Automobilisten moesten wel even wennen Werd majoor K. van de weg geduwd Handdruk ten afscheid Winnaars van de Nobelprijs Maatregelen tegen Zjoekov verwacht Mansholt realisme, over oestercultuur optimisme maar geen Vijftig-kilometergebod goed nageleefd, maar Resoluties ingetrokken Akkoord over verhoging van de kinderbijslag A- Nederlanders blijven thuis Grote invalswegen bleken een apart probleem Schoolmelk is belangrijk f. 9 Proeven Yeerse Gat kosten tien miljoen griep nu overwonnen Hetze in Djakarta „Papier voor uw pen': PROTEST IN STADSKANAAL Kwestie Syrië: Onderzoek naar kwaliteit nieuwe margarine Mysterieus auto-ongeluk Voedingsraad Minder wind Tot weekloon van 'nnu nu Treedt Lampe af? Over vergoeding van schade geen uitspraak Geen ,,steun,, 97e JAARGANG No. 22595 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. TeL: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. Jv. t Westende. Abonn.prijs bij voorultbet. f 7.- p. kwartaal, p. post t 8.20, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct Postrek 278841 ■Jré-vtë*- Voor God, Kemftvörn cn Vaderland DAGBLAD VOOR ZEEtAWP ZATERDAG 2 NOVEMBER i:~7 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per nun. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat~56, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) Vanwege de haatcampagne in Dja karta achten veel Nederlanders het momenteel raadzaam binnenshuis te blijven. De actie voor West-Irian na melijk, die nog door een tweede zal worden gevolgd, heeft allesbehalve het karakter gehad van een vreedza me betoging. Hier en daar drongen jongelieden, gewapend met kwast en verfpot de huizen van Nederlanders binnen en talrijke auto's werden be schadigd. De Nederlandse hoogleraar te Dja karta, prof. dr. R.F. Beerling. heeft in een open brief, die door verschil lende bladen in de Indonesische hoofdstad is gepubliceerd, verklaard, dat de Nederlandse gemeenschap zich afvraagt, of de „intimidatie" in de tweede fase niet door „terreur" ge volgd zal worden. (Zie ook elders in dit blad). Na afsluiting van onze rubriek „Papier voor uw pen" (vroegtij- diger dan anders in verband met i de feestdag van gisteren) zijn 2 nóg enkele ingezonden stukken J binnengekomen. We zullen die volgende week een plaatsje ge- ven, voorzover ze dan althans nog actueel zijn. Heel wat automobilisten, (lie gisteren welgemoed over Nederlandse wegen karden, realiseerden zich plotseling met enige schrik, dat zij in overtreding waren. En het zij hun vergeven. Want laten we eerlijk zijn: het is moeilijk om ineens aan die maximum snelheid van 50 kilometer Linnen de bebouwde kom te denken, vooral wanneer men op een weg rijdt, die als het ware om snelheid vraagt. Over het algemeen heeft men zich goed aan de nieuwe regel ge houden. En wanneer men in overtreding was, hield de politie er toch meestal rekening mee, dat het voor de automobilisten even wennen was en dat dus niet te snel aan kwade opzet mocht worden gedacht. De Bredase politie en ook die van andere plaatsen in ons versprei dingsgebied, deelde wel mee, dat men in de toekomst niet meer coulant zal optreden. De controle werd gisteren veelal uitgeoefend door middel van de snelheidsmeters van motoren of surveillancewagens. Deze zijn geijkt en worden regelmatig op hun nauwkeurigheid getest. In Den Haag werkt men met radar. De politie daar kan op een afstand van 100 meter al zien of een automobilist in overtreding is. DENKT U ERAAN: op gewone brie ven moet van vandaag af 12 cent porto worden geplakt, briefkaarten gaan acht cent aan porto kosten. VIJF OOSTDUITSERS en verscheide ne Westduitsers zijn gearresteerd, omdat zij in Westduitse vakbonden trachtten binnen te dringen, met het doel politieke gegevens te verzame len. GROTE SCHADE is gisteren door een brand aangericht in de kwasten- fabriek „Wako" te Schiedam. De brandweer kon voorkomen, dat het vuur naar aangrenzende huizen over sloeg. HET CONGRES van het internatio nale Rode Kruis te New Delhi heeft met algemene stemmen een Indische resolutie aangenomen, waarin op alle landen een beroep wordt gedaan, oor log te voorkomen en het streven naar