I Minister kan „tunnel-of-brug niet meer negeren urn Kinderbijslag voor iedereen Afscheidsparade Topconferentie de Navo gaat van door Boeren van Biesbosch zijn te lang aan lot overgelaten" Grievende rede van socialist IJSLANDSE TREILER VERMIST Syrië wil Commissie Kinderbijslag met tien cent per dag omhoog GELUKKIG Den Hartog Vertel oesterkwekers de waarheid Nogmaals nadruk op integrale vergoeding de Het gaat beter egt Lieftinck Poging tot vergiftiging in Helden NIEUWE WET BIJ DE KAMER INGEDIEND Voor laagst bezoldigden Zweden krijgt minderheids regering Gaillard zal het proberen Belangrijk onderdeel van Deltawerk Uitmondingen kustweg nog vraagteken M.I.R. stelt verordeningen vast De duisternis en het licht. DAGBLAD VOOR ZEELAND MINEURTOON Proef met een tweetrapsraket in Australië Tegenresolutie van Westelijken ik heb vmcOyk. dekens! Toenemende wind Eeuwige geloften eerst na de militaire dienst Vervoer varkens in de grensstrook weer toegestaan q7p JAARGANG No. 22595 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Heigerstr. 16. TeL: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd- redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, nir. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet ƒ7.- p. kwartaal, p. post 8.20, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) 0.54. Incasso wordt berekend. Losse nunun, 15 ct Postrek. 278841 Voor God, Koningin ca Vaderland Rnreau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102 (Bijbureaus DONDERDAG 31 OKTOBER Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) (Van onze speciale verslaggever) Het Deltadebat in de Tweede Kamer is, in eerste instantie, afgesloten. Tijdens drie zittingen, welke in totaal liy2 uur ge duurd hebben, zijn 17 sprekers aan het woord geweest en ze hebben het door drie ministers ingediende wetsontwerp op al zijn merites belicht.... behalve evenwel op het meest tot de verbeelding sprekende punt: de technische zijde. Daarvan bleven de heren volksvertegenwoordigers een eind uit de buurt en mocht er al eens een opmerking deze richting uitgaan, dan verklaarde men zich zonder voorbehoud overtuigd van de grote deskun digheid van de Rijkswaterstaat. Niettemin, er bleven de leden van de Tweede Kamer talrijke onder werpen, die het Deltaplan raken, over. Het gigantische complex van waterbouwkundige werken roept meer dan voldoende problemen op: zowel bestuurlijk, als sociologisch, politiek, cultureel enz. En daarop hebben de algevaardigden zich geworpen. Indien men echter had verwacht een boeiend, „stevig" debat te horen, dan is men bedrogen uitgekomen. Voelde men dit intuïtief aan? Een feit is dat de publieke tribune niet bijzonder druk bezet was. Heel wat groter activiteit was er echter te bespeuren op de tribunes van de adviseurs der bewindslieden, onder wie vooral die van minister Algera het druk hadden. De minister van verkeer en waterstaat heeft de beraadslagingen in zijn geheel gevolgd; van tijd tot tijd volgden zijn ambts genoten van landbouw en van finan ciën de betogen. Op de gereserveerde tribune zat de Yersekse burgemeester, de heer Wil- lemsen, die tijdens de beraadslagingen weinig reden heeft gekregen een wat optimistischer gezicht te trekken. In tegendeel: het probleem van de cul tures woog de Kamer kennelijk ook te zwaar. Men wilde wat meer zekerheid, vooral t.a.v. de kwestie van de proe ven in het Veerse Gat voor de oes- terkweek. Maar zelfs het minst som bere geluid over deze kwestie kwam niet boven de mineurtoon uit: doe al les wat de visserij en de oester- en