Delta-wet in Tweede Kamer WYBERT DE GELUIDSMUUR Werktuigen voor de bietenoogst Voorlopig doorgeprikte illusies t.a.v. Ooster-Schelde en Zeeuwsch-Vlaanderen R.-k. middenstand te Hulst ontplooit activiteit VICTORIA-WATER DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 4 NOVEMBER 1957 Naar ruimere schadeloosstelling voor slachtoffers O.a. vorming van een kerngroep 'rolt beterplakt beterbrandt beter Succesvolle demonstratie te IJzendijke Een fruitveiling per week Verkoop boerderij Ritthem te EXAMENS en voorkom verkoudheid met TV-RADIO-TV-R ADIO-TV- Televisie door C. Bauer man uur: De het Van Afgezien van bereidwilligheid om de toekomstige slachtoffers van het Deltaplan behoorlijk tegemoet te komen met schadeloos stellingen, heeft minister Algera, die donderdag n.m. 2U uur aan één stuk aan het woord is geweest, een paar illusies vernietigd, althans voorlopig. Een van deze illusies is de verwach ting geweest, dat alsnog zou worden besloten tot een proef op de som voor wat de afsluiting van de Oosterschel- de betreft, m.a.w. tot een onderzoek door een onafhankelijke, technische instantie, of afsluiting van de Ooster- schelde wel nodig is voor de veilig heid, voor de landbouw en de zoet watervoorziening en of niet volstaan kan worden met de uitvoering van het noordelijk en het zuidelijk deel van (Advertentie) het Deltaplan, zodat de Oosterschelde met dijkversterking, open kan blij ven, hetgeen het behoud betekent van de visserijen, de garnalen-, mossel- en oesterbedrijven. De minister heeft, gesteund door mi nister Mansholt, zelfs verklaard, dat een perforatiedam, als te kostbaar niet aanvaardbaar is. De kosten daar van zouden n.l. 250 miljoen gulden méér bedragen, dan nu is voorzien. Op dit punt valt niet te wrikken aan het nu eenmaa' vastgestelde plan van de Deltacommissie en van de Rijks waterstaat. Buiten de toezegging van overigens royale proeven om zo mogelijk de oestercultuur en het verwateren der mosselen buiten de Oosterschelde te redden, met name dan in de kop van het afgesloten Veersegat, wordt er al leen tegemoetgekomen met schade loosstellingen of compensaties in de vorm van andere bedrijvigheid. Illusie' Een tweede illusie, welke is doorge prikt, is de vaste verbinding van de eilanden met Zeeuwsch-Vlaanderen door een brug of een tunnel. Volgens minister Algera is de Rijkswaterstaat te veel bezet om ook maar dit vraag stuk te kunnen bestuderen. Met deze illusie gaat ook in rook op het Zeeuwse plan voor een grote ver binding van noord naar zuid, dwars door de eilanden. Daarvoor is een voudig geen geld te verwachten. Het Deltaplan als zodanig houdt niet der gelijke verbindingen in. Zij behoren alleen tot de mogelijke gevolgen van de Deltawerken, aldus het standpunt der regering. Eerlijkheid gebiedt te erkennen, dat minister Algera niet onlogisch en niet onredelijk is. De geldelijke offers, die het ontworpen Deltaplan vergt, zijn reeds zo reusachtig groot, dat men in een tijd van bestedingsbeperking niet kan rekenen op nog aanzienlijker uit gaven. Dat zou ternauwernood ernstig zijn. Overigens is het de schuld van de Kamer, dat de regering er niet toe gedrongen is om het Deltaplan met andere ogen te bekijken, dan de Deltacommissie en de Rijkswaterstaat dit heb ben gedaan. De Kamer heeft niet eens getracht om het Delta plan te toetsen, heeft geen no&- menswaardige steun verleend aan stemmen, die zijn opgegaan voor een herziening van het Deltaplan en voor geleidelijke, partiële uitvoering. Het enige, wat de Kamer in dit op zicht heeft gevraagd, is een regelmatig, jaarlijks rapport over de voortgang der werkzaamheden. Dat rapport zal zij ook van de regering verkrijgen, zelfs nog tussentijdse inlichtingen/De bereidheid der regering hiertoe is ove rigens niet zonder betekenis. Komen er nog meer tegenvallers, zoals zijn voorgekomen bij het Haringvliet en in de Pluimpot, dan kan nog steeds worden overgegaan tot wijzigingen in het Deltaplan met zijn drie 'grote af sluitingen van zeegaten. Het