k/atü In Sprundel krijgt men les op de gang Mensen en e%Luzen STALINOL Morgen weer tal van spannende hockey-duels dodend geneesmiddel Conflict tandartsen en fondsen ten einde DE DRAAIENDE SCHIJF Drie weken kasteelheer kauw Uitbreiding huishoudschool harde noodzaak Greep uit de maandbladen 7)/7/nP^ere huid? Opheldering? Dossier.... Vooronderzoek De propaganda was niet tevergeefs Drie soorten sneeuwmensen 13 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 31 OKTOBER 1957 13 De zeven hoofdzonden Aantal onbevoegden bij onderwijs weer gestegen Voetbal - ook straks Hopeloze situatie Het boek van nu Roeping Aristo Mijnhard P Gezinszalf+ Kroniek van K. en K. X Monsterproces in Parijs Vóórdat een aanvang met de eerste ronde van de talrijke bekerwedstrijden wordt geno men, treden de hockeyclubs nog éénmaal binnen de krijtlijnen en voor zondag is dan ook weer een lijvig programma vast gesteld. In diverse afdelingen begint nu te kening in de strijd te komen, maar er is pas één derde van de competitie afgespeeld en er kan nog veel gebeu ren. Bij de afsluiting van dit competitie gedeelte valt nu reeds met zekerheid te voorspellen, dat Venlo, Breda, Push II cn Tilburg V in de respectie velijke afdelingen een rol van beteke nis zullen spelen. Bij de dames ligt de zaak niet zo eenvoudig, want op alle fronten zijn er enige gegadigden voor de bovenste plaats en daar zal ,,het stuivertje verwisselen" aan de orde van de dag zijn. Ook in de beruchte hoeken, waar de klappen vallen, zitten nog zoveel kandidaten, dat enige prognose in die richting de bekende slag in de lucht zou betekenen. Heren le klasse. Op het Sportpark ,,Ginneken" moet Zwart-Wit de strijd met H.T.C.C. aanbinden. Ogenschijn lijk ligt een nederlaag voor de Zwart- Witten in de lijn der verwachtingen, maar nog altijd vrezen „de raven" die ontmoeting tegen de thuisclub, omdat Zwart Wits spel hen niet be paald „ligt". In technisch opzicht zul len de gasten hun tegenstanders naar de kroon steken, maar het defensie- blok der thuisclub is zeer hecht en wie weet wordt het weer een punten verdeling Bij Bouvigne gaat Push met E.M. H.C. duelleren. Een duel, dat wij met belangstelling tegemoet zien, omdat het tijd wordt, dat de thuisclub winst punten gaat vergaren. Nu is het niet uitgesloten, dat de groen-witten deze Het muzikale leven van Kurt Weill, die in 1950 het tijdelijke met het eeuwige verwisselde en die in samen werking met de tekstdichter Bert Brecht de vertolker bij uitstek was van de zelfkant der maatschappij tus sen de twee wereldoorlogen, is nu niet direct geschikt om aan de jeugd, bij welke de ouderen altijd toch graag enig idealisme willen zien, voor te zetten. Men moet wel enige gave des onderscheids verworven hebben wil men zijn werk zonder schade onder gaan. Doch heeft men deze, dan kan men terecht respect hebben voor zijn bijzondere en zeer persoonlijke melo dische begaafdheid, die vertwfeling en pessimisme zo charmant op toon weet te' zetten, dat men er inderdaad een esthetisch genoegen aan beleeft. ..Die Sieben Todsünden" uitgebracht door Philips onder no. A 07186 L. waarin Weill's echtgenote. Lotte Lenya, de hoofdrol zing en hoe is daarvoor wederom een bewijs. Gevat tussen een kort voorspel en een korte finale worden de zeven hoofdzonden ten tonele gevoerd door Lotte Lenya als Anna, die moet gaan werken om haar familie - gerepresen teerd door een mannenkwartet in staat te stellen een eigen huis te bouwen. Wat Anna meemaakt tijdens hsar rondreis in zeven steden en de schijnheilige raadgevingen van de fa milie worden niet alleen verteld in de tekst, die er niet om liegt, doch 't wordt muzikaal opgediend, zonder enig compromis, op een