ASPRO KqH D Goese middenstander kreeg een lintje Vlissingen herdacht zijn bevrijding DE Wispelturig roerganger* Veiling van verpakt fruit Drastische verhoging van verpleegprijs bejaarden Algemene vergadering van de H.K.W. te Hulst Hein Cujé beste landgenoot in zware cross te Stabroek Vc illuf en Hoofdpijn? Griep? Raad van Clinge subsidieert muziekverenigingen Strooi uw hart eens uit!" DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 4 NOVEMBER 1957 Vader van Schelde-tunnel-idee „De Eendracht" uit Dongen organiseert bondsconcours 1958 Directiewisseling Philips R daal Verlichting op sportterrein op hellend vlak Hoge prijzen te Krabhendijke Vergadering K. v. Z.-Vlaanderen K. Voorstel aan V raad: Twee zilveren jubilarissen Paters van Sluis jubileren .-en Uférttttfeek ft! en de pijn verdwijnt! Zonnebloem-actie '57 Hoogwaterstanden De fruitwandel- tochten in Kapelle Walcheren MIDDELBURG Zuid-Beveland GOES Ouderavond Kajotters Onderscheiding H.K.W.lid C de Bruyn te Bergen op Zoom Tekort aan verplegenden bedraagt nu al 6000 Hellas geeft toon aan in handbal Z-Vlaanderen AXEL D AMPO AGENDA Vandaag Morgen Naa schade voor door C Zi Op het Goese stad huis heeft wethou der v. Melle aan de heer J. de Kruyter de versierselen det Oranje-Nassau- orde uitgereikt. Weth. v. Melle memoreerde hoe de nieuwe ridder 30 jaar lang zijn grcssierderij in schoenen heeft ge dreven en in vele functies op kerke lijk en maatschap pelijk gebied, zich voor de gemeen schap nuttig maak- „Het is de heer de Kruyter ook ge weest", aldus spr., „die in 1927 de moed had om als eerste in de ver- keersconferentie, welke plaats vond onder leiding van jhr. mr. Quarles v. Ufford, het denkbeeld van een vaste oeververbinding, nl. van een tunnel onder de Wester-Schelde te opperen. Nog helder staat me voor de geest de koele afwijzing en het spottend hoon gelach dat daar in die bewuste zit ting der provinciale staten op volgde. Nu, 30 jaar later, smaakt u. geachte heer de Kruyter het genoegen, dat thans in 's lands vergaderzaal, in de De r.-k. bond van harmonie- en fanfaregezelschappen in het bisdom Breda heeft gistermiddag in Modern te Breda zijn algemene ledenverga dering gehouden. Drs. A. v. d. Poel drong er in zijn openingswoord op aan de leden van de gezelschappen aan het muziek- examen deel te laten nemen. Dit zal zeker meehelpen het peil van de korpsen op een hoger plan te bren gen. De voorzitter reikte later de ere prijzen van het laatste bondsconcours uit. Harmonie „Aurora" uit Dongen is de enige vereniging, die zal wor den afgevaardigd naar de kampioens wedstrijden van de Nederlandse ka tholieke federatie van harmonie- en fanfaregezelschappen, die op 23 en 24 november te Valkenburg zullen wor den gehouden. Het bondsconcours in 1953 zal plaats hebben in Raamsdonksveer en worden georganiseerd door harmonie „De Eendracht". Plaats en datum voor het solistenconcours en het con cours voor kleine ensembles moeten nog nader worden bepaald. Men wil voorts zo spoedig mogelijk een con cours voor drumbands organiseren. Men is nog bezig de drumbands ka tholiek georganiseerd te krijgen. Uit de begroting voor 1958 bleek, dat de subsidie voor de opleiding van dirigenten is verhoogd. De heren A. v. d. Poel, H. Leyten en Th. Vlassenrood werden bij accla matie in het bestuur herkozen. Tijdens de rondvraag werd uitvoe rig gesproken over de sociale voor zieningen voor directeuren. Dit on derwerp zal in overleg met de Ne derlandse katholieke federatie nader worden behandeld. De vergadering werd o.m. bijge woond door de federatievoorzitter, de heer C. A. van Dongen uit Rijen. De diocesane bond telt 81 leden, Dit betekent, dat nagenoeg alle korp sen in het bisdom bij de bond zijn aangesloten. Tweede Kamer der Staten-Generaal, door tal van sprekers dit denkbeeld is overgenomen en bepleit." De heer de Kruyter is na de be vrijding ook nog enkele jaren voor de C.H. Unie lid der Prov. Staten ge weest. Mr. K. Keuning te Zierikzee heeft in het politieke leven