duurt toch minstens 20 jaar, vooraleer met de afsluiting der Oosterschelde kan worden begonnen en in Kamerkrin gen zowel als daarbuiten in Haagse regionen hebben we de opmerking ge hoord: Laten we maar afwachten; het duurt nog lang, voordat we aan de Oosterschelde toe zijn. De Deltawet is trouwens slechts een beginselwet, een raamwet, en het voornemen van de regering om gere geld overleg te plegen met de Staten- Generaal maakt ook volstrekt niet noodzakelijk dat de opzet van de Deltacommissie en van de Rijkswater staat metterdaad helemaal zal worden uitgevoerd, overeenkomstig het hui dige plan. Belgische belangen op de achtergrond Is het lichtelijk onthutsend, dat vanuit de Kamer nagenoeg geen en kele poging is gedaan om de tech nische zijde van het Deltaplan tot voorwerp van discussie te maken, het zelfde kan gezegd, wat de onmisken bare wolk betreft van Belgische be zwaren óf tegen het Deltaplan óf te gen de gevolgen daarvan. Alleen mr. Burger heeft de belan gen van de Antwerpse Rijnvaart ter sprake gebracht, zoals hij alleen ook technische kritiek op de interimrap porten der Deltacommissie heeft ge oefend. De Antwerpse publicaties van ïr. de Kesel en prof. van Geetruyen zijn met ter sprake gebracht. Deze namen werden althans niet genoemd. Merkwaardig is, dat mr. Burger met nadruk op de noodzakelijkheid heeft gewezen van een nieuwe, goede ver binding tussen Westerschelde en Rijn. Omwille van die goede verbin ding opperde hij bezwaren tegen een Volkerakdam op de plaats, waar die nu bij Willemstad ontworpen is. Hij zou die liever gelegd zien bij Din- telsas en heeft hierbij ongetwijfeld gedacht aan een kanaalverbinding van Dintelsas langs de Eendracht, Bergen op Zoom en het Kreekrak naar de Westerschelde en Antwerpen. In zo ver heeft hij bij het Deltaplan een ge dachte betrokken, die ook in Brabant leeft. Tegemoetkoming aan België door een nieuwe, kortere Schelde- Rijn-verbinding dan die door het ka naal Hansweert-Wemeldinge, en wel door een verbinding langs de Bra bantse wal tot in de sluis van de toe komstige Volkerakdam, is niet alleen een blijvende wenselijkheid van Ant werps standpunt, maar ook voor de waterverbindingen van Noordbrabant. Saeftingen Met het oog op het vraagstuk van de inpoldering van het Land van Saeftingen, dat ter sprake was ge bracht, heeft minister Algera de ver binding hiervan met de normalisatie van de Westerschelde aan de hand gedaan. Hij heeft echter ook deze combinatie naar de toekomst ver schoven, omdat hij eerst een initia tief wil afwachten van België, dat goeddeels de kosten van die norma lisatie zou moeten dragen. Ook zonder dat hiervan met name melding werd gemaakt, is hier ken nelijk gedoeld op de Antwerpse plan nen, aan onze lezers bekend, bm de Scheldehaven toegankelijk te maken voor schepen van minstens 50.000 ton, terwijl thans slechts sche pen van 35.000 ton tot Antwerpen kunnen varen. Met vermelding van deze laatste kwestie komen wij zo onwillekeurig terug tot het gehele complex van kwesties langs de Westerschelde en de Brabantse wal, zaken voor de toe komst en tot op zekere hoogte zelfs dringende zaken, omdat nu eenmaal de bevolking in ons gewest aanzien lijk toeneemt, verdere industrialisa tie derhalve noodzakelijk is en het opgepropt-raken van de Randstad t Nu, dinsdag, komen in de Tweede Kamer de replieken aan de beurt op de antwoor- J den van de ministers Algera en Mansholt aan de zeventien J sprekers, die dinsdag en J woensdag jl. de Deltawet on- i der de loep namen. Te verwachten is niet, dat hiermede enige wijziging in de J wet kan worden bewerkstel- t ligd, welke niet reeds door de J t ministers werd toegezegd. t Wat toegezegd is, betreft al- t leen een verder gaande tege- moetkoming aan de slachtof- fers van de afsluiting der zee- gaten. In dit opzicht zal minis- J ter Algera nog overleg plegen J met de commissie, welke het t J wetsontwerp met betrekking t tot de schadeloosstelling der t J slachtoffers moet regelen. Hij t heeft verklaard