wijze, die mikt op rechtlijnig resultaat en met als enig doel te vertellen, dat de we reld een rotzooi is. Vol van door de jazz geboden mogelijkheden, pakken de ritmen, met melodieën, die ge makkelijk in het gehoor liggen. Uiter mate knap, zoals ook de duivel knap is. Men gebruikt verschillende melo dieën van Weill ook als muziek voor gezellige liedjes op gezellige avond jes voor jongens en meisjes. Het is dan echter allemaal wel heel sterk anders. Het is dan allemaal erg lief; er zitten dan geen nageltjes meer van binnen. Wie die nageltjes wil voelen, luistere naar Lotte Lenya. Niet met nageltjes, maar met klau wen teistert zij een maatschappij, die ongetwijfeld bestaat, maar die geluk kig niet de enige is, al heeft de com munistische Weill nooit een andere willen zien. Bij aankoop kijke men wel even uit; bij het exemplaar dat in het bezit is van schrijver zijn anderhalve song op de tweede kant voor de saffier niet te bereiken vermoedelijk wegens een constructiefout. Een hinderlijke tik vertoont Philips A 00388 L waarop Granados' Spaanse Dansen zijn samengebracht, gespeeld door de pianist Eduardo del Pueyo, muziek van de goede sport, die hoe goed ook gebracht toch niet in staat is de aandacht langdurig vast te hou den. Het samenbrengen van veel ver scheiden stukken (gewoonlijk ook met te korte pauzen) op éénlangspeel plaat heeft toch dikwijls wel zijn na delen. kans gaan uitbuiten, omdat ook zij over een hechte defensie beschikken, maar eveneens een voorhoede heb ben, waarin het verrassend element aanwezig is en dat zou wel eens een verrassing" voor de Eindhovense verdediging kunnen betekenen Venlo's leidende positie zal onaan getast blijven, omdat o.i. M.O.P. geen kans op enig succes bij de Venlona- ren heeft. Tilburg zal veel moeite hebben om zich het bezoekende H.M.H.C. van het lijf te houden. Dames. Breda gaat een bezoek aan s-Hertogenbosch afsteken. Indien de blauwtjes haar tegenstandster, die dit seizoen tot de zwakke clubs behoort, niet onderschatten, dan komen zij met de volle buit naar de Baronie- stad terug. Push staat voor een zwaardere taak in Eindhoven in haar duel tegen E.M.H.C., dat de weg naar herstel Het Centraal Bur. voor de Statis tiek heeft gegevens gepubliceerd om trent het aantal bevoegd en onbe voegd gegeven lessen in de wettelijk verplichte vakken bij het dag-VHMO op 15 september 1957, Van alle wekelijkse lessen in de wettelijk verplichte vakken werd 21,2% onbevoegd gegeven tegen 18,8% een jaar tevoren. De hoogste percentages treft men aan bij de vakken Frans (39%), biologie.(31%), Duits (28%), wiskunde (27%), Engels en Nederlands (elk 26%). Bij de gymnasia is de situatie het gunstigst (12% onbevoegd gegeven lessen), daarna komen achtereenvol gens de lycea (21%), de H.B.S.'en (24%). de middelbare scholen voor meisjes (27%), en de handelsdag scholen (29%). Wegens gemis aan docenten en lo kalen konden resp. 1.652 en 426 les sen niet gegeven worden. blijft volgen. De groen-witten be schikken weliswaar over een homo gene ploeg, doch de produktiviteit blijft nog steeds onder de maat. Met een draw zal zij dan ook dik tevre den kunnen zijn. Oranje Zwart zal haar duel op ei gen bodem tegen Forward met een zege afsluiten. De rode lantaarn-strijd tussen de Venlose ploegen, Venlo en Venlo Girls kan in een puntenverdeling eindigen. Het overige programma luidt: Promotieklasse A: Eindhoven-Mid delburg (3); 's-Bosch-Breda (2); Forward-Oranje Zwart (3); M.O.P. II -H.T.C.C. II (1). 2e klasse A: Push II-Rapide (1); Tilburg in-Breda II (2)Zwart Wit II Warande (1); Liberty-D.E.S. (3). 3e klasse A: Zw. Wit Ill-Push III (2); Breda III-Tilburg V (2); Peli- kaan-Forward II (1); Tempo-Cadet ten (1). 