van het stadje al heel wat beroering gebracht. Als stichter van de oppositie-groep „Het roer om", wist hij vier jaar ge leden vaste voet te krijgen in de raad en heeft te zijner tijd met meer of minder succes de trom geroerd. Nu volgde in de raadszitting een nieuwe stunt, want tot aller verrassing deelde hij schriftelijk mede, ontslag te zullen nemen als raadslid, omdat hij toe gaat treden tot de P.v.d.A. De burgemeester merkte op wel ge wend te zijn geworden aan de schrif telijke verklaringen van mr. Keuning, waarbij de een nog bloemrijker was dan de andere; deze laatste was echter wel enigszins overrompelend. Rechtens achtte de burgemeester 't minder juist, dat een „contractuele verhouding" tussen kiezer en geko zene tussentijds verbroken wordt. Verder wenste spr. mr. Keuning veel succes op het gladde ijs der politiek, dat hij in ander verband beschaatsen blijft. (Advertentie) ooooooooo ö"o O O O O O O O O O O O O O O O O 0 Aspirin is dan het ideale Q middel. Het heeft een krachtige pijnstillende werking en doet de lichaamstemperatuur dalen bij koorts» O O O O O Gedep. handelsmerk. Naar wjj vernemen zal de heer S. Antinga, directeur van de Pbilips- gloeilampenfabriek te Roosendaal per 1 januari 1958, met pensioen gaan. Hij zal worden opgevolgd door de heer A. Groenveveld. In de raad van Clinge werd met algemene stemmen besloten aan de muziekvereniging Semper Gaudete vergunning te verlenen tot het aan kopen van een nieuwe vlag, waarbij de maximum bijdrage van de gemeen te 300,zal bedragen. Zonder enig bezwaar werd voorts besloten aan de fanfare Weldoen door Vermaak een bedrag te schenken van 2500,voor de aanschaffing van uniformen. Op een vraag van de heer De Cock of er bij de ingekomen stukken niet een verzoek was van de voetbalver eniging Clinge, antwoordde de voor zitter bevestigend. In de eerstvolgen de vergadering zullen de raadsleden hierover meer kunnen vernemen. Te Niéuw-N amen In een ander daglicht werd gesteld het sportterrein te Nieuw-Namen. De heer Van Ruymbeke moest tot zijn spijt meedelen, dat het oude sport terrein te Nieuw-Namen had opge houden te bestaan. De omringende sloten werden gebruikt voor het stor ten van vuil en afval. Wie het doet is onbekend. Het is onnodig om er nog kosten aan te maken. Het wordt hoog tijd om eens serieus aandacht te besteden aan het aanleggen van een nieuw sportterrein of openbare speel- gelegenheid te Nieuw-Namen. Een sportterrein waar iedere jeugd vereniging van kan profiteren. Voor de gemeente is het wel moeilijk, om dat er twee kerkdorpen zijn. doch het is ook bezwaarlijk om vanuit Nieuw- Namen even naar Clinge te komen om van het sportterrein gebruik te maken. Daarom hoopt de heer Van Ruymbeke dat er in 1958 ernstige plannen gemaakt zullen worden om In Krabbendyke is door de veiling „Krabbendijke en Omstreken" aldaar een speciale veiling gehouden van verpakt standaardfruit. Deze veiling is een groot succes geworden. Een zeer groot aantal kopers uit alle delen van het land was aanwezig toen de verkoop begon en er was een leven dige handel, wat ook niet te verwon deren viel, want de kwaliteit van het aangevoerde fruit was wel bijzonder goed. In totaal was er een aanbod van 3405 kratten verpakt fruit, hoofdza kelijk appels van de rassen Cox Orange Pippin en Jonathan. Vooral de Cox Orange Pippin was overwe gend bijzonder goed van kwaliteit. Dat kwam ook wel uit in de prijs, want vele partijen noteerden nog flink boven een gulden per kg. Ook het an dere fruit was echter duur. Behalve de 42 ton verpakt fruit was er ook nog 73 ton fruit los in de kisten, geschikt voor export. Toen na afloop van de veiling de opbrengst bekend was. bleek dat er in totaal was geveild voor een bedrag van 96.904,- zodat de middenprijs van al het fruit be droeg 83,97 per 100 kg. Hieruit blijkt wel, dat de kwaliteit van het gehele aanbod uitzonderlijk goed was, want een dergelijke middenprijs wordt toch niet vlug bereikt. Bij het fruit, dat los in de kisten werd aangeboden, namen