te willen zwichten voor de aandrang t van zovele zijden in de Ka- t mer, er toe strekkende inte- grale vergoeding te verschaf- fen. Integrale vergoeding in geld komt er zeer zeker niet uit J de bus, wel een veelzijdige te- t gemoetkoming om zoveel mo- J gelijk de gedupeerden opnieuw t-e laten deelnemen aan de t welvaart, voor zover die in Ne- derland bereikt is en kan wor- t J den. J Zuid-Holland tot decentralisatie dwingt en tot benutting van open vaarwater in Brabant en Zeeland. Zo gezien is de Deltawet maar een schakel in de ontwikkeling van het gehele Deltagebied. Meer dan een ernstige, belangrijke stap is er dan ook nog niet gezet en verschil lende aspecten van het gehele com plex vraagstukken, die thans bij de behandeling in de Tweede Kamer zijn weggedrongen om goedkeuring van het bestaande Deltaplan te verwerven, komen t.z.t. opnieuw aan de orde. Voor de toch belangrijke vergade ring van de r.-k. Middenstandsver eniging. afdeling Hulst, was de be langstelling maa: matig. N^dat de voorzitter, de heer C. J. v. a. Walle, de bijeenkomst had ge opend, verwelkomde hij ^inliet bij zondei; de diocesane ^geestelijk advi seur,. de weleerwaarde heer P. Oomen, de directeur van het Bonds- bureau uit Breda, de heer Kamer beek, evenals de ere-voorzitter, de heer Em. Th. Lockefeer en de dioce saan voorzitter, de heer A-. L. S. Lockefeer. In zijn openingswoord deelde de voorzitter mede, dat gezieh slech te opkomsten op de vergaderingen (welke de mensen niet-meer .kunnen boeien) men heeft uitgezien naar an dere mogelijkheden om de Midden standsvereniging nieuw leven in te blazen. De geestelijk adviseur onthul de in dit verband het bestaan van kerngroepen" in Noordbrabant o.a. De taak van deze kerngroepen is om naast de zakelijke problemen (welke in Den Haag voldoende worden be hartigd eens aandacht te gaan be steden aan de godsdienstige proble men in het bedrijf. De leden weten van elkaar meestal niet meer dan el- kaars naam en beroep. De kern nu, bestaande uit een vijftal personen, die lid van de vereniging zijn moet dan trachten door maandelijkse bij eenkomsten de band in de vereniging te verstevigen en een oplossing te vinden voor de godsdienstige proble men in het bedrijfsleven. Een kern leider" heeft dan als het ware de su pervisie over de groep. Staande de vergadering werd een achttal perso nen bereid gevonden de vorming van een kerngroep op zich te nemen. In zijn toespraak wees de directeur van het Bondsbureau hierna er op, dat men eventuele bedrijfsmoeilijkhe- den tijdig kenbaar moet maken. Meestal wacht men zo lang tot het te laat is, aldus de heer Kamerbeek. Tenslotte drong spreker er nog op aan om de Centrale Raadsvergade ring van de Middenstand, welke op woensdag 6 november a.s. wordt ge houden, bij te wonen. Reinaert-conflict De heer Aug. Lockefeer vroeg de steun van de Middenstandsvereniging in het kader van het organiseren van het Sint Nicolaasfeest. De vergade ring verklaarde zich hiermede direct akkoord en zij besloot dan ook, dat de intocht moet doorgaan. Het voor stel van de heer J. v. d. Heijden om de ontbrekende ƒ200.- te voteren, werd met algemene stemmen aange nomen. Bij het agendapunt „Wat wil de Middenstand opperde een der leden het plan of het niet van belang is voor de middenstanders, dat er iets gedaan wordt aan een oplossing van het Reinaert-conflict. Voorzitter C. v. d. Walle voelde evenwel niets ervoor om dit punt in behandeling te nemen, maar de heer A. L. S. Lockefeer gaf de wens te kennen hierop iets te ant woorden. Hij deelde hierna mede, dat het gemeentebestuur destijds ,,de hand heeft uitgestoken en deze nu nog uitgestoken houdt om het conflict tot een oplossing te brengen." Aangezien het Reinaert-comité echter weigerde -deze hand aan te nemen, is er nog steeds geen oplossing, aldus de heer Lockefeer. Spreker juichte alle acti viteiten van de Middenstand toe en hij zegde dan ook alle mogelijke steun toe van de zijde van het gemeentebe stuur. Hij was echter van