3e klasse B: Keep Fit II-Waal- wijk (1). Dames. Promotieklasse A: Oirschot -M.E.P. (1); Breda II-Tilburg (2); M.O.P.-Were Dl (3). 2e klasse A: H.O.C.O.-Tilburg II (3) Pelikaan-Forward II (1); Tempo-We re Di II (2). 3e klasse A: Push III-M'burg (2); Tilburg III-Breda III (2)Forward Hl-Waalwijk II (2); Liberty-D.E.S. (1). (Advertentie) Een plaag voor de predikant en voor wie naar hem luisteren. Dal hoesten is niet nodig als U tijdig een doosje Potter's Linia koopt. Een prima middel tegen hoest en keelpijn. Voorkomt be smetting. Bij alle Apoth. en Drog. 55 cent per doosje. Bij zware verkoudheid, bronchi- tis of catarrh neem dan Potter's J Catarrh Pastilles, per doos ft 1 10 De rode pastilles met de snelle i Werking. i '.mp. Fa, H. ten HERKEL HILVERSUM Twee zwervers, die als koningen' geleefd hebben in het kasteel van een graaf nabij Parijs, zaten vanavond in afzonderlijke cellen en leefden van een dieet, dat' hoofdzakelijk uit brood en zwarte koffie bestond. Zij ver klaarden bij hun aanhouding, dat zy elke kamer van het kasteel hadden afgespeurd en de wijnkelder hadden leeggemaakt. Er was echter één vertrek dat zij hadden overgeslagen: de badkamer, want toen zij gearresteerd werden, zagen zij zo zwart als roet en het eer ste, dat de politie deed, was zorgen voor een goede afschrobbing. De zwervers hebben van al het goe de, dat het leven hen bood, geduren de drie weken in het kasteel van de Italiaanse graaf Guido Biovene Porto genoten. Dit slot bevindt zich in de rijke Parijse voorstad Neuilly. Vol gens de politie waren beide boeven gespecialiseerd in het plunderen van verlaten villa's en kastelen. Zij maak. ten gebruik van poken om de deuren open te breken. Zij verzamelden er steeds een rijke buit: wasmachines, radio's, linnen en kleren, om te verkopen aan twijfel achtige Noordafrikaanse helers. Het was echter hun eigenaardige literaire smaak, die de zwervers in de val deed lopen. Zij leenden" namelijk boeken ter waarde van 140.000 fr. en boden twee kostbare Nederlandse schilderijen en aardewerk te koop aan bij een antiquair. Deze verwittigde onmiddellijk de politie. (Advertentie) Bllff fit Door te kauwen bljjft U goed in vorm. Kauwen bevordert de spijsver tering, geeft een frisse mond. Kauw Wrigley P.K. en blijf fit. Blijft voetbal ln Nederland als sport oppermachtig? Voor de naaste toekomst ziet het er in onze voetbalwereld prima uit. In 1955 waren er 342.907 geregi streerde spelers met 15.365 elf tallen in de competities. In 1924 waren dat 28.200 spelers met 429 elftallen. Dit is dus nu ruim 1000% meer spelers bij een toe name van de bevolking van 48%. Nederland is een echt voetbal land. (oiiaopiSApv) h//i*ih /i/j£/k f Deze week o.a. de eerste aflevering van „Een wereld voor mijn zoon" Opzienbarend en ontroerend, tegelijk schokkend en teder, is dit verhaal van een moeder die vecht voor het geluk van haar verlamde kind. In Amerika lazen miljoenen vrouwen haar bewogen relaas. Libelle Nassauplein 7 - Haarlem. (Van onze speciale verslaggever) Door de royale medewerking van diverse departementen kon er de laatste jaren zeer veel goeds tot stand worden gebracht. Er konden talrijke scholen worden gebouwd, waardoor een enorme achterstand werd ingelopen. Op dit ogenblik dreigt hier en daar de situatie echter te derailleren. Want terwijl er een intensieve propaganda wordt gevoerd om voortgezet onderwijs te volgen, doet zich het feit voor, dat de scholen het aantal aanmeldingen niet meer aan kunnen. Dit is zonder meer funest. Ik wil een typisch voor beeld geven. De belangstelling voor het huishoudonderwys is zo groot, dat de leerlingen van de Sprundelse school een leslokaal in de gang hebben ge kregen", zo