mosseleultuur zou kunnen redden, zo pleitten verscheidene afgevaardigden. ,Zie de werkelijkheid onder het oog" was daarentegen het woord van de VVD-afgevaardigde den Hartog. En dat was dan ook het meest revo lutionaire geluid dat er in het Delta debat heeft geklonken. „Beter dan ii iusies te wekken en wellicht voor niets hopen geld uit te geven, is het de kwe kers ronduit te vertellen dat hun be drijven eerlang opgeheven zullen moe ten worden", zo betoogde hij. Dwingende aandrang Kunnen Yerseke, Veere en Bruinis- se, zo min als Tholen en Bergen op Zoom dus weinig nieuwe hoop putten uit wat de Tweede Kamer over het probleem van visserij en kwekerij wist te zeggen, anders is het met Zeeuwsch-Vlaanderen. Vier jaren on afgebroken ijveren voor meer begrip heeft resultaat gehad. De wens van een vaste oeververbinding en van nieuwe ontwikkelingsmogelijkheden voor de industrie in de kanaalzone is meer malen vertolkt, niet alleen door de Zeeuwen van Dongen, v.d. Peijl, Wes terhout en Kodde, maar ook in de betogen van anderen, waaronder dat van dr. Verkerk (AR) speciale ver melding verdient. De minister is vele malen met grote nadruk gevraagd naar zijn bereidheid om de technische mogelijkheid van een vaste verbinding te onderzoeken., en Algera zal deze uitdrukkelijke wens van de Kamer in zijn antwoord van hedenmiddag niet kunnen ne geren! Ook zal hij zich moeten uitspreken over de bepleite openbaarheid in het overleg. In elk geval zal hem vol doende duidelijk zijn geworden dat de mensen in het Deltagebied die open baarheid verlangen. Nauw daarmee samen hangt het vraagstuk van het overleg zelve: daar in is het de minister al gemakkelijk gemaakt. Met een jaarlijks rapport als uitgangspunt voor beraadslagingen neemt de Kamer genoegen. Schade vergoeden Wat de schadevergoeding aan de gedupeerden betreft: de Kamer wenst meer zekerheid dan het wetsontwerp thans openlaat. Niet alleen de visserij bedrijven moeten schadeloos gesteld worden, ook de secundair getroffe nen: nevenbedrijven, middenstand, enz. dienen aan hun trek te komen en Met de K.L.M.-machine uit New York is gisteren op Schiphol aange komen oud-minister Lieftinck, die een van zijn regelmatige bezoeken aan Nederland brengt in zijn functie van directeur van de Wereldbank en van het Internationale Monetaire Fonds. De oud-minister vertelde dat hij besprekingen komt voeren met de regering en met de directie van de Nederlandsche Bank. Zondag a.s. gaat hij weer terug naar New York. De heer Lieftinck was van mening dat de toestand in Nederland verbe terd is bij enige maanden geleden. DE AMBASSADEUR van Saoedi- Arabië in Beiroet heeft woensdag te gengesproken, dat koning Saoed met de zeventienjarige nicht van de Liba nese premier Ferial in het huwelijk zal treden. DE BRITSE regering wil met een oude traditie breken. Zij heeft voor gesteld vrouwen voortaan toe te la ten als lid van het Hoogerhuis. HET VISSERIJSCHAP heeft gisteren zijn eerste openbare vergadering ge houden in de zaal van de Sociaal- Economische Raad. Het is het derde „schap" dat is ingesteld. BINNENKORT zal in Rusland de eerste door atoomkracht gedreven ïjsbreker van stapel lopen. Hij kan meer dan een jaar op zee blijven zonder brandstof in te nemen. ONDER MAARN is een vrachtauto op een groepje straatwerkers inge- eden. De 63-jarige K.D. werd daar bij op slag gedood. ENGELAND heeft zich bereid ver- aard> de Brits-Egyptische finan ciële besprekingen te Rome volgen de week te hervatten. LEVEND VEE mag voortaan naar Zwitserland worden geëxporteerd Dit heeft gisteren het produktschap 