Harvey Field, deelde mede, dat hij geweigerd heeft, een verzoek van plaatselijke dierenvrien den in te willigen, die hem hadden gevraagd in de dienst een gebed aan de ruimtehond te wijden. „Dit wil niet zeggen, dat ik niet met hen meevoel, maar ik kan geen ander land veroordelen, als wij herte- en vossejachten toestaan", aldus ds. Field. De Prawda heeft in een artikel over de nieuwe Russische kunstmaan gesuggereerd, dat men voor de be studering van bijzondere vraagstuk ken mogelijk gebruik zal moeten gaan maken van mensapen, knaag dieren, weekdieren en insekten. De laatste categorie speciaal met het oog op de erfelijkheidsvraagstukken. Misschien zichtbaar Hoewel de berekeningen betreffen de de baan van de tweede kunst maan nog niet geheel betrouwbaar zijn, was het te verwachten, dat Spoetnik II hedenmorgen, om circa 7.27 uur over Nederland en België ongeveer door het zenith zou gaan, gaande van zuid-west naar noord oost, zo vernemen wij van de sterren wacht te Utrecht. Hij beweegt zich vrij langzaam en zal misschien een vijftal minuten zichtbaar zijn. Op 6 november, morgen dus, zal de „Spoetnik II" misschien een kwartier later over ons land trek ken. De satelliet schittert als een ster van de tweede grootte. Nieuwe energiebronnen De Russische geleerde Dikoesjin heeft meegedeeld, dat er voor de lan cering van de tweede kunstmaan nieuwe energiebronnen" zijn ge bruikt. Hij zei, dat de satelliet in de ruimte was gebracht met behulp van een ,,uit vele trappen bestaande ra ket van een nieuw type, die was uitgerust met feilloos werkende pre- cisie-apparaten voor de besturing". Deze instrumenten en de nieuwe energiebronnen" had men moeten gebruiken met het oog op de grotere omvang van de satelliet, aldus Dikoesjin. De Hongaar Laszlo Zelenka heeft een „leesmachine" uitge vonden, met behulp waarvan blinden getypte of gedrukte teksten kunnen lezen. Het appa raat werkt op dezelfde wijze als televisie. Het letterbeeld wordt omgezet in een geperfo reerde letter, die de blinde kan voelen. De radio zal hedenmiddag (of avond (acte de présence geven als de Tweede Kamer door de stemming over de Deltawet een voor de toekomst van ons land bijzonder gewichtig besluit neemt. Men zal in een gezamen lijk programma direct uitzenden uit de Tweede Kamer de stem ming en de toespraken, die over dit besluit worden gehouden. Indien de stemming vanmiddag voor 19 uur geschiedt, zal deze directe re portage worden ingelast in het pro gramma van Hilversum I (AVRO), waarna in de avond om half negen in de echorubriek van de KRO over Hilversum 2 een korte samenvatting zal worden herhaald. Als de stemming eerst na 19 uur aan de orde komt, zal de rechtstreekse reportage via de zender Hilversum 2 (KRO) worden uitgezonden. Aansluitend op deze reportage uit Den Haag zal worden overgeschakeld naar de bouwput in het Haringvliet, waar een begin met dit gigantische werk is gemaakt. Het stormachtige herfstweer van de laatste dagen heeft van de Noord zee een kolkende massa gemaakt. Huizehoge golven slaan stuk op de Zuiderpier te Scheveningen. Kanselier Adenauer van West- Duitsland gaat 3 december naar Lon den voor een bezoek van drie dagen. Dit wordt meegedeeld door de Britse ambassade in Bonn. Hij zal o.m. spreken met premier MacMillan. DE WINNAAR van 500.000 mark in een Berlijnse loterij heeft zich ook op de laatste dag van het verstrijken van de aanmeldingstermijn niet ge-1 meld. DE SOVJET-UNIE is begonnen met de bouw van een elektrische centrale, die haar energie zal verkrijgen uit de vulkanen in het Siberische schier eiland Kamsjatska. BANDIETEN hebben in de afgelopen week in Columbia zeventien personen vermoord. IN ALGERIE zijn in de laatste twee dagen meer dan 150 verzetsstrijders gedood. DE HAAGSE politie heeft een 49- jarige incasseerder op heterdaad be trapt bij het wegnemen van vlees uit de mand van een slagersknecht. In het afgelopen jaar