Probleem der na-schade 5.95 Grootse B.B.-oefening te Vlissingen Baarland en het BLO Noodkreet van Souburg HEENSE LANDBOUWER VAN SCHRIK DOOD GEBLEVEN Verplaatsing in Zeeland van arbeidskrachten Tienjarig kind onder Eede gedood bij val Uamea-Gelei Kloosterbalsem DAMES OVERHEMD BLOUSES DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 31 OKTOBER 1957 r Alleen overmorgen ZATERDAG kunt U profiteren van deze FANTASTISCHE aanbieding VROOM DREESMANN Zaterdag start wervingsactie Nederlands record Hoge beloning voor goed idee Hoogwaterstanden 1 toplin was éérst als niet- strijken - blijft vooraan! 2 toplin is een wereld-merk! 4 toplin is zo goed omdat de kwaliteit poplin perfect is! J toplin heeft het zegel van de Ned. Ver. van Huis vrouwen 6 toplin-fabrieken lever den het laatste j aar 5 miljoen niet-strijken overhemden af! 7 toplin is èn niet-strijken èn perfect gemaakt èn in moderne kleuren en dessins! Verkeersongeval te Steenbergen Twee motorrijders gewond Consequenties van nieuwe streekschool Weinig emigratie Studievergadering Gent-T erneuzen Matroos verdronken Zuid-Beveland Baldadige jongelui vonden hun mannetje Charme voor Uw handen Z.EEl iWS( li- VLAANDEREN HULST Burgemeesters spelen mee in toneelstuk Raad komt bijeen Vergadering K.V.P. GOES Besteding van het inkomen Eerste geslaagden Katli. E.HB.O. Brandwonden AGENDA Vandaag Morgen Zaterdag Tweeduizend woningen telt thans de gemeente Oost- en West-Souburg, en ongeveer een zestien honderd ervan hebben tijdens de inundatie van Walcheren meer dan anderhalf jaar in het zoute water gestaan. Ze werden getroffen door gra- naat.vuur en bombardementen, waardoor zij gro te schade opliepen. O zeker, al deze woningen zijn reeds hersteld van de opgelopen schade, die deze woningen opliepen, de zgn. na-schade door de inundatie, de aanwezigheid van zout in deze woningen, werd tot dusver, meer dan tien jaar na de droogmaking van Walcheren nog steeds niet afdoende geregeld. En het gevolg hiervan is, dat het overgrote deel van de zestienhonderd „waterwoningen" in een dermate slechte toe stand verkeert, dat het haast onmenselijk is in deze huizen nog mensen te doen wonen. Het probleem der na-schade bete kent niet alleen voor Souburg een groot en zwaar probleem, doch voor het gehele eiland Walcheren. Vorige week werd op Walcheren de Algeme ne Vergadering van Bouw- en Wo ningtoezicht op Walcheren waar bij alle plattelandsgemeenten zijn aangesloten gehouden en in deze bijeenkomst is eveneens de kreet op gegaan: laat men eindelijk toch eens iets aan dit woningbezit doen. Men weet wel, dat „den Haa.g" doktert aan een regeling inzake deze na-schade, doch dit dokteren duurt zo lang, té lang voor vele gevallen zelfs. Men besloot tot het zenden van een adres naar „den Haag" in de hoop dat een zeer spoedige beslis sing wordt genomen. Nare toestand Wie eveneens hoopt op een zeer spoedige beslissing van „den Haag" is burgemeester Stemerding, die aan het eind van ds dinsdag gehouden raadszitting naar aanleiding van het door het raadslid de Visser ge stelde vragen eveneens een nood kreet liet horen. Een noodkreet van een gemeente, die 4/5 deel van haar huidig woonbezit, aangetast weet door het zout en die rekening moet houden met de kans, dat, bij niet tij dig ingrijpen, de woningen over 10 a 20 jaar bouwvallig zijn geworden. Een verre van denkbeeldige kans, want dinsdagmiddag hebben wij een bezoek gebracht aan enkele van deze woningen, die de naam van „woning" niet meer mógen dragen. Omdat de pleisterlagen met de re gelmaat van een uurwerk loslaten, behüng van de muren valt, deuren gesloten moeten worden met haak jes, elektriciteitspijpen en gaslei dingen in de woningen finaal weg rotten. Met alle gevaren van dien. Er zijn reeds inwoners van Sou burg, die uit veiligheidsoverwegingen het gas hebben laten afsnijden, om dat de binnenleidingen tè onbetrouw baar werden en men constant een