'voor vee en vlees besloten. EEN ECHTPAAR en zes van hun zeven kinderen zijn omgekomen bij een brand, die in de nacht van dins dag op woensdag hun huis nabij Pick- ford, in de Amerikaanse staat Mi chigan, heeft verwoest. NEDERLAND zal in het eerste half jaar van 1958 weer 20 miljoen liter melk en melkprodukten aan de Ame rikaanse troepen in Europa mogen leveren. deze schadevergoeding dient integraal te zijn, zo verlangt de Kamer una niem. Voor een Deltaraad voelt men niets, op de KVP-er v.d. Heuvel na, en in dit opzicht gaat men dus met de mi nister mee. In verhouding tot de ontzaggelijke, nog onvoorzienbare betekenis van het Deltaplan waren de opmerkingen van de Kamerleden vrij „tam". En zo gaat het wetsontwerp waarmee ruim 2(4 miljard gulden gemoeid is en dat de toekomst en welvaart van een groot en belangrijk landsdeel raakt, onge- amendeerd het ministeriële antwoord reeds ingeleid tegemoet. Op IJsland gestationeerde Ameri kaanse vliegtuigen en alle schepen in de vaarwateren rondom de Far Oer zoeken naar de van de Far Oer af komstige treiler „Stella Argus" die, naar gevreesd wordt, tijdens een storm met 22 opvarenden is vergaan. Zondag heeft men voor het laatst iets van de „Stella Argus" gehoord. Een ander vissersvaartuig had toen con tact met het schip. Het Deense fre gat „Thetis", dat gebruikt wordt voor het toezicht op de visserij rond de Far Oer en vissersschepen van dit eilandengebied, nemen aan het op sporingswerk deel. Ook is aan de Russische haringvloot om assistentie gevraagd. Het staat thans vast, dat Eisen hower en de andere regerings chefs van de NAVO-landen in december naar Parijs zullen gaan, teneinde in een bijzondere vergadering van de NAVO-raad over de militaire en politieke eenheid van het Westen te be raadslagen. De Raad keurde een desbetreffende voorstel goed van zijn voorzitter, se cretaris-generaal Spaak. De bijeen komst zal op 16 december a.s. begin nen en mogelijk zal zij langer duren dan de gebruikelijke bijeenkomsten, waarmee gewoonlijk drie dagen ge moeid zijn. Onmiddellijk nadat Eisen hower had verklaard, dat hij graag aan een bijeenkomst van regeringslei ders zou deelnemen, maakte Adenauer bekend, dat hij in elk geval naar Parijs zou gaan. Eisenhower zei op een persconfe rentie, dat in het bijzonder de wetten die betrekking hebben op geheime wapens, gemaakt waren op een ogen blik, dat de V.S. een monopolie meen den te hebben. Nu waren echter vele geheimen bekend aan de vijand, maar De Australische minister van be voorrading, Beale, heeft woensdag bekendgemaakt, dat een in Australië ontworpen tweetrapsraket, waarmee woensdag een proef is genomen op het proefterrein van Woomera, een hoogte van 130 kilometer heeft be reikt. De raket, die was uitgerust met elektronische apparatuur, kwam 150 kilometer van de plaats, waar zij haar baan was begonnen, weer op de aarde terecht. De Japanners hebben een raket ontwikkeld, die anderhalf maal de snelheid van het geluid haalt. De rijkspolitie te Helden heeft de 35-jarige W. van der K. uit Meiel en diens zestienjarige inwonende dienstbode, J.V. gearresteerd. Zij zouden betrokken zijn bij een poging tot vergiftiging van de echtgenote van van der K. Beiden zijn te Helden opgesloten en zullen binnenkort voor de officier van Justitie te Roermond worden geleid. nog niet aan de vrienden der V.S. De president noemde dit een onlogische toestand. Naar aanleiding van de gebeurtenis sen in de Sovjet-Unie zei Eisenhower te hopen, dat het aftreden van Zjoekov als minister van defensie even vrij willig was geweest