schijnt de dief zich 200 keer aan een dergelijk ver grijp te hebben schuldig gemaakt. SIERADEN ter waarde van ruim zesduizend gulden vormden de buit van dieven, die hun slag sloegen in een woning aan de Nieboerweg in Den Haag. BIJ EEN BRANDJE in het TNO- instituut te Delft zijn drie personen gewond geraakt. TE WASHINGTON zijn de bespre kingen tussen Amerika en de Sovjet- Unie ter vergroting van de culturele en wetenschappelijke uitwisseling hervat. GEKLEURDE ARBEIDERS, 1100 in getal, van vijftien kledingfabrieken in Port Elizabeth (Kaapprovincie) hebben ontslag genomen als protest tegen de wet die bepaalde soorten werk voor blanken reserveert. HET EERSTE Westduitse schip met atoomvoortstuwing zal waarschijnlijk in 1961 in dienst worden genomen. DE GOUD- en dollarreserves van het Sterlinggebied zijn in oktober jl. ge stegen met 243 miljoen dollar tot 2093 miljoen dollar. In september be. droeg de daling der reserves 292 miljoen dollar. Weersverwachting van het KNMI tot vanavcm opgemaakt maan. dagavond 23.15 uur. Veranderlijke bewolking met en- kele buiten. Harde tot storm- achtige zuidwestelijke wind. Wei- nlg verandering in temperatuur, f Verwachting van het Belgisch Weerkundig Insttiuut: Matige en daarna vrij sterke tot sterke wind met windstoten uit zuidoost en zuidwest. Betrokken en regenachtig. Temperatuur zon- der verandering. J Vandaag: zon onder 17.05 uur. Maan op 16.05 uur. Morgen: zon op 7.45 uur. Maan onder 6.24 uur. t In de Westelijke commenta ren op het geslaagde afschieten van de tweede Russische kunst maan die in Amerikaanse bla den „Moettnik", „Woefnik" of „het - vliegende hondehok" wordt genoemd wordt ener zijds gezegd, dat deze gebeurte nis de aandacht moet afleiden van binnenlandse moeilijkheden in de Sowj et-Unie, zoals tot uit drukking gekomen in het in Het hoofdstation van het KNMI te Den Helder heeft gisterenochtend een windstoot gemeten van 41 meter per seconde. Dit is een windstoot, die sterker is dan orkaankracht, en een van de sterkste, die ooit In Den Hel der is gemeten. Op de rede liggen twee en in de ongenade vallen van maarschalk haven acht kustvaarders beter weer af te wachten. Tengevolge van de Zjoekof, en anderzijds de wens storm zijn in Den Helder talrijke te- j uitgesproken, dat de Amerika- i nen tezamen met hun bondge- noten alles in het werk stellen j om het geleden prestigeverlies i ongedaan te maken. De „New York Times" gaf als zijn mening te kennen, dat de val van Zjoekof aantoont, dat „de heersers van de Sovjet-Unie barbaren blijven, ook al perfectioneren zij de Spoet niks." Andere Amerikaanse bladen, zoals de New-Yorkse „Daily Mirror", de „Washington Post" en de World- Telegram", oefenen kritiek op het Amerikaanse program voor het lan- levisieantennes afgebroken. (Van onze parlementaire medewerker) Minister Klompé wil aan de gepen sioneerden krachtens de wet buiten gewoon pensioen 40-45, een tijdelijke bijslag geven ter compensatie van de huurverhoging. Zij stelt dit voor in een wetsontwerp dat bij de Tweede Kamer is ingediend. (Van onze parlementaire medewerker) Minister Cals wil aan onder wijzers, die de zgn. „derde kring" van de kweekschool heb ben doorlopen, de bevoegdheid geven universitaire examens af ceren van aardsatellieten. Zij zeggen, dat er sinds de lancering van de eerste Russische kunstmaan een maand geleden nog niets is gedaan om de bestaande rivaliteit tussen de onderdelen van de strijdkrachten en andere fouten uit de weg te ruimen. Niet bagatelliseren De „Washington Post" zegt, dat de nieuwe Sovjet-satelliet kan beteke nen, dat de Russen als enigen in staat zijn waterstofladingen met be hulp van zeer zware raketten van het ene continent naar het andere te schieten. Het blad spreekt de wens uit, dat president Eisenhower en zijn medewerkers de Russische pres tatie niet zullen bagatelliseren. In dit verband zij opgemerkt, dat Eisen hower gisteren dc