gaslucht in huis waarnam. Vorige week raakte een bejaard echtpaar, in een woning op de Nieuwe Vlis- singse weg door gas bedwelmd. Gas, (Advertentie) pracht kwaliteit poplin open of gesloten te dragen 3/« mouw in de moderne rayé, noppé of Uni no-iron in vele nieuwe modetinten leuke fantasie manchetten paarlemoer knopen maten 38 tot en met 48 l^lormaal betaalt U beslist 9.75 voor zo'n prachtige blouse. Maar alleen overmor gen zaterdag 2 november a.s. bieden wij U deze partij aan voor de ONGELOOFLIJK LAGE PRIJS van slechts K Profiteert ook weer van deze FANTASTISCHE aanbieding Maar HAAST U! Breda - Bergen op Zoom dat uit een weggerotte gaspijp stroomde. Tijdig werd dit ongeval ontdekt en wist men de oude mensen in het leven te houden. Is deze gaspijp door de invloed van het zout en muren gerot? hebben wij ons afgevraagd. En gezien de toe stand van de leidingen in de wonin gen aan de Nieuwe Vlissingse weg zóu men haast ja moeten zeggen, doch naar de oorzaak van dit finaal wegrotten der gaspijp stelt men thans nog een onderzoek in. Ongezond Het is een nare toestand, een on houdbare toestand met deze wonin gen en voor de bewoners. Zij trach ten hun huis een zo goed mogelijk aanzien te geven; men timmert hard boardplaten tegen de muren, bete gelt en behangt ze, plakt er drie of vier keer per jaar nieuw behang te gen, het helpt geen zier. De muren blijven vochtig, de voegen laten .los, de stenen kankeren weg. Het blijft vochtig en muf in deze huizen rui ken, het blijft er een volkomen on gezond en feitelijk ontoelaatbaar wonen. In een woning op de Nieu we Vlissingse weg, nr. 73, bewoond door het gezin de Jonge (man, vrouw en twee kinderen) staat het water nét onder de plankenvloer der benedenverdieping. Behang- en pleis terwerk „rolt" van de muren, elek trische leidingen zijn verroest en het licht flikkert vrijwel constant, wan neer het wordt aangedraaid, deuren móet men met haakjes sluiten om dat ze anders bij het minste zuchtje openvliegen. Een aantal ambtenaren van het ministerie uit „den Haag" heeft een bezoek aan enkele „water woningen" gebracht. Ook aan het „huisje" van de familie de Jong. „Een onhoudbare toestand" volgens de heren. ,.U moet zo gauw mogelijk naar een andere woning" was het volgend advies. Doch naar wélke?? Dat vertelde men er niet bij. Men kan er kort of lang over schrijven, het is en blijft een onhoud bare toestand. Niet alleen voor Sou burg, of voor Vlissingen of voor Mid delburg. neen, voor geheel Walche ren, dat tijdens de bevrijding nood wendig „onder water" moest wor den afgezet. Om de uiteindelijke be vrijding van geheel ons lafid móge lijk te maken. Twee maten Zéker, men werkt wel aan dit pro bleem, men tracht dit op te lossen door het vinden van een preparaat, dat werkelijk afdoende zou zijn, doch dat alles duurt té lang. Den Haag heeft ook ondervinding uit deze op Walcheren optredende na-schade opgedaan, want na de watersnoodramp heeft men in de watersnooduitkering wél rekening ge- gehouden met het optreden van naschade. En dit „steekt" nu op Walcheren. Waarom nóg steeds geen aanvulling van de oorlogsschade-wet voor de opgelopen na-schade? Waar om, zegt men dit meten met twee maten? Het is een onhoudbare situatie, waaraan zo spoedig mogelijk een eind móet komen. Niet alleen voor behoud van dit woningbezit. Doch zéker uit menselijke overwegingen. Want het bewonen van deze „water woningen" is funest en tart elke op vatting van volksgezondheid. Het be wonen van deze vochtige, vies rui kende en op krotten lijkende wonin gen is in het huidige tijdperk met zijn vérgaande sociale verzorgingen onbegrijpelijk en onverantwoorde lijk. Daarom is te hopen, dat de noodkreet van Bouw- en Woningtoe zicht op Walcheren én die van de ge meenten op Walcheren doordringt in den Haag en dat spoedige maatrege len het gevolg zijn. Omdat het ge meenschapsbelang en de zorg voor de naaste dit eisen. Zesenveertig honderd inwoners van Vlissingen zullen in de eerstvolgen de veertien dagen aangezocht worden om deel te nemen aan de organisatie Bescherming Bevolking. Wanneer slechts tien procent van hen het besluit neemt, tot deze belangrijke en nuttige organisatie toe te treden, zal Vlis singen tot de sporadisch weinige gemeenten in ons land behoren, die zijn B.B. voltallig heeft. En voor Vlissingen, als „A-gemeente" is dit een buiten gewoon belangrijk feit, omdat een B.B.