de Jonathans de voornaamste plaats in. Daarnaast waren er ook heel wat Cox Orange Pippin en Golden Deli cious. Het vorig jaar is men in Krabben- dijke begonnen met het houden van een speciale veiling van verpakt fruit in het najaar. Toen bleek reeds, dat de handel hiervoor wel belangstelling heeft en dat is nu Iveneens weer dui delijk naar voren gekomen. Tijdens de veiling werd nog meege deeld, dat de traditionele St. Nico- laasveiling van verpakt standaard- fruit zal worden gehouden op 28 no vember a.s. Men verwacht, dat er ondanks het feit, dat het fruit dit jaar vroeg wordt geruimd en betrekkelijk schaars is, dan toch nog een tamelijk ruim aanbod zal kunnen zijn van fruit van de beste kwaliteit. tot de verwezenlijking van een nieuw sportterrein te komen, een sportter rein ingericht naar de eisen van de tijd. Op een vraag van de voorzitter of er geschikte terreinen beschikbaar waren, kon de heer Van Ruymbeke slechts ontkennend antwoorden. Maar toch zal deze kwestie nader onder de loep genomen worden, opdat ook Nieuw-Namen over een geschikt sportterrein zal kunnen beschikken. Aan de Elizabeth Stichting te Sluis kil zal voor het jaar 1958 evenals vo rige jaren wederom per ligdag en per patiënt een gulden vergoeding van gemeentewege verstrekt worden. De Vogelvereniging De Nachtegaal te Nieuw-Namen zal voor haar aanstaan de tentoonstelling een bedrag van 15 ontvangen voor het aankopen van enkele prijzen. De plaatselijke afdeling van de E.H.B.Ö. te Nieuw-Namen zal een extra vergoeding ontvangen van f 150,omdat zij een cursus geor ganiseerd heeft voor 26 personen. Aan het begin van de vergadering werd de heer Jos Smet beëdigd als nieuw raadslid. Dit was het gevolg van de vacature van wijlen de heer E. van den Branden. Het onttrekken van een deel van dë Roskamstraat aan het openbaar ver keer zal in de naaste toekomst een feit gaan worden. Van de winkeliersvereniging Clinge Vooruit was een verzoek ingekomen, waarin verzocht werd om de winkels gedurende verscheidene da'gen te mo gen openstellen tot 22 uur. Dit betrof voornamelijk de St.-Nicolaas en de Kersttijd. Dit zal nader bekend ge maakt worden. In de rondvraag vroeg de heer Se- ghers of het niet mogelijk was om de bus van Picavet te Nieuw-Namen te laten rijden tot aan de Roskam of nog beter tot aan het grenskantoor te Ka- pellebrug. In verband met de con cessies van Ged. Staten zal nagegaan worden in hoeverre aan dit verzoek kan worden voldaan. Donderdag houdt de Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch-Vlaande- ren zijn 23ste algemene vergadering. Deze bijeenkomst begint om kwart voor drie in hotel ..Rotterdam" te Terneuzen. Op de agenda staat als be langrijkste voorstel deelneming aan het E.T.I. (Advertentie) Iedere medaille heeft haar keerzijde. Binnenkort krijgen de tegen woordige bewoners van het oude Gasthuis en St. Annahuis te Vlissingen hun prachtig nieuw bejaardenhuis aan de Koudekerkseweg, maar nu krijgen zij bericht, dat zij bijna driemaal meer moeten betalen. De ver pleegprijs is thans f 82,per maand en voortaan zal indien de raad er mee accoord gaat een éénpersoonskamer per maand van f 207, tot f 233,moeten opbrengen en een twee-persoonskamer van f 364, tot f 390,Het is nl. de bedoeling van het gemeentebestuur, aldus een circulaire van de regenten, dat het huis zichzelf bedruipt. Maar uiteindelijk komt het o.i. hierop neer, dat de gemeente, via maatschappelijke zorg, diep in de beurs zal moeten tasten, daar de meeste verpleegden deze hoge bedragen niet kunnen opbrengen. De afdeling Hulst en Omstreken van de Nederlandse Katholieke Bond van Administratief, Verkopend en Verze- keringspersoneel „Sint Franciscus van Assisië" hield haar algemene vergadering. Er bestond voor deze vergadering een behoorlijke belangstelling van de zijde van de leden, waarover zowel voorzitter J- F. Kouijzer als districts bestuurder G. de Heus uit Tilburg hun vreugde uitspraken. Wat het ledenaantal betrof moest een kleine achteruitgang