ontwapening te versterken. INBREKERS hebben aan de Goudse- singel te Rotterdam een heel sigaren magazijn leeggehaald. Er verdween voor duizenden guldens aan rook artikelen. MET EEN HANDGRANAAT dwong een soldaat uit Rotterdam een café houder tot het afgeven van zijn kas geld, een bedrag van 21 gulden. En hij werd nog gearresteerd ook. ALLE HOOP op het vinden van over levenden van de treiler „Stella Ar- ,Van d? FÜr Oer-eilandcn af komstig was, heeft men opgegeven. IN VUGHT is de 21-jarige A Ver- VUlmen met zii" brom fiets gevallen en onder een vracht- ?erp£?sttSek0men- Hij De chef van de Amsterdamse ver keerspolitie, hoofdinspecteur A. M. Koppejan, zei te hopen, dat de po litieagenten op de grote en brede in valswegen, die niets anders zijn dan een verlengstuk van de autowegen, enige souplesse zullen betrachten. Hij onderstreepte ten volle enkele bezwaren van de nieuwe regeling. Wanneer men bijvoorbeeld uit Alk maar naar de hoofdstad rijdt, dan kan men ondanks de voor snelverkeer toch vrij geschikte grote weg, na Krommenie bijna nergens meer boven de 50 km rijden, omdat nu eenmaal de diverse Zaanse gemeenten bijna aan elkaar vastliggen en men dus formeel constant binnen bebouwde kommen rijdt. De heer Koppejan zei te hopen dat de nieuwe bepaling in de praktijk zo zal worden toegepast, dat bekeurin gen slechts dan worden uitgereikt wanneer een overtreding van de maximumsnelheid binnen de bebou wing geschiedt. In een radiointer view raadde hij de agenten aan de nieuwe voorschriften met verstand te behandelen. De nieuwe maximumsnelheid geldt uitsluitend voor het gemotoriseerd verkeer en dus niet voor trams. Niet zonder enige verontwaardiging heb ben dan ook diverse automobilisten geconstateerd, dat de nieuwe zeer snelle tramwagens in Amsterdam voortreden met een snelheid die de 50 km per uur te boven ging. De trambestuurder was daarmede echter niet in overtreding. Een buitenlandse automobilist die van Den Haag naar Amsterdam reed dacht toen hij de breede rijksweg op draaide, fiat het winter was gewor den en d$ weg spiegelglad bevroren was. Want eergisteren snorden daar de auto's met snelheden van boven de honderd. Nu bewegen ze zich voort in een file, die vele kilometers lang tot buiten de gemeente Wassenaar, langzaam moest rijden. Overigens verwacht men dat vandaag bij deze autoweg borden zullen staan dat men er zeventig mag rijden. Een aantal automobilisten te Stads kanaal heeft zijn misnoegen uitge drukt over het in werking getreden voorschrift. In traag tempo en onder luid geclaxoneer werd een rit door Stadskanaal gemaakt, waarbij bor den met slagzinnen werden meege voerd, die de ontevredenheid over de maximum-snelheid uitdrukten. De Algemene Nederlandse Vereni ging Voor Vreemdelingenverkeer (A.M.V.V.) heeft zich tot de minister van Verkeer en Waterstaat gewend met het verzoek langs de wegen, waarvoor de maximum snelheid van 50 km per uur geldt, de internatio naal erkende ronde maximum snel heidsborden met rode rand en ver melding van de toegelaten snelheid, te doen plaatsen. Zowel de zeven westelijke landen als Syrië hebben zich op voorstel van Indonesië bereid verklaard, hun reso lutie over het Turks-Syrische geschil in te trekken. Zoals bekend, had het Westen voorgesteld de bemiddeling van Hammarskjoeld in te roepen, terwijl Syrië een commissie van on derzoek wenste. Syrië zal wel om handhaving van de kwestie op de agenda vragen. Volgens een officiële woordvoerder van de Syrische regering hebben de Turken het Syrische dorp Kuneitra donderdagavond een half uur lang be schoten. De woordvoerder zei dat de Syrische politie en burgerwacht zich onmiddellijk naar het dorp begaven. Hij maakte geen gewag van doden of gewonden. Vier Turkse vliegtuigen en een niet geïdentificeerd buitenlands toestel zouden voorts onafhankelijk van el kaar het Syrische luchtruim hebben geschonden. Minister Zijlstra zal een onderzoek laten instellen of de aanmerkelijk hogere prijs van de Rama-margarine werkelijk wordt, gedekt door een eveneens aanmerkelijk betere kwali teit. Een dergelijk onderzoek heeft de minister in het vooruitzicht gesteld naar aanleiding