-organisatie in een zodanig belang rijk gebied slechts bevredigend kan werken bij een volledige bezetting. „ABC-dienst" opgericht, welke zich bezig zal houden met de gevolgen van atoomoorlog, dus verkenning en ontsmetting, welke ook in Zeeland en waarschijnlijk in Vlissingen een ver- langstuk zafk krijgen. Ondanks ae activiteiten van de B. B. is met name de „zelfbescher ming" het slechtsst bezet. Van de 27 blokploegen is er slechts één com pleet. nl. ploeg 19 in de nieuwe bin nenstad. En juist deze zelfbescher ming, de blokploegen, zijn in tijden van nood uitermate belangrijk. Om het publiek meer inzicht te ge ven in het werk der B.B. zal op za terdagmiddag op de terreinen van de voormalige gasfabriek 'n grootscheep se oefening worden gehouden, de grootste oefening, welke de B.B. Vlissingen tot dusver heeft gehouden. Hieraan zullen deelnemen 2 blok ploegen, 1 reddingsploeg. 2 brand weer-eenheden, 1 geneeskundig mo biel team en 1 verbindingseenheid. Het publiek zal ruimschoots in de ge legenheid zijn deze oefening bij te wonen en te volgen terwijl via een geluidsinstallatie een toelichting wordt gegeven. De toestand bij de B.B. te Vlissin gen geeft nog geen reden tot klagen, want 60 procent van het benodigde aantal noodwachters is reeds in dienst. Men ligt echter belangrijk on der het landelijk gemiddelde (68 pet.) en ver onder het gemiddelde van Zee land in zijn totaliteit (72 pet.). Za terdag start de wervingsactie om de resterende veertig procent „binnen" te halen, een propaganda-actie, ge richt op persoonlijk contact en met behulp van antwoordkaarten en huis bezoek. De B.B. in Vlissingen heeft weieens een hoger aantal dan 60 pet. der noodwachters bereikt, doch.... deze kleine teruggang is te wijten aan de „vlottende" bevolking enerzijds en aan het feit, dat Vlissingen zijn nood wachters moest verhogen van ruim 1100 tot 1400 anderzijds. Materiaal voor de noodwachetrs heeft men vol ledig ter beschikking: een compleet uitgeruste hoofdcommandopost, 13 brandweerspuiten met 6000 meter slang (de gemeente Vlissingen bezit slechts 5 brandweer-auto's), 5 mobilo foons met 40 portofoons, uitrusting voor 2 volledige geneeskundige troe pen, elk a 50 man, materialen voor 8 opruim- en bergingsploegen van elk 10 man, uitrusting voor verbin dingsdiensten en al wat dies meer zij. Aan activiteit ontbreekt het in de B.B. Vlissingen allerminst, men heeft als één der weinige gemeenten in ons land deelgenomen aan de speciaal ingestelde cursus „Eerste hulp in oorlogstijd" (EHIO) een bui tengewoon zware opleiding, die vér uitsteekt boven de gewone EHBO-op- leiding. Van de 36 kandidaten hoef den er slechts 6 te worden afgewezen. Binnenkort start men ook met de op leiding voor bomverkenner en her kenner en bomdemonteur, waarvoor reeds een instructeur beschikbaar is en 5 kandidaten zich voor opleiding hebben gemeld. Binnenkort wordt landelijk de zgn. Voorzover men kan nagaan heeft de Philips' Ideeënbuscommissie, waaronder ook de vestiging in Roo sendaal ressorteert, de hoogste uit kering. die tot nu toe in Nederland voor één idee kon worden toegekend, uitgereikt. Het betrof hier namelijk een bedrag van 1800 gulden, dat o- verhandigd werd aan de Sittardse employé André Burgers. Zijn inzen ding behelsde een niet nader bekend gemaakte verbeterde werkmethode bij de vervaardiging van een elek tronenbuis. De heer Burgers werd tevens onderscheiden met het ver guld zilveren idee-insigne