worden ge constateerd, hetgeen evenwel was toe te schrijven aan de oprichting van een zelfstandige afdeling Axel. Op het eind x van 1956 had de afdeling 62 leden. De heer A. de Krijger noemde hierna de financiën rooskleurig. Het saldo bedroeg momenteel f 392,12. De bestuursverkiezing, die nodig was in verband met het bedanken van de heer P. van Damme, nam niet veel tijd in beslag. Er was aanvankelijk wel geen animo voor deze functie, maar tenslotte meldde de heer R. de Boer zich spontaan aan. De heer De Boer zal tevens als vertegenwoordi ger optreden van de Bedrijfsgroep Detailhandel. Aangezien het leden aantal in de sectie Textiel van de Bedrijfsgroep Industrie dusdanig was uitgegroeid, diende er een vertegen woordiger van deze groep in het be stuur te worden gekozen. Bij accla matie werd hierin voorzien door de benoeming van de heer R. F. van Nieulande. In de kas-commissie na men zitting de heren J. Serrarens, C. Lockefeer en mej. A. Rombout als plaatsvervangster. Huldiging In verband met hun 25-jari'g lid maatschap vond hierna de huldiging plaats van de heren J- P. C. Burm en F. H. L. Verpalen. Met een toe passelijk woord wenste de voorzitter beide jubilarissen geluk en stelde beiden als voorbeeld. Hierna speldde de districtsbestuurder hen het zilve ren bondsinsigne op. Hij betitelde beide collega's als zij „dié de hitte van de dag hébben gedragen". Zowel De Reguliere Kanunjv'kken van St. Augustinus oftewel de paters van Sluis, vieren vandaag te Sluis de tiende verjaardag van hun eerste stichting in Nederland. In mei 1947 werd de tegenwoordige prior F. Even belast met de oprichting van het se minarie in west-Zeeuwsch-Vlaanderen Na enige verkenning van deze door de oorlog verwoeste streek kon op 4 november het eerste studiejaar be ginnen met nog twee leraren en 17 studenten. Door het niet beschikbaar zijn van het huis dat men op het oo'g had en wegens gebrek aan andere woonruimten, werd eerst le-s gegeven in het parochiële jeugdhuis, in febru ari 1948 kon voorlopig een huis langs de vaart betrokken worden en in 1949 werd de eerste stichting definitief ondergebracht in het Hoge Klooster aan de St. Annastraat. Na veel res tauraties van dit zwaar verwoeste klooster is daarin nu plaats voor ne gen heren en ruim veertig studenten. Reeds 15 studenten van Sluis vol tooien hun hogere studies in de abdij te Luik, waar de eersten over drie jaar priester zullen worden gewijd. Vierhonderd jaar geleden telde Ne derland vele kloosters van deze orde. Zelfs het breien werd me te zwaar - zo naar voelde ik me. Maar... 2 'ASPRO's en ik voel me weer fit. Geen middel verdrijft zo snel hoofdpijn, verkoudheid en andere pijnen Onschadelijk voor de maag Koop 't vandaag en houd bij de hand. 55 Onder het motto; „Strooi uw hart eens uit", luidt Alex van Waayen- burg zijn twaalfde Sinterklaas-actie in. En de centrale post voor Zeeland waargenomen door zuster A. de Kok, Beestenmarkt te Goes doét nu een beroep op alle gezonden om op 5 december de zieken gelukkig te maken. Wat men daarvoor moet doen? Wel eenvoudig naam en adres sturen aan de centrale post met een postzegel voor antwoord. Zo vlug mo gelijk ontvangt men dan het adres van de zieke, waarnaar de surprise kan worden gezonden. Wie geen tijd heeft om zelf iets te kopen en toch mee wil doen, kan een gift aan zuster de Kok overmaken. De „Zonnebloem" rekent op een stroom van aanbiedingen. Bij het landingsmonument aan de Marinedam te Vlissingen is zaterdag avond plechtig de bevrijding van Vlissingen herdacht door de gealli eerde strijdkrachten op 3 november 1957. Bij het monument van het 4e Commando hadden manschappen van de Koninklijke Marine en Nationale Reserve de wacht betrokken en tra ditiegetrouw verleenden de plaatse lijke muziekkorpsen hun medewer king. Zeeverkenners stonden opge steld bij de masten, waaraan de En gelse, Franse en Nederlandse vlag zou worden gehesen en vele inwoners van Vlissingen stonden rondom het monument geschaard. Burgemeester Kolff sprak