mening, dat de ontplooiing van activiteiten uit het volk naar voren moet komen. „Er zijn naast de Reinaert-optocht nog ve le andere mogelijkheden tot activi- teits-ontplooiing Deze optocht is slechts een facet", aldus spreker. In dit verband noemde de heer Locke feer de recente ontdekking van de waterpoort in de Molenberg. Naar zijn mening moet deze vondst toeris tisch volkomen worden uitgebuit. In de eerste plaats ligt hier z.i. een taak voor V.V.V., maar ook de midden stand moet hieraan zijn medewerking verlenen. Ere-voorzitter Em. Lockefeer sprak tenslotte de hoop uit, dat de midden standsvereniging eens wat meer acti viteit ging ontplooien dan de laatste tijd en aldus weer wat nieuw leven gaat blazen in Hulst. Aan het eind van de vergadering werd nog een voorstel gelanceerd om in het kader van de standsorganisatie een winkeliersvereniging op te rich ten. Met algemene stemmen vond dit voorstel de volledige instemming van de vergadering. (Advertentie) Neem niet langer zo - maar - vloei, vraag uitdrukkelijk om Mascotte De 4e landelijke demonstratie met werktuigen voor de bietenoogst, ge organiseerd o.m. door de Landbouwstudieclubs in Zeeuwsch-Vlaanderen, de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst in Zeeuwsch-Vlaanderen en de Werktui gencommissie eveneens uit het zelfde gewest, is een overweldigend succes gebleken. Niet alleen Nederlanders, maar ook Belgen, Fransen, Duitsers en zelfs Engelse belangstellenden woonden deze unieke demonstratie bij, die deze keer gehouden werd op de bedrijven van de heren A. J. Lievens en M. A. van Oers te IJzendijke. Met ingang van deze week wordt op de Zeeuwse fruitveilingen het aantal veilingdagen verder ingekrom pen en wel tot één veiling per week. Op dinsdag wordt geveild in Krabben- dijke en Goes en op woensdag in Kapelle. De Zeeuwse fruitveilingen hebben hiertoe besloten omdat het aanbod van peren praktisch voorbij is en er ook een steeds minder wordende aan voer van appels komt. De groenteveilingen blijven uiter aard normaal doorgaan. Werd eertijds reeds een demon stratie gehouden met rijen-dun-ma- chines, de thans gehouden demon stratie, die een aanzienlijk grotere organisatie vroeg, mag volgens de landbouwconsulent ir. Haenen zeker zijn succes wel voor een groot deel danken aan de leden van de land bouwstudieclubs, die in deze zeer spontaan hun medewerking verleen den. Zij leverden o.a. 40 tractoren en verder nog rollend materiaal. Heel deze demonstratie was één treffend voorbeeld van wat door onderlinge samenwerking bereikt kan worden. Het was weer de „Voorlichting" en de „Praktijk" die in deze hand in hand samen ging. Het aantal bieten-rooimachmes breidt zich van jaar tot jaar sterk uit, terwijl de laatste jaren zeker een grote vooruitgang is geboekt wat betreft de bruikbaarheid van deze machines onder de verscheidene in ons land soms zeer ongunstige om standigheden. Op deze demonstratie te IJzendijke kwam dit zeer duidelijk naar voren. De omstandigheden om met de ma chines te werken waren zeker niet idéaal te noemen, daar het daags te voren nog al wat geregend had. De bezoekers konden dus de machi nes op hun kwaliteiten beoordelen, ook bij minder gunstig weer. On danks deze ongunstige omstandighe den, werd door de diverse machines zeer behoorlijk werk geleverd. Werd bij vorige demonstraties met bietenrooimachines het accent ge legd op de machines zelve, de Rijks- landbouwconsulent in Zeeuwsch- Vlaanderen wees in zijn voorwoord op het feit, dat nu speciaal de na druk werd gelegd op de rooimetho- den, het laden en overladen van bie ten en het opladen van bieten uit grote hopen. Op het einde der demonstratie kon ir. Haenen dan ook vaststellen, dat ieder zich nader had kunnen oriën teren omtrent de mogelijkheden die er geboden worden op het gebied van de bietenoogst. Hij meende te mogen constateren dat aan de technische zijde van het bietenrooiprobleem een grondige aan dacht wordt besteed en dat alles in het werk wordt gesteld om de land bouwer