o/oir c/e jci c t 7 BOURJOIS RADIO TELEVISIE RAK0NA DE GELUIDSMUUR Zwart o IPaflMaD pc.Stem Ongerustheid rond de ontwikkelingsgebieden TV-RADIO'TV'RADIO'TV' KINDERBIJSLAG 'M2 and voor nans g ZATERDAG 2 NOVEMBER 1957 3 Deze week in Het buitenland MACHTSSTRIJD IN MOSKOU Enige ontspanning rond Syrië Liturgische Kalender Algerijnse terreur Kranten op Sumatra verboden Televisie Communisten in Egypte veroordeeld floor C Bauer is de bi- liseerd. de en ou- it de cir- :en bedui den werd ital boeken de oude eken af te ag na de en kunnen ag om 5 UDIE ste winter- meenschap in studie meisje en itvoeringen ip zaterdag r aanstaan- NTO eer G. van openbare nnen in Es- ilnemers is jaar startte gaf Toon „De Prins" arvan. Vond r een matige 1 de artiest, >rd door drie ie hij met de bespeelde, op alle wa- naakt mees- ngleert met krom in vele en het pro- 2 hem schijn- vonluur t de Marijke- groot verlof on gaan, liet iet station te ïauffeur van zo vreemd, ïur op botste lingerd. Een bloeduitstor- e jongeman, ;taat te zijn, vertrekken. Ie V. echter en shock ook ng te hebben CHT christelijk g opgericht geren mevr. De repetities school met BOND oen van Ril- ehouden uit- ndarbeiders- Vele leden gekomen, en en werd ge was er voor die ook zeer Dijk 7,30 uur: j. 10 en 9 uur: pia 8 uur: Van ken. v 8 uur: Spint uur: Carnaval 08/15 't einde uur: Gaby. De zoon van 3 u.: Kalkoen- Vlaamse Opera et Witte Huls Dijk 3 en 7,30 )or mij. A. Wouters Weduwe 5,30 atrix 3 uur: 6,30 uur: Prijfi rs 6 uur: Prijs- 1,30 uur: Wild- wip. Hove 1 uur: uur: Santiago; 'assen beelden, .lieting. »ieleman 7 uur: fupia 2,30 uur: 5 en 8 uur: erstoken. 1,45 uur: Kin- en de dunne; jgenjas; 6,15 en Louis. Aug. de ",30 uur: Prijs- 5 en 8 uur: uur: Pas des )8/15 het einde. uur: De zoon ur: Gaby. Con- pon van Anna. rochiehuis 7 u.: ki; 3 uur: Kin- 50 uur: Dansen »ck 3 uur: Bin- erras 2 uur: Vlaamse Opera <e Bedelstudent. ouwburg: Het ik. Metz 7,30 uur: uur: De man pia 8 uur: Van ken. tw 8 uur: De uur: 08/15 het uur: Gaby. TWEEDE BLAD FR is in Moskou weer een rode „ster" gevallen. Maarschalk Zjoekov. die algemeen beschouwd werd als de tweede man in de Sov jet-Unie naast Kroestjev en diens ernstigste rivaal, is plotseling als minister van defensie ontslagen. Ofschoon het aanvankelijke bericht hierover heel kort en laconiek was, sloeg het direct als een bom in. Om dat er geen enkel commentaar ver strekt werd, ging heel de wereld aan het gissen, wat dit ontslag te betekenen had. Men tastte zo zeer in het duister over de achtergrond van dit ge beuren, dat er tegelijk veronder steld kon worden, dat Zjoekov pro motie ging maken en dat hij een degradatie had ondergaan. Het eer ste hield verband met vroegere ge ruchten, dat Zjoekov eerlang Boel- ganin als premier zou vervangen, terwijl de laatste Worosjilov als president zou opvolgen. In de rich ting van degradatie wees intussen niet alleen het ontslag op zichzelf, maar ook de omstandigheid, dat het bij afwezigheid uit Moskou van Zjoekov zelf en zonder mededeling van zijn eventuele nieuwe functie werd bekendgemaakt. De veronderstelling van een de gradatie won verder aan waar schijnlijkheid, toen Zjoekov bij zijn terugkomst uit Albanië te Moskou wel door militairen, maar niet door regerings. of partijfunctionarissen ontvangen werd. Intussen was het centrale comité van de communistische partij in be raad gegaan, wat zoals gewoonlijk met grote geheimzinnigheid ge paard ging. Zjoekov moet in deze eindeloze vergadering beschuldigd zijn van dictatoriale neigingen, verheerlijking van eigen persoon, het weren van de partij-invloed uit het leger en van defaitisme. Hij zou zich echter zij het tever geefs krachtig verdedigd heb ben. De zo geschapen situatie moest dan de besluiteloosheid van het co mité en het uitblijven van commu niqués verklaren. Maar Kroestjev zorgde bij dat al voor de ontspanning. Hij ver scheen dinsdag onverwacht met Boelganin en Mikojan op een re ceptie van de Turkse ambassade en vertelde daar, dat Zjoekov een nieuwe functie zou krijgen, over eenkomstig zijn ervaring en hoe danigheden. Welke