als dat van zijn Amerikaanse collega Charles Wilson. Hij zei, dat het moeilijk was de ge- oachtengang van de, mensen in het Kremlin te reconstrueren. Twee resoluties zijn gisteren inge diend in de algemene vergadering van de Verenigde Naties, heide over de Syrische kwestie. Alle twee be ogen ze een onderzoek naar de toe stand, maar dan met dit verschil dat de Syriërs een commissie van onderzoek willen, terwijl de weste lijke mogendheden „zonodig" Ham- marskjoeld naar het betrokken ge bied willen afvaardigen. De Syrische stap heeft in het Wes ten verrassing gewekt. Men meende, dat Syrië niet meer op de zaak zou terugkomen, omdat het doel pro paganda was bereikt. Uit alle berichten blijkt overigens dat de toestand minder gespannen is dan een week of wat geleden. Zowel in Damascus als in Moskou blaast men minder hoog van de toren. Al leen „De Waarheid" en andere com munistische bladen laten de Turken nog steeds gevaarlijke troepenbewe gingen uitvoeren in de richting van de Syrische grens. Bij de Tweede Kamer is ingediend het wetsontwerp met be trekking tot een nieuwe kinderbijslagvoorziening. De ontworpen Algemene Kinderbijslagwet (AKW) zal aan iedere verzekerde recht geven op kinderbijslag vanaf het derde kind. Verzekerd zal zijn de gehele Nederlandse bevolking. De bedragen van de kinderbijslag zullen ingevolge deze wet, als het ontwerp ten minste wordt goedgekeurd, niet meer per dag, maar per kwartaal (78 dagen) worden aangegeven: voor het derde kind 50.70 per kwartaal, voor het vierde en vijfde kind 70.98 en voor het zesde en volgende kinderen 79.56 per kwartaal. De Kinderbijslagwet zal aan loontrekkenden nog slechts recht geven op kinderbijslag voor het eerste en tweede kind (per kwartaal resp. 45.24 en 50.70). Een nieuw element is het dubbel tellen van studerende en invalide kin deren van 16 tot 27 jaar, die groten deels op kosten van de verzekerde worden onderhouden. Dit dubbel tel len wordt ook ingevoerd in de Kin derbijslagwet voor loontrekkenden. Voor deze verzekering moet iedere verzekerde premie betalen, die door de belastingdienst wordt geïnd. De invordering van de premie voor de AKW wordt gecoördineerd met de invordering van de premie voor de AOW. De belastingdienst zal één aan slag opleggen voor beide premies te zamen. Voor loontrekkenden worden de premies in één premietafel opge nomen. De verzekerden zijn premie plichtig tot hun 65e jaar. De premie wordt geheven over hetzelfde maxi male Inkomen als geldt voor de AOW thans 6900.per jaar. De hoogte der premie wordt geschat op 2.2 pro cent. Tegenover deze premie kan voor de loontrekkenden een looncom- pensatie staan, omdat de thans door de werkgever te betalen kinderbij slagwet-premie verlaagd kan worden. Het ministerie deelde mede, dat de grootte van de compensatie mede af zal hangen van de economische si tuatie op het moment van inwer kingtreding. De uitvoering van de AKW ge schiedt door dezelfde organen als de uitvoering van de AOW: de Sociale Verzekeringsbank met medewerking van de Raden van Arbeid. Deze volksverzekering, die kinder bijslag geeft vanaf het derde kind, maakt een aantal wijzigingen van be staande wetten noodzakelijk. Uiter aard wordt de Noodwet Kinderbijslag kleine zelfstandigen ingetrokken. De Kinderbijslagwet zal aan loontrekken den nog slechts recht geven op kin derbijslag voor het le en 2e kind, zoals boven reeds is gezegd. De Kin derbijslagwet voor gepensioneerden wordt ingetrokken. Deze categorie wordt (natuurlijk alleen voor eerste en tweede kind) overgebracht naar de Kinderbijslagwet. Het