sprak burgemeester P. Alberts van Rucphen enkele dagen ge leden tot de KVP-kamerleden, die een bezoek aan zyn gemeente brachten. legae-catechisten hebben de vaders en moeders van de Sint Willebrordse, Sprundelse, Schijfse en Rucphense kinderen, aangespoord om de kans op dit onderwijs te aanvaarden. Welnu, de vaders en moeders zageti het nut van dit specifieke onderwijs in en zij stuurden hun kinderen naar de huis houdschool. Op dit ogenblik staat de propaganda voor de school stil, want Het is inderdaad zo. dat de actieve en idealistische mejuffrouw J. L. M. van der Horst, de directrice van de huishoudschool, voor een hopeloze si tuatie staat. "Zij heeft in de afgelopen jaren haar huishoudschool aangepre zen en zij niet alleen, want haar col door het gebrek aan ruimte is mejuf frouw van der Horst absoluut niet in staat meer kinderen op te nemen. ,,Dit is zonder meer funest", betoog de burgemeester Alberts. „En het is bovendien merkwaardig. Immers, er zijn tienduizenden en tienduizenden guldens voor het onderwijs bijeenge bracht en nu er eenmaal vaart in be gint te komen, nu de ouders over tuigd zijn (hetgeen heus niet zo ge makkelijk was), nu moeten wij tegen die ouders gaan zeggen, dat hun kin deren echt niet meer worden geaccep teerd. Het is begrijpelijk hoe de reac tie van de ouders is." Een derde vrij Mejuffrouw van der Horst karak teriseerde de toestand op de huis houdschool in één woord: „hopeloos". Zij nam l\et lesrooster en gaf als voorbeeld de II D-klas, waarin leer plichtige kinderen van twaalf en der tien jaar zitten. Deze klas heeft 's maandags les tot tien over drie. In verband met het ruimtegebrek is er dus slechts één uur van deze dag ge schrapt. De meisjes van II D hebben dinsdagmorgen vrij, ook donderdag morgen en zaterdagmorgen. Met de meisjes van I C is het al niet anders. Zij komen woensdagmorgen, donder dagmorgen, vrijdagmorgen en de ge hele zaterdag niet op school. „De reactie van de ouders kan niet anders zijn dan dat dit onderwijs niet serieus is. Hebben zij hun meisjes eens een keer nodig op een moment, dat zij geen vrij hebben dan houden zij ze toch thuis, redenerend: ,,Het zal zo erg wel niet zijn, want anders zon den de meisjes wel altijd naar school moeten.9 „Er komt van tekenen, stofversie- ring, kinderverzorigng, handenarbeid en lichamelijke opvoeding helemaal niets terecht", zei de directrice, die in totaal de beschikking heeft over zes lokalen. Er zijn echter negen klassen. Een-derde van de meisjes heeft dus altijd vrij. Reeds geruime tijd zijn er plannen om tot uitbreiding van de school te komen, maar de beroemde beste dingsbeperking schijnt een rem te zijn. Aan de inrichting van enkele noodlokalen wordt hard gewerkt, maar zij bieden geen oplossing voor de problemen. De enige oplossing is de huishoudschool eens zo groot te maken. Het bibliografisch maandblad „Het Boek van Nu" is zijn elfde jaargang begonnen met een hulde aan dr. P. H. Hitter jr., sedert de oprichting redac teur van het blad. Garmt Stuiveling geeft een treffende karakteristiek van de 75-jarige en vertelt o.a. het volgen de over diens verstrooidheid; Hij heeft ook een soort ver strooidheid, die men niet aan het klimmen der jaren mag toeschrij ven, aangezien ze in de oudste re dactievergaderingen vooral niet ge ringer was dan in de laatste tijd. Rifter is in staat om als eerste punctueel op het afgesproken uur ter plaatse te zijn; maar men weet het nooit helemaal zeker, hij kan zich ook een week vergissen. Rif- ter neemt op zich een bijdrage te leveren tegeneen bepaalde datum en prompt op tijd ligt de kopij in het karakteristieke handschrift ter drukkerij. -Behalve de uitzonder lijke keren dat er niets