functie dat zou zijn, werd er niet bijgezegd. Kroestjev vond het beter in ora keltaal verder te gaan. „Het is nu eenmaal zo, dat een cel moet sterven en een andere ervoor in de plaats komt". Dit klopte met de stijl van het verhaaltje, dat hij even tevoren in de Perzische am bassade ten beste had gegeven. Dat betrof toen drie gevangenen, die door een tunnel zouden ontsnappen, waarbij een anarchist, de grootste en de sterkste, bang werd, toen hij het eerst zou moeten gaan, in te genstelling met een nietig Joodje, dat „op democratische wijze", we. gens zijn veronderstelde ongevaar. lijkheid, tot leider was gekozen. In dit verhaal was Kroestjev volgens eigen zeggen het Joodje en de sterke anarchist moet Zjoekov zijn geweest. ^AAR los van een beeldspraak, die toch altijd min of meer mank gaat en ook goed kan dienen om meer te verhullen dan te ver klaren, mag wel worden vastge steld, dat er in de topleiding van da Sovjet-Unie weer wrijvingen en tegenstellingen aan de dag zijn gekomen. Het is een derde fase van de machtsstrijd, welke sinds Stalins dood gaande is. Eerst viel de lei der van de geheime politie Beria weg uit het driemanschap, dat hij samen met Malenkov en Molotov vormde, wat een versterking mee bracht van het leger en daarmee van Zjoekov. Vervolgens werden Malenkov en Molotov samen met Kaganowitsj en Sjepilov als anti partijmannen aan de dijk gezet, wat een overwinning betekende voor partijsecretaris Kroestjev, die deze echter goeddeels danken moest aan de steun van Zjoekov. Nu wordt de populaire Zjoekov, de veroveraar van Berlijn, op dood spoor gerangeerd ten gunste van Malinovski, een der bevrijders van Stalingrad, maar lang geen zelf standige geest als de superieure Zjoekov. Men dient dan ook te ver onderstellen, dat Zjoekov feitelijk moet wijken voor Kroestjev, omdat deze geen man naast zich kan dul den, die hem eens zou kunnen over schaduwen waarmede overigens niet is gezegd dat de keuze van een Malinovski als plaatsvervanger van Zjoekov voor Kroestjev geen gelij ke gevaren kan inhouden. Het blijft de vraag, of de positie van Kroestjev en van de commu nistische partij ten overstaan van het leger als min of meer zelfstan dige macht uiteindelijk nu ver sterkt of verzwakt zal blijken. De machtsstrijd in de Sovjet- Unie is niet uitgestreden, maar nog in gang. Van belang voor de we reld is. dat het voortbestaan van deze machtsstrijd zich openbaart op een moment, waarop de Sovjet unie op het punt scheen een oor- logsavontuur in het Midden-Oos ten uit te lokken. Zij heeft daarmee de eendracht van het Westen hersteld en ver sterkt, terwijl zij nu zelf haar ge spletenheid vertoont. 1WIEN mag wel verband leggen 1 tussen de spanningen in Mos kou en de ontspanning, die nu tus sen Turkije en Syrië aan de dag treedt. Kroestjev heeft bij zijn komst op de Turkse ambassade te Moskou volte face gemaakt ten op zichte van al zijn dreigementen, die hij kort te voren nog aan het adres van Turkije heeft geuit of liet uiten. Terwijl Gromyko in New York nog in deze agressieve stijl voortging, was het vrede en nooit meer oorlog, wat er in Moskou werd beklonken. In Syrië veranderde de stemming even snel en onverhoeds. Men wil daar nu een commissie van de Ver. Naties een onderzoek la ten instellen naar de beweerde grensincidenten met Turkije. Voorshands lijken de gebeurte nissen in Moskou voor de vrije we reld voordelig, wat niet wegneemt, dat het Westen op zijn hoede moet blijven. Zolang de machtsstrijd in het Kremlin nog onbeslist is, kan praktisch iedere uitslag daarvan voor het Westen gevaren blijven inhouden. Al was het enkel, zoals staatssecretaris Foster Dulles heeft opgemerkt, omdat binnenlandse moeilijkheden wel eens een bron zijn van buitenlandse avonturen, evengoed om de aandacht af te leiden als om de knoop binnen de eigen grenzen door te hakken. QVER de thans ingediende Alge- mene Kinderbijslagwet zullen zeker nog legio van beschouwingen verschijnen, alvorens ze werkelijk heid wordt. Beginsel en opzet van de wet, die aan de Algemene Ou derdomswet doen denken, zullen wel niet zo zeer