een korte herdenkingsrede uit, waarin hij de bevrijding van Vlissingen memo reerde en op de dankbaarheid wees jegens hen, die in die dagen het grootst denkbare offer, dat van hun leven gebracht hebben: manschappen van het 4e commando, dat de eerste drie landingen uitvoerde, mannen van dê bataljons van de Kings Own Scottish Borderers en de Royal Scots, behorende tot de 52ste Lowland Divi sion. En met weemoed werden de burgers van Vlissingen herdacht, die bij de bevrijding zijn omgekomen. Burgemeester Kolff herinnerde aan zijn toespraak op 3 november van het vorig jaar, waarin hij de Hongaar se novemberrevolutie als ,,de smar telijke wedergeboorte van de vrijheid' bestempelde. Doch luttele dagen na dien werd de opstand, met zoveel kans op welslagen begonnen, in bloed gesmoord en zakte opnieuw het ijze, ren gordijn. „Als er uit deze gebeur tenis nog iets goeds kan voortvloeien, dan is het de mogelijkheid dat té sterker het besef bij de vrije volken is gegroeid, dat zij het hoge goed van de vrijheid in ere hebben te houden". Burgemeester Kolff herinnerde voorts aan de overheersing van ons vaderland en het opmaken van talloze jonge mannen aan de overzijde van de Noordzee om het kostbaarste wat zij hadden, hun leven op het spel te zetten „to win or loose it all" zoals het uitgedrukt werd op de gedachte- nisprent van het 4e Commando. „Wij staan bij deze dingen vaak niet stil in de sleur van het dagelijks leven. Maar de onzekerheid, waaron der wij leven en de onverminderde dreiging, waar onze beschaving aan blootstaat, blijven van ons eisen een open oog voor wat op het spel staat. Onder het spelen der volksliederen werden de Britse, Franse en Neder landse vlag gehesen, onmiddellijk ge volgd door het halfstok hijsen der vlaggen, het nijgen der talloze vaan dels en het spelen van „The Last Post" waarna twee minuten stilte in acht werden genomen. Toen gingen de vlaggen opnieuw hóóg in de mast en volgde een indrukwekkende bloe menhulde, groter dan in vorige jaren, geopend door de kranslegging na mens de „The Kings Own Scottish Borderers" door de burgemeester van Vlissingen, door het gemeentebestuur, door de heer A. Schout naméns de provincie, door Nederlandse en geal lieerde burgerlijke en militaire auto riteiten, door Vlissingse verenigingen, organisaties en particulieren. Tot slot van deze indrukwekkende plechtig heid was er een défilé langs het mo nument en de herdenkingssteen, waaraan door allen werd deelge nomen. de heer Burm als de heer Verpalen dankten voor de onderscheiding, waaraan zij nog een propagandistisch speechje toevoegdên. De heer De Heus hield hierna een. verhandeling over enkele door de Bond bereikte resultaten, welke in teressante discussies uitlokte. Even wees spreker nog op het gouden jubi leum, dat de H.K.W. volgend jaar mei hoopt te vieren. Aangezien van de rondvraag geen gebruik werd gemaakt, maakte de voorzitter van de gelegenheid gebruik om medewerking te vragen bij het zoeken van propagandisten bij de le denwervingsactie. Voor morgen, dinsdag 5 november, gelden in de provincie Zeeland de vol gende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 1.28 en 13.38 uur, te Ter- neuzen om 1.01 en 13.15 uur en te Vlissingen om 0.31 en 12.45 uur. (Advertentie) Omdat vier weken geleden bij de fruitwandeltochten in Kapelle vele deelnemers verstek moesten laten gaan tengevolge van de toen heer sende A-griep werden zaterdag door de wandelsportvereniging Kruiningen wederom zgn. fruitwandeltochten in Kapelle georganiseerd. Het zat de organisatoren echter weer niet mee, want juist in de tijd dat de deelnemers naar Kapelle moesten komen, waren de weersom standigheden wel erg slecht en dat heeft ongetwijfeld velen weerhouden om deel te nemen. Start en finish van deze tochten waren in hotel De Zwaan. De afstan den waren 10, 15 en 20 km. BENOEMING Bij beschikking van de minister van o. k. en w. is voor het tijdvak van 1 september 1957 tot en met 31 augus tus 1958 benoemd tot leraar in tijde