met bril jant. Voor morgen, vrijdag 1 november, gelden in de provincie Zeeland de volgende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 9.44 en 22.37 uur, te Ter- neuzen om 9.29 en 22.19 uur en te Vlissingen om 8.59 en 21.49 uur. Zaterdag, 2 november, is het hoog water te Hansweert om 11.00 en 23.50 uur, te Terneuzen om 10.45 en 23.29 en te Vlissingen om 10.15 en 22.59 uur. (Advertentie) 3 toplin wordt door eeü niet-strijken specialist ge maakt, EL-MIOR! Tengevolge van een ernstige aanrijding gistermorgen om streeks 7 uur op de Stoofdijk te Steenbergen is de 56-jarige landbouwer J- de Mooy uit de Heen zo geschrokken, dat hij na een hartverlamming op slag is doodgebleven. De man liep achter een span paarden, die een slede met daarachter een ploeg gebonden trokken. Toen een motorrijder met duo-pasagier uit Nw.- Vossemeer de landbouwer inhaalde werd een handvat van de ploeg ge raakt. J. de Mooy bracht de paarden direct daarop nog naast de weg, waarna hy neerviel. De motorrijders, de 22-jarige P. H. en de 21-jarige L. N„ beiden uit Nieuw-Vossemeer, liepen een hersenschudding en verwon dingen op. Zij werden naar het ziekenhuis in Steenbergen vervoerd. De Mooy heeft nog vier kinderen thuis. rijders werden op het wegdek ge slingerd. De landbouwer bracht on- middelijk de paarden naast de weg. Daarop viel de man neer. Dokter v. d. Kar uit Steenbergen constateerde bij de Mooy de dood, vermoe delijk door een plotselinge hartaan val tengevolge van de schrik. De beide motorrijders, die op het weg dek bleven liggen, werden met een hersenschudding overgebracht naar het ziekenhuis in Steenbergen. De duo-passagier had bovendien nog en kele hoofdwonden opgelopen. Tussen het Zilverhoekje en de Zwarte Ruiter op de Stoofdijk vond het ongeval plaats. De motorrijder P. H. en de duo-passaigier L. N. waren op weg naar hun werk in Rilland- Bath. De heer de Mooy liep achter een siede met daarachter een ploeg gebonden, welke door een span van drie paarden werd getrokken. Toen de motorrijder de landbouwer aan het inhalen was, kwam van tegen overgestelde richting een personen auto. Beide motorrijtuigen dimden hun lichten. Toen de motorrijder de landbouwer passeerde werd 'n hand vat van de achter de slede gehangen ploeg geraakt door de motor. De motor viel daardoor en beide motor- De raad van Baarland behandelde in spoedeisende vergadering een brief der commissie B.L.O. over een te hou den vergadering over de bouw van 'n nieuwe b.l.o.-school te Goes. De voor zitter vond dit te ingrijpend om zon der meer als afgevaardigde van de gemeente naar de vergadering te gaan, daar de nieuwe school zo onge veer 4 ton zal kosten en de bijdrage van de gemeente verhoogd wordt van ongeveer 6 op 44 cent per inwoner per jaar. De heer Driedijk is van mening dat deze grote som gelds beter besteed zou kunnen worden, daar er toch meer scholen zijn. bijv. te Middel burg. De heer. De Bruijne zegt geregeld de kindéren in de bus te zien op weg naar schooi en vraagt waar met die kinderen heengegaan moet worden als de oude school wordt afgeoioken, omdat ze in de weg staat. De voorzitter zegt dat de oude sGhool blijft totdat de nieuwe school gereed is. De heer De Vriend zegt, dat er en kele vraagtekens gerezen zijn. Dc ge meente is toegetreden tot de geniC'.r- schappeliike regeling en heeft dus morele verplichtingen, ofschoon over al eert eind aan kan komen. Zouden we er ons bij neer moeten leggen als de meerderheid besluit de ge meenten met dit bedrag te belas ten? De wnd.-secretaris vestigt er de aandacht op dat de regeling is aan gegaan tot 1 jan. 1976. De heer De Vriend zegt, dat het hem bijzonder opgevallen is, dat de gemeente f 15.— per m2 voor de grond begint te vragen en uiteindelijk op f 6.p. m2 terecht komt. Der.e handelwijze van Goes is moreei on juist, kennelijk stelt Goes zich op het standpunt hier een melkkoetje van te maken ten koste van de andere ge meenten. Daarom vindt spreker het onjuist dat f 15.per m2 wordt gevraagd als het later blijkt voor f 6.