bestreden worden. Dat kinderbijslagen een gezonde aanvulling op de inkomensvorming betekenen, betwist wel niemand meer. Ook de socialisten niet, die er vroeger zo smalend over spra ken. Het was ook al lang als een ernstige leemte gevoeld, dat alleen de loontrekkenden ervan profiteer, den. De grote groep van zelfstan digen bleef er geheel buiten, tot zeven jaar geleden een noodwet tenminste de zwak-draagkrachtigen onder hen wat ging helpen. inderdaad een noodwet, die de schrijnende ongelijkheid tussen loontrekkenden en zelfstandigen slechts ten dele verzachtte. Wat nu voorgesteld wordt, heft die on gelijkheid op. Eevenals bij de AOW wordt het gehele volk erin betrok ken. Alleen blijft voor de loontrek kenden (althans voorshands) gel den, dat ze ook voor het eerste en tweede kind bijslag krijgen. Over deze constructie is zeker het laat. ste woord nog niet gezegd. De premie, geschat op 2.2 pro cent. zal voor de helft door werk gevers en werknemers gedragen moeten worden, terwijl de pre mie voor de thans geldende kin derbijslag geheel voor rekening van ZONDAG 3 NOVEMBER. Groen. 21e zondag na Pinksteren. Credo. Prefatie van de H. Drievuldigheid. 2e gebed (in stille Missen) H. Hu- bertus. MAANDAG 4. Wit. H. Carolus Bor. romeus, 2e~ gebed H.H. Vitalis en Agricola. DINSDAG 5. Groen. Mis van de 21e zondag na Pinksteren, zonder Gloria of Credo. Gewone Prefatie. 's-Hertogenbosch: Wit. H. Odrada. Breda; Rood: H.H. Relikwieën. WOENSDAG 6. Groen. Mis van de 21e zondag na Pinksteren, zonder Gloria of Credo. DONDERDAG 7. Wit. H. Willi- brord. Credo. VRIJDAG 8. Groen. Mis van de 21e zondag na Pinksteren, zonder Gloria of Credo. 2e gebed H.H. Vier Gekroonden. Of: Rood, H.H. Vier Gekroonden. 2e gebed van de 21e zondag na Pinksteren. ZATERDAG 9. Wit. Kerkwijding van de St. Jan van Lateranen. 2e gebed (in stille Missen) H. Theo doras. Credo. de werkgever kwam. We hoorden daaromtrent al een misprijzend ge luid, omdat dit een kleine loons verlaging voor de werknemer zou kunnen betekenen. Dit dunkt ons nogal voorbarig. Tegen de tijd, dat de wet in werking treedt, kan al tijd over compensatie gesproken worden. Op zich kunnen we het begrijpen, dat het beginsel van de gedeelde premiebetaling, dat im mers ook voor pensioenen en ou derdomsuitkeringen geldt, hier doorgetrokken wordt. Een ander beginsel, wel geldend voor de AOW, ontbreekt in deze wet, het waardevast houden van de uitkering. De bedragen worden zonder meer vastgelegd, ongeacht de bewegingen van het indexcijfer. Dit zal zeker ook nog eens nader bekeken moeten worden. Tenslotte is het ook nog de vraag of een meerderheid in de Tweede Kamer er niet de voorkeur aan zal geven een voorziening voor wedu wen en wezen zo hard en bit ter nodig prioriteit te verlenen. Met dat al is er toch een nieuwe stap gezet naar de uitbouw van Nederlands sociale verzekering. We dienen wel te beseffen,- dat dit al les slechts gedragen kan worden door de fundering van een solide welvaart. (Advertentie) Houdt de winter uit handen en voeten. (Advertentie) Van 1 januari tot 30 oktober 1957 zijn in Frankrijk meer dan 550 Alge rijnen door politieke tegenstanders gedood en 2.200 gewond. In 1956 was het dodencijfer 70. De garnizoenscommandant van Pe- matang Siantar, op Sumatra, kapitein Mardjans, heeft medegedeeld, dat dichtbij de stad een klein gevecht is geleverd tussen een militaire pa trouille en een bende opstandelin gen. Deze laatsten werden na een gevecht van enkele minuten terugge slagen. In Medan heeft de militaire com mandant van Noord-Sumatra voor twee dagen een verschijningsverbod opgelegd aan vier plaatselijke dagbla. den wegens het publiceren van be richten over militaire aangelegenhe den zonder de vereiste toestemming (Advertentie) PARFUM EAU DE COLOGNE POUDRE MUIZEIS Aangezien muizen duive- eieren plegen op te eten hou den duiven niet van muizen. De autoriteiten van Haddon- field, die leden onder een ge weldige invasie van duiven, herinnerden zich deze waar heid en plaatsten dus enkele honderden rubbermuizen op de meest belaagde plaatsen. Onmiddellijk waren de