van vragen van de leden der Tweede Kamer Zwanikken (K.V.P.) en Roemers (P.v.d.A.). In het onderzoek zal ook het even tuele verschil in handelsmarges wor* den betrokken. De voedingsraad is van oordeel dat ter bevordering of het behoud van een goede dagelijkse voeding van de Ne derlandse schooljeugd, van de kleu terleeftijd af tot in de adolescentie, de verstrekking van melk op school een belangrijke factor is, die onder de huidige omstandigheden niet kan worden gemist cn steun verdient. De raad neemt dit standpunt in in een rapport over de betekenis van de schoolmelkvoeding in Nederland, dat hij op verzoek van de minister van Sociale Zaken en Volksgezond heid heeft samengesteld. Omtrent de oorzaak van het onge-1 luk, dat majoor K. woensdagnacht tus sen Utrecht en Den Haag (onder Har-1 melen) is overkomen, tast men nog in het duister. De commandant van de Koninklijke Marechaussee te 's-Gravenliage heeft de procureur-generaal te Amsterdam verzocht „het onderzoek te doen ge schieden in volledige samenwerking met de Koninklijke Marechaussee en de Rijkspolitie, waardoor zelfs de schijn van gebrek aan objectiviteit zal worden voorkomen". Majoor K., die onlangs voor de Krijgsraad heeft gestaan, omdat hij steekpenningen zou hebben aangeno men, brak bij het auto-ongeluk zijn rechter-onderbeen en liep ook enkele hoofdwonden op. De wagen was van de rechterhelft van de weg afgeraakt en door de middenberm naar de an dere weghelft geschoten. Zij maakte enkele salto's, waardoor de majoor er uit werd geslingerd. Van het militair hospitaal te Utrecht uit, waarin hij ter verpleging was op genomen, heeft majoor K. 's nachts zijn vrouw opgebeld en haar verteld door een onbekende auto van de weg Deksels Echt weer voor Gelderse rook worst onder de dekselZélf gekookt. Alle geur en smaak zijn voor u! Maar let op het loodje met de vertrouwde naam Anton Hunink. Alleen d&t garandeert die pittig-verse, prijswaardige échte Gelderse Hoe verser - hoe lekkerder HOFLEVERANCIER - DEVENTER Verwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt vrydag- avond 23.15 uur: Wisselend be- t t wolkt met enkele buien. Matige i krachtige, langs de kust tyde- i luk harde westelijke wind. De- J t temperaturen als gisteren i i of iets lagere. i i Vandaag: zon onder 17.10 uur, J i maan op 15.00 uur. Morgen: zon J op 7.38 uur, zon onder 17.08 uur, i i ™aan °P 1521 uur, maan onder 3 09 uur. Maandag: zon op 7.40 J i uur, maan onder 4.13 uur. gedrongen te zijn. Later heeft hij ook anderen dit verhaal gedaan. De wagen zou hem rechts gepas seerd zijn op de vluchtberm en zijn auto voorts naar links hebben ge drongen, de middenberm in, waarna majoor K. over de kop is geslagen. De marechaussee in Utrecht stond voorlopig zeer sceptisch tegenover het verhaal. Op de auto van de majoor is geen enkel spoor ontdekt dat op een bot sing zou kunnen wijzen. Bij een uit gebreid onderzoek ingesteld op de plaats van het ongeluk is geen enkele aanwijzing gevonden, die zou kunnen dufSen op de aanwezigheid van een andere auto. De Stichting van de Arbeid heeft in algemene zin overeenstemming be reikt over een voorstel tot tijdelijke verhoging van de kinderbijslag met 10 cent per dag voor bepaalde inko mensgroepen van loontrekkenden. Werkgevers en werknemers zouden nu tot een akkoord gekomen zijn op een loongrens van 90 gulden per week 4680.per jaar). Als de centrale organisaties, die in de Stich- (Advertentie) DOOR EN DOOR VLEKVRtj Cassettes reeds vanaf f 55.80 verkrijgbaar bij uw juwelier NV NED METAALWARE NFABRIEK M, GERRITSEN - ZEIST ting samenwerken, aan het voorstel hun sanctie hebben gegeven, wordt het aan de regering voorgelegd. In het voorlopig verslag op de be groting van Sociale Zaken heeft ook de Tweede Kamer gepleit voor fi nanciële hulp aan de laagstbetaalden. Zij is van oordeel, dat van de lagere inkomensgroepen, door de stijgende kosten van levensonderhoud, een groter offer wordt gevraagd dan in het programma van de bestedingsbe perking was voorzien. Vele leden, die kennelijk tot de P. v.d. A-fractie behoren, doen daarom voorstellen om juist voor deze groe pen iets te doen zonder dat