komt en heel de afspraak vergeten blijkt. Zowel Gerard van Eekeren als Top Naeff hebben redactievergaderin gen bijgewoond, waar het haast niet mogelijk was een volgend num mer in elkaar te zetten, doordat Ritter telkens opnieuw met even boeiende als omstandige plannen voor de dag kwam betreffende een kerstnummer of een Boekenweek nummer, dat nog lang niet aan de orde was. En als de rest van de re dactie de wanhoop naderde wegens dit soort onzakelijkheid, keerde Rit ter opeens tot de onmiddellijke vragen terug met een nuchter be grip, dat de anderen niet' minder trof dan de voorafgegane verbeel dingen. De gehuldigde zelf bespreekt in dit nummer uitvoerig de nieuwste Wach ter-roman van Simon Vestdijk, name lijk „De Beker van de Min". In de Kroniek van het Proza behandelt Pierre H. Dubois de eerste roman van H. van Galen Last „President Dra- makutra". Hij noemt hem zowel naar stijl als inhoud een tweeslachtig boek. C. J. E. Dinaux beoordeelt ln de Kro niek der Poëzie het werk van een groot aantal experimentelen. Nog tal van andere boekbesprekin gen completeren deze interessante en goed geïllustreerde aflevering. Uit het oktober-nummer van „Roe ping" vermelden we een verdienste lijk liefdesgedicht van Leo Herberghs en opmerkelijke poëzie van de jonge Engelse dichter Danny Abse. Anton van Duinkerken schrijft opnieuw over prof. Michels, maar nu in diens hoe danigheid van hekeldichter onder het pseudoniem Keye. Het artikel is met een kleine bloemlezing gelardeerd. Lambert Tegenbosch geeft zijn in drukken weer, opgedaan bij het lezen van Greshoffs „Volière". Gabriël Smit vertelt geestig en gevoelig van een ontmoeting"met' Jozef - Cantré, terwijl Louis d-e.-Bourbon aandacht vraagt voor het merkwaardige leven- vol-contrasten van zijn vriend Ernst Krauss. In de augustus-september-afleve- ring van het algemeen cultureel maandblad„Aristo-" begint Ernest Beaumont, professor aan de universi teit van Southampton, een studie over Coventry Patmore, dichter van de echtelijke liefde. Het is een gedegen bijdrage, die naar het vervolg doet verlangen. Wouter Lutkie geeft een kleine keur (Advertentie) wonder van geneeskracht bij allerlei huidaandoeningen uit een serie humoristische dieren gedichten van Uriel Birnbaum. Ze be wijst de veelzijdigheid van deze grote kunstenaar. Henri Miguet geeft in. teressante indrukken van een reis door Frankrijk. Wim Zaal haalt de jeugdige veelbelovende Vlaamse dich ter Albert Roels voor het voetlicht. Henk van Gelre reageert op reacties van zijn mede-redacteur L. A. v. d. Linden, waarna de hoofdredacteur reacties in de derde macht geeft. Met nog enkele belangwekkende vertalin gen en aanhalingen wederom een zeer gevarieerde aflevering. Uit de augustus-aflevering van de Kroniek van Kunst en Kuituur rele veren we een beschouwing van Hans Redeker over het zelfportret. Het is de inleiding tot de catalogus van de tentoonstelling „Oog in oog", welke te Kampen is gehouden. Naar aanlei ding van Robert Musils „Tagebü- cher" beziet L. Kunz het dagboek als kunstvorm. M. Mok bespreekt be knopt maar toch indringend een aan tal nieuwe Nederlandse dichtbundels. J. Wolkers draagt verzen bij. Het blad is als altijd zeer fraai ver lucht. o.a. met een aantal foto's van beeldhouwers in hun atelier. Het om slag bevat een portret van de acteur en regisseur Cor Hermus, geschilderd door Bob Buys. WILLEM v. d. VELDEN (Advertentie) Uitzending elke zoterdagavond 9.45 uur, ovor Hilversum II (298 m.). Schrijf in elk der tien vakjes een 1 of 2 of 3. Optellen. Plak dit formulier op ge frankeerde briefkaart met 50 cent extra orto op adreszijde. Inzenden aam Klaver 'er, Hilversum. Wekelijks prijzen tot een ,n totale