duiven verdwenen. Thans heeft het gemeentebestuur van een na burige stad een woedende brief geschreven met de vraag of ze in Haddonfield niets an ders weten. Alle duiven zijn nu namelijk daar neergestre ken. PARFUMS - PARIS In de zogenaamde ontwikkelings gebieden in ons land heerst grote on gerustheid over de toekomst van het maatschappelijk werk in deze gebie den. Dit wordt opgemerkt in het voor lopig verslag van de Tweede Kamer over de begroting van Maatschappe lijk Werk. De leden, die deze opmerking ma ken, schrijven de ongerustheid toe aan de drastische vermindering van de gelden, die in totaal voor 't maat schappelijk werk in deze gebieden op de begroting beschikbaar zijn. De ze vermindering, aldus vele leden, zal ongetwijfeld een groot aantal activi teiten lamleggen en dat in een mate, waarbij men zich soms zelfs afvraagt, of het in stand houden van de met het oog op een goede planning in het leven geroepen appa-atuur nog wel zin heeft. Met de stempeling van deze gebie den tot ontwikkelingsgebieden, met de instelling van een interdepartemen tale commissie voor deze gebieden en met de stimulering van de industria lisatie heeft men een proces in gang gezet, dat niet plotseling weer tot staan kan worden gebracht. Wanneer aan de, die industrialisatie begelei dende, nevenprocessen op cultureel en sociaal gebied nu veel minder aan dacht kan worden besteed, is het ge vaar groot, dat moeilijkheden van al lerlei aard ontstaan. In ieder geval wordt de planning, waaraan men in de afgelopen tijd met zoveel toewij ding heeft gewerkt, irreëel en in de lucht hangend. Deze leden vroegen zich af. of in derdaad een zorgvuldige afweging van prioriteiten tot dit teleurstellen de resultaat had geleid of dat wellicht nog enige verschuiving ten gunste van de ontwikkelingsgebieden tot stand te brengen zou zijn. Plancommissies Overigens was bij deze en verschei dene andere leden de vraag gerezen, hoe in feite de resultaten van de ar beid van de provinciale plancommis sies zijn. Is daarover een vergelij kend overzicht te geven Welke be dragen zijn daarmede gemoeid Kan de minister bevorderen, dat in het kader van de sociale planning een meer rationale procedure tot stand komt, ook in samenwerking met de gemeenten in deze gebieden Thans komt het veelvuldig voor, dat subsi dieaanvragen zeer lang op honorering wachten. Ook verkeerden deze leden ten aan zien van de ontwikkelingsgebieden in grote zorg betreffende de financiële mogelijkheden van de gemeenten. Im mers, zelfs de beste, van rijkswege gesubsidieerde en met medewerking van een gemeente opgezette projecten kunnen niet worden gerealiseerd, wanneer de gemeente onmachtig is, het in de desbetreffende subsidierege ling aan haar toevallende aandeel te financieren. Gaarne vernamen zij, welke maatregelen de regering spe ciaal ten aanzien van deze urgente kwestie denkt te treffen. Sneeuw Dr. Gerard Kniper, een astronoom van de universiteit van Chicago heeft zijn geleerde vakbroeders on derste boven gebracht met de me dedeling, dat de lichtende ring rond Jupiter gewoon sneeuwbuien zijn in plaats van als maar rond cirkelen de meteoren, zoals werd aangeno men. Kniper kan het weten, want hij heeft zich elf jaar met de kwes tie beziggehouden, bijna zonder zich tijd te geven om te slapen en te eten. Oplossing In Franse medische kringen heeft men de oplossing gevonden om geen Aziatische griep te krijgen. Men ad viseert naar Azië te gaan, waar de epidemie al lang over is. Voorzorg Nog meer A-griep: In San Antonio is 'n man gearresteerd die in het plaatselijke zieken huis had ingebroken en met 500 flesjes anti-A-gr iep-tabletten aan de haal was gegaan. Zacht De Zwitserse regering heeft een federale commissie voor de bestrij ding van het lawaai ingesteld, die voorgezeten wordt door de minister van justitie en 37 leden telt. Op ver gaderingen praten die alvast zo zacht mogelijk. V olhouden Niet lang geleden tobde een kin derrechter te South Shields over d« vraag, wat er mankeerde aan hat karakter van een 16-jarige jongen, die op beschuldiging van diefstal van