te helpen de bietenoogst in meer zorgeloze banen te leiden. Hij wees er echter op, dat datgene wat in deze wel eens passend zou kunnen zijn voor het ene bedrijf, voor het andere mogëlijk minder passend zou kunnen zijn. Aan de hand van 't gebodene meende spreker echter, dat eenieder kon nagaan, welke nieuwe methoden op het eigen bedrijf kon den worden toegepast. Hij bracht hulde aan de heer A. Ramondt te Sluiskil, de voorzitter van de regelingscommissie en de heer J. Scheele te Terneuzen, hoofd assistent bij de L.V.D. afd. land bouwwerktuigen, die als secretaris de papieren rompslop voor zijn reke ning nam. In beiden zag hij de mo tor van deze grootse en unieke de monstratie. De beoordeling Wat de beoordeling van het gebo dene betrof, gaf ir. Bakkers Arkema uit Wageningen een uiteenzetting van de verscheidene machines, w.o. ook laadapparaten, die de bieten na het rooien opnemen en op de wagen ■brengen, de bietenlichters, zelflossen de wagens en de laad- en verlaad- apparaten. Ir. J. Jorritsma uit Bergen op Zoom, liet als lid van de beoorde lingscommissie zijn blik in de toe komst gaan en besprak de toekom stige rooimethoden. Hij wees even eens op de verscheidene factoren die bij de keuze van de machines een rol spelen. Spreker achtte de moge lijkheid aanwezig dat in de toekomst de fabrieken ook de bietenkoppen (na verwijdering van loof) zullen verwer ken. In een opsomming van de voor- en nadelen van de nieuwe rooimethodes meende hij te mogen concluderen dat de voordelen opwegen tegen de nade len en men uiteindelijk tot deze nieuwe methoden zal moeten over gaan, om de bietenteelt rendabel te houden. Late frambozen Hoewel het bijzonder laat op het jaar is en de normale frambozenpluk reeds lang is vergeten, werden er toch nog frambozen aangevoerd op de veiling in Kapelle. Het was een kratje met 8 doosjes (in totaal 1,6 kg) welke werden aangevoerd door mevr. wed. Philipse van Schore. De kwali teit van deze late frambozen was nog zeer goed. Er werd 62 ct. per doosje van 2 ons voor betaald. (Advertentie) Het behoort tot de zeldzaamheden, dat een boerderij publiek wordt ver kocht. Dit'gebeurde thans te Ritthem door notaris van Verre. Het betrof de hofstede „Veldlust", aldaar. Zij bestond uit een woning met schuren, arbeiderswoning en 21 ha. bouw- en weiland. Koper werd de heer H. Allaart te Ritthem voor f 89.160. SCHEEPSWERKTUIGKUNDE Geslaagd voor scheepswerktuigkun- dige diploma A: H. Krist en B. van Mieghem; diploma B I: H. v. Son; di ploma B II: A. Koudijs en H. Ippen; diploma C I: H. Sluiter (met lof); di ploma C II: H. Melse en J. Kleinepier (beiden met lof); Ph. Schölvinck, 3de stuurman (allen leerlingen der „De Ruyterschool") HERENKAPPER Voor het vakdiploma herenkapper slaagde te Rotterdam de heer Ed. Minnaert, wonende te Eede. JUDO EN JIU JITSU In de afgelopen week zijn in sport school Felix Janssens de navolgende Judo en Jiu Jitsu examen afgenomen: Blauw band judo: L. Stolk, Vlissin- gen, I. v. d. Hooft, Vlissingen, A. P. Wage, Sluis. Adspir. groene band: F. Boschman, Bergen op Zoom. Oranje band judo: Rik Merkeleijn, Vlissingen. Adspir. oranje band judo: C. Schen- kenberg, Bergen op Zoom, Rob Mul der, Bergen op Zoom, B. Laagland, Roosendaal. Gele band judo: P. Aspeslagh, Vlis singen, C. Priester, Middelburg, H. v. Maaren, Bergen op Zoom, H. Pauw, idem, R. Schmitt, Roosendaal, Adr. Martens, Roosendaal. Adspir. gele band judo: J. v. d. Meule, IJzendijke. G. de Bruyn, Ber gen op Zoom, C. Heeren, Roosendaal, Han de Vlieger, Middelburg, Chr. de Vlieger, Middelburg, J. de Vlieger, Middelburg, Robby Leijnse. Middel burg, Leo Kieboom, Middelburg, Witte band judo: H. Rikken, Ber gen op Zoom. 2e graad jiu jitsu: P. Marcus, Ber gen op Zoom. (Advertentie) Bescherm Uw keel DE MEEST GEVRAAGDE NATUURLIJK BRONWATER TAFELDRANK DINSDAG, 5 NOVEMBER HILVERSUM I. 402 m. KRO: 7,00 Nws. 7,10 Gram. 7,45 Morgengebed en lit. kal. 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Gram. 8,55 Hoogmis 10,15 V.d. kind. 10,30 School radio 10,50 Waterst. 