lijke dienst aan de r.h.b.s en de daar aan verbonden r.m.s.v.m. alhier, de heer J. F. Wagener, wonende te Zou- telande. U.V.V. OPPASDIENST Gezien de dringende behoefte bij afwezigheid kinderen goed verzorgd thuis te laten, heeft de U.V.V. sinds kort een oppasdienst georganiseerd, waarvan men tegen kleine vergoeding gebruik kan maken. Onder leiding van de diocesaan- bestuurder, Adrie Schrama, werd in „de Landbouw" een goedbezochte ouderavond door de kajotters gege ven. De heer Schrama heeft op pak kende wijze een toelichting gegeven op de toespraak, welke de Paus hield op de wereld-kajottersdag deze zo mer. Diverse vragen werden later door de heer Schrama beantwoord. De bijeenkomst werd ook bijgewoond door een kajotter van de Philippijnen, die naar Nederland is gekomen om na te gaan hoe de K.A.J. in Nederland werkt. De heer M. Melker is bij gelegen heid van zijn 40-jarig lidmaatschap van de H.K.W. vanwege de organi satie, onderscheiden. Het bestuur der plaatselijke afdeling heeft zich naar de woning van de jubilaris begeven, waar de heer A. Hoogesteger, voor zitter der afdeling, na een korte zeer waarderende toespraak, de heer Mel ker het gouden bonds-insigne op speldde. Spreker memoreerde de toe wijding waarmee de jubilaris de be langen van de bond voorstaat, en hoe hij tijdens zijn verblijf te Vlissingen, daar een afdeling hielp oprichten. Namens de afdeling Goes waren er ook nog geschenken en voor mevr. Melker bloemen. De geestelijk advi seur. kapelaan van Stee, complimen teerde de heer Melker eveneens en tenslotte bracht laatstgenoemde zijn dank voor een en ander onder woor den. Kruiningen N.C.V.B. De afdeling Kruiningen van de N.C. V.B. kwam bijeen in het Dorpshuis, onder leiding van de presidente, mevr. A. Ligthart Schenk-van Zijtveld Als spreker trad op de bekende schrij ver, de heer J. W. Ooms te Soest, met het onderwerp: „Hoe en waarom schrijven wij boeken?", een boeiend onderwerp, dat met grote aandacht werd gevolgd. Yerseke BROMFIETSER HAD ONGELUK De bromfietsberijder K. P. H. van hier maakte zaterdagmiddag op de rijksweg bij Kapelle wel een heel le lijke val met zijn bromfiets. Hij werd aangereden door een personenauto, bestuurd door mevr. R. M. uit Hans- weert, Het mag een wonder genoemd worden dat hij er afkwam met kneu zingen en een vernielde bromfiets. Dit ongeval gebeurde bij de Smok- kelhoek te Kapelle, toen daar uit de richting Schore op de rijksweg de auto kwam en ook de brommer. De laatste wilde op dit punt linksaf slaan naar de zeedijk. Hij lette niet vol doende op het snelverkeer en mevr. R. M. kon een botsing niet meer ver mijden. Dokter ter Haar van Bieze- linge verleende de eerste hulp en liet de bromfietsberijder naar zijn woning vervoeren. (Van onze verslaggever). „In de verpleging is het van zeer groot belang, dat men enig idee krijgt van personeelsverhoudingen en dat men tracht alle problemen op te los sen, door met elkaar van gedachten te wisselen. Er wordt dan een be grip geboren om iets voor elkaar te doen", aldus de heer C. de Bruyn uit Den Haag tijdens de vergadering der afdeling Vrederust van de Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel. Spreker constateerde in de verple ging een grote nood. die alleen ver holpen kan worden als de mens in christelijke zin tegenover zijn mede mens staat. De heer de Bruyn' stipte het grote tekort aan verpleegsters en verple gers aan. „Er zijn", zo zeide hij, „momenteel al 6000 open plaatsen. Men moet trachten de verplegenden te houden en daarvoor is begrip van de zijde van de werkgever en van de werknemer nodig. Merkwaardig is, dat daar, waar een goede opleiding bestaat, het tekort veel minder groot is. Ook de promotie en secundaire arbeidsvoorwaarden spelen een be langrijke rol bij het houden van ver plegend personeel". De heer de Bruyn brak op deze avond een lans voor de organisatie. „Nog te veel verplegenden staan aan In de Zeeuwse handbalcompetitie geeft Hellas zowel bij de dames als bij de heren op het ogenblik