enkele kwartjes op het matje werd geroepen. Teneinde raad be sloot men hem naar een psychiater te sturen. Dezer dagen was de jon geman terug met een nieuwe aan klacht: Hij stal een tientje bij de psychiater. Kus Voor het eerst van zijn leven dreigde zeekapitein Bob Foster uit Hartlepool de kus mis te lopen, die rijn vrouw hem op de kade placht te komen geven, vlak voor hij uit voer. „Er kan gebeuren, wat er ge beurt," aldus onze Bob, „maar die kus moet ik hebben". Hij hield zijn schip 24 uur langer dan mocht in de haven en ging op zoek naar zijn echtgenote. Die vond hij uiteindelijk bij haar zuster. Ze dacht, dat Bob pas de volgende dag zou vertrek ken. De man kreeg zijn kus plus een boete van 500 gulden wegens het niet op tijd uitvaren. -Ik heb hem al twen keer uit de klauwen van een kat moeten redden, sinds hij dat visgraatpak draaert". ZONDAG 3 NOVEMBER HILVERSUM I. 402 m. KRO: 8,00 Nws. 8.15 Gram. 8,25 Hoogmis NCRV: 9,30 Nws. en waterst. 9,45 Kooraaaig 10,00 Geref. kerkd. 11,30 Gram. 11,45 Idem KRO 12,15 Middagklok-noodklok: De stad Gods 12,40 Instr. octet 12,55 KAB- vormingsprogr. 13,00 Nws. en kath.nws. 13.10 De Wadders 13,30 Lichte muz. 13,45 Boekbespr. 14,00 Banton en piano 14,30 Concertgeb.ork. en solist 15,25 Kampvu ren langs de evenaar, caus. 15,45 Muz. caus. 16,15 Sport 16,30 Vespers 3KOR: 17,00 Cantatedienst 18,00 Het geladen schip 18,4o Catechisatie v. varenden NCRV: 19,00 Kerkel. nws. 19,05 Samenzang 19,25 Tot ziens in Jeruzalem, caus. KRO: 19,45 Nws. 20,00 Bonjour Caroline, blijsp. met muz. 20.30 Act. 20,45 De gewone man 20,50 Cabaret 21,20 U bent toch ook van de partij? caus. 21.30 Sprong in het heelal hoorsp. 22,10 Lichte muz. 22,35 Uit het boek der boeken 22,45 Avondgeb. en lit. kal. 23,00 Nws. 23,15-24,00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. VARA: 8,00 Nws. 8,18 Voor het platteland 8,30 Gevar. progr. 9,45 Geestel. leven, toespr. 10,00 Amus.muz. 10,30 Boekbespr. 10,40 Gram. met comm. 11,20 Cabaret AVRO 12,00 Lichte muz. 12,30 Sportspiegel 12,35 Or gelspel 13,00 Nws. 13,07 De toestand in de wereld, caus. 13,17 Meded. of gram. 13,20 Gevar.progr. v.d. strijdkr. 14,00 Boek bespr. 14,15 Kamermuz. 14,45 Filmpraatje 15.00 Viool en piano 15,40 Dansmuz. 16,30 Sportrevue VARA: 17,00 Zigeuner- ork. 17.30 V.d. jeugd 17,50 Nws. en sport- uitsl. 18,05 Sportjourn. VPRO: 18,30 Korte Ned. Herv. kerkd. IROR: 19,00 V.d. jeugd 19,30 De open deur AVRO: 20.00 Nws. 20,05 Lichte muz. 20,40 Vader tijd, hoorsp. 21,15 Koorzang 21,30 Voordr. 2i45 Lichte muz. 22,15 Act. 22,30 Gram. 23,00 Nws. 23,15 Weekoverz. Ver. Naties 23,20-24,00 Lichte muz. BRUSSEL 324 m. 12,00 Gram. 12,15 Amus.muz. 12,30 Weerber. 12,34 Amus. muz. 13,00 Nws. 13,15 V.d. sold, 14,00 Operamuz. 15,30 Gram. 15,45 Idem 16,00 Sport 16,45 Gram. 17,15 Sportuitsl. 17,30 Gram. 17,45 Sportuitsl. 17.52 Gram. 18,00 Volkszang 18,20 Gram, 18,30 Godsd. half uur 19,00 Nws. 19,30 Gram. 20,00 Gevar. muz. 21,30 Sint Hubertusfeest 22,00 Nws. 22.11 Verz.progr. 23,00 Nws. 23,05-24,00' Gram. BRUSSEL 484 m. 12,15 Lichte muz. 13.00 Nws. 13,10 Verz.progr. 14,30 Ka- merork. en koren 17,00 Nws. 17,45 Gram. 19,30 Nws. 20,00 Chansons gn^hporsp. 21,30 Muz.progr. 22,00 Nws. 22,45 Gram. 22,55 Nws. 23,00 Jazzmuz. 23,55 Nws. MAANDAG 4 NOVEMBER HILVERSUM I. 402 m. NCRV: 7,00 Nws. en SOS-ber. 7,l<r'Céto. muz. 7,50 Een woord v.d. dag 8,00 Nws. en weer-* ber, 8,15 Sportuitsl. 8.25 Gram. 9,00 V.d. zieken 9,30 V.d. vrouw 9,35 Waterst. 9,40 Raak de roos 10,20 Gram. 10,30 Theolo gische etherleergang 11,15 Gram. 11.35 Gevar.progr. 12,25 Voor boer en tuinder 12,30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 12,53 Gram, en act. 13,00 Nws. 13,15 Ork.conc. 13,45 Gram. 14,00 Omr.ork. en sol. 14,45 V.d. vrouw 15,15 Lichte muz. 15,45 Gram. 16,00 Bijbellez. 16,30 Piano- ree. 16,50 Gram. 17.00 V.d. kleuters 17,15 V.d. jeugd 17,30 Gram. 17,40 Koersen 17,45 Regeringsuitz.Rijksdelen Overzee: Rapport 1956 over Nederlands Nieuw- Guinea, door Ch. J. Grader 18,00 Orgel spel 18,30 Sport 18,40 Eng. les 19,00 Nws. en weerber. 