— oer m2 te kunnen. De voorzitter zegt dat dit ieis is dat iedere deelnemende genie en zal moeten opvallen. De heer de Vriend zegt da* de cude school weg moet en de gemeente is lid van deze stichting, zodat we de plicht hebben hier mee te helpen. D:e oude school zonder meer [aten ver dwijnen vindt spreker een te grote verantwoordelijkheid, want de kinde ren moeten geholpen worden, want ze knappen daar geweldig op, terwijl ze op de lagere school zitten tot last van het geheel. Wat sprekei betreft de gemeente staat voor het fe't het zal wat meer kosten, het" wei eens niet meevalt in deze tijd maar wat weegt zwaarder, dat beet'e geld of de belangen van die saimpers. Naar zijn mening dient de gemeen te mee te doen. Na enige descussie concludeerde de voorzitter, dat het zeker de wens is van de raad dat dit onderwijs wordt voortgezet, dat het liefst deze zaak nog even wordt aangehouden, maar als het niet anders kan, dat dan de consequenties van nieuwbouw worden aanvaard. In verband met de verhoging van de brandstoffenbijslag voor de lege- ling sociale voorziening enz., werd op voorstel van b. en w. en z.h.s be sloten de brandstoffenbijslag voor de minder-draagkrachtigen met ingang van 1 december 1957 te brengen van f 4.40 op f 4.65 per week voor gehuw den en alleenwonenden en van f 2.20 op f 2,35 p. week voor kostgangers e.d. De rondvraag bracht nog enig kleingoed. In het derde kwartaal '57 zijn verschillende plaatsingen van Zeeuw se arbeidskrachten naar andere pro vincies tot stand gekomen. Gememoreerd kan worden de be middeling van vrij veel varend per soneel via de gewestelijke arbeids bureaus Rotterdam. Groningen en Delfzijl, het aantrekken van Horeca- personeel en van artiesten en musi ci. Voor oogstwerkzaamheden was het tegen het eind van september nood zakelijk het aantal arbeiders weer op te voeren terwijl begin oktober nog een verdere aanvulling plaats vond. Het aantal bij de herstel, en her- verkavelingswerken op Schouwen en Duiveland tewerkgestelde arbeiders wordt steeds minder. Het aantal ar beiders van elders neemt snel af. In het afgelopen kwartaal werden met vertegenwoordigers van meerde re bedrijven afspraken gemaakt voor het houden van wervingen en het or ganiseren van voorlichtingsavonden. Zo werden onder andere door het Koninklijk Zeemanscollege te Gronin gen op verschillende plaatsen voor lichtingsavonden gehouden, waarvoor over het algemeen een bevredigende belangstelling bestond. Reeds heeft zich daarna een aantal jeugdige per sonen voor twewerkstelling bij de kustvaart aangemeld. Ook van de zijde van enige indus triële bedrijven zijn voorlichtingsavon den gehouden. De opkomst was in sommige gevallen niet groot. Door een bedrijf uit Vlaardingen werd met succes een wervingscam pagne gehouden in het rayon Goes. Een 35-tal arbeiders, afkomstig uit dit rayon, is thans bij dit bedrijf te werkgesteld. In het voorjaar van 1958 zal er in de werkgemeente woonruimte voor hen beschikbaar zij en verwacht moet worden, dat dan verschillende arbeiders met hun ge zinnen daarheen zullen trekken. De directie van een suikerfabriek uit westelijk Noord-Brabant heeft po gingen gedaan om voor de suiker campagne arbeidskrachten uit het ra yon Tholen aan te trekken. De be langstelling hiervoor was bevredi gend. Ruim 40 personen gaven zich voor tewerkstelling op. Naar de vreemde De emigratie heeft in Zeeland wei nig te betekenen. In het derde kwar taal vertrokken 39 personen naar het buitenland. Canada trok 18 Zeeuwen; Australië 14 en Argentinië 1. Aanoezien voor tewerkstelling van Belgische grensarbeiders geen werk vergunning meer nodig is, zijn be treffende het verloop van het aantal grensarbeiders geen nauwkeurige ge gevens meer beschikbaar. De indruk bestat echter, dat het aantal in Zeeland werkende Belgi sche