gehele dag met zijn medewerkers heeft geconfereerd over deze Spoetnik II. De Westduitse sociaaldemocratische oppositie zegt, dat de Russische vor deringen op wetenschappelijk en technisch gebied jaren zijn onder schat. In verscheidene commentaren o.a. in de Egyptische pers wordt verklaard, dat de nieuwe satelliet tot gevolg zal hebben, dat het Ameri kaanse prestige in Afrika en Azië verder vermindert en de politiek van neutraliteit aanhangers wint. (Advertentie) Dit is een reproduktie van een te kening in het Russische tijdschrift Aviation", gepubliceerd naar aan leiding van het lanceren door de Russische geleerden van de tweede kunstmaan. Het bovenste gedeelte van de tekening laat zien hoe de hond in Spoetnik no. II via een harnas dat zij draagt impulsen door middel van radiozenders (de twee kasten met knoppen bovenaan) uit de Spoetnik II (links bovenaan) naar de aarde stuurt. Ongeveer in het midden zien we het radiosta tion op aarde. Rechts staat een ge leerde die de band met de op schrift gebrachte impulsen bekijkt welke de twee ontvangers (midden onder) opvingen. De pijl wijst naar een vergroot gedeelte van deze band. waarop diverse registratielijnen te zien zijn. De Sowjet-Unie heeft gisteren bij monde van haar plaatsver vangende minister van Buiten landse Zaken Koeznetsof in de politieke commissie van de al gemene vergadering der V. N. verklaard, dat zij niet meer aan het werk van de ontwapenings commissie en de daaruit voort gekomen subcommissie, zoals die nu zijn samengesteld, zal deel nemen. Koeznetsof verklaarde, dat alle po gingen om door middel van de sub commissie tot produktief werk te ko men, naar de mening van zijn rege ring op niets zijn uitgelopen. (Van onze correspondent) In de nacht van zondag op maandag is in een vliegende storm een van de mooiste mo lens van het eiland Tholen, de „Graanhalm" aan de Stoofstraat te Poortvliet, daterende van 1851, een prooi der vlammen ge worden. Vier brandweerkorpsen, t.w. die van Poortvliet, Tholen, St.- Annaland Men moest bijna een uur wachten eer men de brand kon benaderen. Hulp gevraagd liipl te leggen in de vakken pedago gie en psychologie. Dezelfde be voegdheid wil hij geven aan de bezitters van een hoofdakte. De bewindsman stelt een en ander voor in een wetsontwerp, dat hij bij de Tweede Kamer heeft ingediend. Het ontwerp verleent ook de bezitters van een m.-o.-akte de toegang tot een universiteit, voor zover het een bij de akte aansluitende studie betreft. Ten slotte verklaart minister Cals te over wegen in hoeverre voor afgestudeer den van de kweekschool „nieuwe stijl" vrijstellingen kunnen worden verleend bij de staatsexamens gym nasium en h.b.s. Hierbij denkt hij aan een vrijstelling voor: Nederlandse geschiedenis bij examens gymnastium en h.b.s. A en B; aard rijkskunde bij examens h.b.s. A en B; wiskunde bij het examen gymna sium A; en of meer moderne talen bij de examens h.b.s. A en B. Om geen enkel risico te lopen riep oi n/r i i-„ de brandmeester, in samenwerking en bt.-Maartensdijk, met burgemeester W. van Doorn, die hebben met 12 stralen een ver- brandweren van de omliggende dor- woede strijd geleverd, niet al- tholen mef de° motorspuh.1^ cn" leen tegen de razende brand in balf uur daarna St.-Annaland en st.- de molen, maar ook om de aan- Maartensd«k- D°?r. de .geweldige grenzende panden te bescher men. De bewoners van een 25- tal woningen moesten in aller ijl, soms in nachtgewaad, hun huizen verlaten. Omstreeks kwart voor vier werd de brandweer-commandant van Poortvliet, de heer M. W. Deurlo, bericht dat de wieken van de mo len door de storm van de val waren geraakt en als razenden rondwentel den. Direct werd de brandklok geluid, die de dorpsbewoners uit hun nacht rust opschrikte. Als een reusachtige ventilator vonkenregen werd het nodig geacht de huizen in de straat te ontruimen. De prachtige molen stond toen in een geweldige vlammenzee en alle voor zorgsmaatregelen moesten getroffen worden om de wieken niet op de hui zen terecht te laten komen. Angstwekkend Het was een angstwekkend ge zicht, een vuurwerk zoals men op het eiland nog nimmer had gezien. Poortvliet begon het blussings- De molen nog in volle glorie. Herinnering aan betere dagen... den paraat en wisten een tweede brand te voorkomen. Gevaar geweken Om acht uur was het gevaar gewe- werk met vier stralen. Tholen ken en konden de brandweerkorpsen met twee en St.