19,10 Op de man af 19,15 Honderd jaar schoolzang 19,35 Volk en staat, caus. 19,50 Gram. 20.00 Radiokrant 20,20 Meisjeskoor 20,40 Een stilzwijgen rondom Jeanette, hoorsp. 21,40 Mil.kapel 22,10 Boekbespr. 22,20 Kamerkoor 23,00 Nws. 23,15 Gram. 23,40 Het evangelie in Esperanto 23,55-24,00 Dagsluiting. HILVERSUM n. 298 m. VARA: 7,00 Nws. 7,10 Gym, 7,20 Gram. 8,00 Nws. 8,18 Gram. 9,00 V.d. vrouw VPRO: 10,00 Voor de oude dag 10,05 Morgenw. VARA: 10,20 Vierhandig pianospel 10,45 Dit is uw leven 11,35 Gram. 12,00 Dansmuz. 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 V.h. plateland 12,38 Instr.trio 12,55 Act. 13,00 Nws. 13,15 Voor de middenst. 13,20 Orgelspel en zang 13,45 V.d. vrouw 14,00 Kamerkoor 14,15 Vaders en zonen, iboorsp. 16,00 Zestig min. voor boven de zestig 17,00 Volksliedjes 17,15 Gram. 17,30 Pianoduo 17,50 Mil.comm. 18,00 Nws. en comm. 18,20 Gram. 18,50 Openbaar kunst bezit 19.00 Pianospel 19.10 Parl.overz. 19,25 Mu'ziek-kiosk 19,45 Regeringsuitz. Landb.rubr.: 1 Het oude land krijgt een nieuw gezicht: wat doet de cultuurtech nische dienst. 2 Wij vertellen iets over een revolutionaire spitmachine 20,00 Nws. 20,05 De familie Doorsnee, hoorsp. met muz. 20,35 Competitie 21,15 Nacht zonder morgen, klankb. 21,35 Concertgeb. ork. 22,25 De dag van het verraad, rep. 23,00 Nws. 23,15 Lichte muz. 23,40-24,00 Gram. Aanleg en service door gediplomeerd! monteurs Uitsluitend wereldmerken Grote keus in onze showrooms GINNEKENSTRAAT 61 Breda Telef. 38685 LANGE BRUGSTRAAT 14 (t.o. Raming) Telef. 35227 Voor Waalwijk: GROOTESTRAAT 281 Telef. 3062 BRUSSEL 324 m. 12,00 Gram. 12,SO Weerber. 12,34 V.d. landb. 12,42 Gram* 13,00 Nws. 13.11 Gram. 14,00 Schoolradio 15,45 Gram. 16,00 Koersen 16,02 V.d, zao* ken 17,00 Nws. 17,10 Omr.ork. 17,4(5 Meisv jeskoor 18,00 Franse les 18,15 Gram. 18,20 Prot. caus. 18,30 V.d. sold. 19,00 Nws. 19,40 Gram. 19,45 Lit. progr. 20,00 Gram. 20,15 Symf.ork. (in de pauze: Kunstka* leidoscoop) 22,00 Nws. 22,11 Kamermüfl» ens. en sol. 22,55 Nws. 23,00 V.d. zeeli©* den. BRUSSEL 484 m. 12.00 Lichte mus. 13,00 Nws. 13.10 Gram. 14,15 Kamermua, 15,30 en 16,05 Gram. 17,00 Nws. 17,10 Gram. 17.30 Viool en piano 13,40 Gram. 19,30 Nws. 20,00 Gevar.progr. 22,00 Nws. 22,55 Idem. ZONDAG 3 NOVEMBER NTS: 21,00-22,30 Hongarije in vlammen, film-documentaire. FRANS BELG.: 15,30-17,00 Act. 19.00 La Pensée et les Hommes 19,30 Avant- Première 58 19,45 Film 20,00 Act. 20.40 Gevar.progr. 22,00 Filmclub. Daarna: We- reldnws. VLAAMS BELG.: 14,30 V.d, fcteutwfl 14,50 V.d. jeugd 15,35 Gevar.progr, 16,05 De week in beeld 19,00 FemEL, 19,30 Journ. 19,45 Quizprogr. 20,13 C 21,30 Filmprogr. 21,50 Filmrep, kenfilm 22,10 Nws. en sportact. MAANDAG 4 NOVEMBER AVRO: 20,30 Maandjourn. 21,15 Ziet V er iets in? 21,30-22,00 Film. FRANS BELG.: 19,00 Sport 19,30 Kodlo» praatje 20,00 Act. 20,30 Gevar.progr. 22/10 Het werk v.d. mens 22,25 Wereldnwe. Een krijgsraad te Cairo heeft on^ binding gelast van alle organisaties van de Egyptische communistische party en sluiting van al haar gebou wen. Verder heeft de krijgsraad dertien communisten veroordeeld tot gevan genisstraffen variërend van drie tot zeven jaar wegens poging tot omver werping van de regering van presi dent Nasser. Vijf verdachten werden vrygespro- ken. 34) „Kom me nog eens opzoeken als je in Londen bent, Dave", zei Susan. Ik hield haar hand tussen de mijne en knikte haar sprakeloos toe. We stonden op het bordes van Madge- worth Court. Beneden bij de wagen stond Jess te wachten, haar hand reeds op de knop van het portier. Ik dacht terug aan de dag na de begrafenis van Chris. Ook toen was er voor Susan een plotseling afscheid van Madgeworth Court geweest. Maar deze keer geloofde ik niet dat zij er °°it terug zou komen. Onmiddellijk na Tony's dood was \Jess uit Londen gekomen en zij had op haar eigen resolute wijze snel een besluit geno men: Susan zou met haar meegaan naar dat grote, stille huis in die rus tige straat. Daar zou het kind gebo ren worden. De dokter had er trou wens ook op aangedrongen dat Su san zo vlug mogelijk uit deze omge- vm§ zou weggaan. Na de geboorte van