10,55 Gram. 11,00 V.d. vfouw 11,30 Schoolradio 11,50 Gram. 12,00 Middagklok-noodklok 12,03 Gram. 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Gram. 12,55 Zonnewijzer 13,00 Nws. en kath. nws. 13,20 Gram. 13,25 Amus.muz. 14,00 Schoolradio 14;30 V.d. vrouwen v.h. land 14,40 Gram. 15,00 Kamerkoor 15,30 Me- tropole ork. en solist 16,00 V.d. zieken 16,30 Ziekenlof 17,00 V.d. jeugd 17,40 Beursber. 17,45 Regeringsuitz.: Nederland en de wereld: De betekenis voor Neder land van de nieuwste wijziging In de Amerikaanse immigratie-wetgeving, door mr. J. A. U. M. van Grevenstein 18,00 Lichte muz. 18,20 Sportpraatje 18,30 RVU: Onverwachte gasten aan het firmament, door dr. H. Groot 19,00 Nws. 19,10 Comm. op het nws. 19,15 Lichte muz. 19,35 Gram. 20,20 Katechismus 20,30 Act. 20,45 De gewone man 20,50 En gij zult het aan schijn der aarde vernieuwen, klankb. 22,05 Gram. 22,30 Sport 22,35 De radio dokter 22,45 Avondgeb. en lit. kal. 23,00 Nws. 23,15-24,00 Gram. HILVERSUM H. 298 m. AVRO: 7,00 Nws. $,10 Gym. 7,20 Gram. VPRO: 7,50 Dagopening AVRO: 8,00 Nws. 8,15 Gram. 9,00 Gym. v.d. vrouw 9,10 De groenteman 9,15 Gram. 9,40 Morgenw. 10,00 Gram. 10.50 V.d. kleuters 11,00 Holl. allerlei 11,30 Gram. 12,00 Metropole ork. 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Mil. ork. 13,00 Nws. 13,15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muz. 13,55 Beursber. 14,00 Gram. 14,40 Schoolradio 15,00 Cello en piano 15,30 V.d. zieken 16,30 V.d. jeugd 17,20 De dierenwereld en wij, caus. 17,30 Prom.-ork. en solist 18,00 Nws. 18,15 Act. 18,30 Amateursuitz. 18,55 Paris vous parle 19,00 V.d. kind. 19,05 Gram. 19,45 V.d. jeugd 20,00 Nws. 20,05 Gevar.progr. 22,15 Volksmuz. 22,35 Pianorec. 22,55 Ik geloof, datcaus. 23,00 Nws. 23.15 Beursber. v. New York 23,16 New York calling 23,21-24,00 Gram. BRUSSEL, 324 m. 12,00 Gram. 12,30 Weerber. 12.34 Tuinb.kron. 12,40 Volks liederen 13,00 Nws. 13,11 Kamermuz. 14,00 Schoolradio 15,45 Gram. 16,00 Koersen 16,02 Gram. 16,30 Symf.ork. 17.00 Nws. 17,10 Blokfluittrio 17,45 Boekbespr. 18,00 V.d. jeugd 18,30 V.d. sold. 19,00 Nws. 19,40 Gram. 19,50 Caus. 20,00 V.d. vrouw 21,00 Omr.ork. 22,00 Nws. 22,11 Kamer muz. 22,35 Symf.ork. 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL, 484 m. 12,00 Lichte muz. 13,00 Nws. 13,10 Gram. 14,45 Omr.ork. 15,30 Gregoriaanse liederen 16.05 Lichte muz. 17,00 Nws. 17,10 Gram. 17.30 Verz. progr. v.d. zieken 19,30 Nws. 20.00 Groot Symf.ork. 22,00 Nws. 22,55 Idem. DINSDAG, 5 NOVEMBER NTS: 12,00-13,00 Eurovisie: Rep. ope ningsbijeenkomst v.d. Assemblée v.d. Europese Kolen- en Staalgemeenschap. 20,30 Journ. en weerber. NCRV: 20,45 Documentaire film 21,00 Speelfilm. VLAAMS BELG.: 19,00 De liberale ge dachte en actie 19,30 Nws. 20.00 Schip per naast Mathilde 20,40 Speelfilm 22,15 Nws. en journ. 35) „Natuurlijk doe ik het. Maar de moeilijheid waarvoor ik nu sta is: moet ik er met Jess over praten of moet ik mijn mond houden?" Ik ant- hij het, dacht ik ironisch. Ze zouden woordde niet direct. Natuurlijk deed het waarschijnlijk allemaal doen als J.R. het hun vroeg. Ze zouden er zonder parachute op tienduizend voet uitspringen, als J.R. daar zin in had De zaak was eigenlijk veel eenvou diger dan ik met al mijn ingewik kelde theorieën dacht. Er was im mers geen sprake van een Tony, die zijn verstand gebruikte, en een Phi- Jip. die meer roekeloos was. Dat kwam misschien op de tweedede plaats. J.R. vroeg het dat was het belangrijkste. J.R. was van me- hing dat het gedaan moest worden, of het nu in het belang van de we tenschap, of van de luchtvaart of al leen maar van hemzelf was dat deed allemaal niets ter zake: J.R. dacht ik, Ton is doodgevallen bij vroeg het! Philip keek mij in af wachting aan. Dwaas die je bent, Poging om door die vervloekte ge- luidsmuur te komen, maar als J.R. het jou vraagt, doe je het natuur lijk. Dat vormt voor jou geen pro bleem. Het moet nu eenmaal. Maar waar je ie wél zorgen over maakt is of