dit al te ernstige gevolgen heeft. Zij opperen de mogelijkheid van een verhoogde subsidie op levensmiddelen. Ook vra gen zij bij wijze van noodmaatre gel om een verhoging van de kin derbijslag waardoor in het bijzonder de gezinnen met niet-verdienende kinderen worden geholpen. In het al gemeen moet volgens de KVP het sparen aantrekkelijker worden ge maakt, waarbij als een van de mid delen de winstdelingsregeling wordt genoemd. Twee studenten, die tevreden glimlachen omdat zij de moei lijke formules onder de knie hebben? Nee, twee winnaars van de Nobelprijs voor natuur kunde! Ze hebben zo'n diep gaand onderzoek ingesteld naar de pariteitswetten, dat daar door belangrijke ontdekkingen aangaande de kleinste' deeltjes van de stof konden worden gedaan. Links ziet men professor Tsjen Ning Jang, die 35 jaar oud is en in China werd geboren, rechts,zijn landgenoot professor Tsjoeng Dao Lee, die nog 31 moet worden. Beiden zijn ver bonden aan de Amerikaanse Columbia-universiteit. De Nobelprijs voor scheikunde werd toegekend aan de Brit Alexander Todd. De gevolmachtigde minister van de Ned. Antillen in Nederland, de heer W.F.M. Lampe, die thans in de Ned. Antillen vertoeft, heeft op een pers conferentie op Aruba medegedeeld dat hij overweegt, zijn functie in Ne derland neer te leggen. Zijn plannen hieromtrent zijn echter nog vaag. „Ik ben liever notaris (op Aruba) dan gevolmachtigd minister" aldus de heer Lampe op de persconferentie. De toon, waarop de Sovjet bladen de kwestie Zjoekov be handelen, is de laatste dagen fel ler geworden. Sommige berich ten laten zelfs doorschemeren, dat men sancties verwachten kan tegen de afgezette maar schalk, omdat hij getracht zou Ter gelegenheid van het afscheid van generaal Hasselman werd in de Julianakazerne te Den Haag een taptoe gehouden. Na afloop nam generaal Hasselman (links) met een handdruk definitief afscheid van zijn opvolger, generaal Lefèvre de Montigny. (Van onze speciale verslag gever) Hoewel minister Mansholt het donderdag in de Tweede Kamer ogenschijnlijk gemakkelijker had dan zijn ambtgenoot van Verkeer en Waterstaat (die voor zijn antwoord precies twee en een half uur nodig had, tegen Mansholt een half uur)kon toch ook hij weinig nieuws en nog minder positiefs meedelen. De minister van landbouw en vis serij besteedde uitvoerig en praktisch uitsluitend aandacht aan de problemen van de oes ter- en mosselcultuur en de vis serij. Maar enige nieuwe hoop vermeed hij angstvallig te ge ven. „We moeten wel vertrouwen hebben", zei hij, „doch voor op timisme is geen plaats". Op de vraag uit de Kamer ant woordde hij dat de proef in het Veer- se Gat inderdaad doorgang vindt. Hoewel, de vooruitzichten niet gunstig zijn (de oester is geen gemakkelijk heerschap en voelt zich lang niet over al thuis) en hoewel hij dus de op merkingen van de heer den Hartog, houding zal staan tot de betekenis van de oestercultuur zoals deze thans te Yerseke wordt uitgeoefend. „Men moet dus aan deze proefne ming zeker niet de conclusie verbin den dat het vast zou staan dat de oestercultuur behouden zal blijven", waarschuwde minister Mansholt met nadruk. „We moeten realistisch zijn, nog niet optimistisch". Tevoren had de bewindsman uiteen voor wat de mosselen betreft; het vraagstuk van de verwatering zal te gelijkertijd in het Veerse Gat getoetst worden. Wat de garnalenvisserij aan gaat: dit is geen zaak die uitsluitend met de Deltawerken staat of valt. Deze bedrijfstak hangt ten nauwste samen met de export. Reeds nu, geheel los van het Deltaplan, doet zich de vraag voor, welk deel van de vloot kan blij ven varen en welk soort schepen men zal mpeten aanwenden. De garnalen visserij is tevens een vraagstuk van sanering; het is bovendien een Bel gisch-Nederlands probleem dat in de Benelux tot een oplossing moet wor den gebracht. Over de gewenste integrale schade vergoeding wilde de minister beslist niets zeggen. Men zal daarvoor tot de gezet welke motieven de regering tot behandeling van de afzonderlijke wet het besluit van de proefneming geleid moeten wachten. Mochten de proeven hadden. Uitgaande van het beginsel tot behoud