uitvoerings orgaan krijgt de te betalen kinder bijslag terug van het rijk. De werknemers in de Stich ting van de Arbeid hebben voorgesteld, de kinderbijslag voor de laagst bezoldigde loon trekkers met 10 cent per dag te verhogen. Aanvankelijk werd gedacht aan een loongrens van 6900.maar bij nader inzien heeft men zich bereid verklaard (Advertentie) Verwachting: van het K.N.M.. tot hedenavond, opgemaakt woens- J dagavond te 23.15 uur: Aanvankelijk hier en daar mist, i overigens veel bewolking maar ook verspreide opklaringen. Zwak- ke tot matigs wind in hoofdzaak tussen noord en west, later weer tot krachtig toenemende zuidwes- telijke wind. J Verwachting van het Belgisch 5 Weerkundig Instituut: Matige J wind, eerst uit het zuidwesten, J [ater draaiend naar west. Zwaar- t bewolkt met kans op regen. 4 J Vandaag: zon onder 17.14 uur. Ter gelegenheid van het afscheid van generaal B. R. PF. Hasselman als chef van de generale stafvond woensdagochtend te Oud-Leusden, hij Amersfoort, een défilé plaats, waaraan door ongeveer 6000 man werd deelgenomenVoor het défilé inspecteerde de generaal staande in een jeep de troepen en bracht een. groet aan de vaandels De Zweedse premier, Tage Erlan- der, wiens coalitieregering de vori ge week aftrad, heeft woensdag een minderheidsregering van sociaal-de mocraten gevormd. De vier posten die in de coalitie regering door agrariërs werden be kleed, worden thans door sociaal-de mocraten ingenomen en de overige elf zijn ongewijzigd gebleven. Felix Gaillard, minister van Finan- i onder i ^°rgf nï ZOn op 7 34 uur' maan ider 1.02 uur. ciën in de aftredende Franse regering (Van onze speciale verslaggever) ,,Ik dank de Kamer voor haar in stemming met de gedachte van het Deltaplan, waaruit blijkt dat zij er unaniem achter staat. Slechts bij één afgevaardigde, de heer Kodde, heb ik gemeend enige reserve te bespeu ren, waar hy zegt, dat wij mensen ons niet op ons technisch kunnen mogen laten voorstaan. Ik ben het met hem eens dat God alleen ons kan bewaren, doch dat is geen vrijbrief om de dingen lijdelijk af te wachten. Het is, integendeel, onze dure plicht en onze roeping de veiligheid naar best vermogen te verzekeren". Met deze woorden leidde minister toogde hij „in plaats van illusies te wekken, tijdig op omschakeling van de in de betrokken bedrijven werkzame Zeeuwen bedacht te zijn". De heer Verkerk (AR) ontwikkelde Algera gistermiddag zijn antwoord enkele ideeën inzake de vaste verbin- aan de Tweede Kamer in., en hij be lopende tolheffing, ofwel een door een internationale maatschappij te bou wen tunnel of brug. (Dit laatste komt overeen met een destijds door de voorzitter der Z.-Vlaamse Kamer van Koophandel gelanceerde gedachte. Red.) Irrigatieprobleem De KVP-landbouwdeskundige ir. v. Meel ging breed in op de kwestie van waterhuishouding, -beheersing en -voorziening. In dit verband belicht te hij het vraagstuk van de bevloei ing van de verdrogende Brabantse gronden, waarvoor ook hij een „on gekend groot irrigatiesysteem" nodig achtte, met al zijn bezwaren. Hjj brak een lans voor de Bies bosch, „een der meest achtergeble ven gebieden van ons land", waar de veiligheid voor de bewoners op geen stukken na zodanig verzekerd is als heeft woensdagavond aan president Coty medegedeeld dat hij zal trach ten een regering te vormen om een eind te maken aan Frankrijks rege ringscrisis. Gaillard (radicaal) ver telde verslaggevers dat hij eventueel op zijn 38ste verjaardag, 5 november a.s., de Nationale Vergadering om de investituur zal vragen. sloot