waarde v. minstens IU.UUUi* Alle cijfer» opgeteld Radio-octie in samenwerking met en ten bate van St. „Prins Bernhardfonds",St. „Het Nederl. Blindenwezen", Ned. Ver. Sociale Zorg voor Minder-Validen „AVO" en St. „Ned. Org. voor Intern. Bijstand". Goed gekeurd bij besl. v.d. Min. v. Justitie d.d. 27-8-1957 no. 1026/257. ie lama Poenjabaira, opperpriester van het klooster van de Dalai Lama te Katmandoe, die vier maanden lang opsporingen naar de afschuwelijke Sneeuwmens heeft gedaan en zoveel mogelijk inlichtingen heeft trachten in te winnen, heeft verklaard dat er drie soorten van Jeti's zijn: de Nial- mo, de Rimi en Raksi Bompo. De Nialmo's zijn 4 tot 5 meter groot (niet minder 1), zijn vleeseters en leven in groepen. Hun hoofd is kegelvormig en meet boven de wenkbrouwen 30 centimeter. Zij leven op een hoogte van 4.000 meter. Zij zijn niet afkerig van mensenvlees (brrr De Rini's zijn 2 tot 2,60 m groot. Zij leven in de streken van 3 tot 4.000 meter hoogte, zijn vlees- en plantenetend. Men treft ze vooral aan in het Baroen-dal, in de Everestketen. De Raksi Bompo's zijn een veel kleinere soort, niet gro- eters. Da lama heeft verklaard, dat, eters. La lama heeft verklaard, dat, indien de regering het hem toestaat hij er stellig in zal slagen een ,Jeti" te vangen of te doden. De naailessen ivorden aan de verschillende klassen op de gang ge- geven. Er is elders immers geen ruimte! Het college van bindend adviseurs inzake het ziekenfondshonorarium voor de tandartsen heeft uitspraak gedaan inzake het conflict, dat ge rezen is tussen d i tandartsen en de ziekenfondsen over het tandartsen honorarium. De tarieven, aldus dit college, die nen te worden vastgesteld op een grondslag van f 0,27 per verrichtings minuut. Van de zijde der tandartsen was destijds berekend, dat het ho norarium 34,07 cent per verrichtings minuut diende te zijn, terwijl de con clusie uit de rapporten van de zijde der ziekenfondsorganisaties luidde dat met 21,5 cent per verrichtings^ minuut diende te worden volstaan Het bedrag van 27 cent, zoals dat nu is vastgesteld, ligt dus iets bene den het gemiddelde van deze beide bedragen. Naar wij van de zijde van het ge- meenschappelijk overleg van zieken- fondsorganisaties vernemen, vloeiden de zeer uiteenlopende conclusies van tandartsen en ziekenfondsen voort uit de omstandigheid, dat de tandartsen aanvankelijk er van uitgingen, dat het jaarinkomen in 1500 verrichtings- uren moest worden verworven, ter wijl de ziekenfondserganisaties aan vankelijk hiervoor 2000 verrichtings uren verlangden. Het college van adviseurs heeft het aantal verrichtingsuren op 1800 vast gesteld. Dit verklaart tevens, dat de uitslag, in centen per verrichtings minuut uitgedrukt, ongeveer het mid den houdt tussen de wederzijdse standpunten. Het bindend advies geldt voor een overeenkomst tussen de tandartsen en de ziekenfondsen voor het resterende deel van 1957 en voor het jaar 1958. (Advertentie) Babyderm-zeep (Van onze Parijse corrspondent) Het is te danken aan de oplettendheid van een hospitaaldokter in Niort, dat het dodende ge neesmiddel „Stalinon" in 1954 geen duizenden doden heeft geëist. Deze geneesheer-directeur van het hospitaal liet de bom barsten door naar de algemene inspectie der apothekers te schrij ven: „Drie vrouwen, voor een eenvoudig abces verzorgd met Stalinon F. zijn plotseling overle den." Het antwoord was duidelijk: „Wij verzoeken u geen toestemming te verlenen voor de ter aarde bestelling." Daarna kwam heel Frankrijk in beweging. Het laboratorium Feuillet in Saint-Mendé, dat het dodende geneesmiddel vervaardigde kreeg op dracht de aanmaak stop te zetten, geen enkel ge neesmiddel meer af te le veren