-Maartensdijk en St.- van de omliggende gemeenten naar Annaland ieder met drie stralen. hun kazernes terugkeren. De Poort- Tot driemaal tot moest de brand- vlietse brandweer is nog tot maan- weer ingrijpen om te voorkomen, dat dagmiddag 1 uur met het nablussen draaiden de wieken rond, aangedre- de 75 meter verder gelegen boerderij doorgegaan. ven door een bulderende storm. Er van de familie Bollier in brand ge- bestond toen groot gevaar dat de raakte. molen door wrijving in brand zou vliegen. Het was voor de brandweer niet doenlijk de molen dicht te nade ren. Plotseling raakte de kap in brand en een vonkenregen begon zich te verspreiden over het dorp. Omstreeks zes uur wakkerde de storm het vuur nog heviger aan en met orkaankracht loeiden de vlammen, een vonkenregen verspreidend naar heinde en ver, doch de brandweerkorpsen ston- De molen brandde geheel uit, het nabijgelegen woonhuis bleef echter gespaard. Alle machines en een grote partij graan gingen bij de brand verloren. De schade bedraagt circa 150.000 gul den. De eigenaar, de heer van Don ken, was verzekerd. Voor het congres der Katholieke Volkspartij, dat zaterdag en zondag te Utrecht wordt gehouden, hebben zich ruim 1600 deelnemers gemeld, een aan tal dat nooit tevoren werd bereikt. Alle katholieke nuntiën en staatssecre tarissen hebben meegedeeld, dat zij op het congres aanwezig zullen zijn. Ook van de zijde der Europese Christen democratische partijen bestaat grote belangstelling: vertegenwoordigers van deze partijen uit Frankrijk, Duitsland, Zwitserland, België, Luxemburg en Italië wonen het congres bij. Mgr. Kösy Horvath, president van de Christendemocratische Unie van Cen traal Europa vertegenwoordigt de Christendemocraten achter het IJze ren Gordijn. in 4 minuten Waar op tafel! In de nacht van zondag op maan dag hebben Noordafrikanen in de Franse grensplaats Valenciennes, te gen België aan, aanvallen gedaan op drie Noordafrikaanse cafés. Er vielen drie doden en vele gewonden. Men vermoedt, dat het een aanval betreft van MNA-leden op aanhan gers van de FLN, twee elkaar be concurrerende Algerijnse bevrljdings- bewegingen. In 's-Gravenhage is een zestienjarig meisje, A. J. E., dat zich met haar moeder nabij de ouderlijke woning aan de Loosduinseweg bevond, met een dolkmes in de rug gestoken. Het meisje is naar het ziekenhuis aan het Westeinde gebracht. Gisteren was de toestand redelijk wel. De dader, de 21-jarige J. F. S., is des nachts ten huize van kennissen gearresteerd. Hij had omgang met het meisje gehad, doch deze was verbroken wegens be zwaren van de familie. Een 53-jarige Rotterdamse taxichauffeur, die in het don ker met zijn auto op de West Kruiskade te Rotterdam reed en enig lawaai hoorde uit de richting van de juwelierswin kel van R. van der B., zette met zijn taxi de achtervolging in, toen hij een man hard hol lend uit een portiek zag ko men. Op de Diergaardesingel wist hij de man in te halen. De chauffeur stopte zijn wagen, wist de man, de 39-jarige bloe- menkoopman K. J. S. uit Rot terdam, te overmeesteren en duwde hem in de auto. Direct reed hij naar het hoofdbureau van politie, waar hij zijn vrachtje afleverde. Daar be kende de bloemenkoopman „uit balorigheid" met een steen te- gen de ruit te hebben geslagen. De ruit was niet kapot, maar vertoonde een ster. Er is niets ontvreemd. De man is in be waring gesteld.

de Stem | 1957 | | pagina 1