grensarbeiders eerder af- dan toegenomen is. Anderzijds lijkt het aantal Neder landers. dat in België werkt, iets te zijn toegenomen. Voor het aardappel- rooien -n voor de suikerbietencam pagne te Sas van Gent is een groot aantal tijdelijke krachten in België aangeworven. Op het Belgische ministerie van buitenlandse zaken had andermaal een studievergadering plaats, gewijd aan het vraagstuk van het kanaal- Gent-Terneuzen en aan de aanstaan de onderhandelingen met Nederland. Zij werd bijgewoond door de mi nisters Larock, Vanoudenhove, An- seele en Lilar, door de heren Gran- dry, kabinetschef van de minister van de minister van buitenlandse handel, Craen, directeur-generaal bij het ministerie van economische za ken. door de Belgische ambassadeur in Den Haag en door de heer van Langenhove, gewezen ambassadeur, t wie het dossier van de water wegen werd toevertrouwd. Er is geen enkele beslissing geno men. Tussen Hansweert en Saeftinge is 's morgens vroeg de 36-jarige ma troos Jacob Klinz uit Keulen van het Duitse motorschip "Renus 42" over boord geslagen. Doordat men het on geval te laat bespeurde, hadden red dingspogingen geen succes. De "Renus 42" was op weg van Hansweert naar Keulen Te Eede, in de wijk „De Bezem", is gistermorgen omstreeks 11 uur het tienjarig zoontje Jan van de land bouwer M. de P. van een rijdende boerenwagen gevallen en gedood. De landbouwer zelf reed met trac tor en aanhangwagen voor werkzaam heden langs de Sara Beytsweg on der Ede. Toen hij een zijweg wilde inslaan keek hij achterom en be merkte tot zijn schrik, dat de jongen niet meer op de wagen zat. Terstond stopte hij en liep terug langs de weg, waar hij een eind verder het jonge tje dood zag liggen. He' bleek dat het kind van de wagen was afgeval len en de wielen over het hoofd had gekregen. Het is het oudste zoontje van het gezin, dat ook nog vier oude re dochters en een zoontje van zes jaar telt. De verslagenheid in Eede is groot. Een aantal jongelui uit Z. Beve land, die te Terneuzen aan het pas sagieren waren geweest, maakten het, op de prov. boot naar Hoede- kenskerke, een meisje lastig. De Goese predikant K. kwam tussenbei de en door zijn toedoen trad de ka pitein op en dirigeerde drie half dronkenjongemannen naar een plek waar ze geen overlast meer konden aandoen. Dit zette kwaad bloed en toen de predikant voet aan wal zette, kreeg hij de raddraaiers tegen zich. Er vielen scheldwoorden en klappen, waarbij de predikant zijn mannetje bleek te staan. Er werd ook aangifte bij de rijkspolitie gedaan, die tegen twee hoofdschuldigen B. en v. W. uit Baarland proces-verbaal op maakte. (Advertentie) [Tube I 95 ct Westdorpe WERKZAAMHEDEN BEGONNEN AAN VERENIGINGSGEBOUW Met de verbouwingswerkzaamheden in het voormalige schoolgebouw is een begin gemaakt. Door vrijwilli gers van verschillende verenigingen wordt thans onder leiding van de aannemers met voortvarendheid ge werkt om de verwezenlijking van het nieuwe verenigingsgebouw te bespoe digen. Zo zijn bijvoorbeeld door de ouden van dagen al duizenden stenen schoongemaakt, welke bij de opbouw nog dienst kunnen doen. De kelder onder een der vroegere leslokalen wordt uitgediept, om ook daarin een vereniging onderdak te verschaffen. De verenigingen zullen om beurten worden aangewezen om gedurende een week elke avond van 6 tot 8 uur 6 personen beschikbaar te stellen om daar geheel kosteloos te werken. Dit alles betekent een belangrijk bedrag waarmede de stichtingskosten zullen kunnen worden gedrukt. En zo ziet men 's avonds jonge mensen door de straten lopen met schop of spade, om hun vrije tijd op te offeren voor dit mooie doel. Zniddorpe WACHTMEESTER WAUTERS GAAT HEEN Het vertrek van de heer Wauters, wachtmeester 1ste klasse, naar zijn nieuwe standplaats Nieuw-Namen, is nu definitief. Behalve een bekwaam politieman gaat met hem ook een kunstenaar heen, die menig mooi plekje van Zuiddorpe op