het daarmee ook. Op de veler lei opmerkingen van de afgevaar digden gaat hij vanmiddag in en na het antwoord van de regering zal de Kamer het wetsontwerp Deltawerken tot dinsdagmiddag laten rusten. De besprekingen van gistermiddag hebben toch nog een nieuwe gedach te opgeleverd. Geen plezierige ove rigens: de heer den Hartog (WD) suggereerde nl. of het niet beter zou zijn de oestercultuur enz. op te hef fen. Naar hij zei verwacht hij van het vinden van een oplossing erg wei- nl6- Hij was de eerste die zei niet ding voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Het wënsêlïikTs °en"moee\Tik"zoü"moe£.n Deltaplan verkeerstechnisch beschou- wenselijk is en mogelijk zou moeten zijn. „Het is jammer", zei hij, „dat de door de minister toegezegde nota de z e kustweg bii Middelburg en over de Biesbosch niet gelijktijdig de z.g. Kustweg, dij MWdelDurg en kan worden behandeld", en hij drong aan op spoedige aanbieding daar- wend, kwam hij tot de slotsom dat de oplossing van de uitmondingen van Rotterdam, nog volkomen in de lucht hangt. Zowel in het noorden als in het zuiden zijn grote vraagtekens. In dit verband citeerde hij ir. van Kre velen uit Sas van Gent, die tijdens het parlementair werkbezoek aan de Zeeuwse industrieën zei dat het Del taplan in deze vorm nauwelijks eni ge betekenis heeft voor Zeeuwsch- Vlaanderen. .Verkeerstechnisch ls een vaste van. „Ik ben er erg nieuwsgierig naar" verklaarde hij. „De boeren van de Biesbosch zijn al te lang aan hun lot overgelaten". Aan het slot van zijn betoog vroeg hij de minister van landbouw eens duidelijk te maken hoe hij aan de in het 5e interimadvies genoemde ra ming van 10 a 15.000 ha aan te win nen grond is gekomen. Als zeventiende en laatste spre- —v,i wvv. c i vuw. uivv oxivvwi ovwiuj.ovzi j r j j V uovv entnousiast te zijn over het plan tot oeververbinding de juiste oplossing" «a en maiste spre- stSbn™ Slng'. omdat hij een teleur- zo betoogde de AR-afgevaardigde, ker ging de heer Kikkert (CH) in op vraao Tï,6. nog afgezien van de die tenlotte de minister vroeg of hij de maatschappelijke kant van het Ziin ri economisch doenlijk zal bereid was, als alle andere middelen vraagstuk, betogend dat de overheid z«n deze overplaatsing te bewerk stelligen. „Is het niet beter", zo be- falen, de gedachte van, óf een tun- hier behalve richtlijnen ook geld be nei of brug met geconcessieerde af- schikbaar dient te stellen. met een plafond van 5100. genoegen te nemen. Het zou er dan op neerkomen, dat de compensatie nog genoten kan wor den door werknemers met een inko men van 105.per week. Met deze compensatie zou gemoeid zijn een to taalbedrag van 48 miljoen gulden, dat geput moet worden uit de reserves van het kinderbijslagvereveningsfonds. Hiermee zijn de werknemers enigszins tegemoet gekomen aan de werkgevers, die bereid waren een compensatie voor te stellen welke varieerde naar gelang van het inkomen en het aantal kin deren. De bovenste grens lag daarbij op 80.per week. Dit voorstel zou 23 miljoen gulden vragen. Vandaag komt de Stichting weer bijeen. Als men het eens wordt, het geen gezien de grote afstand tussen de beide voorstellen nog niet zeker wordt genoemd, dan is men gereed om de regering een concreet voorstel te doen. De invaliditeits- en ouderdomsren» tetrekkers worden voor de kinderbij» slag (voor het le en 2e kind) over. geheveld van de Kinderbijslagwet voor invaliditeits-, ouderdoms- et) wezenrentetrekkers naar de Kinder bijslagwet voor loontrekkenden. Eerstgenoemde wet wordt terugga» bracht tot een kinderbijslagwet