de toon aan. Bij de heren behielden de Goe- senaren ongeslagen en zonder ver- liespunten de leiding, doordat zij EMM 2 met een 8-3 nederlaag naar Middelburg - terug stuurden. Sios 2 bleef op eigen veld baas over Mara thon 3 (9-7), doch Walcheren moest in het bezoekende Volharding de meerdere erkennen (6-9). Hierdoor luidt de stand als volgt: Hellas 510; EMM 2 34; Sios 2 4—4; Marathon 3 22; Volharding 22; Walcheren 32; Fortuna 2 4—2; Tonido 3 30. In de 1ste klasse dames had Hellas niet de minste moeite om zonder ver- liespunten aan de kop te blijven, want EMM werd met 8-1 geklopt. Sios en Marathon 2 scoorden elk vier maal en deelden de buit dus eerlijk. De stand is hier: Hellas 48; Zeeland Sport 2 44; Sios 3—3; EMM 2—2; Marathon 2 31; Luctor 20. de kant", zo betoogde hij. Uitvoerig ging spreker in op de taak van het Georganiseerd Overleg. Hij gaf als zijn mening, dat er een orgaan moet zijn, dat bindende be sluiten kan nemen, rechtspreken en meespreken in het groot. Tijdens deze bijeenkomst werd aan de heer C. Buytendijk wegens diens vijf en twintigjarig lidmaatschap het zilveren bondsspeldje uitgereikt. Philippine ONGELUKKIGE VAL DOOR SCHRIK Door een vallend voorwerp schrok de 82-jarige mevrouw S. zodanig dat zij zo ongelukkig kwam te vallen, dat zij een arm brak. Zij moest op dok tersadvies naar het ziekenhuis ver voerd worden. Westdorpe WONINGEN NADEREN HUN VOLTOOIING Zes van de in aanbouw zijnde wo ningen in de Singel naderen hun vol- toooiiijg. Deze woningen zullen in de maand november betrokken kunnen worden. De vier andere nieuwe wo ningen in de Singel zullen korte tijd daarna in gebruik worden genomen. ZILVEREN EREMEDAILLE. Aan de heer P. W. d'Hondt, alhier, opzichter-tekenaar bij de N.V. Zeeuwsch Vlaamse Tramweg Maat schappij is toegekend de eremedaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. St.-Jansteen GEEN GEVOLG AAN MINISTERIEEL VERZOEK. De raad van onze gemeente komt morgen om 2 uur bijeen. Op de agenda staat o.m. het voorstel van b. en w. om te persisteren bij het op 25 juli jl. genomen besluit, inzake de salarisverordening voor het secreta- riepersoneel en dus geen gevolg te geven aan het verzoek van de minis ter van Binnenlandse Zaken om de verordening in overeenstemming te brengen met zijn richtlijnen. Verder zal er een voorstel worden behandeld met betrekking tot een door „Steen Vooruit" te organiseren St. Nicolaasfeest. Graauw ALWEER EEN AANRIJDING Op het gevaarlijke kruispunt op het Dorpsplein had alweer een aanrijding plaats, nu tussen een bromfiets en een wielrijder. De bromfietsster kwam uit de Dorpsstraat en reed richting Achtereind, de fietser kwam uit de Achtereind straat en wilde de Dorpsstraat in. De botsing liep ge lukkig goed af. Beiden kwamen met de schrik vrij. Ondanks de vele waarschuwings borden heeft men zich nog niet aan gepast aan de gewijzigde omstandig heden en gebeuren daar telkens weer aanrijdingen en botsingen. Kloostersande KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING Donderdag 31 oktober werd de heer P. F. Lemsen 80 jaar. Hij werd daar bij wel zeer verrast toen de burge meester hem in de voormiddag kwam mededelen dat hij de onderscheiding met de Eremedaille in goud, verbon den aan de Orde van Oranje Nassau, ontvangen zou, dit om zijn ruim veer tigjarige staat van dienst bij het Ca- lamiteuze Waterschap Walzoorden. De heer Lemsen is op 23 augustus 1917 benoemd tot gezworene van het calamiteuze Waterschap Walzoorden, welke functie hij uitoefende tot au gustus 1924, waarop hij hoogste auto riteit in hetzelfde waterschap werd. Men benoemde hem tot dijkgraaf het geen hij is geweest tot zijn 70e ver jaardag. De heer Lemsen was vanaf septem ber 1917 tot november 1927 lid van de Dijkraad van de Waterkering van het Calamiteuze Waterschap Walzoorden en van december 1927 tot november 1947 bestuurslid van voornoemde wa terkering, aangezien hij toen als 70- jarige moest aftreden als bestuurslid werd hij wederom gekozen tot lid van de