het doek „vereeuwigde". Wachtmeester Wau ters stond meer dan tien jaar te Zuid dorpe. Op woensdag 6 november zal on der auspiciën van de Kunstkring "Van den Vos Reinaerde" een opvoe ring worden gegeven van het boei ende en spannende stuk "De nacht van de 16e januari" van Tijn Rand, ten tonele gebracht door het beroeps gezelschap "De Schouwspelers" uit Den Haag. Het stuk be"handelt een rechtzaak, waarbij Karen Andre beschuldigd is van moord op haar vroegere werkge ver Björn Fanthner. Het typische, het aparte in dit toneelstuk is, dat een jury uit het publiek zal moeten be slissen of Karen schuldig is of niet. In deze jury hebben bij deze gele genheid zitting willen nemen de vol gende heren: de burgemeesters van Clinge. Graauw, Hontenisse, Hulst, Koewacht, Sint Jansteen, de Hdog- eerwaarde heer Deken Ant. Koop- mans, de overste der Maristen, de groepscommandant der rijkspolitie te Hulst, mr. H.C.M. van Son, mr.W. E.M. Seijdlitz en de rector van het J ansenius-Lyceum. Het lijdt geen twijfel, dat er voor deze uitzonderlijke opvoering een o- verweldigende belangstelling bestaat. Op een wel zeer ongebruikelijk uur komt de Raad op maandagvoormid dag bijeen in het Stadhuis, aanvang 10 uur. Naast een voorstel tot het aangaan van een geldlening ad 10.000. staan er o.m. enkele voorstellen op de agenda, betrekking hebbende op diverse regelingen t.b.v. het gemeen- tepersoneel, alsmede de vaststelling van de vaste vergoedingen voor het personeel van de Vrijwillige Brand weer. Ook zal het voorstel tot het verlenen van een subsidie aan het Jaarmarkt-comité worden besproken evenals de verpachting van het Mo- lenbolwerk. Voordat de behan deling van de ingekomen stukken en aan de rondvraag wordt begonnen, komt nog een voorstel ter tafel, be treffende het weigeren van medewer king aan een verzoek ingevolge art. 72 der l.o.-wet 1920 tot het bouwen van een fietsenbergplaats voor de r.-k. Jongensschool. Hengstdijk De afdeling van de K.V.P. verga derde in verband met het stellen van voorlopige kandidaten voor de Prov. Verkiezingen. Gesteld werden als voorlopig kan didaat de heren Dikötter, W. Locke- feer, E. v. Ruymbeke, Em. Schelf hout en P. Vercauteren. De heer Jos Ghijzels, lid van hét Kringbestuur, hield 'n inleiding over het onderwerp, waarom de K.V.P. de laatste jaren steeds met de P. v.d.A. in de regering zit. Hij zette uiteen, dat de katholieke partij er van uit gaat, dat zij als één van de grootste partijen zich niet mag onttrekken aan de regeeringsverantwoordelijk- heid. Geen enkele partij kan alleen de meerderheid verkrijgen, dus moet er een coalitie komen. Nu zijn er aanknopingspunten tussen K.V.P. en P. v.d. A. hoewel de verschillen prin cipieel zijn. Toch kan uit dit monster verbond wel iets goeds komen voor al op sociaal terrein. Duidelijk en interessant was de uit eenzetting. Voor de leden van het kath. Vrou wengilde heeft mej. N. Ouderdijk, docente van het Gezinsbegrotingsin- stituut, aan de hand van een film strip, in "Slot Ostende" op smake lijke wijze een causerie gehouden o- ver de besteding van het inkomen. In de strip werd een gezin met een praktische huismoeder gesteld tegenover een dito met een onprak tische. Dit gaf spreekster gelegen- tot het plaatsen van een hele serie nuttige wenken en raadgevingen, welke insloegen. Mevrouw Weiten-Boeren, die de vergadering leidde, heeft nog diverse mededelingen gedaan. Op 12 december volgt een bijeen komst, waarin een deskundige de da mes zal leren bloem- en tafelstukjes te maken. In de kerstvakantie wordt een ge zellige middag voor de kinderen der leden gearrangeerd. Over de trip in 1958 naar de wereldtentoonstelling kon men geen definitieve gegevens verstrekken. Naar Hongarije zijn goede gaven verzonden en wil men nog meer sturen. Ook op deze ver gadering werd gesproken over de Ge. zHszorg en over middelen haar weer tot leven te wekken in de parochie. In de St.