van de cultures en de dat men alles dient te doen om de visserij onverhoopt mislukken, dan cultures en de visserij te behouden doet zich het vraagstuk voor van de hetgeen inhoudt: met behoud van de schadeloosstelling. Hij was het met de uitstekende kwaliteit der produkten Kamer eens dat deze tegemoetkoming heeft men zich aanvankelijk de beslist niet het karakter van steun- vraag gesteld of een stormvloedke ring, in plaats van afdamming van de Ooster-Schelde een oplossing kon be tekenen. Omdat een dergelijke werk wijze echter met de primaire en se cundaire doelstellingen van het Delta plan in strijd zou zijn, heeft men moeten concluderen dat pogingen tot verlening moet krijgen. Tenslotte ging minister Mansholt nog even in op de te berde gebrachte landbouwvraagstukken. Wat de Bies- bosch betreft, betoogde hij, daarnaar wordt een uitgebreid onderzoek in gesteld. De meesten der Kamerleden behoud inhielden: verplaatsing. Dus dient men de mogelijkheden die deelgenomen hebben aan de die liever de nuchtere waarheid onder regering ^otTeTbekiullNan de^roef a^eme^e beraadslagingen, VOe- ogen wilde zien dan veel geld uit- in het Veerse Gat gekomen. Het resul. ten na het antwoord van de re- geven zonder veel hoop op succes, taat moet afgewacht worden, en zo gering nog behoefte aan een „zeer reëel" noemde, had de regering het gunstig mocht zijn, dan moet nog A i-T "V toch besloten tot de proef. blijken of oesterteelt op een andere P -t)6 voortzetting van de Deze zal van 1960 tot 1968 duren en plaats in de praktijk mogelijk en ver- debatten zal dinsdagmiddag il i« totool «oow enVuiHinn «v.11 4... -. J L O O hebben het leger van de party te scheiden. Het blad van het Rode Leger schreef, dat iedere verdediger van 't vaderland, van soldaat tot maar schalk toe, weten moet, „dat de par tij de organisator, de leider en de in spirator van de strijdkrachten is". In Moskou heeft men inmiddels da reusachtige portretten verwijderd van Russische leiders, die aan de voornaamste gebouwen in da stad waren bevestigd in verband met de herdenking van de oktober-revolutie. Er waren o.m. portretten bij van maarschalk Boelganin, Mikojan en verscheidene andere leden van het partijpresidium. Er was echter geen afbeelding bij van maarschalk Zjoe kov. Men heeft echter de portretten van Lenin niet verwijderd. Als er geen afbeeldingen van de Russischs leiders op de herdenkingsfestiviteiten te zien zullen zijn. betekent dit een breuk met de traditie op dit punt. Het is mogelijk dat men opdracht heeft gegeven tot verwijdering van de portretten om voortijdig commen taar van het publiek over de toe komst van Zjoekov te voorkomen. De Russische autoriteiten hebben meer dan 40 miljoen aanplakbiljetten portretten etc. laten drukken, die ge bruikt zouden worden bij de herden kingsfestiviteiten. De Chinese communistenleider Mao Tse Toeng zal zaterdag naar Moskou vertrekken ter bijwoning van de fes tiviteiten ter herdenking van de bols jewistische revolutie. Dit is de tweede maal dat de 64- jarige Mao naar het buitenland gaat. In 1949 ging hij naar Moskou om met Stalin te spreken. Ook Zuid-Slavië zal een „belang rijke delegatie" naar Moskou sturen. zal in totaal naar schatting tien mil- antwoord is. joen gulden kosten. De regering hoopt dat deze investering in redelijke ver- Veel hoopgevends klonk er dus niet P1?*^ vinden. (Voor antwoord uit 's ministers antwoord. Ook niet minister Algera zie elders). Naar de mening van de geneeskun dige hoofdinspectie van de Volksge zondheid kan op grond van de laatst be kende gegevens worden vastgesteld, dat de influenza in haar epidemische vorm thans wel overwonnen is. Hier en daar komen nog wel wat nieuwe gevallen voor, maar op het algemene beeld hebben zij geen invloed. Sedert het begin van de epidemie zijn bij de geneeskundige hoofdin spectie ruim 600 sterfgevallen bekend geworden, waarvan bijna een derde van de personen boven de leeftijd van 60 jaar. Zeer velen van de overlede nen zijn ook lijdende geweest aan andere ziekten, zodat de influenza-in- fectie zeker niet de enige oorzaak van het overlijden is geweest.

de Stem | 1957 | | pagina 1