je het aan Jess moet vertellen „Waarom zou je het haar niet ver tellen", zei ik. Hij haalde zijn schou ders op: „Weet niet, misschien maak ik haar wel ongerust en misschien lacht ze me uit. Je weet hoe weinig ze altijd belang gesteld heeft in mijn werk. Eerst dacht ik: laat ik haar maar mets zeggen, ze begrijpt het toch met. Maar later dacht ik weer: ze zal achteraf misschien boos zijn omdat ik mijn mond gehouden heb En Hij zocht naar zijn woorden, „en ik wil ook niet er zal niets gebeuren maar je weet toch nooit ik wil ook niet als Tony, ik bedoel zo helemaal zonder afscheid geno- van weten", zei ik droog. „Daar zul je zelf weinig meer dat zou ik verscnrikkelijk vinden men te hebben., begrijp je me., me schien is het maar een idee van „Dat is wel zo, maar toch., mis- „Vertel het haar dan", raadde ik hem aan. „Ik zie niet in wat voor kwaad het zou kunnen. Je rekent er zelf toch niet op dat er iets mis gaat ?Dan hoef je het Jess ook niet zo somber aan te kondigen". „Ik geloof dat ik het maar moest doen knikte hij instemmend. „Welja", wuifde ikl luchtig. „En als ze de belangrijkheid niet hele maal begrijpt, moet je je dat ook maar niet te veel aantrekken. Ze is een vrouw, daarvan kun je op dit punt toch niet alles verwachten". „Susan begreep het anders donders goed", zei hij ernstig. „Nou ja, Susan was een uitzonde ring. Die had haar hele leven in de ze sfeer doorgebracht. Maar Jess is nu eenmaal anders". Hij stond op. ,,Ik zal het haar in ieder geval maar niet zo lang van te voren vertellen. Als ze soms on gerust mocht zijn, je kunt niet we ten, dan hoeft ze tenminste geen we ken in spanning rond te lopen". „Dat lijkt me een goede oplos sing". Ik pakte mijn boek weer en was Philip s probleem vergeten toen hij de deur nog maar nauwelijks ach ter zich had dicht getrokken. Omdat ik het nogal druk had in de maanden die op dit gesprek volg den, sprak ik PhUip nauwelijks. Er was een grote luchtvaart-show op komst en die bracht veel voorberei dend werk met zich mee. Aan de nieuwe „Prometheus" werd dag en nacht gewerkt. J.R. wilde er nog voor de show een poging mee wa gen om de geluidssnelheid te eve naren.-Was eenmaal gebleken dat dit toestel daarvoor de vereiste capaci teiten bezat, dan zou hij de poging tijdens de show herhalen. Toen de machine klaar was en de terste vluch ten achter de rug waren, bleek het al gauw dat Will Sparks een mees terstuk had geleverd. Philip was en thousiast en uit de rapporten bleek dat deze „Prometheus" nog sneller en betrouwbaarder was dan de bei de vorige. Op een middag, toen ik juist te rugkwam van dagenlange besprekin gen met de organisatoren van de show, vertelde J.R. me, dat Philip voor een korte vakantie van enkele dagen naar Londen was vertrokken. Hij zou terugkomen op de dag voor die waarop de laatste en beslissende vlucht met de „Prometheus" zou plaats vinden. Ik dacht terug aan het gesprek dat ik weken geleden met Philip had gevoerd en ik nam aan dat hij met Jess bij deze gelegen heid wel over de aanval op de ge luidsmuur zou spreken. J.R. scheen te raden in welke richting mijn ge dachten gingen. „De verhouding tus sen die twee schijnt nog steeds niet zo bijzonder goed te zijn, is het wel?" merkte hij op. „Och", aarzelde ik, „je kunt er zo weinig van zeggen". Ik voelde de oude tegenzin om met J.R. over de ze aangelegenheid te praten. „Ik had hem misschien beter niet kunnen laten gaan", zei J.R. hoofd schuddend. „Het kon hem wel eens volkomen uit zijn evenwicht bren gen". „Wat bedoelt u?" „Ik bedoel dat Philip over een paar dagen al zijn zelfvertrouwen nodig hebben. Niet alleen zijn lichamelijke gesteldheid maar ook zijn psychische conditie zal op dat ogenblik meer dan ooit van het grootste belang zijn. Voor hij hier wegging, heeft hij me gevraagd of het verstandig zou zijn met Jess over de geluidsmuur te spreken. Ik heb hem gezegd dat hij dat voor zichzelf moest weten, maar dat het volgens mij geen kwaad kon. Waarschijnlijk had ik het hem toch beter kunnen