het kind zou zij een eigen flat betrekken. „Ik zou zo graag Will even groe ten", onderbrak Susan mijn gedach- ten. ..Hij trekt het zich zo verschrik kelijk aan. Als ik nu wegga zonder hem nog gezien te hebben, denkt hy dat ik het hem persoonlijk verwijt" ■•'jDanTimoet :'e, langs zii" kantoor rijden. Ik ga wel met jullie mee ik moet toch ook naar het vliegveld" Ze leunde zwaar op mijn arm toeri we de trap van het bordes afliepen Zelfs haar wijde, donkere mantel verl borg nu niet langer haar zwanger- s-hap. „We rijden nog even langs Will", zei ze ter verklaring tegen Jess die vragend haar wenkbrauwen optrok toen ze zag dat ook ik in de auto stapte. Toen we op liet vliegveld aankwamen, bleef Jess in de wagen, terwijl ik met Susan naar het kan toor van Will ging. Op de deur hing nog steeds hetzelfde papier: „Geen tijd voor kletsmeiers zonder sigaret ten". Er trok even een flauwe glim lach over Susan's gezicht: „Goeie Will.." zei ze zacht voor zich heen. Ik opende de deur en liet Susan naar binnen gaan. Toen ik de deur weer achter haar wilde dichttrekken, zag ik dat Will voor zijn nureau zat, zijn hoofd gestut in zijn handen. Er flitste een gedachte door mij heen dat ik hem vroeger ook al eens in een dergelijke situatie had gezien, maar ik kon mü niet zo gauw her inneren waar en wanneer. Misschien was dit een waarschuwing en had ik er meer aandacht aan moeten be steden. Misschien had ik dan zelfs kunnen voorkomen wat nu gebeurde. Want ik hoorde plotseling de stem van Tony, vele malen versterkt door de wire-recorder: „Mach negen acht. Het schokken wordt nu snel erger. Kan de neus niet meer corrigeren. Remkleppen aan". Het was bijna luguber. Ik bleef een ogenblik bewegingloos staan, niet bij machte in te grijpen. Susan stond doodstil. Over haar schouder zag ik dat Will zich omdraaide om te zien wie de kame binnenkwam. Ook hij bleef een moment als ver lamd in die houding zitten, zijn ogen werden groot van schrik. „De roeren luisteren niet meer. Ik kan,het niet houden. Mach negen ne gen". De stem vulde de gehele ruim te. Susan gaf een gil. Het klonk als de kreet van een gemarteld dier. „In Godsnaam. Will.." schreeuwde ik. Kadeloos in zijn verwarring sprong nij op, zijn stoel sloeg met een har de slag tegen de grond. Susan rende langs mij heen, haar gezicht was on herkenbaar vertrokken „Zet dat dmg af, stommeling!" brulde ik Will toe. Maar er was iets met hem ge beurd. Hij stond daar maar, zijn ar men slap neerhangend langs zijn li chaam; hij keek mij onafgebroken aan met een nietszeggende blik en tranen liepen hem over zijn gegroefd gezicht. Ik sprong naar de wire—re corder. Maar ik was te laat. „Ik krijg geen beweging in de roe ren. Alles trilt en schudt", schetterde de stem. Het geluid vulde de hele kamer, golfde door de open deur en echode hol in het trappenhuis, waar Susan's snelle voetstappen klonken. En onmiddellyk daaroverheen de stem van Wil], schril van bijna pa nische angst: „Spring, Tony, spring!" Uit de diepte van het trappenhuis steeg Susan's schreeuw naar ons op; het was of zij dat andere vreselijke geluid wilde overstemmen. Ik zette het apparaat af en rende achter Su san aan. Will bleef wezenloos staan. Met twee treden tegelijk sprong ik de trap af en vloog naar buiten. Het portier van de wagen stond open. Susan lag schuin op de achter bank, hijgend, de ogen gesloten. Jess bukte zich over haar heen, maar zij draaide zich snel om toen zy mij hoorde aankomen. „Wat is er ge beurd?" beet zij mij toe. Voor ik kon antwoorden, klonk uit de wagen een korte droge snik. Beiden keken we naar Susan. Zij 'had de ogen wijd geopend, een vreemde angst en ver wondering daarin seinden het teken dat door geen enkele vrouw wordt misverstaan. „Jess.." mompelde ze. Jess liet zich op haar knieën naast Susan vallen. Haar handen legde ze beschermend onder Susan's hoofd. „Kom er in. Vlug!" snauwde ze me toe. Ik gehoorzaamde werktuigelijk en ging naast de chauffeur op de voorbank zitten. „Naar Madgeworth Court, chauffeur!" De man gehoor zaamde direct. „Sneller!" De wagen schoot vooruit. Toen we voor