Dijkraad, hetgeen hij thans nog is. Vooral op poldergebied heeft hij dus een welbesteed leven achter de rug en ondanks zijn hoge leeftijd is hij nog steeds actief en mist hij geen enkele bijeenkomst van de dijkraad, terwijl hij steeds vol belangstelling is voor hetgeen er omgaat in de polder en bij de waterkering. H. A. A. Baron Collot d'Escury, voorzitter van de Waterkering com plimenteerde de heer Lemsen en dankte hem voor het vele en goede werk dat hij in de afgelopen 40 jaar zowel voor het Waterschap als voor de Waterkering heeft verricht, terwijl de burgemeester dit deed namens de gemeenschap. IJsendijke VOOR DE RADIO De populaire accordeonvereniging „Flandria" is zaterdag voor de KRO opgetreden. Onder leiding van de di rigent Jasper Anthonisse werden vier nummers gespeeld. Het bestuur van de vereniging deel de ons mee dat ook Studio Gent con tact opgenomen had met Flandria. (Van onze verslaggever). Een door de regen doorweekt par cours en de tot storm aanwakkerende wind hebben de vijfde internationale jaarmarktcross te Stabroek gemaakt tot een der zwaarste, ooit in België gelopen. De Belg Herman is tenslotte als grote overwinnaar te voorschijn ge komen, maar voordat hij uit handen van graaf van Moretus het fraaie herinneringsschild in ontvangst kon nemen, waren er heel wat moeilijk heden te overwinnen geweest. Direct na de start nam de Belg Jouet de leiding van de ruim honderd gestarte atleten. Hij kreeg evenwel gezelschap van zijn landgenoten Her man, van Hoof en Hanswijk, terwijl de Middelburger Cujé in dit gezel schap Nederland vertegenwoordigde. Cujé heeft dit voortreffelijk gedaan en eindigde als derde, nadat Herman en Jouet hem waren voorgegaan. De Nederlandse crosskampioen, de Ettenaar Roovers, aanvankelijk wat naar achteren gezakt, kon .geen aan sluiting met de kop meer krijgen en eindigde als elfde op de zeventiende plaats, gevolgd door zijn clubgenoot Perdaems. terwijl de AAC-er van Zeeland 19e werd. Bij de junioren, de toekomstige kampioenen zagen we de Scholieren kampioen van België, de Mechelaar van Heek aan het werk, die ook hier zijn klasse toonde en met ruime voor sprong finishte. De enige Nederlandse deelnemer in deze klasse J. Piasmans, werd goede elfde. Bij de scholieren was het de Hul stenaar Biesbroeck die in de voorste gelederen streed en als vijfde eindig de, terwijl het THOR-lid H. Malipaard tiende werd. Bij de Kadetten was het de Berge- naar J. van de Watering die de Ne derlandse kleuren hoog hield, door als vierde te eindigen. Hét Excelsior '55- lid W. Rikken werd hier zesde. (Advertentie) er» pijn weg* wrijven met AXEL Het Centrum 8 uur: De man met de wassen beelden. DE KLINGE Zaal P. Metz 7,30 uur: Revue de 3 Charels. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: De man in de regenjas. OOSTBURG Ledel 8 uur: 08/15 het einde. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Van het moederschap verstoken. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Gaby. Duel HULST Bioscoopgebouw 8 uur: in de zon. NIEUW-NAMEN Parochiehuis <.30 uur: De klokken van Nagasaki; 3 uur: Kinderfilm. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: En gelen zonder vleugels. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Vrijgezel m de val. Afgezien I van het Del stellingen, I één stuk ail althans voel Een van de;l ting geweest, I besloten tot el wat de afsluitl de betreft, ml door een onal instantie, of al schelde wel il heid, voor de| watervoorzien kan worden i noordelijk enl IA 35) „Natuurlijk moeilijheid wai moet ik er me; moet ik mijn rr hij het, dacht i woordde niet d het waarschijnl J.R. het hun zonder parachu uitspringen, als De zaak was diger dan ik kelde theorieën mers geen sprs zijn verstand g lip, die meer kwam misschi plaats. J.R. v: het belangrijks ning dat het g of het nu in h tenschap, of va leen maar van deed allemaal dacht ik, Ton vroeg het! Ph wachting aan. poging om do< luidsmuur te k het jou vraagt lijk. Dat vorm

de Stem | 1957 | | pagina 2