-Jozefschool aan de Berg weg zijn vor de eerste maal de exa mens afgenomen van de cursus r.-k. E.HB.O. In februari jL werd met dertig leden begonnen, maar ver schillende uitvallers deden het getal slinken tot dertien getrouwen, van wie er elf met succes de examen- proef doorstonden. Het waren de dames Bitter-Willem- sen, v. d. Leur, Nefs, Ooms en Huige en de heren H. Boel, C. Groffen (met lof), M. v. d. Leur, J. Ransijn en W. van Steenbergen. De lessen zijn gegeven door dokter Weiten, met assistentie van de heer Matthijssen, zuster A. de Kok en mej. H. van Wychen. Als examinator fungeerde dokter Griep. Bij voldoende deelname zal dok ter Weiten weer een nieuwe cursus beginnen. Men kan zich opgeven bij de heer A. van Waterschoot NOG GEEN CREDO- PUGNO-CLUB Op initiatief van het K.A.B. be stuur is een poging gedaan om ook hier weer een Credo-pugno-club op te richten onder de jongere leden van de K.A.B. Op een daartoe beleg de bijeenkomst zou pater dr. Alfred van het hoofdbestuur een inleiding houden, maar de opkomst was zo ge ring, dat daar van afgezien is. Het bestuur geeft de moed echter niet op en zal in de toekomst, na een opinie-peiling, een nieuwe poging ondernemen. Heinkenszand ACHTJARIGE JONGEN LEVENSGEVAARLIJK GEWOND Het 8-jarige zoontje van de indus trieel C. Ch. C. alhier werd het slachtoffer van een verkeersfout. Hij reed met zijn fiets vlak achter enkele voertuigen, waaronder de bus van de lijndienst Borssele-Goes, over het Clara's pad. Plotseling stak hij van achter deze voertuigen schuin de weg over en werd gegrepen door een te genligger, bestuurd door de heer G. uit Goes. De botsing kwam hevig aan Eerst werd de knaap door de tegen ligger geschept waarna hij vervol gens met zijn hoofd door de voorruit vloog, die totaal werd versplinterd. Met een gecompliceerde dijbeen breuk, een ernstig schedelkwetsuur en schaafwonden werd de jongen de ouderlijke woning, in de onmiddellij ke omgeving waarvan het ongeval plaats vond. binnengedragen. Dokter van Maanen verleende eerste hulp. In zorgwekkende toestand is de jeug dige wielrijder in het St. Joanna-zie- kenhuis te Goes opgenomen. Zijn rijwiel werd enkele tientallen meters van de plaats van de botsing geheel vernield aangetroffen. (Advertentie) Kloosterbalsem zuiver en ge neest de wond, bevordert de groei van een nieuwi huid- "geen goud zo goed" J GOES Grand: The solid gold cadlliao MIDDELBURG Electro: Rose Mane. VLISSINGEN' Alhambra: Anny get your gun. Luxor: Haaien van Marseille SAS VAN GENT olympia 8 uur: De woestijn leeft. KORTGENE Het zuidelijk Toneel met „Nacht in de middag". GENT Kon. Ned. Schouwburg: Naar de hel gaat men altijd alleen. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 8 uur: Het Driemeisjeshuis. KOEWACHT Patronaatsgebouw 8 uur: De klokken van Nagasaki; 4 uur: Kin derfilm. DE KLINGE Kinema v. Dijk 7,30 uur: Katharina zingt voor mij. ST. JANSTEEN J. der Weduwe 5 uur: Bilj artprijskamp. AXEL Het Centrum 3,45 en 8 uur: De Zigeunerbaron. SAS VAN GENT Olympia 2,30, 5 en 8 uur: Haar eerste liefde. HULST Bioscoopgebouw 8,30 uur: De man in de regenjas; 5.45 uur: Duel in de zon; 3 uur: The Spirit of St. Louis. Oscar Neefs 3 uur: Wildschieting. IJZENDIJKE Hofzicht 5 en 8 uur: Mijn zoon is onschuldig. KEMZEKE-PAAL Dolf de Backer 3u.: Schieting. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Gaby. DE KLINGE Kinema v. Dijk 7,30 uur: Katharina zingt voor mij. AXEL Het Centrum 6,30 en 9 uur: Santiago. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Van het moederschap verstoken. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Spirit of St. Louis. IJZENDIJKE Hofzicht 8 uur: Carnaval in Wien. OOSTBURG Ledel 8 uur: 08/15 't einde TERNEUZEN Luxor 8 uur: Gaby. Concertgebouw 8 uur: De zoon van Anna. ZUIDDORPE A. Apers 3 u.: Kalkoen- schieting. rig stel kombuis buiten c nood demo ding. gedac rijpen. Het in i de kan 33)

de Stem | 1957 | | pagina 2