het bordes stopten kwam haar volgende bevel. „Bel de dokter op. Dave. Hij moet onmiddel lijk komen! De chauffeur helpt mij wel Susan naar binnen brengen". Nog dezelfde dag werd Anthony Da vid Garthwaite geboren. XXIII Voor iedereen komen in het leven de ogenblikken dat hij het niet meer weet; dat hij gaat twijfelen aan alles dat eerst zo vanzelfsprekend was ge weest. Gaat twijfelen of de dingen die tot dat ogenblik zo belangrijk voor hem waren, in werkelijk heid wel zo belangrijk zijn. En of het ogenschijnlijk zo onbelangrijke eigenlijk niet veel belangrijker is. Mij overviel deze grote twijfel kort nadat Susan met haar zoon naar Lon den vertrokken was; Jess had daar een flat voor haar gehuurd en inge richt. Na haar vertrek was Madge worth Court stil en somber gewor den. Niet dat 't in de eerste weken na de geboorte van Anthony een oord van vrede was. Susan weigerde haar vader te ontvangen en zij stond ook niet toe dat J.R. zijn eerste klein kind zou zien. Jess bleef al die tijd bij haar, maar tegen ons allen was zij koel en ongenaakbaar. Met J.R. sprak zij precies zoveel als nodig was Philip probeerde op alle mogelijke manieren tevergeefs de muur van af weer te doorbreken, waarmee zij zich omgeven had en mij behandelde ze als een oppervlakkige kennis. Alleen Susan omringde ze met alle vrou welijke tederheid die zij kon opbren gen. Zo was de sfeer op Madgeworth Court, maar ze was nog verre te ver kiezen boven de stemming die er hing na het vertrek van de beide vrou wen. J.R. scheen nu nog meer dan in het verleden zich geheel te rich ten op zyn werk. Als hij sprak, was het daarover. En Philip scheen hem daarin te volgen, als wilde hü zijn gedachten dwingen in een be paalde richting om al het andere te kunnen vergeten. En al dat andere was Jess. Maar mij kon het alle maal niet meer schelen. Ik was moe van het mij verdiepen in alle mo gelijke problemen: had J.R. schuld aan de dood van Chris, of had hij het niet? Had J.R. bewust Tony de dood ingedreven of had hij nooit ver wacht dat dit gebeuren zou? Was Susans houding tegenover haar va der wel de juiste? Speelde J.R. inder daad het demonische spel dat mis schien ook Philip noodlottig zou wor den of was het allemaal verbeelding van me? Was alles misschien nog veel gecompliceerder dan ik het mij voorstelde? Hield Jess van Philip en hij van haar? En zou deze onzekere toestand van invloed zijn op Philip als hij met de nieuwe „Prometheus II" Tony's poging zou herhalen? Ik had er genoeg van, het kon me al lemaal niet meer schelen. Iedereen moest het maar voor zichzelf uitzoe ken. Alles zou wel komen zoals het komen moest. Ik zou mijn eigen werk doen en verder niet meer denken. Zo was mijn stemming toen Phi lip op een avond bij mij kwam. Ik zat juist te lezen en het boek boeide me. Maar het was niet alleen daar om dat ik het met tegenzin dicht sloeg. Ik verwachtte dat Philip weer eens behoefte had om te klagen en ik nam me beslist voor hem in dat geval zo gauw mogehjk de deur uit te werken. Hij moest eindehjk maar eens zien dat hij zijn eigen moeilijk heden oploste. Ik had er schoon ge noeg van. „Zo", zei hij bij wijze van groet met een grafstem. „Zo", herhaalde ik vijandig. Hij liet zich met een zucht in een stoel vallen. „Je gaat er bij zitten of je van plan ben nooit meer op te staan", merkte ik hatehjk op. „Je moet me eens raad geven" zei hij, „ik weet niet goed wat ik moet doen". „Dat overkomt jou wel meer!" zei ik scherp. „Je hebt gelijk". Hij haalde moe deloos zijn schouders op. „Heb je lie ver dat ik 'm maar weer smeer?" Ik kreeg een beetje medeiyden met hem en zei sussend: „Natuurlijk niet. Vertel maar op". „Je weet dat er een nieuwe Pro metheus gebouwd wordt?" „Ja, Will verrwacht dat hy over een maand klaar zal zijn". „J.R. heeft me gezegd dat ze wil len doorgaan met die geluidsmuur- geschiedenis. Hy heeft me gevraagd of ik het aandurf; hij zal het me niet kwalijk nemen als ik weiger". Hij aarzelde even of hij een opmerking van mij verwachtte, maar ik knikte dat hy door moest gaan. (wordt vervolg®

de Stem | 1957 | | pagina 3