en de afnemers te waarschuwen. Telegra fisch werden alle apothe kers en artsen gewaar schuwd. Pers, radio en televisie waarschuwden eenieder maar nog altijd werd de vreselijke lijst 'langer. Eén dode in Brest, twee in Versailles, drie in Chartres, vier in Annecy, vijf in Cambrai, enkele tientallen in Parijs en toen de trieste balans kon wor den afgesloten bleek Stali non F 102 doden te heb ben geëist. Pas maanden later bleek bovendien, dat ongeveer drie honderd personen hun leven lang ongelukkig zouden blijven omdat ze vertrouwen had den gehad in een Frans geneesmiddel tegen steen puisten en zweren. De meeste dezer ongelukki- gen zijn geheel of ten dele verlamd. Onder leiding van de do- miné Zurcher, ook één der slachtoffers, vormden ze een vereniging, die than* dri« miljard scha devergoeding eist. Hierbij moeten nog de enorme be dragen worden gevoegd, geëist door de nabestaan den van de dodelijke slachtoffers. De artsen, die nimmer Stalinon hadden voorge schreven mochten zich gelukkig prijzen, -want ve len hunner ambtsbroe ders, die vertrouwen had den in het dodende ge neesmiddel, waren later genoodzaakt hun deuren te sluiten en elders opnieuw te beginnen. Intussen vroeg men zich af, hoe een dergelijk dra ma mogelijk was. Werden niet alle geneesmiddelen .onderzocht door een tech nische commissie van het ministerie voor gezond heid, bestaancTe uit artsen en apothekers? Hadden de heren zonder' diepgaand onderzoek hun goedkeu ring verleend aan het ge neesmiddel? Of waren er in het laboratorium slor digheden begaan? Zat er inderdaad rattenkruid in de pillen? Er werden tien tallen vragen gesteld, die totnogtoe niet afdoende zijn beantwoord. Voor de Zestiende Ka mer hebben de deskundi gen thans een dossier sa mengesteld, dat 350 kg weegt. De akte van be schuldiging telt 800 blad zijden. Het proces, dat de zer dagen een aanvang zal nemen zal drie tot vier weken duren en worden bijgewoond door vertegen woordigers van de Franse en de buitenlandse pers. De inzet is niet alleen de eis tot schadevergoeding aan nabestaanden en ver minkten, waarvoor een grote verzekeringsmaat schappij zal moeten op draaien. Het betreft ook niet alleen de veroordeling van dr. Feuillet de uit vinder van het op lood- en oliebas'- bereide genees middel, die terecht zal staan wegens het veroor zaken van dood door schuld. Zelfs de aanklacht tegen de commerciële di recteur van het laborato rium. Henri Genet,die niet bevoegden in dienst zou hebben genomen, is in feite maar bijzaak. Hoofd zaken zijn er slechts drie: krijgen de slachtoffers en hun nabestaanden een re delijke schadevergoeding; hoe kon een dergelijke vergissing plaats hebben; heeft de betrokken rege ringsinstantie het genees middel tevoren inderdaad onderzocht of werd de goedkeuring te gemakke lijk verleend? De gerechtelijke instan ties willen de waarheid opdiepen. Het vooronderzoek, dat drie jaren heeft geduurd kostte ongeveer twintig miljoen Fr. frs. Men heeft zelfs Stalinon F. toege diend aan muizen en rat ten en de gedragingen van deze dieren vastgelegd op de film. Deze (korte) rol prent is zo afschuwelijk, dat ze tijdens de rechts zitting slechts gedraaid mag worden achter geslo ten deuren. De drie honderd ver minkten hebben een vrese lijke periode achter de rug en vele zullen nim mer geheel herstellen. De 102 doden zijn een ver schrikkelijke dood gestor ven. De eerste tekenen waren steeds ernstige hoofdpijnen, braken en een verlaging van de tempera tuur. Daarna kwamen de patiënten in een soort de- lirium, dat met een plot selinge dood eindigde. Bjj de lijkschouwing bleek dan, dat de slachtoffers een enorm gezwel ia de hersrnen hadden,

de Stem | 1957 | | pagina 9