voo» wezenrentetrekkers. Niet onder de Kinderbijslagwet VOO» loontrekkenden vallen het personeel in dienst van het rijk, de provincies de gemeenten, de waterschappen eij veenschappen en de veenpolders en het onderwijzend personeel. Voor hen zal een afzonderlijke uniforme rege» ling gelden. Zij komen wel onder d# AKW te vallen, die immers een volks» verzekering beoogt. De huidige Kinderbijslagwet wordt uitgevoerd door de bedrijfsvereniging gen. De Kinderbijslagwet voor loon» trekkenden (le en 2e kind) evenals de AKW zal uitgevoerd worden door de Sociale Verzekeringsbank met medewerking van de Raden van Ar» beid. De Mijnindustricraad heeft gisteren een tweetal verordeningen vastgesteld die nodig zijn voor de invoering van een premieregeling voor de onder grondse- en voor een loonsverhoging voor bepaalde groepen bovengrondse mijnarbeiders. De heer Kramer, voorzitter van da Algemene Nederlandse Bedrijfsbond Mijnindustrie, motiveerde zijn afwij» zend standpunt door de premieregeling te betitelen als een discriminatie van de mijnarbeiders. De heer F. Dohmen, voorzitter van de Nederlandse Katholieke Mijnwer» kersbond verweet de heer Kramer ir» consequentie. Hij herinnerde eraan, dat wanneer diens geestverwanten hun zin hadden gekregen, de ondergrondse mijnwerkers drie gulden per weeü meer hadden gekregen en de boven grondse niets. De Vaticaanse congregatie der kloosterlingen heeft bepaald, dat jon ge mensen voortaan niet eerder meer hun eeuwige geloften voor een reli gieuze orde mogen afleggen dan na dat zij de militaire dienst in hun land hebben vervuld of daarvoor zijn af gekeurd. Aangezien het gevaar voor versprei ding van mond- en klauwzeer door uit België gesmokkelde varkens niet zo groot meer wordt geacht, heeft da minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening het sedert juli 1956 ingestelde vervoerverbod van varkens in de Belgische grensstrook ingetrokken. Tijdens de openingsplechtigheid van een reusachtig socialistisch gebouw, gelegen aan een der drukste verkeers aders van de Belgische hoofdstad, heeft de Belgische socialist Jozef Le- maire uiting gegeven aan de felle anti godsdienstige gezindheid, die de poli tiek van de Belgische socialisten ken merkt. Doelend op de nationale basiliek vah het H. Hart te Koekelberg, die met het nieuwe socialistische gebouw het stadsbeeld in de omgeving beheerst, zei Lemaire in een toespraak: „Recht tegenover ons gebouw aan de andere kant van de laan staat sedert tal van jaren een ander gebouw, dat men niet erg geslaagd kan noemen. Terwijl aan ons gebouw socialisme en samenwer king ten grondslag liggen, is dat ande re gebouw een symbool van een geheel andere ideologie. Wanneer de zon op beide gebouwen schijnt, sterven ginds de zonnestralen uit, terwijl deze bij ons flikkeren en weerkaatsen: aan de ene kant het verleden, dat langzaam uitsterft, aan de andere kant de toe komst, die zich met jubelkreten aan kondigt. Laten wij daarom iets aan durven, opdat ook wanneer deze gebouwen op moreel vlak vergeleken worden men kan zeggen, dat ons gebouw het huis van de goede God is", aldus Lemaire. De plechtigheid in dit nieuw# ge bouw, een mastodont van staal, glas en beton, woonden onder meer bij da socialistische eerste .minister Van Acker en de vooraanstaanden uit de Belgische socialistische partij. De toe spraak van de heer Lemaire kreeg een daverende bijval. In verband met het Hoogfeest van Allerheiligen verschijnt het eerstvolgende nummer van ons blad op zaterdag 2 novem ber. UirApfip DAGBLAD DE STEM

de Stem | 1957 | | pagina 1