ontraden, mr.ar op zo'n ogenblik weet je niet goed wat je zeggen moet. Die dingen zijn zo per soonlijk. De ene vrouw kun je het beter van te voren vertellen en bij de ander kun je beter je mond hou den. Maar om alle mogelijke gevol gen te voorkomen, had ik hem bij nader inzien toch maar het laatste moeten adviseren". „Welke gevolgen?" vroeg ik. „Ik begrijp het nog niet goed". „Kijk, Dave, de kans is natuurlijk heel groot dat Jess hem huilend om zijn hals zal gaan hangen en sme ken dat hij het niet moet doen. Dat is zo de gebruikelijke formulering voor een typisch vrouwelijke reactie. Zo zijn ze nu eenmaal bijna allemaal, of ze veel van een man houden of niet. Philip zal er niet aan toegeven, daar ben ik van overtuigd, maar het zal hem onzeker maken. Ik heb dat zelf gekend toen mijn vrouw nog leef de. Ze was een schat van een vrouw en ik zou nooit met een ander heb ben willen trouwen, maar ze was een vrouw: als ik eens iets wilde onder nemen waaraan wat meer risico was verbonden dan normaal, remde ze me af met haar onredelijk-vrouwelij- ke bedenkingen. En dan kon ik me wel voornemen mij er niets van aan te trekken - onwillekeurig beïnvloed de het mijn handelingen toch. Ze had m: bang gemaakt, begrijp je, bang en onzeker. Ik durfde me niet ten volle meer te geven. En dat is ook waar ik bij Philip weinig vertrou wen in heb. Ze zal hem bang ma ken. Die twee hebben nu drie dagen de tijd voor hysterische huilbuien en allerlei andere nare scènes. Denk je dat Philip niet een paar van zulke dagen in de herinnering zich zo pret tig zal voelen? Het kan best zijn dat hij terugkomt in een stemming, waarin ik hem nog niet eens met een sportvliegtuig de lucht zou wil len insturen, laat staan met de „Prometheus". Dat is natuurlijk het gevaar van typen als Philip. Het zijn uitnemende vliegers, maar er is niet veel voor nodig of ze liggen uit hun balans en dan zijn ze nog niet ge schikt om een auto te besturen". ,,U schijnt noch Philip noch Jess goed te kennen", zei ik scherp. „Wat Jess ook zal doen, van huilbuien zal geen sprake zijn. Eerder het tegen deel. En Philip mag dan niet zo evenwichtig zijn als Tony was, angst zult u aan em niet merken, niet aan hem en niet aan de wijze waarop hij de „Prometheus" vliegt. Ik zou haast zeggen. Ik hield plotseling op in de zekerheid lat ik te ver ge gaan was. Ik had Philip willen ver dedigen en ik was met open ogen in het valletje gelopen dat J.R. zo op zichtig voor mij gesteld had. 01 was het toch allemaal verbeelding van meZocht ik er weer te veel ach ter? J.R. zat met een klein zakmes je een punt aan een potlood te slij pen. Hij deed het heel nauwkeurig, het was of deze bezigheid hem hele maal in beslag nam. Zonder op te kijken, mompelde hij: „Wat zou je haast zeggen, Dave?" „Ik zou haast zeggen", loog ik, „dat hij na dit bezoek aan Jess even wichtiger zal zijn dan anders. Jess is een vrouw waar rust van uitgaat. Ze is zo verstandelijk en ze brengt die houding met de grote kracht van haar persoonlijkheid ook op anderen over. Of ze nu van Philip houdt of niet, dat doet hier niets ter zake. Ze is pienter genoeg om te begrijpen dat dit een belangrijke aangelegen heid is en dat Philip zijn hoofd on der alle omstandigheden koel moet houden; dat zijn bekwaamheid als vlieger geheel ten dienste moet staan van zijn hersens. En daarom zal ze hem zeker zoveel mogelijk rust en bezonnenheid trachten mee te ge ven". Ik kon het niet helpen maar ik was er ineens weer ten volle van overtuigd dat J.R. een Philip wenste, die bereid was alles op één kaart te zetten. Met de noodlottige vlucht van Tony nog vers in de herinnering ver wachtte J.R. niet dat iemand die al leen maar voorzichtig en met beleid, te werk ging tot het uiterste zou dur ven gaan. Maar hij wist hoe Philip was en hij wist ook hoe het met zijn verhouding tot Jess stond. En daar om had hij hem naar Londen ge stuurd, daarom had hij hem geadvi seerd er met Jess over te spreken. (wordt vervolgd)

de Stem | 1957 | | pagina 3